Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-14, 22:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Φυτεμενοαπορίες...

Καλησπέρα, μετά από τα θαλασσινά, έκανα μια μικρή δοκιμή-προσπάθεια στα γρασιδάκια γλυκού νερού..
Έχω ένα 20λιτρο (16 καθαρά) και είπα να προσπαθήσω με cuba γρασιδάκι και 4 πετρούλες ποταμισιες!!
Ξεκίνησα emersed για 1.5 μήνα και έχω 3+ βδομάδες που πρόσθεσα νεράκι!!
Έβαλα και κινέζικο DIY CO2 με σόδα/κιτρικό οξύ.. 10 φυσαλίδες το λεπτό
2/3 Α.Ο. και 1/3 βρύση (ph7.6), αλλαγή κάθε 5 μέρες 30%, ελάχιστο sachem flourish, λίγο φυλαρακι τροφή σε δiχτάκι για νιτρικά, δοκίμασα διάφορα φώτα, κατέληξα με 10w RGB Flood Light στο λευκό, ωραίο perling, δυνατό φως...
24oC
ΚΗ:4-5
GH:7-8
ph:6.4 βράδυ, 6.8 ημέρα
κρεμαστό φιλτράκι με ελαφρόπετρα και βαμβάκι ενυδριακό
Μέτρησα μόνο τις 2 πρώτες βδομάδες Αμμωνία/Νιτρώδη..(?)
Τώρα έχω μόνο νιτρικά 5ppm περίπου..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photo.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  103,5 KB

Οι απορίες μου:
1. Πήρα ένα drop checker, και μου φαίνεται οτι το υγρό που έχει και γενικά η μέτρηση που κάνει, είναι απλά να μετράει το ph του νερού, Πράσινο=ph7 άρα καλό για τα ψαράκια, Κίτρινο=ph<6 κακό για τα ψαράκια, όπως και το μπλε=ph>7, άσχετα με το τι συνθήκες θέλει το κάθε ψαράκι... Είναι έτσι, ή μετράει κάτι άλλο ειδικό ως προς την συγκέντρωση CO2 στο ενυδρείο? Αν μετράω απλά το ph δηλαδή και είναι ΟΚ, είμαι εντάξει γενικά ως προς το CO2? Δεν λέω φυσικά να έχω ΚΗ/GH 1000 και να βάλω 200 φυσαλίδες/ms και να έρθει το ph6 και να πω ωραία είμαστε...
2. To CO2 δεν κλείνει το βράδυ από προχθές γιατι έχω ένα θέμα με την ηλεκτρομαγνητική, είναι φυσιολογικό να έχω μόνο 0,4 μεταβολή του ph? Πίστευα οτι θα ήταν μεγαλύτερη.. (αν και έχω μόνο cuba χαλάκι, δεν είναι full φυτεμένο...) Δεν είναι και εντελώς ακριβείς οι μετρήσεις, με API υγρό μετράω, καθώς με τα ηλεκτρονικά μεχάμετρα.... παραιτήθηκα Είναι οκ η μεταβολή αυτή για ψάρια, γαρίδες κλπ? Γίνεται και στην φύση δηλαδή αυτό σε κάποιο βαθμό, ή ειναι ακραία μεταβολή στο ενυδρείο μόνο?
3. Αν χρειστεί στο μέλλον π.χ. να πάω το ph στο 5, είναι σωστό να πω οτι αυξάνω φυσαλίδες και προσέχω και για επαρκή οξυγόνωση του νερού? Ακυρώνει δηλαδή σε κάποιον βαθμό το ένα το άλλο, ή πρέπει απλά να φροντίζουμε να υπαρχει αρκετή οξυγόνωση? Χημικώς, δεν βλέπω κάποιον τρόπο να γίνει αυτό γι' αυτό ρωτάω..
4. Μέτρησα ελάχιστη αμμωνία και νιτρώδη στην αρχή, μασαμπουκώνουν όντως τα φυτά αμμωνία και νιτρώδη, ή μόνο νιτρικά?
5. Μιας και το έκανα που το έκανα, μπορώ να βάλω κάτι μέσα?? Το ξέρω οτι είναι πολύ λίγα τα λίτρα, μην βαράτε Σκεφτόμουν για 2-3 neon tetras, αν και χρειάζονται περισσότερα από ότι έχω διαβάσει μιας και είναι κοπαδόψαρα, ο μονομάχος από οτι ξέρω θέλει κρυψώνες και δεν θέλω να χαλάσω πολύ το οπτικό αποτέλεσμα, άντε να βάλω κανα φυτάκι πίσω.. Γαρίδες? Έστω μία, να κινείται κάτι Αλλιώς θα το αφήσω όπως είναι με κανα σαλιγκαράκι..

Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-14, 22:55
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Με συχνές αλλαγές νερού, sachem flourish και κάποιο ζωντανό για νιτρικά είμαι οκ λέτε ως προς λίπσμα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-14, 00:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, μετά από τα θαλασσινά, έκανα μια μικρή δοκιμή-προσπάθεια στα γρασιδάκια γλυκού νερού..
Έχω ένα 20λιτρο (16 καθαρά) και είπα να προσπαθήσω με cuba γρασιδάκι και 4 πετρούλες ποταμισιες!!
Ξεκίνησα emersed για 1.5 μήνα και έχω 3+ βδομάδες που πρόσθεσα νεράκι!!
Έβαλα και κινέζικο DIY CO2 με σόδα/κιτρικό οξύ.. 10 φυσαλίδες το λεπτό
2/3 Α.Ο. και 1/3 βρύση (ph7.6), αλλαγή κάθε 5 μέρες 30%, ελάχιστο sachem flourish, λίγο φυλαρακι τροφή σε δiχτάκι για νιτρικά, δοκίμασα διάφορα φώτα, κατέληξα με 10w RGB Flood Light στο λευκό, ωραίο perling, δυνατό φως...
24oC
ΚΗ:4-5
GH:7-8
ph:6.4 βράδυ, 6.8 ημέρα
κρεμαστό φιλτράκι με ελαφρόπετρα και βαμβάκι ενυδριακό
Μέτρησα μόνο τις 2 πρώτες βδομάδες Αμμωνία/Νιτρώδη..(?)
Τώρα έχω μόνο νιτρικά 5ppm περίπου..

Συνημμένο Αρχείο 68789

Οι απορίες μου:
1. Πήρα ένα drop checker, και μου φαίνεται οτι το υγρό που έχει και γενικά η μέτρηση που κάνει, είναι απλά να μετράει το ph του νερού, Πράσινο=ph7 άρα καλό για τα ψαράκια, Κίτρινο=ph<6 κακό για τα ψαράκια, όπως και το μπλε=ph>7, άσχετα με το τι συνθήκες θέλει το κάθε ψαράκι... Είναι έτσι, ή μετράει κάτι άλλο ειδικό ως προς την συγκέντρωση CO2 στο ενυδρείο? Αν μετράω απλά το ph δηλαδή και είναι ΟΚ, είμαι εντάξει γενικά ως προς το CO2? Δεν λέω φυσικά να έχω ΚΗ/GH 1000 και να βάλω 200 φυσαλίδες/ms και να έρθει το ph6 και να πω ωραία είμαστε... στο drop checker πρεπει να βάλεις δυαλημα με kh4 συν σταγόνες απο τεστ ph και μετά πας στο πινακακι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483 και βρίσκεις ποσο co2 έχεις
2. To CO2 δεν κλείνει το βράδυ από προχθές γιατι έχω ένα θέμα με την ηλεκτρομαγνητική, είναι φυσιολογικό να έχω μόνο 0,4 μεταβολή του ph? Πίστευα οτι θα ήταν μεγαλύτερη.. (αν και έχω μόνο cuba χαλάκι, δεν είναι full φυτεμένο...) Δεν είναι και εντελώς ακριβείς οι μετρήσεις, με API υγρό μετράω, καθώς με τα ηλεκτρονικά μεχάμετρα.... παραιτήθηκα Είναι οκ η μεταβολή αυτή για ψάρια, γαρίδες κλπ? Γίνεται και στην φύση δηλαδή αυτό σε κάποιο βαθμό, ή ειναι ακραία μεταβολή στο ενυδρείο μόνο? αυτο με προβληματίζει κ μενα .γιατι κι εγω έχω μια μεταβολή της τάξεως των 0.3 αλλα χωρις ορατό προβλημα,βέβαια δεν ξερω οι κάτοικοι τι λένε
3. Αν χρειστεί στο μέλλον π.χ. να πάω το ph στο 5, είναι σωστό να πω οτι αυξάνω φυσαλίδες και προσέχω και για επαρκή οξυγόνωση του νερού? Ακυρώνει δηλαδή σε κάποιον βαθμό το ένα το άλλο, ή πρέπει απλά να φροντίζουμε να υπαρχει αρκετή οξυγόνωση? Χημικώς, δεν βλέπω κάποιον τρόπο να γίνει αυτό γι' αυτό ρωτάω..γιατι να κατέβεις τόσο πολυ; Μονο με διοξείδιο δύσκολο εώς αδύνατο εκτός και δεν έχεις μέσα ζωντανά
4. Μέτρησα ελάχιστη αμμωνία και νιτρώδη στην αρχή, μασαμπουκώνουν όντως τα φυτά αμμωνία και νιτρώδη, ή μόνο νιτρικά? τα φυτα καταναλώνουν αμμωνια πιο ευκολα απο νιτρικα απλα στην έλλειψη αυτής προσαρμόζονται και καταναλώνουν νιτρικα
Αυτο τουλάχιστον έχω διαβάσει ,στην πράξη δεν ξερω μιας και παντα βάζω φυτα μετά το στρωσιμο,γιατι κάποια ειναι ευαίσθητα στην αμμωνια

5. Μιας και το έκανα που το έκανα, μπορώ να βάλω κάτι μέσα?? Το ξέρω οτι είναι πολύ λίγα τα λίτρα, μην βαράτε Σκεφτόμουν για 2-3 neon tetras, αν και χρειάζονται περισσότερα από ότι έχω διαβάσει μιας και είναι κοπαδόψαρα, ο μονομάχος από οτι ξέρω θέλει κρυψώνες και δεν θέλω να χαλάσω πολύ το οπτικό αποτέλεσμα, άντε να βάλω κανα φυτάκι πίσω.. Γαρίδες? Έστω μία, να κινείται κάτι Αλλιώς θα το αφήσω όπως είναι με κανα σαλιγκαράκι..

Ευχαριστώ!!
Γαριδες βάζουν οι πιο πολυ ς αυτά τα λιτρα

Δεν την βλέπω πολυ καλά την Cuba εκτός κι αν φταίει η φωτό
Σαν ξεριζωμενη μου μοιάζει λίγο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-14, 01:21
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Είναι λίγο ξεριζωμένη η φωτογραφία μάλλον
-------------------------
Σε ευχαριστώ, μάπα drop checker μου στείλανε
-------------------------
Υποθετικα ρώτησα για το ph5..
-------------------------
Οπότε ουσιαστικά το drop checker είναι σαν κάποιο οπτικό alert όταν ξεφεύγουν τα πράγματα, και ακριβή αποτελέσματα έχουμε με μετρήσεις ph και KH και το πινακάκι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 02-12-14 στις 01:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-14, 06:14
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το σύστημα που εχεις για διοξείδιο να μην το ανοιγοκλεινεις αλλα κ ουτε να βαλεις ηλεκτρομαγνητικη.
Μια φορα θα το ρυθμισεις και ας παραμεινει ανοιχτο μεχρι να τελειώσει.
Bρες την επιθυμητή τιμη χωρις να κοιτας drop checker και φυσαλιδες αλλα με πινακακι οπως ειπες.
Επισης να κοιτάξεις τα σωληνάκια αν πετρώσουν να τα αλλάξεις και να ελέγχεις τις ενώσεις οτι ειναι σφιγμένες καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-14, 13:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι λίγο ξεριζωμένη η φωτογραφία μάλλον
-------------------------
Σε ευχαριστώ, μάπα drop checker μου στείλανε
-------------------------
Υποθετικα ρώτησα για το ph5..
-------------------------
Οπότε ουσιαστικά το drop checker είναι σαν κάποιο οπτικό alert όταν ξεφεύγουν τα πράγματα, και ακριβή αποτελέσματα έχουμε με μετρήσεις ph και KH και το πινακάκι..
Μια χαρά ειναι το drop checker
Απλα πρεπει να βάλεις μέσα νερο με kh 4 και της σταγόνες απτό τεστ ph
Και κοιτώντας το drop checker τι ph έχει μετά απο 1-2 ωρες μέσα στο ενυδρειο ,
Πας στο πινακακι και έστω οτι το drop checker έχει 6.8 ph και kh4 άρα έχεις
19ppm co2
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-14, 15:20
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα.. οπότε και νερό από το ενυδρείο να βάλω όπου έχω προς το 4 περισσότερο ΚΗ, το ίδιο δεν είναι? Αλλά και όποια άλλη ανθρακική σκληρότητα να έχω το ίδιο δεν θα ήταν αν έβαζα νερό από το ενυδρείο, εφόσον ήξερα την τιμή της? Ή μήπως το υγρό από το μπουκαλάκι δουλεύει μόνο με ΚΗ4 διάλυμα? Σόρρυ που σας πρήζω, απλά το drop checker νόμιζα ότι ήταν κάτι "ειδικό"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-14, 15:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα.. οπότε και νερό από το ενυδρείο να βάλω όπου έχω προς το 4 περισσότερο ΚΗ, το ίδιο δεν είναι? Αλλά και όποια άλλη ανθρακική σκληρότητα να έχω το ίδιο δεν θα ήταν αν έβαζα νερό από το ενυδρείο, εφόσον ήξερα την τιμή της? Ή μήπως το υγρό από το μπουκαλάκι δουλεύει μόνο με ΚΗ4 διάλυμα? Σόρρυ που σας πρήζω, απλά το drop checker νόμιζα ότι ήταν κάτι "ειδικό"...
Με ΚΗ4 και το PH του drop checker μπορείς να βρεις από τους πίνακες τη περιεκτικότητα του CO2 στο ενυδρείο σου. To KH όπως και το PH του ενυδρείου σου μπορούν να διαμορφωθούν από πολλούς παράγοντες εκτός του CO2 επομένως δεν έχεις σωστές μετρήσεις του CO2.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-14, 15:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ετσι
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-14, 18:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα, δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά το πινακάκι για να υπάρχει θα πρέπει να ισχύει και για μέτρηση του pH/KH του ενυδρείου μας, διαφορετικά θα είχε μία μόνο οριζόντια στήλη για ΚΗ=4, σωστά?
¶ρα, έχοντας υπ' όψην ότι υπάρχουν οι αποκλείσεις που αναφέρατε (υποθέτω χρήση peat moss, τανίνες κλπ...) μπορούμε να έχουμε ένα μπούσουλα μετρώντας το pH/KH του ενυδρείου μας..
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Μάπα το drop checker το είπα γιατί δεν υπήρχε μέσα το μπουκαλάκι με το ΚΗ4 διάλυμα, μόνο οι σταγόνες για το pH
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-14, 18:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα, δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά το πινακάκι για να υπάρχει θα πρέπει να ισχύει και για μέτρηση του pH/KH του ενυδρείου μας, διαφορετικά θα είχε μία μόνο οριζόντια στήλη για ΚΗ=4, σωστά?
¶ρα, έχοντας υπ' όψην ότι υπάρχουν οι αποκλείσεις που αναφέρατε (υποθέτω χρήση peat moss, τανίνες κλπ...) μπορούμε να έχουμε ένα μπούσουλα μετρώντας το pH/KH του ενυδρείου μας..
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Μάπα το drop checker το είπα γιατί δεν υπήρχε μέσα το μπουκαλάκι με το ΚΗ4 διάλυμα, μόνο οι σταγόνες για το pH
Ολα αυτά ετσι έρχονται χωρις kh.
Κι εγω επειδή δεν θελω να φτιάξω κh4 (δεν έχω ζυγαριά)
Μέτρησα το νερο της βρύσης μου αφού το άφησα να κάτσει λίγο με κυκλοφορητή
Και έχει kh5 οπότε χρησιμοποιώ αυτο κι ανάλογα κοιτάω στο πινακακι.
Δεν ξερω αν ειναι απολύτως σωστό βέβαια αλλα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο προβλημα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-14, 20:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα, κι εγώ όταν το είχα παραγγείλει, δεν είχα δει κάτι για διάλυμα, έγραφαν να βάλουμε νερό από το ευνδρείο απλά.... Βρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται με υγρό dΚΗ4 σε μπουκαλάκι!! Θα κάνω κάτι παρόμοιο με σένα και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05853 seconds with 15 queries