Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-13, 13:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Lightbulb Πολύ αναλυτικό link για το φωτισμό και ερώτηση για RGB led.

ΑπΆ ότι έψαξα δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί. Σε αυτό το σύνδεσμο υπάρχουν εξαιρετικές πληροφορίες για το φωτισμό στο φυτεμένο.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε αυτό, όπου φαίνεται το φάσμα απορρόφησης για τα φυτά και κάποιες άλγες. Είναι φανερό ότι τα φυτά χρησιμοποιούν τα άκρα του φάσματος όπως και μερικές άλγες (απΆ ότι διάβασα ο κύριος όγκος της φωτοσύνθεσης στα φυτά γίνεται από την χλωροφύλλη τύπου Α). Αντίθετα κάποιες άλλες άλγες (όπως το κυανοβακτήριο) χρησιμοποιούν το κέντρο του φάσματος (450-650nM). Πολλά led εκπέμπουν ακριβώς εκεί.

Έχω ένα 85λιτρο φυτεμένο (ύψος 40cm) με 2x15W λάμπες (Sylvania gro-lux πίσω & Hagen flora glo μπροστά) και θέλω να προσθέσω καμιά 10αριά ακόμα watt σε led, όχι γιατί δεν μου αρέσει η υπάρχουσα απόχρωση (ροζ-μωβ) αλλά για να αυξήσω την ανάπτυξη των φυτών. Με βάση τα παραπάνω, αναρωτιέμαι αν αξίζει να βάλω λευκά led. Ίσως είναι καλύτερα να πάω σε RGB και να μην πολυανάβω το πράσινο. Επίσης, ίσως έτσι έχω τη δυνατότητα να ρυθμίσω το χρωματικό φάσμα ανάλογα με το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά (το κυριότερο) να έχω και τη δυνατότητα να καταπολεμήσω (με τον περιορισμό του κατάλληλου τμήματος του φάσματος) τυχόν άλγες.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς φωτισμό με RGB led και ποια η εμπειρία του;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-13, 14:29
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ωραίο ποστ , εγώ θα έβαζα μισά λεντ στα 6500κ και τα υπόλοιπα θα έβαζα 425nm uv , 443nm royal blue , ~600nm red
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-13, 19:27
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ετοιμαζω και εγω παρομοιο φωτιστικο. Θα χρησιμοποιησω λεντοταινια rgb με 5050 led σαν κυριο φωτισμο και θα υπαρχει και μια θερμη στα 4000Κ και μια ψυχρη στα 7000Κ.
Σε ολα τα φωτιστικα εμποριου και μη οπου χρησιμοποιουνται για αναπτυξη φυτων βαζουν κοκκινα και μπλε και ασπρα ψυχρα led σε ποσοστο 60-20-20.
Εγω θα δουλεψω σε υψηλη φωτινοτητα τα κοκκινα και τα μπλε απο τις rgb λεντοταινιες και το πρασινο σε πολυ μικρη φωτινοτητα ισα να συμπληρωνει το φασμα. Και μετα θα βοηθησω με τις ασπρες ετσι ωστε να μπορεσει να βγαλει και δυναμη το φωτιστικο.
Το καθε χρωμα θα τροφοδοτειται απο ξεχωριστο switching τροφοδοτικο με δυνατοτητα λεπτομερους ρυθμισεις της τασης ετσι να τις φερνω στην φωτεινοτητα που θελω.
Εβαλα rgb λεντοταινια σε ενυδρειο 30λιτρα με μονομαχο και την δουλευω με ιση ισχυ σε ολα τα χρωματα ετσι ωστε να παραγει ψυχρο λευκο χρωμα. Δεν εχω κανενα προβλημα με αλγες, αλλα αλλαξε ολο το χρωμα του ενυδρειου. Τα φυτα δειξανε πραγματικα πρασινα, ο μονομαχος πραγματικα κοκκινος οπως ειναι. Τα led ειναι πολυ μπροστα απο καθε λαμπα φθορισμου στην αποδοση των χρωματων!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-13, 01:36
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

να έχετε στον νου σας παιδιά ότι το βασικό μειονέκτημα των λεντοταινιών είναι ότι δεν ψύχονται και χάνουν σε απόδοση γρήγορα και από ότι ακούω καίγονται και κάποια λεντάκια , να προτιμάτε λεντ ισχύος από τρία βατ και πάνω με ικανή ψύξη και driver σταθερού ρεύματος για να δουλεύουν για χρόνια με σταθερή απόδοση
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-13, 10:58
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικό μειονέκτημα των λεντοταινιών είναι ότι δεν ψύχονται και χάνουν σε απόδοση γρήγορα και από ότι ακούω καίγονται και κάποια λεντάκια , να προτιμάτε λεντ ισχύος από τρία βατ και πάνω με ικανή ψύξη και driver σταθερού ρεύματος για να δουλεύουν για χρόνια με σταθερή απόδοση
Πολύ σωστά αλλά άμα πρέπει να τα βάλεις κάτω από το πλαστικό καπάκι πας αναγκαστικά σε στεγανή >IP67 και χαμηλής θερμικής εκπομπής λύση.

Φίλε kostas82, θαύμασα την κατασκευή σου με τα led ισχύος και συμφωνώ ότι είναι η καλύτερη λύση (αν μπορούσα να την κάνω )!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμαζω και εγω παρομοιο φωτιστικο. Θα χρησιμοποιησω λεντοταινια rgb με 5050 led σαν κυριο φωτισμο και θα υπαρχει και μια θερμη στα 4000Κ και μια ψυχρη στα 7000Κ.
Σε ολα τα φωτιστικα εμποριου και μη οπου χρησιμοποιουνται για αναπτυξη φυτων βαζουν κοκκινα και μπλε και ασπρα ψυχρα led σε ποσοστο 60-20-20.
Εγω θα δουλεψω σε υψηλη φωτινοτητα τα κοκκινα και τα μπλε απο τις rgb λεντοταινιες και το πρασινο σε πολυ μικρη φωτινοτητα ισα να συμπληρωνει το φασμα. Και μετα θα βοηθησω με τις ασπρες ετσι ωστε να μπορεσει να βγαλει και δυναμη το φωτιστικο.
Το καθε χρωμα θα τροφοδοτειται απο ξεχωριστο switching τροφοδοτικο με δυνατοτητα λεπτομερους ρυθμισεις της τασης ετσι να τις φερνω στην φωτεινοτητα που θελω.
Εβαλα rgb λεντοταινια σε ενυδρειο 30λιτρα με μονομαχο και την δουλευω με ιση ισχυ σε ολα τα χρωματα ετσι ωστε να παραγει ψυχρο λευκο χρωμα. Δεν εχω κανενα προβλημα με αλγες, αλλα αλλαξε ολο το χρωμα του ενυδρειου. Τα φυτα δειξανε πραγματικα πρασινα, ο μονομαχος πραγματικα κοκκινος οπως ειναι. Τα led ειναι πολυ μπροστα απο καθε λαμπα φθορισμου στην αποδοση των χρωματων!!!
Πολύ ενδιαφέρον, αν καταλήξεις στα υλικά και από που τα προμηθεύτηκες θα ήθελα να με ενημερώσεις, γιατί και εγώ για 5050 14W/m προσανατολίζομαι. Προσωπικά έχω βρει αυτή (την 3η από το τέλος με 9¤) σαν φτηνή και με δυνατότητα πώλησης ανά μέτρο (εγώ θέλω μόνο 1,5μ). Δεν την έχω προμηθευτεί ακόμα. Σκέφτομαι και αυτό σαν dimmer. 12V τροφοδοτικό όλο και κάποιο θα βρεθεί.

Ίσως είναι καλύτερα το τροφοδοτικό σου να μην κάνει ρύθμιση τάσης, αλλά ρεύματος. Τα led κάνουν 'γόνατο' στην καμπύλη V-I και δεν είναι εύκολο να τα ρυθμίσεις με τάση (γι' αυτό και ο kostas82 προτείνει driver σταθερού ρεύματος).

¶λγες μπορούν πάντα να παρουσιαστούν (χτυπώ ξύλο...) και χωρίς να φταίει ο φωτισμός. Το θέμα είναι να υπάρχουν 'εργαλεία' αντιμετώπισης. Αν και έχει αναφερθεί ότι η πλήρη συσκότηση κάνει 'θαύματα' σε μερικά ήδη, θα ήταν ενδιαφέρον αν χρησιμοποιούσαμε την χρωματική απόχρωση του φωτός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 01-03-13 στις 10:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-13, 11:30
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ευχαριστώ φίλε , η ζέστη που βγάζουν πάει με την απόδοση ,όσο τα φορτώνεις με ρεύμα τόσο φως παράγουν και τόσο αυξάνεται και η θερμοκρασία ή οποία όμως μπορεί να διαχειριστεί με μια ψήκτρα και μερικά ανεμιστηράκια , τώρα εάν θες να τα βάλεις μέσα στο καπάκι χρειάζεται κάποιο τζάμι κάτω από τα λεντ ή πλέξι και πάνω από την ψήκτρα να γίνουν τρύπες στο καπάκι για τον εξαερισμό , πρόταση μου είναι να βάλεις επιμέρους λεντ δες και αυτό http://www.aquastyleonline.com/categ...able-LED-Kits/
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-13, 14:51
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Η ρυθμιση του ρευματος δεν υπαρχει λογος υπαρξης στις λεντοταινιες καθως εχουν ιδη ενσωματομενη αντισταση υπολογισμενη ετσι ωστε να περιοριζει καθε λεντ στα 20mA. Ο περιορισμος εντασης πρεπει να χρησιμοποιειθει μονο οταν τροφοδοτεις απευθειας το λεντ οπως γινετε με τα power led των 1-3-5W που κυκλοφορουν.
Η αληθεια ειναι οτι το λεντ γενικα πεφτει σε αποδοση οταν δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες αλλα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω οσο πιο πολυ πιεζεις το λεντ να αποδοσει τοσο μεγαλυτερη θερμοκρασια σηκωνει.
Εγω γι αυτο θα χρησιμοποιησω ρυθμιζομενη ταση ετσι ωστε να δουλευω την λεντοταινια σε χαμηλη ταση (κατω απο 12V) ετσι ωστε να μην δουλευει σε συνθηκες 100%. Επιπλεον θα φτιαχτει κουτι απο πλεξι στεγανο, θα μπουνε μεσα οι ταινιες και θα τροφοδοτουνται απο εξωτερικο αερα μεσο ενος ανεμηστηρα 40χ40 ψυχοντας τα. Οι λεντοταινιες που θα χρησιμοποιησω ΔΕΝ θα ειναι στεγανες γιατι εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο της στεγανες.
Ολα αυτα ειναι πειραματικα και δεν ορκιζομαι οτι μπορει να αποδοσει για ενα πιεσμενο φουλ φυτεμενο ενυδρειο αλλα θα το προσπαθησω και ισως πετυχουμε κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-13, 11:59
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ρυθμιση του ρευματος δεν υπαρχει λογος υπαρξης στις λεντοταινιες καθως εχουν ιδη ενσωματομενη αντισταση υπολογισμενη ετσι ωστε να περιοριζει καθε λεντ στα 20mA..... Επιπλεον θα φτιαχτει κουτι απο πλεξι στεγανο, θα μπουνε μεσα οι ταινιες και θα τροφοδοτουνται απο εξωτερικο αερα μεσο ενος ανεμηστηρα 40χ40 ψυχοντας τα. Οι λεντοταινιες που θα χρησιμοποιησω ΔΕΝ θα ειναι στεγανες γιατι εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο της στεγανες.
Τα led στις ledοταινίες συνδέονται παράλληλα. Για αντιστάθμισμα των ανοχών στην I-V χαρακτηριστική τους υπάρχει η αντίσταση, διαφορετικά η κατανομή της φωτεινότητας κατά μήκος της ledοταινίας δεν θα ήταν ομαλή. Η αντίσταση αυτή έχει την δευτερεύουσα λειτουργία της εξομάλυνσης της V-I χαρακτηριστικής (αλλά σε κάποιο μικρό ποσοστό - το πολύ 30% συνήθως - διαφορετικά η απώλεια ισχύος και η συνακόλουθη εκπομπή θερμότητας θα ήταν υπερβολική).
Πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου για την στεγανή κατασκευή από plexiglass ώστε να ψύχεις με αέρα τα led! Αν θέλεις, όταν με το καλό την ολοκληρώσεις, postαρέ την αναλυτικότερα, θα ενδιέφερε πολλούς (και εμένα). Σε αυτή την περίπτωση, μάλιστα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και power led με ψήκτρα και να βγάλεις και τις αντιστάσεις εκτός του ενυδρείου για ακόμα χαμηλότερη εκπομπή θερμότητας (ή να χρησιμοποιήσεις driver ρεύματος). Επίσης μπορείς να επιλέξεις τα led εκείνα που διαθέτουν το κατάλληλο φάσμα εκπομπής. Στις ledοταινίες, δυστυχώς, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-13, 13:52
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλεον θα φτιαχτει κουτι απο πλεξι στεγανο, θα μπουνε μεσα οι ταινιες και θα τροφοδοτουνται απο εξωτερικο αερα μεσο ενος ανεμηστηρα 40χ40 ψυχοντας τα. Οι λεντοταινιες που θα χρησιμοποιησω ΔΕΝ θα ειναι στεγανες γιατι εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοτητας απο της στεγανες.
Ολα αυτα ειναι πειραματικα και δεν ορκιζομαι οτι μπορει να αποδοσει για ενα πιεσμενο φουλ φυτεμενο ενυδρειο αλλα θα το προσπαθησω και ισως πετυχουμε κατι.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και διαφανείς σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-13, 23:22
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Τα λεντ στην λεντοταινια συνδεονται σε ΣΕΙΡΑ γι' αυτο τον λογο κοβονται ΜΟΝΟ ανα τρια λεντ. Στην ουσια ειναι πολλα κυκλωματα (τριαδα λεντ) συνδεμενες παραλληλα ετσι ωστε να δεχονται ολες 12V απο την πλευρα που τροφοδοτουμε την ταινια μας.
Τα λεντ μπαινουν σε τριαδες σε σειρα και τροφοδοτουνται απο μια αντισταση συνηθως απο 120-150ωμ. Αυτο γινετε για δυο λογους. Πρωτον για τον περιορισμο του ρευματος στα 20mA περιπου αλλα και για να καλυψουν το κενο της τασης που υπαρχει μεταξυ των τριων λεντ και των 12V.
Στα λευκα λεντ η μεγιστη ταση τροφοδοσιας τους ειναι συνηθως 3,6v και ρευματος 20mA. Αν βαλουμε 3 λεντ σε σειρα θα πρεπει να τα τροφοδοτησουμε με μεγιστη ταση 10,8V και 20mA αντιστοιχως. Εκει μπαινει ο ρολος της αντιστασης ετσι ωστε να κανει μια μικρη πτωση τασεως απο τα 12V στα 10,8V και να περιορισει και το ρευμα κοντα στα 20mA.
Γι αυτο τον λογο η λεντοταινια το μονο που χρειαζεται ειναι ενα τροφοδοτικο με ρυθμιζομενη ταση κοντα στα 12V και τιποτα αλλο, ουτε ειδικους drivers ουτε τιποτα.
Σιγουρα εχει το μειωνεκτημα του οτι δεν γνωριζουμε το φασμα στα λεντ της αλλα απ οσο το εχω ψαξει δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο απλα κοκκινα, μπλε και πρασινα λεντ. Τα τρια αυτα χρωματα οταν ενωνονται οι ακτινοβολιες τους δημιουργουν ψυχρο ασπρο φως οπου και θεωρηται πληρου φασματος με καποιες καμπες στο ανω και κατω ακρο του ορατου φασματος, δηλαδη κατω απο 400nm και πανω απο 700nm. Ειναι περιτο πιστευω να χρησιμοποιουμε uv led για να παιζουμε κατω απο 400nm γιατι ουτως η αλλως απορροφαται δυσκολα και σε μικρο ποσοστο απο τα φυτα αυτο το φασμα.
Οποτε πονταρω στο οτι με rgb λεντοταινια λειτουργοντας και τα τρια χρωματα στο μεγιστο και περνοντας ψυχρο λευκο χρωμα εχεις καλυψει θεωρητικα ολο το θεμιττο φασμα.
http://www.ecse.rpi.edu/~schubert/Li...20spectrum.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-13, 13:31
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ουσια ειναι πολλα κυκλωματα (τριαδα λεντ) συνδεμενες παραλληλα ετσι ωστε να δεχονται ολες 12V απο την πλευρα που τροφοδοτουμε την ταινια μας. [/url]
Το ίδιο πράγμα λέμε, άρα είναι παράλληλα. Σκέψου, θα μπορούσαν, αντί γι αντίσταση, να είχαν μια zener. Αλλά αν δεν υπήρχε η αντίσταση και έδινες την κατάλληλη τάση κάποιες ομάδες θα άναβαν και κάποιες όχι . Η αντίσταση αυτή, επίσης, εξομαλύνει την V-I χαρακτηριστική, οπότε μπορείς να τα dimάρεις και με τάση (αλλά θα έχεις μεγάλες μεταβολές φωτεινότητας στην περιοχή 9-13V - κάτω από τα 6V πιθανότατα δεν θα ανάβουν καν). Επίσης υπάρχει και η αναπόφευκτη κατανάλωση ισχύος σε αυτήν.

Τα περισσότερα μπλε και κόκκινα led δεν έχουν το κατάλληλο φάσμα εκπομπής, γιατί έχουν συνήθως, στενό εύρος. Από την άλλη, τα λευκά led, αν και έχουν ευρύ φάσμα, δεν εκπέμπουν σε εκείνες τις περιοχές αλλά και ευνοούν κάποιες άλγες. Οπότε, εκτός αν βρεις κάτι καλύτερο από τις συνηθισμένες ταινίες RGB (που δεν κάνουν γνωστά τα χαρακτηριστικά φασματικής εκπομπής), αναγκαστικά θα επιλέξεις αυτές. Τα φυτά θα μεγαλώσουν και πάλι, απλά το φάσμα που θα δέχονται θα το αξιοποιούν μόνο κατά ένα ποσοστό. Επίσης, θα μπορείς να επιλέξεις τη χρωματική απόχρωση που επιθυμείς (κάτι που με τα λευκά δεν μπορείς) και - το σημαντικότερο ίσως - να κόψεις εντελώς το πράσινο αν σου τύχει καποιο κυανοβακτηρίδιο.

Στο ebay υπάρχουν πολλά 'grow lights'. Δεν είναι, βέβαια, RGB και πολλά δεν έχουν το κατάλληλο φάσμα - είναι, δηλ. 'μαϊμού'. Το πιο ενδιαφέρον που βρήκα είναι αυτό, με το option 660nm κόκκινου led, αλλά είναι πανάκριβο

Συνοπτικά, τα φυτά χρειάζονται το παρακάτω φάσμα:

410 & 430 (violet) & 660nm (Deep Red)
για την χλωροφύλλη τύπου Α, που είναι η βασικότερη.

450nm (Blue) & 640nm (red)
για την χλωροφύλλη τύπου B.


440 & 470 nm (royal blue & blue)
για την καροτίνη (?)

Το ξαναλέω ότι τα φυτά θα μεγαλώσουν και με 'λάθος' φάσμα, είναι εξαιρετικά προσαρμοστικοί οργανισμοί και όλα τα led εκπέμπουν σε ευρύτερη περιοχή - αλλά με πολύ χαμηλότερη ισχύ.

Να είσαι καλά και εύχομαι καλές κατασκευές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για το φωτισμό xontros Αρχάριοι γλυκού νερού 18 16-01-08 00:20
Ερώτηση για φωτισμό και λίπασμα Filotas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 15-10-07 17:35
Ερώτηση για φωτισμό. ginodim Φωτισμός 30 07-05-07 23:02
Ερώτηση για φωτισμό nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-03-07 11:45
Ποιό σύστημα είναι κατάλληλο για τον φωτισμό. KIRKMAN Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-05-06 00:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06356 seconds with 15 queries