Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-10, 12:24
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Προετοιμασια χειμωνα....

Εχω ενα γλαστροενυδρειο στο μπαλκονι 120λιτρα και φιλοξενω 2 χρυσοψαρα common και 1 sarasa comet απο τον ιουνιο. Επειδη το ενυδρειο ειναι στο μπαλκονι και δεν ειναι λογικο να βαλω θερμοστατη, ποια θα ηταν η καλυτερη λυση για να τα προστατεψω λιγο απο κρυο. Τις τελευταιες μερες το θερμομετρο εδειξε 19 στο ενυδρειο και καθε πρωι που φευγω για την δουλεια και τα ταιζω τα βλεπω και εχω τυψεις γιατι εχει πολυ κρυο!
Τα ψαρια ειναι αρκετα δραστηρια την περισσοτερη ωρα αλλα δεν ειναι και οπως το αυγουστο που επεφτε του κοσμου το κυνηγι! Εχω διαβασει οτι κατω απο τους 15 βαθμους ξεκινανε και μπαινουν σε περιοδο χειμεριας ναρκης και οτι καλο ειναι να μην ταιζοντε (το εχω ακουσει για τα κοι σε λιμνη). Ισχυει και εδω το ιδιο?

Και αν εχει καποιος κατι παρομιο να με ενημερωση μιας και ειναι ο πρωτος χειμωνας και μονο με την σκεψη του κρυου που θα φανε τρελλενομαι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-10, 14:11
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει οτι κατω απο τους 15 βαθμους ξεκινανε και μπαινουν σε περιοδο χειμεριας ναρκης και οτι καλο ειναι να μην ταιζοντε (το εχω ακουσει για τα κοι σε λιμνη). Ισχυει και εδω το ιδιο?
Βασικα το χειμωνα μειωσε δραστικα τη δοση του φαγητου που δινεις .Αμαν κανει παρα πολυ κρυο γνωμη μου ειναι να ταιζεις μερα παρα μερα .Οταν εχεις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες μπορει τα ψαρια τα ιδια να αγνοησουν το φαι .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-10, 14:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα γλαστροενυδρειο στο μπαλκονι 120λιτρα και φιλοξενω 2 χρυσοψαρα common και 1 sarasa comet απο τον ιουνιο. Επειδη το ενυδρειο ειναι στο μπαλκονι και δεν ειναι λογικο να βαλω θερμοστατη, ποια θα ηταν η καλυτερη λυση για να τα προστατεψω λιγο απο κρυο. Τις τελευταιες μερες το θερμομετρο εδειξε 19 στο ενυδρειο και καθε πρωι που φευγω για την δουλεια και τα ταιζω τα βλεπω και εχω τυψεις γιατι εχει πολυ κρυο!
Τα ψαρια ειναι αρκετα δραστηρια την περισσοτερη ωρα αλλα δεν ειναι και οπως το αυγουστο που επεφτε του κοσμου το κυνηγι! Εχω διαβασει οτι κατω απο τους 15 βαθμους ξεκινανε και μπαινουν σε περιοδο χειμεριας ναρκης και οτι καλο ειναι να μην ταιζοντε (το εχω ακουσει για τα κοι σε λιμνη). Ισχυει και εδω το ιδιο?

Και αν εχει καποιος κατι παρομιο να με ενημερωση μιας και ειναι ο πρωτος χειμωνας και μονο με την σκεψη του κρυου που θα φανε τρελλενομαι
Πίστεψέ με, εκεί έξω είναι η θέση τους και να μην νοιώθεις τύψεις γι' αυτό. Το καλοκαίρι είναι αυτό που τους προκαλεί πρόβλημα και όχι ο χειμώνας με τις χαμηλές του θερμοκρασίες.

Εννοείται ότι θα πρέπει να ελέγχεις το ενυδρείο καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα και να προσέξεις να μην παγώσει εντελώς η επιφάνεια του νερού. Κράτησε σε λειτουργία τον κυκλοφορητή σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Όταν δε, μετρήσεις θερμοκρασίες μικρότερες των 13 βαθμών κελσίου σταματάς εντελώς το τάισμα, γιατί έτσι και αλλιώς τα ίδια τα ψάρια θα είναι πιο νοχελικά στην όλη συμπεριφορά τους. Με τους 19 βαθμούς που έχεις για την ώρα, ταίζεις!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-10, 15:38
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παρομοιες εμπειριες:
Περσυ απο Νοεμβριο>Μαιο
Στη βεραντα ~20λιτρο με κουνουποψαρα(gambusia affinis).
Φιλτρακι 300λ/ωρα, χωρις θερμοστατη. Ελαχιστη θερμοκρασια: 10οC
Τροφη: οταν επεσε η θερμοκρασια, ειτε εριχνα ειτε οχι δεν εμφανιζοταν για φαι, οποτε σταματησα. Μονο τις μεσημεριανες ωρες-και αν ειχε ηλιο-εβλεπα λιγη κινηση.
Αλλαγες νερου ανα 15 ημερες.
Αποτελεσμα: απο10 ψαρια εμειναν τα 8(τα 2 χαθηκαν μεσα στο Νοεμβριο).
Μεταφερθηκαν σε μεγαλυτερο ενυδρειο τελη Μαιου κ γεννησαν.

Επισης: παλιοτερα στη Θεσσαλονικη γνωστος μου ειχε χρυσοψαρα στη βεραντα σε DIY ενυδρειο ξεσκεπαστο. Το ειδα με τα ματια μου, ενω απο πανω χιονιζε!!!
Δεν επαθαν απολυτως τιποτε. Εβγαλαν χειμωνα.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-10, 16:38
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Το ευχομαι να μην παθουν τιποτα. Απο αναταραξη ειμαι οκ πιστευω γιατι εχω ενα μικρο diy καταρακτη και επεισης και αεραντλια και δεν νομιζω να ειναι ευκολο να πιασει παγο η επιφανεια! Παντος τωρα που γυρισα απο την δουλεια τα ειδα να κυνηγιουντε οποτε δεν εχουν προβλημα ακομα.....θα διξει ο χρονος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-10, 16:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
...ενα μικρο diy καταρακτη...αεραντλια...
Για το χειμώνα κράτησε το ένα από τα δύο, με περισσότερη προτίμηση στην αεραντλία. Αν θέλεις ομως ανέβασέ την λίγο πιο ψηλά από τον βυθό, προς το μέσο του ενυδρείου. Είναι ενυδρείο, επομένως δεν τείθεται θέμα διαφορετικότητας στη θερμοκρασία επιφάνειας και πυθμένα του ενυδρείου.

Καλά, εκεί που διαμένεις τί θερμοκρασίες έχετε κατά την πιο κρύα περίοδο? Έχεις κάλυψη από πάνω?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-10, 16:59
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Η δική μου εμπειρία (έχω χρόνια γλαστρολίμνες με χρυσόψαρα) λέει πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Μόνο που κάτω από τους 14 βαθμούς δεν μπορούν να χωνέψουν την τροφή γι αυτό δεν ταΐζουμε.
Τον χειμώνα θα πέσουν σε ημιχειμέρια νάρκη. Απλά δεν τα ενοχλούμε. Σ΄ εμένα πάντως και πάγο που έπιασε επάνω δεν είχαν πρόβλημα.
Τι χειμώνα να έχετε στην Αθήνα ... εμείς να δεις χειμώνες που περνάμε!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-10, 17:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
...εμείς να δεις χειμώνες που περνάμε!
..με αχνιστό κρασί* μπροστά στο τζάκι και χιόνια έξω. Όνειρο αγαπητή μου Λούση.

*Θυμάμαι ακόμα αυτή σου την εικόνα που μας έδωσες πέρυσι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-10, 19:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κοπιάστε όποτε θέλετε να σας κεράσω!!!
Αυτή τη στιγμή φυσάει έξω ένα αεράκι που σε κάνει να κλείνεις την ζακέτα να αναρηγείς και να λες "έπρεπε να πάρω το μπουφάν". Χιόνι δεν έχουμε ακόμα αλλά δεν θ΄αργήσει κι αυτό ... κατά πως φαίνεται!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-10, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εβαζε θερμομονωτικο πατο και καλυπτε τα τζαμια με μονωτικα υλικα (φελιζολ κλπ), συν για ασφαλεια ενα θερμαντηρα ρυθμιζομενο στην κατωτερη επιτρεπτη θερμοκρασια πχ 10-14C, θα γινοταν δουλεια χωρις μεγαλη σπαταλη ρευματος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-10, 23:04
paris_athens Ο χρήστης paris_athens δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-07-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ωραια θα απομονωσω τον καταρακτη και θα βαλω την εξοδο του φιλτρου μεσα στο νερο να κανει μικρη αναταραξη. Για την αεραντλια ολα οκ καταλαβα!

Σημερα η θερμοκρασια εφτασε τους 14 βαθμους αλλα το βραδυ το θερμομετρο δειχνει και πιο κατω, το βλεπω απο την μνηνη που εχει! Γενικοτερα πιστευω οτι κατω απο 0 δεν θα φτασει 4-8 βαθμους πιστευω θα κειμενετε. Απο πανω δεν εχω τιποτα μιας και εχω δρακενες διαφορα φυτα επιφανειας και υδροφιλα.

Σκεφτηκα αυτο που ειπε ο delta να τυλιξω γυρω γυρω το ενυδρειο με φελιζολ dow το μπλε το σκληρο για να προστατευεται εστω και να το σκεπασω απο πανω με ενα χοντρο διαφανο ναυλον. Θα κανει δουλεια?

Λουσι περιττο να σου πω οτι οι σποροι που μου εστειλες τις νυμφεας εχουν πεταξει παρα πολλοι φυλλο και τα εχω φυτεψει σε μια ψηλη γλαστρα με χωμα κατω και ψηλο χαλικι απο πανω! Θα τα βαλω μεσα στο σπιτι ομως για να τα αναπτυξω για το καλοκαιρι. Θα τους βαλω και μια μικρη λαμπα για υποτιποδεις φωτισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-10, 09:48
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουσι περιττο να σου πω οτι οι σποροι που μου εστειλες τις νυμφεας εχουν πεταξει παρα πολλοι φυλλο και τα εχω φυτεψει σε μια ψηλη γλαστρα με χωμα κατω και ψηλο χαλικι απο πανω! Θα τα βαλω μεσα στο σπιτι ομως για να τα αναπτυξω για το καλοκαιρι. Θα τους βαλω και μια μικρη λαμπα για υποτιποδεις φωτισμο.

Αν εχουν μεγαλωσει πολυ οι σποροι μπορεις να το βαλεις και σε ενυδρειο για το χειμωνα .
Απλα δεν θα παιρνουν υψος τα φυλλα .Ειναι σαν να εχεις ξυλο ενυδρειου με φυτο πανω .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-10, 11:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Λουσι περιττο να σου πω οτι οι σποροι που μου εστειλες τις νυμφεας εχουν πεταξει παρα πολλοι φυλλο και τα εχω φυτεψει σε μια ψηλη γλαστρα με χωμα κατω και ψηλο χαλικι απο πανω! Θα τα βαλω μεσα στο σπιτι ομως για να τα αναπτυξω για το καλοκαιρι. Θα τους βαλω και μια μικρη λαμπα για υποτιποδεις φωτισμο.
Δεν νομίζω να τα καταφέρουν χωρίς φυσικό φως! Μερικά άστα έξω. Είναι φυτά που περνάνε τον χειμώνα έξω και δεν παγώνουν.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προετοιμασια για γεννα ή θανατος..?? platy Σαλιγκάρια 7 03-01-10 21:27
προετοιμασια 25λιτρου platy Bettas 28 27-12-09 22:54
προετοιμασια για νεο ενυδρείο μαρινα Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-02-07 00:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05506 seconds with 15 queries