Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-17, 13:29
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Fungus σε Neon - Θεραπεία

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν από μερικούς μήνες αγοράσαμε ένα φυτεμένο ενυδρείο (έτοιμο στημένο) από ένα παλικάρι, και μέσα έχει διάφορα ψάρια, εκ των οποίων και ένα κοπαδάκι Neon. Πριν λίγες μέρες, παρατήρησα ότι 2-3 από αυτά, άρχισαν να αναπτύσσουν fungus, με αποτέλεσμα να έχουν "βαμβάκι" στο στόμα τους και στα λέπια τους, και να φαγώνονται τα πτερύγιά τους. Κατευθείαν λοιπόν μόλις αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα, έτρεξα στο pet shop και προμηθεύτηκα ένα αντιβιοτικό, το esha2000. Μου είπανε ότι είναι το καλύτερο...

Το πρόβλημα είναι το εξής. Διαβάζοντας τις οδηγίες, αναφέρει ότι η φυσιολογική θεραπεία είναι για 3 μέρες, εκτός και αν η κατάσταση είναι σοβαρή οπότε συνεχίζεται η θεραπεία για όσες μέρες χρειάζεται με την δοσολογία της 2ης μέρας (κάθε μέρα έχει διαφορετική δοσολογία σε σταγόνες φαρμάκου). Ήδη έχει περάσει μία βδομάδα όμως, και η κατάσταση δεν έχει καλυτερεύσει, μάλιστα έχω την εντύπωση ότι το ένα από τα Neon χειροτέρεψε. Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα, είναι στρωμένο καθώς "τρέχει" πάνω από 1.5 χρόνο, και πριν τη θεραπεία αφαίρεσα από το φίλτρο (εξωτερικό Dophin CF800) όλα τα κεραμικά δαχτυλίδια και τον ενεργό άνθρακα σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες.

Ερώτηση: Είναι λογικό να μην έχει καλυτερεύσει η κατάσταση μετά από τόσες μέρες; Κάνω κάτι λάθος στη θεραπεία; Στο μεταξύ τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά, και έχουμε μάλιστα και γεννητούρια (πάνω από 30 guppy και καμιά 10αριά platty) αυτή την περίοδο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας,

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-17, 05:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν μπορείς βάλε φωτογραφίες από τα ψάρια (προσπάθησε το αν και ξέρω ποσό δύσκολο είναι να τα πετύχεις που είναι τόσο μικρά) επίσης συμπλήρωσε και τη φόρμα για τις ασθένειες ... είναι καρφιτσωμένη στην κατηγορία αυτή.
Τα κεραμικά που έβγαλες (σωστό ένα μέρη) ήταν όλη η "βιολογία" που υπήρχε στο φίλτρο σου ... μετά τη θεραπεία θα χρειαστείς άμεσα μπόλι να επανέλθει ...

Τα νέον "χρειάζονται" πιο μαλακό νερό και είναι λογικό να είναι πιο "ευαίσθητα" καθώς σε όλα τα αλλά προστίθεται και αυτό το στρες.
Τα ψάρια γεννούν και είναι φυσιολογική διαδικασία αυτή ... δεν σημαίνει ότι είναι καλές οι συνθήκες διαβίωσης τους μόνο και μόνο από αυτό το γεγονός ... Μόνο οι μετρήσεις στο νερό δείχνουν αν το περιβάλλον είναι καλό η όχι ... τα ψάρια ακόμα και αν υποφέρουν δεν τα καταλαβαίνουμε με το μάτι ... δυστυχώς όταν το καταλάβουμε είναι -συνήθως- αργά!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-17, 08:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αναφέρουν κάπου οι οδηγίες πως πρέπει να αφαιρεθεί το κεραμικό υλικό ;
Τον άνθρακα και γενικά τα υλικά χημικής φίλτρανσης ναι , όχι όμως τα υλικά βιολογικής φίλτρανσης.
Φοβάμαι πως αυτό ήταν καταστροφικό.
Το υλικό που το φύλαξες ;
Κάνε μετρήσεις , μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις και αλλαγές,
ξέπλυνε το υλικό με νερό ενυδρείου και βάλτο πάλι μέσα.
Και σίγουρα θα χρειαστείς μπόλι.
Το esha 2000 δεν επηρεάζει τη βιολογία.
Κάνε μετρήσεις , τώρα, και ετοίμασε νερό για να κάνεις αλλαγές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-17, 13:15
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Τα δαχτυλίδια επειδή ήταν "active ceramic" μου είπανε από το pet shop να τα αφαιρέσω. Αν διάβασα καλά το ίδιο αναφέρει και στις οδηγίες του φαρμάκου, να αφαιρεθούν δηλαδή όλα τα "ενεργά στοιχεία" από το φίλτρο, διότι απορροφούν το φάρμακο και χάνει την ιδιότητά του. Τα παλιά δαχτυλίδια τα έβαλα σε άλλο φίλτρο σε μικρότερο ενυδρείο που τρέχει με το ίδιο νερό από το μεγάλο. Όσον αφορά στα τεστ, θα προμηθευτώ (σήμερα λογικά) ένα και θα κάνω νέες μετρήσεις για να σας ενημερώσω σχετικά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-17, 13:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι εννοείς σε άλλο ενυδρείο με νερό από το μεγάλο ;
έχει ψάρια μέσα ; ή μήπως ρίχνεις τροφή για διατηρήσεις βιολογία ;
με κάποιο τρόπο όμως θα πρέπει να επαναφέρεις τη βιολογία.
Για αυτό βάλε πάλι το βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο.
Βάλε και αεραντλία, χρειάζεται μεγάλη οξυγόνωση τώρα το ενυδρείο.
Και όταν βάζουμε φάρμακα, βάζουμε πάντα και αεραντλία.
Αφου δεν έχεις τεστ τώρα, κάνε καθημερινές αλλαγές 30%-40% κάθε μέρα για 4-5 ημέρες τουλάχιστον ,
γιατί σίγουρα το ενυδρείο θα έχει ανεβάσει αμμωνία.
Το νερό θα το φέρνεις στη θερμοκρασία του ενυδρείου.
Οι οδηγίες γράφουν active filter αλλά γράφουν such as activated carbon , uv, oxidisers, resins etc.
Δηλαδή ενεργό άνθρακα , λάμπα uv , ρητίνες κλπ όπως ζεόλιθο κλπ.
Το βιολογικά υλικά δεν ανήκουν σε αυτά, και αυτά είναι ενεργά , αλλά σε βιολογία.
Βασικά όλα σχεδόν τα υλικά είναι ενεργά, εκτός από κανα σφουγγάρι ή ενυδρειακό βαμβάκι ,
που κάποια στιγμή και αυτά γίνονται ενεργά, αποκτούν βιολογία δηλαδή.
Αν πρέπει να αφαιρέσουμε το βιολογικό υλικό για να μη καταστραφεί από κάποιο φάρμακο,
βγάζουμε ένα μέρος του και όχι όλο, το βάζουμε σε ένα δοχείο με αποχλωριομένο νερό,
με αεραντλία μέσα στο υλικό για να έχουμε κυκλοφορία νερού,
και με πηγή αμμωνίας για να διατηρηθεί η βιολογία.
Αυτό όμως σπάνια χρειάζεται , και για τον ίδιο λόγο προτιμάμε άλλο ενυδρείο καραντίνα ή νοσοκομειακό
για να μη καταστρέψουμε τη βιολογία του κύριου ενυδρείου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-17, 13:56
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

¶ρα η ενημέρωση που είχα δεν ήταν σωστή για τα δαχτυλίδια, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Το άλλο ενυδρείο δεν έχει ψάρια, τροφή έριξα. Θα τα βάλω λοιπόν πάλι στο μεγάλο φίλτρο τα δαχτυλίδια. Κατά τα άλλα δεν αφαίρεσα τον υαλοβάμβακα από το φίλτρο και τα σφουγγάρια, τα οποία βέβαια δεν έχω πλύνει, συνεπώς υποθέτω ότι έχουν μπόλικο βιολογικό υλικό (είναι αρκετά χρησιμοποιημένα). Προσπάθησα να πάρω μόνο τα Neon που ήταν άρρωστα και να τα βάλω στο δεύτερο μικρό ενυδρείο που έχω, αλλά είναι τόσο πυκνά φυτεμένο που τα ψάρια συνεχώς ξεγλιστράνε και δε μπορώ να κάνω γρήγορες κινήσεις με την απόχη λόγω του ότι τα γεννητούρια είναι όλα στην επιφάνεια του ενυδρείου και φοβάμαι μην σκοτωθεί κανένα.

Τέλος πάντων, θα ακολουθήσω πιστά τα βήματα που μου λες να κάνω μέχρι να προμηθευτώ τα τεστ και βλέπουμε. Η αλήθεια είναι ότι από χτες τα είδα κάπως καλύτερα τα Neon, αν και έπρεπε να περάσει μια βδομάδα με τη θεραπεία. Θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες από το ενυδρείο και τα ψάρια, τις τιμές από νιτρικά/αμμωνία/κτλ και ό,τι άλλο χρειάζεται, διότι σίγουρα κάτι θα έχει ξεφύγει.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-17, 10:21
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Προμηθεύτηκα σήμερα τα απαραίτητα χημικά τεστ, και παρακάτω σας δίνω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο μας.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100x30x40 cm, 120lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: >1.5 χρόνο
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ~26 C
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 12 Neon, 15 Platy (είχαμε γεννητούρια), ~15 Guppy (είχαμε γεννητούρια), 5 μικρά χέλια, 3 γατόψαρα, 2 γλύφτες και πολλές γαρίδες cherry και μερικά σαλιγκάρια
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26 C
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε 2 βδομάδες, περίπου 30-40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 23 του μηνός (πριν 2 μέρες)
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: ξηρά τροφή (TetraMin Granules) και TabiMin για τα γατόψαρα/τους γλύφτες
11. ΦΙΛΤΡΟ : Εξωτερικό Dophin CF800

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: ~7.2
ΝΗ3 (αμμωνια): <0,05
ΝΟ2(νιτρώδη): 0,05

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 3 Neon, Fungus
2. ΔΕΡΜΑ: Σε κάποια σημεία έχει "βαμβάκι". Κανονικό χρώμα δέρματος γενικά.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Τρέφεται κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Πριν 3 βδομάδες περίπου

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: esha2000
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 30 σταγόνες πρώτη μέρα, 15 σταγόνες από τη δεύτερη
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 βδομάδες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Μέτρια
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : Ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Κάθε 3 μέρες


Αυτά είναι τα στοιχεία για το ενυδρείο μας, επίσης πρόσθεσα πάλι τα δαχτυλίδια στο φίλτρο μας. Οποιαδήποτε παρατήρηση ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση για το ενυδρείο μας είναι ευπρόσδεκτη!

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-17, 13:13
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Με esha 2000 δεν εχω θεραπευσει fungus σε neon ποτε.

Αντιθετα εχω δει θεαματικα αποτελεσματα με waterlife protozin.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-17, 12:07
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Με esha 2000 δεν εχω θεραπευσει fungus σε neon ποτε.

Αντιθετα εχω δει θεαματικα αποτελεσματα με waterlife protozin.
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο φάρμακο το δοκίμασες και δεν δούλεψε, ή δεν το δοκίμασες ποτέ; Δεν κατάλαβα γι' αυτό σε ρωτάω. Το θετικό της υπόθεσης πάντως είναι ότι κατάφερα να πιάσω τα 3 άρρωστα Neon και να τα τοποθετήσω στο νοσοκομειακό ενυδρείο. Είναι σε άσχημη κατάσταση τα ψαράκια ... Στο μεταξύ έκανα άλλη μια αλλαγή πάλι σήμερα στο κανονικό ενυδρείο (περίπου 40%) και τα υπόλοιπα ψάρια φαίνεται να τα πάνε μια χαρά.

Υ.Γ. Πήρα τηλέφωνο σε 2 pet shop εδώ στην περιοχή, και το ένα δεν το φέρνει το φάρμακο που λες, ενώ το άλλο μου είπε ότι θα το φέρει την Τετάρτη. Λες να δοκιμάσω με αυτό που αναφέρεις και να πάω να το αγοράσω;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-17, 12:09
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ναι, το έχω δοκιμάσει.

Συνέχισε τη θεραπεία, μην την σταματήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-17, 12:11
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, το έχω δοκιμάσει.

Συνέχισε τη θεραπεία, μην την σταματήσεις.
Οκ, συνεχίζω κανονικά τη θεραπεία μόνο στο νοσοκομειακό με τα 3 άρρωστα Neon. Είναι μικρό ενυδρείο (περί τα 12 λίτρα) οπότε φαντάζομαι ότι το φάρμακο θα έχει καλύτερη δράση. Σε πόσες μέρες περίπου να περιμένω αποτελέσματα; (Ρωτάω για να ξέρω να δοκιμάσω αυτό που προτείνεις στη συνέχεια)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-17, 12:13
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κανονικά μετά την 3η ημερα αλλά κράτα το εβδομάδα αν δεν δεις βελτίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-17, 12:17
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά μετά την 3η ημερα αλλά κράτα το εβδομάδα αν δεν δεις βελτίωση.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Θα σας κρατώ ενήμερους μόλις αλλάξει η κατάσταση. Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-17, 08:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Προχώρα έτσι όπως σου είπε ο Κώστας,
αλλά πολύ φοβάμαι πως ίσως να έχεις συνέχεια ασθένειες στα Neon.
Και ο λόγος είναι πως στο ενυδρείο σου έχεις ασύμβατα είδη ψαριών ως προς της παραμέτρους του νερού.
Τα Guppy θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό , ενώ τα υπόλοιπα μαλακό και όξινο,
και όταν τα ψάρια δεν ζουν στις παραμέτρους νερού που θέλουν στρεσάρονται και αρρωσταίνουν εύκολα.
Θα πρέπει να αποφασίσεις ποια ψάρια θα κρατήσεις που θα έχουν όμοιες παράμετρες νερού.
Επίσης , αν οι "γλυφτες" είναι pleco, το πιθανότερο είναι να μη χωράνε στο ενυδρείο σου.
Μόλις ησυχάσεις με την ασθένεια , κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου να τα πούμε αναλυτικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-17, 09:21
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχώρα έτσι όπως σου είπε ο Κώστας,
αλλά πολύ φοβάμαι πως ίσως να έχεις συνέχεια ασθένειες στα Neon.
Και ο λόγος είναι πως στο ενυδρείο σου έχεις ασύμβατα είδη ψαριών ως προς της παραμέτρους του νερού.
Τα Guppy θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό , ενώ τα υπόλοιπα μαλακό και όξινο,
και όταν τα ψάρια δεν ζουν στις παραμέτρους νερού που θέλουν στρεσάρονται και αρρωσταίνουν εύκολα.
Θα πρέπει να αποφασίσεις ποια ψάρια θα κρατήσεις που θα έχουν όμοιες παράμετρες νερού.
Επίσης , αν οι "γλυφτες" είναι pleco, το πιθανότερο είναι να μη χωράνε στο ενυδρείο σου.
Μόλις ησυχάσεις με την ασθένεια , κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου να τα πούμε αναλυτικά
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του φίλου Κώστα, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια διαφορά στα 3 Neon... Ίσως είναι νωρίς ακόμα δεδομένης της άσχημης κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Όσον αφορά στους γλύφτες, δεν είναι pleco, είναι μικροί σχετικά με κόκκινα μάτια (θα ανεβάσω μόλις προλάβω φωτογραφίες). Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο εκτός από το esha2000 ή να συνεχίσω στο νοσοκομειακό ενυδρείο τη θεραπεία με το esha?

Τέλος, υπάρχει κάποια "μέση" λύση ώστε να κρατήσω και τα δύο είδη ψαριών; Προφανώς μου αρέσουν και τα guppy και τα Neon, αλλά σίγουρα θέλω πρώτα απ' όλα να είναι καλά τα ψαράκια μου και ας πρέπει να "θυσιάσω" ένα είδος από τα δύο. Στο pet shop που είχα πάει μου είπανε ότι όλα θα είναι οκ και γι' αυτό πήρα guppy και Neon, και με εξοργίζει που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τα ψάρια και το νερό που χρειάζονται σε επίπεδο χημείας.

Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες και φωτογραφίες,

Καλό μήνα σε όλους/ες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-17, 09:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν δεν δεις αποτέλεσμα με ESHA-2000 ίσως θα πρέπει να κάνεις θεραπεία omnipur
https://www.sera.de/us/product/sera-omnipur/
Τωρα για τη συμβατότητα Neon & Guppy ,
να πας να πεις του πετσοπα να πάει να κουρεύετε,
είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.
Μη τους εμπιστεύεσαι, μόνο να πουλάνε θέλουν,
δες εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
και πάντα να συμβουλεύεσαι αξιόπιστες ιστοσελίδες που αναφέρουν τις παράμετρες και τις ιδιαιτερότητες που έχει το κάθε είδος ψαριού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-17, 10:06
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikhatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του φίλου Κώστα, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια διαφορά στα 3 Neon... Ίσως είναι νωρίς ακόμα δεδομένης της άσχημης κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Όσον αφορά στους γλύφτες, δεν είναι pleco, είναι μικροί σχετικά με κόκκινα μάτια (θα ανεβάσω μόλις προλάβω φωτογραφίες). Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο εκτός από το esha2000 ή να συνεχίσω στο νοσοκομειακό ενυδρείο τη θεραπεία με το esha?

Τέλος, υπάρχει κάποια "μέση" λύση ώστε να κρατήσω και τα δύο είδη ψαριών; Προφανώς μου αρέσουν και τα guppy και τα Neon, αλλά σίγουρα θέλω πρώτα απ' όλα να είναι καλά τα ψαράκια μου και ας πρέπει να "θυσιάσω" ένα είδος από τα δύο. Στο pet shop που είχα πάει μου είπανε ότι όλα θα είναι οκ και γι' αυτό πήρα guppy και Neon, και με εξοργίζει που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τα ψάρια και το νερό που χρειάζονται σε επίπεδο χημείας.

Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες και φωτογραφίες,

Καλό μήνα σε όλους/ες
Ό,τι σου είπε και ο Τάκης. Θα προσθέσω ότι θα ζήσουν και μαζί τα 2 είδη αλλά δεν θα είναι η καλύτερή τους.

Διάλεξε ποιο σου αρέσει καλύτερα και κυρίως δες με τι άλλο συνδυάζεται το κάθε είδος ώστε να φτάσεις σε μια σύνθεση που σε ικανοποιεί και προχώρα έτσι.

Το Omnipur ή το άλλο που σου είπα, θεωρώ ότι θα κάνουν δουλειά, όπως είπα από την αρχή, με esha 2000 ούτε κι εγώ έχω δει θεραπεία σε neon tetra.

Πλέον το χρησιμοποιώ μόνο προληπτικά για να μην πιάνουν fungus τα αυγά των ραμιρεζι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-17, 13:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγω θα είμαι λίγο πιο απόλυτος,
δεν θα ζήσουν μαζί, απλά μπορεί να επιζήσουν,
και ίσως η αιτία πως έχουν προβλήματα να είναι οι παράμετροι νερού.
Δεν είπε κανείς πως τα ψάρια που θέλουν μαλακό νερό πεθαίνουν αμέσως ,
στρεσάρονται , πέφτει το ανοσοποιητικό τους , και στο τέλος πεθαίνουν από κάποια ασθένεια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-17, 21:10
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα ξανά, και καλό Σ/Κ σε όλους/ες!

Λοιπόν, δεν είχα καλή τύχη με τη φωτογράφηση των ψαριών μου, αλλά βρήκα εδώ πέρα [1] φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα ψαράκια μου. Με την προσθήκη ότι στο στόμα τα δικά μου έχουν και ένα άσπρο σαν μικρή μπάλα από βαμβάκι.

Αφού λοιπόν με το esha2000 και τις συμβουλές σας δεν είδα καμία βελτίωση στα Neon (αλλά δεν έγιναν και χειρότερα), ξεκίνησα σήμερα ένα tour εδώ στην περιοχή μήπως βρω το waterlife protozin που πρότεινε ο φίλος Κώστας. Δυστυχώς και στα δύο πετ σοπ που έχουμε εδώ, το συγκεκριμένο φάρμακο δεν το έχει κανείς (ο ένας μάλιστα "το φέρνει" εδώ και μια βδομάδα, αλλά ακόμα τίποτα). Τελικά στο δεύτερο πετ σοπ που πήγα, είχανε αντιβιωτικά (το πρώτο που επισκέφτηκα είχε μόνο 2-3 φάρμακα, άσχετα με το πρόβλημά μου), στο οποίο τους έδειξα τις παραπάνω φωτογραφίες, και μου είπανε ότι το κατάλληλο φάρμακο που χρειάζομαι είναι το Baktopur της Sera. Το πήρα λοιπόν το φάρμακο, αλλά περιμένω το πράσινο φως από εσάς για το πως να προχωρήσω. Θα κάνει αυτό το φάρμακο για την συγκεκριμένη πάθηση των ψαριών όπως φαίνεται και στο παρακάτω λινκ; Να το δοκιμάσω, ή να ψάξω να βρω κάποιο άλλο φάρμακο διαδικτυακά; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Νίκος

[1] Φωτογραφίες με πρόβλημα Neon
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-17, 21:19
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κανει ναι, προχωρα βάσει οδηγιών.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-03-17, 00:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στις φωτογραφίες δεν είναι fungus αλλά fin rot.
To baktopur είναι ότι πρέπει για αυτή την ασθένεια,
διάβασε τις οδηγίες και βάλτο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-03-17, 13:44
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ξεκίνησα ήδη την θεραπεία με το Baktopur και αναμένουμε αποτελέσματα. Στον παρακάτω σύνδεσμο σας δίνω και μερικές φωτογραφίες, όσο καλύτερες μπορούσα να τις τραβήξω, ίσως βοηθήσουν.

¶ρρωστα Neon
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-03-17, 23:04
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Γεια σας, μια και μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα με τον Νίκο γράφω στο ίδιο θέμα. Έχω και εγώ νέον με κάποια συμπτώματα παρόμοια με αυτά που περιγράφει ο Νίκος, έχω ανεβάσει και ένα βιντεάκι που ίσως βοηθήσει να καταλάβουν κάποιοι με εμπειρία στο θέμα. Η διαφορά μου με τον Νίκο είναι ότι στο ενυδρείο έχω μόνο tetra (neon, glowlight και black neon) και otocynclus και το νερό μου είναι μισό μισό βρύσης και A/O. Έχω παραγγείλει και εγώ το esha 2000,το περιμένω αύριο και απογοητεύτηκα από τα σχόλια που διάβασα. Να το δοκιμάσω ή να παραγγείλω κατευθείαν το waterlife protozin; Αυτό που παρατήρησα πάντως στις μετρήσεις μου είναι το πολύ υψηλό Ph (7.7) που ίσως να είναι πηγή στρες και αυτό να έφερε και την ασθένεια. Έβαλα ήδη τύρφη στο φίλτρο μου και άρχισα προσπάθειες να το ρίξω.
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 70 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 χρόνια
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Πρίν 8 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 C
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 8 neon, 4 black neon, 2 glowlight, 4 οτοκυνκλοι
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 zebra snail
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25 C
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά τη βδομάδα, 25 %
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 6/3
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα novo bel της JBL
11. ΦΙΛΤΡΟ : Eheim Aquaball
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,7
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0,05
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2-3
2. ΔΕΡΜΑ: Σε 1 πρόβλημα στην ουρά και σε 2 στο στόμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Αυτό με το πρόβλημα στην ουρά φαίνεται να έχει κάποια δυσκολία στην κίνηση, σαν να το βαραίνει
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): -
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): -
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Πριν 20 μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: -
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : -
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip 181.zip (1,97 MB, 232 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-17, 00:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Λες οτι εχεις ph 7.7
σκληροτητες δεν εχεις μετρησει,δε το βλεπω καπου;
Γιατι αν οι σκληροτητες ειναι εκει που πρεπει για τα ψαρια,εφοσον κανεις αλλαγη 50/50 οσμωση-βρυσης λιγο δυσκολο να χεις τοσο υψηλο ph....
Επιπλεον μου φαινονται λιγα τα λιτρα που αλλαζεις μονο 25%...
Για να ακουσεις κι αλλες γνωμες!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-03-17, 20:56
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες οτι εχεις ph 7.7
σκληροτητες δεν εχεις μετρησει,δε το βλεπω καπου;
Γιατι αν οι σκληροτητες ειναι εκει που πρεπει για τα ψαρια,εφοσον κανεις αλλαγη 50/50 οσμωση-βρυσης λιγο δυσκολο να χεις τοσο υψηλο ph....
Επιπλεον μου φαινονται λιγα τα λιτρα που αλλαζεις μονο 25%...
Για να ακουσεις κι αλλες γνωμες!
Ναι δεν έχω πάρει τεστακι για τη σκληρότητα να πω την αλήθεια. Όμως μετρώ την TDS με TDS meter η οποία μέσα στο ενυδρειο είναι 70, αρκετά χαμηλή. Για το Ph και μενα μου είχε κάνει εντύπωση και πήρα τηλέφωνο το μαγαζί που αγόρασα την Α/Ο για να τον ρωτήσω μήπως είναι ένδειξη ότι χρειάζεται αλλαγή μεμβράνης. Μου είπε ότι η Α/Ο δεν έχει απαραίτητα επίπτωση στο Ph, τώρα τι να σου πω. Πάντως το νερό μου από την Α/Ο έχει TDS=9 που σημαίνει ότι λειτουργεί σωστά... Πάντως το 7.7 που μέτρησα ήταν λίγο πριν σβήσουν τα φώτα. Το πρωί είχε 7.3 και τώρα, μετά την τύρφη που πρόσθεσα χτες είναι στα 7.5. Θα του προσθέσω σταδιακά και αλλη τύρφη.


Το κοίταξα λίγο για τις αλλαγές νερού σε σχετικά λινκς, το σωστό by the book είναι 30% εβδομαδιαίως... Ε, δεν είμαι και μακριά, θα το διορθώσω αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Εξάλλου τα νιτρικά μου είναι ΟΚ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-17, 17:37
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,

Είναι η πέμπτη (5) μέρα με το Baktopur, αλλά δυστυχώς τα Neon δεν δείχνουν καμία απολύτως αλλαγή στην κατάστασή τους. Υπάρχει κάποιο άλλο φάρμακο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; Μήπως πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία με το Baktopur για περισσότερες μέρες; Πραγματικά είμαι σε τέλμα... Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-17, 09:53
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω φάρμακο για fungus, μήπως και τελικά σωθούν τα ψαράκια μας διότι με esha2000 και Baktopur κάνω θεραπείες 1 μήνα γεμάτο και προκοπή δε βλέπω. Στα pet shops της περιοχής μου δεν βρίσκω ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο για fungus, και μου λένε ότι υπάρχει έλλειψη! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό φάρμακο; Ίσως και από κάποιο e-shop διότι δεν γνωρίζω καλά την online αγορά για τα ενυδρεία. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φιλικά,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-03-17, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει γιατι δεν χρειάστηκε , αλλά υπάρχουν και αυτά
http://www.petsupermarket.gr/3024/%C...ipur-50ml.html
http://www.petsupermarket.gr/3028/%C...opur-50ml.html
http://www.petsupermarket.gr/3068/%C...uard-10gr.html
Βάλε όμως κάποια φωτογραφία από τα άρρωστα ψάρια,
καθαρή να δουμε λεπτομέρειες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-03-17, 10:15
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Καλημερα. Εγω μετα τα οσα διαβασα για τη θεραπεία των νεον κατεληξα να ακυρωσω την παραγγελια του esha2000 και να. παρω το Protozin waterlife. Εχω ξεκινησει τη θεραπεια εδω και 3 μερες και περιμενω να δω τα αποτελεσματα. Ισως υπαρχει ηδη μια μικρη βελτιωση, δεν μπορω να πω με σιγουρια ομως. Ταυτοχρονα αυξησα σταδιακα τη θερμοκρασια στους 29 βαθμους καθως το παρασιτο επιταχυνει το κυκλο ζωης του σε αυτη τη θερμοκρασια και διευκολυνεται η αντιμετωπιση του. Συνδιαστικα λοιπον εφαρμοσα τα παραπανω και περιμενω τα αποτελεσματα. Το συγκεκριμενο φαρμακο το βρηκα στο ιντερνετ, στον υδατινο κοσμο, μια αποθηκη οπου το παραγγελνεις μονο ηλεκτρονικα. Θα σου συνιστουσα ομως μεχρι να ξεκινησεις οποιαδηποτε θεραπεια να αυξησεις απο σημερα σταδιακα τη θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-03-17, 10:27
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει γιατι δεν χρειάστηκε , αλλά υπάρχουν και αυτά
http://www.petsupermarket.gr/3024/%C...ipur-50ml.html
http://www.petsupermarket.gr/3028/%C...opur-50ml.html
http://www.petsupermarket.gr/3068/%C...uard-10gr.html
Βάλε όμως κάποια φωτογραφία από τα άρρωστα ψάρια,
καθαρή να δουμε λεπτομέρειες
Καλημέρα Τάκη και ευχαριστώ για την απάντηση. Στο παρακάτω λινκ έβαλα όσο καλύτερες φωτογραφίες μπορούσα να τραβήξω. Ευχαριστώ πολύ.

Link
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα. Εγω μετα τα οσα διαβασα για τη θεραπεία των νεον κατεληξα να ακυρωσω την παραγγελια του esha2000 και να. παρω το Protozin waterlife. Εχω ξεκινησει τη θεραπεια εδω και 3 μερες και περιμενω να δω τα αποτελεσματα. Ισως υπαρχει ηδη μια μικρη βελτιωση, δεν μπορω να πω με σιγουρια ομως. Ταυτοχρονα αυξησα σταδιακα τη θερμοκρασια στους 29 βαθμους καθως το παρασιτο επιταχυνει το κυκλο ζωης του σε αυτη τη θερμοκρασια και διευκολυνεται η αντιμετωπιση του. Συνδιαστικα λοιπον εφαρμοσα τα παραπανω και περιμενω τα αποτελεσματα. Το συγκεκριμενο φαρμακο το βρηκα στο ιντερνετ, στον υδατινο κοσμο, μια αποθηκη οπου το παραγγελνεις μονο ηλεκτρονικα. Θα σου συνιστουσα ομως μεχρι να ξεκινησεις οποιαδηποτε θεραπεια να αυξησεις απο σημερα σταδιακα τη θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους.
Γεια σου gvergyris! Το Protozin μου το πρότεινε και ένας φίλος παραπάνω αλλά δεν το έβρισκα πουθενά, μέχρι πριν λίγο. Το παρήγγειλα κι εγώ να δοκιμάσω, αν δε δουλέψει θα προχωρήσω στα φάρμακα που προτείνει ο Τάκης. Ενημέρωσέ με σε παρακαλώ αν έχεις αποτελέσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikhatzi : 19-03-17 στις 10:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fungus? angello Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 08-01-12 23:51
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23
Fungus?? dessert Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 13-11-07 00:01
Fungus; Steve Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 12-08-07 13:20
Body Fungus; caverman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 09-03-07 16:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11894 seconds with 16 queries