Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 02-06-17, 01:50
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μήπως θα έπρεπε να πάω στην καλών τεχνών;


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:04 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 05-06-17, 00:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Όμορφα το προχωράς φίλε AgMa βλέπω. Χαίρομαι για σένα. Εγώ έχω μείνει ακόμα στην θεωρία, στην πράξη προχωράω πάρα πολύ αργά λόγω σχετικά περιορισμενου ελεύθερου χρόνου πλέον. Μήπως θα έπρεπε να αλλαχτεί ο τίτλος του θέματος?
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 05-06-17, 18:06
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Μην νομίζεις και εγώ αν δεν είχα βοήθεια από εσάς ακόμη στην θεωρία θα ήμουν.
Χρόνος δεν υπάρχει ούτε για πλάκα, εξάλλου φαίνεται απ' τις φώτο που δείχνω τις αρχικές οθόνες.
Όλες είναι από ξενύχτια.
Μόλις ξαναβρώ χρόνο, θα ανεβάσω φώτο με το prototype μιας και έχει προχωρήσει λίγο καθώς και οδηγίες για να φτάσω μέχρι εδώ.
Με τον τίτλο βάλτε ό,τι σας φαίνεται ότι αντιπροσωπεύει καλύτερα το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 17-06-17, 18:37
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Προσπαθώ εδώ και δυο μέρες να κάνω να δουλέψει αυτό το κύκλωμα: http://www.ferduino.com/forum/viewto...p?p=3018#p3018 χωρίς επιτυχία.

http://www.ferduino.com/forum/galler...2&image_id=541

http://www.ferduino.com/forum/galler...2&image_id=542

Το δοκίμασα και σε Breadboard....

http://www.ferduino.com/forum/galler...2&image_id=543

Μόλις βάζω το Fan Grd κατ' ευθείαν στο Power GRD ο ανεμιστήρας παίρνει μπροστά. Καμιά ιδεά;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 17-06-17, 23:13
Το avatar του χρήστη mpampis varytimos
mpampis varytimos Ο χρήστης mpampis varytimos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2016
Περιοχή: Germany
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

πριν 4 χρόνια ασχολήθηκα με τα uln 2003 και 2004 για ένα project που έκανα για το σπίτι μου (smart home) ,δεν άντεξαν ,δεν θυμαμαι ακριβώς αλλά δεν είναι για μεγάλο φορτίο .
Η λύση μου ηταν να τα αντικαταστήσω με NPN (2n2222) για τα SSR που ήθελα.

εσυ θέλεις ανεμιστήρα που θέλει δύναμη ,mosfet καλύτερα ή τρανζίστορ που να αντέχει τον ανεμιστήρα


Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 18-06-17, 06:19
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis varytimos Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν 4 χρόνια ασχολήθηκα με τα uln 2003 και 2004 για ένα project που έκανα για το σπίτι μου (smart home) ,δεν άντεξαν ,δεν θυμαμαι ακριβώς αλλά δεν είναι για μεγάλο φορτίο .
Η λύση μου ηταν να τα αντικαταστήσω με NPN (2n2222) για τα SSR που ήθελα.

εσυ θέλεις ανεμιστήρα που θέλει δύναμη ,mosfet καλύτερα ή τρανζίστορ που να αντέχει τον ανεμιστήρα


Αυτό κατάλαβα και εγώ. Από την άλλη όμως, χρησιμοποίησα ένα απλό ανεμιστήρα για τις δοκιμές, και το κύκλωμα δεν είναι και τόσο δύσκολο. Πριν καταλήξω σε άλλη λύση θέλω να δω τι πάει στραβά, γιατί σαν κύκλωμα είναι πολύ απλοποιημένο ακόμα και για αρχάριο σαν εμένα.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 18-06-17, 17:45
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Γιατί δεν το βάζεις πάνω στο ssr να ξεμπερδεύεις;
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 08-07-17, 18:32
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παιδιά μια βοήθεια με το ssr. Όταν το arduino δίνει εντολή για ψύξη, ο ανεμιστήρας που έχω συνδέσει δεν παίρνει μπροστά. Μόλις βγάλω το ένα καλώδιο και το ξαναβάλω ξεκινά κανονικά. Επίσης μόλις το arduino δίνει εντολή για να κλείσει η ψύξη, ο ανεμιστήρας δεν σβήνει. Μόλις βγάλω και ξαναβάλω το καλώδιο, ο ανεμιστήρας σταματά. Και ξανά η ίδια ιστορία από την αρχή.... Δοκίμασα να συνδέσω ανάποδα τα καλώδια αλλά κάνει το ίδιο. Το ssr ανταποκρίνεται κανονικά, δηλ. το φωτάκι του του καναλιού ανάβει όταν η ψύξη είναι ανοιχτή και σβήνει όταν είναι κλειστή. Τι μπορεί να συμβαίνει;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 11-07-17, 02:03
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μόλις βγάλεις το ένα καλώδιο από που;
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 17-07-17, 11:13
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μιας και βρέθηκε λίγος χρόνος χθες λόγω ημέρας, προχώρησα λίγο ακόμη.
Ο χαμός που ξεκίνησα :


Το κουτί που θα μπει ο αρκουδίνο με όλα τα shield. Στην φώτο φαίνονται 2 μπρούτζινα ποδαράκια σαν αυτά που μπαίνουν στους υπολογιστές για να στερεώνουν την μητρική και να μην ακουμπάει στο κουτί:


Το βίδωσα σε σημείο που να έχω εύκολη πρόσβαση στο usb σε περίπτωση που χρειαστεί μελλοντικά να επέμβω στον κώδικα:


Check στην θέση:


Όλα μέσα λοιπόν (στο πλάι φαίνονται οι 2 αισθητήρες θερμοκρασίας για ενυδρείο και αναπλήρωση):


Καλωδιοταινία και στην οθόνη ώστε να μπορεί να ανοιγοκλείνει το καπάκι:


Βίδωμα οθόνης στο καπάκι (οι βίδες θα αλλαχτούν, δεν μ' αρέσουν):


Και το κουτί με τα ρελέ. Υπήρχε μια κενή θέση στην πλακέτα των ρελέ και έγινε ψύξη:



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:06 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #311  
Παλιά 17-07-17, 14:01
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Βλέπω ότι προχωράμε δυναμικά!!!!!! Επίσης βλέπω και τα βασικά εργαλεία ετοιμοπόλεμα: Καφές, Τσιγάρα, Αναπτήρας.....
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 17-07-17, 16:08
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Εννοείται! Χωρίς αυτά δεν ξεκινάει τίποτα .
Εσύ τι έκανες με το πρόβλημα που είχες; Σε ρώτησα σε ποιό καλώδιο αναφέρεσαι αλλά μάλλον δεν το είδες.
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 17-07-17, 17:17
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται! Χωρίς αυτά δεν ξεκινάει τίποτα .
Εσύ τι έκανες με το πρόβλημα που είχες; Σε ρώτησα σε ποιό καλώδιο αναφέρεσαι αλλά μάλλον δεν το είδες.
Όντως! Τελικά βρέθηκε λύση. Τα SSR δεν μπορούν να διαχειριστούν 12V. Οπότε η λύση είναι να περνάνε όλα από πρίζες 220V.
Κράτα το
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 17-07-17, 17:34
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ναι είναι για 240v. Αν δεν το έλεγες δεν θα το παρατηρούσα.
Τα φαν ήθελες να συνδέσεις κατευθείαν στο ρελέ;
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 17-07-17, 17:42
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι για 240v. Αν δεν το έλεγες δεν θα το παρατηρούσα.
Τα φαν ήθελες να συνδέσεις κατευθείαν στο ρελέ;
Ναι. Και 12V αντλία για την αυτόματη αναπλήρωση

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 06-08-17, 03:30
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

¶ντε σχεδόν τελειώνει.

Αυτή τη φορά εκτός απ' την πρόοδο του project, θα σας δείξω πως, που και τι να κολλήσετε σε περίπτωση που χρειαστεί να τροφοδοτήσετε μια συσκευή και για κάποιον λόγο δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ρελέ (εγώ πχ. τέλειωσα όλο το κουτί με τους ρελέδες, από τρύπες για πρίζες μέχρι και τις ενδεικτικές λυχνίες και μετά θυμήθηκα ότι δεν είχα ετοιμάσει την τροφοδοσία της αντλίας αναπλήρωσης ).
Και ο λόγος για τα mosfet-τρανζίστορ.
Γενικά πάντως καλό είναι να προτιμάτε την λύση των ρελέ σε σχέση με τα mosfet. Όχι ότι είναι κακά, αλλά έχουν μερικά αρνητικά σε σχέση με τα ρελέ:
1) Ζεσταίνονται κατά τη διάρκεια λειτουργίας τους.
2) Σε περίπτωση που καεί-δυσλειτουργεί, είναι σχετικά δύσκολη η αντικατάστασή του γιατί απαιτεί κολλητήρι.

Ξεκινάμε με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε:
  • Mosfet. Εγώ χρησιμοποίησα το IRFZ44N.
  • Δίοδο.Εγώ χρησιμοποίησα την 1N4007 μιας και υπήρχε στο συρτάρι. Επίσης κάνουν και οι SR260, 1N4001.
  • Αντίσταση 1k ohm.
  • Προαιρετικά 1 γωνιακό pin σε περίπτωση που θέλουμε να έχουμε εύκολο βάλε βγάλε της συσκευής που θα τροφοδοτήσουμε και να μην μπλέξουμε με κολλητήρι.



Προχωράμε στην κατασκευή:

Αρχικά ψάχνουμε να βρούμε ένα σημείο με σχετικά αρκετό χώρο στο prototype board μας.
Εγώ επέλεξα αυτό:



Ελέγχουμε και την πίσω μεριά του board μας ώστε να υπάρχει χώρος και να μην είναι κατειλημμένος από καλώδια που δεν φαίνονται από μπροστά (το έχω πάθει ):



Είμαστε οκ.
Βάζουμε το mosfet στις τρύπες του board μας και αν χρειαστεί το λυγίζουμε όσο θέλουμε. Εγώ δεν το λύγισα αρκετά, γιατί από κάτω του βρίσκονται άλλα καλώδια:







Μια παρένθεση, η συνδεσμολογία του mosfet από αριστερά προς τα δεξιά, είναι εντολή, έξοδος, γείωση:



Βήμα 1ο, αντίσταση:
Κολλάμε την μια μεριά της αντίστασης στο αντίστοιχο pin του arduino που έχει ο κώδικάς μας:



Και την άλλη μεριά στο αριστερό ποδαράκι του mosfet όπως το κοιτάμε από μπροστά:



Βήμα 2ο, δίοδος:
Δώστε λίγο προσοχή εδώ. Οι δίοδοι έχουν στην μια μεριά τους μια γκρίζα γραμμή. Αυτή η γραμμή, ανάλογα με το αν περνάμε + ή - σημαίνει ότι είτε μπλοκάρεται η κάθοδος είτε η άνοδος. Δείτε την εικόνα:


Για αρχή την περνάμε απλά απ' τις τρύπες και λυγίζουμε τα ποδαράκια της απ' την πίσω μεριά ώστε να σταθεροποιηθεί. Η γραμμή της να κοιτάει το μεσαίο ποδαράκι του mosfet!
Γυρίζουμε το board μας απ' την πίσω μεριά και κολλάμε το ένα ποδαράκι της διόδου με το μεσαίο ποδαράκι του mosfet:



Βάζουμε το γωνιακό pin που είπαμε στην αρχή, στην τρύπα κάτω απ' την δίοδο και τα κολλάμε όλα μεταξύ τους:





Το άλλο ποδαράκι της διόδου, το λυγίζουμε να ακουμπήσει στο ποδαράκι του mosfet που μας έμεινε και τα κολλάμε μεταξύ τους:



Και τέλος αυτά που κολλήσαμε μόλις τώρα, τα συνδέουμε με μια οποιαδήποτε γείωση:



Τέλος

Ίσως να φαίνεται δύσκολο αλλά δεν είναι. Το ποστ βγήκε μεγάλο γιατί προσπάθησα να το κάνω όσο πιο κατανοητό γίνεται, με φώτο σε όλα τα στάδια.

Εδώ τα 15pin vga που συνδέω το κουτί που βρίσκονται οι ρελέδες με το κουτί που υπάρχει ο arduino και η οθόνη.
Η μεταξύ τους σύνδεση γίνεται με ένα 15πινο vga καλώδιο, σαν αυτό που χρησιμοποιείται στις οθόνες των υπολογιστών:









Και εδώ το εσωτερικό του κουτιού που βρίσκονται οι ρελέδες.
Προτίμησα το πολύπριζο να μπει εσωτερικά και από εκεί να φεύγουν όλα τα τροφοδοτικά, ώστε να είναι πιο μαζεμένη η κατασκευή. Αν θέλω να βγάλω το κουτί αυτό, απλά βγάζω την πρίζα του πολύπριζου απ' τον τοίχο και το παίρνω, χωρίς να τραβάω επιπλέον τροφοδοτικά και καλώδια:



Και όπως λένε και οι ξένοι "last but not least" προσοχή με το κολλητήρι:



Είναι καμιάς εβδομάδας σημάδι, μπορεί και παραπάνω. Όπως πήγα να το πιάσω, αντί αυτό το δάχτυλο να ακουμπήσει πλαστικό, ακούμπησε σίδερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:08 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 06-08-17, 06:45
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

¶γγελε πολύ καλός και αναλυτικός οδηγός. Πολλά μπράβο. Η κατασκευή επίσης ωραία μαζεμένη. Με το καλό να μπει σε λειτουργία και να μας πεις εντυπώσεις.

Θα συμφωνήσω και εγώ για τα ρελέ σε σχέση με τα mosfe.

Επειδή όμως και τα ρελέ έχουν καμιά φορά την αστοχία τους καλό θα είναι να υπάρχει ένα εφεδρικό board με ρελέ μέχρι να επισκευαστεί το προβληματικό.

Σκέφτηκα να βάλω στο board με τα ρελέ βάσεις ώστε να κουμπώνουν εκεί τα ρελέ και να είναι εύκολη η αντικατάσταση. Θα δω πως θα πάει και θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 06-08-17, 09:01
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Πολύ αναλυτικό και κατανοητό. Μπράβο!!!! Εγώ πήγα στη λύση των ULN2003 και μικρών breadboard για το φόβο ότι αν καούν δεν αλλάζουν εύκολα αν είναι κολλημένα. Σχετικά με τα ρελέ καλό είναι να υπάρχει και ένα καβάτζα. Εμένα ήδη μου κάηκε μία θέση και είμαι με 7.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 06-08-17, 09:18
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ αναλυτικό και κατανοητό. Μπράβο!!!! Εγώ πήγα στη λύση των ULB2003 και μικρών breadboard για το φόβο ότι αν καούν δεν αλλάζουν εύκολα αν είναι κολλημένα. Σχετικά με τα ρελέ καλό είναι να υπάρχει και ένα καβάτζα. Εμένα ήδη μου κάηκε μία θέση και είμαι με 7.
Εμένα μετά από 3 χρόνια κάηκε η επαφή του ρελέ για τους ανεμιστήρες. Και σκέψου μιλάμε ότι περνάει από την επαφή 12ν με ελάχιστα mA για τους ανεμιστήρες. Απορώ πως αντέχει η επαφή του ρελέ για την ηλεκτροβανα του co2 που περνάει 230v...

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 06-08-17, 09:23
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μετά από 3 χρόνια κάηκε η επαφή του ρελέ για τους ανεμιστήρες. Και σκέψου μιλάμε ότι περνάει από την επαφή 12ν με ελάχιστα mA για τους ανεμιστήρες. Απορώ πως αντέχει η επαφή του ρελέ για την ηλεκτροβανα του co2 που περνάει 230v...

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Μεγάλη προσοχή στα δάχτυλα!!!! Δεν βρήκα στο ebay να παίζει καμία προσφορά!!!!
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #321  
Παλιά 06-08-17, 09:59
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη προσοχή στα δάχτυλα!!!! Δεν βρήκα στο ebay να παίζει καμία προσφορά!!!!
Ελπίζω να παίξει η πατέντα με τις βάσεις στα ρελέ γιατί η αλλαγή όλου του board δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 06-08-17, 10:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να παίξει η πατέντα με τις βάσεις στα ρελέ γιατί η αλλαγή όλου του board δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
Για δες ρε Δημήτρη αν σκεφτείς κάτι για τα ρελέ, γιατί αυτή η μακαρονάδα καλωδίων δεν βοηθάει καθόλου. Μιλάμε για πολύ καλώδιο...
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 06-08-17, 23:41
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φανταστικός φίλε AgMa και η μίνι ανάλυση σου εδώ είναι εκπληκτική Πολλά μπράβο και από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 06-10-17, 23:12
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ξανά εδώ...
Η καινούρια οθόνη που πήρα με ssd1289 driver δεν μου έπαιξε με τίποτα όσο ήταν συνδεδεμένο το arduino με το prototype με καλωδιοταινία.
Χωρίς το prototype (δηλαδή το tft shield απευθείας πάνω στο arduino κουμπωμένο) έπαιζε μια χαρά.
Όσο και να την κόντυνα δεν κατάφερα να την κάνω να παίξει.
Δυστυχώς πάνω σε όλα τα πειράματα, χάλασα το prototype (ξεκόλλησαν πίστες) κυρίως επειδή είχα νευριάσει που κόλλησα σε μια τέτοια λεπτομέρεια.
Σε αναμονή λοιπόν για το νέο prototype το οποίο αυτή τη φορά θα μπει κατευθείαν στο arduino με εφαρμοστά pin (stackable headers) ώστε να μην μπει καθόλου καλωδιοταινία, ξεκίνησα το συμμάζεμα το κουτιού με τα ρελέ γιατί δεν μπορούσα πλέον να βάλω χέρι καθόλου:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:09 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 04-11-17, 04:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Συνεχίζεται το project αργά και σταθερά...
Έγιναν κάποιες αλλαγές στα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, όπως πχ. αλλαγή του κουτιού που περιέχει το arduino με τα σχετικά shield και την οθόνη, κυρίως λόγω όγκου.
Επειδή λοιπόν όλο αυτό θα μπει στο σαλόνι δίπλα απ' το ενυδρείο, ήθελα κάτι πιο μαζεμένο. Έτσι πήρα το αμέσως μικρότερο κουτί της ίδιας εταιρίας.
Εδώ η σύγκριση δίπλα δίπλα, με εμφανή διαφορά κυρίως στο μήκος και πλάτος:





Τα πράγματα βέβαια στο εσωτερικό του δεν είναι το ίδιο άνετα με το μεγαλύτερο, αλλά χώρεσαν.

Επόμενο βήμα η τοποθέτηση βυσμάτων jack για τα 2 φλοτέρ σε ενυδρείο και βαρέλι αναπλήρωσης:



Η σύνδεση των 2 αισθητήρων θερμοκρασίας για ενυδρείο και βαρέλι γίνεται όπως και πριν, με χρήση δηλαδή βυσμάτων 3 επαφών, σαν αυτά που έχουν οι ανεμιστήρες για τους υπολογιστές ( και τα ενυδρεία μας ):



Επίσης προστέθηκε μια φωτοαντίσταση ώστε η οθόνη να ντιμάρει σύμφωνα με τον φωτισμό του περιβάλλοντος, κάτι που υπήρχε στην παλιά έκδοση του iAqua, όχι όμως στην τελευταία που έχω. Σχετικά εύκολο κομμάτι αυτό, αντιγραφή απλά ο κώδικας. Το δύσκολο κομμάτι ήταν να βρω την κατάλληλη αντίσταση (στην περίπτωσή μου 83k Ohm) ώστε και σε φουλ φωτισμό να φαίνεται έντονα και σε αρκετό σκοτάδι να ντιμάρει αρκετά, γιατί αυτές οι φωτοαντιστάσεις δίνουν διαφορετικές τιμές η μία με την άλλη, ανάλογα με την αντίσταση που έχουν για φωτισμό και σκοτάδι.
Πχ. αλλιώς θα παίξει μια με Light resistance : 10k Ohm και Dark resistance 20k Ohm και αλλιώς μια με διαφορετικές τιμές.
Εδώ φαίνεται η φωτοαντίσταση:



Οι κλασσικές τρύπες για τις απαραίτητες συνδεσμολογίες:



Και εδώ ένα βίντεο με κάποιες λειτουργίες που πρόσθεσα.
Ήθελα όταν πέσει η στάθμη νερού του ενυδρείου, να κλείνει αυτόματα ο κυκλοφορητής για να μην καεί ( είχα κουραστεί να τον βγάζω απ' την πρίζα σε κάθε αλλαγή ) και να ανοίγει ξανά όταν ανέβει πάλι η στάθμη, αλλά να θυμάται κιόλας το arduino σε τι κατάσταση ήταν πριν την διακοπή λειτουργίας του ώστε να επανέλθει στην ίδια κατάσταση και όχι απλά να ξαναδουλέψει ανεξαρτήτως άλλων παραγόντων.
Γιατί μπορεί εγώ πχ. να κάνω αλλαγή νερού και ταυτόχρονα να βγάλω το πλαστικό του κυκλοφορητή που κατευθύνει την ροή στην επιφάνεια για να το καθαρίσω από σαλιγκάρια και φύλλα που μαγκώνουν και ρίχνουν τη ροή.
Δεν ήθελα λοιπόν εκείνη την ώρα να πάρει μπροστά ο κυκλοφορητής και να μου σηκώσει το νερό στον αέρα σαν συντριβάνι.

https://youtu.be/VpPPVHcy1pY

Επίσης ήθελα να γίνεται το ίδιο και στο βαρέλι αναπλήρωσης, αλλά εκτός από τον κυκλοφορητή να κλείνει και τον θερμοστάτη αν μείνει από νερό:

https://youtu.be/1GcJHZiQBqA

Ο κώδικας είναι ρυθμισμένος να κάνει έλεγχο θερμοκρασίας ανά 10 δευτερόλεπτα και έλεγχο κατάστασης των φλοτέρ ανά 5 δευτερόλεπτα, γι' αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά στους χρόνους μεταξύ τους.

Οποιαδήποτε συμβουλή-παρατήρηση ευπρόσδεκτη. Ακόμη δεν είναι εύκολο για 'μένα, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι πιο εύκολο σε σχέση με την πρώτη μέρα που άνοιξα τον κώδικα και άρχισα να ασχολούμαι με αυτά και αυτό με ικανοποιεί.
Έχω μάθει και διάφορες χρήσεις ηλεκτρονικών που δεν ήξερα καν (όπως πχ. χρήση πολύμετρου) που είναι κάτι που σίγουρα θα χρειαστεί στο μέλλον, πήρα σταθμό κόλλησης ίδιο με αυτόν και αφού έκαψα 2 μύτες μέσα σε 2-3 ώρες, έμαθα να τις γανώνω και να τις κρατάω καθαρές σε όλη τη διάρκεια των κολλήσεων, όπως επίσης και την χρήση της σολντερίνης. Αρκετά χρήσιμη σε κάποιες περιπτώσεις, ειδικά όταν πας να κολλήσεις χοντρό καλώδιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 15-09-18 στις 13:10 Αιτία: Επαναφορά φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 04-11-17, 13:54
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η δουλειά που εφτιαξες με τον κοντρολερ. Μπράβο Σου!μεγειες και το κολλητηρι!
Σου είναι εύκολο να γραψεις το κομμάτι του κώδικα που ειναι για το αυτόματο ντιμαρισμα; εγώ φτιάχνω το stilo 3.0 https://youtu.be/QWwTmiMWcNw

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 04-11-17, 14:23
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Ωραίος! Το stilo ήταν ο εμπνευστής του δημιουργού του iAqua.
Μια παρατήρηση μόνο, αν είδα καλά τροφοδοτείς το arduino με 9v. Όχι ότι είναι κακό, αλλά το καλύτερο θα ήταν 7-7.5v ώστε να μην ζεσταίνεται αρκετά ο regulator για να ρίξει την τάση στα 5v.
Σχετικά με τον κώδικα τώρα, σου ανεβάζω αυτά που χρειάζεσαι για να παίξει. Χρειάζεσαι και ένα BC337 για να μπορέσει να ντιμάρει. Η φωτοαντίσταση απλά ρυθμίζει την τάση που θα πάει στην οθόνη με βάσει το τι διαβάζει σαν εξωτερικό φωτισμό:
Κώδικας:
const int lightSensorPin = A8;  // analog pin for the ambient light sensor
const int screenBrightPin = 8; // pwm pin for the LCD backlight
byte screenDimLevel, screenDimSec, screenBrightMem, screenBrightness;
Και στο void setup() θα βάλεις αυτά:
Κώδικας:
pinMode(screenBrightPin, OUTPUT);
pinMode(lightSensorPin, INPUT);

// get screen settings from eeprom
readScreenSettings();
analogWrite(screenBrightPin, screenBrightness); // turn up screen brightness right away
Στο void loop():
Κώδικας:
// adjust brightness automatically unless touch event
  unsigned long pastSeconds;
  if (screenDimSec != 0) // if set to 0, we won't dim
  {
    if (screenDimLevel != 0) // if set to 0, we won't dim
    {
      if (backlightTouch == true)
      {
        pastSeconds = (currentTime - dimTime);
        if (pastSeconds > screenDimSec) backlightTouch = false;
      }
      else
      {
        autoBrightness();
      }
    }
  }

void autoBrightness()
{
  int photocellReading = analogRead(lightSensorPin); 
  
  // map the photo sensor value of 0-1023 directly to the PWM output of 0-255
  int brightnessLevel=map(photocellReading, 0, 1023, 0, 255);

  // can't get brighter than 255, must be at least 1 or it's off
  brightnessLevel = constrain(brightnessLevel, 5, 255);

  int diff=brightnessLevel-backLight;
  if (diff < 0)
  {
    diff = ((diff - diff) - diff);
  }
  if (diff > 25) // we only adjust brightness if it's more than a 10% change from where we are now
  {
    rampScreenBrightness(backLight, brightnessLevel);
  }
}

// smoothly ramps the screen brightness from one level to another
void rampScreenBrightness(byte fromLevel, byte toLevel)
{
  if (fromLevel < toLevel)
  {
    while (fromLevel < toLevel)
    {
      analogWrite(screenBrightPin, fromLevel);
      fromLevel++;
      Alarm.delay(5);
    }
  }
  else if (fromLevel > toLevel)
  {
    while (fromLevel > toLevel)
    {
      analogWrite(screenBrightPin, fromLevel);
      fromLevel--;
      Alarm.delay(5);
    }
  }
  backLight = toLevel;
}

void readScreenSettings()
{
  screenDimLevel = EEPROM.read(29); //Brightness during idle
  screenBrightMem = EEPROM.read(31);//Brightness during operation
  
  if (screenBrightMem > 10)
  {
    screenBrightMem = 10;
    EEPROM.update(31, 10);
  }
  screenBrightness = screenBrightMem * 25;
}
Ο κώδικας με bold είναι σε περίπτωση που έχεις στο μενού επιλογή να ντιμάρει μετά από συγκεκριμένο χρόνο idle και να μην έχεις απενεργοποιήσει το ντιμάρισμα από το μενού.
Καλό θα ήταν να τα συμπεριλάβεις για να παίξει σωστά, αλλά μετά θα πρέπει να φτιάξεις και τις κατάλληλες επιλογές στο μενού ώστε να ορίσεις εσύ πότε θα είναι το idle.
Αλλιώς δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατευθείαν από τον κώδικα. Πχ. να διαβάζει σαν default screen settings μια συγκεκριμένη τιμή:

Κώδικας:
screenDimSec = EEPROM.read(30);   //How long to wait for idle
Και να βάλουμε στην EEPROM:

Κώδικας:
EEPROM.update(30, 30);
Και οι θέσεις που έχω εγώ στην EEPROM για την φωτεινότητα:
Κώδικας:
// default screen settings
    EEPROM.update(29, 3);
    EEPROM.update(31, 255);
Σου έχω βάλει συνημμένο το fritzing με την εγκατάσταση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Auto brightness.rar (12,8 KB, 212 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 04-11-17, 15:42
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Ωραία οπότε παραγγέλνω φωτοαντιστασεις και ξεκινάω Ευχαριστώ. Το αρντουινο παίρνει λιγότερη τάση δεν φαίνεται στο βίντεο 12 βολτ παίρνει η αντλια της αναπλήρωσης.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 04-11-17, 16:22
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μπορείς αν θες για να το κάνεις πιο εύκολο, να ντιμάρει μετά από συγκεκριμένο χρόνο αδράνειας.
Πάντως να ξέρεις με την φωτοαντίσταση θα χρειαστεί να πειραματιστείς σε breadboard για να βρεις ποιά αντίσταση θα σου παίξει σωστά.
Βάζεις και ένα serial.print να διαβάζει την τιμή της φωτοαντίστασης και το βρίσκεις.
Σε φουλ φωτεινότητα θα πρέπει να σου εμφανίζει στην σειριακή οθόνη περίπου 1000 μονάδες.
Επίσης μπορώ αν θες να σου βάλω το link από τον πωλητή του ebay που πήρα τις δικές μου (με την προϋπόθεση ότι θα σου στείλει τις ίδιες και δεν θα έχει αλλάξει παρτίδα) και να βάλεις κατευθείαν 83k Ohm αντίσταση όπως παίζει εμένα.
Διαφορετικά μπορώ να σου στείλω με ΕΛ.ΤΑ μερικές δικές μου μιας και έχω αρκετές.
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 04-11-17, 16:39
Το avatar του χρήστη mathiu
mathiu Ο χρήστης mathiu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2016
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς αν θες για να το κάνεις πιο εύκολο, να ντιμάρει μετά από συγκεκριμένο χρόνο αδράνειας.
Πάντως να ξέρεις με την φωτοαντίσταση θα χρειαστεί να πειραματιστείς σε breadboard για να βρεις ποιά αντίσταση θα σου παίξει σωστά.
Βάζεις και ένα serial.print να διαβάζει την τιμή της φωτοαντίστασης και το βρίσκεις.
Σε φουλ φωτεινότητα θα πρέπει να σου εμφανίζει στην σειριακή οθόνη περίπου 1000 μονάδες.
Επίσης μπορώ αν θες να σου βάλω το link από τον πωλητή του ebay που πήρα τις δικές μου (με την προϋπόθεση ότι θα σου στείλει τις ίδιες και δεν θα έχει αλλάξει παρτίδα) και να βάλεις κατευθείαν 83k Ohm αντίσταση όπως παίζει εμένα.
Διαφορετικά μπορώ να σου στείλω με ΕΛ.ΤΑ μερικές δικές μου μιας και έχω αρκετές.
Να'σαι καλά φιλαράκι. Βάλε τον πωλητή να παραγγείλω σημερα να σου μείνουν καβατζα και σένα στη άκρη. Έχω breadboard και καλωδια και πολλά πράγματα για αρντουινο.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και ευχαριστώ για την επεξηγηματικη λεπτομερεστατη βοήθεια για την αυτόματη φωτεινότητα. 😉

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathiu : 04-11-17 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
aquarium controller, arduino, iaqua


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
arduino απορια gregkn73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 20-11-14 03:20
arduino controller ikaria_jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-02-14 16:21
Arduino aquarium controller chris the trik DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 06-04-10 20:23
Προγραμματισμός σεμιναρίων ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 33 03-12-07 09:58
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11172 seconds with 14 queries