Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-16, 15:13
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή Kribensis??

Δεν είχα στα σχέδιά μου να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο είδος λόγω μαλακού νερού αλλά μάλλον βρήκα στη Χίο και σκέφτομαι να το τολμήσω. Ενυδρεία διαθέσιμα είναι ένα 60άρι με 60 μήκος και ένα 80χ35χ40. Στο δεύτερο μάλλον θα μπουν τα σιμιλις γιατί τα 2 αρσενικά έχουν μάλλον πολλά προηγούμενα μεταξύ τους
Σε 60άρι μπαίνει ένα ζευγαράκι; Από διακόσμηση; Θέλω κάτι βιοτοπικό. Νομίζω ότι ανούμπιες και κερατόφυλλος υπάρχουν στο περιβάλλον τους; Για καρύδα που βλέπω αρκετούς που έχουν μέσα ακούω ενστάσεις ότι δεν είναι βιοτοπικό. Ρίξτε καμιά ιδέα...
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-16, 15:55
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα,κάποτε τα είχα σε 60αρι και προβληματάκια είχα 2 φορές...η πρώτη πριν γίνουν ζευγάρι (ευτυχώς ήταν μόνο για μια δυο μέρες)όπου ο αρσενικός κυνηγούσε συνέχεια τη θηλυκιά και η δεύτερη ,όταν πλέον είχαν κάνει την πρώτη γεννά και ετοιμάζονταν για την δεύτερη ...πολύ κυνηγητό στα πρώτα μωρά και τότε πραγματικά το ενυδρείο ήταν πολύ μικρό ...πλέον τα έχω σε 120 αρι ,έχουν γεννήσει και περιμένω να δω τι θα γίνει με τις επόμενες γέννες...όσων αφορά τη διακόσμηση καρύδα δεν έχω βάλει,μια χαρά την έκαναν την δουλειά τους τα ξύλα και τα φυτακια...έσκαψαν λίγο κάτω από μια ρίζα και έκαναν φωλιά..μεγάλη εμπειρία δεν έχω στο συγκεκριμένο είδος απλα σου γράφω ότι αντιμετώπισα ...αν τελικά τα βάλεις στο 60λιτρο μη βάλεις άλλο ψάρι ...θα φάει τρελό κυνήγι...επίσης γεννούν εύκολα και συχνά όποτε ίσως σύντομα να έχεις πρόβλημα με το μέγεθος το ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-16, 16:57
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όπου και να τα βάλω θα είναι μόνα τους φυσικά.
Από φυτά τι είναι σωστό;
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-16, 19:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παντα θα εχεις προβληματα...ειναι κ@@@ψαρα
Ειχα πριν 4-5 χρονια...


Λιγα απο αυτα που εμαθα με δαυτα.
Δεν εχουν θεμα απο παραμετρους νερου , τραβανε ανετα και σε ελαφρως σκληρο νερο(μην σου πω και σε νταμαρι)
Θελουν φυτεμενο ενυδρειο στο φουλ.
Αν μπουν συγκατοικοι θα πρεπει να ειναι σβελτοι ,ιδανικοι τα zebra danio που παιζουν και ρολο dither fish.
Καρυδα αν δεν υπαρχει μπορεις να φτιαξεις μια σπηλια με πετρες πχ. , θελουν κλειστο χωρο για να γεννησουν.


Τωρα στα δικα μου , τα ειχα σε 70 χ 30 χ 30 , δυο ψαρια μονα τους.
Οοοοολη μερα ο αρσενικος κυνηγουσε την θυληκια για ζευγαρωμα και αυτη κρυβοταν (πολυ ωραιο θεαμα)
Ωσπου οταν τελικα ζευγαρωναν ,ησυχαζε αυτος (μαζι κι εγω)
Μετα απο λιγες μερες αρχιζαν να ξεμιτιζουν τα μικρα απ την φωλια και τα εβγαζαν βολτα στον κηπο (απ τα καλυτερα θεαματα που μπορεις να δεις).

Υστερα μεγαλωναν εφταναν 2-3 -4 μηνων κι αρχιζαν τους τσαμπουκαδες οι αρσενικοι ...ηταν η ωρα να φυγει ολη η γεννα.

Ξανα κυνηγια ο αρσενικος την θηλυκια , ωσπου ζευγαρωναν και ξανα μανα απ την αρχη το ιδιο σκνηνικο


Ο λογος που τα εδωσα στο τελος , ηταν πως σε μια γεννα κι ενω ο γοννος ηταν 1 μηνων περιπου , ο αρσενικος ηθελε παλι ζευγαρωμα

Ετσι μεσα στην μανια της τεστοστερονης , αρχισε να κυνηγαει και να χτυπαει τα μικρα , τα εβαζε στο στομα ,τα μασουλουσε και καποια τα εφτυνε νεκρα.

Ηταν η καφριλα που ξεχυλισε το ποτηρι....

Αυτα απο απο μενα, τωρα αν θες και καμια φωτο απ την βολτα , να ψαξω μηπως εχω καμια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-16, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μερικά φυτά που σχετικά εύκολα θα βρεις
και υπάρχουν στο οικοσύστημα των Pelvicachromis στα ήσυχα νερά του Νίγηρα που ζουν, είναι ανούμπιες, βαλισνέριες σπιράλις, ελεοχάρις παρβούλα, Bolbitis heudelotii (απ' αυτά που ξέρω εγώ ο άσχετος από φυτά ).
Εύκολα θα προσαρμοστούν και σε μέτρια σκληρό νερό (στη φύση τα βρίσκουν ακόμα και σε υφάλμυρα νερά).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-16, 21:02
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Στο δικό μου ενυδρείο έχω βάλει ανουμπιες,βαλισνεριες και 2 ειδών κρυπτοκορινες (από Ασία) δεν είναι βίοτοπικο βέβαια...την καρύδα δεν την έβαλα γιατί μου χάλαγε λίγο την όλη εικόνα (μου φαινόταν κάπως "ξένη")..εξάλλου όπως αναφέρθηκε κ πιο πάνω τα κριμπς στην ουσία θέλουν κάτι που να μοιάζει με σπηλιά ,κάποιον περιορισμένο χώρο,για να γεννήσουν ,όποτε με ξύλα,πέτρες και με την βοήθεια φυτών,πίστεψε με,δε θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-16, 21:09
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Θα τα εχεις μονα τους στο 60ρι.Δεν θα βαλεις κανενα άλλο ψαρι μεσα ουτε ψαρια μεσαιας ζωνης ουτε επιφανείας.Ενα ζευγαρι μονο του.Μην παρεις 1 αρσενικο και 2 θηλυκα γιατι το θηλυκο που θα μεινει θα στρεσαριστει από το κυνηγητο.Δεν είναι αναγκη να βαλεις καρυδα κλπ,δεν κολανε και φτιαχνουν οπουδήποτε φωλια.Οταν ζευγαρωσουν και μεγαλωσει ο γονος περιπου στον μηνα επανω ισως και λιγο παραπανω καλο θα είναι να τον απομακρύνεις αλλιως θα γινεις μαρτυρας των οσως εγραψε ο tsala και ειδα και εγω δυστηχως στην πρωτη γεννα που ειχα από αυτά τα ψαρια.Κατα τα αλλα είναι πολύ ομορφα ψαρια εχουν ομορφα χρωματα και μια νευρωτικη συμπεριφορα(Αφρικη βλέπεις,θα με σκοτωσει ο Κλεοβουλος), η οποια και τα κανει πιστευω τοσο αγαπητα.Το καλυτερο θεαμα είναι όταν βγαζουν βολτα τα μικρα τους.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-16, 07:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουν ομορφα χρωματα και μια νευρωτικη συμπεριφορα(Αφρικη βλέπεις,θα με σκοτωσει ο Κλεοβουλος), η οποια και τα κανει πιστευω τοσο αγαπητα.Το καλυτερο θεαμα είναι όταν βγαζουν βολτα τα μικρα τους.
το ξέρω ότι έχουμε ωραία χρώματα, είμαστε αγαπητοί και φροντίζουμε τα μικρά μας αλλά
νευρωτικοί? που το είδες αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-16, 20:20
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις εμπειρίες σας!
Θα πάω σήμερα να δω αν έμεινε κανένα και αν έχει θηλυκά και αρσενικά. Αλλιώς θα περιμένω κανέναν μήνα να μεγαλώσει μια γέννα ενός παιδιού εδώ.
-------------------------
Πήρα τελικά 2 ψαράκια. Τα διάλεξα εγώ και μου φαίνεται ότι είναι αρσενικο-θηλυκό.
Το πρωί θα μπουν για 1-2 βδομάδες σε ένα 160άρι (μόνα τους) με μπόλι μέχρι να ετοιμαστεί το δικό τους.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 18-10-16 στις 20:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-16, 20:42
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Να τα χαιρεσαι και καλη παρατηρηση!!
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-17, 18:17
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Καλησπέρα πάλι. Το ζευγαράκι έχει μεγαλώσει αρκετά αλλά δεν έχουν δείξει σημάδια αναπαραγωγής. Έχουν ξεχωριστές φωλιές και είναι όλο κρυμμένα. Εχτές έβαλα τη λάμπα διαφορετικά και έγιναν λίγο διαφορετικά οι σκιές. Με αυτό το τρικ βγαίνει ο αρσενικός έξω. Δηλαδή συμπεραίνω ότι τους αρέσει η σκιά γενικά. Μάλλον χρειάζομαι καμία πιστια αλλά δεν βρίσκω
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-17, 20:17
Capri88 Ο χρήστης Capri88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καποιες φορες δεν ταιριαζουν μεταξυ τους σαν ζευγαρια. Σιγουρα εχεις αρσενικο και θηλυκο? μηπως δεν ειναι αρκετα μεγαλα για αναπαραγωγη ακομα? τα δικα μου κατευθειαν εκαναν ζευγαρι και απο τοτε δεν σταματησαν να γεννανε. δεν τα βγαζεις καμια φωτογραφια να τα δουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-17, 07:09
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Ναι σίγουρα είναι αρσενικό θηλυκό. Δεν είναι ενήλικα ακόμα. Τουλάχιστον δεν μαλώνουν
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-17, 14:34
Capri88 Ο χρήστης Capri88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

αν δεν ειναι ενηλικα, τοτε ειναι νωρις για ζευγαρι. απλα θα περιμενεις να μεγαλωσουν κι αλλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kribensis makisperama Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 6 05-12-13 22:23
kribensis theodoros Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 22 25-11-09 13:53
Kribensis alechandro Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-05-09 20:29
Rio 125 με Kribensis! strinzis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία ποταμών Αφρικής - Μαδαγασκάρης 16 25-03-08 02:35
Kribensis. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 38 09-06-06 08:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04948 seconds with 13 queries