Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-15, 23:58   #1
Θα ηθελα την βοηθειά σας παρακαλώ!
evikostas
Junior Member
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-15, 23:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο χώρο των ενυδρείων και από τι καταλαβα διαβάζοντας διαφορα εδω μέσα μαλλον τα έκανα όλα λάθος. Να σας πω οτι οι γονείς μου εκανα δώρο στα αγόρια μου ενα ενυδρείο το καλοκαίρι και από τότε αρχισαν ολα.
Το ενυδρείο μας κ ο εξοπλισμός του είναι αυτό http://www.aquariumline.com/catalog/...o-p-17992.html

Μεσα βαλανε χαλικακι χρωματιστό, τρια κοχυλια από τη θάλασσα, μια αριελ, και ενα πλαστικό φυτό. (όλα αυτά μπήκαν αφού έβρασαν)

Από Ψαράκια είχε όταν μας το χαρισαν εναν πλακόστομο καφέ και ένα χρυσόψαρο(που είχε πιαστεί από μια λίμνη) Αυτά μας άφησαν χρόνους.

Μετά μπήκε αλλος πλακόστομος και δυο χρυσόψαρα διχρωμα. Ο πλακόστομος μας αφησε και αυτός.

Μετά ήρθαν 2 μικρα στη θεση του γλύφτη και ενα black moor kai ενα μικρο χρυσοψαρο.

Τωρα πια κατοικουν 3 μικρά που δε ξερω τι ειναι αλλα κάνουν καλή δουλειά στο τζαμι και τρια χρυσοψαρα.

μετρησεις εμαθα μολις χθες απο εδω μεσα πως επρεπε να κάνω και αυριο ελπίζω να πάω σε κάποιο πετσοπ να αγορασω τεστ.

αλλαξα μια φορά νερό(ξερω ειναι λιγη) και αυτό τελειως λάθος. Εβαλα μεσα μια κατσαρόλα και αδειασα όσο περισσότερο νερό μπορούσα (για καλυτερα υποτίθεται) και μετα το ξαναγεμισα απειθειας από τη βρυση και χωρίς αντιχλώριο που δεν ηξερα οτι χρειάζεται. πηρα ομως μετα απο δυο μερες και τους εριξα (δυστυχως όμως εριξα απευθειας στο ενυδρειο και μαλλον εκανα και εκει λάθος).

επισης να σας πω οτι ο θερμοστατης ηταν εκτος λειτουργιας και τωρα τον λειτουργω στους 28 αλλα το θερμομετρο λέει 24;;;; δε ξερω γιατι.

Να σας πω ακόμα πως καθαρισα τρεις φορες το φιλτρο δυστυχως στη βρυση απο κατω. Μιας και ουτε για αυτο ειχα ιδεα. οποτε βιολογία δε παίζει να εχουμε. Οσο για στρωσιμο ρωτησα την μητερα μου και μου ειπαν οτι το αφησαν μια εβδομαδα μονο με το νερο πριν ρίξουν τα ψαρια.

Το θεμα ειναι πως τωρα πια προσπαθω να κρατησω με νυχια και με δοντια τα ψαρακια μου ζωντανα αν και παρουσιαζουν συπτώματα που με οδηγουν σε διαφορες ασθενεις χρυσοψαρων και εχω μπερδευτει.

Καταρχας το μικρό μου χρυσοψαρακι παρουσιάζει δυσκοιλιότητα αλλα ενταξει διαβασα να κάνω κάτι με αρακα.

Τα αλλα δυο όμως που τα εχω και περισσότερο καιρο δεν ειναι πολυ ζωηρα και εκει που καθονται ακινητα ξαφνικα αρχιζουν και χτυπιουνται πανω στις πετρες. Α! και το πιο σημαντικο ειναι οτι ενω την μια μερα ηταν καλά την επόμενη ειχεενα σημαδακι στα βραχια κόκκινο. Το προηγουμενο βραδυ χτυπησε πάνω στο κοχύλι με φορα. Να είναι από αυτό ή να έχει μικρόβιο;

Μπορω να κανω τιποτα τωρα για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο η οτι και να βαζω θα μου πεθαινει;

στις δυο τελευταιες φαινεται το ιδιο ψαρακι με μια μερα διαφορα.





Εμφανίσεις: 3607
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-15, 00:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχή καλώς ήρθες.
Τα προβλήματα μάλλον είναι αρκετά, τα συμπτώματα που μου είπες , δείχνουν πως έχεις αμμωνία, και αυτό λόγω παντελούς έλλειψης βιολογίας.
Κατά αρχήν κατεβάζεις σταδιακά τον θερμαντήρα, αυτή τη στιγμή πιο πολύ ζημιά κάνει, τα χρυσόψαρα δεν χρειάζονται ζεστό νερό, αλλά μη μειώσεις απότομα τη θερμοκρασία, θα είναι χειρότερο, σταδιακά μείωσε 1 με 2 βαθμούς κάθε ημέρα. ¶μεσα πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού , και μάλιστα γενναία με νερό ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου με το ανάλογο αντιχλώριο, ακόμα και αν μπορείς να κάνεις 2 αλλαγές από 50% θα ήταν πολύ καλό. Μετά πρέπει να βρεις μπόλι, επειγόντως, μέχρι τότε θα πρότεινα καθημερινές αλλαγές με νερό ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου και αντιχλώριο και ελάχιστο τάισμα ή ακόμα μέρα παρά μέρα. Αυτά είναι τα άμεσα.
Το ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μικρό για τα ψάρια σου, φοβάμαι πως θα πρέπει να τα δώσεις αλλιώς θα χρειαστείς ενυδρείο πάνω από 200-240 λίτρα και με μήκος πάνω από 1,20. Τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, φτάνουν πάνω από 25 πόντους, έως και 35 ή παραπάνω.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις για να καταλάβεις
εδώ για αρχάριους
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
και εδώ για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-15, 05:05
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=takis_gt;869514]
Κατά αρχήν κατεβάζεις σταδιακά τον θερμαντήρα, αυτή τη στιγμή πιο πολύ ζημιά κάνει, τα χρυσόψαρα δεν χρειάζονται ζεστό νερό, αλλά μη μειώσεις απότομα τη θερμοκρασία, θα είναι χειρότερο, σταδιακά μείωσε 1 με 2 βαθμούς κάθε ημέρα. QUOTE]

Εγω προτεινω να μην μειωσει την θερμοκρασια υπαρχουν και αλλα ψαρια στο ενυδρειο και τα χρυσοψαρα δεν παθαινουν τιποτα στους 24 βαθμους.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-15, 08:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προτεινω να μην μειωσει την θερμοκρασια υπαρχουν και αλλα ψαρια στο ενυδρειο και τα χρυσοψαρα δεν παθαινουν τιποτα στους 24 βαθμους.
Εχει δίκιο ο Σταυρος, τα ξεχασα τα άλλα 3 (μαλλον CAE είναι όπως είδα στη φωτό), ασε τη θερμοκρασια 23-24.
Επίσης ξεχασα να σου πω να βάλεις αεραντλία ή αν δεν έχεις βγάλε την έξοδο του φίλτρου έξω από το νερό ή στην επιφάνεια να δημιουργεί ανατάραξη για να υπαρχει καλή οξυγόνωση.
Φίλη μου ξεκίνα να δίνεις ψάρια γιατί και τα ψάρια δεν θα την βγάλουν αλλά και εσυ θα κουραστείς και θα απαγοητευτείς.
Εχεις κάνει τα ίδια λάθη που κάναμε όλοι μας, και προσωπικά στην άρχή είχα κάνει ακριβώς τα ίδια και χειρότερα, αν υπάρχει θέληση και υπομονή όμως όλα διορθώνονται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-15, 08:28
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Καλημέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην αλλαγή πρέπει να βγάλω τα ψάρια από το ενυδρείο για να μμην τρομάζουν?
Μου είπες δύο από 50 % και μετά κάθε μέρα μέχρι να βρω μπόλι. Πόσο θα ήταν καλό να αλλάζω κάθε μέρα περίπου το ένα τρίτο?
Το αντί χλώριο το υπολογίζουμε με το καινούριο νερό σωστά?

Ξέρετε να δίνει κανείς από Πάτρα μπόλι? Έχουν 5 φίλοι ενυδρείο και παρόλο που τα θεωρούν υγείη μετά λένε πως χάνουν ψάρια και φοβάμαι να πάρω.

Την θερμοκρασία την έχω επίτηδες εκεί γιατί τα άλλα ψαράκια είναι τροπικά. Τα μικρά μου φαίνονται πολύ Χαρούμενα.
-------------------------
αεραντλια εχω και την εβγαλα οταν λειτουργουν ολα μαζι νιωθω ενα μικρο χτυπημα ρευματος οταν ακουμπαω το νερο. χτυπαει και τα ψαρια η μονο εγω κανω γειωση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evikostas : 07-01-15 στις 08:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-15, 08:34
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημερα, το αντιχλωριο το υπολογιζουμε στο νερο που αλλαζουμε. Τωρα επειδη το νερο σου ειναι γενικα ολο απο την βρυση θα προτεινα να βαλεις πρωτα στο ενυδρειο για τα λιτρα σου κ θα κανεις κ το νεο σου νερο για αλλαγη. Τωρα το 50% ειναι σωστο αλλα για νερο με πολλα νητρικα κτλ αλλα πιστευω οτι οι απωλειες σου εχουν να κανουν κ με το χλωριο. Αλλα 2 φορες απο 50% κ καθημερινα το 1/3 νομιζω οτι ειναι υπερβολη Τακη ειδικα με ετσι καιρο κ αλλαγες θερμοκρασιων κ το ολο στρεσαρισμα! Δεν ξερω αν ο φιλος/φιλη εχει δευτερο θερμαντηρα κοκ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-15, 08:39
Το avatar του χρήστη vickoboy
vickoboy Ο χρήστης vickoboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Eκαλημέρα και καλώς ήρθες και από μένα!
Για το μπόλι βάλε μια αγγελία εδώ στο forum στην ενότητα μικρές αγγελίες και πιστεύω θα σε βοηθήσει κάποιος!!
Όλοι μας κάναμε πολλά λάθη στο ξεκίνημα αλλά όπως σου είπε ο φίλος Τάκης χρειάζεται αρκετή υπομονή και αρκετό διάβασμα. Πάντως είσαι στο κατάλληλο και πιο σωστό forum για να σώσεις τα ψαράκια σου αρκεί να κάνεις ότι σου πουν οι πιο έμπειροι
Καλή συνέχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-15, 08:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αλλαγή πρέπει να βγάλω τα ψάρια από το ενυδρείο για να μμην τρομάζουν?
---------------------
Το αντί χλώριο το υπολογίζουμε με το καινούριο νερό σωστά?
Οχι ,
ποτε,
δεν τα βγάζουμε τα ψάρια, τρομάζουν και είναι χειρότερα,
βγάζεις το νερό που θες και μετα προσθετεις σιγα σιγα με νερό ίδιας θερμοκρασίας με το νερό του ενυδρείου και αντιχλώριο στο φρεσκο νερό με τις αναλογίες του φρεσκου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπες δύο από 50 % και μετά κάθε μέρα μέχρι να βρω μπόλι. Πόσο θα ήταν καλό να αλλάζω κάθε μέρα περίπου το ένα τρίτο?
Οσο πιο πολύ μπορείς, ακόμα και 50% , αν μπορείς να κάνεις μετρήσεις θα μπορούσαμε να δούμε πόσο θα ήταν καλό να αλλάζεις, τώρα πάμε με κλειστα τα μάτια



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρετε να δίνει κανείς από Πάτρα μπόλι?
Βάλε μια αγγελία εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=181
ή δες εδώ αν υπάρχει κάποιος στη Πάτρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56373

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την θερμοκρασία την έχω επίτηδες εκεί γιατί τα άλλα ψαράκια είναι τροπικά. Τα μικρά μου φαίνονται πολύ Χαρούμενα.
Ναι καλά έκανες, εγω τα ξέχασα όσο σου απαντούσα.
Αν είναι τα CAE (έτσι μου φάνηκαν στη φωτό), να είναι χρούμενα, αλλά ειναι και διαολάκια, τα είχα και εγω στην αρχή με τα χρυσόψαρα. Να ξέρεις πως μπορεί να ενοχλουν τα χρυσόψαρα, δεν δαγκωνουν αλλά τσιμπάνε και τρομάζουν τα άλλα ψάρια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
αεραντλια εχω και την εβγαλα οταν λειτουργουν ολα μαζι νιωθω ενα μικρο χτυπημα ρευματος οταν ακουμπαω το νερο. χτυπαει και τα ψαρια η μονο εγω κανω γειωση;
Απο την αεραντλία λίγο δύσκολο έως αδύνατο, μάλλον επαγωγικό ρευμα απο το φίλτρο είναι. Κανε ένα έλεγχο για καλο και για κακο σε όλα τα καλώδια, ακόμα και στα φώτα, δοκίμασε να δεις αν αισθάνεσε αυτο το "χτυπημα" και χωρίς την αεραντλία. Θα σου έλεγα να την βάλεις.
Επίσης , αν στο σπίτι σου έχεις ρελε διαφυγής μη φοβάσαι, αν δεν έχεις φώναξε ηλεκτρολόγο να σου βάλει, το ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΗΤΟ για τη δικια σου ασφαλεια άσχετα αν εχεις ενυδρείο ή όχι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-15, 08:48
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

θερμαντηρα δευτερο δεν εχω. Μαλλον πρεπει να αγορασω. Η μητερα μου εχει ενυδρειο που δεν εχει χασει ψαρια και ειναι πεντακαθαρο οπτικα όμως χθες ειδα το θερμομετρο της σπασμενο και τα μπαλακια που εχει μεσα προφανως εχουν σκορπιστει στο νερο. Αυτο δε θα επηρρεασει τα ψαρια της; Επειδη δεν ειχα ασχοληθει νωριτερα δε ξερω ποσο καιρο ειναι σπασμένο ισως ειναι καιρο κ δε το εχει προσεξει. Να τις παω κανενα δικο μου ψαρακι; να παρω μπολι απο εκει;

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-15, 09:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, το αντιχλωριο το υπολογιζουμε στο νερο που αλλαζουμε. Τωρα επειδη το νερο σου ειναι γενικα ολο απο την βρυση θα προτεινα να βαλεις πρωτα στο ενυδρειο για τα λιτρα σου κ θα κανεις κ το νεο σου νερο για αλλαγη. Τωρα το 50% ειναι σωστο αλλα για νερο με πολλα νητρικα κτλ αλλα πιστευω οτι οι απωλειες σου εχουν να κανουν κ με το χλωριο. Αλλα 2 φορες απο 50% κ καθημερινα το 1/3 νομιζω οτι ειναι υπερβολη Τακη ειδικα με ετσι καιρο κ αλλαγες θερμοκρασιων κ το ολο στρεσαρισμα! Δεν ξερω αν ο φιλος/φιλη εχει δευτερο θερμαντηρα κοκ
Φιλε polykarpos, θεωρώ καλύτερα το αντιχλωριο να μπαινει στο φρεσκο και στις αναλογιες του φρεσκου, αλλιώς με κάθε αλλαγή θα βάζουμε υπερβολικό αντιχλώριο, και τώρα ειδικα που προτείνω καθημερινές αλλάγες.
Το νερό μπορεί να το ζεσταίνει εστω με μια κατσαρολα , να ζεσταίνει μία κατσαρολα (οχι σε σημειο βρασμού) και να το ανακατευει με κρύο να το φέρνει εκει που πρεπει.
Δεν είπα 2 φορες 50% καθημερινα, 2 φορες τώρα, μετά κάθε ημέρα όσο πιο πολύ μπορεί. Από προσωπική εμπειρία δεν θα πάθει κανεις τίποτα και ας κάνει και 2 φορες την μέρα 50% και παραπάνω, όταν είχα τα χρυσόψαρα στο μικρό, άλλαζα 40 λίτρα απο τα 55 πρωι βραδυ για ενα χρόνο, και όπως έχετε δει υπάρχουν και είναι τουμπανο.
Οι αλλαγές αν γίνονται με την ίδια θερμοκρασία νερού και όχι απότομα δεν θα πάθουν τίποτα. Επίσης είπα 50% γιατι δεν έχουμε μετρήσεις να δουμε πριν την αλλαγη πόσο αμμωνία / νιτρωδη / νιτρικά έχουμε, χωρίς μετρήσεις είμαστε τυφλοί δυστυχως. Σε 84 λίτρα υπ΄ρχουν 6 ψάρια, 3 χρυσόψαρα και 3 cae, είναι υπερβολικα πολλά και φοβάμαι πως η αμμωνία θα είναι στα υψη, αυτο καταλαβα και απο τη συμπεριφορα των ψαριων που είπε η φίλη αλλά και απο τα κοκκινα βραγχια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
θερμαντηρα δευτερο δεν εχω. Μαλλον πρεπει να αγορασω. Η μητερα μου εχει ενυδρειο που δεν εχει χασει ψαρια και ειναι πεντακαθαρο οπτικα όμως χθες ειδα το θερμομετρο της σπασμενο και τα μπαλακια που εχει μεσα προφανως εχουν σκορπιστει στο νερο. Αυτο δε θα επηρρεασει τα ψαρια της; Επειδη δεν ειχα ασχοληθει νωριτερα δε ξερω ποσο καιρο ειναι σπασμένο ισως ειναι καιρο κ δε το εχει προσεξει. Να τις παω κανενα δικο μου ψαρακι; να παρω μπολι απο εκει;
Ζεστανε με κατσαρολα, θεωρώ πως υπάρχουν πιο επειγοντα απο τον θερμαντηρα, παρε υγρα τεστ καλύτερα και 2ο θερμαντηρα παιρνεις μετα.
Μπολι μπορεις να πάρεις αρκει να είναι υγιες και να είναι δυνατό. Φοβάμαι μήπως και της μητερας σου το φίλτρο να μην είναι δυνατο, γιατι πολλοι δεν ξέρουν και πλενουν το φίλτρο στη βρυση, αν δεν τον εχει πλύνει ποτε στη βρυση τοτε μπορεις να παρεις.
Για το θερμόμετρο πιστευω πως είναι οινοπνευματος, αν είναι υδραργυρου είναι επικυνδυνο και για σενα και για τα ψαρια αλλα και για το περιβαλον που θα τα πεταξεις αναγκαστικά. Πρεπει ομως να βγουν οπωσδηποτε, δες πρωτα όμως τι ειδος είναι πριν κανεις οποιαδήποτε κίνηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-01-15 στις 09:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-15, 09:12
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Η μητερα μου δε το πλενει στη βρυση εχει μεσα κατι σα νημα και αλλαζει αυτο οταν ειναι. Αλλαζει ομως πολυ σπανια σχεδον καθε εξαμηνο. Το ενυδρειο της ειναι ενα μετρο ισως κ περισσοτερο και εχει μεσα ενα χρυσοψαρο και ενα πλακοστομο. ξεχναει να τα ταισει καμια φορα. το φιλτρο τηςειναι τοσο δυνατο ρουφαι προς το μερος το και τα φυτα ακομα.

Το θερμομετρο ειναιαυτο με την βεντουζα που εχει κατω κατω ενα κοκκινο πλαστικο και κατι μπαάκια σαν σιδερενια πιο κατω (νομιζω πρεπει να ειναι υδράργυρος. το βγαζει αμεσως στις εικονες του google αλλα δε ξερω αν επιτρεπεται να βαλω το λινκ να σας το δειξω γιατι παραπέμπουν σε πετσοπ.

Το φιλτρο μου σας φαινετα ενταξει για τα λιτρα του νερου;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-15, 09:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μητερα μου δε το πλενει στη βρυση εχει μεσα κατι σα νημα και αλλαζει αυτο οταν ειναι. Αλλαζει ομως πολυ σπανια σχεδον καθε εξαμηνο. Το ενυδρειο της ειναι ενα μετρο ισως κ περισσοτερο και εχει μεσα ενα χρυσοψαρο και ενα πλακοστομο. ξεχναει να τα ταισει καμια φορα. το φιλτρο τηςειναι τοσο δυνατο ρουφαι προς το μερος το και τα φυτα ακομα.

Το θερμομετρο ειναιαυτο με την βεντουζα που εχει κατω κατω ενα κοκκινο πλαστικο και κατι μπαάκια σαν σιδερενια πιο κατω (νομιζω πρεπει να ειναι υδράργυρος. το βγαζει αμεσως στις εικονες του google αλλα δε ξερω αν επιτρεπεται να βαλω το λινκ να σας το δειξω γιατι παραπέμπουν σε πετσοπ.

Το φιλτρο μου σας φαινετα ενταξει για τα λιτρα του νερου;
Βάλε το λινκ, δεν απαγορεύεται.

Αν είναι έτσι όπως λες για το φίλτρο του ενυδρείο της μητέρας σου πάρε μπόλι από εκεί, κομμάτι από σφουγγάρι ή βιολογικό υλικό ή και τα 2.
Το φίλτρο από ότι κατάλαβα είναι εσωτερικό κι ήταν μαζί με το ενυδρείο, δεν ξέρω τι χώρο έχει και ποσά λίτρα ανά/ώρα.

Αν νομίζεις πως το ενυδρείο της μητέρας σου είναι υγιές, και αν ασχοληθείς και με αυτό λίγο (αλλαγές κλπ) ίσως είναι καλύτερα να στείλεις εκεί μερικά χρυσόψαρα.
Αυτό που αλλάζει η μητέρα σου είναι ενυδρειακό βαμβάκι και κρατάει όλα τα σκουπιδακια.
Να ξέρεις , πως αν κάνεις μετρήσεις και στο δικό σου αλλά και στις μητέρας σου θα ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι από ποιότητα νερού και έτσι θα είμαστε πιο σίγουροι για τις επόμενες κινήσεις
-------------------------
Ειδα πιο καλά το λινκ που εβαλες για το ενυδρείο σου, εχει φίλτρο 300 λιτρα/ωρα, για το συγκεκριμμένο ενυδρείο είναι εντάξει, το προβλημα είναι όμως το ενυδρείο, δεν κάνει για χρυσόψαρα, για αυτό ή κρατας το ενυδρείο , δίνεις τα χρυσόψαρα και βάζεις άλλου είδους ψάρια μεσα πιο μικρά, ή κρατας τα χρυσόψαρα και παιρνεις άλλο ενυδρείο δυστυχώς.
Δεν θέλω να σε απαγοητευσω και να σου δώσω ψευτικες ελπιδες, αλλα δυστυχώς ετσι είναι. Θεωρώ πως το χόμπυ μας είναι για να χαλαρώνουμε και όχι να αγχωνόμαστε και να γινόμαστε δέσμιοι του, και στην αρχή έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι (αν όχι όλοι)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-01-15 στις 09:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-15, 09:42
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...ermometro-4439

καπως σαν κ αυτο ειναι. μετρησεις θα εχω μαλλον το απογευμα ισως και αυριο. οταν εχω νεα θα σας πω. ευχαριστω για την ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...ermometro-4439

καπως σαν κ αυτο ειναι. μετρησεις θα εχω μαλλον το απογευμα ισως και αυριο. οταν εχω νεα θα σας πω. ευχαριστω για την ωρα.
Λέει υδραργύρου αλλά δεν πρεπει να είναι , εχει απαγορευτεί ο υδράργυρος εδώ και χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως πρεπει να βγουν όλα τα κομμάτια απο μέσα, αν είναι υδραργήρου πραγματικά δεν ξέρω να σου πω, αλλιώς με κάποιο ποτηράκι σιγα σιγα να τα βγάλεις, ακομα και ας βγάλεις και λίγο χαλίκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-15, 16:38
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέει υδραργύρου αλλά δεν πρεπει να είναι , εχει απαγορευτεί ο υδράργυρος εδώ και χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως πρεπει να βγουν όλα τα κομμάτια απο μέσα, αν είναι υδραργήρου πραγματικά δεν ξέρω να σου πω, αλλιώς με κάποιο ποτηράκι σιγα σιγα να τα βγάλεις, ακομα και ας βγάλεις και λίγο χαλίκι
Τακη μπορει να εχουν απαγορευθει απο το 2011 ομως και τα θερμομετρα που υπαρχουν στα φαρμακεια για την μετρηση του πυρετου υδραργυρου ειναι.
Τρεχα βγαλε ακρη.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-15, 17:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη μπορει να εχουν απαγορευθει απο το 2011 ομως και τα θερμομετρα που υπαρχουν στα φαρμακεια για την μετρηση του πυρετου υδραργυρου ειναι.
Τρεχα βγαλε ακρη.
Αυτό φοβάμαι και εγώ Σταύρο, και αν είναι υδραργύρου τι να πεις στη κοπέλα ; Τα πετάς όλα έτσι ; ή φωνάζεις τη πυροσβεστική με ειδικές στολές να το μαζέψουν ; Δύσκολη κατάσταση. Για αυτό προτιμώ τα ψηφιακά και ας τρελαίνονται που και που.


Φίλη evikostas, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά δες τι λένε για τα θερμομετρα υδραργυρου
https://www.google.gr/search?q=%CE%B...WEEsa0Ue2ygtAN


από την άλλη όμως ας το ψαξουμε περισσότερο, αν θυμασαι τι χρώμα είχε το υγρο που εδειχνε τη θερμοκρασία θα βοηθούσε, αν ήταν κόκκινο (που συνήθως είναι) δεν είναι υδραργύρου, αν είχε μεταλλικο γυαλιστερό χρώμα τότε ήταν υδραργύρου. Πιστευω πως δεν πρεπει να ήταν οινοπνευματος γιατι από συνήθεια και τα αναλογικα θερμόμετρα με οινοπνευμα υδραργύρου τα έλεγαν. Επίσης τα μπιλάκια που βλεπεις στο βυθό, τι χρώμα έχουν αυτά, αν είναι μεταλικό ισως είναι υδραργύρου , αν μπορείς με κάτι μακρύ να τα ακουμπησεις (οχι με τα χερια, και αν μπορείς να μη βάλεις τα χερια μεσα στο νερό) να δεις αν είναι μαλακά ή σκληρα, αν όταν τα ακουμπας διαλύονται σαν να ειναι υγρο και έχουν μεταλικό χρωμα είναι υδραργύρου, αν είναι σκληρα δεν είναι.
Δεν ξερω πως αλλιώς να σε βοηθήσω
-------------------------
Το θερμόμετρο ήταν ακριβώς έτσι ;

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-01-15 στις 17:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-15, 21:29
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ναι σαν και αυτο. Ξέρω για τον υδράργυρο. Γιαυτό και το είπα. Το υγρό ήταν κόκκινο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-15, 21:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evikostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σαν και αυτο. Ξέρω για τον υδράργυρο. Γιαυτό και το είπα. Το υγρό ήταν κόκκινο.
Αν ηταν κόκκινο πιστευω πως δεν υπάρχει προβλημα, τα μαζευεις με ένα ποτηρακι σιγα σιγα και ας μαζεψεις και λιγο βυθό, θα πρότεινα όμως και μια καλή αλλαγή.

Εχει μεγάλο φίλτρο το ενυδρειο της μητερας σου για να παρεις μπολι ;
Αν μπορεις παρε τεστ να κανεις μετρήσεις και στα 2 ενυδρεια μήπως μπορεσεις να βάλεις κάποια ψαρια στο άλλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θα ηθελα την γνωμη σας PANAHSSS Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-04-14 20:42
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ babis100nx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 24-08-10 15:47
Πεθάνανε οι γαρίδες κατά τη μεταφορά ενυδρείου @@nikos@@ Γαρίδες του γένους Neocaridina 15 20-06-10 19:29
θα ηθελα τα φωτα σας naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 02-01-09 15:20
θα ηθελα την γνωμη σας ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 22:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08766 seconds with 13 queries