Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-04, 13:52
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Reef Ενυδρείο

Γεία χαρά σε όλους,
το 1985 εγκατέστησα το πρώτο μου fish only θαλασσινό ενυδρείο 320l. Undergravel φίλτρο που λειτουργούσε με κυκλοφοριτή Eheim, ποταμίσια άμμο, εξωτερικό φίλτρο Eheim classic 2213 και ένα εσωτερικό skimmer Sander. Φωτισμός 2 λάμπες φθορίου. Αλάτι, ένα no name που κυκλοφορούσε εκείνη την εποχή. Το "΄στρώσημο" του ενυδρείου κράτησε 40 μέρες. Τα πρώτα ψάρια ήταν: 1 powder blue tank, 1 lion( pterois antennats), 1 blue dammsel και 1 Imperator angel. Μετά από 10 μέρες άρχισαν οι πρώτες απόλειες. Μετά από 8 μήνες επιχειρώ την δεύτερη προσπάθεια, αυτή τη φορά με coral sand (ήρθε και στην Ελλάδα) και αλάτι της In. Ocean. Τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα και βάζω: 1 pomacanthus navarchus, 1 blue tang, 1 picasso trigger και 1 pomacanthus annularis. Μετά από διάφορα ατυχή γεγονότα αποφασίζω να έχω μόνο agressive fish και βάζω: 1 clown trigger, 1 black nigger(trigger), 1 Undulated trigger και ο picasso που είχε επιβιώσει μεχρι τότε. Το σύνολο αυτό το κράτησα μέχρι το 1989, προσθέτοντας Ozonisator και UV Sterilizer.

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!!

Αυτές τις μέρες θα επιχειρήσω το 3ο στήσημο, αυτή τη φορά Reef. Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 700. Το set up περιλαμβάνει: Skimmer της Deltec AP850, για βιολογικό Eheim 2329 wet/dry marine, για χημικό Eheim 2028, για μηχανικό Eheim 2260, για κυκλοφορία νερού Tunze Turbelle Stream 2 X 6100 με Turbelle Multicontroller 7094, για φωτισμό HQI Giesemann 230 plus 3 X 150 watt + 4 X 9 watt και για την παρακολούθηση του συστήματος το κομπιούτερ της IKS basic system με ph module και temperature module. Αργότερα θα αγοράσω έναν calcium reactor καθώς και τα υπόλοιπα module του κομπιούτερ. Προς το παρόν ψάχνω να αγοράσω 120 κιλά ζωντανού βράχου καθώς και ζωντανή άμμο.
Υπάρχει καποίος στο board που να έχει φέρει μόνος του από Αμερική ή Ευρώπη.

Ευχαριστώ

****cos58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-04, 11:14
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το νέο set up που ετοιμάζω για το reef
ενυδρείο μου, όσον αφορά το σύστημα φίλτρων που σχεδίασα να χρησιμοποιήσω. Μήπως πρέπει να χρησιμποιήσω sump ; Τα φίλτρα που αναφέρω υπάρχουν ήδη.

Ευχαριστώ
****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-04, 12:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Re: Reef Ενυδρείο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!!

Αυτές τις μέρες θα επιχειρήσω το 3ο στήσημο, αυτή τη φορά Reef. Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 700. Το set up περιλαμβάνει: Skimmer της Deltec AP850, για βιολογικό Eheim 2329 wet/dry marine, για χημικό Eheim 2028, για μηχανικό Eheim 2260, για κυκλοφορία νερού Tunze Turbelle Stream 2 X 6100 με Turbelle Multicontroller 7094, για φωτισμό HQI Giesemann 230 plus 3 X 150 watt + 4 X 9 watt και για την παρακολούθηση του συστήματος το κομπιούτερ της IKS basic system με ph module και temperature module. Αργότερα θα αγοράσω έναν calcium reactor καθώς και τα υπόλοιπα module του κομπιούτερ. Προς το παρόν ψάχνω να αγοράσω 120 κιλά ζωντανού βράχου καθώς και ζωντανή άμμο.
Υπάρχει καποίος στο board που να έχει φέρει μόνος του από Αμερική ή Ευρώπη.
Οχι δεν μας κουρασες καθολου. Χαρα μου ειναι να βλεπω σωστα ξεκινηματα απο παιδια που αγαπουν το αθλημα. Και κακα τα ψεματα ο εξοπλισμος στο θαλλασινο ειναι ενα βασικο κλειδι.

Καταρχην, βραχο και αμμο δεν συμφαιρει να φερεις απο εξωτερικο λογο τελωνειου και πολλων αλλων λογων. Ξερω οτι καποιος εφερε ζωντανη αμμο απο εξωτερικο αλλα πριν ακομα φερουν καποια μαγαζια στην Ελλαδα. Οποτε δεν εχει νοημα ποια.

Τα φιλτρα σου δεν θα σου ειναι αρκετα για βιολογια και μηχανικο, το χημικο σου ομως θα ειναι οκ! Για τα προηγουμενα ομως εχεις πολλα λιτρα και δεν ειναι επαρκη, καλο θα ηταν να προσθεσεις στο συστημα σου και ενα φιλτρο αμμου. Ετσι και αλλιως αφου παραγγειλες απο εξωτερικο τον περισοτερο εξοπλισμο σου δεν θα εχεις προβλημα. Καποια μαγαζια το εχουν και Ελλαδα.

Οι Turbelle που λες ειναι το κιτ της Tunze το TS24. Το ιδιο εχω παρει για κατι αλλο που ετοιμαζομαι σιγα σιγα να ξεκινησω και θεωρητικα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Δεν μου εγραψες τις διαστασεις ομως και δεν μπορω να πω παραπανω χωρις αυτες.

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ του sump. Το θεωρω οτι σου ληνει τα χερια. Θελεις να κανεις αλλαγη νερου; Σταματας την παροχη στο κυριο ενυδρειο και μολις η κυκλοφορια σταματησει, αλλαζεις το νερο χωρις παραμβολη στο πανω ενυδρειο. Μαζεβεις και οτι βρωμια εχει μεινει στο πατο του sump.
Βαζεις εκει τον reactor, η το kalkwasser,το top-off, τους θερμοστατες, το ψυχτικο, τους ανεμιστηρες και πρακτικα οτι αλλος εξοπλισμος δεν θελεις να φαινεται στο κυριο ενυδρειο. Οπως βλεπεις ειμαι υπερ...

Οι λαμπες σου τι θερμοκρασια εχουν; Απο ενταση εισαι με 3Χ150watt εισαι σχετικα λιγος για απαιτητικα σκληρα αλλα δεν ξερω τι βαθος εχεις για να σου πω με σιγουρια.

Το σκιμμερ που εχεις δεν το γνωριζω προσωπικα μια και εγω παιζω με Αμερικη σε αυτον τον τομεα. Το ειδα παντως αλλα ισως να θες κατι ποιο ισχυρο, μια και τα ευρωπαικα ειναι αρκετα ποιο αισιοδοξα σε τιμες που μπορουν να βγαλουν περα απο τα αμερικανικα, παραδειγμα, το prizm της red sea η ιδια εταιρια το δινει ευρωπη για 400 λιτρα(120 γαλονια) ενω στην αμερικη το δινει για 40 γαλονια(120 λιτρα)!!! Το καλυτερο ειναι πως και σε αυτα τα λιτρα στην αμερικη θεωρειται απο τα χειροτερα του ειδους. Αρα φαντασου εδω τι γινεται. Οι παθοντες μπορουν να πουν την γνωμη τους...

Ο μηχανισμος της ΙΚS ειναι απο τους καλυτερους του ειδους. Πολυ καλη αγορα, και στην πορεια θα δεις ποσο χρησιμος θα σου ειναι , μπορεις νομιζω να βαλεις και αλλα modules πανω του , ετσι δεν ειναι; Αν ναι εχω και καποια αλλα να σου προτεινω.

Θεωρω πως με το ψαξιμο που εχεις κανει για τον εξοπλισμο σου, θα εχεις διαβασει και μια καλη σχετικη βιβλιογραφια αλλα και για το στρωσιμο του reef που ειναι πολυ διαφορετικο απο το fish-only. Eαν μπορεις να μου πεις τι εχεις κανει σε αυτο τον τομεα θα με βοηθησει να γινω ποιο συγκεκριμενος.

Ο calcium reactor ειναι απαραιτητος μονο εαν εχεις σκληρα κοραλια, αλλιως δεν εχεις κανενα προβλημα, παντως εγω σε 250 λιτρα νερο με σκληρα, το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω γιατι η καταναλωση εχει παει σε επιπεδα 150ppm calcium την βδομαδα!!!! Οποτε με kalkwasser και διαφορα προσθετα η δουλεια δεν γινεται....

Λοιπον καλως ηλθες και πιστευω να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε να κανεις ενα ενυδρειο περα απο την ποιο τρελη φαντασια σου!! Για οτι αποροια εχεις και μπορουμε να σε βοηθησουμε θα ειναι χαρα μας να γινει.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-04, 17:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Deltec είναι Γερμανικό και πολύ καλό σαν ποιότητα. Όχι από τα κορυφαία αλλά πολύ κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-04, 18:46
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τα καλά σου λόγια Discos.
Κατ' αρχάς οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 180-80-60 (Μ-Υ-Π) με καθαρό ύψος νερού 60 εκ. Έχω ήδη παραγγείλει ένα φίλτρο άμμου από premiumaquatics.
Για το sump ήμουν πολύ προβληματισμένος αν πρέπει να έχω ή όχι (παρ' όλο που όλοι το έχουν στο βασικό τους εξοπλισμό). Πίστευα ότι μόνο με canister filters θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα και πιο εύκολα στην παρακολούθηση. Διάβασα όμως ότι τα canister filters δημιουργούν προβλήματα nitrat. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω προχωρίσει στο στύσημο του ενυδρείου. Η γνώμη σου είναι δηλαδή να παραγγείλω ένα sump και να χρησιμοποιήσω μόνο το eheim 2028 για χημικό.
Οι Turbelle είναι το κιτ TS24 της Tunze. 'Οσον αφορά τις λάμπες η Gieseman λέει ότι είναι κατάλληλες για βάθος 60 εκ. (για απαιτητικά σκληρά). Η θερμοκρασία τους θα είναι σίγουρα υψιλή, οπότε η βοήθεια του chiller θα είναι απαραίτητη.
Το skimmer Deltec AP850 εταιρεία το προτείνει για 1000l heavy stock ή 1500l normal stock. Ο λόγος που το διάλεξα είναι ένα topic που διάβασα στο Reef central που αφορούσε μια συγκρητική αναφορά μεταξύ των ευρωπαικών και αμερικανικών skimmer. Όπου το 95% των συμμετεχόντων ήταν υπέρ των ευρωπαικών και δη των εταιρειών όπως η DELTEC, Schuran, Grotech και η HS. Μεταξύ των άλλων έγραφαν, ότι παίζει μεγάλο ρόλο το impeller που χρησιμοποιεί η συγκεκρημένη εταιρεία και κάνει το μοντέλο 1/2 αποδοτικότερο από ανάλογα αμερικάνικα (ΕΤSS, EuroReef). Επίσης ανέφεραν ότι οι περισσότερες αμερικάνικες εταιρείες (ΑΕ technologies, EuroReef, κ.α.) κατασκευάζουν αντίγραφα των ευρωπαικών. Ο λόγος που είναι δύσκολη η προμήθειά τους (πάντα για την Αμερική) είναι επειδή δεν υπάρχουν εταιρείες να τα εισάγουν και οι τεράστιες διαφορές τιμής σε σχέση με τα αντίστοιχα αμερικάνικα. Τέλος για τη Red Sea έχω ακριβώς την ίδια γνώμη.
Το IKS aquastar θα συμπληρωθεί μελλοντικά με όλα τα modules (8 στο σύνολο).
Για calcium reactor σκοπεύω να αγοράσω το Deltec Kallkreaktor P600 ή το κάποιο αντίστοιχο της Schuran.
Τέλος όσον αφορά το διάβασμα:Ron Shimek, Mike Pletta, Eric Borneman, John Tullock, Anthony Calfo, Scott Fellman, Dave Playfair, Randy Holmes Farley, Bob Fenner είναι μερικοί από τους οποίους πιστεύω ότι έχω αποκτήσει ελάχιστες γνώσεις. Πάντως πιστεύω ότι το διάβασμα είναι το βασικό κλειδί για την επιτυχία του "αθλήματος", καθώς επίσης και η ανταλαγή απόψεων και εμπειριών με ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα.

Ευχαριστώ
****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-04, 02:34
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Γεια σου ****kos58
δεν ξερω σε ποιο βιβλιο του Paletta αναφερεσαι αλλα αν δεν το εχεις διαβασει, το "Ultimate Marine Aquariums" του ιδιου θα σου δωσει πολλες ιδεες για το πως να στησεις το ενυδρειο σου. Πολλες πληροφοριες τεκμηριωμενες με φωτογραφιες απο μερικα πολυ εντυπωσιακα ενυδρεια.
Εδω δεν χρησημοποιουν αμερικανικα skimmer οποτε δεν υπαρχουν συγκριτικα αλλα το AP850 εχει πολυ καλες κριτικες.
Βαλε στον προυπολογισμο και ενα καλο Reverse Osmosis συστημα.
Εχω διαβασει μπερδεμες κριτικες για το conductivity module του IKS. Ψαξ'το πριν το παρεις.
Απαιτητικα σκληρα ειναι και τα LPS με τα οποια μπορει να εισαι OK
αλλα για acros στα 60cm βαθος ουτε να το σκεφτεσαι.
Καλη τυχη
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-04, 10:44
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Προβληματα nitrate τα canistes προσωπικα δεν μου εχουν δημιουργησει, βεβαια καθε μηνα τα καθαριζω ενω οταν ταιζω κλεινω με ενα διακοπτη την λειτουργεια τους για να μην απορωφουν φαγητο και σαπιζει αφαγωτο.

Οι λαμπες αυτες κανουν για SPS σε ψηλα σημεια ομως ενω για LPS σχεδον σε ολο το βαθος. Θα το δεις και στην πραξη. Η γνωμη μου ειναι να βαλεις περισοτερα μηχανικα και βιολογικα γιατι εχεις πολλα λιτρα νερου και δεν θα σου ειναι επαρκη.

Ενα καλο reverse με DI ειναι οτι πρεπει για το νερο σου. Το euroreef που το εχω δει μπορω να πω πως ειναι "τερας", βγαζει απιστευτα πραγματα και αυτο ειναι που θα βαλω στο δικο μου αντιστοιχο set-up. Θεωρειται στην αμερικη η καλυτερη εταιρια skimmers στον κοσμο. Εαν οντως τα ευρωπαικα ειναι ανωτερα απο την συγκεκριμενη εταιρια θα μου επιτρεψεις να το δω με σκεπτικισμο. Βεβαια σε αυτη την ζωη τιποτα δεν ειναι απολυτο οποτε θα εχει ενδιαφερων. Το καλυτερο παντα βελτιωνει το ειδος. Οποιο και εαν ειναι αυτο.

Γιατι δεν περνεις αμερικανικο reactor? Εχω παρει το GEO και οι κριτικες ειναι πολυ καλες εως αριστες και φθηνοτερα απο αντοιστιχα ευρωπαικα με ποιοτητα bullet-proof. Δεν λεω να παρεις το ιδιο αλλα αφου εχεις επαφη με το premieum aquaticks δεν ριχνεις και μια ματια?

Οντως το βιβλιο "Ultimate Marine Aquariums" ειναι πολυ καλο και must για καθε σοβαρο χομπιστα. Αλλα μαλλον θα το εχεις ηδη.

Χαιρομαι απιστευτα που καποιος που εχει ορεξη για διαβασμα και το μικροβιο να κανει κατι πραγματικα σοβαρο ηλθε στην παρεα μας. Σου ευχομαι καλη επιτυχια και πιστευω πως ολα θα σου πανε καλα. Επειδη και εγω στηνω ενα συστημα παρομοιο με το δικο σου, σε λιγες ημερες θα μου πεις και εσυ την γνωμη σου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-04, 00:04
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γεία σου Theo
ναι το ένα βιβλίο του Paletta που αναφέρω είναι αυτό. Αργότερα στο topic με τα βιβλία θα γράψω τα βιβλία που μ' έχουν βοηθήσει μέχρι σήμερα να συγκεντρώσω κάποιες γνώσεις ( γύρω από το θέμα. Το σύστημα της Reverse Osmosis το θεωρώ απαραίτητο για το reef, για ν' έχεις σχεδόν αυτούσια όλα τα ιχνοστοιχεία που περιέχονται στο αλάτι. Έχω το ROWA silver line SL180 που δίνει 180l/μέρα. Όσον αφορά το computer της IKS (το έχω ήδη) το επέλεξα απ' αυτό της Neptune aquacontroller Pro base unit εκτός από την ποιότητά του, αφ' ενός γιατί βρήκα μια πολύ καλή προσφορά και αφ' εταίρου γιατί αν πάθει κάτι η Γερμανία είναι πιο κοντά.

Γεία σου Discos
Δεν έχω τίποτε με τ' αμερικανικά προϊόντα και ειδικά με τα skimmer της Euroreef (το Euroreef CS8-4 external ήταν μέσα στις επιλογές μου και είχα
επικοινωνήσει και για το κόστος των μεταφορικών, που είναι $140 για air mail). Για τον GEO reactor επικοινώνησα με τον Jason( απο premium aquatics) και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή δεν έχει stock και όταν θα έχει θα μου στείλει με email τις οδηγίες για να πάρω περισσότερες πληροφορίες.
Όσο για το τελευταίο με μεγάλη μου ευχαρίστηση!!!!
Ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη, υπάρχει περίπτωση να "πετρώσει" ο αραγονίτης ( ο νεκρός ) αν μπεί χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος των βακτηριδίων;


Ευχαριστώ
****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-10-04, 00:56
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Γεια χαρα.
Δεν ενοουσα γενικα το IKS. ειναι σιγουρα πολυ καλο και εγω προσωπικα δεν εχω καταληξει ακομα αναμεσα στο neptune η το IKS.
Ενοουσα μονο το συγκεκριμενο module το οποιο για καποιο λογο που δεν καταλαβαινω και οπως σωστα διευκρινισες κολαει μονο στην pro εκδωση του aquacotroller. Αλλα αν πας για το pro τοτε ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης και δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τοσα λεφτα παραπανω μονο για το conductivity που θα χρησιμοποιουσα. Απλα αν παρεις το module αυτο μην βασιζεσε αποκλειστικα σ'αυτο μεχρι να δεις τι παιζετε. μετα απο ορισμενα τεστ θα ξερεις τι παιζεται και ποσο(και αν) απεχει οποτε ερμηνευεις τις ενδειξεις αναλογα.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-04, 10:29
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Γεία σου Discos
Δεν έχω τίποτε με τ' αμερικανικά προϊόντα και ειδικά με τα skimmer της Euroreef (το Euroreef CS8-4 external ήταν μέσα στις επιλογές μου και είχα
επικοινωνήσει και για το κόστος των μεταφορικών, που είναι $140 για air mail).
Και καμια 300 ευρωπουλα+ στο τελωνειο....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Όσο για το τελευταίο με μεγάλη μου ευχαρίστηση!!!!
Ωωωωω ναι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
υπάρχει περίπτωση να "πετρώσει" ο αραγονίτης ( ο νεκρός ) αν μπεί χωρίς να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος των βακτηριδίων;
Οχι δεν υπαρχει τετοια περιπτωση, ο αραγωνιτης εχει αυτη την ιδιοτητα να μην πετρωνει, σε αντιθεση με την δικη μας αμμο η οποια πετρωνει για πλακα. Βεβαια λενε πως σε κατασταση υπερασβεστιου +550ppm μπορει να υπαρχει θεμα πανω εκει αλλα ετσι και αλλιως ειναι πολυ ακραια τιμη και δυσκολα νομιζω πως μπορει να συμβει σε ενα στρωμενο ενυδρειο με σκληρα που τραβανε ασβεστιο σαν τρελα.

Για αυτο το λογο ετσι και αλλιως DSB κανουμε μονο με αραγωνιτη και οχι με δικη μας αμμο, γιατι ο αραγωνιτης "αναπνεει" και δεν "πετρωνει" ομως η δικη μας αμμος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theo
Αλλα αν πας για το pro τοτε ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης και δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τοσα λεφτα παραπανω μονο για το conductivity που θα χρησιμοποιουσα. Απλα αν παρεις το module αυτο μην βασιζεσε αποκλειστικα σ'αυτο μεχρι να δεις τι παιζετε. μετα απο ορισμενα τεστ θα ξερεις τι παιζεται και ποσο(και αν) απεχει οποτε ερμηνευεις τις ενδειξεις αναλογα.
Εχει και οξυγονο μαζι με conductivity, αλλα μονο το lab grade probe για οξυγονο εχει γυρω στα 500-600 ευρω. Καλο, αλλα ακριβο.

Δεν ξερω εαν στο νεο μου set-up θα βαλω καποια controllers η θα παρω μονο τους μετρητες ph, temp, conductivity , oxygen, redox της pin-point και θα ειμαι ενταξει. Σκεφτομαι και εγω το IKS αλλα λογο κοστους ακομα μου φαινεται ασυμφορο.

Βεβαια το Neptune aquacontroller που εχω εως τωρα δεν με εχει αφησει και τυφλα ικανοποιημενο, τελευταια μου εκανε το εξεις περιεργο, αλλαξα την μπαταρια και ξαφνικα για την επομενη βδομαδα ειχα PH 0,80 μοναδες κατω απο το κανονικο, πολυ περιεργο. Στην αρχη οταν το ειδα λεω παει, το χασαμε το ενυδρειο αλλα τα κοραλακια μου και τα ψαρακια μου ηταν ολα ενταξει, ετσι εβαλα ενα spare ph-μετερ της pin-point και ειδα πως ολα ενταξει. Τι να πω, ο θεος και η ψηχη του...

Οσο για το σκιμμερ αυτη την στιγμη εχω το euro-reef es5-3 που συστηνεται για 90 γαλονια και μαλλον θα κομπλαρω μαζι του και το remora με το aqua medic 1000 turbo multi sl που εχω για να πετυχω σωστο skimming στα 180 γαλονια / 650 λιτρα νερο.Μια αλλη σκεψη ειναι να παρω και ενα δευτερο ιδιο euroreef. Θα δω στην πορεια. Τι λετε εσεις?

Παντως ειναι απο τις λιγες φορες που πραγματικα ευχαριστιεμαι κουβεντουλα και ανταλασουμε αποψεις σε ενα σοβαρο επιπεδο. Παντα τετοια βρε παιδια να γελασει και λιγο το χειλακι μου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-10-04, 21:34
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γεία σου Discos
τα 300 + ΕUR για το τελωνείο μπορείς να τα γλυτώσεις αν ζητήσεις να σου το στείλει σαν δείγμα-δωρεάν. Το έχω κάνει.

Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τα τρία skimmer που έχεις, καλώς. Αν όμως δεν γίνει, τότε γνώμη μου είναι να προχωρήσεις σε αγορά μεγαλύτερου μοντέλου (π.χ. το CS6-3 για 135 gal ή το CS8-3 για 155 gal της Euroreef), ώστε μαζί με το ήδη υπάρχον ES5-3 να υπερκαλύπτεις τα λίτρα σου. Όπως ξέρεις, ο καλός εξοπλισμός είναι ένα από τα βασικότερα πράγματα στο reef.

Σήμερα παρέλαβα δύο βιβλία που είχα παραγγείλει, το ένα είναι: Dynamic Aquaria - Building Living Ecosystem / των Walter Adey & Karen Loveland, και το άλλο που είναι λίγο πιο εξειδικευμένο: A Basic Guide To The Chemistry Of Marine Aquariums - Cyclic Chemistry Of Marine Aquaria And Biosystems / του G.H. Jennings. Όταν τα διαβάσω, θα γράψω στο topic.

Ευχαριστώ
****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-04, 04:36
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο που ξεκίνησα έχω κοινή άμμο θαλάσσης. Βασικά γιατί είναι τέρμα ψιλή και μου αρέσει αισθητικά πιο πολύ απο τις άλλες. Δεν έχω παρατηρήσει πέτρωμα 4 εβδομάδες που την έχω στον ενυδρείο, κάθε άλλο συνέχεια κάνει νέους σχηματισμούς απο τη πίεση του νερού. Τώρα όσο αφορά το DSΒ δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά. Έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ (και ας το εφυήρε ο αγαπητός δρ.SHIMEK ).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-04, 16:21
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
Στο ενυδρείο που ξεκίνησα έχω κοινή άμμο θαλάσσης. Βασικά γιατί είναι τέρμα ψιλή και μου αρέσει αισθητικά πιο πολύ απο τις άλλες. Δεν έχω παρατηρήσει πέτρωμα 4 εβδομάδες που την έχω στον ενυδρείο, κάθε άλλο συνέχεια κάνει νέους σχηματισμούς απο τη πίεση του νερού. Τώρα όσο αφορά το DSΒ δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά. Έτσι και αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ (και ας το εφυήρε ο αγαπητός δρ.SHIMEK ).
DSB δεν μπορεις να κανεις γιατι εν επιτρεπει να κυκλοφορει ανεπεσθητα το νερο αναμεσα στην αμμο και θα εχεις αρκετα προβληματα με αναεροβιες περιοχες και υδροθειο στο μελλον.

Ενα ακομα μειωνεκτιμα ειναι η παρουσια silicates που με την αμμο αυτη θα εχεις και αυτο δεν ειναι καλο γιατι σιγα σιγα θα εχεις καφε αλγη και δεν θα μπορεις την ξεφορτωθεις.

Εαν σε παιρνει απο θεμα χρονου αλλαξε την, θα εχεις προβληματα που τωρα δεν τα καταλαβαινεις αλλα στο μελλον θα σε κουρασει αρκετα, στην καλυτερη περιπτωση.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-05, 09:58
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μετά από αρκετούς μήνες αναμονής μπήκε (χθες τ' απόγευμα) σε λειτουργία το σύστημα. Το τελικό set up περιλαμβάνει:
Κυρίως ενυδρείο: DIY διαστάσεων 180χ80χ60, με 10άρι κρύσταλλο στα πλαϊνά και 20άρι στη βάση.
Sump: DIY διαστάσεων 100χ60χ40, με 8άρι πλέξιγκλας σε σχέδιο Malev. Με refugium και frag chamber (για μελλοντική χρήση). Το νερό πέφτει από το κυρίως ενυδρείο δια μέσου 2 σωλήνων 1" στο sump (ένας στο refugium και ένας στο skimmer chamber) και επιστρέφει στο ΚΕ με μια GENX/MAK 4 απόδοσης 1200 gph(4800 λιτ/ω).
Skimmer: Deltec AP850 που τροφοδοτήται με μια Eheim 1048.
Calsium Reactor: Deltec PF600.
Θερμοστάτης: Jäger 300watt εντός sump.
Κυκλοφορία νερού στο ΚΕ: με Tunze Turbelle Stream 2x6100, που ελέγχεται από ένα Multicontroller 7094 (απόδοσης 24000 λιτ/ω).
Φώτα: HQI Gisemann 230 plus 3x250 watt με 4χ9 watt T.(προς το παρόν εκτός λειτουργίας).
Έλεγχος του όλου συστήματος: IKS basic system, με ph και temperature module.
Χημικό φίλτρο: Eheim professionel II 2028 (εκτός λειτουργίας προς το παρόν).

Καραντίνα: DIY διαστάσεων 80χ50χ40 με 8άρι κρύσταλλο. Με φίλτρο Eheim professionel Wet/Dry 2229.

Στο ΚΕ και στο refugium τοποθετήθηκαν 90 κιλά Ocean Bio active live sand. Και για αλάτι χρησιμοποιήθηκε το hw sea salt professional.



****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-05, 10:06
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!!!!!!!!!

Προσεχε το 300W heater με το IKS. Μολις χθες το βραδυ ανακαλυψα οτι το IKS κολαει με τα 300W. μολις εβαλα μικροτερο σταμτησε να δουλευει γιατι η θερμοκρασια ειχε ηδη ανεβει πανω απο το alarm. Αν ξερεις απο ηλεκτρολογικα εχω ακουσει οτι μπορεις να βαλεις condactors αλλα δεν εχω ιδεα τι πραμα ειναι αυτο.

Και παλι συγχαρητηρια !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-05, 10:24
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Thank's Theo
Θα προσέξω αυτό που αναφέρεις . Τα συγχαρητήρια όμως μετά από μερικούς μήνες όταν θα υπάρχουν κοράλλια.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο ΚΕ υπάρχουν 80 κιλά DIY rock.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-05, 17:32
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Μπορεις να αρχισεις να ανεβαζεις φωτογραφιες απο τωρα αν θελεις.
Το aquascaping σε μεγαλο ενυδρειο το θεωρω εξισου ενδιαφερον με τα κοραλια. το 80 υποθετω ειναι υψος και το 60 πλατος. Πρεπει να ειναι πολυ εντυπωσιακο.
Πολυ καλη επιλογη σκιμμερ ΙΜΟ.
Εμενα μ'επιασε το κομπλεξ και δεν πηρα deltec(Δεν νομιζω ομως οτι θα εχω παραπονο απο το H&S).
Απο θορυβο το ΜΑΚ4 πως τα παει? θα το προτεινες για σαλονι?
(Edit: Μολις ξεκολησα και θυμηθηκα οτι το ξεκινησες χθες. Δωστου μερικες μερες και μετα μας λες για το θορυβο)

Καλη συνεχεια.
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-05, 17:54
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα το κάνω μόλις παραλάβω το live rock, προς το παρόν έχω μέσα μόνο 80 κιλά DIY rock. Tο ύψος του ενυδρείου σε καθαρό νερό είναι 65 εκ. Το skimmer είναι όντως εντυπωσιακό και σε μέγεθος και σε λειτουργία.
Το ενυδρείο είναι στο σαλόνι. Ο θόρυβος που κάνει η MAK4 είναι ένα απλό βουϊτό, που μέχρι στιγμής την ημέρα καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους του σπιτιού. Το μέλλον θα δείξει.

****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-04-05, 11:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Theo, το H&S δεν ειναι ουσιαστικα κλωνοι Deltec? Εχουν τις ιδιες αρχες, σε πολλα μοντελα τις ιδιες τρομπες. Π.χ. το πασιγνωστο στην Αμερικη Deltec 702 εχει 2 Eheim 1260 με special needle impeller. Tις ιδιες τρομπες και διαστασεις εχει το Α200 της H&S που εχει 200 ευρωπουλα περιπου φθηνοτερα. Κριτικες και στα 2 τα εχουν σαν ισαξια. Eheim for ever!

Να σκεφτητε πως το Deltec στην Αμερικη το εχουν 1700 δολαρια και το θεωρουν state of the art και το προτιμουν απο τα αντιστoιχα Euro reef !! Και Ευρωπη εχει "μονο" 1100 ευρω. Ετσι πολυς κοσμος προτιμαει τα H&S επειδη ειναι λιγο φθηνοτερα(Μην φανταστειτε και "πολλα" πραγματα).

Ερωτω λοιπον. Υπαρχει λογος να παρεις σκιμμερ απο Αμερικη οταν εχεις το καλο το πραγμα στα ποδια σου αρκετα φθηνοτερα απο οτι το περνουν τα αμερικανακια? Και ερωτω τωρα σοβαρα σοβαρα....γιατι εχεις κομπλεξ? Μια χαρουλα εισαι. Παραπονιαρη....

****ko καλοριζικο, καλοβρεχτο, ολα καλα να πανε. Μου αρεσει πολυ ο εξοπλισμος σου. Εχεις κανει πολυ καλες επιλογες. Εψαξα για το skimmer που πηρες και ειδα πως οντως αποτελει μια κορυφαια κινηση σαν εταιρια και μοντελο. Ειχες δικιο. Το σκιμμερ σου ειναι αστερακι οπως και ο υπολοιπος εξοπλισμος σου. Πολυ καλη επιλογη ο φωτισμος σου, που απο 3x150 πηγες σε 3x250. Καλη κινηση. Βραχο πως και δεν πηρες ψοφιο(aquaristick.net)? Ενδιαφερων πειραμα ο DIY γιατι σε κοστος συμφερει, αλλα δεν ειμαι υπερ. Θα εχει ενδιαφερων ομως μια αναλυση του, πως τον εκανες και τι εχουμε σαν τελικο αποτελεσμα.

Πως σκεφτεσαι να εχεις βιολογια-Wet/Dry 2229
στην καραντινα οταν δεν θα την εχεις χρησιμοποιηση για καποιο διαστημα? Θα την εχεις στο κυριο και οταν εχεις ψαρακια η κοραλακια θα την βαζεις εκει? Την GENX/MAK 4, την εχεις μεσα στο νερο η εκτος? Εχεις δει εαν σου επειρεαζει την θερμοκρασια του νερου σου καθολου? Εμενα το κανει λιγο οταν την εχω μεσα στο sump. Αλλα μεσα στο νερο δεν ακουγεται σχεδον καθολου,ευτηχως...Σαν επιστροφη εχω Eheim 1262 - 3.400λιτρα την ωρα.

Περιμενουμε μια φωτο γενικη του συνολου. Δεν ειναι αναγκη να το κανεις τελειο πριν μας το δειξεις. Προσωπικα χαιρομαι ιδιαιτερα για το ενυδρειο σου. Διοτι ειναι πολυ μελετημενο και φαινεσαι να το εχεις μερακι. Τι αλλο θες για να εχεις επιτυχια σε κατι που αγαπας?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-04-05, 13:16
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Disco σ' ευχαριστώ, πρώτον για τα καλά σου λόγια και δεύτερον γιατί με βοήθησες να γλυτώσω αρκετά χρήματα (πρόλαβα ν' αλλάξω την παραγγελία) με την αλλαγή στο φωτισμό (ευτυχώς που οι Γερμανοί είναι πολύ......αργοί!!! σε σχέση με τους Αμερικάνους) και τρίτον στο θέμα του sump-refugium (οχι στα can. filter όπως αρχικά σχεδίαζα - ευτυχώς που βρήκα χρήση γι' αυτά).
Σκέφτομαι την καραντίνα να την λειτουργώ συνέχεια η σε διαφορετική περίπτωση θα συνδέσω το 2229 με το sump.
Η GENX/MAK4 είναι για εξωτερική χρήση και επιστρέφει το νερό από το sump στο ΚΕ. Μεχρι στιγμής δεν διαπίστωσα αύξηση θερμοκρασίας.
Με το aquaristik.net έχω άσχημη εμπειρία. Παρ' ολίγο να έφθανα στα δικαστήρια, γιατί με την πρώτη αγορά απ' αυτούς (Eheim 2229) μου έκαναν διπλοχρέωση στη κάρτα.
Τον DIY rock τον έφτιαξα σύμφωνα με τις οδηγίες του GARF, δηλαδή χρησιμοποίησα 1 μέρος λευκού τσιμέντου, 3 μέρη αραγονίτη (χρησιμοποίησα Knop 0-2 mm), 1 μέρος σπασμένο κοράλλι 1-3 cm και 1 μέρος νερού. Τον "κούραρα" επί 4 μήνες (βλέπεις είχα αρκετό χρόνο μπροστά μου), μέχρι που το ph έπεσε στα 7,4. Το βράχο αυτό το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σαν base rock. Πριν 2 μήνες ήρθα στην Αθήνα και μίλησα με τον Απόστολο (μάλιστα εκείνη την ώρα τηλεφώνησες και ρώτησες άν θα φέρει ένα lupo) για την προοπτική να μου φέρει live rock και να τον αγοράσω πλήρως "κουραρισμένο".
Φώτο του set up σύντομα.

****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-04-05, 12:48
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Disco σ' ευχαριστώ, πρώτον για τα καλά σου λόγια και δεύτερον γιατί με βοήθησες να γλυτώσω αρκετά χρήματα
Μην το σκεφτεσαι, ευτηχως που προλαβες! Σε ευχαριστω ομως ιδιαιτερα γιατι αλλοι που εχουν δει πολλα περισσοτερα δεν εχουν πει ουτε ενα ευχαριστω.

Τωρα η καραντινα ειναι λιγο μυστηρια κατασταση. Εγω προσωπικα αφηνω την βιολογια στον βραχο+αμμο. Μια καλη λυση ειναι αυτη που ειπες, μια αλλη ειναι να εχεις το υλικο καπου μεσα στο sump και οταν πρεπει να κανεiς μια καραντινα το τοποθετεις σε ενα canister και τελειωσε. Ετσι και το υλικο σου μενει καθαρο απο τυχον βρωμιες που σιγουρα θα υπαρχουν στο sump (πολυ πραγμα...) και μοιραια θα απορωφησει καποια στιγμη το εξωτερικο φιλτρο, δεν θα σου πιανει χωρο και το υλικο σου θα ειναι βιολογικα ετοιμο. Ετσι το σχεδιαζω να το κανω εγω. Ισως σου φανει χρησιμη η ιδεα αυτη.

Μπορεις να βαλεις φωτογραφιες του βραχου που εφτιαξες εδω? Ισως εισαι ο πρωτος που εφτιαξες κατι τετοιο στην ελλαδα! Οπως και να το εχεις κανει, μπραβο σου μονο και μονο για το μερακι να κανεις κατι που πραγματικα θελεις και αγαπας.

Οσο για τον βραχο εαν εχεις ενα μεγαλο βαρελι η κανα spare ενυδρειο την κουρα να την κανεις εσυ. Και ο βραχος θα σου ελθει φθηνοτερα ενα παρεις κουτα κατευθειαν αλλα μεχρι ο βραχος να ελθει στην θεσσαλονικη, τοσες ωρες ταξιδι (τουλαχιστον 6-7) θα πρεπει να ξαναγινει κουραρισμα οποτε δεν εχει νοημα να τον παρεις κουραρισμενο ηδη. Αυτο το λεω γιατι ο βραχος δεν ταξιδευει μεσα σε νερο αλλα σε σακουλες με μια σχετικη υγρασια μονο και οι ωρες ειναι πολλες. Ασε που θα κρατησει πολλα περισσοτερα ειδη ζωντανα πανω στο βραχο που αλλιως θα χανοντουσαν. :P

"lupo"? Κατι αλλο μαλλον ζητουσα, αλλα κακα τα ψεματα, ολο και κατι χρειαζομαι...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-04-05, 18:55
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Thank's again Μάριε,
με το βράχο μάλλον θα κάνω αυτό που προτείνεις, θ' αγοράσω ένα πλαστικό βαρέλι και θα κάνω εκεί το "κουράρισμα". Όσον αφορά τις βρωμίες που δημιουργούνται στο ενυδρείο και θα πέφτουν στο sump, αγόρασα από premiumaquatics κάτι σακούλες τις micron 100 και τις προσάρμωσα στις σωλήνες των υπερχειλίσεων. Έτσι ότι "μεγάλο" θα υπάρχει στο νερό, θα πέφτει και θα μένει μέσα στη σακούλα και έτσι το sump θα μένει καθαρότερο, αλλά και η διαδικασία καθαρισμού του θα είναι ευκολότερη.

****kos58
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-05, 19:28
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Εδώ και τέσσερις μέρες τοποθέτησα τα 68 κιλά του Fiji live rock (μετά από την διαδικασία του “κουραρίσματος” , που κράτησε 5 εβδομάδες και έγινε μέσα σ΄ένα κάδο απορριμάτων 240 λίτρων ) μέσα στο κυρίως ενυδρείο και έκανα το τελικό aquascaping.
Οι πρώτες μετρήσεις είναι:
NH4 : 0
NO2 : 0
NO3 : 0
PO4 : 0
Mg : 1160 mg/l
Ca : 440 mg/l
Kh : 13
Ph : 8,00 – 8,06
Sal : 1026
Θερμ : 26 – 26,7

Εδώ και ένα μήνα στο ενυδρείο έχουν μπεί σταδιακά :
2 Ocellaris Clown
2 Pseudochromis Diadema
1 Pseudanthias Engelhardi (Yellow Anthias)
1 ζεύγος Pseudanthias Bartlettorum και
1 ζεύγος Pseudanthias Pleurotaenia

Υπολογίζω ότι το ενυδρείο θα συνεχίσει να λειτουργεί με τον υπάρχον πληθυσμό και χωρίς φώτα για τον επόμενο ενάμιση μήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-06-05, 11:26
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Πολυ σωστος. Πολυ καλη η κινηση με τον βραχο σου.Εχεις βαλει τον reactor? Μην αγχονεσε για το ph. Ειναι η συνεπεια του reactor. Ολα καλα.Παραγγειλα και εγω τα filter bags, αλλα δεν περιμενα με τιποτα να ειναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ!! Μιλαμε για...κουβερτες!

Αψογος που καταφερες και βρηκες ζευγοι σε Anthias, εδω η ποικιλια ειναι πολυ περιορισμενη και σε καθε εισαγωγη, ειναι ζητημα να εχουμε 2 με 3 κοματια και συνηθως ειναι απο διαφορετικα ειδη...

Οσο για φωτα μπορεις να ξεκινησεις και με τις ακτινικες για 5 με 7 ωρες την ημερα. Δεν νομιζω να εχεις προβλημα. και σε κανα μηνα με διμηνο βλεπεις. Μπραβο για την υπομονη σου και συντομα θα ανταμιφθεις. Καμοια φωτο??
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-06-05, 12:12
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Όχι Μάριε δεν έβαλα ακόμη τον reactor σε λειτουργία. Για τους Anthias έκανα προσωπική παραγγελία, το κατάστημα έφερε 6 και εγώ πήρα τους 5.
Υπομονή για τις φωτογραφιές, μαζεύω υλικό από την αρχή του στησήματος, βήμα προς βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-06-05, 12:33
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Πολυ καλη προσπαθεια. Μπραβο.
Δυο αρσενικα anthias πως τα πανε?
Καταλαβαινουν οτι ειναι απο διαφορετικο ειδος?
__________________
Work in progress
-------------------------------------------------
I can resist everything except temptation(Oscar Wilde)
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-06-05, 12:53
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Theo
Το αρσενικό pleurotaenia, που 8απλάσιο σε μέγεθος από το bartlettorum, εδώ και 9 μέρες δεν έχει δείξει κάποια εχθρική συμπεριφορά. Το μέλλον θα δείξει. Επίσης το pleurotaenia, επειδή είναι εκ φύσεως ντροπαλό ψάρι, περνά το μεγαλύτερο μέρος της μέρας κοντά στο θηλυκό μέσα σε μια σπηλία.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-06-05, 18:01
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Να σε συγχαρώ και εγώ για την πολύ καλή προσπάθεια και ιδιαίτερα για
την υπομονή σου που σίγουρα στο τέλος θα ανταμειφθεί
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-06-05, 10:59
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ****kos58
Mg : 1160 mg/l
Ca : 440 mg/l
Kh : 13
Ph : 8,00 – 8,06
Sal : 1026
Θερμ : 26 – 26,7
Αφου ακομα δεν εχεις βαλει τον reactor, εχεις ηψηλο kh για "μαμα" νερο. Εχεις βαλει τιποτα για buffer? Τι αλατι χρησιμοποιης?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-06-05, 11:53
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μάριε το αλάτι που χρησιμοποιώ είναι το hw sea salt professional. Προς το παρόν δεν έχω προσθέσει τίποτε άλλο στο νερό. Το μόνο που έκανα ήταν μιά αλλαγή 200l νερού πριν τοποθετήσω το ζωντανό βράχο.

Επίσης σήμερα κατέβασα την αλμυρότητα στα 1025.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11520 seconds with 12 queries