Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 22:34
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή χελωνο οικογενεια μου

στις πρωτες 3φωτο τα μαναρακια μας που μεγαλωνουν αρτια,,, προστεθηκαν στην οικογενεια και αλλα δυο μωρακια(4 φωτο) πριν λιγες μερες μας τα δωρησαν τα οποια θα μεγαλωσουν επισης με ολη την φροντιδα που τους αρμωζει αντε να γινουμε και γωνεις καποια στιγμη ....(απο δικη μας γεννα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1248.jpg
Εμφανίσεις:  1409
Μέγεθος:  60,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2101.jpg
Εμφανίσεις:  1458
Μέγεθος:  78,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00164.jpg
Εμφανίσεις:  1447
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2394.jpg
Εμφανίσεις:  1940
Μέγεθος:  40,2 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 22:46
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-11, 23:05
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
οι συνθηκες αλλαζουνε αναλογα το μεγεθος(αλλιως τα μικρα αλλιως τα μεγαλα) ενδυκτικα θα σου πω τα νεογνα μεγαλωσαν σε ενα ενυδρειο diy 50χ40χ20 με την στερια να λιαζωνται με 2 λαμπες θερμανσεις και uv αναμενες 12 ωρες, ενα εσωτερκιο φιλτρο,θερμοστατη τον χειμωνα και καπακι ωστε ειδικα την νυχτα να δημιουργητε υγρασια (aqua-terrarium) οι ρουτηνες αλλαγη νερου περιπου του μησου μια δυο φορες εβομαδιαια και καπου καπου εξ ωλοκληρου καθαρισμα ολα εξαρτωνται απο την τροφη και την ποσοτητα οταν τρωνε λαχανικα γινετε χαμος...προετημασια νερου σε μπετονακια με ειδικο αντιχλωριο και επιπροσθετε βιταμηνες στο νερο ...και στην τροφη οπως και συμπληρωμα ασβεστιου και βιταμηνης d3 στην τροφη ....στις πιο μεγαλες μεγαλωνει το ενυδρειο και εχω εξ φιλτρο ....
ευχαρηστω για τα καλα σου λογια ειναι ημερες τρωνε απο το χερι οπου μας βλεπουν μας ακολουθαν δεξια αριστερα χαμος αλλα περναμε πολλες ωρες καθε μερα μαζι τους
οτι πιο σιγκεκριμενο με ρωτας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_1598.jpg
Εμφανίσεις:  1330
Μέγεθος:  81,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00115.jpg
Εμφανίσεις:  1205
Μέγεθος:  42,1 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-11, 23:10
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο φίλε μου πολύ όμορφα... Ενδιαφέρομαι και εγώ για 2 τέτοια μικρά... Μπορείς να μας πεις σε τι συνθήκες τα κρατάς...??? Με τι εξοπλισμό...??? Και ποιες είναι οι ρουτίνες σου...???
μπαραβο φιλε....σε βλεπω σε κανα χρονο να μην εχεις που να τις βαλεις...
ετσι αρχισα και εγω...πηρα δυο στην αρχη μετα πηρα αλλες 2 να μην ειναι μονες τους μου δινει και αλλες δυο η γειτοτισσα και εγιναν συνολο 6..τις εχω σε 200αρι ενυδρειο diy με 60 λιτρα γεμισμενο...εβαλα αγγελια για χαρισμα αλλα δεν...παντως για γεννα πολυ δυσκολο σε αιχμαλωσια...διαβασε διαφορα site...απαιτουνται συγκεκριμενες συνθηκες...αμμος και ιστοριες..σε ποσα λιτρα ενυδρειο τις εχεις...?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-11, 23:15
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει τα σχετικά σε διάφορα site... Χαίρομαι που βρήκα κάποιον που ασχολιέται και μπορεί να βοηθήσει... Ποιές λάμπες χρησιμοποιείς...??? Όταν λες ιδικό αντιχλώριο και βιταμίνες φαντάζομαι πώς εννοείς αυτό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία σωστά...???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-11, 23:18
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

υπεροχες οι χελωνιτσες.ειναι πολυ ομορφα τα ζωακια σου.παντως για να μην σου βρωμιζει γρηγορα το ενυδρειο μπορεις να τις ταιζεις μονιμα σε καποιο πλαστικο δοχειο κ αφου περιμενεις κανα 20λεπτο να κανουν κ την αναγκη τους να τις ξαναβαζεις πισω στο ενυδρειο η να τις βγαζεις με το δοχειο εξω στον ηλιο.γλυτωνεις ετσι πολυ κοπο απο καθαρισμα κ δεν επιβαρυνεις πολυ το φιλτρο,που αν τρωνε κ 4 χελωνιτσες κ βρωμιζουν θα ζοριστει λιγουλακι.παντως μπραβο ειναι πολυ ωραιο το σεταπ στα συνημμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-11, 23:19
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
μπαραβο φιλε....σε βλεπω σε κανα χρονο να μην εχεις που να τις βαλεις...
ετσι αρχισα και εγω...πηρα δυο στην αρχη μετα πηρα αλλες 2 να μην ειναι μονες τους μου δινει και αλλες δυο η γειτοτισσα και εγιναν συνολο 6..τις εχω σε 200αρι ενυδρειο diy με 60 λιτρα γεμισμενο...εβαλα αγγελια για χαρισμα αλλα δεν...παντως για γεννα πολυ δυσκολο σε αιχμαλωσια...διαβασε διαφορα site...απαιτουνται συγκεκριμενες συνθηκες...αμμος και ιστοριες..σε ποσα λιτρα ενυδρειο τις εχεις...?
τις εχω δει τις δικες σου και ενα μπραβο και σε σενα ειδικα τις συνθηκες που τις δινεις
τωρα οι μεγαλες ειναι σε ενα κατοσταρη ενυδρειο με το μισο γεματο περι τα 45Lt αλλα τον αλλον μηνα με το καλο ετοιμαζω κατι καλο και μεγαλο για γενα ειμαι ενυμερωμενος μεχρι και για αμμο εχω μεριμνησει
ασχολουμαστε ηδη ενα χρονο με δαυτες και μακαρι αυριο μεθαυριο να εχουμε και παραπανω χωρο και για τεταρτο ενυδρειο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2003.jpg
Εμφανίσεις:  901
Μέγεθος:  96,3 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-11, 23:28
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει τα σχετικά σε διάφορα site... Χαίρομαι που βρήκα κάποιον που ασχολιέται και μπορεί να βοηθήσει... Ποιές λάμπες χρησιμοποιείς...??? Όταν λες ιδικό αντιχλώριο και βιταμίνες φαντάζομαι πώς εννοείς αυτό που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία σωστά...???
στην διαθεση σου
αντιχλωριο της tetra reptosafe βιταμηνες πολλες και διαφορες ειδικες για υδροβιες χελωνες αλλες για το νερο κ αλλες για την τροφη λαμπες της exo-terra δες και φωτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53785)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  T504121_p00_a01_v001.png
Εμφανίσεις:  535
Μέγεθος:  211,3 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-11, 23:34
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glacius80 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπεροχες οι χελωνιτσες.ειναι πολυ ομορφα τα ζωακια σου.παντως για να μην σου βρωμιζει γρηγορα το ενυδρειο μπορεις να τις ταιζεις μονιμα σε καποιο πλαστικο δοχειο κ αφου περιμενεις κανα 20λεπτο να κανουν κ την αναγκη τους να τις ξαναβαζεις πισω στο ενυδρειο η να τις βγαζεις με το δοχειο εξω στον ηλιο.γλυτωνεις ετσι πολυ κοπο απο καθαρισμα κ δεν επιβαρυνεις πολυ το φιλτρο,που αν τρωνε κ 4 χελωνιτσες κ βρωμιζουν θα ζοριστει λιγουλακι.παντως μπραβο ειναι πολυ ωραιο το σεταπ στα συνημμενα.
ευχαρηστω πολυ
οπως το πες οταν τις δινω ζωντανη τροφη την δινω εξω απο το ενυδρειο σε αλλον χωρο διοτι γινετε χαμος αλλα το αποφευγω να μη στρεσαρωνται περι του καθαρισματος σαν κλασικος ελληνας ψαχνω ευκολιες οπως προ ειπα ασχολουμαστε 2 ατομα αρκετες ωρες καθε μερα λοιπον οταν βλεπω μια ακαθαρσια απομακρινετε ακαριεα με μια αποχη η με μια μεγαλη σιριγκα και απευθιας μιωνονται οι ρηποι. το φιλτρο καθαριζετε καθε 15μερες εαν και ειναι υπερβολη.....
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Θα δω τι μπορώ να βρω και θα σε ρωτάω... Δεν έχουν πρόβλημα τα σποτ με την υγρασία που είναι τόσο κοντά στο νερό...???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-11, 23:39
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

να σου πω ακριβως τα ιδια κανω κ εγω.τις ταιζω βεβαια εκτος απο την αρχη που τις πηρα κ εχουν μαθει.αλλα εχω παρει κ εγω αποχη κ ψαρευω κ εγω οτι ακαθαρισια βρω στο μεγαλο ενυδρειο.κ εγω το φιλτρο καθε 15 το καθαριζω κ αλλαγες 30% απαραιτητως μια φορα την εβδομαδα.γενικα βρωμιζουν πολυ οι χελωνιτσες κ χρειαζονται πολυ φροντιδα κ καθαρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-11, 23:43
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
τον αλλον μηνα με το καλο ετοιμαζω κατι καλο και μεγαλο για γενα ειμαι ενυμερωμενος μεχρι και για αμμο εχω μεριμνησει
ασχολουμαστε ηδη ενα χρονο με δαυτες και μακαρι αυριο μεθαυριο να εχουμε και παραπανω χωρο και για τεταρτο ενυδρειο
μπραβο..εχεις μερακι και αυτο φενεται....!!αντε σου ευχομαι και επιτυχημενες γεννες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-11, 23:55
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δω τι μπορώ να βρω και θα σε ρωτάω... Δεν έχουν πρόβλημα τα σποτ με την υγρασία που είναι τόσο κοντά στο νερό...???
θα ειναι κοντα στην στερια ,προβλημα κανενα ετσι κ αλλιως το καπακι πιθανον να το βαζεις οταν θα φευγουν τα φωτιστικα απο την μεση και τοτε θα τα βλεπεις ολα μουσκεμα εκτος αν πατενταρεις σποτ πανω σε καπακι ρωτα απο εκει που θα τα παρεις για τα σιγκεκριμενα εγω με τον τροπο που δουλευω αυτες τις λαμπες προβλημα κανενα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glacius80 Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου πω ακριβως τα ιδια κανω κ εγω.τις ταιζω βεβαια εκτος απο την αρχη που τις πηρα κ εχουν μαθει.αλλα εχω παρει κ εγω αποχη κ ψαρευω κ εγω οτι ακαθαρισια βρω στο μεγαλο ενυδρειο.κ εγω το φιλτρο καθε 15 το καθαριζω κ αλλαγες 30% απαραιτητως μια φορα την εβδομαδα.γενικα βρωμιζουν πολυ οι χελωνιτσες κ χρειαζονται πολυ φροντιδα κ καθαρισμα.
και ολοι με λενε υπερβολικο βρηκα και γω καποιον να με καταλαβενει και πως ετσι οι χελωνες δεν παθενουν τπτ και οτι ολο αυτο το θεμα και η ασχωλια και περιποιηση μας ηρεμοι ....ποσες εχεις???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο..εχει μερακι και αυτο φενεται....!!αντε σου ευχομαι και επιτυχημενες γεννες!!!!
ευχαρηστουμε ευχαριστουμε πολυ
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billias : 06-07-11 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-11, 00:26
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,
Έχω κι εγώ μια χελωνίτσα 2,5 ετών περίπου (είχε και παρέα η οποία μας "άφησε" νωρίς...στους πρώτους μήνες).
Εγώ τη είχα σε λίγο σχετικά νερό μέχρι πρόσφατα με 100% αλλαγή κάθε εβδομάδα χωρίς φίλτρο. (νερό 6-7 cm βάθος)
Τώρα πήρα πρόσφατα μικρό ενυδρείο 15λτ από τζάμπο και έχει λίγο παραπάνω χώρο να κολυμπίσει και έχει και φίλτρο πια (θα γίνονται αλλαγές 50% εβδομαδιαία).
Τρώει με φοβερή όρεξη 2 φορές την ημέρα... πως ξέρετε βρε παιδιά πότε έχει φάει αρκετά ? (έχω την εντύπωση πως και όλο το κουτι με τις γαρίδες να της δώσω θα το φάει )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-07-11, 00:57
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

τι γλικουλια που ειναι αυτα τα μικρουλια..η δικια μου παει καμια 18αρια χρονια απο τοτε που ηταν ετσι..η αληθεια ειναι οτι δεν την θυμαμε κ πολυ οταν ηταν μικρουλα
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-07-11, 19:55
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,
Έχω κι εγώ μια χελωνίτσα 2,5 ετών περίπου (είχε και παρέα η οποία μας "άφησε" νωρίς...στους πρώτους μήνες).
Εγώ τη είχα σε λίγο σχετικά νερό μέχρι πρόσφατα με 100% αλλαγή κάθε εβδομάδα χωρίς φίλτρο. (νερό 6-7 cm βάθος)
Τώρα πήρα πρόσφατα μικρό ενυδρείο 15λτ από τζάμπο και έχει λίγο παραπάνω χώρο να κολυμπίσει και έχει και φίλτρο πια (θα γίνονται αλλαγές 50% εβδομαδιαία).
Τρώει με φοβερή όρεξη 2 φορές την ημέρα... πως ξέρετε βρε παιδιά πότε έχει φάει αρκετά ? (έχω την εντύπωση πως και όλο το κουτι με τις γαρίδες να της δώσω θα το φάει )
καταρχην να σου ζησει
καλο ειναι να αρχησεις μερες νηστειας να την ταιζεις μερα παρα μερα και ελπιζω μην της δινεις μονο γαριδες υπαρχει τεραστια ποικιλια,,,επισης το ενυδριακη αυτο χωρις να σε απογοητευσω ειναι σαν να βαζεις τον φασουλα σε ενα μετρο κρεβατι να υπολογισεις 5 με 7 φορες χ το μηκος του καβουκιου για να βγαλεις το μηκος ενυδρειου χ πλατος το μησο του μηκους χ υψος νερου το διπλο του καβουκιου ολα στο περιπου εσενα πρεπει να ναι περι 10εκ δηλαδη ενα ενυδρειο πλουσιο 70χ35 χ20εκνερο φιλτρο χριαζεται πολυ δυνατο ,,,,καλη συνεχεια να εχεις
-------------------------
να σου ζησει η 18αρα πολυ εντυπωσιακη ....
απο οτι βλεπω υπαρχουν χελωναδες ....αντε να βλεπουμε και να ανταλλασουμε πληροφοριες.....
ευχαρηστω ολα τα παιδια για τα καλα λογια και που συμμετεχουν στο θεμα
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billias : 07-07-11 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-07-11, 20:43
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες... η αλήθεια τώρα τελευταία έχω αρχίσει να διαβάζω και να καταλαβαίνω ότι οι πραγματικές τους απαιτήσεις είναι πολύ μεγαλύτερες απ'ότι μας λένε στα πετ-σοπ.
Η δικιά μου μοιάζει πολύ με την κοκκινομάγουλη αλλά ... δεν έχει κόκκινα μάγουλα
Αλήθεια είναι η ίδια χωρίς κόκκινο πουθενά, επίσης είναι περίπου 7 εκατοστά μήκος επί 5 -5,5 πλάτος. Ήξερα ότι θέλουν 2,5 φορές το μήκος τους σε βάθος νερού (έτσι έχω διαβάσει) αλλά για εμβαδόν δεν ήξερα... κι εμένα πάντως μου φαίνεται στενό το μέρος. Επειδή σκέφτομαι να πάρω άλλη μια μικρή, ίσως βάλω σε αυτό τη μικρή για κανά 6μηνο να μεγαλώσει και τη μεγάλη (Νόρα τη λένε χιχιχι) να τη μετακομίσω σε μεγαλύτερο χώρο. Είναι δεινός κολυμβητής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-07-11, 20:54
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες... η αλήθεια τώρα τελευταία έχω αρχίσει να διαβάζω και να καταλαβαίνω ότι οι πραγματικές τους απαιτήσεις είναι πολύ μεγαλύτερες απ'ότι μας λένε στα πετ-σοπ.
Η δικιά μου μοιάζει πολύ με την κοκκινομάγουλη αλλά ... δεν έχει κόκκινα μάγουλα
Αλήθεια είναι η ίδια χωρίς κόκκινο πουθενά, επίσης είναι περίπου 7 εκατοστά μήκος επί 5 -5,5 πλάτος. Ήξερα ότι θέλουν 2,5 φορές το μήκος τους σε βάθος νερού (έτσι έχω διαβάσει) αλλά για εμβαδόν δεν ήξερα... κι εμένα πάντως μου φαίνεται στενό το μέρος. Επειδή σκέφτομαι να πάρω άλλη μια μικρή, ίσως βάλω σε αυτό τη μικρή για κανά 6μηνο να μεγαλώσει και τη μεγάλη (Νόρα τη λένε χιχιχι) να τη μετακομίσω σε μεγαλύτερο χώρο. Είναι δεινός κολυμβητής
να σου ζησει η νορα και ευχομαστε να ειναι θυληκια ειναι λιγο νωρις να ξερεις ...να εχεις μερακη και αγαπη και ολα θα τακαταφερεις καλη απολαυση λοιπον και το ηδος σου πρεπει να ναι trachemys scripta scripta
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Trachemys_scripta_scripta_hatchling.jpg
Εμφανίσεις:  677
Μέγεθος:  177,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpg
Εμφανίσεις:  629
Μέγεθος:  14,8 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-11, 21:07
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ΝΑΙ !!!!!

Αυτή είναι ολόϊδια (όταν ήταν μικρούλα, τώρα είναι αρκετά μεγαλύτερη), έχουμε κανένα λινκ για αυτή ? έχει παρόμοιες ανάγκες φαντάζομαι με την κοκκινομάγουλη ε ?

Πάντος είναι φοβερό πόσο μας μαθαίνουν, τρώει από το χέρι μου με άνεση (σε λίγο θα φοβάμαι να την ταϊσω μην μου φάει κανα χέρι τόσο λαίμαργη που είναι) και όταν πλησιάζω τρέχει προς το μέρος μου σαν τρελή
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-11, 21:14
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

προσεχε τα δακτυλα σου δεν αστυευονται ...οτι ισχυει για τις trachemys scripta elegans(κοκκινομαγουλες)ακριβως τα ιδια πραγματα θα κανεις
δες εδω http://iordanisnet.tripod.com/trache...ta_elegans.htm
http://reptilesgreece.com/red_ear_slider_caresheet.htm
και θα σου στηλω και πμ
υπαρχει βεβαιa και η αρθρογραφια του gab
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-08-11, 21:54
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

ακολουθούν φώτο πώς είναι σήμερα το ενυδρείο 2 (φιλοξένησε τα νεογνά) και
πως είναι το καμάρι μου (diy) 3


το 2ο ενυδρείο 80x25x35 σήμερα:







και το καμάρι μου που τελίωσε πριν λίγες μέρες 3)100x52x45(diy):


















τα 4 ξύλα που αρκετά μεγάλα έχουνε μπει για να μαλακώσει λίγο το νερό διότι το Ph -7,5
το setup στο 3ο θα αλλάξει μόλις μεγαλώσουνε και τα μικρά θα μπεί και δευτερο φίλτρο και θα γίνει ακόμα καλυτερο(με το πέρασμα του χρόνου)
το όλο θέμα το απολαμβάνω απεριόριστα απο το κουβάλημα των τζαμιών απο το εργαστάσιο μέχρι και το τελικό αποτέλεσμα που έχω δίπλα
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-10-11, 01:01
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Γεια σας μολις γραφτηκα εδω και μπορω να πω οτι εχω παθει πλακα με οσα εχω διαβασει..ειναι τοσο ασχημο να εχω νεροχελωνα εδω και 4 χρονια και να μην ξερω ουτε τα μισα!!!!! συνολικα ειναι 3ις..η τετραχρονη..μια 3χρονη και ενα μωρακι ! Billia θα μπορουσες να μου πεις..που μπορω να βρω ενα ενυδρειο σαν το δικο σου..σκετο (αρχικα) σε καλη τιμη?
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-10-11, 11:13
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

καλως ήρθες
καλημερα,
στις αγγελιες θα μπορουσες να βρεις κατι σε καλη τιμη
ή να φτιαξεις κατι μόνη σου οπως εγω

καλο διαβασμα ότι απορια εχεις εδω ήμαστε γιατι θα πρεπει να έχεις αρκετες

και έχε στο νου σου διοτι έχεις μεγαλης διαφορας ηλικιες χελωνες μην εχεις προβλημα ειδικα στη διεκδικηση τροφης (εκτος αν τα χελωναικια σου μην μικρα (νανισμο))
είναι επικινδυνο

σίγουρα θα τις χαρεις πολυ πολυ περισότερο μολις φτιάξεις τις καταλληλες συνθηκες
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-10-11, 15:05
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Talking

Ευχαριστω πολυ! η αληθεια ειναι οτι οι 2 μεγαλυτερης ηλικιας ειναι μαζι τουλαχιστον ενα χρονο και τα πανε πολυ καλα! το αλλο το μπομπιρακι ειναι μονο του ωσπου να μεγαλωσει αρκετα! Σημερα μετα απο πολλες ωρες διαβασματος εδω..πηγα και πηρα για το χλωριο τις σταγονες,ασβεστιο σε σχημα κοχυλιου και βιταμινες υγρο!υπολογιζω ομως οτι υπαρχει τεραστεια λιστα με αγορες! :P Οταν λες οτι τους δινεις βιταμηνης d3...ειναι αυτο το υγρο ή τιποτα αλλο που το δινεις με το φαγητο?
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-11, 15:24
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Αν τους παρέχεις μια λάμπα UVA-UVB δεν χρειάζεσαι βιταμίνη d3...χρειάζεσαι τροφές πλούσιες σε ασβεστιο ,μερικές από τις οποίες είναι τα Pellets(πχ της Raptomin) ,πράσινο/κόκκινο μαρούλι ,βρασμένο κοτόπουλο(σπάνια) ,οτιδήποτε κόκκινο λαχανικό για βιταμίνη A που κάνει καλό στα μάτια(πχ καρότο βρασμένο ,ντομάτα ,κόκκινη πιπεριά κ.α) και πολλά ακόμα που μπορείς να βρείς μέσω ίντερνετ!
Προσωπικά ,θεωρώ ότι η λάμπα είναι από τα πιο σημαντικά που πρέπει να παρέχεις στη χελώνα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-11, 21:29
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Εγινε αυριο κιολας θα παω να παρω λαμπα! εαν υποθεσουμε οτι τους δινω τετοιες τροφες..το κοχυλι με το ασβεστιο να το βγαλω? ξερω γω μην παθουν και τιποτα!
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-11, 21:40
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

εχω στην κατοχη μου 6 νεροχελωνες τις εχω 3 χρονια μπορει 4..αυτα που θα πρεπει ν προσεχεις ειναι ναι ειναι καθαρο το νερο..γιατι αν ειναι βρωμικο μπορει να ερθουν οι ασθενειες..επισης λαμπα οπωσδηποτε..και τροφη με πρωτεινη και ασβεστιο για το καβουκι...απο κει και περα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...και θερμοκρασια στους 24-25...ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-11, 21:54
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Καθε πληροφορια μου ειναι πολυ χρησιμη! σας ευχαριστω πολυ!! και απο φιλτρο λετε να παρω?
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-10-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Αν έχεις ενυδρείο πρέπει να πάρεις και ένα φίλτρο γιατί αλλιώς πρέπει να αλλάζεις το νερό κάθε δεύτερη μέρα ,αν όχι κάθε μέρα και αυτό είναι μπελάς!Με το φίλτρο καλό είναι να κάνεις κάθε βδομάδα μία αλλαγή του μισού νερού με φρέσκο και ολική κάθε μήνα.
Εγώ έχω αυτό εδώ --->http://www.kubazoo.com/en/eheim-libe...ilter-506.html
Είναι καλό ,αθόρυβο και εξοικονομείς χώρο για την χελώνα σου σε σχέση με ένα εσωτερικό.Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι ότι χρειάζεται αρκετά υψηλή στάθμη νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-10-11, 01:36
Το avatar του χρήστη Despina
Despina Ο χρήστης Despina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2011
Περιοχή: αμπελοκηποι
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

ααα καταλαβα μαλιστα σ'ευχαριστω πολυ! θα δω και αυριο στο pet shop που θα παω τι θα μου πουν μιας και ειναι πολυ καλο και εχω εμπιστοσυνη!
__________________
Only in the darkness , you are able to see the stars.!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια για νεο χελωνο-ενυδρειο.. john003 Άλλα ζώα 3 05-05-11 11:53
Λευκο pomeranian αναζητα οικογενεια.. boom Άλλα ζώα 23 26-02-11 23:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10489 seconds with 14 queries