Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 09-06-15, 19:09
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Εξωτερικο φιλτρο εχω πρεπει να βαλω και εσωτερικο??
Εχω και εναν κυκλοφοριτη
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 09-06-15, 20:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωτερικο φιλτρο εχω πρεπει να βαλω και εσωτερικο??
Εχω και εναν κυκλοφοριτη
οχι απαραιτητα..Ο πιο απλος και οικονομικος τροπος ειναι το diffuser!Εγω εχω παρει αυτον:http://olympia-p.gr/index.php?id_pro...duct&id_lang=6
Στην αρχη πηρα εναν απο e bay αλλα τον εσπασα κατα λαθος κι επειδη δεν μπορουσα να περιμενω κανα μηνα αγορασα τον παραπανω απο ολυμπια..Βεβαια την καλυτερη διαχυση την κανεις με ριακτορα αλλα ανεβαινεις σε εξοδα και θεωρω πως θελει κι ενα βαθμο εξοικειωσης να ασχοληθεις καθ οτι πιο πολυπλοκη συνδεσμολογια και απαραιτητη προυποθεση η πολυ καλη ροη του φιλτρου ωστε να μπορει να διασπασει το co2 με το νερο..Αποψη μου ξεκινα με diffuser
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 09-06-15, 21:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Για μικρό ενυδρείο συμφωνώ!! Τι φυτά σκοπεύεις να βάλεις και πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 09-06-15, 21:53
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

330 λιτρα μικτα.
Μεχρι εχθες ειχα καταληξει γιατι απογοητευτικα με το διοξιδιο αλλα μετα απο διαβασμα ολο το βραδυ κατεληξα αλλα ακομα δεν ειναι σιγουρο σε eleocharis parvula σε ολο τον πατο και σε limnofila sessiliflora για ενα μικρο δασακι. Στην γωνια. Θα δοκιμασω αυτα τα φυτα και οτι γινει αλλα θελω πολλα για ολο τον πατο και απο οτι εθδα στην ελλαδα εζουν γυρο στα 11 ευρο απο πετ αλλα δεν ξερω τι ποσοτητα δινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 10-06-15, 00:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
330 λιτρα μικτα.
Μεχρι εχθες ειχα καταληξει γιατι απογοητευτικα με το διοξιδιο αλλα μετα απο διαβασμα ολο το βραδυ κατεληξα αλλα ακομα δεν ειναι σιγουρο σε eleocharis parvula σε ολο τον πατο και σε limnofila sessiliflora για ενα μικρο δασακι. Στην γωνια. Θα δοκιμασω αυτα τα φυτα και οτι γινει αλλα θελω πολλα για ολο τον πατο και απο οτι εθδα στην ελλαδα εζουν γυρο στα 11 ευρο απο πετ αλλα δεν ξερω τι ποσοτητα δινουν.
Φιλε μου σε 330 λιτρα ενυδρειο πας σε μπουκαλα αμα θες co2, και διαχυση με ριακτορα ταπεινη μου γνωμη ας σου πουνε τη γνωμη τους κι οι πιο εμπειροι.Παντως τα φυτα που αναφερεις ειναι ευκολα..Δοκιμασε καλυτερα την camboba caroliana αντι για την limnofilla ειναι πολυ πιο ομορφο το εβαλα προσφατα..Σε αυτο το καταστημα θα βρεις φτηνα φυτα: http://igna.gr/
εχω αγορασει δινει πολυ καλη ποσοτητα,βεβαια υπαρχουν κι αλλα οπως η αβυσσος εχει καλες τιμες παρε τηλ. και ρωτα!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 10-06-15, 10:59
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Από εχτές και μέχρι να έρθει το κιτ, έβαλα CO2 με το γνωστό μίγμα (ζάχαρη - μαγιά). Η δίαχυση του CO2 στο νερό, ξεκίνησε κατά τις 21:30. Σήμερα το πρωί που μέτρησα το Ph, είχε πάει από το 8 στο 7,5. Είναι υπερβολική μείωση ή όχι?
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 10-06-15, 14:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
330 λιτρα μικτα.
Μεχρι εχθες ειχα καταληξει γιατι απογοητευτικα με το διοξιδιο αλλα μετα απο διαβασμα ολο το βραδυ κατεληξα αλλα ακομα δεν ειναι σιγουρο σε eleocharis parvula σε ολο τον πατο και σε limnofila sessiliflora για ενα μικρο δασακι. Στην γωνια. Θα δοκιμασω αυτα τα φυτα και οτι γινει αλλα θελω πολλα για ολο τον πατο και απο οτι εθδα στην ελλαδα εζουν γυρο στα 11 ευρο απο πετ αλλα δεν ξερω τι ποσοτητα δινουν.
Είναι πάρα πολλά τα λίτρα σου!! Το είχες σκεφθεί για φυτεμένο το ενυδρείο όταν το αγόρασες??
Δεν είναι μόνο το CO2, αλλά θα χρειάζεσαι και αρκετά watt για φωτισμό, ειδικά αν θέλεις γρασιδάκια και αρκετά χρήματα για λιπάσματα...
Σίγουρα δεν θα σε καλύψει μόνο μία παροχή CO2 είτε πας σε μπουκάλα είτε σε DIY...
Εγώ έχω δουλέψει την παραπάνω μέθοδο μέχρι σε 180άρι αρκετά φυτεμένο με ριάκτορα και 4δ/δευτ. που πιστεύω είναι το όριο του ριάκτορα που μιλάγαμε παραπάνω... Επίσης το ενυδρείο είχε και έναν κινέζικο wavemaker λίγο πριν την μέση που έπαιρνε την "μειωμένη ροή" και την διασκόρπιζε μέχρι την άλλη άκρη στην επιστροφή... Και τα spraybars ήταν κάτω από την στάθμη του νερού... Πήγε μια χαρά...
Στα δικά σου λίτρα θα χρειαστείς 2 παροχές CO2 και πολύ καλή αλλά και προσεγμένη κυκλοφορία .ωστε να μην έχεις νεκρές περιοχές και να μην σκορπίζεις πολύ νερό στην επιφάνεις και έχεις απώλειες...
Αν θες απλά να βοηθήσεις λίγο τα φυτά σου, βάλε και μια παροχή με wavemakers όμως...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nt7561 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εχτές και μέχρι να έρθει το κιτ, έβαλα CO2 με το γνωστό μίγμα (ζάχαρη - μαγιά). Η δίαχυση του CO2 στο νερό, ξεκίνησε κατά τις 21:30. Σήμερα το πρωί που μέτρησα το Ph, είχε πάει από το 8 στο 7,5. Είναι υπερβολική μείωση ή όχι?
Αν έχεις αρκετή παροχή δεν είναι καθόλου υπερβολική μείωση... Έχω μετρήσει μέχρι και 1 μονάδα, από 7,6 σε 6,6... Απλά η μέθοδος αυτή δεν έχει κάποιο τρόπο να σταθεροποιήσεις την παροχή του CO2, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανισορροπία στο ενυδρείο, η οποία πολλές φορές δουλεύει υπέρ των αλγών..
Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ την μέθοδο αυτή... Την χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος όμως πολλά χρόνια τώρα, αλλά δεν την έχω δει πουθενά να δουλεύει κοντρολαρισμένη όπως η μπουκάλα, ή η παραπάνω μέθοδος... Επίσης η παραγωγή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την θερμοκρασία και ειδικά το Χειμώνα, με εναλλαγή κρύου ζέστης, λόγω του καλοριφέρ π.χ. παίζει σε μεγάλο βαθμό η παροχή CO2...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 10-06-15 στις 14:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 12-06-15, 13:06
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις αρκετή παροχή δεν είναι καθόλου υπερβολική μείωση... Έχω μετρήσει μέχρι και 1 μονάδα, από 7,6 σε 6,6... Απλά η μέθοδος αυτή δεν έχει κάποιο τρόπο να σταθεροποιήσεις την παροχή του CO2, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανισορροπία στο ενυδρείο, η οποία πολλές φορές δουλεύει υπέρ των αλγών..
Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ την μέθοδο αυτή... Την χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος όμως πολλά χρόνια τώρα, αλλά δεν την έχω δει πουθενά να δουλεύει κοντρολαρισμένη όπως η μπουκάλα, ή η παραπάνω μέθοδος... Επίσης η παραγωγή εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την θερμοκρασία και ειδικά το Χειμώνα, με εναλλαγή κρύου ζέστης, λόγω του καλοριφέρ π.χ. παίζει σε μεγάλο βαθμό η παροχή CO2...
Σήμερα ήρθε και το κιτ, οπότε θα προχωρήσω στην παροχή CO2 με αυτόν τον τρόπο. Πάντως χτες που ξαναμέτρησα το νερό, το Ph είναι σταθερό στο 7,5.
Η διαφορά των φυτών πάντως με το CO2 (και με τον τρόπο της μαγιάς) είναι απίστευτη!!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 12-06-15, 14:34
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Σημερα εφτιαξα καινουριο μειγμαμισο κιλο κ.οξυ με 400γρ νερο+μισο κιλο σοδα με ελαχιστο νερο μεσα.δουλεψε κατευθειαν τωρα το χω 1,5 φ./δευτ περιπου.
Το κιτρικο 4 ευρω το κιλο και τη σοδα 1,40 το κιλο απο καταστημα γενικου εμποριου καλα δεν ειναι;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 12-06-15, 23:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραία... Χαίρομαι που λειτουργεί... Είχα αρχίσει να πιστεύω οτι λειτουργεί μόνο στην Πάτρα το σύστημα
Εγώ παίρνω κιτρικό 2 ευρώ το κιλό και σόδα 0.8 το κιλό από κατάστημα με βότανα και μπαχαρικά...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nt7561 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα ήρθε και το κιτ, οπότε θα προχωρήσω στην παροχή CO2 με αυτόν τον τρόπο. Πάντως χτες που ξαναμέτρησα το νερό, το Ph είναι σταθερό στο 7,5.
Η διαφορά των φυτών πάντως με το CO2 (και με τον τρόπο της μαγιάς) είναι απίστευτη!!
Καλή αρχή να έχεις φίλε μου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 12-06-15 στις 23:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 13-06-15, 00:49
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή co2 εξοπλισμος

Παίδες έχει ένας φίλος πυροσβεστικά είδη και διάβαζα σε διάφορες σελίδες ότι οι μπουκάλες co2 είναι οι ίδιες με αυτές των πετ σοπ.
εκτός από την μπουκάλα τι άλλο αν τον ζητήσω να μου στείλει?
πχ
τι μανόμετρα χρειάζομαι ?
τι βαλβίδες?
Τι αντεπιστριφες?
τι ηλεκτροβανα?
ότι χρειάζομαι αν μπορώ να τα πάρω από αυτόν πείτε τό μου να το παρω.
υπάρχει κάτι που δεν θα βρω σ αυτόν? Εκτός από σωληνάκια και διάχυτη?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 13-06-15, 23:31
Το avatar του χρήστη nt7561
nt7561 Ο χρήστης nt7561 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2015
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μόλις πριν από λίγο, τοποθέτησα κι εγώ το κιτ co2 D201.
Χρησιμοποίησα 250 γρ. κιτρικό με 600 γρ. απιονισμένο νερό και 250 γρ. σκέτη σόδα. Το μανόμετρο μετά τη διαδικασία ανάμειξης όπως την περιγράφει ο φίλος pagokoftis, έδειξε 1,5 bar.
Μετρητής diy με σύριγγα και βαλβίδα αντεπιστροφής και διάχυση του CO2 με τη βοήθεια του εσωτερικού φίλτρου (αερόπετρα στο τελευταίο "διαμέρισμα" του φίλτρου).
Η διάχυση του CO2 μέσα στο ενυδρείο με 1 φ/δ (κατά τη γνώμη μου) απίστευτη!!! Δείτε και τις φωτο. Καμία σχέση με το μείγμα ζάχαρης-μαγιάς.
Θα το παρακολουθώ τις επόμενες μέρες για να ελέγχω τυχόν μεταβολές της πίεσης.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20150614_007.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  33,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20150614_003.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  69,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  WP_20150614_004.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  76,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 16-06-15, 16:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά!! Θα δεις μεγάλη βελτίωση σε σχέση με την μαγιά και σταθερότητα στην παροχή πάνω απ΄όλα... Καλή συνέχεια...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες έχει ένας φίλος πυροσβεστικά είδη και διάβαζα σε διάφορες σελίδες ότι οι μπουκάλες co2 είναι οι ίδιες με αυτές των πετ σοπ.
εκτός από την μπουκάλα τι άλλο αν τον ζητήσω να μου στείλει?
πχ
τι μανόμετρα χρειάζομαι ?
τι βαλβίδες?
Τι αντεπιστριφες?
τι ηλεκτροβανα?
ότι χρειάζομαι αν μπορώ να τα πάρω από αυτόν πείτε τό μου να το παρω.
υπάρχει κάτι που δεν θα βρω σ αυτόν? Εκτός από σωληνάκια και διάχυτη?
Ευχαριστω
Δεν κάνουν όλες οι μπουκάλες γενικά.. Νομίζω δεν κάνουν αυτές που έχουν υγρό υλικό/αφρό... Δες μέσα στο φόρουμ τι προτείνουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 16-06-15 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 16-06-15, 23:04
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Του είπα ότι είναι για ενυδρειο και μου ότι γνωρίζει γιατί δίνει σε πόλους.
Απλά μου είπε ότι μανόμετρα με ηλεκτροβανα και μετρητή φυσαλίδων να πάρω από πετ και αυτός δεν έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 03-08-15, 17:13
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Το δικο μου παιδες εχει προβληματα απο την πρωτη ημερα οπως διαβασατε,εκει που κατεληξα πλεον ειναι προβλημα της βελονοειδους βαλβιδας.Σταματαει η παροχη και συνεχιζει μονο αν ανοιξεις κι αλλο την βαλβιδα ,δινει παροχη για λιγο σταματαει ξανα κ.ο.κ Εχει σταματησει η συνεχομενη παροχη εδω και καιρο με αποτελεσμα να το εχω παρατησει.Χρησιμοποιω τον τροπο του παγοκοφτη με τις 2 ανεπιστροφες εντος του μπουκαλιου με την σοδα και η ακρη απο το σωληνακι βυθισμενη στο σοδονερο..Σκετη απελπισια..
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 03-08-15, 23:19
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παρήγγειλε την καλή βελονοειδή που προτείνω παραπάνω, την έχει το d301 σύστημα αν δεν κάνω λάθος, με την χοντρή στρόφιγγα, η άλλη με την λεπτή δεν κάνει για ΤΙΠΟΤΑ.....
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 04-08-15, 14:55
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Κι ομως αυτην εχω αυτο το συστημα εχω αγοαρασει το d301 .Ισως θελει καθαρισμα τι να πω θα την ξεβιδωσω τελειως και θα την καθαρισω με ξυδι.Δεν κανω κατι διαφορετικο απο αυτα που περιγραφεις και ομως εχω προβληματα.Διαβαζω τα δικα σου για 2-3 μηνες λειτουργιας συνεχομενα με ενα γεμισμα και προβληματιζομαι
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 04-08-15, 22:55
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

περίεργο μου κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 20-11-15, 01:37
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους. έχει δοκιμάσει κανένας το παρακάτω?

http://www.ebay.com/itm/DIY-CO2-Gene...YAAOSwT6pVpgi2

έχει διαφορές από τα δ201 και δ301?
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 20-11-15, 07:45
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ναι το χω δει κι εγω αυτο κι απ οτι φαινεται ειναι ιδιο με το d301 οσον αφορα τη βελονοειδη και το μανομετρακι, τα οποια ομως εδω ειναι προσαρμοσμενα πανω στο πλαστικο οποτε δεν πανε περα-δωθε τα μπουκαλια κι αποφευγονται φθορες-διαρροες.Ειναι ας πουμε κατι πιο ολοκληρωμενο γι αυτο ειναι και κατι πιο ακριβο απ το d301 Κι εγω το d301 εχω!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 20-11-15, 15:18
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 21-11-15, 03:09
Το avatar του χρήστη Belafode
Belafode Ο χρήστης Belafode δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

προτιμάμε αυτό αντί του δ301? αν χαλάσει κάτι πως το αντικαθιστάς? πχ χαλάει ένα σωληνάκι στο δ301 απλά το αλλάζεις!!! επίσης για κύβο 30 λίτρα που ετοιμάζω είναι η κατάλληλη μέθοδος για co2 ή προτείνετε κάτι άλλο? (αυτό το βιντεακι το περιμένω πως και πως!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 21-11-15, 16:10
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παιδιά με την ηλεκτρομαγνητική έχω ένα θέμα.

Την έχω βάλει μαζί με το εσωτερικό φιλτράκι στον ίδιο χρονοδιακόπτη.

Κλείνουν όλα μια χαρά και πίεση έχω σταθερή.

Ωστόσο την άλλη μέρα όταν έρθει η ώρα να ξανανοίξει δε βλέπω φυσαλίδες αλλά ούτε και να πέφτει η πίεση

Σας έρχεται κατι στο μυαλό για τι να φταίει?

Με το χερι ξανά εάν ρυθμίσω τη βελονοειδή όλα καλά. πίεση συνήθως έχω 1-1.5 bar.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 21-11-15, 19:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Belafode Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμάμε αυτό αντί του δ301? αν χαλάσει κάτι πως το αντικαθιστάς? πχ χαλάει ένα σωληνάκι στο δ301 απλά το αλλάζεις!!! επίσης για κύβο 30 λίτρα που ετοιμάζω είναι η κατάλληλη μέθοδος για co2 ή προτείνετε κάτι άλλο? (αυτό το βιντεακι το περιμένω πως και πως!!!)
Νομίζω πως είναι το ίδιο με το 301 από λειτουργία, απλά το 501 έχει καλύτερη κατασκευή στήριξης των μπουκαλιών...

Το βίντεο έχει καθυστερήσει αρκετά το ξέρω... θα βρω χρόνο πριν τις γιορτές σίγουρα!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά με την ηλεκτρομαγνητική έχω ένα θέμα.

Την έχω βάλει μαζί με το εσωτερικό φιλτράκι στον ίδιο χρονοδιακόπτη.

Κλείνουν όλα μια χαρά και πίεση έχω σταθερή.

Ωστόσο την άλλη μέρα όταν έρθει η ώρα να ξανανοίξει δε βλέπω φυσαλίδες αλλά ούτε και να πέφτει η πίεση

Σας έρχεται κατι στο μυαλό για τι να φταίει?

Με το χερι ξανά εάν ρυθμίσω τη βελονοειδή όλα καλά. πίεση συνήθως έχω 1-1.5 bar.
Οι βελονοειδείς των συστημάτων αυτών δεν είναι και ότι καλύτερο γενικά, ειδικά αυτές των πρώτων συστημάτψν που παρουσιάστηκαν...
Ίσως κολλάει και σου παρουσιάζεται αυτό το θέμα...
Έχεις προσέξει αν κατά την ρύθμιση που κάνεις, την αφήνεις τελικά στην ίδια θέση?? Κάτι θα πρέπει να έχει "φαγωθεί" εσωτερικά λογικά...
Δεν είναι θέμα ηλεκτρομαγνητικής, οπότε μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 21-11-15 στις 19:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 15-01-16, 22:28
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλησπερα σας εχω διαβασει το ποστ σας σχετικα με το c02 αρκετες φορες και εκανα μια μικρη ερευνα στι ebay και βρηκα το 301 αυτο
http://www.ebay.com/itm/Professional...fK7GKN9hZkll7g
και σκεφτομουν αντι να παρω αυτο αμα παρω τα εξης κομματια και τα ενωσω την ιδια δουλεια δεν θα κανει?
http://www.ebay.com/itm/DIY-CO2-Kit-...F7Wb3d7RaFcxow
http://www.ebay.com/itm/CO2-Needle-V...tShZNiuJFJp7yA
http://www.ebay.com/itm/Pressure-Gau...cAAOSw~bFWG0FR
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 16-01-16, 10:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ξεχωριστά, είσαι ήδη 14 ευρώ χωρίς σωληνάκι, αερόπετρα και έτοιμη ανεπίστροφη βαλβίδα στο σωληνάκι...
Πάρε το πακέτο, δεν γλιτώνεις κάτι...
Το σωληνάκι δεν είναι αεραντλίας, είναι διαφορετικό, πολύ πιο σκληρό (λόγω υψηλών πιέσεων) και πιο ακριβό από 50-70 λεπτά το μέτρο που έχει το απλό!!!
Αν έχεις κάποια κομμάτια ήδη, τότε μπορείς φυσικά...
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 19-01-16, 18:02
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παρασκευα κι εγω θα σου προτεινα να παρεις ολοκληρωμενο συστημα οπως αυτο που πηρα κι εγω:http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-...8AAOSw34FVBnyI
Επιπλεον εχει και μικρη βαλβιδα εκτονωσης σε περιπτωση που παει κατι στραβα και ανεβει η πιεση αποτομα..Το λεω γιατι σε μενα συνεβη κατι αναλογο
Απο εκει και περα το μονο μειον στο συστημα ειναι η μικρομετρικη που δεν κραταει σταθερη πιεση οταν βαζουμε ηλεκτρομαγνητικη να ανοιγοκλεινει κι εκει ειναι ενας μεγαλος μπελας..Εγω καθε μερα ρυθμιζα την πιεση,ποτε εβγαζε πολυ ποτε λιγο, οποτε κατεληξα στο 24ωρο ανοικτο με αρκετη αναταραξη επιφανειας και μετρησεις ph να δω που βρισκομαι ..Απλα τελειωνει το μειγμα γρηγορα..
Μπορει και το δουλευει κανεις με ηλεκτροβανα κι εχει απολυτα σταθερη πιεση με το ανοιξε-κλεισε;;
-----------------
Κατι αλλο επειδη θελω να κανω χρηση 2λιτρων μπουκαλιων , ποια ειναι η μεγιστη ποσοτητα κιτρ.οξεως και σοδας που μπορουμε να βαλουμε;Το εχει κανει κανεις;;Στα 1,5λιτρα που εφτιαξα αυτη τη βδομαδα εβαλα απο 300γρ σε καθε μπουκαλι με 800 και 150μλ νερου αντιστοιχα και λειτουργει αψογα!!
Εχει αραγε περιθωριο για 1 κιλο σε 2λιτρο μπουκαλι ή ειναι υπερβολη;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 19-01-16, 21:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρασκευα κι εγω θα σου προτεινα να παρεις ολοκληρωμενο συστημα οπως αυτο που πηρα κι εγω:http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-...8AAOSw34FVBnyI
Επιπλεον εχει και μικρη βαλβιδα εκτονωσης σε περιπτωση που παει κατι στραβα και ανεβει η πιεση αποτομα..Το λεω γιατι σε μενα συνεβη κατι αναλογο
Απο εκει και περα το μονο μειον στο συστημα ειναι η μικρομετρικη που δεν κραταει σταθερη πιεση οταν βαζουμε ηλεκτρομαγνητικη να ανοιγοκλεινει κι εκει ειναι ενας μεγαλος μπελας..Εγω καθε μερα ρυθμιζα την πιεση,ποτε εβγαζε πολυ ποτε λιγο, οποτε κατεληξα στο 24ωρο ανοικτο με αρκετη αναταραξη επιφανειας και μετρησεις ph να δω που βρισκομαι ..Απλα τελειωνει το μειγμα γρηγορα..
Μπορει και το δουλευει κανεις με ηλεκτροβανα κι εχει απολυτα σταθερη πιεση με το ανοιξε-κλεισε;;
-----------------
Κατι αλλο επειδη θελω να κανω χρηση 2λιτρων μπουκαλιων , ποια ειναι η μεγιστη ποσοτητα κιτρ.οξεως και σοδας που μπορουμε να βαλουμε;Το εχει κανει κανεις;;Στα 1,5λιτρα που εφτιαξα αυτη τη βδομαδα εβαλα απο 300γρ σε καθε μπουκαλι με 800 και 150μλ νερου αντιστοιχα και λειτουργει αψογα!!
Εχει αραγε περιθωριο για 1 κιλο σε 2λιτρο μπουκαλι ή ειναι υπερβολη;;
Εγώ με την μικρομετρική του 101 είχα θέματα, στις αρχές που είχαν βγει τα πρώτα συστήματα!! Με αυτή των 201 και 301 δεν είχα ποτέ πρόβλημα!! Μήπως είναι χαλασμένη?? Δεν υπάρχει κάτι που να αλλάζει όταν κλείνεις την παροχή και την ξανανοίγεις μετά....
Έχω βάλει σε 2λιτρη 1 κιλό + 1κιλό, απλά πρόσεξε την θέση της ανεπίστροφης στο δεύτερο μπουκάλι!! Πήγε μια χαρά...
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 21-01-16, 11:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Φιλε pagokofti ευχαριστω για την απαντηση!!Εννοεις η ανεπιστροφη να ειναι ψηλα στο μπουκαλι για να μην την καλυψει το μειγμα με την ανοδο της σταθμης σωστα;Παντως εδω διαβαζω για περιπτωσεις παιδιων που εχουν μπουκαλα με διπλα μανομετρα κτλ με σαφως καλυτερης ποιοτητας μικρομετρικες που παρ αυτα αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα με την ανισορροπια στην παροχη οταν ανοιγοκλεινει η ηλεκτκροβανα οποτε το δουλευουν 24/7 και για αυτο το λογο..Σιγουρα η δικη μου εχει καποιο θεμα οποτε εχω δει αυτη(http://www.ebay.com/itm/CO2-Needle-V...tShZNiuJFJp7yA) πως την βλεπεις;Δειχνει πανομοιοτυπη με αυτη που φοραει το d301..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 21-01-16, 23:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε pagokofti ευχαριστω για την απαντηση!!Εννοεις η ανεπιστροφη να ειναι ψηλα στο μπουκαλι για να μην την καλυψει το μειγμα με την ανοδο της σταθμης σωστα;Παντως εδω διαβαζω για περιπτωσεις παιδιων που εχουν μπουκαλα με διπλα μανομετρα κτλ με σαφως καλυτερης ποιοτητας μικρομετρικες που παρ αυτα αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα με την ανισορροπια στην παροχη οταν ανοιγοκλεινει η ηλεκτκροβανα οποτε το δουλευουν 24/7 και για αυτο το λογο..Σιγουρα η δικη μου εχει καποιο θεμα οποτε εχω δει αυτη(http://www.ebay.com/itm/CO2-Needle-V...tShZNiuJFJp7yA) πως την βλεπεις;Δειχνει πανομοιοτυπη με αυτη που φοραει το d301..
Ναι αυτό εννοώ!!
Ναι πάρε αυτή, την έχω αγοράσει κι εγώ για 2 D101 συστήματα και παίζει μια χαρά!!!
Δεν είχα ποτέ μπουκάλα και μου κάνει πολύ περίεργο... Απλά επειδή δεν μπορώ να φανταστώ κάτι να αλλάζει στο άνοιξε κλείσε... Δηλαδή αν έχεις μισόκλειστη μια βρύση και κάνει διακοπή νερού η ΕΥΔΑΠ, όταν επαναφέρει το νερό, το ίδιο θα τρέξει η βρύση όπως και πριν... Και το CO2 δεν είναι νερό, να πω οτι θα πιάσει άλατα ή ξέρω 'γω κάτι να γίνει... Είναι αέριο... και έστω οτι με την όποια υγρασία από το μπουκάλι παράγεται H2CO3 και οξειδώνει την μικρομετρική... θα έπαιρνε αρκετό καιρό να γίνει... Τέλος πάντων...
Δεν είναι σε καμία περίπτωση οτι δεν πιστεύω εσένα, ή τους ανθρώπους που αναφέρεις, απλά μου κάνει περίεργο προσπαθώντας να το εξηγήσω...
Το μικρόβιο του Φυσικού

Πάντως με την μικρομετρική του D101, το πάθαινα κι εγώ αυτό!! Αν και όταν άφηνα το αέριο για 1-2 λεπτά επανερχόταν στη ροή που είχε 16 ώρες πριν... Αλλά σε βάθος χρόνου, κάθε βδομάδα τουλάχιστον, έπρεπε να σφίγγω και λιγάκι, καθώς πέρναγε περισσότερο αέριο, μέχρι που δεν έσφιγγε άλλο και συνέχιζε να περνάει ανεμπόδιστο το CO2 Και την έστειλα για ανακύκλωση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10492 seconds with 16 queries