Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-10, 10:08
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ μαλακό καβούκι

γεια σας
εχω ακουσει οτι το σκληρο καβουκι ειναι ενδυξη υγειας στις νεροχελωνες.
απο χθεσ ομως η μια μερια απο το καβουκι της χελωνιτσασ μου αρχισε να μαλακωνειμου εχουν πει οτι ποτε ποτε οι νεροχελωνες αλλαζουν το πανω μερος του καβουκιου τους ισωσ να συμβαινει αυτο και τωρα
βοηθεια δν θελω να τη χασω .τις χελωνιτσεσ τισ ταιζω τρεισ φορες την ημερα(ακοξυραμενες γαριδεσ και μια αλλη τροφη) και αλλαζω το νερο τους 2 φορες.τι να κανω για να τη βοηθησω??
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-10, 11:40
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από αλεξανδρα Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας
εχω ακουσει οτι το σκληρο καβουκι ειναι ενδυξη υγειας στις νεροχελωνες.
απο χθεσ ομως η μια μερια απο το καβουκι της χελωνιτσασ μου αρχισε να μαλακωνειμου εχουν πει οτι ποτε ποτε οι νεροχελωνες αλλαζουν το πανω μερος του καβουκιου τους ισωσ να συμβαινει αυτο και τωρα
βοηθεια δν θελω να τη χασω .τις χελωνιτσεσ τισ ταιζω τρεισ φορες την ημερα(ακοξυραμενες γαριδεσ και μια αλλη τροφη) και αλλαζω το νερο τους 2 φορες.τι να κανω για να τη βοηθησω??
Είναι ένα από τα σημάδια υγείας στις νεροχελώνες, αλλά ποτέ μη περιμένεις να γίνει τόσο σκληρό όσο μίας χερσαίας!

Το κέλυφος της χελώνας έτσι όπως είναι χωρισμένο σε τετραγωνάκια, μεγαλώνει από το κέντρο του τετραγώνου και επεκτείνεται προς τα έξω. Αυτό γίνεται από τα κάτω στρώματα με αποτέλεσμα τα πάνω στρώματα που δε μεγαλώνουν, να ξεφλουδίζουν και να πέφτουν (φαίνονται σα λέπια).

Οι γαρίδες δυστυχώς δεν ειναι πλήρης και επαρκής τροφή για τις νεροχελώνες που αρέσκονται να τρώνε από χορταρικά (π.χ. μαρούλι), λαχανικά (πχ. κολοκύθι, αγγούρι ντομάτα) αλλά και ζωικής προέλευσης τροφή (π.χ. ωμή καρδιά ή άπαχο κιμά, κοτόπουλο, λιπαρά ψαρια, αλλά και κανένα σκώρο ή νυχτοπεταλούδα όταν πέσει στα χέρια σου...).
Τάισμα με οδοντογλυφίδα ή τσιμπιδάκι όσο θέλει να φάει το ζώο (σε λογικά επίπεδα πάντα, αν και ποτέ μου δεν έτυχε να περάσει από τα χέρια μου βουλιμική χελώνα)

Προσοχή στην ποσότητα ταϊσματος (όχι υπερβολές), η οποία έχει σχέση με την περίοδο του έτους. (κρύο=ελάχιστη έως καθόλου τροφή). ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ αλλαγή νερού με εντιχλώριο! Ειδικά με τέτοιο διαιτολόγιο είναι πιο αναγκαίο.

ΊΣΩΣ! Χρειαστεί να δώσεις κάποια πολυβιταμίνη ή ασβέστιο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Οι χελώνες ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να λιάζονται καθημερινά σε ήλιο (νωρίς το πρωί ή/και αργά το απόγευμα) ή ειδική λάμπα (ποτέ δεν είχα! Μια χαρά κάνει ο ήλιος) με δυνατότητα να επιλέξει σκιά ή ήλια ανάλογα με τις ανάγκες της. Ο ήλιος δε βοηθά μόνο στη ρύθμιση της θερμοκρασίας του ζώου (ως ψυχρόαιμο και κατεπέκταση του μεταβολισμού της) αλλά και για να μπορέσει να "δεσει" το ασβέστιο σε συνδιασμό με τις βιταμίνες Α και D3.

Εάν γίνονται τα παραπάνω, τότε έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου ωστέ το καβούκι να είναι πάντα σκληρό και το ζώο υγειές.

Όλα τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει σε πολλές γενιές χελώνων που πέρασαν από τα χέρια μου από τα 10 έως τα 30 μου. Οι περισσότερες γίνονταν τεράστιες μετά από μερικά χρόνια και τις έδινα σε pet shop αλλάζοντάς τες μου (κάποιες φορές μόνο ) με μικρά.

Βέβαια είναι και το τεράστιο θέμα υγεία και αναπαραγωγή, αλλά ας μη το πειράξω επί του παρόντος....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-10, 11:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πες λίγο σε τι συνθήκες τις διατηρείς και να έχεις το νου σου αν εκεί που μαλακώνει έχει και κάποια χρωματική αλλοίωση προς το άσπρο.

Διάβασε και τα παραπάνω προσεκτικά και ξαναρώτα ό,τι θες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-10, 13:09
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ευχαριστω παρα πολυτισ χελωνεσ τις εχω προσορινα σε μια χελωνιερα χωριτηκοτητασ περιπου 15 λιτρων,σε ηλιολουστο σημειο και κανω οπως προανεφερα 2 αλλαγες νερου καθε μερα ενοειται οτι οταν μεγαλωσουν λιγο οι χελωνιτσες θα τις μεταφερω σε μεγαλυτερο μεροσ .
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-10, 13:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ θα σου το πω γιατί έχω πάθει και έχω μάθει και εσύ κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς. Μην περιμένεις να μεγαλώσουν γιατί η πιθανότητα να προλάβουν να μεγαλώσουν μειώνεται δραματικά. Πρόσεχε με τον ήλιο μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία και έχεις άλλα. Γενικά από τη στιγμή που δεν ελέγχεις εσύ τις συνθήκες διαβίωσής τους θα πρέπει να προσέχεις πολύ. Από τη στιγμή μάλιστα που είδες το κέλυφός τους να μαλακώνει σημαίνει ότι τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά.

Παρατήρησε πολύ καλά τη συμπεριφορά τους για οποιοδήποτε σημάδι ραθυμίας και κυρίως στο θέμα της τροφής (αν και σε χελωνιέρα δεν είναι ιδιαίτερα δραστήριες όπως και να το κάνεις). Εμπλούτισε τη διατροφή τους και προσπάθησε να βρεις τροφές με αυξημένο ασβέστιο και συμπλήρωσε με βιταμίνες κάποιες φορές (αλλά μην το παρακάνεις και έχεις άλλα). Σου προτείνω Sera Raffy-Mineral και βιταμίνες Sera Reptilin συμπληρωματικά με τις άλλες. Τις γαρίδες μην τις δίνεις καθημερινά, αλλά καμιά φορά τη βδομάδα και να προσθέσεις λαχανικά:http://www.redearslider.com/plants.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-10, 15:19
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

πριν λιγο πηγα και αγορασα συμπληπωμα ασβεστιου και βιταμινων . ο πετσοπας μου εδωσε μια σκονη η οποια διαλυεται στο νερο .φτανοντασ σπιτι προσθεσα στο νερο των χελωνων ελαχιστη ποσοτητα (ουτε καν μισο κουταλακι που γλυκου)και κατευθιαν το νερο ασπρισε και εγινε θολο!!ειναι φυσιολογικο αυτο
-------------------------
οι χελωνες κυνδυνευουν??
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 02-07-10 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-10, 15:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μήπως σου έδωσε σκόνη ασβεστίου την οποία πρέπει να ρίχνεις στο φαΐ και όχι στο νερό; Δεν ξέρω τι είναι αυτό που λες πάντως. Μάρκα και προϊόν; Τι βιταμίνες σου έδωσε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-10, 15:41
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

αρχικα μου ειπε να τη ριχνω στο φαγητο τους αλλα οι χελωνες ετσι κι αλλιως μεσα στο νερο τρωνε ,μετα μου ειπε να την ανακατευσω στο νερο τουσ.το προιον ειναι τισ tetra και λεγεται reptocal
-------------------------
τι να κανω τελικα να το αφησω να αλλαξω το νερο?
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 02-07-10 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-10, 16:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνο γιατί από σένα ακούω πρώτη φορά αυτό τον τρόπο χρήσης, αλλά προσωπικά δε θα το έκανα! Για μένα άλλαξέ το.

Αυτή η σκόνη (όπως και οι παρόμοιες) έχουν συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Τη χρησιμοποιούν νομίζω για όλα τα ερπετά, αλλά επειδή οι RES τρώνε στο νερό δε χρησιμοποιείται το ίδιο εύκολα, ειδικά πάνω σε pellets. Συνήθως τη ρίχνουν πάνω σε τροφές που μπορούν να την απορροφήσουν-κρατήσουν, όπως γρύλους και λαχανικά. Για να τη χρησιμοποιήσεις με τα pellets θα πρέπει να τα μουλιάσεις, να τα βουτήξεις στη σκόνη και να τα αφήσεις να στεγνώσουν πριν τα δώσεις στη χελώνα. Αν τρώνε από το χέρι σου τότε τα μουλιάζεις να μπορούν να τα φάνε κατευθείαν και τους τα δίνεις χωρίς να πέσουν στο νερό. Θα προσπαθήσω να σου βρω αν μπορέσω πόσο να δίνεις για να μη δίνεις υπερβολικό και να βρω μια πληροφορία που θυμάμαι να έχω διαβάσει ότι προτείνουν συμπληρώματα ασβεστίου χωρίς φώσφορο και δε θυμάμαι το γιατί. Εμένα πάντως δεν μου αρέσουν αυτές οι σκόνες, λόγω της δυσκολίας χρήσης, και ευτυχώς δεν τις έχω χρειαστεί και ελπίζω και ποτέ. Η χελώνα έχει κέλυφος σαν πέτρα, μόνο που έχει ειδική λάμπα και ισορροπημένη όσο μπορώ διατροφή.

Τι βιταμίνες σου έδωσε;

Επίσης, πάλι εκ πείρας να σου πω, μην αγοράζεις πράγματα πριν να είσαι σίγουρη ότι τα χρειάζεσαι και τι να τα κάνεις επειδή σου λέει απλά ο πωλητής (που το πιθανότερο είναι να μην ξέρει και πολλά) ότι τα θες. Μπορεί τώρα όντως να θες ασβέστιο παραπάνω, απλά είναι γενική η συμβουλή μου.
-------------------------
Καλά που το αναφέραμε γιατί το είχα ξεχάσει τελείως! Λοιπόν, μπορεί να μη σε νοιάζει και τόσο αυτή τη στιγμή, απλά πρέπει να υπάρχει μια αναλογία ασβέστιο 2:1 φώσφορος γιατί ο φώσφορος δεσμεύει το ασβέστιο και πάει χαμένο, για αυτό και προτείνουν κάτι καθαρό γενικά, αλλά δε νομίζω ότι αυτή τη στιγμή σε καίει τόσο αυτό.

Δική μου πρόταση 3 φορές τη βδομάδα μέχρι να στρώσει το καβούκι και μετά μια φορά είναι αρκετή.

Και πάλι όμως φτιάξε το περιβάλλον τους γιατί συζητάμε το (κάτσε να βρω μια καλή παρομοίωση και να χαίρομαι μόνος μου!)..... πόσα πουλόβερ να φορέσουμε αντί να ανάψουμε το καλοριφέρ! (Την άλλη φορά θα σκεφτώ κάτι πιο έξυπνο!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 02-07-10 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-10, 20:31
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

thanks για τη βοηθεια θα κανω οτι καλυτερο μπορω
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια!!!!!!!! Δημητρης89 Χρυσόψαρα 22 02-06-09 12:20
Μαλακό Νερό Χαραμάδας Δίσκοι 15 12-01-09 15:06
βοηθεια....!!!! makis Παραλία - Beach Bar 6 09-06-08 17:29
ΒΟΗΘΕΙΑ tok Δίσκοι 1 24-03-07 18:38
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05255 seconds with 15 queries