Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-08, 00:29
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή Αραγωνίτης ή άμμος?

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι καλύτερο να βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο είναι JUWEL RIO 125 λίτρων! Το PH μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό για αφρικανικές κιχλίδες 7,6 και γι' αυτό σκέφτομαι τον αραγωνίτη περισσότερο αλλά διάβασα οτι και η άμμος είναι πολύ καλή λογω του ότι καθαρίζουν τα βραγχία τους μ'αυτήν! αληθεύει? κι αν ναι τι να προτιμίσω? Αν είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω και την ποσότητα που πρέπει να βάλω!
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-08, 01:56
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τί είναι καλύτερο να βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο είναι JUWEL RIO 125 λίτρων! Το PH μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό για αφρικανικές κιχλίδες 7,6 και γι' αυτό σκέφτομαι τον αραγωνίτη περισσότερο αλλά διάβασα οτι και η άμμος είναι πολύ καλή λογω του ότι καθαρίζουν τα βραγχία τους μ'αυτήν! αληθεύει? κι αν ναι τι να προτιμίσω? Αν είναι εύκολο θα ήθελα να μάθω και την ποσότητα που πρέπει να βάλω!
Το καλύτερο θα είναι να βάλεις αραγωνίτη με κοκκομετρία άμμου (δηλαδή πολύ ψιλό).

Ένα στρώμα πα΄χους 5-6 εκ είναι καλά.

Για να μην σου έρθει "ο κούκος αηδόνι" μιας και είναι ακριβός ο άτιμος, μπορείς να βάλεις μισή ποσότητα αραγωνίτη και την άλλη μισή άμμο θαλάσσης (ή άμμο λευκή χαλαζιακή σε περίπτωση που θες να έχει ίδιο χρώμα με τον αραγωνίτη).
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-08, 07:22
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι πρεπει η αμμος να ειναι ελαφρος μικροτερη κοκομετρια απο τον αραγωνιτη για να καθεται στον πατο και απο επανω να ειναι παντα ο αραγωνιτης (με την λογικη να ειναι σε επαφη παντα με το νερο για να αποδωσει τα μεγιστα οσον αφορα ανεβασμα της σκληροτητας)

φανταζομαι ολοι ξερεται οτι παντα το υλικο με την μεγαλυτερη κοκομετρια θα ερθει στην επιφανεια, για το δικο μου εχω παρει αμμο μπεζ την οποια την εβαλα διπλα στον αραγωνιτη και εχουν ιδιο χρωμα διαμετρου 0,8-1,0 και αραγωνιτη sugar size (τον οποιο περασα και απο διχτυ για να διωξω τα χοντρα κομματια που ειχε μεσα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο θα είναι να βάλεις αραγωνίτη με κοκκομετρία άμμου (δηλαδή πολύ ψιλό).

Ένα στρώμα πα΄χους 5-6 εκ είναι καλά.

Για να μην σου έρθει "ο κούκος αηδόνι" μιας και είναι ακριβός ο άτιμος, μπορείς να βάλεις μισή ποσότητα αραγωνίτη και την άλλη μισή άμμο θαλάσσης (ή άμμο λευκή χαλαζιακή σε περίπτωση που θες να έχει ίδιο χρώμα με τον αραγωνίτη).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-08, 13:39
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Φαντάζομαι θα βρώ ευκολα αραγωνίτη σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα ε? Τώρα για το μέγεθος που προτείνεται μπορεί να δυσκολευτώ να εντοπίσω κάπου αλλά σίγουρα θα κοιτάξω να το βάλω μισό μισό γιατί τα οικονομίκα μας είναι σε δύσκολη κατάσταση!
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-08, 11:53
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι θα βρώ ευκολα αραγωνίτη σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα ε? Τώρα για το μέγεθος που προτείνεται μπορεί να δυσκολευτώ να εντοπίσω κάπου αλλά σίγουρα θα κοιτάξω να το βάλω μισό μισό γιατί τα οικονομίκα μας είναι σε δύσκολη κατάσταση!
εγω αυτο που εκανα και ειχε πολυ καλα ποτελεσματα ειναι οτι εβαλα λιγο αραγωνιτη και αμμο θαλασσης απο μαντρα με υλικα οικοδομων αναλογια 1 προς 4...και εβαλα στο φιλτρο και σπασμενο κοραλι...με καλη αναταραξη της επιφανειας σε συνδιασμο με με τα προαναφερθεντα ειδα πολυ καλα αποτελεσματα...τυο να μπει ολο αραγωνιτης imo ειναι υπερβολη..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αραγωνίτης Y/N ? nikman Θαλάσσια Βιολογία 37 09-09-09 22:14
άμμος θαλασσης KOKOBAS Malawi 14 03-05-08 08:36
υπόστρωμα - άμμος pipis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 20-06-07 08:28
Φίλτρο άμμου? mad Φίλτρανση 1 09-06-07 23:22
Θαλασσινή άμμος; soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 22 19-06-03 21:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03636 seconds with 15 queries