Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-09, 17:56
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή DIY λιπανση & δοσεις

Επειδη τα ετοιμα λιπασματα (Seachem)με κανουν κατα 50-70 ευρω φτωχοτερο καθε μηνα, πηγα και εφοδιαστηκα με σκονες ΚΝΟ3, Κ2SO4 και χηλικο σιδηρο σε σκονη.
Θελω να ακολουθησω ενα υβριδιο λιπανσης μεταξυ των μεθοδων PMDD και E.I. (Estimative index) κι αυτο περιπλεκει τα πραγματα σχετικα με τις δοσεις.
Η μεθοδος Estimative Index δημιουργηθηκε επειτα απο πειραματισμους και μελετες απο τον Tom Barr .Συμφωνα με την φιλοσοφια του E.I. προσθετουμε macro και micro στοιχεια σε πλεονασμο, με στοχο να μην οδηγηθουν τα φυτα σε ελλειψη καποιου στοιχειου ,σε συνδυασμο με σταθερη υψηλη παροχη CO2 γυρω στα 30ppm.Επισης απαραιτητο ειναι να μηδενιζεται το συστημα με μια εβδομαδιαια αλλαγη νερου 50%. Τα τεστ και οι μετρησεις δεν χρειαζονται μολις βρεθει η ισορροπια και οι δοσολογιες για το δικο μας συστημα.
Οι υπολογισμοι βασιζονται πανω σε μια επιστημονικη μελετη που αποδεκνυει οτι:Τα φυτα αυξανουν τις απαιτησεις τους αναλογα με την ενταση του φωτισμου που δεχονται. Υπαρχει ομως ενα οριο σ αυτο. Το οριο που τα φυτα σταματουν να εκμεταλλευονται τον extra φωτισμο ειναι στα 5-6 watts/gallon. Αυτοματα συνεπαγεται οτι υπαρχει και αναλογο κατωφλι προσληψης λιπασματων.
Βρεθηκε λοιπον οτι αυτο το κατωφλι εχει ως εξης σε εβδομαδιαια βαση για το καθε στοιχειο:
-ΝΟ3 20ppm
-PO4 3ppm
-K+ 30ppm
-Fe 0.5ppm
-Mg 10ppm
πηγη:http://www.ukaps.org/EI.htm
Με αυτα τα στοιχεια η μεθοδος E.I. στηριζεται στο γεγονος οτι αν παρεχουμε αυτες τις ποσοτητες επι εβδομαδιαιας βασης τα φυτα δεν προκειται ποτε ,υπο οποιονδηποτε φωτισμο( και οση φυτομαζα και να εχουμε) ,να υποφερουν απο ελλειψη καποιου στοιχειου.

Για την μεθοδο Estimative Index θα χρειαστουμε τα εξης:
-ΚΝΟ3 (N & K)
-ΚΗ2PO4 (P & K)
-Trace elements CSM+B. Μιγμα χηλικων ιχνοστοιχειων η καποιο απο τα ετοιμα μιγματα Trace που κυκλοφορουν στο εμποριο.
-K2SO4 μια φορα τη βδομαδα για συμπληρωση Καλιου (Potassium)
-Fe ,χηλικος σιδηρος ή καποιο ετοιμο υγρο σιδηρου (Seachem)
-Epsom salts (θειικο μαγνησιο) αν το ποσοστο Μg στο νερο βρυσης ειναι χαμηλο.
Κανοντας ρυθμισεις ανολογα με τις παραμετρους του ενυδρειου μας (trial & error) βρισκουμε την δοσολογια που αντιστοιχει στο δικο μας συστημα και την κραταμε με ευλαβικη τυπικοτητα.
Τα πλεονεκτηματα :Φτηνη λιπανση, δεν χρειαζεται να ξανακανουμε τεστ ποτε ξανα , φυτα με μεγιστη αναπτυξη (αναλογα με τον φωτισμο) και ελαχιστοποιηση των αλγεων.

Η μεθοδος PMDD τωρα.. ειναι στην ουσια ο προγονος του EI , με μονη διαφορα τον αποκλεισμο των ΡΟ4 απο τις δοσολογιες. Βλεπετε εκεινη την εποχη που ανακαλυφθηκε αυτη η μεθοδος υπηρχε η (λανθασμενη) εντυπωση οτι η περισσεια φοσφωρικων (ΡΟ4) δημιουργουσε εμφανιση αλγεων.

Εγω τωρα εχω στην διαθεση μου τα εξης: ΚΝΟ3,Κ2SO4,fleet enema,Fe seachem,trace seachem.
Ψαχνοντας τις δοσολογιες και με βοηθεια απο εδω :http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm ..βρηκα οτι στα 260 λιτρα καθαρα και με καλυψη φυτων το 75% αυτου του ενυδρειου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27251&page=5 θελω:

-Εχει βρει ο φιλος Χοντρος οτι 6 σταγονες fleet enema δινουν στα 50 λιτρα αυξηση ΡΟ4 κατα 0.5ppm. Εγω θελω να πιασω το κατωφλι των 2ppm/εβδομαδα.( Αυτο σημαινει δοση 0,7ppm/2 μερες.). Οποτε υπολογισα οτι χρειαζομαι 30-35 σταγονες 3 φορες την εβδομαδα maximum στα 260 λιτρα. Αρχισα συντηρητικα με 20 σταγονες και βλεπουμε...

-ΚΝΟ3 βαζω 3/4 tsp (κουταλι του τσαγιου) 3Χ βδομαδα. Αυτο το βρηκα ετοιμο απο την προτεινομενη δοσολογια του EI http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm...Εγω αρχισα συντηρητικα με 1/2 tsp..Το κατωφλι βρισκεται στα 20ppm/βδομαδα.Το 3/4tsp/3Χ εβδομαδα δινει 7ppm ΝΟ3.

-Potassium. Υπολογισα την ποσοτητα καλιου που ηδη ριχνω με το KNO3 και συμπληρωνωντας με θειικο καλιο (Κ2SO4) για να πιασω το κατωφλι των 30ppm την εβδομαδα,αρα 10ppm 3x εβδομαδα. Η 1 tsp.Κ2SO4 = 9ppm Καλιου. Υπολογισα οτι τοΚΝΟ3 προσθετει άλλα 4-5ppm Kαλιο. Η δοση λοιπον υπολογισα οτι βγαινει για το θειικο καλιο 1/2 tsp 3x εβδομαδα.

-micro συνεχιζω με Σιδηρο και trace της Seachem..

-CO2 σταθερη παροχη ,300-350φυσ/λεπτο ή 30-33ppm

To εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης λοιπον (για το δικο μου ενυδρειο) διαμορφωνεται ως εξης:
ΚΥΡΙΑΚΗ 50% αλλαγη νερου-ΚΝΟ3 =1/2 κουταλια τσαγιου , Fleet enema= 20 σταγονες, Κ2SΟ4=1/2 κουτ.τσαγιου
ΔΕΥΤΕΡΑ Trace=10ml, Iron=5ml
ΤΡΙΤΗ KNO3,K2SO4,fleet enema
ΤΕΤΑΡΤΗ Trace, Iron
ΠΕΜΠΤΗ KNO3,K2SO4,Fleet enema
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Trace, Iron
ΣΑΒΒΑΤΟ Αργια-τιποτα
ΚΥΡΙΑΚΗ Μηδενισμος-50% αλλαγη νερου.Ξανα απο την αρχη...
Σημειωση: Τα macro και τα micro ριχνονται εναλλαξ για την αποφυγη αλληλεπιδρασης του Σιδηρου με τον φοσφωρο..

Ελπιζω να εχω βοηθησει εστω και λιγο ολους οσους ψαχνονται με την λιπανση, και να μην σας μπερδεψα πολυ .
Επειδη δεν ειμαι ο Χοντρος , και δεν ειμαι καθολου μα καθολου καλος με τους υπολογισμους ενδεχεται να εχω κανει λαθη , και γι αυτο περιμενω σχολια και διορθωσεις.
Σας παραθετω μερικα απο τα links που χρησιμοποιησα για περαιτερω αναζητησεις:

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm
http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/pmdd-tim.html
http://www.barrreport.com/estimative-index/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 03-02-09 στις 22:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-09, 23:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αλέξανδρε, πολύ καλή η παρουσίαση των Ε.Ι. και PMDD, μπράβο!

Τις πράξεις δεν τις κοίταξα βέβαια..
Αλλά υπάρχει και αυτό εδώ το λινκ, που έχει online calculator!
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm
που θα σου φανεί πολύ χρήσιμο..

Παρόμοιο πρόγραμμα ακολουθώ κι εγώ:

Δευτέρα: Ν,Ρ,Fe,Flourish
Τρίτη: K,Fe
Τετάρτη: N,P,Fe
Πέμπτη: Κ,Fe,Flourish
Παρασκευή: N,P,Fe
Σαββατοκύριακο: Αλλαγή νερού (δε ρίχνω λιπάσματα)..

Για Ν χρησιμοποιώ KNO3 (που περιέχει και σημαντική ποσότητα Κ)
Για Ρ χρησιμοποιώ Fleet Enema
Για Κ το Potassium της Seachem (αλλά μόλις βρω χρόνο θα κάνω μια βόλτα από το Ρουμπουλάκη, να το γυρίσω κι εγώ σε Κ2SO4)
..και για Fe το Iron της Seachem.. Και έχω κι εγώ πολύ περιέργεια αν έχει κάποιος εμπειρία με DIY λίπασμα, όχι τόσο για τα έξοδα, όσο για το χαβαλέ του DIY..
Όσο για το Flourish, μάλλον θα πρέπει να το αυξήσω, γιατί βλέπω διάφορες ελλείψεις στα φυτά..

Για το θέμα Fe και Ρ, πού το βρήκες το link? Είχα δει κάπου κάτι σχετικό, αλλά δε μπόρεσα να το επιβεβαιώσω-διασταυρώσω..

Πάντως πολύ ωραίο μάζεμα! Μπράβο ρε Αλέξανδρε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-09, 23:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Να σαι καλα Δημητρη.
Βεβαια το χερι με δυσκολεψε και εκανα 2μισυ ωρες να τα γραψω, γι αυτο και ειναι λιγο..χυμα γραμμενα. Ακριβως οπως τα ειχα στο μυαλο μου
Απο σιδηρο αγορασα χηλικο Fe σε φακελακι αλλα θα πειραματιστω μολις τελειωσει το μπουκαλακι της seachem.
Εκει που επεφτα πολυ εξω και μου εκανε εντυπωση ηταν τελικα τα trace και ο σιδηρος... για την ακριβεια εβαζα το 1/4 απο την δοση που ριχνω τωρα. Το ειχα υποψιαστει απο τα φυλλα της Proserpinaca palustris που ηταν μονιμως ωχρα. Το φυτο αυτο ειναι γνωστο οτι αγαπαει πολυ υψηλα ποσοστα ιχνοστοιχειων για να βγαλει το πορτοκαλι και κοκκινο χρωμα στις κορυφες του.
Σε λιγο καιρο θα κρατησω σημειωσεις και παρατηρησεις, οσο διαρκει η προσαρμογη της δοσολογιας και θα σας παραθεσω τα συμπερασματα μου.

αυτο με τον σιδηρο και το φοσφωρο εδω http://www.ukaps.org/EI.htm
Παράθεση:
Always separate the CSM+B from the NPK because it has a tendency to react with the phosphate. You can dose the CSM+B as a powder or if it more convenient add 8 * 1/16 tsp => ½ teaspoon to 300 ml of water and dose 25 ml two times per week.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-09, 23:41
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκει που επεφτα πολυ εξω και μου εκανε εντυπωση ηταν τελικα τα trace και ο σιδηρος... για την ακριβεια εβαζα το 1/4 απο την δοση που ριχνω τωρα.
Χμμμ... Θα πάω να πάρω κι εγώ ένα Seachem Trace μου φαίνεται, γιατί κι εγώ έχω πρόβλημα με τα ιχνοστοιχία..

Όσο για το σίδηρο, αφού υπάρχουν τα τεστάκια, για να βρεις τη δοσολογία που χρειάζεσαι (μέχρι να κατασταλλάξεις σε μία σταθερή ρουτίνα).. Όλα καλά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-09, 23:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το σίδηρο, αφού υπάρχουν τα τεστάκια, για να βρεις τη δοσολογία που χρειάζεσαι (μέχρι να κατασταλάξεις σε μία σταθερή ρουτίνα).. Όλα καλά!
Και εδώ είναι το σημείο που πρέπει να εστιάσει ο νέος στο χόμπι!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-09, 02:19
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εδώ είναι το σημείο που πρέπει να εστιάσει ο νέος στο χόμπι!!!
Κι όμως το EI είναι ό,τι πρέπει για νέους στο χόμπι που απλά θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους με πιο απαιτητικά αλλά και ομορφότερα (IMO) φυτά...
Είναι ο πιο εύκολος "τυφλοσούρτης" κατα κάποιο τρόπο, με μόνο μειονέκτημα την υποχρεωτική 50% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα (αν και προσαρμόζεται και σε ποιο αραιές αλλαγές) και βασικό πλεονέκτημα την μηδενική (θεωρητικά) χρήση υγρών τεστ.
Υπάρχει και η άλλη όψη, το PPS (Perpetual Preservation System Classic ή Pro), που είναι σχεδόν το αντίθετο. Δηλαδή πολύ μικρές δοσολογίες και συχνές μετρήσεις, μέχρι να βρεθεί η ακριβής κατανάλωση λιπασμάτων και θεωρητικά να μην χρειάζεται καν αλλαγή νερού.
Όμως νομίζω πως οι περισσότεροι κάνουν ούτως ή αλλως εβδομαδιαίες αλλαγές οπότε το EI δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Προσωπικά, επειδή έβαλα κατ'ευθείαν δύσκολα φυτά και πελάγωσα, το EI μου έλυσε τα χέρια και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αν και κάνω την βλακεία να μην χρησιμοποιώ ακόμα DIY λιπάσματα αλλά τα έτοιμα της seachem (χρησιμοποιώντας αρχικά τους τύπους που έχει το καθένα για να φτάσω τις ποσότητες που αναφέρει πιο πάνω ο Raven)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-09, 10:50
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Το ζητούμενο είναι...υπάρχει τρόπος να αντικαταστήσουμε το Trace της seachem με κάποιο DIY; Είχα στείλει και πμ στον Raven με ανάλογη ερώτηση και μετά προέκυψε η συγκεκριμένη ανάρτηση Υπόψην ότι χρησιμοποιώ νερό δικτύοου το οποίο περιέχει κάποια μάκρο ούτως ή άλλως
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-09, 12:41
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζητούμενο είναι...υπάρχει τρόπος να αντικαταστήσουμε το Trace της seachem με κάποιο DIY; Είχα στείλει και πμ στον Raven με ανάλογη ερώτηση και μετά προέκυψε η συγκεκριμένη ανάρτηση Υπόψην ότι χρησιμοποιώ νερό δικτύοου το οποίο περιέχει κάποια μάκρο ούτως ή άλλως
Υπάρχει εδώ. Το θέμα είναι που το βρίσκεις στην Ελλάδα...
Εγώ έχω πάρει μαζί με αλλες αγορές, 100γρ. αλλά ακόμα δεν αξιώθηκα να το χρησιμοποιήσω.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-09, 12:52
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

MA....για την Ελλάδα μιλάμε έξω το έχω βρει κι εγώ αλλά θέλω ποσότητα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-09, 15:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εγω παλι γιατι θυμαμαι οτι το pmdd δεν εχει καμμια σχεση με το EI?
Απλως το pmdd ειναι η χρηση γνωστων χημικων για την παροχη macro στοιχειων σε φυτεμενα ενυδρεια. Δεν λεει ΠΟΣΟ και ΠΟΤΕ... (το λεει και το ονομα του Poor Mans Dosing Drops)....
Οσο για micro, υπαρχει το power4. http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=96
Στα καλα καταστηματα γεωργικων ειδων, και στη Σωκρατους στην ΑΘηνα
Παυλος Γιανναρος Σωκρατους 26 2105228252
εχει σακουλακια των 50γρ γυρω στα 4-5 ευρω.
Δοσολογια ~ 1-2γρ/400 λιτρα 1-2 τη βδομαδα σε full planted.. Αμα παρεις το κιλο, συμφερει για ομαδικη αγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-09, 17:23
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγα και εφοδιαστηκα
Που να παμε κ εμεις για εφοδιασμο? Σωκρατους?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-09, 09:23
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι γιατι θυμαμαι οτι το pmdd δεν εχει καμμια σχεση με το EI?
Απλως το pmdd ειναι η χρηση γνωστων χημικων για την παροχη macro στοιχειων σε φυτεμενα ενυδρεια. Δεν λεει ΠΟΣΟ και ΠΟΤΕ... (το λεει και το ονομα του Poor Mans Dosing Drops)....
Οσο για micro, υπαρχει το power4. http://www.farmachem.gr/products.asp?prid=96
Στα καλα καταστηματα γεωργικων ειδων, και στη Σωκρατους στην ΑΘηνα
Παυλος Γιανναρος Σωκρατους 26 2105228252
εχει σακουλακια των 50γρ γυρω στα 4-5 ευρω.
Δοσολογια ~ 1-2γρ/400 λιτρα 1-2 τη βδομαδα σε full planted.. Αμα παρεις το κιλο, συμφερει για ομαδικη αγορα.
Για αυτό είσαι και Sir άλλωστε. Θα το ψάξω, ούτως ή άλλως πελάτες μου είναι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-09, 10:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συγνωμη που δεν απαντησα αλλα ειμαι στο Νησι μου και δεν εχω Internet.
Εγω τα λιπασματα τα πηρα απο Ευριπιδου μολις στριβεις απο Aθηνάς σε κατι μαγαζακια με ειδη ανθοκομικης και λιπασματων.
Οσο για τα trace μας καλυψε ολους ο sir μιας και ουτε κι εγω ηξερα, ουτε το ειχα ψαξει ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-09, 10:58
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το ψάξω, ούτως ή άλλως πελάτες μου είναι
Kαι πές μας από που μπορούμε να το προμηθευτούμε και εμείς οι συντοπίτες σου.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-07-10, 16:57
syphon Ο χρήστης syphon είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

την τελευταία βδομάδα άρχισα να βρίσκω τι θέλει το δικό μου και το βλέπω στις λίγες άλγες που είχα οι οποίες υποφέρουν
Το μόνο κομμάτι που δεν πιάνω είναι με το διοξείδιο
Ακόμα μπουκάλα δεν έχω, αλλά μέχρι τέλη αυγούστου θα μπει
Λες Raven ότι βάζεις σε 300 λίτρα 30 με 33 ppm δηλ 300 φυσαλίδες το λεπτό
Αυτό πως ακριβώς βγαίνει?
Εγώ στα 96 μεικτά 80 καθαρά πόσες πρέπει να έχω ώστε να πιάσω τα 30 ppm?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-07-10, 17:01
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-07-10, 18:51
syphon Ο χρήστης syphon είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έθεσα σωστά
Υπάρχει κάποιος μπούσουλας που να λέει στα τόσα λίτρα τόσες φυσαλίδες ή βάζεις co2 μετράς τιμές και ξανά από την αρχή μέχρι να πετύχεις την συγκέντρωση?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-07-10, 20:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αναλογα το πεχα που εχεις αυτο λεει ο πινακας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-07-10, 20:17
syphon Ο χρήστης syphon είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αναλογα το πεχα που εχεις αυτο λεει ο πινακας
Εγώ έχω ph 7.5-7.6
Σύμφωνα με τον πίνακα δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω ppm 30
¶ρα τι γίνεται?
Μετράω ph.kh λίγο πριν κλείσουν τα φώτα μέχρι να το πετύχω?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-07-10, 21:24
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ph 7.5-7.6
Σύμφωνα με τον πίνακα δεν πρόκειται ποτέ να πιάσω ppm 30
¶ρα τι γίνεται?
Μετράω ph.kh λίγο πριν κλείσουν τα φώτα μέχρι να το πετύχω?
Καλησπερα φιλε μου.Το 30 ppm ειναι ενα νουμερο ασφαλεις για τα ψαρια οσον αφορα το διοξειδιο(αν και εχω δει παραπανω στο δικο μου χωρις καμια απωλεια).Αν τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα δεν χρειαζεται να το πιασεις.Παρολα αυτα να ξερεις οτι βαζοντας μπουκαλα θα πεσει και το ph οποτε το 30 θα μπορεις να το πιασεις αυξανοντας το co2.Να ξερεις οτι για τα φυτα ειναι καλυτερα το kh να ειναι 5-6.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-10, 21:40
syphon Ο χρήστης syphon είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα φιλε μου.Το 30 ppm ειναι ενα νουμερο ασφαλεις για τα ψαρια οσον αφορα το διοξειδιο(αν και εχω δει παραπανω στο δικο μου χωρις καμια απωλεια).Αν τα φυτα σου δεν ειναι απαιτητικα δεν χρειαζεται να το πιασεις.Παρολα αυτα να ξερεις οτι βαζοντας μπουκαλα θα πεσει και το ph οποτε το 30 θα μπορεις να το πιασεις αυξανοντας το co2.Να ξερεις οτι για τα φυτα ειναι καλυτερα το kh να ειναι 5-6.
Ναι δεν διαφωνώ
Φυτά έχω απαιτητικά αλλά και με το diy πάνε μια χαρά
Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί η παροχή CO2 ( φυσαλίδες ) με το διαλυμένο (ppm) ή γίνεται μπακαλίστικα με μετρήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-07-10, 21:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοιτα να δεις.Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Δεν υπαρχει κατι που να σου λεει τοσες φυσαλιδες για 30ppm.Με το diy ποσες φυσαλιδες το λεπτο εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-07-10, 21:51
syphon Ο χρήστης syphon είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα να δεις.Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Δεν υπαρχει κατι που να σου λεει τοσες φυσαλιδες για 30ppm.Με το diy ποσες φυσαλιδες το λεπτο εχεις;
Ξέρεις πως είναι το diy
Από δύο το δευτερόλεπτο μέχρι μία τα δύο δευτερόλεπτα.Ανάλογα τα κέφια του και την θερμοκρασία.Γενικά του αρέσει η ζέστη.
Βοηθάω και με λίγο excel.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-07-10, 22:28
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω στην θεση σου θσ ξεκινσγσ(με την μπουκαλα)με 60 φυσαλδες το λεπτο και θα το παρακολουθουσα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-14, 19:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κανω ενα bump σαυτο το τοπικ που μελεταω εδω και καποιο καιρο, μπηκαμε και εμεις στο παιχνιδι πλεον. Πιστευω εχει αρκετα χρησιμα λινκς και πληροφοριες απτους παλιους.

Μια ερωτηση κιολας μιας και προσπαθω να βγαλω τις δοσολογιες μου.

Ο Raven αναφερε
ΚΗ2PO4 και
K2SO4 μια φορα τη βδομαδα για συμπληρωση Καλιου (Potassium)

Παρολαυτα το KH2PO4 δεν το βλεπω στη ρουτινα που παραθετει απο κατω, και το SO4 το βλεπω 3 φορες ενω ελεγε για μια. Τι παιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-14, 01:04
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Μάλλον έχει αντικαταστήσει το KH2PO4 με fleet enema.Είναι το ίδιο.
Μόνο που από αυτό δεν παίρνει πολύ κάλιο και έτσι ανεβάζει τη δόση απ το K2SO4 σε 3 φορές από 1/βδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-01-14, 23:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σαν ναχεις δικιο σωστα καλιο ομως περνουμε και απτο κνο3. Μου βγηκαν τα ματια μεχρι να τα μοιρασω σωστα. εβγαλα ακρη παλι καλα.

Να ρωτησω κατι, τις σκονες μπορω να τις διαλυσω σε απιονισμενο νερο? Θα παθουν τιποτα αν μεινουν διαλυμενα καιρο? Δεν αλλοιωνονται νομιζω ε?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-02-14, 18:53
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Εγω τις εχω δυαλιμενες σε απιονισμενο και τις κραταω περιπου 2 μηνες. (Υπολογιζω τις σκονες να με βγαλουν τοσο αναλογα με την ημερησια δοση). Καλιο ναι παίρνεις και από το κνο3.αν κάνεις μια αναζήτηση θα βρεις και σελιδες με υπολογιστες δόσεων για διάφορες μεθοδους λιπανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-02-14, 21:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λοιπον κουρκουτιασε το κεφαλι μου. Θελω λιγο βοηθεια απο καποιον εμπειρο, στις δοσολογιες που εβγαλα και αν ο τροπος που διαλυσα ειναι σωστος. Εξηγω απο κατω τι εκανα, και τη ποσοτητα θελω να βαζω.



ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΑΒΒΑΤΟ
Klysmol 20 drops
Κno3 ½ teaspoon x3 (50ml)

Κ2SO4 ½ teaspoon x 3 (50ml)
AV Envy βιταμινες 5ml


ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΡΙΤΗ ΠΕΜΠΤΗ
AV Propel (σιδηρος) 5ml
Flurish+Flurish Trace 5+5ml


ΣΑΒΒΑΤΟ 50% αλλαγη νερου-ΚΝΟ3, Klysmol, Κ2SΟ4
ΚΥΡΙΑΚΗ
Flurish Trace+Flurish, Av Propel Iron
ΔΕΥΤΕΡΑ
KNO3,K2SO4, Klysmol
ΤΡΙΤΗ
Flurish Trace+Flurish, Av Propel Iron
ΤΕΤΑΡΤΗ
KNO3,K2SO4, Klysmol
ΠΕΜΠΤΗ
Flurish Trace+Flurish, Av Propel Iron
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Αργια-τιποτα




Λοιπον εκανα το εξης.

1) Γεμισα ενα μπουκαλακι 500ml με νερο οσμωσης.
2)Αδειασα μεσα 5 κουταλακια του γλυκου ΚΝΟ3, και αλλα 5 Κ2SO4.

Aρα καθε 50ml διαλυματος, αντιστοιχουν σε 1/2 κουταλακι του γλυκου και απτα 2 λιπασματα.



Βαση του caclulator http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm
Αυτο βγαζει 6,36ppm απτο K2SO4 και 10,22ppm απτο ΚΝΟ3. (180litres) Aποτι βλεπω ειναι πολυ ετσι? 3 φορες τη βδομαδα απο αυτο το διαλυμα ειναι 46ppm νιτρικα. Το θεμα μου ομως ιεναι το εξης. Σε τι καθαροτητα σκονης αναφερονται ΟΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ???? Οι σκονες που εχω εγω ειναι καθαροτητα 99% + και οι 2. Αν ειναι στα calculators 99-100% τοτε οκ, τα μειωνω στα 25ml ανα δοση για αρχη (23ppm νιτρικα ανα εβδομαδα).

Επισης να αναφερω οτι το klysmol εχει τα παρακατω περιεχομενα.
Sodium Phosphate monobasic monohydrate 21,28gr/133ml
Sodium Phosphate dibasic heptahydrate 7,98gr/133ml.

ειναι ελαφρως πιο δυνατο απτο fleet enema που εχει τα παρακατω.
  • Monobasic Sodium Phosphate Monohydrate, 19 g
  • Dibasic Sodium Phosphate Heptahydrate, 7 g

Οποτε ισως πρεπει να ριξω και εκει την δοση. Ακουω αποψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-02-14, 18:12
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Εδώ υπάρχει ένας ωραίος υπολογιστής δοσολογιών με επιλογή στη μέθοδο λίπανσης που θα ακολουθήσεις http://calc.petalphile.com/

Παράθεση:
Αυτο βγαζει 6,36ppm απτο K2SO4 και 10,22ppm απτο ΚΝΟ3. (180litres) Aποτι βλεπω ειναι πολυ ετσι? 3 φορες τη βδομαδα απο αυτο το διαλυμα ειναι 46ppm νιτρικα.
Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς, τι εννοείς? Απ το Κ2SO4 παίρνεις κάλιο,
απ το KNO3 παίρνεις κάλιο και νιτρικά.

Το flourish περιέχει και traces (ιχνοστοιχεία) και σίδηρο.
Για μένα καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσεις trace 3 φορές τη βδομάδα
και αν δείς κάποιες ελλείψεις τότε συμπληρώνεις και με iron. Μπορείς να τα ελέγχεις καλύτερα απο το να είναι όλα σε ένα μπουκάλι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιπανση fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-09-08 18:28
λιπανση kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-05-08 21:26
λιπανση thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-04-08 16:40
ΛΙΠΑΝΣΗ ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 16-11-07 14:45
Αυτοματοποιημενη λιπανση. mikenuke DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 13-05-05 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10554 seconds with 15 queries