Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-08-08, 17:00
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή My malawi tank /120l

Καλό απόγευμα.

Πειτε μου τις γνώμες σας για το νέο setup. Πριν είχα δύο λόφους δεξια και αριστερά με κενό στη μέση.



και οι υπολοιπες

http://i306.photobucket.com/albums/n...awitank003.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...awitank008.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...witank1008.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...tank1005-1.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...witank1001.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...tank1004-2.jpg
http://i306.photobucket.com/albums/n...witank1002.jpg


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 14:12
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το aquascaping είναι καλλό αλλά 2 είδη malawi είναι πολλά.Κράτα μόνο τα λαμπίντο και θα είσαι ακόμα ωριακά αφού με το χωρο που σου πιάνουν οι πέτρες το πιθανότερο είναι να μην είναι το ενυδρείο σου ούτε 100λίτρα καθαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-08, 15:37
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλησπέρα

καταρχάς η πρώτη φώτο κάτι μου θυμίζει



καλό το aquascaping
θα συμφωνήσω με τον westie ένα είδος και αυτό οριακά

καλή συνέχεια φίλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-08, 17:25
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Βλεπω οτι εχεις labido με socolofi. Τα δευτερα μεγαλώνουν αρκετά για κιχλίδα Mbuna και τουλάχιστον εγω τα θεωρώ από τις πιο επιθετικές κιχλίδες. (εμένα χαλαρά δερνουν και τα δενμαςσωνει). Αμα λοιπον τυχει και εχεις καποια γεννα όπως είχα και εγώ θα γίνει μέσα χαμος. Εμένα ο κυριαρχος αρσενικος εκανε το 400αρι ανω κατω. Δεν κυκλοφορούσε τίποτα....... Θα πρότεινα και εγώ λοιπον ενα ειδος κιχλίδας και σίγουρα όχι τα socolofi.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-08, 12:53
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ.
--------------------
georgetax όντως το aquascape είναι "κλεμμένο" αλλά δε θυμάμαι που το είχα δει. Μου άρεσε πολύ πάντως. Η διαφορά είναι ότι σήμερα που μιλάμε δεν υπάρχουν πλέον τα φυτά, έχουν γίνει... μαρουλοσαλάτα.
--------------------
Φίλε συντοπίτη imichal .
Τα socolofi τα έχω δώσει δεν υπάρχουν πλέον καθώς επίσης και ένα ζευγάρι ps elongatus που πήρε ο PeleCan.
Συνεπώς έχω μείνει με τα labido(1m+4f) και ένα synodontis. Πάντως, όταν τα είχα τα socolofi δεν ήταν πολύ επιθετικά.Θα έλεγα ότι ο αρσενικός Labido είχε πάντα την κυριαρχία στο ενυδρείο. Ίσως λόγω μεγέθους μιας και ήταν αισθητά το μεγαλύτερο ψάρι.

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ότι από τότε που άφησα μόνο ένα είδος, είναι σχεδόν πάντα κρυμμένα όλα, εκτός τον μεγάλο αρσενικό. Μόλις εμφανιστεί οποιοδήποτε από τα θηλυκά αρχίζει αμέσως το κυνήγι. Σήμερα είδα μάλιστα ένα κόκκινο σημάδι πάνω στο σώμα μιας θηλυκιάς κοντά στην ουρά και νομίζω ότι είναι από δάγκωμα. Στο παρελθόν που είχα περισσότερα ψάρια -αν και λάθος- είχα μεγάλη κίνηση στο ενυδρείο.

Δε ξέρω τι να κάνω ...
Προς το παρόν παρακολουθώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-08, 13:02
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manousos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ.
--------------------
georgetax όντως το aquascape είναι "κλεμμένο" αλλά δε θυμάμαι που το είχα δει. Μου άρεσε πολύ πάντως.
μοιάζει λίγο με το δικό μου




να σου πω κάτι .... είχα τα labido 1.5 χρόνο και ειλικρινά δεν τα χάρηκα σχεδόν πότε ήταν μόνιμα κρυμμένα ( αυτό φυσικά συνέβαινε σε εμένα ) . άλλοι φίλοι ίσως να είχαν άλλη εμπειρία .

καλή συνέχεια και δώσε χρόνο στα ψάρια σου να προσαρμοστούν και να συνηθίσουν σε όλα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-08, 13:24
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

[quote=georgetax;288750]μοιάζει λίγο με το δικό μου

Όντως αυτό είναι . Είναι πολύ ωραίο μπράβο .
Με την πρώτη ευκαιρία θα το αλλάξω μιας και θέλω να βάλω περισσότερο στρογγυλεμένες πέτρες.


Ο αρσενικός και το ένα θυληκό είναι μέσα πάνω από 1,5 χρόνο. Το άλλο θηλυκό με το σημάδι κοντά στην ουρά είναι νέο απόκτημα - περίπου 1 μήνα.
Τα άλλα δύο είναι από δικές μου γέννες (και είναι ο μπαμπάς τους ) όπου μετά από μια παραμονή 8 περίπου μηνών σε μικρό ενυδρείο μπήκαν και αυτά στο 120άρι. Αυτά είναι και τα μικρότερα περίπου 4-5cm

To διάστημα των 8 περίπου μηνών που τα μικρά ήταν χωριστά σε άλλο ενυδρείο, ήταν μαζί και η μαμά τους. Το διάστημα αυτό ο αρσενικός ήταν ΜΟΝΟΣ του (από το είδος του) στο 120άρι. Λέτε να φταίει για την σημερινή επιθετικότητα του η "μοναξιά" που είχε το διάστημα αυτό?

Τhank you
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-08, 17:25
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

[quote=manousos;288754]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων

Όντως αυτό είναι . Είναι πολύ ωραίο μπράβο .
Με την πρώτη ευκαιρία θα το αλλάξω μιας και θέλω να βάλω περισσότερο στρογγυλεμένες πέτρες.
Η προσφορά μου ισχύει πάντως . Μια βολτίτσα και θα βρούμε πέτρες στρογγυλές στον ποταμό. Όσο για τα φυτά πρέπει να το μελετήσουμε το θέμα. Εάν εισαι οκ με την θερμοκρασία δεν μπορω να καταλάβω γιατι σου έλιωσε η vallisneria και η ανούμπια. Πρέπει να δοκιμάσουμε και άλλα είδη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-08, 21:55
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Η προσφορά μου ισχύει πάντως . Μια βολτίτσα και θα βρούμε πέτρες στρογγυλές στον ποταμό. Όσο για τα φυτά πρέπει να το μελετήσουμε το θέμα. Εάν εισαι οκ με την θερμοκρασία (Δυστυχώς δεν ειναι σταθερή. "Παιζει" μεταξύ 25 και 29)δεν μπορω να καταλάβω γιατι σου έλιωσε η vallisneria και η ανούμπια. Πρέπει να δοκιμάσουμε και άλλα είδη...[/quote]

--------------------------------------------------------------------

Γιώργο καλησπέρα είσαι καλά? Χαθήκαμε λίγο.. διαδικτυακά.
Τα φυτά δεν έλιωσαν αλλά τα φάγανε . Κάθε μέρα έβλεπα και από ένα κομμάτι κομμένο να επιπλέει μέχρι που από τη μεγάλη Vallisneria -αν θυμάσαι- απέμεινε περίπου το 1/10.

Όσο για τις πέτρες σΆευχαριστώ για την καλή διάθεση να τρέχεις μεσα στα ποταμια. Θύμισέ μου υπάρχει περίπτωση να βρούμε ανοιχτόχρωμες γκρι και μπεζ;
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μακετα για 3d Background.για Malawi Tank iki28 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-01-08 09:03
Εξοπλισμός ενυδρίου 120L απο water inn crazyio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 04-04-06 14:07
Παρουσίαση κοινωνικού ενυδρείου 120L mikenuke Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 02-03-06 12:04
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04555 seconds with 15 queries