Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-04-16, 17:23   #1
Αγορά άμμου και πέτρας για ενυδρείο
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 26-04-16, 17:23
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους
Πρόσφατα αγόρασα δείγματα άμμου και πέτρες για ενυδρείο. Εκανα έλενχο με ακουαφόρτε και δεν αφρίζουν! Τα έβαλα στο νερό και διάλεξα από αισθητικής απόψεως, τη μαύρη βαλσατική άμμο και σιδερόπετρες που φαίνεται να κάνουν ενδιαφέρον από χρωματικής απόψεως το τοπίο, Αγόρασα και λίγο βαλσατικό χαλίκι και πέτρες άτλας που σύμφωνα με το πωλητή είναι και αυτά βαλσαλτης και χημικά ουδέτερος . Δείχνουν και αυτά ίδιο υλικό με την άμμο! Στην άμμο παρατήρησα ύπαρξη αρκετής σκόνης που τουλάχιστον οπτικά, αφαιρείται με ανακάτεμά της και ταυτόχρονο πλύσιμό της με νερό. Οι πέτρες άτλας θρυματίζονται σχετικά εύκολα με καλέμι και βαριοπούλα και παίρνουν μεν το σχήμα που θέλω, αλλά αποκτούν αιχμηρές ακμές,. Αλλά και η σιδερόπετρα που έχει μεν από τη φύση της όμορφο σχήμα φαίνεται να έχει κάποιες λιγώτερςο αιχμηρές ακμές, αλλά σχετικά τραχιά επιφάνεια σα της πέτρας Καρύστου με ψήγματα μετάλου μέσα στη μάζα τους.
Θέλω να κάνω τα εξής ερωτήματα.
Εχει κανείς χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα υλικά σε ενυδρείο και ποια ήταν η συμπεριφορά τους;
Εχει νόημα η λείανση των ακμών στις πέτρες; Υπάρχει περίπτωση να τραυματίζονται από αυτές τα ψάρια;
Tι προετοιμασία χρειάζεται για να μπουν σε ενυδρείο; Χρειάζεται βράσιμο ή κάποιου, άλλου είδους απολύμανση ή αρκεί ένα απλό καλό πλύσιμο με νερό;
Μπορούν οι πέτρες να ακουμπούν απευθείας στο πάτο του ενυδρείου ή πάνω στο υπόστρωμα, ή πρέπει να τοποθετηθούν μετά το στρώσιμο της άμμου στο βυθό;
Eχετε να προτείνετε ένα καλό υπόστρωμα για φυτά που να βρίσκεται στην Ελληνική αγορά;
Σκέπτομαι να τοποθετήσω τα παραπάνω υλικά σε ενυδρείο 300 με 400 λίτρα, στο οποίο σχεδιάζω να βάλω ζωοτόκα ψάρια και ίσως αργότερα, κάποιες γαρίδες και σαλιγγάρια.Θέλω επίσης να το φυτέψω σχετικά πυκνά με σχετικά εύκολα φυτά που να μη χρειάζονται co2.
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι πρώτη φορά που στήνω ενυδρείο.
Εμφανίσεις: 2667
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-16, 22:30
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

-Τα υλικα που αναφερεις μπορεις να τα βαλεις αφοβα..... Συνηθως οι βασαλτικες πετρες δεν ειναι πολυ αιχμηρες. Δεν ξερω πως ειναι οι δικες σου για να σου πω..... Παρολα αυτά καλο θα ήταν να μην βαλεις πολυ αιχμηρα κομματια......
-Θα βαλεις τοσες πολλες πέτρες ? από οτι καταλαβα θα βαλεις μεσα γκαμπι και δεν πας για νταμαρι..... Τα γκαμπι δεν σκαβουν οποτε μπορεις να τις βαλεις πάνω στην αμμο. Αν εβαζες ψαρια που σκαβουν (οπως πχ malawi) θα χρειαζοταν ενα φελιζολ απο εξηλασμενη πολυστερινη κατω απο την αμμο. -Για το θεμα του πλυσιματος θα σου έλεγα να τις ξεβγαλεις αρκετα με αφθονο νερο....Τωρα για τα βρασιματα ειναι σχετικο. Καλο ειναι να γίνουν όμως τουλάχιστον εγώ δεν το έχω κανει ποτε. Απλά διαλέγω πέτρες απο ένα καθαρό σημείο της παραλίας και τις ξεπλένω καλα. Εχω στησει παρα πολλά ενυδρεια και ποτε δεν ειχα προβλημα.
-Τις πετρες μπορεις να τις τοποθετησεις πριν το στρωσιμο ..........
-Για υποστρωματα για φυτα δεν ειμαι και πολυ γνωστης οποτε καλυτερα να σου απαντησει ενας μποστανας....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-16, 23:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εβαζες ψαρια που σκαβουν (οπως πχ malawi) θα χρειαζοταν ενα φελιζολ απο εξηλασμενη πολυστερινη κατω απο την αμμο
Ή ένα eggcrate αν και στην περίπτωση σου δεν νομίζω να χρειαστείς τίποτα (μιας και δεν είναι σε αφρικάνικη λίμνη το ενυδρείο που ετοιμάζεις)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-16, 11:59
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ανησυχούσα για το βασάλτη. Είναι πλούσιος σε μεταλλικά στοιχεία, κυρίως σίδηρο, με μεγάλη ποικηλία σε σύσταση και αντοχή. Όταν είναι εκτεθιμένος στη φύση, μπορεί να πάρει, καφέ ή πράσινο χρώμα, πράγμα που φανερώνει, πως αλληλεπιδερά χημικά με το περιβάλλον. Ευτυχώς από ότι καταλαβαίνω, πρακτικά αυτό δε βλάπτει τα ψάρια του ενυδρείου. Τα περισσότερα πετρώματα, όταν μαζευτούν απευθείας από τη φύση, ιδιαίτερα σε υδάτινο περιβάλλον, συνήθως δεν έχουν αιχμηρές ακμές, γιατί σμιλεύονται από τα στοιχεία της φύσης. Όταν όμως τα σπας τεχνητά και έχουν υαλώδη ή σχιστολιθική μορφή, αποκτούν κοφτερές ακμές, οι οποίες δε ξέρω αν πρέπει να λειανθούν για να μη βλάπτουν τα ψάρια. Προφανώς, δεν πρόκειται να κάνω το ενυδρείο... νταμάρι. Απλά έχω συλλέξει δείγματα, τα οποία ελένχω όσο μπορώ, από αισθητικής, χημικής και πρακτικής απόψεως, ώστε να αποφασίσω, κατά πόσο είναι ικανά για τη χρήση που τα θέλω. Συμφωνώ άλλωστε, με το μότο ενός μέλους του forum που λέει ότι σοφό είναι να μαθαίνεις από τις εμπειρίες και τα λάθη των άλλων , όταν αυτό είναι εφικτό και όχι αποκλειστικά, από τα δικά σου λάθη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αγορά άμμου alcol Δίσκοι 30 22-09-12 11:53
Συμπλήρωση άμμου ή χαλικιού σε ενυδρείο 3 ετών tzehos Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-09-12 18:39
Πόση άμμος σε ενυδρείο 102 λίτρων? Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 25 10-03-11 21:50
Σχετικά με αγορά άμμου! StelMex Malawi 12 20-12-09 21:34
Βράχος και άμμος απο θάλασσα για Μεσογειακό ενυδρείο!!! zak Μεσογειακό 17 09-06-07 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03957 seconds with 13 queries