Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-04-16, 13:15   #1
Αλλαγες νερου
 
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT
Senior Member
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος 01-04-16, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα σε ολους!θα ηθελα να μου απαντησετε σε μια ακομα απορια που εχω.το ενυδρειο μου στρωνεται εδω και δεκα μερες.θα ηθελα και νομιζω καλο θα ηταν να του κανω μια αλλαγη της ταξης 20%.οπως επισης και μετα το στρωσιμο θα πρεπει να αλλαξω το 70%-80% απο οτι εχω καταλαβει.αλλα και γενικοτερα θα υπαρχουν τακτικες αλλαγες νερου.εχω διαβασει πολλα αρθρα εδω στο forum αλλα θελω καποιες διευκρινησεις.α)για την προετοιμασια του νεου νερου και β)για την διαδικασια αφαιρεσης του παλιου και την προσθηκη του νεου.ως προς το πρωτο θα ηθελα να μαθω,αν το νερο που θα ετοιμαστει και ειναι ετοιμο πχ μεσα σε εναν κουβα απο θεμα θερμοκρασιας και χλωριου μεσα σε ενα 24ωρο, χρειαζεται κυκλοφορητης και ως προς το δευτερο θα μπορουσα να αφαιρω το νερο πχ με μπουκαλια ενος λιτρου απο το ενυδρειο μεχρι να φτασω στα επιθυμητα λιτρα;και με μπουκαλια παλι να προσθεσω το νεο;ξερω οτι καθαρο νερο εχω 43l μπακαλιστικο ειναι,το ξερω.απλα αν ειναι λαθος αυτος ο τροπος θα ηθελα να μαθω το γιατι.ειναι λαθος γιατι ειναι πεδεμα,ή επειδη για καποιον λογο θα εβλαπτα ετσι το ενυδρειο μου;πχ λογω εντονης αναταραξης του νερου -επαφης χεριου με νερο κ.α..Σιγουρα υπαρχει καλυτερη διαδικασια,απλα θα ηθελα να μου στειλετε καποια links για να δω τι ακριβως θα πρεπει να αγορασω για να γινεται η ολη διαδικασια σωστα!και κατι τελευταιο.βαζουμε εστω και "καθαρο",χερι μεσα στο ενυδρειο;;
Εμφανίσεις: 2580
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-16, 13:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Με ποιά διαδικασία στρώνεις? μετρήσεις κάνεις?
Για τις αλλαγές:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-16, 13:22
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δες κάτι τέτοιο για την αφαίρεση του νερού

http://www.ebay.com/itm/Home-Aquariu...YAAOSw14xWKFnT
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-16, 14:19
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Στρωνω με τροφη.κανω μετρησεις,ακομα ειμαι σε μετρια επιπεδα αμμωνιας.εχει δρομο ακομα...
-------------------------
Καποια αντλια υψηλου μανομετρικου;καποιο link;.δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο.τη διαδικασια κυριε Κλεοβουλε την ειχα διαβασει απλα με τρομαξε λιγο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XrhstosT : 01-04-16 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-16, 14:57
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Στα 43 λίτρα καθαρά που αναφέρεις θα έκανα αλλαγές φτιάχνοντας μία συσκευή αναπλήρωσης νερού (θα χρειαστεί με τις ζέστες όπως και να έχει) με μία πολύ μικρή αντλία. Αυτή θα πρόσθετε νερό στο ενυδρείο όταν αυτό χρειάζεται είτε από εξάτμιση είτε από αφαίρεση. Την αφαίρεση του νερού θα την έκανα με όποιο τρόπο θα βόλευε καλύτερα το χώρο μου. Μόνιμη εγκατάσταση, λάστιχο και το νερό σε κουβά, και ότι άλλο τρόπο!

Να και μερικές ιδέες για συστήματα αναπλήρωσης:
εδω
εδώ
εδώ
εδώ
εδώ
κτλ

Ελπίζω να βοήθησα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-16, 15:09
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Aquatix,σε ευχαριστω πολυ!προφανως βοηθησες,αλλα αγχωσες κι ολας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-16, 15:09
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

πάνω κάτω στο ίδιο σημείο είμαστε. το δικό μου ενυδρείο είναι στα 55 λίτρα κ προς το παρόν τρώει 3ppm αμμωνία το 24ωρο.
για τις αλλαγές θα χρειαστείς, έναν κουβά / βαρέλι που να χωράει 30-35 λίτρα για την μεγάλη σου αλλαγή, μία τρόμπα χειρός ώστε να μη χρειάζεται να ρουφάς κ μια μικρή αντλία ώστε να γεμίζεις το ενυδρείο. για την αντλία θα πρέπει απλά να είσαι σίγουρος ότι είναι αρκετά δυνατή ώστε να ανεβάζει το νερό από τον πάτο του βαρελιού μέχρι το ενυδρείο. στα λίτρα μας θεωρώ πως ταιριάζει μια μικρή αντλία ώστε να μη μας ενοχλεί κ η ροή της κ μια καρέκλα για να σηκώνεται ψηλότερα ο κουβάς / βαρέλι.
δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μετράς τα λίτρα ένα προς ένα μέχρι να φτάσεις ακριβώς στο 20% ή στο 70%. στις αλλαγές που έχω κάνει μέχρι τώρα, χρησιμοποιώ ζεστό νερό από την βρύση κ αντιχλώριο.

αυτά από έναν αρχάριο. αν κάνω λάθος ελπίζω να με διορθώσει κ εμένα κάποιος
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-16, 15:16
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT Εμφάνιση μηνυμάτων
Aquatix,σε ευχαριστω πολυ!προφανως βοηθησες,αλλα αγχωσες κι ολας!

Παρακαλώ! Δε νομίζω όμως ότι υπάρχει λόγος άγχους! ¶λλωστε αυτά έχουν φτιαχτεί και δοκιμαστεί από πάρα πολλούς οπότε δεν είναι κάτι καινούργιο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-16, 15:22
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Δεν διαγωνω ως προς το αποτελεσμα,ουτε ως προς την κατασκευη του.θεωρω οτι μππρω να το κανω.απο θεμα χωρου στο σπιτι ειναι το προβλημα...
-------------------------
Φιλε Γιωργο,νομιζω οτι εχω καταλαβει τι εννοεις....καπως ετσι πιστευω θα γινει οπως προειπες...ας μας συμβουλεψουν και οι πιο εμπειροι βεβαια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XrhstosT : 01-04-16 στις 15:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-16, 15:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT
Καποια αντλια υψηλου μανομετρικου;καποιο link;.δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο.τη διαδικασια κυριε Κλεοβουλε την ειχα διαβασει απλα με τρομαξε λιγο!
Στο link με το υπομνημα των αλλαγων, θα βρεις αρκετες για αντλιες, αν διαβασεις τα σχολια (δες 3η σελιδα για παραδειγμα).

Δεν υπαρχει θεμα αγχους. Οταν μαθεις τη διαδικασια και την κανεις καποιες φορες, θα την κανεις αυτοματα και χωρις πολυ σκεψη, μην ανησυχεις. Καθε αρχη και δυσκολη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-16, 17:29
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Σωστα τα λες φιλε nazgul.νομιζω οτι αυτο που περιγραφει ο φιλο Gnaz πιο πανω μοιαζει με τον τροπο που πρεπει να το κανω,ετσι;
-------------------------
Επισης οπως ειναι γεματο τωρα το ενυδρειο κανοντας μια διαιρεση του υψους του νερου με τα λιτρα θα βρω ανα καθε εκ. Ποσα λιτρα εκπροσωπει.σωστα;
-------------------------
Gnaz εχεις καποια αντλια να προτεινεις;
-------------------------
Δεν θα μπορουσα με τον τροπο που θα βγαλω το νερο απο το ενυδρειο,να το βαλω κι ολας;εννοω τα λιτρα που το πολυ θα βαλω ειναι γυρω στα 30.μπορω να το τοποθετησω σε ενα πιο ψηλο σημειο μιας και το ενυδρειο ειναι γυρω στους 50 ποντους απο το πατωμα.σε αυτη την περιπτωση ρουφωντας απο εναν σωληνα ,δεν θα εμπαινε το νερο;και οσο για την ροη βαζω μια βανα στην ακρη του σωληνα.να μπορω να την ρυθμισω.σωστα τα λεω ή οχι;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XrhstosT : 01-04-16 στις 17:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-16, 17:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν συνεχισεις το χομπι θα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο (100% ) και θα τα χρειαστεις ετσι κι αλλιως αυτα που σου λενε τα παιδια, οπως και αλλα.
Με το μπουκαλι δεν γινεται δουλεια. Ουτε καν με κουβαδες.
Θα χρειαστεις πραγματα και για στηριξη των λαστιχων στο ενυδρειο οπως και προφυλαξη για να μη ρουφηξει τα ζωντανα.

Κατα αρχην αν εισαι με εξωτερικο φιλτρο δες αυτο.

Αν εισαι με εσωτερικο φιλτρο, θες
- Δοχειο προετοιμασιας.
Οι κουβαδες ειναι συνηθως 10 λιτρα. Μικροι για τη δουλεια μας και καταλληλοι μονο για πολυ μικρα ενυδρεια, πχ 20λιτρα, αφου το δοχειο πρεπει να ειναι πανω απο το 35% του ενυδρειου ή και το 50% ακομα καλυτερα (θα υπαρξουν περιπτωσεις που θελεις 50% αλλαγη)
Οποτε και οικονομικα και απο θεμα ογκου, σε συμφερει βαρελακι για ελιες. Ενα 30λιτρο κοστιζει γυρω στα 10ευρω
http://www.tools-shop.gr/item.php?itid=491
Tο καπακι ειναι συνηθως σε δυο μερη. Το τσερκι (το γυρω γυρω) και η πλακα που κελινει την τρυπα.
Κρατας μονο το τσερκι και βαζεις τουλι απο μπουμπουνιερα στη θεση της πλακας. Ετσι, και το νερο αεριζεται και δεν μπαινουν μεσα σκουπιδια και εντομα.
- Δυνατη αεραντλια, σωληνακι σιλικονης και αεροπετρα, για επιταχυνση του εξαερισμου του χλωριου και ταυτοχρονα κινηση στο νερο στο βαρελι (δεν πρεπει να μενει ακινητο πανω απο 12-24 ωρες και θα το αφησεις καμια φορα και πανω απο μια μερα)
Και βαλβιδα αντεπιστροφης (check valve) αν τοποθετειται η αεραντλια πιο χαμηλα απο το υψος της επιφανεια του νερου. (για αποφυγη πλημμύρας).

-Αλφαδολαστιχο διαφανες
Για τη στηριξη των λαστιχων, μπορεις να χρησιμοποιησεις μπαστουνια απο εξωτερικο φιλτρο. (inlet pipe+strainer+outlet pipe)

-Και αντλια eheim compact 1000 l/h που εχει ικανο μανομετρικο και ρυθμιση ροης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-16, 18:13
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Αναλυτικοτατος!σε ευχαριστω πολυ...μια ερωτησουλα μονο ακομα...η δυναμη που χρειαζεται απο την αντλια εχει να κανει με τη διαφορα υψους ενυδρειου-βαρελιου;ρωταω γιατι αν ειναι ετσι και εφοσων τα λιτρα που θελω να αλλαζω προς το παρον ειναι λιγα,αρα μπορω να σηκωσω το βαρελι ψηλα,θα μπορουσα λες να κανω τη δουλεια μου με μια μικροτερη αντλια;το λεω γιατι εχω στην κατοχη μου μια αντλια μικροτερη βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-04-16, 18:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από XrhstosT Εμφάνιση μηνυμάτων
,θα μπορουσα λες να κανω τη δουλεια μου με μια μικροτερη αντλια;το λεω γιατι εχω στην κατοχη μου μια αντλια μικροτερη βεβαια
Δοκιμασέ την, αν δεν κάνει τοτε παίρνεις άλλη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-04-16, 19:28
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Ναι,αυτο θα κανω...Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-04-16, 07:47
Το avatar του χρήστη kompsognathous
kompsognathous Ο χρήστης kompsognathous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

κοίτα επειδη και εγω έχω 45αρι καθαρά τα πράματα είναι απλά.

ούτε βαρέλια θες ούτε μεγάλα δοχεία.

ένα καλο κουβά θες καινουριο καθαρό. για σφουγγαρισμα. απλα να ειναι γερος ο συνδεσμος στο χερούλι.

με δυο κουβάδες αδειάζεις το μισο ενυδρειο +, οπότε καλύπτεσαι σε % αλλαγών.

για το γέμισμα του ενυδρείου εγω χρησιμοποιώ μια αντλία απο παλιό εσωτερικό φίλτρο 250λτ/ω η οποία πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος. αν έχεις πολύ δυνατότερη δεν θα έχεις πρόβλημα με την ισοσταθμιση.

αντλια αλφαδολάστιχο και ο κουβάς αδειάζει ακριβως όσο διαρκεί ενα τσιγάρο

το νερό μπαινει ήρεμα και ωραία.
-------------------------
άν κάνεις αλλαγές νερού εβδομαδιαίος (ιδανικό), το καλοκαίρι θες 1 μπουκάλι νερό για αναπλήρωση προς το τέλος της εβδομάδας.
άνευ σημασίας ποσότητες. περιττά τα συστήματα αναπλήρωσης για 45αρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kompsognathous : 02-04-16 στις 07:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-04-16, 10:29
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

για τα λίτρα μας νομίζω ότι μια αντλία όπως αυτή, κάνει μια χαρά τη δουλειά κ με πολύ μικρό κόστος.
απ'την άλλη βέβαια το ebay εμπεριέχει κ ένα ρίσκο όσον αφορά του τι βλέπεις κ το τι παραλαμβάνεις
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-04-16, 10:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kompsognathous Εμφάνιση μηνυμάτων
άν κάνεις αλλαγές νερού εβδομαδιαίος (ιδανικό), το καλοκαίρι θες 1 μπουκάλι νερό για αναπλήρωση προς το τέλος της εβδομάδας.
άνευ σημασίας ποσότητες. περιττά τα συστήματα αναπλήρωσης για 45αρι
Φιλε μου αυτο που λες ειναι λιγο σχετικο..Γιατι κι εμενα που τα λιτρα καθαρα ειναι 50-55 οταν γυρισα απο διακοπες μετα απο 6 μερες! με τις ζεστες η σταθμη επεσε τοσο που χρειαστηκα κοντα 10 λιτρα για να γεμισω το ενυδρειοΚι εγω δεν το περιμενα τοση εξατμιση και με τον stc ρυθμισμενο στους 27,5...Εξαρταται δηλαδη και τι θερμοκρασιες θελουμε να κραταμε στο ενυδρειο μας αλλα και τη θερμοκρασια δωματιου!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγες νερου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 21 29-11-10 08:44
Αλλαγες νερου Apollwnas Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-03-08 01:50
αλλαγες νερου tsagod Γλυκό νερό - Γενικά 29 20-12-07 01:21
Νο3 και αλλαγες νερου jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 16-05-07 13:46
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06848 seconds with 13 queries