Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-12, 20:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή νεο ενυδρειο..

Γεια σας!!! είμαι κι εγώ από ηράκλειο και φτιάχνω το ενυδρείο μου ξανά πριν 2 μήνες... Είχα ξανά ενυδρείο με 9 διαφορετικά είδη ψαριών στην αρχή (να ναι καλά οι πετσοπάδες μας) για ένα χρόνο και πήγαιναν όλα καλά, μέχρι που μια μέρα... Τα πήρε και τα σήκωσε... Μέσα σε 1 μήνα είχαν πεθάνει όλα... Δεν ξέρω γιατί (ήμουν άσχετος τότε δεν έκανα μετρήσεις και έτσι έγινε το μοιραίο!!!) Μετά έβαλα μία χελώνα, για 6 χρόνια που μεγάλωνε μεγάλωνε μέχρι που δεν πήγαινε άλλο, και την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας, και ξεμπέρδεψα!!! έτσι τώρα εδώ και 2 μήνες έχω ξεκινήσει το στρώσιμο, και πριν 2 εβδομάδες έβαλα τα πρώτα ψάρια!!! έχω 8 γκάπι, και 4 γατόψαρα και καμιά 15 χοχλιούς (trumbet νομίζω λέγονται). Έβαλα και φυτά αυτή τη φορά, παλιά είχα πλαστικά... Μου έδωσε ένας φίλος κάτι φυτά που είχε που δεν την πάλευαν και πήρα και 1 ανούβια, και 1 καμπόμπα. Ελπίζω να βρεθούμε καμιά μέρα να τα πούμε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-12, 20:44
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIORGOS MISIRLIS Εμφάνιση μηνυμάτων
kritike βγάλε καμια φωτό η κανένα video να σου προτείνουμε εμείς φυτά και να δούμε μήπως βρούμε και τίποτα !!
άνοιξε νέο post καλύτερα
εδώ ας έχουμε για της μαζώξεις μας
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!! είμαι κι εγώ από ηράκλειο και φτιάχνω το ενυδρείο μου ξανά πριν 2 μήνες... Είχα ξανά ενυδρείο με 9 διαφορετικά είδη ψαριών στην αρχή (να ναι καλά οι πετσοπάδες μας) για ένα χρόνο και πήγαιναν όλα καλά, μέχρι που μια μέρα... Τα πήρε και τα σήκωσε... Μέσα σε 1 μήνα είχαν πεθάνει όλα...
καλώς όρισες φίλε
να ρωτήσω φίλτρο λογικά είχες μέσα, είχε αυτό μέσα άνθρακα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 25-10-12 στις 20:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-12, 22:03
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

έχω ενσωματωμένο φίλτρο, αλλά δεν έχω άνθρακα... Μου είπαν ότι κάνει κακό στα φυτά (ή μάλλον δεσμεύει αυτά που βάζεις για τα φυτα...) έχω χώρο πάντως να βάλω???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-12, 22:17
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

το κλασικό καρφουρίσιο με το φίλτρο στη πλάτη έχεις? Απλά ρώτησα γιατι για να σου πεθάνουν σε τόσο σύντομο διάστημα υπέθεσε οτι μπορεί να στην έκανε και ο άνθρακας. Μιας και μετά από ένα διάστημα αμολάει αυτά που έχει μαζέψει και χαιρετάνε τα ψάρια. Γενικά μόνο σε καινούργιο ενυδρείο ή μετά από θεραπεία βάζουμε άνθρακα στο ενυδρείο μας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

καλωσόρισες g81gr στην παρέα μας !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-12, 23:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
το κλασικό καρφουρίσιο με το φίλτρο στη πλάτη έχεις? Απλά ρώτησα γιατι για να σου πεθάνουν σε τόσο σύντομο διάστημα υπέθεσε οτι μπορεί να στην έκανε και ο άνθρακας. Μιας και μετά από ένα διάστημα αμολάει αυτά που έχει μαζέψει και χαιρετάνε τα ψάρια. Γενικά μόνο σε καινούργιο ενυδρείο ή μετά από θεραπεία βάζουμε άνθρακα στο ενυδρείο μας
είχα άνθρακα τότε, και το ήξερα αυτό, αλλά νομίζω ότι πέθαναν από ελατωμένη συντήρηση... Δεν έκανα αλλαγές νερού τότε για μήνες... Και ίσως πέθαναν από νιτρικά που απλά μαζεύτηκαν... Και ναι έχω το γνωστό καρφουρίσιο ενυδρείο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kritikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια πολυ καλησπερα.:. Ειχα επισκεψεις και μολις εφηγαν... λοιπον να ξεκινισω με το ενυδρειο μου... ειναι 110 λιτρα οι τελευτεες μετρισεις εγιναν με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και ειχα 7,6 ΡΗ, και οι υπολιπες μετρισεις εγιναν με στικ και ηταν καλες(η ετσι νομιζω)KH=3, NO2=0, NO3=25. Θανατους ψαριων δεν ειχα καθολου απο την αρχη μεχρι και τωρα... εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με 3 διαμερισματα στο προτο ειναι ο θερμοστατης στο. δευτερο δυο μπλε σφουγκαρια και κεραμικο τησ σερα και στο τριτο ειναι η αντλια. Για φως εχω μια λαμπα και εχω βαλει και μια μικρη λεντοταινια που δινει μια αποχροση απαλο πρασινο(οχι μεγαλης εντασεις). Απο φυτα εχω caboba caroliniana kai egeria densa.αλλα εναι ακομα μικρα και δεν μπορω να τα κλαδεψω. (για τη διακοσμηση δεν σας λεω γιατι θα με βρισετε.. ) θα με βοιθισετε στο φυτεμα;;;;
επειδή παίζει να έχουμε το ίδιο ενυδρείο, πόσα λίτρα βγάζει η αντλία σου???Γιατί εμένα χάλασε, και έχω για την ώρα μια 200... αλλά ψάχνω να παραγγείλω μεγαλύτερη... απλά δεν ξέρω πόσο ακόμα...

Γιατί έβαλες ταινία πράσινη??? Αυτή καθυστερή την ανάπτυξη των φυτών... Μη βλέπεις ότι είναι χαμηλής έντασης, τα λεντ, έχουν δέσμη φωτώς, και δε φαίνεται τόσο στο μάτι τι κάνει... Το φύτεμα είναι απλό, τη βγάζεις από το γλαστράκι της, και τη φυτεύεις. δε θα κάνει ποτέ ρίζες μέσα στο γλαστράκι... την είχα πάνω από μήνα και δεν έκανε ούτε ρίζα... μετο που την έβαλα στην άμμο γέμισε ρίζες!!!

Γιατί δε μας λες για τη διακόσμηση??? μάλλον δείξε μας!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIORGOS MISIRLIS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσόρισες g81gr στην παρέα μας !!!!
Καλώς σας βρήκα!!!

αυτό είναι και το ενυδρείο μου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 25-10-12 στις 23:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-12, 23:44
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

γεια σου φιλε καταρχας.και τωρα ανοιξε ενα θεμα να το κουβεντιασουμε εκει...εδω ειναι για συναντησεις εαν μπορει καποιος μοντερειτορ να μετακομιση τα ποστ ωστε να μεινει καθαρο εδω.δευτερων για το ενυδρειο σου γνωμη μου βγαλε οτι ψευτηκο εχει μεσα δεν κανει κανενα καλο,βγαλε τα λεντ φυτα με λεντ για να δεις θες πολλα λεφτα,βαλε δυο τ5 ή τ8 μια λευκη θερμο και μια φωτοσυνθεσης,για τα φυτα θα χρειαστεις ή υποστρωμα ή ταμπλετες ή διοξηδιο + τουλαχιστων ενα μπουκαλακι φλουρισ και τελος για μενα το φιλτρο σου δεν κανει τπτ ή βγαλετο και βαλε ενα εξωτερικο με 70ε eheim ή fluval ξηλωσε την κουμουτσα απο μεσα απο το ενυδρειο σου να κερδισεις και τα λιτρα ή αδειασε το κουτι κανε εσυ δυο χωρισματα με πλεξιγκλας και κανε ενα εσωτερικο σαμπ με αντλια micra 400lt απο του παλαμιωτη με 15ε και 6βατ καταναλωση να σε κομπλε βαλε μεσα ενα σακουλακι σιμβιοντ 20ε και λιγο ενυδρειακο βαμβακι με μπλα σφουγγαρι και βουαλα εχεις φιλτραρα!!!

αυτα απο μενα φιληκα μιχαλης
σε συναντηση θα δεις οτι ειμαι πολλη χειροτερος ρωτα τους αλλους να δεις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-10-12, 09:55
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

οκ αναδιατυπωνω θελει ψαξιμο στα σωστα λεντ και εξηγουμε...τι ειδος λεντ cree xpe-xpg,5050,3528,3550,power led,rgb κτλ με αντοιστοιχο κοστος και ποιοτητα και διαφορα στο αποτελεσμα και γω στο μινι ριφ λεντ εχω αλλα το εψαξα πολλη με φασμα φωτος ενταση κτλ,σε δυσκολα φυτα το δοκιμασες εχεις δει τι πανελ εχουν για φυτεμενα απαιτησεων?για να βαλεις 3 μετρα λεντ αδιαβροχα 5050 smd+τροφοδοτικο θες περιπου 50ε σωστα?γιατι λοιπον να μη βαλεις 2 τ5ή τ8 και να τελιωνεις??εγω εβαλα λεντ λογω απαιτσεων δικων μου.και επειδη ετσι και αλλιως δεν εχω καπακι αρα θα εμπαινα στην διαδηκασια τις κατασκευηςστο fb εχω φωτο με το φυτεμενο μου και το μεγαλο και το μικρο στο μεγαλο ειχα μια απλη τ8 λευκη και μια πλαντ της σερα δες και πες χαμηλων απαιτησεων και στο μικρο μια τ8 ουτα καν ενυδρειακη και ηταν και καμιας πενταετιας χαχαχα για δες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
να παρακολουθεις καλύτερα τα post
τίποτα απ' αυτά εμείς αγαπάμε τα ψάρια. ¶ντε στη χειρότερη να φάμε κανένα ψαρονέφρι
+1000000

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 26-10-12 στις 09:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-12, 11:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

έχω μπει στη διαδικασία να βάλω λεντ και εγώ, αλλά High power όχι ταινία, για να αντικαταστήσω την τ8 λάμπα του δικού μου η οποία είναι σκατά... φέγγει μόνο μπροστά και όχι στο πίσω μέρος του ενυδρείου, με αποτέλεσμα τα φυτά να μή μεγαλώνουν από πίσω. Για την ώρα μου έχουν κοστίσει 20 ¤ και τα 5 λεντ που έχω (τα 3 τα περιμένω από εμπει ακόμα)
Υποτίθετε πάντως ότι το ένα από τα 3 αυτά έχει φωτεινότητα περίπου 900 λυμενς, όσο δηλαδή η τ8 30w που έχω τώρα, άρα με 2 από αυτά θα φωταγωγεί όλο το σαλόνι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-12, 11:09
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

πόσα watt είναι η κάθε λάμπα led; γιατι υποθέτω δεν πρέπει να έχει πάρει ταινία
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-12, 16:30
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Τα λεντ που παρήγγειλα τα 2 είναι 3 βατ, και τα άλλα 3 είναι από 10 βατ το κάθε ένα. Οι δύο οι μικρές σε ποσότητα φωτισμού είναι σαν απογευματινός ήλιος, τα άλλα 3 θα σας πω, όταν τα εγκαταστήσω!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13569 seconds with 14 queries