Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-09, 00:11
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Σκαλαρια- Διακοσμηση και αποριες

Στηνω το πρωτο μου ενυδρειο και αλλαζω συνεχως αποψη για το τι θελω να κανω.. Αν και εχω σχεδον τα παντα για να στησω ενα σχετικα βιοτοπικο Malawi σκεφτομαι τελικα η πρωτη μου αποπειρα να ειναι με σκαλαρια που ετσι κι αλλιως μου αρεσαν ως ψαρια απο την πρωτη φορα που τα ειδα.
Θελω να ρωτησω τα εξης. Στο rio 180LT 101χ41x50 ποσα σκαλαρια μπορω να βαλω? Αν βαλω τον μεγιστο αριθμο ψαριων που θα μου πειτε αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω αργοτερα και αλλο ειδος ψαριου ή θα μεινω μονο με τα σκαλαρια?
Το Ph του νερου της βρυσης μου ειναι περιπου στο 7,8. Η μετρηση με υγρο τεστ της API. Ποσο προβλημα ειναι αυτο για σκαλαρια? Με ποιο τροπο θα το ριξω? (διαβασα οτι μαλλον χρειαζομαι πιο μαλακο νερο).
Απ' οτι διαβασα χρειαζομαι καποια φυτα. Ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιησω υποστρωμα φυτων και αν ναι ποσο πρεπει να παρω? Οσο για τη διακοσμηση ποσα και τι ειδους φυτα θα προτεινατε? Ξυλο ενα μεγαλο ή παραπανω? πειραζει που εχω ψιλη αμμο ή πρεπει να παρω χαλικι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-09, 00:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
να ειναι με σκαλαρια που ετσι κι αλλιως μου αρεσαν ως ψαρια απο την πρωτη φορα που τα ειδα.θα σου προτεινα να ξεκινησεις με αυτο που σου αρεσει περισσοτερο...αρκει να σεβαστεις τις απαιτησεις τους...
Θελω να ρωτησω τα εξης. Στο rio 180LT 101χ41x50 ποσα σκαλαρια μπορω να βαλω? επειδη τα λιτρα δεν ειναι παρα πολλα θα σου προτεινα να βαλεις ζευγαρι. μπορεις να ξεκινησεις με μια 5αδα και να περιμενεις να σχηματιστει το ζευγαρι....μετα κρατησε το και δωσε τα υπολοιπα... Αν βαλω τον μεγιστο αριθμο ψαριων που θα μου πειτε αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω αργοτερα και αλλο ειδος ψαριου ή θα μεινω μονο με τα σκαλαρια? με ενα ζευγαρι σκαλαρια μπορεις να βαλεις και καμια 10αρια σμηνοψαρα.
Το Ph του νερου της βρυσης μου ειναι περιπου στο 7,8. Η μετρηση με υγρο τεστ της API. Ποσο προβλημα ειναι αυτο για σκαλαρια? μη τα ταλαιπωρησεις. αν σου αρεσουν σαν ειδος δωσε τους μαλακο και οξινο νερο απο ΑΟ...εναλλακτικα χρησιμοποιησε τυρφη. παντως ειναι κριμα να τα κρατησεις σε σκληρο και αλκαλικο νερο.Με ποιο τροπο θα το ριξω? (διαβασα οτι μαλλον χρειαζομαι πιο μαλακο νερο).συσκευη αντιστροφης οσμωσης ή χρηση τυρφης. μπορεις και να αγοραζεις απιονισμενο αλλα δε σε συμφερει και θα ειναι και πολυ κουραστικο σε τοσα λιτρα...
Απ' οτι διαβασα χρειαζομαι καποια φυτα. δε τα χρειαζεσαι. καλο κανουν σιγουρα. και αν σου αρεσουν οκ. αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο. Ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιησω υποστρωμα φυτων και αν ναι ποσο πρεπει να παρω?αν δε κανεις hifh-tech φυτεμενο δε χρειαζεσαι υποστρωμα Οσο για τη διακοσμηση ποσα και τι ειδους φυτα θα προτεινατε?οποιαδηποτε ευκολα φυτα. αν θελεις μενεις σε εχινοδωρους, βελισνερια, πιστια και μερικα ακομη φυτα λατινικης αμερικης για να δωσεις βιοτοπικο χαρακτηρα. μπορεις και χωρις φυτα με πολλα ξυλα (ή και φυλλα..) Ξυλο ενα μεγαλο ή παραπανω? πειραζει που εχω ψιλη αμμο ή πρεπει να παρω χαλικι?
δε πειραζει η ψιλη αμμος...καλυτερα μαλιστα...απλα να μην ειναι ασβεστολιθικη και ανεβαζει σκληροτητες...
πολλες απο τις ερωτησεις σου εχουν ηδη απαντηθει εδω μεσα...η "αναζητηση" ειναι ενα πολυ χρησιμο εργαλειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-09, 07:33
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Αλλη μια απορια σχετικα με Α/Ω.. Διαβασα μεσω αναζητησης τα θεματα της Α/Ω και μου εμεινε μια απορια.. Εφοσον δε χρειαζεται να ειναι μονιμα συνδεδεμενη με τη βρυση, οταν τη χρησιμοποιω στελνω το "καθαρο" νερο απ' ευθειας στο ενυδρειο ή μπορω να το αποθηκευω καπου αλλου και μετα να το βαζω στο ενυδρειο? τι γινεται στην περιπτωση που η βρυση ειναι λιγο μακρια σε σχεση με το ενυδρειο? εχω ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου και πουλαει αυτες..
http://www.osmosisaquariums.com/prod...pen1=13&open2=

δεν ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες του ?

και κατι αλλο.. υπαρχει διαχωρισμος στον εξοπλισμο α/ω για θαλασσινο ή γλυκου? βρηκα κατι στο ebay
http://cgi.ebay.com/AQUARIUM-REEF-RO...item518e2fcac4
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-09, 11:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν τη χρησιμοποιω στελνω το "καθαρο" νερο απ' ευθειας στο ενυδρειο ή μπορω να το αποθηκευω καπου αλλου και μετα να το βαζω στο ενυδρειο? μπορεις να το αποθηκευσεις...και για πολλες μερες αν χρειαστει σε ενα καθαρο δοχειο που εχεις εναν κυκλοφορητη μεσα...το νερο δε πρεπει να μενει στασιμο για πολυ καιρο. τι γινεται στην περιπτωση που η βρυση ειναι λιγο μακρια σε σχεση με το ενυδρειο? αναλογα..μπορεις να συλλεγεις σε δοχειο το νερο και μετα να το ριχνεις στι ενυδρειο..η να βαλεις ενα πολυ μακρυ λαστιχο οπως εκανα εγω που να φτανει απο την οσμωση μεχρι το ενυδρειο. εχω ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου και πουλαει αυτες..
http://www.osmosisaquariums.com/prod...pen1=13&open2=

δεν ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες του ?πολυ τσιμπημενες για 3 μονο σταδια...μπορεις να βρεις πολυ πολυ φθηνοτερες...

και κατι αλλο.. υπαρχει διαχωρισμος στον εξοπλισμο α/ω για θαλασσινο ή γλυκου?
υαρχουν οσμωσεις 3 ή 4 ή 5 ή και παραπανω σταδιων. στα reef ενυδρεια χρειαζομαστε πολλα σταδια ωστε να εχουμε και ρητινες..
στο γλυκο ειναι πιο απλα τα πραγματα και μπορει να σου κανει δουλεια και μια πιο απλη ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-09, 11:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εφοσον το δοχειο κλεινει απο παντου, και μιλαμε για νερο απο Α/Ο ο κυκλοφορητης ειναι μαλλον υπερβολη...
Εκ πειρας, δοχειο 200 λιτρων (πλαστικη δεξαμενη νερου με καπακι) χρειαζεται ενα απλο καθαρισμα καθε χρονο, κυριως επειδη το καπακι ανοιγοκλεινει συχνα και πιανει μια ελαφρια γλιτσα μετα απο κανα χρονο, χωρις κυκλοφορητη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-09, 13:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ βολικο αυτο!
κι εγω συλλεγω νερο σε δοχειο χωρις κυκλοφορια αλλα το κανω σε δεκαλιτρο (για να αναπληρωνω τις εξατμισεις) και συνηθως το καταναλωνω σε καμια 5-6 μερες...
δε χρειαστηκε ποτε να αποθηκευσω νερο περισσοτερο διαστημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-09, 23:38
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Διαβασα οτι το υψος που χρειαζονται τα σκαλαρια ειναι τουλαχιστον 50cm καθαρα αν οχι 60 αλλα δυστυχως εγω εχω μονο 50cm και αυτα οχι καθαρα.. Κανω δευτερες σκεψεις μηπως το ενυδρειο μου τελικα δεν ειναι καταλληλο για τα σκαλαρια. Εσεις τι αλλο θα μου προτεινατε για τις διαστασεις μου ωστε να ζουν ανετα και να εχουν ζωηρα χρωματα αν ειναι εφικτο αυτο βασει διαστασεων του ενυδρειου μου? αν δεν προχωρησω το ενυδρειο μου με τα σκαλαρια θα καταληξω τελικα στο malawi..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-09, 13:30
nixto Ο χρήστης nixto δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: galatsi
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

αν θες να ρηξεις την σκληροτητα χωρις πολλα εξοδα παρε απιονισμενο νερο αυτο για τα σιδερα και οταν κανεις αλλαγες μισο απο την βριση και μισο απο το αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να ριξει ετσι σκληροτητα ναι. χωρις εξοδα ομως οχι! πολυ ασυμφορη μεθοδος καθως μιλαμε για 180 λιτρα. αλλαγη εβδομαδιαια 30% δηλαδη 60 λιτρα σχεδον. το μισο τουλαχιστον απιονισμενο (και αν επαρκει το μισο-μισο αναλογα το νερο δικτυου) μιλαμε για τουλαχιστον 30 λιτρα=8 μπιτονακια 4λιτρα σε καθε αλλαγη. αρα 2 ευρω τη βδομαδα. οποτε 8 ευρω το μηνα τουλαχιστον για νερο μονο! σε ενα χρονο εχει ηδη αγορασει μια πολυ καλη οσμωση με 100 ευρω καθως υπαρχουν και φθηνοτερες.

υ.γ. χωρια τα λεφτα στους γιατρους για τη μεση του γιατι καθε βδομαδα 8 μπιτονια.....χι χι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-09, 17:28
sdoe21 Ο χρήστης sdoe21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδιά, επειδή σχεδιάζω το πρώτο μου ενυδρείο, και μου αρέσουν πολύ τα σκαλάρια θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής.

Μου αρέσουν πολύ τα ενυδρεία με ξύλα, πέτρες και λίγα φυτά. Όχι τα ενυδρεία "Ζούγκλα". Γενικά μίνιμαλ πράγματα!

Πιστεύετε οτι θα έχουν πρόβλημα σε τέτοιο περιβάλον??

Θα βάλω φυσικά και κάποια φυτά που ξέρω οτι συμπαθουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοσμηση Dionysia Χρυσόψαρα 19 16-03-09 23:21
διακοσμηση zhta47 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 17-06-08 15:53
διακοσμηση-αναζητηση joys Malawi 12 29-10-07 23:39
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ Ρέα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 13-05-07 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05760 seconds with 15 queries