Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-17, 12:19
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή μεταβαση στο αλατι με Fowlr

ενυδρειο 140 χ 50 χ 60 , σαμπ 100χ40χ40 σκιμμερ rlss r8I
αντλια επιστροφης jebao ac3500 , και παμε τωρα να σας ζαλισω στην ερωτηση. το σαμπ εχει τρεις μπαφλες δεν εχω κολησει ακομα καμια. εκει θελω την γνωμη σας , πως να χωρισω το σαμπ ωστε να ειναι ευκολο στο καθαρισμα, επισεις το σαμπ στη μια γωνια εχει δυο γυαλακια κολημενα (σαν ορθιο κουτακι ) με σκοπο τον ανθρακα και τον αντιφ. να τα βαλω εκει , χωρητικοτητασ 1.72 λ το κουτακι .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-17, 12:23
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
ενυδρειο 140 χ 50 χ 60 , σαμπ 100χ40χ40 σκιμμερ rlss r8I
αντλια επιστροφης jebao ac3500 , και παμε τωρα να σας ζαλισω στην ερωτηση. το σαμπ εχει τρεις μπαφλες δεν εχω κολησει ακομα καμια. εκει θελω την γνωμη σας , πως να χωρισω το σαμπ ωστε να ειναι ευκολο στο καθαρισμα, επισεις το σαμπ στη μια γωνια εχει δυο γυαλακια κολημενα (σαν ορθιο κουτακι ) με σκοπο τον ανθρακα και τον αντιφ. να τα βαλω εκει , χωρητικοτητασ 1.72 λ το κουτακι .


Καλημέρα Σπύρο και καλή αρχή σου εύχομαι να έχεις!
όταν λες μπαφλες τι εννοείς?
αν μπορείς βγάλε μια φώτο το σαμπ να το δούμε για να σου πούμε την γνώμη μας!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-17, 12:56
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

εννοω τα εσωτερικα χωρισματα . εχει 3 αλλα δεν εχω κολησει ακομα κανενα. περιμενω καμια ιδεα . ερχονται φωτο.
-------------------------
upload failed
???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 12-01-17 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-17, 12:58
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

εδω ειναι το σαμπ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  45,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-17, 13:04
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

μετα απο πολυ ψαξιμο καταλαβα οτι θελει resize !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio small.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  37,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-17, 13:25
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Για δες εδω το σχέδιο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-17, 13:59
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

υπαρχει λογος που το τελευταιο διαμερισμα ειναι λοξο ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-17, 14:12
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει λογος που το τελευταιο διαμερισμα ειναι λοξο ?
ναι σπυρο υπάρχει!
μόνο που πρέπει να γέρνει απο αριστερά λίγο και όχι από δεξιά!
ο λόγος είναι ότι στο τελευταίο διαμέρισμα που δημιουργείτε ο καταρράκτης εάν δώσεις λίγο κλήση δεν ακούγεται το κατέβασμα του νερού!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-17, 14:33
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

να σου πω και εγω ετσι ειχα σκεφτει να το κανω , βαση και του δικου σου π το ειχα δει στα ποστ σου. μου αρεσε η ιδεα , απλα ειχα σκεφτει να κανω αναποδα την κλιση στο τελευταιο χωρισμα. ωστε να στριφογυρναει λιγο την χαετο στο μεσαιο διαμερισμα. ειναι αναποδα στο σχεδιο , σωστα ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-17, 14:07
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

σωστά Σπύρο το τελευταίο δεξιά χώρισμα θέλει κλίση προς τα αριστερά για μην ακούγεται το νερό πέφτοντας στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ!
θα σου πρότεινα όμως πρώτα να κατασταλαξεις στον εξοπλισμό που θα βάλεις και μετά να κολλήσεις τα διαχωριστικά τζάμια στο σαμπ έτσι ώστε να εκμεταλλευτεις καλύτερα τους χώρους που θα δημιουργηθουν!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-17, 22:14
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Πολυ σωστο αυτο. περιμενω τωρα απο δευτερα να παραλαβω το σκιμμερ και μετα αρχιζει το παρτυ . κολημα τα τζαμια ετοιμασια το κυριως με αραγωνιτη και νεκρο βραχο.
Ζωντανο να βαλω εξ αρχης η δεν εχει νοημα λογο αμμωνιας π θα ανεβασει το ενυδρειο στην αρχη ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-17, 23:12
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλη αρχη και απο μενα να εχεις

θα σου πρωτινω γενικα να μην βιαστεις. ξερω ειναι πολυ δυσκολο και σε εμενα οσο και να μου το ελεγαν δεν τους ακουγα, πραγμα που μου διμουργησε αρκετα προβληματα.
δωσε βαση στον εξοπλησμο. βασικα πραγματα πρεπει να ειναι καλα και αξιοπιστα και οχι βιαστικα γιατι πανω σε αυτα θα στιθει το ολο συστημα.
προσπαθησε να κανεις καλο στρωσιμο στην αρχη. βαλε τον αραγωνιτη σου βαλε και ν.β. και περημενε. δεν υπαρχει λογος να βαλεις ζωντανο απο τωρα, μπρει να βοηθισει στο ταχυτερο στρωσημο αλλα μπορει και να σου φερει και δυσαρεστες εκπλιξεις. λιγο τροφουλα λιγα βακτιρια και λιγο χρονο και μια χαρα θα εισαι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-01-17, 00:16
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Λεοναρδε και εσενα Νικο για της συμβουλες , θα προσπαθησω σε αυτο το ενυδρειο να δειξω την δεουσα υπομονη ωστε να πανε ολα καλα. εκτοσ απο το σκιμμερ και την αντλια επιστροφης απο το σαμπ εχω και ενα κυκλοφοριτακι κινεζακι 5000 λ.ω. για αρχη και πρεπει να παρω κυκλοφορητες... αλλα τι . ζαχαρωνω και εγω jebao pp8 με κοντρολερ. αλλα ενα η δυο λετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-17, 11:15
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλύτερα να πάρεις δυο έτσι ώστε να είσαι πιο χαλαρός αλλά και να τις δουλεύεις πιο άνετα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-17, 15:55
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Ωραία λίτρα!!!
Fish only δεν έχω δει να κρατάει κανενας για πολύ καιρό.
Για να δούμε θα αντέξεις χωρίς κοράλλια .

Γενικά ο εξοπλισμός που πρέπει να πάρεις θα πρέπει να είναι καλός και αξιόπιστος .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-01-17, 00:13
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

jebao rw-15 set μαζι με τον κοντρολερ και τους νεους μαγνητες. ο κινεζος το εχει απο οτι ειδα. αλλα δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστος και αν θα φαω τελωνειο. ο γνωστος "δρομοσ του ψαριου". εχεται ψωνισει τπτ απο αυτον ?
Το σκιμμερ το παρελαβα δευτερα απο δανια RLSS R8-I , λιγο γαιδουρακι, αναβαθμισμενο με τον τελευταιο κοντρολερ και αντλια . το σαμπ εχει διαμορφωθει ωστε να χωραει και στο πρωτο διαμερισμα αλλα και στο δευτερο.
Αναλογα που θα μ δουλεψει καλυτερα. και αντιστοιχα στο αλλο σχεδιαζω να βαλω χαετο και καπου αναμεσα να στριμωξω και ενα ατσ .
Σακη , δεν εχεις και αδικο. ισως παω και εγω σε ριφ , αλλα μεχρι να αποκτησω λιγο εμπειρια στην διαχειρηση του θαλασσινου θα τρεξω με φισ ονλυ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-17, 07:02
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

χωρίς να θέλω να σε σου πασαρω μαγαζιά μιας που δεν είναι του χαρακτήρα μου θα σου έλεγα να κοιτάξεις και από fish-street. εχει καταστήματα στην Ευρώπη και δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 19-01-17 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-01-17, 16:32
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

σημερα φτιαχνω σωληνες , εχω μια επιστροφη προς το σαμπ φ50. εχω δει καποιους να βαζουν πλαστικη βανα στην ακρη της σωληνασ για να γεμιζει η σωληνα νερο και να μην κανει θορυβο απο το γαργαρο νερο. δεν εννοω τον θορυβο απο πανω , εκει εχει ενα ταυφ και δεν ακουγεται. εχει νοημα να το κανω και εγω η τσαμπα θα παιδευτω ?? το εχει δοκιμασει κανεις ??? εχω δει με δυο σωληνεσ επιστροφης να γινεται και οτι υπερχειληζει παει στην δευτερη σωληνα, αλλα με μια δεν ξερω πως θα λειτουργει...
-------------------------
....και μια αλλη χαζη ερωτηση , ξερει κανεις περιπου αναλογια αλατι νερο ,,,, ωστε να υπολογησω ποσο πρεπει να παρω για το πρωτο γεμισμα και ποσο ακομα spare ?
-------------------------
διαβασα κατι για περιπου 35 γραμμαρια στο λιτρο , στο περιπου παντα , φυσικα θα γινει και μετρηση με διαθλασομετρο αλλα ισχυει ωστε να υπολογησω λιγο τα κιλα που θα αγορασω ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 21-01-17 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-01-17, 21:28
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Αξηζει η βανα και τριπα στο τάφ με βαλβίδα ρυθμιζόμενη....
Η διπλή προσφέρει ασφάλεια σε περίπτωση που βουλωσει η πρώτη....
Το αλάτι είναι αν δεν κάνω λάθος 33 - 37γραμμάρια ανά λίτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-17, 14:06
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα φτιαχνω σωληνες , εχω μια επιστροφη προς το σαμπ φ50. εχω δει καποιους να βαζουν πλαστικη βανα στην ακρη της σωληνασ για να γεμιζει η σωληνα νερο και να μην κανει θορυβο απο το γαργαρο νερο. δεν εννοω τον θορυβο απο πανω , εκει εχει ενα ταυφ και δεν ακουγεται. εχει νοημα να το κανω και εγω η τσαμπα θα παιδευτω ?? το εχει δοκιμασει κανεις ??? εχω δει με δυο σωληνεσ επιστροφης να γινεται και οτι υπερχειληζει παει στην δευτερη σωληνα, αλλα με μια δεν ξερω πως θα λειτουργει...
-------------------------
....και μια αλλη χαζη ερωτηση , ξερει κανεις περιπου αναλογια αλατι νερο ,,,, ωστε να υπολογησω ποσο πρεπει να παρω για το πρωτο γεμισμα και ποσο ακομα spare ?
-------------------------
διαβασα κατι για περιπου 35 γραμμαρια στο λιτρο , στο περιπου παντα , φυσικα θα γινει και μετρηση με διαθλασομετρο αλλα ισχυει ωστε να υπολογησω λιγο τα κιλα που θα αγορασω ?
Σπύρο καλησπερα!
μετά τον σύνδεσμο βάζουμε το Τ για να μπορούμε να ξεμπουκωνουμε το νερό που μπαίνει σε πρώτη φάση στους σωλήνες,έτσι ανοίγοντας και μια τρύπα απο το πάνω μέρος κανουμε αυτόματα και εξαέρωση!
αλάτι να πάρεις μια μεγάλη συσκευασία τροπικ μαριν προ ρεεφ για να σου φτηνότερα η αναλογία αλάτι/κιλο!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-17, 17:18
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

παλικαρια μ Νικο και Σακη , καλησπερα

Αποψε τελικα θα γινουν οι σωληνωσεις . Αλατι και εγω αυτο ειχα σκεφτει το τροπικ μαριν λογο κοστους περισσοτερο.
Εξαερωση ειχα και πανω και κατω οταν ειχα το γλυκου νερου απλα δεν ειχα πουθενα βανα τοτε , τωρα με την βανα νομιζω θα ειναι λιγο πιο αθορυβη η κατασκευη ... σημερα κλεινουν μια εβδομαδα οι κολησεις στα χωρισματα του σαμπ... να ριξω νερο αυριο και να δοκιμασω τα υδραυλικα η να μεινει κιαλλο ? νεκρο βραχο εχω γυρω στα 55-60 κιλα νομιζω ειναι υπερ αρκετος , η κανω λαθος ? ζωντανο δεν εχω καθολου και θα πρεπει να παρω , αλλα ποσο περιπου ? 5-10 κιλα ?
Νικο το aquaforest ειναι φθηνο αλλα μαλλον ειναι ασυμφορο ως προς την αναλογια αποτι καταλαβαινω , γιαυτο λες και εσυ τροπικ μαριν , ε ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-17, 15:20
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo Εμφάνιση μηνυμάτων
παλικαρια μ Νικο και Σακη , καλησπερα

Αποψε τελικα θα γινουν οι σωληνωσεις . Αλατι και εγω αυτο ειχα σκεφτει το τροπικ μαριν λογο κοστους περισσοτερο.
Εξαερωση ειχα και πανω και κατω οταν ειχα το γλυκου νερου απλα δεν ειχα πουθενα βανα τοτε , τωρα με την βανα νομιζω θα ειναι λιγο πιο αθορυβη η κατασκευη ... σημερα κλεινουν μια εβδομαδα οι κολησεις στα χωρισματα του σαμπ... να ριξω νερο αυριο και να δοκιμασω τα υδραυλικα η να μεινει κιαλλο ? νεκρο βραχο εχω γυρω στα 55-60 κιλα νομιζω ειναι υπερ αρκετος , η κανω λαθος ? ζωντανο δεν εχω καθολου και θα πρεπει να παρω , αλλα ποσο περιπου ? 5-10 κιλα ?
Νικο το aquaforest ειναι φθηνο αλλα μαλλον ειναι ασυμφορο ως προς την αναλογια αποτι καταλαβαινω , γιαυτο λες και εσυ τροπικ μαριν , ε ?

Καλησπέρα Σπύρο!
μια χαρά είναι οι μέρες που τα άφησες να στεγνώσουν!
μπορεί και τον μισό βράχο να χρειαστείς μόνο και να βάλεις δυο τρία κιλά ζωντανού για να επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης του!
έτσι ακριβώς Σπύρο!
αναμένουμε φώτο από τις προετοιμασιες σου φιλαράκι!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-17, 16:06
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

ανθρακα και αντιφως πρεπει να βαλω απο την αρχη που θα στρωνω η να το αφησω για ποιο μετα ???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-17, 16:14
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Δεν έχεις θέμα εάν τα βάλεις και από την αρχή!
κακό δεν θα κάνεις........
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-17, 11:10
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

αμα δεν σε θελει τελικα .... απλωνω το λαστιχο να το παω μπαλκονι δωματιο να γεμισω νερο . εσπασε απο το κρυο και εχανε. με τα πολλα ριχνω νερο μεσα στον πυργο υπερχειλησησ να δω στεγανωτητα απο τους δυο συνδεσμουσ δεξαμενησ . χανει ο φ20. ενω πριν ενα μηνα ηταν ολα οκ με το ενυδρειο να δουλευει. τι γκαντεμια .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-17, 12:49
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

δεν πειράζει Σπύρο,καλύτερα τώρα παρά στο μέλλον με μπουσταρισμενο ενυδρείο!
σε τι φάση βρισκόμαστε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-01-17, 14:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

μην αγχώνεσαι!!!
καθάρισε τα νερά και πάνε πάρε φλαντζες να βάλεις για να σταματήσεις την δίάρόή!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-02-17, 20:46
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

τελικα αγορασα νεους συνδεσμουσ , το καλο με τον πυργο υπερχ/σης ειναι οτι , οτι και να γινει αδειαζεισ τον πυργο και κανεις την δουλεια σου με ασφαλεια.
εκατσα να ζεστανω την pvc να την περασω στο φ50 δεξαμενησ , αλλα δεν επαιξα και πολυ μαζι της γιατι διαπιστωσα πως δεν εχω πραιμερ και με σκετη κολα δεν το εμπιστευομαι . σαββατο πρωι αρχηζω παλι εργασιες , γτ λογο δουλειας δεν προλαβαινω να παρω ανασα.
μεσα στο κυριοσ ειχα ριξει 4 -5 ποντους νερο οταν δοκιμασα τα υδραυλικα (αντλια - κυριος ενυδρειο) , χτεσ εβαλα μερικα κοματια βραχου να δω τι παιζει , και το αφησα ετσι . σημερα λοιπον γυρνοντασ σπιτι , μυριζε το δωματιο καπως .μαλλον θελει καλο πλυσιμο ο νεκρος βραχοσ ε ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
μην αγχώνεσαι!!!
καθάρισε τα νερά και πάνε πάρε φλαντζες να βάλεις για να σταματήσεις την δίάρόή!!
σακη ευτυχως την δοκιμη την εκανα ακαριαια . οπως και το αδειαζμα του πυργου. εβαλα μονο εκει μεσα νερο μεχρι πανω να δω με το βαρος και την πιεση του νερου αν θα χασει. και ψιλο εσταζε. αμα ηταν το αφρικανικο π ειχα δεν θα το πειραζα γτ το σαμπ ειναι ακριβως απο κατω και μεσα σε μερικεσ μερεσ θα σταματουσε (οπως ειχε συμβει και στο παρελθον). απλα λογο αλατιου που θα εχει μεσα ειπα να το κανω στεγανο εξ αρχης .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 01-02-17 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-02-17, 17:06
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλή αρχή κ από μένα Σπύρο. Τα ωραία τώρα ξεκινάνε που το πας βήμα βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-02-17, 19:45
SpirosLo Ο χρήστης SpirosLo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 151
Smile

ο νεκροσ βραχοσ σας , οταν τον βρεξατε , εβγαλε μυρωδια και βρωμα ??? εμενα εβγαλε πολυ πραγμα παντος... ακομα μυριζει.... αυριο θα πεσει πλυσιμο αν και τελειως καθαροσ δεν νομιζω να ειναι ποτε ....εχει ιχνοι απο διαφορους οργανισμους , απειρους σπειρογραφους μερικα μυδια η πεταλιδεσ νεκρες χωμενεσ μεσα του.... με εχει συναρπασει ολο το κονσεπτ ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή κ από μένα Σπύρο. Τα ωραία τώρα ξεκινάνε που το πας βήμα βήμα.
ευχαριστω πολυ φιλε μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SpirosLo : 03-02-17 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος: Ηπια μεταβαση σε διπλασια watt. sarpijk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 23-05-13 12:04
Δ Ε Η -FOWLR andreas72 Παραλία - Beach Bar 91 31-01-12 11:15
fowlr by kostas_pana kostas_pana Fish Only 38 27-01-12 16:31
FOWLR για Πικασο Pritanis Fish Only 4 15-05-10 20:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09104 seconds with 14 queries