Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-16, 12:31
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή Αρχάριο στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
  • Είδος ενυδρείου: reef
  • Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις: χειροποιητο γιαλι - 1,25Χ50Χ50
  • Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρειο: απο αρχές αυγούστου 2016
  • Συνολικά λίτρα: περίπου 400
  • Sump (ναι/όχι): χειροποιητο γιαλι 76Χ33Χ40
  • Skimmer: οχι ακόμα (θα γίνει αγορα deltec mce600)
  • Φωτισμός: led τρεις λαμπες με τρεις λεντοταινιες η καθεμια 19.5 W X 3 = 58,5 W
  • Κυκλοφορία: κυκλοφορητες tunze 6025 (2800L/h) , koralia 3 και αντλια επιστροφης Eheim
  • Υπόλοιπος εξοπλισμός (πχ όζον, UV κλπ): οχι
  • ¶λλες πληροφορίες: (πχ ύπαρξη refugium, chaeto, DSB, algae scrubber κλπ): οχι
  • Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): 60 λιτρα τη βδομαδα με προσθηκη stability μισο καπακι.


ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

  • Ιχθύες(είδη και αριθμός): 2 amphirion ocellaris , 1 pseudochromis porphyreus, 1 zebrasoma flavescens(yellow tang)
  • Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός): 1 ectacmea quadricolor
  • Κοράλλια(είδη και αριθμός): οχι
  • Soft corals: οχι
  • LPS: οχι
  • SPS: οχι
  • Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
  • (τάισμα, πρόσθετα, αναπαραγωγή,fraging): μια φορα τη μέρα τροφη tropical bionautik flakes και για την ανεμώνη μια φορά τη βδομάδα ενα κομμάτι απο κατεψυγμένη γαρίδα.




Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι): Οχι
  • Ρουτίνα δόσεων( πόσο και πόσες φόρες την ήμερα):
  • Ca:
  • Mg:
  • KH:
  • Strodium:
  • Iodium:
  • Elements:
¶λλες παρατηρήσεις:



ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)


  • Αλατότητα: 1023-1024
  • PH: -
  • KH: -
  • ΝΗ3/NH4: 0-0,25
  • ΝΟ2: 0
  • ΝΟ3: 5-15
  • PO4: -
  • Ca: -
  • Mg: -
  • Θερμοκρασία: 25-26


¶λλες πληροφορίες για το σύστημα:



ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:











-------------------------
Να προσθέσω πως συνολικά εχω γύρω στα 31-32 κιλά βράχο. τα 3 κιλά τα είχα παρει Ζωντάνο και τα υπόλοιπα Νεκρό.

Το ενυδρείο τρέχει γύρω στις 70 μέρες. αρχικά μόνο με το βράχο μέσα έτρεχε 20 μέρες έπειτα μπήκε το porphyreus μόνο του για 30 μέρες. μέτα το ένα ocellaris για 18 μέρες και εδω και 2 μέρες εχω βάλει μέσα το δεύτερο ocellaris το yellow tang και την ανεμώνη.

To yellow tang το εχω βγαλει πολλες φωτογραφιες γιατι παρατηρησα κατι στιγματα που τα έχει απο τη πρώτη μέρα. Είναι λιγο αγχωμένο ακομα απο τη προσαρμογή του γιατι εχει μονο 2 μέρες μεσα στο ενυδρείο αλλα γενικα δείχνει ευδιαθετο κατα κύριο λόγο αφου έφαγε κανονικά απο τη ΄δεύτερη κιόλας μέρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tnick : 16-10-16 στις 12:31 Αιτία: Automerged Doublepost
  #2  
Παλιά 16-10-16, 13:17
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλή αρχή φίλε μου να εχεις στα αλάτια και καλή διαμονή στην θαλασσινή παρέα μας!
με αργά και σταθερά βήματα,σωστό εξοπλισμό και αρκετό διάβασμα,θα μπορείς να τρέχεις έναν ισορροπημένο ύφαλο χωρίς προβλήματα!
το όνομα σου?
για αρχή εαν μπορείς ανέβασε την αλατοτητα στο 1,026 σταδιακά και σε βάθος χρόνου 10 ημερών!
ο Χαβανέζος ειναι γεμάτος ικ οπότε καλό είναι να ταΐζεις τροφή με σκόρδο!
αν θελεις παίξε λίγο με τον βράχο έτσι ώστε να εχεις και καλύτερη ροή!
σκιμμερ mce600 παρε το μοντελο με την καλη αντλια που εχει!
αντίστροφη όσμωση θα χρειαστείς!
αυτόματη αναπλήρωση!
ελεγκτή θερμοκρασίας!
επίσης θα χρειαστείς υλικό αντιφωσφoρου και ενεργού άνθρακα χοντρής κοκκομετριας που μπορείς να τους παραγγείλεις απο water waves!
βακτήρια αν θελεις μπορείς να χορηγήσεις όπως και λίγο ζωντανό βράχο για να επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης του!
Σου ευχομαι καλή συνέχεια και να κρατάς μας ενήμερους!!
  #3  
Παλιά 16-10-16, 13:24
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή φίλε μου να εχεις στα αλάτια και καλή διαμονή στην θαλασσινή παρέα μας!

με αργά και σταθερά βήματα,σωστό εξοπλισμό και αρκετό διάβασμα,θα μπορείς να τρέχεις έναν ισορροπημένο ύφαλο χωρίς προβλήματα!

το όνομα σου?

για αρχή εαν μπορείς ανέβασε την αλατοτητα στο 1,026 σταδιακά και σε βάθος χρόνου 10 ημερών!

ο Χαβανέζος ειναι γεμάτος ικ οπότε καλό είναι να ταΐζεις τροφή με σκόρδο!

αν θελεις παίξε λίγο με τον βράχο έτσι ώστε να εχεις και καλύτερη ροή!

σκιμμερ mce600 παρε το μοντελο με την καλη αντλια που εχει!

αντίστροφη όσμωση θα χρειαστείς!

αυτόματη αναπλήρωση!

ελεγκτή θερμοκρασίας!

επίσης θα χρειαστείς υλικό αντιφωσφoρου και ενεργού άνθρακα χοντρής κοκκομετριας που μπορείς να τους παραγγείλεις απο water waves!

βακτήρια αν θελεις μπορείς να χορηγήσεις όπως και λίγο ζωντανό βράχο για να επισπεύσεις την διαδικασία ωρίμανσης του!

Σου ευχομαι καλή συνέχεια και να κρατάς μας ενήμερους!!


Νικος λεγομαι. Βασικα το ενυδρειο μαζι με το επιπλο ειναι του Πανου απο αλεξανδρουπολη μιας και εγω ειμαι απο εδω. Α.Ο εχω εννοειται και το τελευταιο διαμερισμα του σαμπ εχω σκοπο να το κανω για αυτοματη αναπληρωση σιγα σιγα!
Αντιφοσφωρο και ανθρακα εχω βαλει σε τουλι στο σαμπ μεσα ξεχασα να το αναφερω. Για το χαβανεζο εχετε να προτεινεται καποια τροφη; Εχω διαβασει και αλλη θεραπεια για ικ οπως και να τον απομονωσω στο σαμπ. Τι προτεινεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #4  
Παλιά 16-10-16, 13:59
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικος λεγομαι. Βασικα το ενυδρειο μαζι με το επιπλο ειναι του Πανου απο αλεξανδρουπολη μιας και εγω ειμαι απο εδω. Α.Ο εχω εννοειται και το τελευταιο διαμερισμα του σαμπ εχω σκοπο να το κανω για αυτοματη αναπληρωση σιγα σιγα!
Αντιφοσφωρο και ανθρακα εχω βαλει σε τουλι στο σαμπ μεσα ξεχασα να το αναφερω. Για το χαβανεζο εχετε να προτεινεται καποια τροφη; Εχω διαβασει και αλλη θεραπεια για ικ οπως και να τον απομονωσω στο σαμπ. Τι προτεινεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
καλησπερα συνονόματε λοιπόν!
α ωραία!γνωριστήκαμε εχθές με τον Πανο!
φανταστικός άνθρωπος και πολύ καλλιεργημενος!
μπορείς να βάλεις Labroides Dimidiatus(γιατρος) όπως και να ταΐζεις αρτεμια με σκόρδο κατεψ/νη η' να μουλιάζεις φύλλα τροφής σε σκορδοζουμο!
καλή συνέχεια νικολα!
  #5  
Παλιά 16-10-16, 18:08
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλη αρχη και καλη πωρεια στα αλμυρα και απο μενα!!!
καλο ειναι για το ικ να μην καταλυξεις σε χημικη θεραπεια ουτε να στρεσαρεις επιπλεων το ψαρακι με μεταφωρα σε καραντινα. δοκημασε να λιωσεις ενα σκορδακι και να το βαλεις σε νερο α/ο και με αυτο να μουλιαζεις την τροφη, η αγωρασε ενα σκεβαζμα σκορδου και κανε κατι αναλογο.

απο φως νομιζω (αν και δεν ξερω και πολλα περημενε να ακουσεις την γνωμη καποιου ποιο παλιου) θες κι αλλο αν ειναι να βαλεις κοραλια.

το σκιμερ καλο ειναι να το επισπευσεις, θεορω οτι ειναι πολυ χρησημο ειδικα οσο το ενυδρειο προχοραει.
  #6  
Παλιά 16-10-16, 18:40
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση πως όταν έχει ικ ένα θαλασσινό ενυδρείο,κατεβάζουμε την αλατότητα,σε αντίθεση με ένα γλυκού νερού που κάνουμε θεραπεία με αλατι.διορθωστε με αν κάνω λάθος.
__________________
Ψαλιδοχέρης
  #7  
Παλιά 16-10-16, 18:54
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφοριες!

Βλεπω παντως οτι μέρα με την μέρα το τανγκ φαινεται καλυτερα. Σημερα κιολας παντως ταισα με σκορδοζουμο που εφτιαξα λιωνοντας σε ενα 80 ml νερου α.ο μια σκελιδα σκορδου και αφου ανακατευσα καλα μουλιασα λιγο την τροφη και την εδωσα στα ψαρια. Βεβαια παρατηρησα ενα ασπρο στίγμα και στο νεο ocellaris σήμερα.




Απο αυτα που χω διαβασει παντως θα το αφήσω ως έχει το ενυδρειο και απλα θα ταιζω 2 φορες τη βδομαδα με σκορδοζουμο. Ελπιζω να μην εχω απωλειες !

Υ.Γ το τανγκ στη φωτο φαινεται πολυ ξεθωριασμενο ενω απο κοντα δεν φαινεται ετσι
  #8  
Παλιά 16-10-16, 18:57
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

εγω θα σου πρωτηνα σκορδοζουμο σε καθε ταισμα μεχρι να φυγουν τελειως τα στιγματα.
  #9  
Παλιά 16-10-16, 21:45
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση πως όταν έχει ικ ένα θαλασσινό ενυδρείο,κατεβάζουμε την αλατότητα,σε αντίθεση με ένα γλυκού νερού που κάνουμε θεραπεία με αλατι.διορθωστε με αν κάνω λάθος.
Δεν κανεις καθόλου λάθος φιλε Δημήτρη,ισχύει σε f.o.!
Σε ρεεφ ομως δεν μπορεις να το κανεις γιατι θα εχεις άλλου είδους προβλήματα!
Η καλύτερη θεραπεία ειναι τάισμα κατεψυγμένης Αρτεμιας με Σκοδο σουρωνωντας πριν την ρίξεις ή και φύλλα μουλιασμένα σε Σκόρδο ,απο εκει και περα τα ψάρια και ειδικά τα tang προσωπικά τα θεωρώ λαχεία τηρουμένων των αναλογιών και αναγκών του καθενός βεβαίως!
-------------------------
νικο βαλε αν εχεις και μια φωτο από το σαμπ να χαζέψουμε λιγο!
-------------------------
τι σύστημα υπερχείλισης δουλεύεις?
πάντως το μπαλκονακι είναι φοβερο φιλε,πολύ μου αρεσει εμενα και θα ήθελα κάποια στιγμη να το κανω και στα δικα μου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 16-10-16 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
  #10  
Παλιά 16-10-16, 22:47
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Το σαμπ μου δεν ειναι για τοσο χάζεμα όσο το δικό σου παντως χαχαχα
Υπερχείληση με μπαλκονι ναι το εβγαλα και καποιες φωτογραφιες για να καταλαβεις πως ειναι.
¶κυρο αλλα εχω ενα σφουγγαρακι με μαγνητη για καθαρισμα τζαμιων και παρατηρω που και που κατι γρατζουνιες. λες να σταματησω να το χρησιμοποιώ;
Για την αλλαγη του aquascape που μου χες πει πιο πανω εκανα χαζομαρα που πηρα πολυ μεγαλα κομματια μαλλον και ειναι λιγο δυσκολο να τα κουμανταρο ισως κανα δυο που δε μαρεσουν να τα βγαλω να τα τρυπισω με τρυπανακι να τα δεσω με σφιχτιρακια μπας και βολεψουν καλυτερα στη τοποθετηση... ακομη το ψαχνω αυτο το θεμα αν και πρεπει να καταληξω συντομα...






  #11  
Παλιά 17-10-16, 00:31
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια στην υπερχυλιση μου φενεται!!! βαλε καμια φωτο ακομα απο την ενωση του μπαλκονιου με το ενυδρειο εσωτερικα αν θες.
το καπακι χειροποιητο ειναι? για ριξε καμια πληρο...φωτογραφεια και απο αυτο
  #12  
Παλιά 17-10-16, 09:56
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Το σαμπ μου δεν ειναι για τοσο χάζεμα όσο το δικό σου παντως χαχαχα
Υπερχείληση με μπαλκονι ναι το εβγαλα και καποιες φωτογραφιες για να καταλαβεις πως ειναι.
χαχαχαχαχα!το σημαντικοτερο είναι οτι υπάρχει σαμπ!
σούπερ είναι νικο!
αριστερά πάνω στην φωτο εχεις κάνει υπερ/ση στο σαμπ?
τον βράχο μέσα στον σαμπ δεν τον χρειάζεσαι αν θελεις την γνώμη μου!
φοβερή η υπερχείλιση νικο,πρέπει να είναι και αθόρυβη τελείως ξέχωρα απο το οτι είναι πανέμορφη!

τον θερμαντήρα καλύτερα στο μεσαίο διαμέρισμα του σαμπ!


¶κυρο αλλα εχω ενα σφουγγαρακι με μαγνητη για καθαρισμα τζαμιων και παρατηρω που και που κατι γρατζουνιες. λες να σταματησω να το χρησιμοποιώ;
τσεκάρισε το σε ενα κομμάτι τζαμιού!
εγώ έχω ξυράφι και σφουγγάρι φίλτρων και είναι μια χαρά!
Για την αλλαγη του aquascape που μου χες πει πιο πανω εκανα χαζομαρα που πηρα πολυ μεγαλα κομματια μαλλον και ειναι λιγο δυσκολο να τα κουμανταρο ισως κανα δυο που δε μαρεσουν να τα βγαλω να τα τρυπισω με τρυπανακι να τα δεσω με σφιχτιρακια μπας και βολεψουν καλυτερα στη τοποθετηση... ακομη το ψαχνω αυτο το θεμα αν και πρεπει να καταληξω συντομα...
εγω θα σου πρότεινα να φτιάξεις δυο νησάκια αφαιρώντας μερικά κομμάτια,έτσι θα εχεις και καλύτερη ροη!
καποια κομμάτια που εχεις εαν τα βάλεις στην κανονική τους μεριά θα δείξουν πολύ πιο φυσικά και θα εχεις πολύ όμορφο αποτέλεσμα!
πειραματισου λίγο και είμαι σιγουρος οτι θα βρεις την λύση!
καλημέρα και καλή συνέχεια σου ευχομαι!
  #13  
Παλιά 17-10-16, 11:17
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Αριστερά στο σαμπ ειναι το διαμέρισμα που μπορει να λειτουργει και μόνο του οπότε για την ώρα το χρησιμοποιώ σαν χειροκίνητη αναπλήρωση νερού (μέχρι να το κανώ αυτόματη), απλά έχω μαζεμένο νερό με α.ο και συμπληρώνω οποτε εχω εξάτμιση. Δηλαδή να αφαιρέσω βράχο απο το ενυδρείο; Σκεφτομουν να αλλαξω το πλεξι γκλας πισω (πριν γεμισω το ενυδρειο) να το βαλω πιο σκουρο οπως το δικο σου απο οτι ειδα ειναι πολυ ωραιο το χρωμα. σε αυτη τη φάση που είμαι θα ειναι ευκολο να κανω μια τετοια αλλαγη;
  #14  
Παλιά 18-10-16, 14:39
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αριστερά στο σαμπ ειναι το διαμέρισμα που μπορει να λειτουργει και μόνο του οπότε για την ώρα το χρησιμοποιώ σαν χειροκίνητη αναπλήρωση νερού (μέχρι να το κανώ αυτόματη), απλά έχω μαζεμένο νερό με α.ο και συμπληρώνω οποτε εχω εξάτμιση. Δηλαδή να αφαιρέσω βράχο απο το ενυδρείο; Σκεφτομουν να αλλαξω το πλεξι γκλας πισω (πριν γεμισω το ενυδρειο) να το βαλω πιο σκουρο οπως το δικο σου απο οτι ειδα ειναι πολυ ωραιο το χρωμα. σε αυτη τη φάση που είμαι θα ειναι ευκολο να κανω μια τετοια αλλαγη;
ελα νικο καλησπερα φιλε!
κοίτα ειναι καθαρά θέμα γούστου καποια πράγματά,εαν νομίζεις οτι θα σου αρέσει καλύτερα όπως είναι το δικο μου καντω τώρα που είναι καλύτερα νωρίς!
θα μπορούσες εαν θελεις να φτιάξεις μια οικονομική αναπλήρωση σαν του φίλου μας του γιαννη σταν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84953
καλή συνέχεια φιλαρακι!
  #15  
Παλιά 20-10-16, 19:12
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Νίκο καλή αρχή στα αλάτια!
Δεν πρόλαβα να σου γράψω λόγο τρεξίματος που είχα της μέρες αυτές!

Καταρχήν θα ξεκινήσω με της παρατήρησης !
Λεντοταινιες σε λίγο καιρό θα χάσουν την απόδοση ακόμα και λόγο ότι δεν έχουν φακούς δεν αποδίδουν τόσο καλά !
Δεύτερον το σκιμμερ που σκέφτεσαι είναι πολύ καλό άμα μπορέσεις μιας που έχεις σαμπ
να έβαζες ένα λίγο μεγαλύτερο ?
Τρίτον αν και μεγάλο ενυδρείο έβαλες λίγο γρήγορα τον χαβανεζο και ίσως εκεί οφηλετε το στρεσαρισμα .

Τώρα πάμε στα ωραία .
Καλή διάσταση ωραίο στήσιμο αν και όχι τόσο λειτουργικό !
Θα μπορούσες να αφιερώσεις λίγες ώρες να κάνεις αλλαγές η ακόμα και να βγάλεις μερικά κιλά βράχου !
Πιστεύω ότι θα το κάνεις κουκλί !
Το μόνο που θα σου πω είναι να έχεις υπομονή!
  #16  
Παλιά 20-10-16, 20:03
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις και τα καλα σου λογια σακη!
Γενικα το ενυδρειο το ετρεχε ο πανος με reef setup οπως ειναι χωρις προβλημα για το φωτισμο. Πιστευω να μην εχω προβλημα αλλα θα δειξει.
Για το στησιμο θα βγαλω λιγο βραχο μαλλον για να κανω δυο νησακια ωστε να χω καλυτερη κυκλοφορια.
Ο χαβανεζος παντως απο τη δευτερη μερα που εφαγε φαινεται να ειναι καλυτερα. Δεν εχει ασπρα στιγματα καθολου. Βεβαια ταισα μια φορα με σκορδοζουμο και θα συνεχισω ακομη δυο φορες για αυτη τη βδομαδα.
Αυτο που παρατηρησα ειναι ομως στο δευτερο το ψαρι κλοουν ενα ασπρο σημαδι πισω απο το ματι του που οταν το βλεπω το ψαρι φατσα μου φαινεται σαν εξωγκομα. Θα βαλω μια φωτο αλλα δε ξερω αν διακρινεται ευκολα.

Τελος ηθελα να ρωτησω η ανεμωνη απο την ωρα που προσαρμοστηκε βλεπω οτι κλεινεται οταν σβηνω τα φωτα και ανοιγει οταν ανοιγουν τα φωτα. Μπορει να ρωταω βλακεια τωρα αλλα μου κανε εντυπωση και οσο και να εψαξα δεν βρηκα πληροφοριες γιατι κλεινει η ανεμωνη. Μονο σε ενα αγγλικο σαιτ που ελεγε οτι αφοδευει. Γενικα παντως λεν οτι αν ειναι κλειστει για καποιες ωρες δεν πειραζει τοσο οσο αν ειναι για μερες ολοκληρες.




Sent from my iPhone using Tapatalk
  #17  
Παλιά 20-10-16, 20:11
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Είσαι φυσιολογικό αυτό που κάνει η ανεμώνη!
Την νύχτα κλείνει και την μέρα ανοίγει για να φωτοσύνθεση !
  #18  
Παλιά 20-10-16, 23:57
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Νίκο καλησπέρα!
Καλό θα ήταν να συνεχίσεις την διατροφή με σκόρδο.
Οσο για τον βράχο πολύ καλα λες και θέλεις να τον χωρίσεις!
Σιγα σιγα θα βρεις το ιδανικό aquascape.
  #19  
Παλιά 21-10-16, 00:18
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

πολυ καλα τα ειπε ο Σακης απλα να συμπληρωσω οτι η ανεμωνη οπος και τα κοραλια κλεινουν με την "δυση" και ανοιγουν με την "ανατολη", οποτε μην σε αγχωνει καθολου αυτο.
οσο για το σκορδο προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καλο ειναι να ταιζεις καθε μερα τροφη επμοτισμενη με σκορδοζουμο και για λιγο καιρο αφου περασει το προβλημα, δεν διμιουργει θεμα στο ρεεφ, οσο για το στιγμα στον κλουν δεν μπορω να το διακρινω λυπαμε μπορω μονο να κανω μια υποθεση (χαζη λογικα αλλα θα προσπαθισω) μηπος ηταν εκει παντα και απλα δεν το ειχες αξιολογισει; δηλ. μηπος ειναι απλα ο χροματισμος του ετσι? (του σιγκεκριμενου ψαριου) το βλεπω λιγο μεγαλο για ικ.
  #20  
Παλιά 21-10-16, 00:39
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Μπορει να χεις δικιο για το σημαδι παντως κατι αλλο που παρατηρω στο συγκεκριμενο ψαρι ειναι οτι οταν σβηνουν τα φωτα δεν εχει τοσο εντονο χρωμα οσο οταν ειναι τα φωτα ανοιχτα. Τωρα δηλαδη το βραδυ που χω μονο μπλε φως και μια ταινια λευκο φαινεται σα ξεθωριασμενος με το που αναβω ολα τα φωτα σε λιγα λεπτα το χρωμα ρου γινεται πιο εντονο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #21  
Παλιά 21-10-16, 00:52
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

αυτο δυστυχος δεν το ξερω, εχω δει να συμβενει σε fox face αλλα σε κλουν δεν το εχω παρατιρισει, ασε να δουμε μηπος ξερει κατι κανενας αλλος αν και δεν νομιζω οτι σχετιζετε το ενα με το αλλο.
  #22  
Παλιά 22-10-16, 13:28
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή



Σημερα μπηκε η γαριδα στο ενυδρειο lysmata amboinensis και ο χαβανεζος την εχει στριμωξει για να καθαριστει. Δυστηχως ομως το μωβ ψαρι που φαινεται pseudochromis porphyreus μολις της επιτεθηκε και δεν μπορω να τη βρω ακομα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
τελικα αφου γυρισα σπιτι ειδα μονο το pseudochromis με φουσκομενο στομαχι :/
τα νευρα μου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tnick : 22-10-16 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
  #23  
Παλιά 23-10-16, 22:40
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Έλα Νίκο καλησπέρα!
Τι Εγινε τελικά με την γαρίδα;
Τι νεα εχουμε φιλε;
  #24  
Παλιά 23-10-16, 22:43
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Καλησπερα! Την εφαγε το pseudochromis οπως το ειχα καταλαβει. Κριμα... τωρα ψαχνω γαριδα μεγαλυτερου μεγεθους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #25  
Παλιά 24-10-16, 05:44
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Νίκο εγώ είχα βάλει δύο γαρίδες σχεδόν τελικό μέγεθος και ο ψαρις της τσίμπησε μόλις εγκηματιστηκε στο ενυδρείο .
μεγάλος τσαμπουκάς !!!
  #26  
Παλιά 24-10-16, 15:03
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου νικο!
εγώ θα σου προτεινα να βγάλεις το ψαράκι και να ξαναπάρεις μια γαρίδα ίδια!
  #27  
Παλιά 24-10-16, 15:06
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Ευκολο να το λες δυσκολο να το κανεις ομως.. θα δω σκεφτομουν να το κρατησω μονο του στο σαμπ οταν βρω γαριδα και αφου μεγαλωσει αρκετα να το ξαναβαλω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  #28  
Παλιά 25-10-16, 13:40
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημέρα νικολα!
εχεις δίκιο φίλε είναι δύσκολο αλλά αν εχεις σκοπό να αλλάξεις το aquascape τότε θα απλουστευτεί πιστεύω!
  #29  
Παλιά 25-10-16, 14:31
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Νικο ειναι επιθετικα ψαρακια αυτα και γενικα μπορει να σε ταλεπωρισουν αρκετα. παντος μπορει να την χτυπισει και μεγαλη
  #30  
Παλιά 26-10-16, 15:38
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο εγώ είχα βάλει δύο γαρίδες σχεδόν τελικό μέγεθος και ο ψαρις της τσίμπησε μόλις εγκηματιστηκε στο ενυδρείο .

μεγάλος τσαμπουκάς !!!


Σάκη καταφερε να σκοτωσει καμια γαριδα η απλα τις τσιμπαγε; γενικα πως εξελιχθηκε η συμβιωση τους;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου απο το 0 Kotsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 22-09-12 10:23
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο Θαλασσινού... (Mεσογειακού) Kotsos Μεσογειακό 54 12-07-08 12:00
Στήσιμο Θαλασσινού... klaz Reef 29 19-05-08 16:41
Κατασκευή DIY ενυδρείου για αρχάριο? fillou DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 17-10-06 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10225 seconds with 13 queries