Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-15, 14:25
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή skimmerelss 850lt

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....550#post894550
και η συνεχεια του πολυ ομορφου ταξιδιου

Όταν πριν δυομιση χρονια αρχισα να διαβαζω σε ενυδρειακα φορουμ πώς να κανω μια μικρη λιμνουλα φυσικο οικοσυστημα και οχι ένα λακο με λασπονερο, καποια στιγμη τα ματι μου επεσε πανω στα θαλασσινα ενυδρειαβ?¦και κολλησε!!! Επρεπε να κανω με κάθε τροπο και εγω ένα. Το τεραστιο αρχικο κοστος αλλα και το μεγαλο κοστος διατηρησης συν η απροθυμια του αφεντικου του σπιτιου για ενυδρειο, ειχε σαν αποτελεσμα να ξεκινησω μεσα από ένα νανο 50 λιτρων. Από την εμπειρια αυτου του νανου καταλαβα για να στηθει και να συντηρηθει ένα μεγαλο ριφ δεν χρειαζεται ουτε μεγαλο αρχικο κοστος ουτε μεγαλο κοστος συντηρησης. Ετσι στηθηκε το καινουργιο με μολις 1650 Ε ,με σχεδον όλο καινουργιο εξοπλισμο και μεσα σε αυτά βραχος ,αραγωνιτης και πολυτελειες όπως μια πανακριβη ξυστρα οS, ριακτορα γερμανικο για αντιφοσφωρο και καλο κοντρολερ για τα λεντ με δυση-ανατολη, συννεφιες, κυκλο σεληνης, αστραποβροντα και μηνιαιο κοστος συντηρης 30-40Ε. Μονο το αφεντικο δεν αλλαξε γνωμη και δεν εγινε σαλονατο οS

Για το μικρο κοστος στησιματος υπεθυνος είναι ο Ιγνατιος-igna.gr, η jebao, και το ότι εμαθα τεχνες και επεσε πολύ DIY σε φωτα,αναπληρωση, battery back up, υδραυλικα κτλ

Εχει μικρο κοστος συντηρησης γιατι :τιμες σε παραμετρους κραταω με σκονες από καλογεροπουλο και δοσομετρικη, καιω λιγα βατ λογω λεντ, το δωματιο θερμενετε υπερεπαρκως το χειμωνα,βαζω θαλασσινο νερο, και τιποτα άλλο εκτως από ψαροτροφες, που πολλες παραγονται από μενα (artemia hatchlings, grindal, φρεσκια γαριδουλα ψιλοκομενη στο μπλεντερ).
To στοκαρισμα σε ζωντανα γινετε με φραγκακια από συνχομπιστες ενώ υπαρχει και ενας επαγγελματιας-χομπιστας που θα επρεπε να είναι παραδειγμα για τους υπολοιπους οσο αφορα τιμες, ποιοτητα και ποικιλια ζωντανων, και ενημερωση του πελατη-χομπισταβ?¦ο Σταυρος-vrilo , coralgarden.gr

Γιατι skimmerless? Από την αρχη μου φαινοταν πολύ αντιφατικο , από την μια να βγαζουμε τροφη για τα κοραλια , απομακρυνοντας οργανικα με το σκιμερ και μετα να ριχνουμε πανακριβα αγορασμενα οργανικα (αμινοξεα)! Θεωρησα ότι γινετε για να κραταμε χαμηλα τα θρεπτικα στο νερο. Αλλα στην πορεια διαπιστωσα ότι με φυσικες μεθοδους όπως μεγαλωνοντας τριχοειδης αλγες σε ATS και μακροαλγες σε refugium, μπορουμε πανευκολα να κραταμε τα νιτρικα σε μη ανιχνευσιμα επιπεδα , χωρις να στερουμε τα οργανικα=τροφη από τα κοραλια. Για τα φοσφωρικα, οι αλγες θελουν βοηθεια στην απομακρυνση τους και εκει χρησιμοποιω αντιφοσφωρο σε ριακτορα.

Γιατι λεντ? Γιατι από μονα τους είναι ένα τερσαστιο γωστικο αντικειμενο, μπορεις να φτιαξεις ακριβως το φασμα που αρεσει στα ματια σου αλλα και στα κοραλια, και αν μελετησεις πολύ και δοκιμασεις διαφορα, μπορεις να πετυχεις ένα πανεμορφο αποτελεσμα με πολύ μικρο αρχικο κοστος αλλα και πολύ μικρο κοστος χρησης σε σχεση με Τ5 και μεταλ χαλιντ.

Γιατι θαλασσινο νερο? Γιατι στο μεγαλυτερο % στη χωρα που ζουμε, εχουμε καθαρο θαλασσινο νερακι διπλα μας ή σχεδον διπλα μας και αν οι θερμοκρασιες τον χειμωνα στα μερη μας ηταν υψηλοτερες πιστευω ακραδαντα οτι θα ειχαμε κοραλια στα νερα μας. Θεωριες ότι μπορουμε με αυτό να εισαγουμε αλγες, παρασιτα κτλ, πιστευω ότι είναι ακυρες και αν προσεχουμε στοιχειοδως ποτε και από πού συλεγουμε νερο είναι στατιστικα ανευ σημασιας οι πιθανοτητα να συμβει κατι κακο.


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):132*72*60
Διαστάσεις sump 100*50*40
Διαστάσεις RDSB 60*35*27
Διαστάσεις εξωτερικης υπερχειλησης 72*30*11
Συνολικά Λίτρα:850 μικτα, 650 καθαρα


Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:
Κοράλια:
Άλλα είδη:

Διακόσμηση Ενυδρεί
Βράχος(Kg):30κιλα νεκρος + 4 κλιλα ζωντανος
Υπόστρωμα: 36κιλα DT, 40kg RDSB

Φωτισμός DIY LED 180W

Διάρκεια φωτισμού: 9

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:RDSB,ATS,Refugium with chaeto
Skimmerxi
Αντλίες/Κυκλοφορητές:RW15*2,DCT8000
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):24-28

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
ΨύξηIY 4*12mm ανεμιστηρες HV
Αντίστροφη Όσμωση:nai

Παράμετροι Νερού
pH:8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7.5
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Ασβέστιο (Ca)400
Μαγνήσιο (Mg)1300
Φωσφορικά (Po4)0-0.005

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:65lt weekly

Διατροφή
Τροφές Ψαριών:
Τροφές Κοραλλιώνxi

Φωτογραφίες:















To ενυδρειο γεμισε 16/2 φωτα αναψαν 35/5, η μεταφορα εγινε 8/6 , εβγαλε διατομικη, στο καπακι τριχοειδη, και τωρα περιμενω η εικονα να εναρμονισθει με τα πολυ χαμηλα θρεπτικα που διατηρω εξαιτιας RDSB,ATS,CHAETO, ΚΑΙ αντιφοσφωρου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-15, 15:20
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραίος!!! Φυσικά πράγματα Αν και με μεσογειακό, μόνο ATS και άνθρακα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-15, 15:44
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μπράβο ρε Γρηγόρη όλα τέλεια , ο βράχος
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-15, 18:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πολυ ωραιο το στησιμο μπραβο και απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-15, 22:45
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο πανω και κατω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-15, 23:53
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπράβο σου, πολύ ωραίο και μελετημένο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-15, 00:14
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους παιδια.

Ας γραψω και μερικες παρατηρησεις αλλα και μερικες αποριες απο την μεχρι τωρα λειτουργια του ενυδρειου.

Η υπερχειληση με εξωτερικο μπαλκονι σε ολο το μηκος της μια πλευρας, τυπου herbie, ειναι κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο απο αποψη επιφανειακου σκιμινγκ, θορυβου κυριολεκτικα 0, και ασφαλης 100% αν τηρησουμε καπποιες λεπτομερειες που τις βρηκα εδω http://gmacreef.com/ και δεν τις ειχα διαβασει πουθενα αλλου. Αυτες ειναι1) οι κατεβασιες πρεπει να εχουν λειτουργια σιφωνι, με 15εκ στηλη νερου απο πανω τους 2) ποτε δεν διακλαδιζουμε "κατεβασια" ή "ανεβασια" . 3) οσες κατεβασιες εχουμε, αλλες τοσες πρεπει να εχουμε για ασφαλεια 4) οι κατεβασιες πρεπει να τερματιζουν 2-3 εκ κατω απο την στηλη νερου στο σαμπ. ουτε πανω απο την στηλη , ουτε περισσοτερα εκ πιο βαθια.

οσο αφορα τον εξοπλισμο,
οι RW15 φοβομουν μην τυχον μπουκονουν γρηγορα οπως διαβαζω για τις WP αλλα ευτυχως μεχρι τωρα χωρις να τις εχω καθαρισει 5 μηνες, και εχοντας τωρα πανω αλγες, απο ροη πανε σαν το ξεκινημα. Επισης ειναι σχεδον τελειως ησυχες

Η DCT 8000,τερας, την εχω ρυθμισμενη στη μεση, αλλα τα λιτρα που ανεβαζει αν και με μανομετρικο 1.5 μετρο, ειναι 4000 ή και ελαφρα παραπανω..... Αλλα κανει θορυβιογια τα αυτια μου, αν το ηξερα θα επερνα μικροτερη που λογικα θα ειναι πιο ησυχη. επισης ο κοντρολερ ειχε προβλημα ο πρωτος, μετα απο διακοπη ξεκινουσε στο 100%, μου τον αντικαταστησανε απο fish street πληρωνοντας μονο τα μεταφορικα. Ενα αλλο περιεργο, ειναι οτι με το battery back που εφτιαξα, που ειναι μπαταρια 12V λιθιου με ενα ρελεδακι, δεν δουλευει....ενω αντιθετα οι RW15 δουλευουν προφανως εχει να κανει με τον κοντρολερ που χρησιμοπουν η καθε μια.

η δοσομετρικη κανει την δουλεια της , αλλα την οθονη στη πανω πλευρα, καποιος ηληθιος κινεζος πρεπει να το σκεφτηκε, γιατι κατα κορον τις τοποθετουμε σε σαμπ με περιορισμενο υψος... επρεπε να την βαλουν στο πλαι....για να μπορω να βλεπω την οθονη εκανα ταρζανιες χανοντας πολυ χρονο.

ο ριακτορας της aquamedic ειναι καταπληκτικος για αντιφορφωρο. γιατι μπορει καποιος να περιοριζει με εναν πολυ απλο τροπο την ροη. δεν μετανιωσα καθολου την πολυτελεια που εκανα να τον αγορασω βγαζοντας απο φιλτρο που τον ειχα στην αρχη μαζι με ανθρακα.

Το ατς φωτιζεται και απο τις 2 πλευρες , απο την μια με diy led 30βατ και απο την αλλη με 20βατ τετοιο http://www.ebay.com/itm/Greenhouse-1...ar=&hash=item0. εχω 10πλασια παραγωγη απο την diy πλευρα. μαλλον πρεπει να βαλω καποια ε27 λαμπα απο την αλλη για να αυξησω και εκει την παραγωγη τριχοειδους. για diy δεν με παιρνει λογω τοποθετησης. αν εχει καποιος καποια ιδεα , ευχαριστως να την ακουσω.

Την χαετο την φωτιζα αρχικα με ψυχρα λεντ σποτακια οπως στο μικρο που ειχα πολυ καλη αναπτυξη. εδω δεν εμεινα ευχαριστημενος και επειδη ειχα περισευμα ψυκτρα εκανα ενα 20βατ diy λεντ με κοκκινα και λιγα μπλε, που διαβασα οτι κανουν πολυ καλη δουλεια και σε μακροαλγες , αλλα μεγαλωνει τριχοειδης πανω στην χαετο , με αποτελεσμα η χαετο να μενει στασιμη εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο? Πρεπει να βρω καποια λυση, γιατι αν δειτε στις φωτο εχω πολυ χωρο για χαετο και εχω πολυ λιγη, η περισσοτερη ειναι απο κομματια που μετεφερα απο το μικρο οσο λειτουργουσε. σκεφτομαι να βαλω και ενα κυκλοφωρητη ακομη, αν και εχει πολυ ροη, 4000λτ/ωρα απο την επιστροφη και την χτυπαει και το φιλτρο που εχω τον ανθρακα με αλλα 500λιτρα/ωρα, σε χωρο 100 λιτρων.

Οσο αφορα τα ψαρακια που εχω βαλει ηδη, τα ptereleotris evides τρομερα, ομορφα φιλησυχα, δεν μαλωνουν ουτε μεταξυ τους ουτε με κανενα αλλο, κολυμπανε μαζι, αλλα ειναι λιιιιγο μεγαλυτερα απο οτι ηθελα. πιο μεγαλα απο decora kai magnifica.

ta Paracheilinus carpenteri τρομερα ομορφα με συνεχη κινηση σε ολο το ενυδρειο, δεν μαλωνουν με αλλα ψαρια.....αλλα μεταξυ τους τρωγοντε. ειχα βαλει αρχικα 3 , τα πηγαιναν μια χαρα, και μετα εβαλα αλλα 4....τωρα μετα απο 1 μηνα εχω παλι 3 συστυχως εκανα μεγαλη χαζομαρα, γιατι δεν ηξερα οτι τα μαγαζια φερνουν μονο αρσενικα που ειναι πιο εντυπωσιακα. ειχα διαβασει οτι σε ομαδα βαζοντας σε ομαδα μεχρι 2 αρσενικα ειναι ενταξει, και πιστευα οτι στ7 θα ηταν τα μισα τουλαχιστον θηλυκα! Αλλα δεν ηξερα την λεπτομερεια που εμαθα αργοτερα απο τον σταυρο. Αν τον ειχα γνωρισει πιο νωρις, δε θα ειχα κανει τετοια πατατα.

Επισης εμαθα με τον ασχημο τροπο την αναγκαιοτητα καραντινας. η τελευταια προσθηκη ενα πολυ μικρο κλοουνακι, ειχε ευτυχως ικ και οχι τιποτα αλλο που ο εκδηλωσε 5 μερες αφου το εβαλα, που κολλησε αμεσως και το παλιο, και αν και για 2 μερες δεν τρωγανε κρυβοντουσαν, δεν κολυμπουσαν, και τα ειχα ξεγραμμενα, ειδικα το μικρο, τωρα μετα μια εβδομαδα δειχνουν πολυ καλυτερα, εχουν σχεδον καθαρισει και δεν βλεπω σημαδια και στα αλλα ψαρακια. ελπιζω να μην εχω αλλο προβλημα, σκεφτομαι σοβαρα να στηνω το παλιο νανο σαν καραντινα πριν βαλω αλλα ψαρακια, αν ξαναγινουν ξανα εισαγωγες.

Και τελος να γραψω κατι και για τα φοσφωρικα. Οταν ξεκινουσα το μικρο εχοντας σαν οδηγο αυτο το αρθρο http://reefkeeping.com/issues/2006-09/rhf/ πιστευα οτι με τις αλγες θα μπορουσα να διατηρω χαμηλα, αν και παντα ειχα και λιγο αντιφοσφωρο σε φιλτρο. Η εμπειρια του μικρου οπου τα φοσφωρικα μου ξεγυγαν με αποτελεσμα να εχω αλγες, μου εδειξε οτι ο randy ειχε αδικο ή απλα τον 9/2006 den eixe τα μεσα να μετραει με ακριβεια τα φοσφωρικα για ξερει πια ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος-τα haana test βγηκαν αργοτερα στην αγορα. επισης σε αυτο που παραητησα στο μικρο ειδα και να συμφωνουν και αρκετοι ομιλητες στην τελευταια macna 2014. οποτε θεωρω οτι η χρηση αντιφοσφωρου και μαλιστα με αποτελεσαμτικο τροπο ειναι μονοδρομος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-15, 06:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους παιδια.

Το ατς φωτιζεται και απο τις 2 πλευρες , απο την μια με diy led 30βατ και απο την αλλη με 20βατ τετοιο http://www.ebay.com/itm/Greenhouse-1...ar=&hash=item0. εχω 10πλασια παραγωγη απο την diy πλευρα. μαλλον πρεπει να βαλω καποια ε27 λαμπα απο την αλλη για να αυξησω και εκει την παραγωγη τριχοειδους. για diy δεν με παιρνει λογω τοποθετησης. αν εχει καποιος καποια ιδεα , ευχαριστως να την ακουσω.
Κυκλοφορούν αρκετά flood lights τα οποία γράφουν π.χ. 20w και είναι 9w, αν έχεις κα΄ποια συσκευή που μετράει κατανάλωση κάνε μια δοκιμή!! Μου έχει τύχει κι εμένα σε ένα από τα 2 που είχα παραγγείλει...
Εγώ είχα την μεγαλύτερη ανάπτυξη turf με τα flood και έχω δοκιμάσει αρκετά!! Φίλος μου με reef 10ετίας που χρησιμοποιούσε DIY led, όταν του κάηκαν από την μία πλευρά, έβαλε flood 8:1 και είχε την ίδια ανάπτυξη... Εξάλλου τα flood δεν είναι τίποτα άλλο από ένα DIY 10w π.χ. led με το τροφοδοτικό του, μαζί με έναν ωραίο ρεφλέκτορα ο οποίος απλώνει ομοιόμορφα το φως... Μήπως το είχες αρκετά μακριά από την σίτα? Εγώ τα flood τα είχα σε μικρή απόσταση ώστε η επιφάνεια που κάλυπταν να είναι αυτή που προτείνει το algaescrubber.net, για τα watt αυτά...
Δώσε μας καμιά πιο κοντινή φωτό από το ATS σου...
Μπορείς να φτιάξεις ένα στενόμακρο ορθογώνιο κουτί από πλέξιγκλας, πάχους 2-3 εκ για να βάλεις μέσα led και ψύκτρες...
Και σε ένα μικρό μεσογειακό 20άλιτρο έχω πάλι flood σε πλάγια σίτα, χωρίς πολλά w και πολλή ροή και πάει σφαίρα, κάθε βδομάδα βγάζω αρκετή άλγη και νιτρικά μηδεν..
Κάπου κάποιος άλλος είχε αναφέρει οτι δεν έκανε δουλειά με τα flood και μου κάνει εντύπωση..
Επίσης τα RGB flood , 'οταν τα δουλεύεις π.χ. μόνο στο κόκκινο, είναι επόμενο από 30w που είναι να παίζουν μόνο τα 10w του κόκκινου τμήματος... Προφανές, απλά το διευκρινίζω...
Κράτα μας ενήμερους...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-15, 13:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Για τα φωσφορικά έχεις δίκιο και εγώ παρατηρώ ότι η μέθοδος βότκα βακτήρια που δουλεύω αφήνει κάποια ελάχιστα φωσφορικά , τον τελευταίο καιρό κρατάω και εγώ λίγο αντιφώσφορο , όσον αφορά την μακροάλγη νόμίζω πως ο λόγος που δεν έχει την ανάπτυξη που θες είναι η παράλληλη χρήση αντιφ.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-15, 16:36
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Πολύ ωραία δουλειά και μελετημένο!!!Να το χαίρεσαι!!!Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-15, 22:05
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυκλοφορούν αρκετά flood lights τα οποία γράφουν π.χ. 20w και είναι 9w, αν έχεις κα΄ποια συσκευή που μετράει κατανάλωση κάνε μια δοκιμή!! Μου έχει τύχει κι εμένα σε ένα από τα 2 που είχα παραγγείλει...
Εγώ είχα την μεγαλύτερη ανάπτυξη turf με τα flood και έχω δοκιμάσει αρκετά!! Φίλος μου με reef 10ετίας που χρησιμοποιούσε DIY led, όταν του κάηκαν από την μία πλευρά, έβαλε flood 8:1 και είχε την ίδια ανάπτυξη... Εξάλλου τα flood δεν είναι τίποτα άλλο από ένα DIY 10w π.χ. led με το τροφοδοτικό του, μαζί με έναν ωραίο ρεφλέκτορα ο οποίος απλώνει ομοιόμορφα το φως... Μήπως το είχες αρκετά μακριά από την σίτα? Εγώ τα flood τα είχα σε μικρή απόσταση ώστε η επιφάνεια που κάλυπταν να είναι αυτή που προτείνει το algaescrubber.net, για τα watt αυτά...
Δώσε μας καμιά πιο κοντινή φωτό από το ATS σου...
Μπορείς να φτιάξεις ένα στενόμακρο ορθογώνιο κουτί από πλέξιγκλας, πάχους 2-3 εκ για να βάλεις μέσα led και ψύκτρες...
Και σε ένα μικρό μεσογειακό 20άλιτρο έχω πάλι flood σε πλάγια σίτα, χωρίς πολλά w και πολλή ροή και πάει σφαίρα, κάθε βδομάδα βγάζω αρκετή άλγη και νιτρικά μηδεν..
Κάπου κάποιος άλλος είχε αναφέρει οτι δεν έκανε δουλειά με τα flood και μου κάνει εντύπωση..
Επίσης τα RGB flood , 'οταν τα δουλεύεις π.χ. μόνο στο κόκκινο, είναι επόμενο από 30w που είναι να παίζουν μόνο τα 10w του κόκκινου τμήματος... Προφανές, απλά το διευκρινίζω...
Κράτα μας ενήμερους...
Στην πρωτη φωτο του σαμπ, φαινετε πως ειναι τοποθετημενο το φωτιστικο, σιγουρα φταιει και η γωνια που το εχω κρεμασμενο, αλλα αν το βαλω πιο χαμηλα, οταν κλεινω την αντλια θα βυθιζετε μεσα στο νερο.... γι αυτο λεω ε27 με 60 μοιρες γωνια φακου θα ειναι μαλλον καλυτερα, γιατι απο μακρυτερα που θα ειναι τοποθετημενο θα μπορω να την ρυθμισω καλυτερα. Παντως 20βατ δεν ειναι σιγουρα! νομιζα οτι θα εχει ανεμιστηρα για ψυξη, αλλα και αυτο οπως και η Ε27 βασιζονται απλα σε μεγαλη ψυκτρα για ψυξη, οποτε οι κινεζοι τα εχουν και ρυθμισμενα χαμηλα στα V για να μην ανεβαζουν Τ και πεφτει η αποδοση τους γρηγορα.μου αρεσε η ιδεα σου με το κουτι απο πλεχι. Θα βαλω εκει μεσα το φωτιστικο που εχω τωρα για χαετο, και στρην χαετο θα κρεμασω το fludlight. 3μμ πλεχι μπορει να τρυπηθει με ψιλο τρυπανακι, χωρις προβλημα για να μπορεσω να το κρεμασω ολο το κουτι? υπαρχει αλλος τροπος να το κρεμασω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα φωσφορικά έχεις δίκιο και εγώ παρατηρώ ότι η μέθοδος βότκα βακτήρια που δουλεύω αφήνει κάποια ελάχιστα φωσφορικά , τον τελευταίο καιρό κρατάω και εγώ λίγο αντιφώσφορο , όσον αφορά την μακροάλγη νόμίζω πως ο λόγος που δεν έχει την ανάπτυξη που θες είναι η παράλληλη χρήση αντιφ.
Κωστα παντως και στο μικρο , με χρηση αντιφοσφωρου, αναπτυσονταν κανονικα. Εδω η διαφορα ειναι οτι εχω και RDSB

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία δουλειά και μελετημένο!!!Να το χαίρεσαι!!!Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις!!!
Ευχαριστω πολυ φιλε
-------------------------
Εχθες εκανα μια μακακια που το καταλαβα σημερα. Εκανα αλλαγη και ταυτοχρονα αλλαξα αντιφοσφωρο στον ριακτορα, που ειναι στο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης στο σαμπ. Οπως εβαλα τον ριακτορα σε λειτουργια, τον ειχα τερμα ανοικτο, πριν σε ενα κουβα για να καθαρισει ο αντιφοσφωρος, και πριν προλαβω να τον κλεισω, μικρη ποσοτητα βγηκε και επεσε στο διαμερισμα της επιστροφης. εχθες μου φανηκε οτι δεν τον ρουφαει η αντλια, και επειδη βαριομουν κιολας , δεν τον σιφωναρισα. Σημερα αργα το απογευμα που γυρισα σπιτι, ειδα οτι αρκετη ποσοτητα περασε τελικα στο DT , ειδα σκορπιο στον αραγωνιτη, λογικα θα επεσε και πανω στον βραχο κοραλια. Σιφωναρησα οτι εμεινε απο το διαμερισμα επιστροφης, αλλα οτι εχει περασει στο DT, den βγαινει, εινια λιγη ποσσοτητα και σκορπια. στα κοραλια , οσο προλαβα ανοιχτα τα φωτα δεν ειδα τιποτ ανυσηχυτικο, υπαρχει περιπτωση αν επεσε καπια ποσοτητα πανω σε καποιο να την "ακουσει"?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 11-07-15 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-15, 14:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Δεν τρέχει κάτι με τον αντιφ.
Η άλγη εφόσον στο ένα πήγαινε και σε αυτό το ενυδρείο δεν πηγαίνει με το ίδιο φως πάει να πει ότι δεν έχει να τραβήξει ..ροή θέλει αρκετή ..έχει;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-15, 14:20
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τρέχει κάτι με τον αντιφ.
Η άλγη εφόσον στο ένα πήγαινε και σε αυτό το ενυδρείο δεν πηγαίνει με το ίδιο φως πάει να πει ότι δεν έχει να τραβήξει ..ροή θέλει αρκετή ..έχει;
Εχει ρε φιλε, μαλλον θα βαλω και αλλο ενα κυκλοφορητη, μηπως θελει και αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-15, 14:44
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλή ανάπτυξη είχα με λάμπα οικονομίας θερμό λευκό και 15 ώρες διάρκεια και έναν κυκλοφοριτή να την χτυπάει από χαμηλά
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-15, 15:52
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

να γραψω κατι και για το DIY φωτιστικο. Ηταν λειτουργικο με 300Ε αλλα αγορασα και τον κοντρολερ storm corallux με αλλα 60Ε για να μπορω να προσομοιωνω ανατολη-δυση, κυκλο φεγγαριου, συννεφιες αλλα και αστραπες.





Επελεξα λεντ γιατι μπορουσα να το φτιαξω μονος μου =>οικονομια αρχικης κατασκευης, αλλα και για οικονομια χρησης συγκρητικα με Τ5 και μεταλ χαλιντ. Αν ημουν σιγουρος για τα BIN των λεντ,θα το εκανα 135βατ αντι για 180βατ με 80 αρηδες φακους. Επιλεχθηκε η συγκεκριμενη κατασκευη για να ξεπερασω καποια απο τα μειονεκτηματα των λεντ, που ειναι το disco effect, δηλ η μη καλη μιξη των χρωμματων, κα οι σκιασεις . Με 8*20βατ multichip πετυχα πολυ καλη καλυψη σε ολο το ενυδρειο με ελαχιστες σκιες, και εξαιτιας των multichip δεν εχω καθολου disco effect, παρολο τις 60 μοιρες φακους που εβαλα για να εχω διησδηση του φωτος σε βαθος και να μην εχω απωλειες του εκτως ενυδρειου.

Ακολουθησα την λογικη της orphek, να παρω το μπλε χρησιμοποιοντας πολλων κελβιν λευκα και ελαχιστα μπλε. Ενω για να εχω και υψηλο CRI προστεθηκαν κοκκινα στα630 και 640 νμ που εινια και χρησιμο στα κοραλια.Το φασμα που θελουν τα κοραλια , πιστευω οπως φαινεται στο spectrumgraph , το καλυψα οσο γινετε καλυτερα, με πολυ γεματη την περιοχη 400-500νμ, και με ενα μικροπικ στα 630-640νμ, και μηδεnικες σχεδον τιμες στα 500-600νμ που ειναι αχρηστα στα κοραλια. Ετσι το PAR (photosynthetic available radiation ) μεταφραζετε σε πολυ υψηλο PUR (photosynthetic usuable radiation).

Τωρα το ζητουμενο ηταν να αρεσει και στα ματια μου. στο πρωτο 20βατο που ειχα φτιαξει για το νανο, αν και ακολουθησα τον συνδυασμο που χρησιμοποιει η opkek sto DIF100 , den moy eixe aresei poly optika giati μωβιζε αρκετα.

Ετσι αντι για 12*18000k, 2*410nm, 2*430nm, 2*450nm, 1*595nm, 1*630nm, επελεξα 9*18000,3*450,2*490,1*630,1*640,1*400,1*410,2*420. Aν και εβαλα 3 λιγοτερα λευκα, ειναι πολυ πιο φωτεινο, αναδεικνυει πολλα περισσοτερα χρωμματα, και δεν μωβιζει καθολου οπως το προηγουμενο. Ολη την διαφορα πιστευω την εκαναν τα 490νμ, και οτι τοποθετησα τα κοκκινα αναμεσα στα 490 & 450 με αποτελεσμα να παιρνω καγι απο ocean white. Δεν εβαλα επισης 430νμ γιατι μωβιζουν αρκετα και 660 γιατι αν και κανει πικ η φωτοσυνθεση των κοραλιων, διαβασα οτι ισως να μην βοηθαει, και προσεξα οτι τα φασματογραφηματα Τ5 και metal halide, εχουν πικ στο 630-640....οποτε τιςαντεγραψα. Φωτο απο την δοκιμη στο νανο που εκανα απο τα πρωτα 2 που ειχα παρει δοκιμαστικα

1 LED

2 LED


η φωτογραφικη
ειχε ιδιες ρυθμισεις αλλα το λεντ 1 ειναι με 60αρι φακο 36εκ απο νερο , το 2 λεντ χωρις φακο 6εκ απο νερο. ειναι μεν πιο φωτεινο το 2 οχι οσο στη φωτο ομως, αυτο που μου ειχε αρεσει , ηταν το χρωμμα απο τους πολυποδες της στυλοφορα, η μεγαλυτερη διακριση της διχρωμιας στις ακαν, και το καλυτερο εντονοτερο χρωμα στη φαβια, μπλε ζοα. Οποτε εγιναν παραγγελια με παρομοιες αναλογιες και των υπολοιπων 6. αν ηταν πολυ μπλε για τα γουστα μου θα πηγαινα ενναλακτικα σε
9*18000,1*450,2*470,2*490,1*630,1*640,1*400,1*410, 2*420


στο κεντρο καθε μιας απο τις 4 ψυκτρες , εχω βαλει 5βατ multichip, με 1*400,1*420,1*430,1*450,
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-15, 11:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραίες πληροφορίες φίλε μου...

Για τα φωσφορικά, εγώ με μεσογειακό και ATS μετράω 0 και νιτρικά το πολύ μέχρι 5 και μόνο 1-2 μέρες μετά το "κουρεματάκι" του ATS... Ταΐζω αρκετά!! Βέβαια, μετράω φωσφορικά με salifert και κάποιος μου είπε εδώ μέσα ότι με hanna, το μηδέν των salifert είναι υπολογίσιμο... Μπορεί να ήσουν κι εσύ, δεν το βρίσκω το θέμα... Δεν έχω βρει κάποιον στην Πάτρα να έχει hanna και δεν μπορώ να το διαπιστώσω, αλλά δεν είχα και ποτέ άλγες στο ενυδρείο μου...

Για την chaeto, νομίζω δεν μπορεί να συναγωνιστεί την turf... Δεν είχα ποτέ και θέλω να δοκιμάσω, αλλά όσους ξέρω με ATS, η chaeto δεν μπόρεσε να αναπτυχθεί λόγω έλλειψης νιτρικών... Γιατί την έχεις βάλει, δεν είσαι ευχαριστημένος με το ATS και το DSB??

Παό τις φωτό σου, αν και δεν φαίνεται καλά, πιστεύω οτι είναι αρκετά μακριά το flood.. Εγώ το έχω σε απόσταση 4-5cm κάθετα και σου στέλνω και μια φωτό να δεις την δεύτερη κατασκευή μου για το ΑΤS... Εσωτερικά μπαίνει αλουμινόχαρτο γύρω από τα flood, ώστε να μην βγαίνει καθόλου φως έξω (στην παλιά μου κατασκευή το είχα κολλήσει ανάμεσα στα φύλλα plexiglass) και στο πάνω μέρος στο καπάκι τοποθετώ από 2 ανεμιστηράκια 4εκ ένα για κάθε flood για απαγωγή θερμοκρασίας... Όντως δεν έχουν ανεμιστηράκι τα flood και ζεσταίνονται αρκετά... Αλλά αυτά που έχω δουλεύουν στα watt που αναγράφουν.. Στα παλαιότερα που είχα, έκοβα το πίσω μέρος με το driver και το έβγαζα εκτός του κουτιού, αλλά αυτά που έχω τώρα, έχουν το driver από κάτω τους, τα βάζω ανάποδα, και έιναι μόλις 4εκ το πλάτος τους...
Το πλέξι μπορεί να τρυπηθεί με τρυπανάκι πολύ εύκολα, αλλά πρέπει να υπολογίσεις την άνωση όταν κλείνεις αντλία για να ταίσεις και ανεβαίνει η στάθμη, καθώς το εσωτερικό του κουτιού είναι αέρας και θα ανεβαίνει στην επιφάνεια σαν βάρκα...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-15, 05:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί την έχεις βάλει, δεν είσαι ευχαριστημένος με το ATS και το DSB??
Αν για απιοδηποτε λογω δεν δουλεψει το ατς, πχ αλλαγη φωτοπεριοδου, φως κτλ η χαετο να ειναι εκει και να αναλαβει δαν back up. Την θελω βασικα να γεμισει τιν χωρο, οχι τοσο για τα θρεπτικα, αλλα για να ειναι "σπιτι" για αμφιποδα και κοπιποδα. 2 μηνες μετα το γεμισμα τα νιτρικα μηδενισανε και παραμενουν εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-15, 07:18
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-15, 17:20
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα περιμενω η εικονα να εναρμονισθει με τα πολυ χαμηλα θρεπτικα που διατηρω εξαιτιας RDSB,ATS,CHAETO, ΚΑΙ αντιφοσφωρου.
O νεκρος ειχε καθαρισει εδω και κανενα μηνα, ο ζωντανος που μετεφερα απο το νανο, λογω μαλλον φοσφωρικων που ειχε αποροφησει, ειχε τριχοειδη πολυ λιγη που επεμενε, αλλα γυριζοντας απο ολιγοημερες διακοπες τον βρηκα και αυτον γουλι....τη νεκρη τριχοειδη στα πισω τζαμια λεω να μην την καθαρισω για να εχουν κατι να τρωνε τα 4 strobus που εχω. Αν βρω θηρευτη και για τις απταισιες που γνωρισα μετα απο 2 χρονια στο χομπι, δεν θα με απασχολει κατι προς το παρον....







Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-15, 17:34
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μια χαρά με της αλγες θα φύγουν σιγά σιγά!Αφού έχουν τέτοιο χρώμα έχουν πάρει και τον κατήφορο!
Βέβαια καλό είναι να το βοηθήσεις και εσύ βγάζοντας και συφονάροντας την άλγη από κάθε σημείο!

πρόσεχε μόνο και τα κοράλλια γιατί τα lps είναι πολύ ευαίσθητα σε μηδενικά no3 po4!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-08-15, 20:44
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

πρόσεχε μόνο και τα κοράλλια γιατί τα lps είναι πολύ ευαίσθητα σε μηδενικά no3 po4!

Σάκη αυτό για skimmerless δεν ισχύει. Είναι τόσο πλούσιο το νερό σε αμινοξέα και λοιπα οργανικα θρεπτικα, που δεν αφαιρούνται με το σκιμερ, που τα lps ακόμη και με σχεδόν μηδενικές τιμές σε ανόργανα θρεπτικα, δεν έχουν κανενα πρόβλημα!


ΥΓ κάποιος Μόντ ας αλλάξει τον τίτλο ρε παιδιά , τωρανπροσεξα τον αναγραμματισμό!! Skimmerless
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-08-15, 10:29
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλημερα Γρηγορη μου , σφαιρα παει αγορινα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-15, 14:40
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ενα πολυ καλο αρθρο που δινει μεν ως ιδανική θερμοκρασία τους 26.5 αλλά γράφει με πολλές λεπτομέρειες τους λόγους που μπορούμε να κρατήσουμε Κοραλία χωρίς κανένα πρόβλημα από τους 22-29....Επειδή πολλοί δυαλυουνε τα ριφακια τους για οικονομικούς λόγους, πιστεύω ότι το χαμήλωμα της θερμοκρασίας κάτω από τους 24 που μέχρι τώρα διάβαζα ότι είναι ή ελάχιστη που πρέπει να τα διατηροιυμε , θα μας γλυτώσει από αρκετά ευροπουλακια προς την ΔΕΗ!!!! Προσωπικά από Δεύτερα που ψύχρανε δουλεύω πλέον το δικό μου στους 23 και ελπίζω να ελαχιστοποίησω-μηδενισω τα έξοδα θερμανσης ))

https://www.reefs.com/blog/magazine-...bate-part-iii/

ΥΓ υπάρχει και ζωντανό παράδειγμα σε εμάς, ή ριφαρα του Σταύρου, που τόσα χρόνια, κρατάει θερμοκρασία το χειμώνα 22.5!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-10-15, 23:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραίο άρθρο!! Thanx!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-15, 05:01
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα πολυ καλο αρθρο που δινει μεν ως ιδανική θερμοκρασία τους 26.5 αλλά γράφει με πολλές λεπτομέρειες τους λόγους που μπορούμε να κρατήσουμε Κοραλία χωρίς κανένα πρόβλημα από τους 22-29....Επειδή πολλοί δυαλυουνε τα ριφακια τους για οικονομικούς λόγους, πιστεύω ότι το χαμήλωμα της θερμοκρασίας κάτω από τους 24 που μέχρι τώρα διάβαζα ότι είναι ή ελάχιστη που πρέπει να τα διατηροιυμε , θα μας γλυτώσει από αρκετά ευροπουλακια προς την ΔΕΗ!!!! Προσωπικά από Δεύτερα που ψύχρανε δουλεύω πλέον το δικό μου στους 23 και ελπίζω να ελαχιστοποίησω-μηδενισω τα έξοδα θερμανσης ))

https://www.reefs.com/blog/magazine-...bate-part-iii/

ΥΓ υπάρχει και ζωντανό παράδειγμα σε εμάς, ή ριφαρα του Σταύρου, που τόσα χρόνια, κρατάει θερμοκρασία το χειμώνα 22.5!
Φιλε δεν ξερω αμα μπορουν να πεσουν τοσο χαμηλα οι θερμοκρασιες αλλα .σιγουρα για κατι τετοιο θελει πολυ καλη προσαρμογη.
πιος συαυρος δουλευε με 22.5βαθμους?
τι αναπτυξη ειχαν τα κοραλια?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-15, 10:57
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε δεν ξερω αμα μπορουν να πεσουν τοσο χαμηλα οι θερμοκρασιες αλλα .σιγουρα για κατι τετοιο θελει πολυ καλη προσαρμογη.

Τι εννοεις πολυ καλη προσαρμογη σακη? Την κυριακη ηταν 25 και την τεταρτη 23. δεν νομιζω να εχουν ουτε σε εμενα ουτε σε κανεναν αλλο προβλημα
πιος συαυρος δουλευε με 22.5βαθμους?
τι αναπτυξη ειχαν τα κοραλια?
googlare VRILO REEF kai θα δεις πολλες αλλες οπως και βιντεο

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-10-15, 06:41
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
googlare VRILO REEF kai θα δεις πολλες αλλες οπως και βιντεο

Γρήγορη κοιτά να δεις το παλικάρι έχει μεγάλη εμπειρία στα ρέεφ.
Το άμα έφτασε εκεί δεν το ξέρω αλλά σίγουρα είχε και της γνώσης.
Φυσικά και Κοραλία τούμπανο και δεν θα τον πήραζε άμα έκοβαν λίγο.

Τώρα η θερμοκρασίες που λένε εδώ και χρόνια δεν είναι τυχαίες.
Τα κόραλια σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ίσως να είναι και πιο εβαλωτα σε ότι διποτε.

Το κάνω ένα ενυδρείο με Κοραλία αθεΐας και χωρίς να έχω την εμπειρία να ψάξω πος θα τα φτάσω σε θερμοκρασίες white cloud,χρυσόψαρα. ............. Φιλικά στο λέω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 29-10-15 στις 21:02
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-10-15, 16:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρήγορη κοιτά να δεις το παλικάρι έχει μεγάλη εμπειρία στα ρέεφ.
Το άμα έφτασε εκεί δεν το ξέρω αλλά σίγουρα είχε και της γνώσης.
Φυσικά και Κοραλία τούμπανο και δεν θα τον πήραζε άμα έκοβαν λίγο.

Τώρα η θερμοκρασίες που λένε εδώ και χρόνια δεν είναι τυχαίες.
Τα κόραλια σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ίσως να είναι και πιο εβαλωτα σε ότι διποτε.

Το κάνω ένα ενυδρείο με Κοραλία αθεΐας και χωρίς να έχω την εμπειρία να ψάξω πος θα τα φτάσω σε θερμοκρασίες white cloud,χρυσόψαρα. ........ Φιλικά στο λέω!
............

Ή εμπειρία δεν πάει με τα χρόνια. Το να ζητάω "μασημένη" τροφη , και να ακολουθώ την πεπατημένη δε θα μου δώσει εμπειρία ούτε μετά από 100 χρόνια! Το να ψαχνομαι, να διαβάζω διαφορετικές απόψεις, να δοκίμαζω πραγματα και να παρατηρώ είναι που θα κάνει κάποιον έμπειρο και μάλιστα πολύ γρήγορα χρονικά!

Πιες θερμοκρασίες λένε τόσα χρόνια; Το 24-28 στα διάφορα υπομνήματα των ελληνικών φόρουμ? Σου έβαλα ένα λινκ παραπάνω που το ανατρέπει και στο αναπροσαρμόζει στο 22-29! Προφανώς δεν το διαβασες ..........!

Εκεί λοιπόν θα διαβαζες οτι υπάρχει μεγάλη διχογνωμία


"There has been much discussion about the best temperatures for reef tanks in recent years. In 1997 Dr. Ron Shimek wrote,

The average annual temperature of most coral reefs is around 82 to 84 degrees Fahrenheit (27 to 28 degrees Celsius),[sic] which seems to be the optimum for coral growth. The commonly advised mini-reef temperatures of 74 to 77 degrees Fahrenheit (22 to 25 degrees Celsius) are stressing most of the animals unnecessarily and, in some cases, severely.

In response to these suggestions Richard Harker replied,

The commonly recommended reef tank temperature range of 74 to 77 degrees Fahrenheit (23 to 25 degrees Celsius) is well within the temperature range in which healthy reproducing corals thrive.…hobbyists would be wise to maintain their reef tanks at the mid-point temperature of coral reefs, approximately 79 degrees Fahrenheit (26 degrees Celsius).*

[https://www]


In 2002 Charles Delbeek wrote,

Put simply, water temperatures at or above 82 degrees Fahrenheit will eventually result in system problems. The desired temperature range is somewhere between 75 and 80 degrees.

Delbeek and Sprung concurred in 2005,

The temperature in reef aquariums should be maintained between 22-27°C (72-80°F) for the best results, and kept as stable as possible. In our experience, the center of this temperature range, 23-25°C (74-78°F), is ideal.

While in 2009 Dr. Ron Shimek reiterated,

…[I] recommend warmer water temperatures, at least 82 [°F] for good health…"

Και κάνοντας μεγάλη έρευνα ο συγγραφές κατέληξε στο 22-29!

Ή ριφαρα του Σταύρου κα οι χειμερινές Τ που την κρατάει, ήταν ή αφορμή για να ψαχτω. Διαβάζοντας τα παραπάνω κατέληξαν να κατεβασω την θερμοκρασία στους 23 , και ένα μήνα τώρα δεν είδα τίποτα κακό , πέραν μιας μικρής αναμενομενης μειώσεις στην κατανάλωση του kh. Κερδιζοντας από την εμπειρία των άλλων , διαβάζοντας και δοκιμάζοντας έγινα πολύ πιο έμπειρος λοιπόν, σε σχέση με εσένα που αρκεισαι στην μασημένη τροφή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 29-10-15 στις 21:00
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-10-15, 18:33
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
.............

Ή εμπειρία δεν πάει με τα χρόνια. Το να ζητάω "μασημένη" τροφη , και να ακολουθώ την πεπατημένη δε θα μου δώσει εμπειρία ούτε μετά από 100 χρόνια! Το να ψαχνομαι, να διαβάζω διαφορετικές απόψεις, να δοκίμαζω πραγματα και να παρατηρώ είναι που θα κάνει κάποιον έμπειρο και μάλιστα πολύ γρήγορα χρονικά!

Πιες θερμοκρασίες λένε τόσα χρόνια; Το 24-28 στα διάφορα υπομνήματα των ελληνικών φόρουμ? Σου έβαλα ένα λινκ παραπάνω που το ανατρέπει και στο αναπροσαρμόζει στο 22-29! Προφανώς δεν το διαβασες ..........!

Εκεί λοιπόν θα διαβαζες οτι υπάρχει μεγάλη διχογνωμία


"There has been much discussion about the best temperatures for reef tanks in recent years. In 1997 Dr. Ron Shimek wrote,

The average annual temperature of most coral reefs is around 82 to 84 degrees Fahrenheit (27 to 28 degrees Celsius),[sic] which seems to be the optimum for coral growth. The commonly advised mini-reef temperatures of 74 to 77 degrees Fahrenheit (22 to 25 degrees Celsius) are stressing most of the animals unnecessarily and, in some cases, severely.

In response to these suggestions Richard Harker replied,

The commonly recommended reef tank temperature range of 74 to 77 degrees Fahrenheit (23 to 25 degrees Celsius) is well within the temperature range in which healthy reproducing corals thrive.…hobbyists would be wise to maintain their reef tanks at the mid-point temperature of coral reefs, approximately 79 degrees Fahrenheit (26 degrees Celsius).*

[https://www]


In 2002 Charles Delbeek wrote,

Put simply, water temperatures at or above 82 degrees Fahrenheit will eventually result in system problems. The desired temperature range is somewhere between 75 and 80 degrees.

Delbeek and Sprung concurred in 2005,

The temperature in reef aquariums should be maintained between 22-27°C (72-80°F) for the best results, and kept as stable as possible. In our experience, the center of this temperature range, 23-25°C (74-78°F), is ideal.

While in 2009 Dr. Ron Shimek reiterated,

…[I] recommend warmer water temperatures, at least 82 [°F] for good health…"

Και κάνοντας μεγάλη έρευνα ο συγγραφές κατέληξε στο 22-29!

Ή ριφαρα του Σταύρου κα οι χειμερινές Τ που την κρατάει, ήταν ή αφορμή για να ψαχτω. Διαβάζοντας τα παραπάνω κατέληξαν να κατεβασω την θερμοκρασία στους 23 , και ένα μήνα τώρα δεν είδα τίποτα κακό , πέραν μιας μικρής αναμενομενης μειώσεις στην κατανάλωση του kh. Κερδιζοντας από την εμπειρία των άλλων , διαβάζοντας και δοκιμάζοντας έγινα πολύ πιο έμπειρος λοιπόν, σε σχέση με εσένα που αρκεισαι στην μασημένη τροφή!
Φίλος το Πάς μακρυά! Δεν ειπα ότι είναι απαγορευτικό αλλά ότι θα έχεις επίπτωσης. Τα Κοραλία θα είναι πιο ευάλωτα.

Το θέμα με το άμα τα διάβασα η όχι δεν σημαίνει ότι ότι και να διαβάζω πρέπει να το κάνω η να το έχω σαν σωστο. Και αυτό στο λέω από την λίγη εμπειρία που έχω στα ενυδρεία.
Στην φάση που βρησκεσε έχεις πολλά να δοκιμάσεις ακόμα.δεν είναι κακό αλλά μην νομίζεις ότι έχεις κάνει μόνο εσύ πειράματα. Κ
Για να το θέσουμε καλύτερα δεν είναι ακριβώς πειράματα εφόσον υπάρχουν και μελέτες πάνω σε αυτό!
Πειραματισου όλο το χειμώνα και μόλις καλοκαιριασει και ανεβάσεις θερμοκρασίες τότε θα καταλάβεις και θα μας πεις πια η διαφορά.

Επίσης από ότι φενετε μπορεί να μην δεις και διαφορά μιας και τα απαιτητικά Κοραλία σου δεν φέρονται και τόσο ευχαριστημένα με της παραμέτρους σου....

Επιδι δεν θέλω να συνεχιστή άλλο θα σου πρώτηνα της διάφορες μας να της συνεχίσουμε π.μ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 29-10-15 στις 21:01
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-10-15, 19:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Συνεχίστε εδώ τη συζήτηση με επιχειρήματα και χαλαρά
Με δική μου ευθύνη έσβησα (εκεί που έχει .....) μερικά σημεία
που στον γραπτό λόγο μπορεί να παρεξηγηθούν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 29-10-15 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13238 seconds with 13 queries