Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-11-11, 19:51
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

αυτο ειναι τα macro στοιχεια σε υγρη διαλυμένη μορφη, τα 250ml. Toσο θα σου βγει. Τωρα τι ακριβως εννοεις να μεινει μεσα για τοσον καιρο? η σκονη στο νερο?? την ανακατευεις πριν ριξεις. Εγω (δεν σου λεω να κανεις το ιδιο) ειχα παρει 3/4 κουταλακι και εβαζα την σκονη εκεινη την ωρα σε λιγο νερο και μετα αμεσως στο ενυδρειο. Στα τελη δε, εριχνα την σκονη μεσα στο ενυδρειο χυμα(δεν το συνιστω βεβαια)....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-11-11, 19:54
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

τετοια κουταλακια που θα βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-11-11, 20:00
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ebay ή σε καποιο μαγαζι με ειδη κουζινας,ζαχαροπλαστικης....
κουταλακια δοσομετρικα ειναι....

σαν και αυτα

http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=measu...&_stpos=&gbr=1
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-11-11, 20:33
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

επειδη τα κουταλακιΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν τα βρω θα εφαρμωσω τις κουταλιες σουπας που μου προτεινες...αλλα 2,5 μηνες θα εναι μεσα στο μπουκαλι ...λες να παθει τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-11-11, 20:36
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosn Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη τα κουταλακιΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν τα βρω θα εφαρμωσω τις κουταλιες σουπας που μου προτεινες...αλλα 2,5 μηνες θα εναι μεσα στο μπουκαλι ...λες να παθει τιποτα?

τις κουταλιες σουπας δεν τις προτεινα εγω αλλα ο συμφορουμιτης KOSTASGAVALAS. τωρα αν θα παθει τιποτα, δεν ξερω να σου απαντησω.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-11-11, 20:38
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

με μπερδεψατε τορα για να περιμενουμε και αλλες γνωμες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-11-11, 22:53
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε 1 γρ. ανα δοση στα 300 λιτρα , περναω με ενα φακελακι 4-5 μηνες. Δεν το βρισκω και τοσο ακριβο !
raven μιας και βρηκες τα λιτρα μου δεν λες και για τα καλια δοσολογια!

Υ.Γ. με το power4 βαζεις ιδια δοσολογια?(1γρ?)

Υ.Γ. 1γρ τη φορα ή τη βδομαδα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-11-11, 00:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
raven μιας και βρηκες τα λιτρα μου δεν λες και για τα καλια δοσολογια!

Υ.Γ. με το power4 βαζεις ιδια δοσολογια?(1γρ?)

Υ.Γ. 1γρ τη φορα ή τη βδομαδα???
Δες.. : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29886
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462

Εχω αυξησει το fleet μονο (φωσφορικα) ,σε 5ml καθε δοση. Τα ΡΟ4 ειναι τα πιο ευκολα να ρυθμισεις... αρχιζεις με μικρη δοση εως οτου (αν) εμφανιστει spot αλγη στα τζαμια. Επειτα αυξανεις σταδιακα την δοση καθε εβδομαδα μεχρι αν εξαφανιστει η spot.
Και κατι ασχετο και παραδοξο λιγο...Αν εχεις spot σε υγιες-στρωμενο ενυδρειο, δεν εχεις συνηθως αλλη μορφη αλγης...παρατηρηστε το
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-11-11, 08:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κατι ασχετο και παραδοξο λιγο...Αν εχεις spot σε υγιες-στρωμενο ενυδρειο, δεν εχεις συνηθως αλλη μορφη αλγης...παρατηρηστε το
Πολύ σωστό Αλέξανδρε! Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το' χω παρατηρήσει και γω αυτό το γεγονός, αλλά είπα ότι θα'ναι τυχαίο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-11-11, 09:26
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστό Αλέξανδρε! Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το' χω παρατηρήσει και γω αυτό το γεγονός, αλλά είπα ότι θα'ναι τυχαίο.
εγω εχω και λιγη μαυρη σε 2 ανουμπιες με την spot παραλληλα αλλα ελεγχομενα πραγματα....

Λοιπον για οσους μενουν πειραια power 4 βρηκα στη
Λεωχάρους 17, Πειραιάς, 18531, ΑΤΤΙΚΗΣ (δυο στενα παραλληλα στον ηλεκτρικό)

2104179729

Καρμιρη Ειρηνη
(του ειπα να φερει κουτα γιατι εφερνε μεχρι τωρα μονο με παραγγελια )

και παρακαλω ΜΟΝΟ 8 ΕΥΡΩ!!!! τα 250 μλ

επισης η εταιρια που βγαζει τιο power 4 εχει και χηλικο σιδηρο αν και εγω δεν τον εχω χρειαστει ακομα αφου πριεχει σιδηρο το power 4 οπως εχει και αλλα πολυ χρησιμα σκευασματα οπως
http://www.farmachem.gr/site/xPage.a...search&sid=127


Για σακουλακια μακρο ΠΕΙΡΑΙΑΣ
210-4221559, 4179316 ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΗΜΙΚΑ ΑΕ
Μόνο
MgSO4.7H2O θειικο μαγνησιο και
ΚΝΟ3 νιτρικο καλιο
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-11-11, 09:29
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

βασικα Αλεξανδρε εχω καμποσα φωσφορικα.μια τελευταια μετρηση, δευτερα μια μερα μετα την αλλαγη, και ειχα πανω απο 2mg/l με υγρα sera!spot δεν εχω και μαλιστα τους τελευταιους 2-3 μηνες ειχαν εξαφανιστει ολες οι αλγες.τωρα και καμμια βδομαδα βλεπω παει να εμφανιστει μια bba και λιγο staghorn και δεν ξερω γιατι!!!το μονο που θυμαμαι ηταν ενα ανακατεμα βυθου μετα απο ενα καλο καθαρισμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο!αυξησα λιγο το co2 και ελπιζω να εξαφανιστoυν,βαζω και λιγο excel!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-11-11, 09:33
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Επειδη δεν μπορω να βρω κ2so4 μπορω να χρησιμοποιησω αυτο??

http://www.farmachem.gr/site/xpage.a...&ProductID=382
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-11-11, 12:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα Αλεξανδρε εχω καμποσα φωσφορικα.μια τελευταια μετρηση, δευτερα μια μερα μετα την αλλαγη, και ειχα πανω απο 2mg/l με υγρα sera!spot δεν εχω και μαλιστα τους τελευταιους 2-3 μηνες ειχαν εξαφανιστει ολες οι αλγες.τωρα και καμμια βδομαδα βλεπω παει να εμφανιστει μια bba και λιγο staghorn και δεν ξερω γιατι!!!το μονο που θυμαμαι ηταν ενα ανακατεμα βυθου μετα απο ενα καλο καθαρισμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο!αυξησα λιγο το co2 και ελπιζω να εξαφανιστoυν,βαζω και λιγο excel!
Τσεκαρε και αυξησε τα νιτρικα σου αν χρειαζεται, και παραλληλα μειωσε τα φωσφορικα. Σταματα για λιγο τον σιδηρο ή μειωσε τον στο ελαχιστο και μην αλλαξεις τιποτα αλλο απο τις ρουτινες σου. Το εξελ και η αυξηση του co2 ειναι σωστες κινησεις.
Ολες οι αλγες τυπου "ροδοφυτα" (bba, brush, staghorn κλπ) προερχονται απο την θαλασσα και μπηκαν στα γλυκα υδατα πριν εκατομμυρια χρονια απο τις εκβολες ποταμων. Φαινεται λοιπον οτι η εμφανιση τους συσχετιζεται με την ανισορροπια μεταξυ ασβεστιου- μαγνησιου. Στις επιγειες καλλιεργειες η αναλογια μεταξυ Ca-Mg ειναι γυρω στο 4 προς 1. Στις υδροβιες ομως καλυτερη ειναι η αντιστροφή της φορμουλας , δηλαδη 1 προς 4 μιας και η περισσεια στο ασβεστιο προκαλει ειτε μαυρη αλγη ειτε προβληματα με dust αλγη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δεν μπορω να βρω κ2so4 μπορω να χρησιμοποιησω αυτο??

http://www.farmachem.gr/site/xpage.a...&ProductID=382
Δεν ειμαι χημικος αλλα θα ελεγα οχι..Αναγραφει οτι περιεχει θειο (θειαφι) και οχι οξειδια του θειου. Ακομα και το Κ2SO4 που χρησιμοποιουμε ολοι , δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη λογω τις παρουσιας θειου και την οξειδωση του στο νερο σε υδροχλωρικο οξυ. Οι ποσοτητες ειναι μικρες βεβαια για να βλαψουν αμεσα ψαρια και φυτα αλλα σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο μακροπροθεσμα...
Εγω σκοπευω τωρα που μου τελειωνει το Κ2SO4 (θειικο καλιο) να το αντικαταστησω στη λιπανση μου με KH2PO4 (φωσφορικο καλιο) που ειναι ελευθερο απο θειουχα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-11-11, 12:34
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε και αυξησε τα νιτρικα σου αν χρειαζεται, και παραλληλα μειωσε τα φωσφορικα. Σταματα για λιγο τον σιδηρο ή μειωσε τον στο ελαχιστο και μην αλλαξεις τιποτα αλλο απο τις ρουτινες σου. Το εξελ και η αυξηση του co2 ειναι σωστες κινησεις.
Ολες οι αλγες τυπου "ροδοφυτα" (bba, brush, staghorn κλπ) προερχονται απο την θαλασσα και μπηκαν στα γλυκα υδατα πριν εκατομμυρια χρονια απο τις εκβολες ποταμων. Φαινεται λοιπον οτι η εμφανιση τους συσχετιζεται με την ανισορροπια μεταξυ ασβεστιου- μαγνησιου. Στις επιγειες καλλιεργειες η αναλογια μεταξυ Ca-Mg ειναι γυρω στο 4 προς 1. Στις υδροβιες ομως καλυτερη ειναι η αντιστροφή της φορμουλας , δηλαδη 1 προς 4 μιας και η περισσεια στο ασβεστιο προκαλει ειτε μαυρη αλγη ειτε προβληματα με dust αλγη.


Δεν ειμαι χημικος αλλα θα ελεγα οχι..Αναγραφει οτι περιεχει θειο (θειαφι) και οχι οξειδια του θειου. Ακομα και το Κ2SO4 που χρησιμοποιουμε ολοι , δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη λογω τις παρουσιας θειου και την οξειδωση του στο νερο σε υδροχλωρικο οξυ. Οι ποσοτητες ειναι μικρες βεβαια για να βλαψουν αμεσα ψαρια και φυτα αλλα σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο μακροπροθεσμα...
Εγω σκοπευω τωρα που μου τελειωνει το Κ2SO4 (θειικο καλιο) να το αντικαταστησω στη λιπανση μου με KH2PO4 (φωσφορικο καλιο) που ειναι ελευθερο απο θειουχα.
TO KH2PO4 δεν υποκαθισταται με το FLEET ENEMA ??
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-11-11, 12:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
TO KH2PO4 δεν υποκαθισταται με το FLEET ENEMA ??
Ναι , σαφως ! εννοειται οτι θα κοψεις το fleet και θα παρεις φωσφορικα απο το φωσφορικο καλιο. Το κερδος ειναι οτι τα φυτα παιρνουν επαρκες καλιο απο τον συνδυασμο ΚΗ2PO4 & KNO3 και παραλληλα αποφευγονται τα θειουχα παραγωγα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-11-11, 14:14
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε και αυξησε τα νιτρικα σου αν χρειαζεται, και παραλληλα μειωσε τα φωσφορικα. Σταματα για λιγο τον σιδηρο ή μειωσε τον στο ελαχιστο και μην αλλαξεις τιποτα αλλο απο τις ρουτινες σου. Το εξελ και η αυξηση του co2 ειναι σωστες κινησεις.
Ολες οι αλγες τυπου "ροδοφυτα" (bba, brush, staghorn κλπ) προερχονται απο την θαλασσα και μπηκαν στα γλυκα υδατα πριν εκατομμυρια χρονια απο τις εκβολες ποταμων. Φαινεται λοιπον οτι η εμφανιση τους συσχετιζεται με την ανισορροπια μεταξυ ασβεστιου- μαγνησιου. Στις επιγειες καλλιεργειες η αναλογια μεταξυ Ca-Mg ειναι γυρω στο 4 προς 1. Στις υδροβιες ομως καλυτερη ειναι η αντιστροφή της φορμουλας , δηλαδη 1 προς 4 μιας και η περισσεια στο ασβεστιο προκαλει ειτε μαυρη αλγη ειτε προβληματα με dust αλγη.


Δεν ειμαι χημικος αλλα θα ελεγα οχι..Αναγραφει οτι περιεχει θειο (θειαφι) και οχι οξειδια του θειου. Ακομα και το Κ2SO4 που χρησιμοποιουμε ολοι , δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη λογω τις παρουσιας θειου και την οξειδωση του στο νερο σε υδροχλωρικο οξυ. Οι ποσοτητες ειναι μικρες βεβαια για να βλαψουν αμεσα ψαρια και φυτα αλλα σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο μακροπροθεσμα...
Εγω σκοπευω τωρα που μου τελειωνει το Κ2SO4 (θειικο καλιο) να το αντικαταστησω στη λιπανση μου με KH2PO4 (φωσφορικο καλιο) που ειναι ελευθερο απο θειουχα.
τα νιτρικα τα αυξανω σιγα σιγα.αλλωστε στην τελευταια μετρηση ειχα 10ppm που ειναι και η πρωτη φορα μετα απο 8 μηνες που ειχα μετρησιμη!(ολο 0 μου εβγαινε)!εχω και πολυ καλη φιλτρανση βεβαια!σιδηρο δεν βαζω πολυ 1-1,5ml seachem.τωρα που το καλοσκευτομαι σα να ταιζα λιγο παραπανω τωρα τελευταια γιατι ειχα παρει κατι glossolepis incisus και τρωνε πολυ τα ατιμα!!!παρασυρθηκα! ευχαριστω παντως!να δω πως μπορει να φτιαξει η αναλογια Ca-Mg!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-11-11, 00:06
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ....Σε ξενογλωσσο site διαβασα οτι 1 γρ mgso4+7h2o αντιστοιχει σε 0,48 γρ του MGSO4...

Αν ισχυει αυτο εγω επειδη δεν βρηκα ενυδρο αλλα καθαρο mgso4 αντι της μιας κουταλιας της σουπας που λεει η συνταγη του φτωχου σε 500 ml νερου θα πρεπει να βαλω μιση...ετσι δεν ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-11-11, 00:26
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
.........................................Δεν ειμαι χημικος αλλα θα ελεγα οχι..Αναγραφει οτι περιεχει θειο (θειαφι) και οχι οξειδια του θειου. Ακομα και το Κ2SO4 που χρησιμοποιουμε ολοι , δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη λογω τις παρουσιας θειου και την οξειδωση του στο νερο σε υδροχλωρικο οξυ. Οι ποσοτητες ειναι μικρες βεβαια για να βλαψουν αμεσα ψαρια και φυτα αλλα σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο μακροπροθεσμα...
Εγω σκοπευω τωρα που μου τελειωνει το Κ2SO4 (θειικο καλιο) να το αντικαταστησω στη λιπανση μου με KH2PO4 (φωσφορικο καλιο) που ειναι ελευθερο απο θειουχα.
αν χρησιμοποιουμε μονο νιτρικο καλιο και οχι θειικο καλιο πιο ειναι το προβλημα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-07-12, 13:27
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Συνεχίζω το θέμα εδώ για να μην ανοίξω νέο για να κάνω μια ερώτηση και ταυτόχρονα μια ενημέρωση!Πήγα σήμερα στη Σωκράτους για τα λιπάσματα, οπότε το ΚΝΟ3 βγαίνει σε συσκευασία 1kgr και κοστίζει 5ευρώ,ενώ το Κ2SO4 και αυτό σε συσκευασία 1kgr και κοστίζει 50ευρώ!!!!Δε δίνει μικρότερες συσκευασίες και φυσικά πήρα μόνο το νιτρικό κάλιο!Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την Ε.Ι. λίπανση μιας και μαζεύω ακόμα τα υλικά, και το επόμενο είναι fleet enema από το φαρμακείο.Super 4 είχα ενα σακουλάκι για τα φυτά του μπαλκονιού!
Η ερώτηση είναι η εξής, έχει βρεί κάποιος πιο φθηνά το θειικό κάλιο σε κάποιο άλλο μαγαζί?Αν αντί για θειικό κάλιο συνεχίσω το seachem potassium, πόσο πρέπει να συμπληρώνω για να φτάσω το κατώφλι των 30ppm εβδομαδιαίως, μιας και θα χρησιμοποιείται και το νιτρικό κάλιο παράλληλα??
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-07-12, 04:38
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ θα σου προτείνω να μην ψάχνεσαι για θειικο κάλιο.Πάρε φωσφορικό καλιο και μην πάρεις κλυσμα.Έτσι τα φυτά σου θα παίρνουν κάλιο και από το νιτρικο κάλιο και από το φωσφορικό καλιο.Εγώ τουλάχιστον όσο καιρό κάνω ei λίπανση,έτσι το δουλεύω.Τώρα η δοσολογία είναι κάτι σχετικό,αφού κάθε σύστημα είναι διαφορετικό....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-07-12, 13:23
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Το φωσφορικό κάλιο θα το βρω στη Σωκράτους?Δεν τον ρώτησα αν έχει!Ξέρει κανείς αν η τιμή του είναι περίπου στα ίδια με το νιτρικό κάλιο??Επίσης βάζοντας τις ποσότητες στο dose calculator φαίνεται πως για να πετύχεις τη συγκέντρωση φωσφορικών που θες, η συγκεντρωση του καλίου από φωσφορικό κάλιο, είναι μικρή.Νομίζω οτι και πάλι θα χρειαστεί συμπλήρωμα από κάποιο άλλο σκεύασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-07-12, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Στην ίδια τιμή παίζει με το νιτρικο.Εγώ πάντως κάνα χρόνο+ που λιπαινω ετσι,δεν παρατήρησα έλλειψη καλίου στα φυτά μου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-07-12, 13:51
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Δε με βλέπω να βρίσκω.Πήρα τηλ και στη Σωκράτους και στη Γερανίου, δεν έχει κανένας και δεν ξέρουν αν θα φέρουν και πότε...!Αν ξέρει κάποιος κάποιο άλλο μαγαζί, ας μου δώσει τα φώτα του!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-07-12, 09:51
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Εγω παλι με αυξημενα φωσφορικα γυρω στο 8 αν θυμαμαι και νιτρικα γυρω στο 20 εκανα καποια στιγμη bba και μετα οταν πηγα τα νιτρικα στο 10 με φωσφορικα γυρω στο 0,5 εκανα green spot αλλα λιγη και ελεγχομενη ....για να μην πολυλογω με νιτρικα γυρω στο 5-10 και φωσφορικα γυρω στο 0,5 ...

Φωσφορικα δεν συμπληρωνω αφου το 0,5 το εχω σχεδον παντα οσες φορες μετρησα το ενυδρειο και ετσι εχω σταματησει να χρησιμοποιω το FLEET ENEMA για τα φωσφορικα αφου το νουμερο το πιανω απο τις ηδη υπαρχουσες συνθηκες του ενυδρειου μου. Επίσης σίδηρο δεν βαζω αφου με το power 4 καλυπτομαι σε αναγκες σιδηρου.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-07-12, 08:54
genediver Ο χρήστης genediver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-11-2010
Περιοχή: Πατησια
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Δοκίμασε σε αυτό το τηλ. μου κάνει εντύπωση να μην έχει Κ2SO4 , από εκεί ψωνίζω χρόνια. http://www.fisi-iasi.gr/html/linke.htm
Kαι εδώ ένας υπολογιστής δόσεων τον οποίο χρησιμοποιώ http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 22-04-14, 16:06
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα μια βοήθεια παρακαλώ ενα φιλαράκι μου έδωσε Power4, νιτρικό κάλιο και θεεικο .. άλλα μέσα έχει άλλη μια σκόνη την όπια δεν την θυμοτανε πως μπορώ να καταλάβω τι είναι..? στην σακούλα πάνω δεν γράφει τίποτα... τι μπορώ να κάνω..?
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-04-14, 12:02
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

αν ειναι κρυσταλικη και καπως διαφανη ειναι θειικο μαγνησιο....
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-04-14, 17:41
Το avatar του χρήστη Eliccaios
Eliccaios Ο χρήστης Eliccaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 246
Send a message via Skype™ to Eliccaios
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστω πιστευω να ειναι θεεικο μαγνησιο..
__________________
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιπανση: Ε.Ι. Ηλίας Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 15-05-10 13:48
λιπανση andreas213 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 18-08-09 00:56
λιπανση fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-09-08 18:28
λιπανση kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-05-08 21:26
λιπανση thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-04-08 16:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09415 seconds with 15 queries