Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-05, 00:39
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ 2215

Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να παραγγείλω το eheim 2215 είδα όμως σε άλλο θέμα
( http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4787) ότι το 2215 δεν έχει τον άσπρο εσωτερικό κάδο που μπαίνουν τα υλικά.
Σε αυτή την περίπτωση που μπαίνουν τα υλικά και πόσο εύκολο είναι να ανοίγει το φίλτρο και να προσθέτουμε ή να αφαιρούμαι υλικά;
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εξωτερικό φίλτρο και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι λειτουργικό ένα τέτοιο φίλτρο χωρίς τον κάδο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-05, 06:23
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Είναι λειτουργικότατο, και ο λόγος είναι ότι μπορείς να συνθέσεις εσύ όπως θές τα υλικά σου. Δεν έχεις περιορισμούς από τα διαμερίσματα του κάδου που έχουν άλλα φίλτρα.

Τα υλικά σου μπορείς να τα συγκρατήσεις με την χρήση καλσόν ή έτοιμων σακουλών που πωλούνται σε καταστήματα ενυδρείων για τέτοια χρήση.

Εξ’ άλλου ο καθαρισμός του φίλτρου είναι κάτι το οποίο δεν γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν πούμε ότι κάτι πρέπει να καθαρίζεται ποιο συχνά είναι ο υαλοβάμβακας ο οποίος είθισται να βρίσκεται στο ανώτερο σημείο του φίλτρου ή ως διαχωριστικό των υπολοίπων υλικών. Οπότε ανοίγεις > βγάζεις τα υλικά σε έναν κουβά (με νερό είτε από το φίλτρο ή το ενυδρείο > αντικαθιστάς τον υαλοβάμβακα > ξαναβάζεις τα υλικά > κλείνεις > το βάζεις σε λειτουργία.

Να λάβεις υπ’ όψιν σου ότι με την χρήση του εξωτερικού φίλτρου, πέραν της καλύτερης απόδοσης σε φίλτρανση που θα έχεις σε σχέση με τα κοινά εσωτερικά φίλτρα, προσθέτει στο ενυδρείο σου παραπάνω λίτρα ( το νερό που βρίσκεται στον κάδο)


Πέραν όλων αυτών αν θυμάμαι έχεις μικρό ενυδρείο, περίπου 30 λίτρα, αν κάνω λάθος διόρθωσε με, οπότε η λύση του 2215 είναι υπερβολική !

Πες μας τι ενυδρείο έχεις αν είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω, ώστε να βρούμε την καλύτερη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-05, 01:56
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Καλά θυμάσαι ότι είχα ενυδρείο 30 λίτρα αλλά εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου έχω ένα GENESIS 80 περίπου 80 λίτρα. Τώρα έχω εσωτερικό φίλτρο και φίλτρο βυθού και μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα.

Μετά από μια γέννα όμως που είχα και περιγράφω εδώ http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3377
έχει αυξηθεί ο αριθμός των ψαριών που φιλοξενώ, τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν τα μικρά και να τα δώσω. Γι αυτό σκέφτηκα να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο.

Μετά και από την δική σου απάντηση νομίζω ότι έχω καταλήξει στο 2215.

Για κάτι άλλο που δεν έχω αποφασίσει είναι αν θα βγάλω το φίλτρο βυθού.
Ξέρω ότι οι γνώμες μέσα στο GAB λένε ότι είναι άχρηστο και επικίνδυνο αλλά σε πετσοπάδικο που ρώτησα ήταν κατηγορηματικοί να μην το πειράξω.
Εγώ βέβαια έχω εμπιστοσύνη σε εσάς αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση η άκρως αντίθετη άποψη των πετσοπάδων και όταν μου το πούλησαν όταν αγόρασα το ενυδρείο και τώρα. Και πρόκειται για διαφορετικά μαγαζιά και μιλάνε σαν να το φίλτρο βυθού να είναι η βάση για ένα υγιές ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-05, 09:48
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε dalex κατά την γνώμη μου ακόμα και στα 80 λίτρα είναι υπερβολή το 2215. Στο δικό μου που είναι 96 λίτρα (καθαρά ~80) και έχω το 2213 είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του .
Αν σκέφτεσαι να επενδύσεις μελλοντικά σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και δεν θες να πάρεις ξανά φίλτρο τότε προχώρα με το 2215 αλλά να ξέρεις πως θα έχει ιδιαίτερα δυνατή ροή, που μάλλον δεν θα αρέσει στα ψάρια σου εκτός και αν έχεις σολομούς , και κατά συνέπεια θα πρέπει να μειώνεις την ροή.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-05, 09:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξ’ άλλου ο καθαρισμός του φίλτρου είναι κάτι το οποίο δεν γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Συφωνω γενικα αλλα ειδικοτερα εξαρταται απο τα υλικα που χρησιμοποιεις. Π.Χ. αν εχεις μονο βιολογια κανεις αραιοτατη συντηρηση. Αν εχεις ομως μηχανικα η χημικα φιλτρα(ανθρακα, τυρφη) τοτε μαλλονο καθαρισμος ειναι συχνοτερος.

Παράθεση:
Να λάβεις υπ’ όψιν σου ότι με την χρήση του εξωτερικού φίλτρου, πέραν της καλύτερης απόδοσης σε φίλτρανση που θα έχεις σε σχέση με τα κοινά εσωτερικά φίλτρα, προσθέτει στο ενυδρείο σου παραπάνω λίτρα ( το νερό που βρίσκεται στον κάδο)
Με εξαιρεση τα sump στο νερο των οποιων μπορεις να συντηρησεις και ψαρια εντος αυτων (οπως π.χ. στο ενυδρειο του προεδρου)δεν βλεπω την χρησιμοτητα του νερου που μπαινει στα εξωτερικα φιλτρα περα αυτης ως χωρου φιλοξενιας υλικων φιλτρανσης.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-05, 09:51
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

μελετα λιγακι και το 2234 εμενα μου βγηκε μια χαρα και καδους εχει και βανακια και υαλοβαμβακα και μπλε σφουγκαρι και ενεργο ανθρακα στο πακετο και substrat pro τα οποια υλικα κοστιζουν και το 2215 δεν τα χει εγω το πειρα 92€ με μεταφορικα απ το aquaristic και δε χαλασα φραγκο ενω για το 2215 θες χρημα και μετα!1!!!!!αξιζει να το κοιταξεις!!!!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-05, 14:57
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

[quote="johnny98130"]
Παράθεση:
Με εξαιρεση τα sump στο νερο των οποιων μπορεις να συντηρησεις και ψαρια εντος αυτων (οπως π.χ. στο ενυδρειο του προεδρου)δεν βλεπω την χρησιμοτητα του νερου που μπαινει στα εξωτερικα φιλτρα περα αυτης ως χωρου φιλοξενιας υλικων φιλτρανσης.
Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο διότι το θεωρώ ποιο advance από αυτό που ζητά ο φίλος μας.


Τώρα για το φίλτρο μιας και έχουμε τα λίτρα του ενυδρείου θεωρώ ότι με το 2213 θα είσαι μια χαρά.

Υπάρχει προσφορά σε κατάστημα των Αθηνών το 2213+σφουγγάρια (μπλε / άσπρα)+ άνθρακας +διπλές βάνες κάτω από 100€
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-05, 15:01
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Υπάρχει προσφορά σε κατάστημα των Αθηνών το 2213+σφουγγάρια (μπλε / άσπρα)+ άνθρακας +διπλές βάνες κάτω από 100€
Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ καθώς την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ακόμα ένα 2213 για τον αδελφό μου.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-05, 00:48
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Νομίζω ότι τελικά θα καταλήξω στο 2213.
Μπορείτε να μου πείτε πιο είναι τα μαγαζί που έχει αυτή την προσφορά;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-05, 15:21
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Εγω ξέρω για τον Τάρεκ, αν υπάρχει και αλλού μπορεί να το πεί άλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-05, 12:01
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Μπορεις να το βρεις και στην "Αβυσσο" αλλα και στο ενα απο τα 2 μαγαζια στην πλατεια Κοτζια απεναντι απο το Δημαρχειο (οχι τον Κωσταντα τον αλλον απεναντι).
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-05, 02:53
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Αγόρασα τελικά το 2213.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Το έβαλα ήδη να δουλεύει.
Μόνο που έχει κάποιο θόρυβο.
Όταν λέμε ότι τα EHEIIM είναι αθόρυβα εννοούμε ότι δεν ακούγεται τίποτα ή ότι κάνουν λιγότερο θόρυβο από άλλα;
Το δικό μου κάνει θόρυβο. Δεν ξεσηκώνει και το σπίτι αλλά αν είσαι σε απόσταση 2-3 μέτρα είναι ενοχλητικό.
Ρωτάω για να ξέρω μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο.

Παράθεση:
Για κάτι άλλο που δεν έχω αποφασίσει είναι αν θα βγάλω το φίλτρο βυθού.
Ξέρω ότι οι γνώμες μέσα στο GAB λένε ότι είναι άχρηστο και επικίνδυνο αλλά σε πετσοπάδικο που ρώτησα ήταν κατηγορηματικοί να μην το πειράξω.
Εγώ βέβαια έχω εμπιστοσύνη σε εσάς αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση η άκρως αντίθετη άποψη των πετσοπάδων και όταν μου το πούλησαν όταν αγόρασα το ενυδρείο και τώρα. Και πρόκειται για διαφορετικά μαγαζιά και μιλάνε σαν να το φίλτρο βυθού να είναι η βάση για ένα υγιές ενυδρείο.
Επίσης δεν μου απάντησε κανείς σχετικά με το φίλτρο βυθού.
Αυτή τη στιγμή έχω βγάλει το εσωτερικό φίλτρο που είχα και λειτουργεί το 2213 και το φίλτρο βυθού.
Θα έχω πρόβλημα αν το αφήσω έτσι ή προτείνετε να βγάλω οπωσδήποτε το φίλτρο βυθού;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-05, 06:57
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Ο θόρυβος που κάνει το 2213 πιθανότατα οφείλεται σε εγκλωβισμένο αέρα μέσα στον κάδο του φίλτρου. Πιθανόν όταν θα διαβάσεις την απάντηση μου να έχει σταματήσει τελείως ο θόρυβος. Αν όχι δοκίμασε να κουνήσεις λίγο τον κάδο και θα δείς τον αέρα σε μορφή φυσσαλίδων να βγαίνει από την σωλήνα.

Σχετικά με τα τα φίλτρα βυθού UGF(Under Gravel Filter ) ή RUGF (Reverse Under Gravel Filter) μπορείς να διαβάσεις εδώ
Άρθρο 1
Άρθρο 2 (από την μέση σχεδόν του τόπικ γίνετε αναφορά)
Άρθρο 3 περί (RUGF)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-04-05, 00:12
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Jpatou καλησπέρα.

Ο θόρυβος δεν έχει σταματήσει γι αυτό θα ήθελα να διευκρινίσω.
Δεν πρέπει να ακούγεται τίποτα;
Ακόμα και αν είσαι δίπλα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-04-05, 01:12
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Πρεπει να επικρατει απολυτη ησυχια!!!!!!!!!!!!!
Τσεκαρε μηπως δεν εχεις κλεισει καλα το καπακι και παιρνει αερα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05701 seconds with 12 queries