Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-12, 12:30
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή 47 λιτρα υπο κατασκευη

Πληροφορίες
Διαστάσεις:85*27*22 (83.8*20.8*27 εσωτερικα)
Όγκος: 47 λιτρα μικτα
Κατηγορία:
Φυτά: Hydrocotyle leucocephala, Riccia fluitans, 2 (αγνωστα) ειδη cryptocoryne, Hygro, java(?) moss, Pistia stratiotes, Cabomba και ενα αγνωστο φυτο.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4*Hemigramus erythrozonus, 2*Otocinclus hoppei
Διακοσμητικά υλικά: Μαυρη χαλαζιακη αμμος, moppani, 2 κομματια καρυδας, το ενα με αλγη, το αλλο με riccia.
Φόντο: -
Φωτισμός: 2 μετρα λεντοταινια 3528 white + 80cm λεντοταινια 5050 RGB
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 2211 με diy spraybar 70cm
Θερμοστάτης: 25W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:
pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: -
Θερμοκρασία: 25

Όλα τα περιεχόμενα και το 40% του νερού μεταφέρθηκαν απ' την 20λιτρη 'γλαστρα' μόλις...χτες.
Το στήσιμο είναι πολύ πρόχειρο/βιαστικο και υπάρχουν πολλές ελλείψεις σε φυτά/πέτρες/ξύλα/φως/background/κτλ.
Μετρήσεις θα γίνουν εντός της επόμενης εβδομάδας, αν και δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αφού το φίλτρο ήταν ηδη στρωμένο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1996.jpg
Εμφανίσεις:  770
Μέγεθος:  41,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1998.jpg
Εμφανίσεις:  758
Μέγεθος:  59,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1999.jpg
Εμφανίσεις:  706
Μέγεθος:  56,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2001.jpg
Εμφανίσεις:  731
Μέγεθος:  65,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cogarg : 29-04-12 στις 15:36 Αιτία: typo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-12, 16:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο.
Εχει τις δυνατοτητες το ενυδρειο σου να γινει παραδεισος.

Θα βαλεις φανταζομαι και καποια νανοκιχλιδα, οπως και οτι θα μεγαλωσεις το κοπαδακι των tetra και oto? (τσεκαρε το ειδος συνηθως φερνουν Macrospilus, οχι πως εχει σημασια, ιδιες απαιτησεις εχουν)

Σιγουρα, με τοσο λιγα ψαρια και με ηδη στρωμενο φιλτρο, δεν υπαρχει ανησυχια.

Θα επεξεργαστεις καθολου τις τιμες του νερου σε pH GH?

Καλη συνεχεια.

ΥΓ γυρω στα 30-35 λιτρα καθαρα νερο, πρεπει να ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-12, 18:59
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να το ομόρφυνω - αν φτάσω και στον 'παραδεισο' στην πρώτη μου προσπάθεια σε φυτεμένο ενυδρείο θα είμαι ευτυχισμένος!

Η τελική σύνθεση ελπίζω να είναι corydoras pygmaeus( 8 ), nannostomus mortenthaleri/marginatus( 8-12 ), otocinclus hoppei( 4-6 ).

Δεν ξέρω βέβαια αν τους φτάνει το ενυδρείο οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω με τα corydoras που μου αρέσουν περισσότερο απ'τα pencilfish, και αν δω ότι είναι οριακά δεν έχω πρόβλημα να τα έχω μόνα τους με 4-6 oto.

Το 2211 δεν ξέρω αν φτάνει για αυτή την ψαροσυνθεση, αλλά σκέφτομαι(και όχι μόνο) σοβαρά μια λύση τύπου sump για την αύξηση των συνολικών λίτρων.
Αλήθεια, σ'αυτα τα λίτρα, με την ψαροσυνθεση που σκέφτομαι, και 120cm από έδαφος εως την κορυφή του ενυδρείου, τι αντλία θα χρειαζόταν ένα sump?

Σκοπεύω να ρίξω το ph αρχικά με τύρφη καθώς έχω ένα φίλτρο από juwel rekord 600 να κάθεται, και αργότερα να προμηθευτού μια συσκευή Α/Ο αφού -όλα- τα ψάρια που μου αρέσουν θέλουν χαμηλές τιμές ph/gh :/

Στα 33 λίτρα ακριβώς είναι(τα μέτρησα στο γέμισμα) αλλά όταν μπει το καπάκι και ανεβάσω τη στάθμη υπολογίζω να φτάσει γύρω στα 37.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-12, 19:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραιες επιλογες και τα δυο ειδη Pencilfish (αρκει να τα βρεις στην αγορα).
Ειναι και μικρα (3 εκ) και χωρανε πολλα.

Το 2211 ειναι αρκετο.
Μπορεις να το υπερυψωσεις (αν γινεται στο χωρο) για καλυτερη ροη.
Αρκει να ειναι η κεφαλη 10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. (Αν το τοποθετησεις οριακα ψηλα δλ 10 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου, θα το βγαζεις απο την πριζα οταν κανεις αλλαγη νερου και πεφτει η σταθμη)
Και σαμπ γινεται αλλα θελεις υπαρχειληση τωρα που δε τρυπησες απο την αρχη το ενυδρειο.
Αν ειχες χωρο στο μηκος, θα μπορουσες να το κανεις κολλητα διπλα του (θα γλυτωνες και μανομετρικο).

Αφου εινα τα cory το πρωτο ειδος στο ενυδρειο που θελεις, θα επρεπε να μεριμνησεις για ψιλη αμμο. Θα χασεις πολυ θεαμα τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-12, 00:47
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Κι'εγω ελπίζω να βρεθούν, καθώς και μη-άγρια cory.
Η βιολογία μια χαρά ζει μ'αυτα που έχω οπότε θα το ψάξω.

Αν είχα κι'αλλο χώρο στο μήκος, δυστυχώς δε θα είχα χώρο στο μήκος, αλλά μεγαλύτερο ενυδρείο ! ;p

Τα συστήματα υπερχείλισης και ειδικά αυτό με τα δυο 'U' μου φαίνονται αρκετά αξιόπιστα, και σ'αυτα κατέληξα αφού δεν ήθελα τρυπημένο ενυδρείο...αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα αν στηθούν σωστά...κάνω λάθος;

Το sump θέλω να το βάλω στο έδαφος, γιατί ακόμα και με την ενίσχυση που έχω κάνει, δε μπορώ να εμπιστευτώ το έπιπλο για κάτι παραπάνω.
Μια ιδέα θα ήταν να ανεβάσω το sump με κάποια άλλη, ξεχωριστή βάση, γύρω στα 50cm(70cm βάση sump με κορυφή ενυδρείου), άλλα αν δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά θα ήθελα να το αποφύγω, λόγω του περισσότερου χώρου που θα μου τρώει.

Μόλις δοκίμασα να ανεβάσω το 2211 πιο ψηλά και όντως ανεβαίνει η ροή αρκετά.
Με οριακά κομμένους σωλήνες θα έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά;

Για τα cory έχεις δίκιο - δε το σκέφτηκα ότι η κοκκομετρια της άμμου θα ήταν μεγάλη γι'αυτα.
Ίσως να φτιάξω ένα ακρυλικό 'δοχειο' για μια περιοχή χωρίς φυτά, γεμάτο με λεπτή άσπρη άμμο αν και δεν ξέρω αν θα ικανοποιεί το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-12, 14:01
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Χτες, μετά από την απώλεια ενός απ'τους δύο oto, έκανα τις πρώτες μετρήσεις.

Αμμωνία: 0
Νιτρώδη: μεταξύ 0.25-0.5, πιο κοντά στο 0.25

Υποθέτω ότι λόγω αλλαγής βυθού, έχασα κάποια απ'τη βιολογία(, οπότε πρόσθεσα διπλή δόση prime και περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί.
Δεν σκέφτηκα να μετρήσω νιτρώδη στο νερό απ'τη βρύση για να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι λάθος τα τεστ - θα το κάνω σήμερα.

Καμία συμβουλή;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-12, 16:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα oto ειναι δυσκολα ψαρια στην προσαρμογη σε νεο ενυδρειο.
Θελουν προσοχη.

Τα νιτρωδη μπορει να ειναι απο το θανατο του ψαριου αν εμεινε μεσα (και δεν το καταλαβες αμεσως).
Προτεινω να ξεναμετρησεις στο ενυδρειο την επομενη μερα και κανε και μια μετρηση στη βρυση καλου κακου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-12, 19:48
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Μόλις μέτρησα no2 στο 0 σε βρύση και ενυδρείο με υγρα της API, οπότε δεν αγχώνομαι.
Η μεταφορά των ψαριών στο νέο ενυδρείο ήταν λίγο βίαια(δε μπορούσα να τα πιάσω!), οπότε ίσως να φταίει και αυτό

Αυτή τη φόρα μέτρησα τα 5ml νερού με σύριγγα και παρατήρησα ότι πήγαν λίγο πιο πάνω απ'την άσπρη γραμμή στο δοκιμαστικό σωλήνα - υπάρχει περίπτωση να είχε επηρεάσει αυτό τα αποτελέσματα του χθεσινού τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-12, 00:55
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Επιτέλους αυτό το Σ/Κ βρήκα ένα πιο όμορφο ξύλο και μερικά φυτά που έψαχνα(ευχαριστώ και πάλι για τα κλαδέματα!).

Το Σ/Κ πάνω στην αλλαγή, δυστυχώς σκότωσα τα tetra...υποθέτω ότι λόγω πρωτεϊνικού φιλμ σε συνδυασμό με τον καθαρισμό του φίλτρου, stress λόγω αλλαγής σκηνικού(ξύλα/μεταφύτευσεις), αυξημένη θερμοκρασία και αλλαγή νερού χωρίς να το αφήσω να βγάλει τα αέρια του, τα ψάρια έμειναν χωρίς οξυγόνο και πέθαναν.
Όταν τα είδα να συμπεριφέρονται περίεργα, έβαλα μια αντλία 280λ/ω για μεγαλύτερη ανατάραξη επιφάνειας αλλά δε τα πρόλαβα.

Ο ένας πλέον oto δε φαίνεται να έχει πάθει τίποτα, υποθέτω λόγω του ότι μπορούσε να πάρει αέρα απ'την επιφάνεια, αν και η έλλειψη παρέας τον έχει κάνει να κινείται πολύ λιγότερο.
Ελπίζω εντός της εβδομάδας να πάρω άλλους 3...ίσως και 5.

Στις μετρήσεις δεν έχει αλλάξει τίποτα - τα νιτρικά ανεβαίνουν λίγο πάνω από 10 πριν τις εβδομαδιαίες αλλαγές, μέσα στη βδομάδα είναι κάτω από 10.

Σήμερα ήρθαν οι νέες λάμπες (4*3W GU10 led), έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο φωτιστικό και παρατήρησα τεράστια διαφορά στην ποιότητα(όχι ένταση) του φωτός.
Θα χρειαστεί να βάλω ακόμα 2-3, αλλά επιτέλους βρήκα το φως που μου ταιριάζει!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  26.jpg
Εμφανίσεις:  564
Μέγεθος:  116,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29.jpg
Εμφανίσεις:  493
Μέγεθος:  123,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  30.jpg
Εμφανίσεις:  533
Μέγεθος:  122,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-12, 01:08
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, φανταζει για πολυ περισσοτερα λιτρα.
το ενυδρειο σου ειναι παραδειγμα για το τι μπορει να φτιαξει καποιος με τα λιγα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-12, 01:19
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εμενα παντως μου αρέσει..και μάλιστα πολύ...αλήθεια..εχεις μεριμνήσει για τις καλοκαιρινές ζέστες??//
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-12, 02:02
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

Έχω παραγγείλει ήδη stc-1000 - σε δυο βδομάδες λογικά θα είναι στα χέρια μου(καταραμένο hong kong!).

---

Το background πως σας φαίνεται;
Αρχικά ήθελα να βάλω κάτι σε μαύρο, αλλά με τα spot led πλέον δε φωτίζεται ιδιαίτερα και δε με ενοχλεί το χρώμα...

Από φυτά έχω προσθέσει Μicrosorum Pteropus(java fern) και Sagittaria subulata, πέταξα cabomba, σκέφτομαι να βγάλω και το Hygrophilla polysperma.
Θέλω ακομα Marshilea Minuta & Fissidens Fontanus - τι λέτε, θα ταιριάζουν με τα υπόλοιπα;
Θα ήθελα και προτάσεις για άλλα φυτά χαμηλου/μεσαίου φωτισμού...τι νομίζετε ότι θα ταίριαζε;

Επίσης σκέφτομαι να στήσω ένα βουναλάκι με πέτρες σε κάποιο σημείο και να δέσω πάνω τους το fissidens - με lava rock θα έχω πρόβλημα με τους oto και τα pygmy cory που σκοπεύω να βάλω;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-12, 04:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο γινεται. Μαρεσει κιολας που ενω ειναι 50 λιτρα εχει 85 εκατοστα μηκος. Ειχα και εγω σκεφτει καποτε, για διαφορα ψαρια που λεμε θελουν μηκος για κολυμπι (τα μικρα κοπαδοψαρα tetra κλπ) αν ενα ενυδρειο σαν το δικο σου τωρα ειναι οκ, μιας και μπορει να ειναι καπως λιγα τα λιτρα αλλα απο μηκος ειναι μια χαρα...

Και ρωταω προς τους εμπειροτερους. Εχουμε ενα ενυδρειο σαν του φιλου cogarg εδω με διαστασεις 85*27*22 (50 λιτρα) και εχουμε ενα αλλο ενυδρειο με διαστασεις 60*35*40 (84 λιτρα). Ψαρια οπως πχ τα cardinal tetra, οι ροδοστομοι, οι αρλεκινοι κλπ, σε πιο απο τα 2 θα προτιμουσαν να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-12, 04:44
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Υποθέτω ότι η τρίτη επιλογή θα ήταν η ιδανική...116*27*27 (84 λίτρα) ;p

Τα tetra που είχα, τα είχα παρατηρήσει αρχικά σε ένα ενυδρείο φίλου με 60cm μήκος - στα 85cm είδα εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και υποθέτω θα έβλεπα περισσότερα αν ήταν 8-10 αντι για 4.

Το μονό σίγουρο σ'αυτες τις διαστάσεις είναι ότι χρειάζεται μεγαλύτερη κυκλοφορία απ'οτι σε ένα ενυδρείο ίδιων λίτρων αλλά μικρότερου μήκους.
Όταν σταθεροποιηθεί το ενυδρείο και σταματήσει το πρόβλημα με το πρωτεϊνικό φιλμ, το spraybar(70cm) θα είναι αρκετό για την ανατάραξη επιφάνειας, αλλά σίγουρα θα χρειαστώ και ένα μικρο κυκλοφορητή να σπρώχνει τα 'σκουπιδια' προς την είσοδο του φίλτρου - είδα τεράστια διαφορά με την επιπλέον αντλία.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-12, 09:44
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Ωραία κατασκευή! Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-12, 11:49
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

πολυ ωραιο, και οντως φαινεται πολυ μεγαλυτερο απο οσο ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-12, 13:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο.Μονος σου το εφτιαξες;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-12, 14:21
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο.Μονος σου το εφτιαξες;
Ευχαριστώ. Είναι το πρώτο ενυδρείο που κόλησα μόνος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60996
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-12, 17:05
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και τελικά με τι τζαμί το έκανες,και με τι κόστος;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-12, 19:13
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τελικά με τι τζαμί το έκανες,και με τι κόστος;
Τζάμι 6mm απο leroy merlin 14 ευρω. (αίσχος κόψιμο, αν το ξανακάνω θα πάρω απο αλού)
Καινουρια ενυδριακη σιλικονη 5 ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-12, 21:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κοβουν τα leroy τζαμια;Παντως πολυ καλη προσπαθεια και σχετικα φθηνα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-12, 01:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζάμι 6mm απο leroy merlin 14 ευρω. (αίσχος κόψιμο, αν το ξανακάνω θα πάρω απο αλού)
Καινουρια ενυδριακη σιλικονη 5 ευρω.
Εχε υποψιν σου κι αυτο
www.ialemporia.gr
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-05-12, 15:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως το ενυδρειακι ειναι κουκλι.μπραβο!οταν μπορεσω θα φτιαξω ενα τετοιο για μονομαχο οπωσδηποτε! τα altum να δω που θα τα βαλω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-12, 11:02
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Πριν 3 βδομάδες πρόσθεσα 4 otocinclus macrospilus οι οποίοι φαίνονται μια χαρά και δεν είχα καμία απώλεια - αν και ο ένας με είχε ανησυχήσει καθώς δεν προσαρμόστηκε τόσο εύκολα και έκανε πάνω από βδομάδα να πάρει το σωστό χρώμα.

Με παραξένεψε λιγάκι το ότι τις πρώτες δύο βδομάδες ψάρια και σαλιγκάρια δεν έτρωγαν τα λαχανικά που τους έβαζα, αλλά προτιμούσαν να τσιμπάνε το καινούριο ξύλο, κοντά στις περιοχές που είχε βγάλει τον κλασσικό άσπρο μύκητα(; ) αλλά και την καφέ 'άλγη'.

Η βιολογία λέτε να έχει κανένα πρόβλημα μετά από δύο βδομάδες που δεν έβαζα επιπλέον τροφή; Τα ψάρια είχαν πάντα γεμάτες κοιλιές και σε κάθε αλλαγή έβγαζα μεγάλο όγκο ακαθαρσιών.
Οι μετρήσεις συνεχίζουν να δείχνουν μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, και λίγο μειωμένα νιτρικά...έχει αυξηθεί και η φυτομάζα βέβαια.

Περιμένω από μέρα σε μέρα ένα κοπάδι corydoras pygmaeus και ελπίζω να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα στις μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-12, 19:44
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Πριν καμιά βδομάδα, παρατήρησα ότι το φίλτρο σταμάτησε να 'βουλώνει' μέσα σε μερικές μέρες, είχε εξαφανιστεί η καφέ άλγη και ότι οργανικό έμενε στο βυθό την επόμενη μέρα απλά δεν υπήρχε.
Επίσης τα φυτά σαν να ξύπνησαν, και -όλα- άρχισαν να μεγαλώνουν και να παίρνουν καλύτερα χρώματα.

Πήρα σβάρνα λοιπόν τα ψαρομάγαζα μπας και βρω κανένα ψάρι που να ταιριάζει με το όλο στήσιμο και αφού απέτυχα, αγόρασα 10+1 red cherry.

Αν και έκανα πολύ καλή προσαρμογή, με εξέπληξε ότι οι γαρίδες όταν μπήκαν στο ενυδρείο δεν είχαν χάσει καθόλου το χρώμα τους - υποπτεύομαι τάισμα με χρωστικές :/

Τέλος βρήκα και μία τυποποιημένη τροφή που δέχτηκαν να φάνε οι οτόκυκλοι μου - hikari algae wafers.
Ότι άλλο εκτός φρέσκων λαχανικών είχα δοκιμάσει να τους δώσω το αγνοούσαν και γινόταν τροφή για τα σαλιγκάρια.

Έχω διάφορες φωτογραφίες, αλλά προς το παρόν θα σας δείξω δύο βιντεάκια με τους πανέμορφους οτόκυκλους!

BORKED BORKEDBORKED
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-12, 20:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο το ενυδρείο και από την στιγμή που πήραν μπρος και τα φυτά πιστεύω θα γίνει ακόμα πιο όμορφο.

Το χρώμα των γαρίδων είναι περισσότερο γονιδιακό, μπορεί να επηρεάζεται από τον τύπο τροφής αλλά τον πρώτο λόγο έχουν τα γονίδια, μάλλον πέτυχες καλά γονίδια

Μια καλή προσθήκη πιστεύω θα ήταν κανένα apple snail αφού θα συμβάλει και στην ανάπτυξη infusoria αλλά και θα σου καθαρίζει σάπια φύλλα.

Λίγο προσοχή μόνο με την βιοφόρτιση γιατί τα λίτρα είναι λίγα και ήδη είσαι οριακά.
Καλή συνέχεια
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-12, 20:57
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα apple snails και το μέγεθος τους πιστεύω ότι θα έκανε το ενυδρείο να δείχνει μικρό.

Πίστεψε με, οι λαθρεπιβάτες κάνουν πολύ καλή δουλειά με τα σάπια φύλλα και τα υπολείμματα τροφών - μόνο τα λαχανικά αντέχουν 2 μέρες μέσα στο ενυδρείο, τα υπόλοιπα σε 1 μέρα το πολύ έχουν εξαφανιστεί!

Ναι, τη βιοφόρτιση πρέπει να την προσέξω ότ/αν αρχίσουν να γεννάνε οι γαρίδες, αλλά προς το παρόν τα τεστ δείχνουν πολύ καλές τιμές - 0/0/10 αν κάνω αλλαγή μία φορά τη βδομάδα.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ε αν έχεις και λαθρεπιβάτες μια χαρά είσαι, απλά προσοχή στον υπερπληθυσμό.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-07-12, 15:51
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζάμι 6mm απο leroy merlin 14 ευρω. (αίσχος κόψιμο, αν το ξανακάνω θα πάρω απο αλού)
Καινουρια ενυδριακη σιλικονη 5 ευρω.
14 ευρω το τετραγωνικο ή ολα τα τζαμια σου στοιχισαν? Οταν λες αισχος κοψιμο τι εννοεις? (απλα εχω στο νου μου να φτιαξω και εγω κανα ενυδρειο και κοιταω λιγο για να βρω τζαμια).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-07-12, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρωτηστε κι εδω
καλη ποιοτητα και τιμες
http://www.ialemporia.gr/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη paludarium:650 Λιτρα kwstas_original Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 226 01-03-12 14:55
Κατασκευη ενυδρειο 275 λιτρα theo_ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 06-08-11 09:08
Κατασκευη 700 λιτρα γυαλα+300 σαμπ reef DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 23-09-10 20:07
κατασκευη ενυδρειου DΙY 350 λιτρα terios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 25-10-09 13:39
κατασκευη ενυδρειου 300 λιτρα..... terios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 20-07-09 12:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09527 seconds with 14 queries