Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Λίγα λόγια για τα "rift lakes"

Λίγα λόγια για τα "rift lakes" Malawi, Tanganyika, Victoria, λίμνες γεμάτες ενδιαφέρουσες συμπεριφορές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-15, 20:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή DIY τροφή για κιχλίδες (και όχι μόνο)

Την συνταγή την έχουμε αναφέρει αρκετές φορές
αλλά ας την έχουμε κι εδώ να υπάρχει.
Πρώτα απ' όλα θεωρώ χρήσιμο να διαβάσουμε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726

Η συνταγή λοιπόν που την έχουμε χρησιμοποιήσει πολλοί σε διάφορες παραλλαγές είναι:
*γαρίδες ολόκληρες με το κέλυφος (φρέσκες ή κατεψυγμένες)
*λίγο αρακά κατεψυγμένο (μπορείς και καρότο-σπανάκι-μαρούλι-μπρόκολο-πράσινο φασολάκι)
*σκόνη σπιρουλίνα
*καμιά σκελίδα σκόρδο
*πάπρικα γλυκιά
*λίγες σταγόνες πολυβιταμίνη (προαιρετικά)
*φυτική ζελατίνη ζαχαροπλαστικής ή καλύτερα άγαρ-άγαρ (που προέρχεται από φύκια) ως συνδετικό του μίγματος

Πλένουμε καλά τις γαρίδες (κάποιοι αφαιρούν το κεφάλι) και καθαρίζουμε το εντεράκι της πλάτης.
Πλένουμε καλά τα λαχανικά (μπορούμε και να τα αχνίσουμε ελαφρά).
Περνάμε όλα τα υλικά στο μίξερ μέχρι να γίνουν πολτός.
Προσθέτουμε στο τέλος την πολυβιταμίνη και το συνδετικό του μίγματος.
Μοιράζουμε το μείγμα σε κυβάκια του καταψύκτη και το βάζουμε στην κατάψυξη. Έτσι χρησιμοποιούμε κάθε φορά την ποσότητα που θέλουμε χωρίς να ξεπαγώσουμε το υπόλοιπο και έτσι διατηρείται τουλ. 2-3 μήνες.

Η συνταγή προσαρμόζεται, αυξομειώνοντας τα υλικά, για ψάρια που απαιτούν στη διατροφή τους περισσότερο ή λιγότερο ποσοστό φυτικών συστατικών.

Και μια εικονογραφημένη εκδοχή
BORKED

Tip: αν και η τροφή αυτή έχω δει ότι γίνεται ανάρπαστη σε όσα ψάρια τη δοκίμασα, σε περίπτωση που έχετε κάποιο είδος δύστροπο ή επιλεκτικό στο φαγητό του (δεν θα είναι μάλλον αφρικάνικη κιχλίδα ) προσθέστε στο μίγμα ένα κουταλάκι του γλυκού umami ή αλλιώς όξινο γλουταμινικό νάτριο (αυτό που παράγεται από εκχύλιση φυκιών θα το βρείτε σε καταστήματα υγιεινής διατροφής).
θα κάνει την τροφή ακόμη πιο ελκυστική

Tip για παντρεμένους: μην επιχειρείτε να κάνετε τη συνταγή παρουσία της συζύγου. Θα ακούσετε τα γνωστά "πάλι με τα ενυδρεία ασχολείσαι", "δεν φτάνουν τα σκουλήκια που έβαλες στα τάπερ μου?" "μου τάχεις κάνει όλα χάλια, θέλω καινούργια κουζίνα" κλπ και υπάρχει κίνδυνος ιπτάμενης παντόφλας

Καλά μαγειρέματα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-05-15 στις 06:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-15, 23:34
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

ενδιαφερουσα η τροφη. θα την δοκιμασω μια μερα και εγω. θα μπορουσε να γινει η μονη και βασικη τροφη για τα κοχυλοψαρια της Τανγκανικας? η καλο θα ηταν να υπαρχει ποικιλια γενικα? ειναι καλυτερη και απο την κατεψυγμενη?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-15, 10:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Προτιμάμε να δίνουμε περισσότερες από μία τροφές για να καλύπτουμε μεγαλύτερο φάσμα συστατικών-ιχνοστοιχείων-βιταμινών κλπ που έχουν ανάγκη τα ψάρια και τα προσλαμβάνουν από τη τροφή.
Εγώ δίνω σε όλες τις κιχλίδες μου βασικά NLS και συμπληρωματικά την diy όταν έχω ή κάποια με υψηλό ποσοστό σπιρουλίνας ή με Krill κλπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-05-15 στις 11:02
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-15, 15:32
Το avatar του χρήστη george22
george22 Ο χρήστης george22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2015
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή DIY τροφή για κιχλίδες (και όχι μόνο)

Από συνταγές στο θέμα των ψαριών θέλω λίγο χρόνο ό,τι άλλο θέλετε εδώ είμαι στο θέμα της diy είναι πως δεν μου κολλάει η πάπρικα και πως στο σκόρδο πρέπει να αφαιρεθεί η καρδιά του για την καλύτερη διατήρηση της τροφής γιατί μου βγαίνει λίγο έντονο και πικρό.Τώρα αυτό που πιστεύω είναι ότι για να βγει πιο γευστικό και να δώσουμε περισσότερα ιχνοστοιχεία στην τροφή πρέπει, διόρθωσεμε αν κάνω λάθος αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι με τα κεφάλια των γαρίδων και πολλά λαχανικά να φτιάξουμε έναν ωραίο ζωμό να τον βάλουμε στο ψυγείο 5' να κρυώσει καλά ώστε να εξαφανιστούν τα μικρόβια και όταν κρυώσει όλα τα λίπη και οι περιττές ουσίες θα εμφανιστούν στην επιφάνεια του ζωμού και έτσι μπορούμε να τα αφαιρέσουμε με ένα κουτάλι και να μας μείνει μόνο ο ζωμός που περιέχει όλα τα θρεπτικά στοιχεία που απαιτούνται.
-------------------------
Στη συνέχεια αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι την γαρίδα και ότι άλλο λαχανικό προσθέσουμε π.χ. σπανάκι κ.α. θέλουν καλό καθάρισμα με νερό και λίγο ξύδι και ένα μικρό μπλανσαρισμα(βράσιμο) για 3',με αυτόν τον τρόπο καταστρέφουμε όλα τα μικρόβια και τις περιττές ουσίες π.χ.ορμόνες, φάρμακα κ.α.Εγώ το σκέφτηκα αυτό διότι οι περισσότερες γαρίδες είναι ιχθυοτροφείου και τα λαχανικά μεγαλώνουν με ορμόνες.[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george22 : 22-06-15 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-15, 16:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες και προτάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-15, 16:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να προσθέσω και να επισημάνω πως πάντα πρέπει να ξεπλένουμε με λίγο ξύδι τα φρέσκα λαχανικά, άσχετα αν είναι για τα ψάρια ή για εμάς. Αυτό από προτροπή του αδελφού μου (ψιλοκολλημένος με την υγιεινή διατροφή καθότι βιολόγος) και μου εξήγησε κάπως με επιστημονικούς όρους γιατί αλλά σιγά μη τα συγκράτησα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-15, 18:10
Το avatar του χρήστη george22
george22 Ο χρήστης george22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2015
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Α παιδιά και κάτι ¶λο που ήθελα να προσθέσω είναι πως υπάρχουν κάποια φίλα ρυζιού ιαπωνέζικα τα οποία τα φτιάχνουν με την άλγη που μαζεύουν από λίμνες και με ζωμό από κόκκαλα ψαριών.και μη ξεχνάμε πως οι ιάπωνες είναι όι πρώτη άνθρωποι που είχανε λίμνες- ενυδρεία σπίτι τους και συντηρούσαν τα ψάρια κοί που όπως ξέρουμε στην αρχαιότητα ήταν θεοί-πνευματα για αυτούς και αυτά τα φίλα είναι κάτι που τα ταιζανε τότε θα προσπαθήσω να βρω τι ¶λο τους έδιναν τότε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφή για Κιχλίδες tsoum Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 16-12-10 17:46
τροφή για κιχλίδες malawi kristos Malawi 3 27-01-10 09:17
Τροφή για νέον gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-02-09 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04424 seconds with 15 queries