Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-12, 21:55   #1
ηλεκτρικό ρεύμα και προτάσεις για εξοικονόμηση
bkan82
Junior Member
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
bkan82 Ο χρήστης bkan82 δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-12, 21:55
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με τροπικά ψάρια εδώ και 1 χρόνο και ο λογαριασμός της ΔΕΗ όπως καταλαβαίνετε εργένης από εκεί που πλήρωνα 60 ευρώ πλήρωσα το προηγούμενο χειμώνα 2 λογαριασμούς 130 και μόλις αυτό το χειμώνα μου ήρθε 100 ευρώ χωρίς το χαράτσι.
έχω συνδεδεμένα με χρονοδιακόπτη για 8 ώρες μεσημέρι μέχρι αργά το βράδι τα εξής
1 λάμπα ενυδρείου αλλογόνου μεγάλη
την αεραντλία eheim με 2 παροχές αέρα
και για 24ωρη βάση τον θερμοστάτη jager 150watt που νομίζω ότι αυτός τη κάνει τη δουλεία γιατί ανάβει πολύ και το χω στους 23 βαθμούς,
και το εξωτερικό φίλτρο eheim 2213 .
τι μπορώ να κάνω για να εξοικονομήσω κάποια χρήματα?
αν βάλω το θερμοστάτη για λιγότερες ώρες με χρονοδιακόπτη τις ώρες που δε θερμαίνετε λέτε να πάθουν τίποτα τα ψάρια?τώρα μιλάω ως άσχετος βέβαια...!!!
Εμφανίσεις: 6826
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bkan82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων ....από εκεί που πλήρωνα 60 ευρώ πλήρωσα το προηγούμενο χειμώνα 2 λογαριασμούς 130 !!
καλυτερα ψαξε στις αυξησεις των τιμολογιων της ΔΕΗ (Δεν-Εχεις-Ηρεμια) παρα στο ενυδρειο σου.
ενυδρειο 100 λιτρων και δισκοενυδρειο να το εχεις στους 28 βαθμους..δε μπορει να σου ανεβασει τοσο το λογαριασμο. εχω κρατησει και 1 και 2 και 3 και 4 και 5....μεχρι και 11 ενυδρεια και ξερω καλα ποτε ανεβαινουν οι λογαριασμοι και ποτε οχι...
ακομη και σε σπιτι χωρις θερμανση να ζουσες...με θερμοκρασια νερου 23 βαθμοι..δε δικαιολογειται κατι τετοιο.
για λαμπα εννοεις μαλλον φθορισμου?? ποσα βατ? οχι οτι φταιει αυτο εκτος αν το φωτιζεις σαν γηπεδο!!
χρονοδιακοπτης στο θερμοστατη ΟΧΙ!
καλως ηρθες!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 22:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά σαν πολλά να δίνεις, κάτι δεν πάει καλά (αν ευθύνεται το ενυδρείο). Μπορείς να γράψεις τις καταναλώσεις από όλες τις συσκευές σου (και τις λάμπες);

Το να βάλεις χρονοδιακόπτη στο θερμοστάτη είναι λάθος, εσύ θες να έχεις σταθερή θερμοκρασία και να μην παίζει. Ο θερμοστάτης όταν φτάνει στη ρυθμισμένη θερμοκρασία σβήνει. Την αεραντλία θα μπορούσες να την κλείσεις γενικά, αλλά για πες και τι έχεις μέσα στο ενυδρείο γιατί μου φαίνονται και περίεργοι οι 23 βαθμοί!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-12, 22:10
bkan82 Ο χρήστης bkan82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

πόσο να ναι 20 βατ όχι νορμάλ δε νομίζω να ναι η λάμπα.άλλωστε 12ωρο ανάβει μόνο.
για το θερμοστάτη φοβάμαι γιατί το βλέπω αναμμένο σχεδόν συνέχεια και θαρρώ ότι αυτό φταίει γιατί καίει η αντίσταση πολύ.και να φανταστείς τον είχα αλλάξει μόλις μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός πέρυσι και έπαθα εγκεφαλικό.
να ήξερα τι έφταιγε τουλάχιστο.
αν το είχα στους 28 βαθμούς νομίχω θα έκαιγε 24 ώρες το 2
ωρο ο θερμοστάτης και όχι 16-18 που στάνταρ θα καίει τώρα.
-------------------------



Έχω μέσα 2 γλύφτες - 7 μικρά zebra κόκκινα - 4 μικρά kiss- 1 παγκάσιους καρχαριάκι ( αυτό παραμεγάλωσε αλλά δε μου φαγε τίποτα ) 2 γατόψαρα - 1 εκκρεμές/ αυτά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά σαν πολλά να δίνεις, κάτι δεν πάει καλά (αν ευθύνεται το ενυδρείο). Μπορείς να γράψεις τις καταναλώσεις από όλες τις συσκευές σου (και τις λάμπες);

Το να βάλεις χρονοδιακόπτη στο θερμοστάτη είναι λάθος, εσύ θες να έχεις σταθερή θερμοκρασία και να μην παίζει. Ο θερμοστάτης όταν φτάνει στη ρυθμισμένη θερμοκρασία σβήνει. Την αεραντλία θα μπορούσες να την κλείσεις γενικά, αλλά για πες και τι έχεις μέσα στο ενυδρείο γιατί μου φαίνονται και περίεργοι οι 23 βαθμοί!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bkan82 : 11-01-12 στις 22:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-12, 22:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω αν δουλεύει όλη μέρα ο θερμοστάτης σου μπορεί να σου φτάσει το λογαριασμό στα 100 ευρώ εύκολα, αλλά το δωμάτιο που είναι το ενυδρείο τι θερμοκρασία έχει και σου δουλεύει τόσο πολύ... και στους 23; Είναι λίγο κουφό!



edit: Ανεξάρτητα με το θέμα του κόστους η ψαροσύνθεσή σου θέλει ψάξιμο και σίγουρα οι 23 βαθμοί είναι αρκετά χαμηλά, αλλά αυτά είναι μια άλλη κουβέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-12, 22:20
bkan82 Ο χρήστης bkan82 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

καταναλώσεις
θερμαντήρας 150 βατχ24ωρο 3,6kwh
λάμπα 25 kiloβατ χ 8 ωρο 0.3
φίλτρο eheim 2213 8kilobatx24ωρο 0,19
αεραντία eheim 100 4klilobatx8ωρο 0,10( 2 έξοδοι)
με το excelάκι της κατανάλωσης μου βγήκε 10 ευρώ το μήνα δηλαδή 40 ευρώ το τετράμηνο άρα 60 που πλήρωνα και τώρα μου ήρθε 100 έτσι δικαιολογείται ας πούμε περίπου?
-------------------------
το δωμάτιο έχει μόνο ένα αιρ κοντίσιον που το ανάβω μόνο τα απογεύματα και βράδι που είμαι μέσα εγώ,δεν έχει καλοριφέρ.άρα φταίει αυτό ε?

η σύνθεση μου τι έχει αλήθεια?
που και που μου πεθαίνει κανένα ψάρι και συνήθως τα καινούρια τα παλιά είναι σκυλιά...αυτά που έγραψα είναι που έχουν μείνει...πάντως είναι ηρεμα και ζουν οκ,ακόμα και ο παγκάσιους που παλιά ήταν θηρίο χτυπούσε σε κάθε γωνία του ενυδρείου ( ξέρω δεν είναι για ενυδρεία αλλά δε το ξερα όταν τον πήρα σαν αρχάριος) έχει γίνει...αρνάκι.σε μια γωνία κάθετε και σπάνια κάνει σαν τρελό που κάνουν όλα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα λίγα μαθηματικά που ξέρω αν δουλεύει όλη μέρα ο θερμοστάτης σου μπορεί να σου φτάσει το λογαριασμό στα 100 ευρώ εύκολα, αλλά το δωμάτιο που είναι το ενυδρείο τι θερμοκρασία έχει και σου δουλεύει τόσο πολύ... και στους 23; Είναι λίγο κουφό!



edit: Ανεξάρτητα με το θέμα του κόστους η ψαροσύνθεσή σου θέλει ψάξιμο και σίγουρα οι 23 βαθμοί είναι αρκετά χαμηλά, αλλά αυτά είναι μια άλλη κουβέντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bkan82 : 11-01-12 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 22:25
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

δε καίει τόσο η θερμάστρα γιατί δε δουλεύει όλη μέρα συνεχόμενα. Μόνο από την αεραντλία μπορείς να κόψης.

Η ψαροσύνθεση σου θέλει κουβέντα γιατί είναι πολλά τα ψάρια για τα 100 λίτρα και μιας και απαιτούν σίγουρα θερμοκρασία μεγαλύτερη από τους 23 που έχεις. Μπες στο κόπο και διάβασε το προφίλ των ψαριών σου και θα καταλάβεις πόσο λάθος έχεις κάνει
π.χ. http://www.seriouslyfish.com/profile...thalmus&id=637
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 22:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δηλαδη ρε παιδια εγω που εχω 4 ενυδρεια και παω και για 5ο θα επρεπε να πληρωνω 500 ευρω? (και σημειωτεων χρησιμοποιω τεραστια heaters, στο 300ρι μου εχω 600w και στα αλλα 100-150)
ηρεμιστε με τα εξελακια, μη μπερδευετε τα w με τα kw...
η λαμπα ειναι 25 w οχι 25 κw δηλαδη ειναι 0.025kw
οι αεραντλιες τα φιλτρακια και τα ρεστα ειναι ολα μαζι 10-20 w ... αυτες οι τιμες ισχυος ειναι τοσο γελοιες που δεν τις λαμβανουμε ποτε υπ οψη μας (ενα βραχυκυκλωμα να σου ριξει μια ασφαλεια θα εχει καταναλωσει πολλαπλασια απο οσα καταναλωνουν αυτες οι συσκευες το 24ωρο)
Απλα προσεξτε τη δεη και τις αυξησεις της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-12, 22:42
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bkan82 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταναλώσεις
θερμαντήρας 150 βατχ24ωρο 3,6kwh
λάμπα 25 kiloβατ χ 8 ωρο 0.3
φίλτρο eheim 2213 8kilobatx24ωρο 0,19
αεραντία eheim 100 4klilobatx8ωρο 0,10( 2 έξοδοι)
με το excelάκι της κατανάλωσης μου βγήκε 10 ευρώ το μήνα δηλαδή 40 ευρώ το τετράμηνο άρα 60 που πλήρωνα και τώρα μου ήρθε 100 έτσι δικαιολογείται ας πούμε περίπου?
κάτι δεν πάει καλά με τον υπολογισμό σου μπερδεύεις τις Wh με τις kWh
.................................................. ............
ουπς με πρόλαβαν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-12, 22:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ μια φορά πάντως που τα μέτρησα σου βγαίνει κανένα 15ευρω το μήνα οπότε 60 το τετράμηνο. Καίει πολλές ώρες ο θερμοστάτης σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-12, 22:53
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αφου θελεις να κανεις οικονομια αν και δεν πυστευω οτι ειναι θεμα θερμοστατη η ενυδρειου γενικα, τοτε κλησε γυρω γυρω το ενυδρειο σου με φελιζολ [εκτος το μπροστηνο τζαμι] για λιγο καιρο μεχρι να ερθη ο αλλος λογαριασμος για να δεις αν θα εχεις διαφορα στα λεφτα .
Αλλα να ξερεις η Δεν Εχω Ηρεμια απο 1 1 12 ανεβασε την τιμη της κιλοβατορας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-12, 22:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μια φορά πάντως που τα μέτρησα σου βγαίνει κανένα 15ευρω το μήνα οπότε 60 το τετράμηνο. Καίει πολλές ώρες ο θερμοστάτης σου.
βρε exelix με τα κιλοβατ που εβαλε φυσικα και βγαινει τοσο, αλλα αυτα ειναι WATT οχι κιλοβατ... ελεος, οι χρεωσεις που ξερετε ειναι ανα κιλοβατορα, δηλαδη οσα εγραψε ειναι /1000...
Αν εξαιρεσουμε τα heaters (αυτα που λετε θερμοστατες) τα υπολοιπα δεν μπορουν να υπολογιστουν ως καταναλωσεις, και τα heaters δε λειτουργουν ποτε μονιμα, εχουν θερμοστατη* μεσα, (ισως γι αυτο και κυριαρχισε αυτη η λανθασμενη ονομασια)

εγω δηλαδη που κραταω 4 ενυδρεια στους 28 και με φιλτρα ολοκληρους κουβαδες τι θα πρεπε να πληρωνω?
Τα ενυδρεια γλυκου νερου δεν ειναι καμια φοβερη καταναλωση για να τα υπολογισουμε στις οικιακες μας καταναλωσεις





*διακοπτης on off που ενεργοποιειται με τη θερμοκρασια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-12, 23:03
Το avatar του χρήστη Tzane
Tzane Ο χρήστης Tzane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Περιοχή: Αθήνα-Βύρωνας
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Να σας ρωτησω και εγω για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..

Σε ενα ενυδρειο 30 λιτρων εχω θερμοστατη 25 watt ρυθμισμενο στους 26 βαθμους.
Το δωματιο εχει αρκετα μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας διοτι δεν εχει καλοριφερ και ζεσταινει με κλιματιστικο,με αποτελεσμα να μην πιανει τους 26 βαθμους το νερο ποτε και ο θερμοστατης να λειτουργει 24/7!
Μπορω να του βαλω ενα θερμοστατη 50 watt (για να σταματαει και λιγο) ή θα εχει πολυ αποτομες αλλαγες η θερμοκρασια?
Θα ηταν οικονομικοτερο ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παιδια ηρεμιστε, επαναλαμβανω (μηχανικος ηλεκτρονικων αυτοματισμων και ηλεκτρονικων ισχυος ειμαι) οι καταναλωσεις των ενυδρειων γλυκου νερου ειναι γελοιες και δε συνυπολογιζονται στις καταναλωσεις ενος σπιτιου, εκτος πια κι αν αρχισουμε να ψαχνουμε και τα φραγκοδιφραγγα.

Tωρα ως προς τη λειτουργικοτητα, καταπονηση υλικου κτλ, τα heaters (αντε, θερμοστατες) οσο μεγαλυτερα τοσο το καλυτερο.
Αν δεν υπαρχει controller απλα μην ξεφευγετε παρα πολυ και απο καμια σταβη φτιαξετε ψαροσουπα. Αν υπαρχει controller τοτε αφοβα βαλε οσο μεγαλυτερο μπορεις
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-01-12, 23:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε exelix με τα κιλοβατ που εβαλε φυσικα και βγαινει τοσο, αλλα αυτα ειναι WATT οχι κιλοβατ... ελεος, οι χρεωσεις που ξερετε ειναι ανα κιλοβατορα, δηλαδη οσα εγραψε ειναι /1000...
Αν εξαιρεσουμε τα heaters (αυτα που λετε θερμοστατες) τα υπολοιπα δεν μπορουν να υπολογιστουν ως καταναλωσεις, και τα heaters δε λειτουργουν ποτε μονιμα, εχουν θερμοστατη* μεσα, (ισως γι αυτο και κυριαρχισε αυτη η λανθασμενη ονομασια)

εγω δηλαδη που κραταω 4 ενυδρεια στους 28 και με φιλτρα ολοκληρους κουβαδες τι θα πρεπε να πληρωνω?
Τα ενυδρεια γλυκου νερου δεν ειναι καμια φοβερη καταναλωση για να τα υπολογισουμε στις οικιακες μας καταναλωσεις





*διακοπτης on off που ενεργοποιειται με τη θερμοκρασια

Εγώ δεν τα έβαλα όπως τα έγραψε, αλλά όπως είναι! Δεν το υπολογίζω πρώτη φορά! Απλά για σκέψου ότι του καίνε 150W σχεδόν όλη μέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αποκλειεται να λειτουργουν 24/24 αλλα τεσπα ακομα κι ετσι να ταν ειναι 30 ευρω το 4μηνο με 0.07 ευρω ανα κιλοβατωρα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-12, 23:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

νυχτερινό τιμολόγιο έχεις; νομίζω ότι θα εξοικονομήσεις κατι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-12, 23:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποκλειεται να λειτουργουν 24/24 αλλα τεσπα ακομα κι ετσι να ταν ειναι 30 ευρω το 4μηνο με 0.07 ευρω ανα κιλοβατωρα
Εγώ το υπολόγισα με 0,16... χμμμ, μάλλον κάτι έχω χάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-12, 23:23
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποκλειεται να λειτουργουν 24/24 αλλα τεσπα ακομα κι ετσι να ταν ειναι 30 ευρω το 4μηνο με 0.07 ευρω ανα κιλοβατωρα
να προσθέσω ότι στο κόστος του λογαριασμού ρεύματος πρέπει να υπολογίζουμε και τις χρεώσεις για δίκτυο μεταφοράς, διανομής και τέλος ΑΠΕ, αφού υπολογίζονται βάσει της κατανάλωσης, καθώς και το ΦΠΑ, ΕΦΚ και ΔΕΤΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-12, 23:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα τον κακο τους τον καιρο πρεπει να υπολογιζουμε, αλλα αφου δε βρισκουμε σε λογικες τιμες φωτοβολταικα ακομα μας κρατανε απο τα ....αυτια... αλλα που θα παει? Θα το κανει το θαυμα του ο Κινεζος...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-12, 23:29
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το υπολόγισα με 0,16... χμμμ, μάλλον κάτι έχω χάσει.
http://www.dei.gr/Documents2/%CE%9F%...F%89%CE%BD.pdf

βέβαια από 1.1.12 έχουν αλλάξει προς τα πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-12, 01:01
storki1 Ο χρήστης storki1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2011
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα τον κακο τους τον καιρο πρεπει να υπολογιζουμε, αλλα αφου δε βρισκουμε σε λογικες τιμες φωτοβολταικα ακομα μας κρατανε απο τα ....αυτια... αλλα που θα παει? Θα το κανει το θαυμα του ο Κινεζος...
απο το στομα σου και στις china-town το αυτι.
του γλυκου νερου παντως απ`οτι ξερω κι`εγω σαν αρχαριως δεν καιει και πολυ ρευμα ωστε να καθεσαι να το μετρας και να ψαχνεσαι. καποιο αλλο ειναι το προβλημα σου στην καταναλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-12, 01:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα ψαξε στις αυξησεις των τιμολογιων της ΔΕΗ (Δεν-Εχεις-Ηρεμια)
εγραψες Πανο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-12, 01:38
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν υπαρχει controller απλα μην ξεφευγετε παρα πολυ και απο καμια σταβη φτιαξετε ψαροσουπα. Αν υπαρχει controller τοτε αφοβα βαλε οσο μεγαλυτερο μπορεις
Προσοχή σε αυτό (το είχε γράψει και ο Raven σε ένα θέμα του που παραλίγο να την πάθει...) καλύτερα να ρυθμίζουμε το θερμοστάτη του heater(Nick74 σε κάλυψα από θέμα ακριβολογίας...) στην ανώτερη θερμοκρασία που αντέχουν οι οργανισμοί που φιλοξενούμε γιατί πολλά γίνονται...
Αν θυμάμαι καλά του Raven είχε φύγει από τη θέση του ο αισθητήρας θερμοκρασίας του controller και ήταν πάνω από την επιφάνεια του νερού και ίσα που πρόλαβε τις γαρίδες του όπως είχε πει...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-12, 01:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά του Raven είχε φύγει από τη θέση του ο αισθητήρας θερμοκρασίας του controller και ήταν πάνω από την επιφάνεια του νερού και ίσα που πρόλαβε τις γαρίδες του όπως είχε πει...

Ορθο αυτο που λες, να υπαρχει controller εγκατεστημενος απο ανθρωπο που γνωριζει απο βιομηχανικο αυτοματισμο ή με οδηγιες του.

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δε βαζουμε αισθητηρες οπου να ναι. ΠΑΝΤΑ στο κεντρο της στηλης (αν εχουμε τανκι, αν μετραμε σε σωληνα παντα στο κεντρο του σωληνα κοκ) οχι απλά για το λογο που ειπες, αλλα πιο πολυ γιατι εκει βρισκουμε πιο σωστα τη θερμοκρασια.

Επισεις ολοσωστο κι αυτο που ειπες για τη ρυθμιση του θερμοστατη των heaters αλλα δεν το εγραψα γιατι υποτειθεται ηταν αυτονοητο οτι ειναι η emergency προστασια που εχουμε στο συστημα (οντως μπορει να κολλησει ενα ρελε του ontroller ή να τα παιξει το προγραμμα του)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-12, 09:45
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

ΜΗΝ ψαχνεσαι τα περισσοτερα στο ρευμα που πληρωνουμε ειναι τα παρελκομενα τσεκαρισε ποσα ειναι καθαρα τα χρηματα σαν ρευμα και θα δεις ,τα υπολοιπα φπα,δημοτικα τελη,ερτ,ετακ ,εμακ που τα αρχ@@@@@α τους,αφου δεν μπορουν να μαζεψουν απο αλλου λεφτα
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-12, 10:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θερμομετρο εχεις στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-12, 11:26
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Ασχετα με την ψαροσυνθεση σου αν θελεις την βελτιωνης πιστευω οτι δεν ειναι το ενιδρυο σου το ρευματοβορο του σπιτιου σου. Για να το διαπιστωσεις εαν εχεις ευκολη προσβαση στο ρολοι της ΔΕΗ κλειστο για μια ωρα και αφου παρης μετρητη πριν και μετα χωρις να αναβοσβησης οτιδηποτε αλλο μεσα στο σπιτι γραψε την διαφορα εκει θα βρεις και την ολη καταναλωση του. Βασικα εκει που πληρωνης το ρευμα ειναι το ερκοντισιον, θερμοσιφωνες και κουζινες, δεν μιλαω για αλλα μια και εισαι μονος σου. Πλυντηρια-σεσουαρ-σιδερα κλπ.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-12, 12:16
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Ο θερμοστάτης στο ενυδρείο γλυκού νερού κάνει όλη τη διαφορά στην κατανάλωση του ρεύματος.Το τσέκαρα με 4 ενυδρεία που είχα πόσο έκαιγαν οι θερμοστάτες το χειμώνα και δικαιολογημένα ανέβαινε ο λογαριασμός της ΔΕΗ μέχρι και 200-250 ευρώ,γιατί η κατανάλωσή τους με ανέβαζε κλίμακα και πλήρωνα ακριβότερα την kwh.Το καλοκαίρι που δεν δούλευαν οι θερμοστάτες ο λογαριασμός της ΔΕΗ επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα και έτσι αναγκαστικά φέτος τα έδωσα τα ενυδρεία και κράτησα μόνο ένα γιατί δεν βγαίνει....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-12, 12:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θερμοστάτης στο ενυδρείο γλυκού νερού κάνει όλη τη διαφορά στην κατανάλωση του ρεύματος.Το τσέκαρα με 4 ενυδρεία που είχα πόσο έκαιγαν οι θερμοστάτες το χειμώνα και δικαιολογημένα ανέβαινε ο λογαριασμός της ΔΕΗ μέχρι και 200-250 ευρώ,γιατί η κατανάλωσή τους με ανέβαζε κλίμακα και πλήρωνα ακριβότερα την kwh.Το καλοκαίρι που δεν δούλευαν οι θερμοστάτες ο λογαριασμός της ΔΕΗ επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα και έτσι αναγκαστικά φέτος τα έδωσα τα ενυδρεία και κράτησα μόνο ένα γιατί δεν βγαίνει....
Αν σου αρέσουν τα χρυσόψαρα, θα μπορούσες να κάνεις και κανένα κρύου νερού
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hydor Bravo 200: Ξαναξεκινάει όταν κοπεί το ρεύμα; almost Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-04-10 08:53
Περίεργο πρόβλημα με ηλ. ρεύμα. xaftel Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-08-08 02:38
Πρόβλημα με το ρεύμα! accnt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 07-11-06 13:06
Ρεύμα για ανεμιστηράκια neon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 07-03-05 22:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,25138 seconds with 13 queries