Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-18, 14:14
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Φωτισμός για να αναδεικνύονται τα χρώματα

Γνωρίζουμε για τις λάμπες για φυτά, γνωρίζουμε για την ένταση, γνωρίζουμε για την θερμοκρασία χρώματος (θερμό για φυτά, ακτινικό για θαλασσινό).
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πώς να κάνουμε το ενυδρείο να δείχνει όμορφα και έντονα χρώματα στα ψάρια μας.
Η φωτογραφία είναι από ένα ξένο forum, δεν είναι δικό μου το ψάρι, με αφορμή αυτήν όμως είπα να ρωτήσω.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  light.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  64,7 KB
Τα ψάρια μου πάντα φαίνονταν τέλεια στο μαγαζί και κάπως ξεπλυμένα στο ενυδρείο μου. Είχα μια λάμπα PL 11W 10.000Κ που έρχονταν μαζί με το ενυδρείο. Δεν αναδύκνειε τα χρώματα, ήταν και σχετικά λίγα τα watt για φυτεμένο 50 λίτρων. Όταν κάηκε δεν βρήκα 10.000Κ, πήρα μια PL 11W Daylight. Πιο θερμό φως, πάλι αδιάφορο όμως. Τα χρώματα πάλι έδειχναν ξεπλυμένα. Και τα φυτά ήθελαν καλύτερο φως.
Αντικαταστάθηκε από το Sera LED tube x-change daylight sunrise. Τα χρώματα των φυτών φαίνονται πολύ καλύτερα, το πράσινο φέγγει, το καφέ του ξύλου φαίνεται κάπως ξεπλυμένο και τα ψάρια μέτρια. Το betta δεν φαίνονταν και τόσο όμορφο όπως στην επάνω δεξιά φωτογραφία. Τα φυτά όμως πηγαίνουν πολύ καλά και δεν χρειάζεται να βάλω την sera plantcolour.
Σκέφτομαι πως για να φαίνονται πιο έντονα τα χρώματα ίσως πρέπει να βάλω περισσότερο φως από μπλε και κόκκινα led, ίσως το sera LED X-Change Tube marine blue sunrise. Θα είναι σωστή κίνηση ή το σκέφτηκα λάθος;
Το ενυδρείο μου είναι γλυκού νερού, φυτεμένο, μαύρο υπόστρωμα, fire red γαρίδες και θα μπουν endlers (πράσινο-κόκκινο-μαύρο). Ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο το ακτινικό φάσμα του marine blue αλλά σκέφτομαι πως τα πολλά μπλε και κοκκινα led στο συγκεκριμένο φως θα βοηθήσουν την ανάδειξη των χρωμάτων στο ενυδρείο μου.
https://www.sera.de/el/proion/enydre...-blue-sunrise/
Ο λόγος που κοιτάω sera είναι επειδή έχω ήδη τροφοδοσία/dimmer/splitter και το daylight sunrise και απλά θα προσθέσω πάνω άλλη μια λάμπα.
Θα είναι λάθος αυτή η κίνηση και γενικότερα η σκέψη;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-18, 17:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ το κομμάτι που αφορά τον φωτισμό για να κατανοήσεις περισσότερο την σημασία του φάσματος μιας λάμπας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E5%DF%EF%F5
και εδώ https://www.liveaquaria.com/article/42/?aid=42
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-18, 19:19
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλά αυτά τα δυο άρθρα όπως και τα δεκάδες άλλα άρθρα τέτοιου τύπου, τα οποία εξηγούν πως να πετύχεις σωστό φωτοσυνθετικό φωτισμό στο ενυδρείο σου.
Όπως έγραψα, με το LED daylight τα φυτά μου πηγαίνουν καλά, αναπτύσσονται, είναι πράσινα και μεγαλώνουν σωστά. Από φωτοσυνθετικής άποψης είμαι καλά και σε ένταση και σε μήκος κύματος. Αυτό που αναρωτιέμαι και ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα είναι επειδή δεν υπάρχουν άρθρα που να εξηγούν τι φως (μήκη κύματος) να πάρω για να φαίνεται πιο έντονα ένας μπλε-μωβ μονομάχος, ή τι φως να πάρω για να φαίνονται πιο έντονα οι γαρίδες και τα φυτά, ή τι φως να βάλω για να φαίνεται πιο έντονα ένα κοκκινο-πράσινο ψάρι όπως τα endlers. Το μόνο που γράφει το 2ο link (liveaquaria) είναι για Color-Enhancing Bulbs (αλλά όχι για led, και χωρίς να εξηγεί γιατί και πως το πετυχαίνει, ή πως θα μπορούσα να το πετύχω μόνος μου).
Η Tetra έχει ένα glofish cycle led light που κάνει τα χρώματα των ψαριών να φέγγουν, λέει πως το κάνει βάζοντας περισσότερα μπλε led στο φωτιστικό σώμα, αλλά δεν λέει τι φάσματος είναι, και σίγουρα είναι αντίθετο από το "πιο θερμό color-enhancing bulb". Θα το πετύχω με ακτινικό μπλε ή θέλω κάτι άλλο;

* Εννοείται πως δεν θέλω να κάνω neon light το ενυδρείο μου και να φαίνεται σαν πανηγύρι. Το Tetra το ανέφερα για σύγκριση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-18, 20:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν μπορώ να στο κάνω πιο απλό για να γίνει κατανοητό αλλά
η κάθε επιφάνεια (ψαριού, φυτού, πέτρας, κλπ) έχει το χρώμα (αυτό που βλέπει το μάτι μας) του μήκους κύματος του φωτός που δεν μπορεί να απορροφήσει και το αντανακλά.
Αν το φάσμα του φωτισμού που διαθέτουμε είναι πχ χαμηλού μήκους κύματος (το μήκος κύματος του φωτός μετριέται σε νανόμετρα nm και το μάτι μας βλέπει μεταξύ 400nm-που είναι απόχρωση του μωβ-και 700nm-που είναι το βαθύ κόκκινο) και τότε θα φαίνονται στο μάτι μας πιο έντονα τα ψυχρά χρώματα (αποχρώσεις του μπλε-πράσινου-μωβ), αν συμβαίνει το αντίθετο δηλ. είναι υψηλού μήκους κύματος, θα φαίνονται εντονότερα τα θερμά χρώματα (αποχρώσεις του κόκκινου-κίτρινου-πορτοκαλί).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-18, 10:24
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Δηλαδή αν θέλουμε να φαίνονται πιο έντονα τα μπλε-μωβ ψάρια, θέλουμε πιο μπλε-μωβ φως (ψυχρό, ή μπλε led), ενώ αν θέλουμε να φαίνονται πιο έντονα τα κόκκινα ψάρια (platty, κόκκινες ή κίτρινες γαρίδες) τότε θέλουμε περισσότερο κόκκινο φως (θερμό ή κόκκινα led). ¶ρα όσα περισσότερα μπλε και κόκκινα led έχουμε σε ένα φωτιστικό led τόσο πιο έντονα θα δείχνουν τα ψάρια μας, ενώ όσο πιο πολλά λευκά led έχει τόσο πιο ξεπλυμένα θα δείχνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-18, 11:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ο καθένας κάνει την επιλογή που του αρέσει οπτικά. Αν έχεις λάμπες μόνο του ενός άκρου του φάσματος, θα βλέπεις πιο έντονα κάποια χρώματα αλλά θα είναι αφύσικα. Γι αυτό η καλύτερη, κατά τη γνώμη μου, επιλογή είναι συνδυασμός λαμπών (εγώ προτιμώ ένα συνδυασμό grolux+daylight)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-18, 04:26
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(εγώ προτιμώ ένα συνδυασμό grolux+daylight)

+1000.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-18, 08:07
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Οταν ειχα δοκιμασει grolux μαζι με aquasrar εδειχνε πολυ εντονα τα χρωματα των ψαριων αλλα τα φυτα τα δειχνε ξεπλυμενα οποτε καταργησα την aquastar και κατεληξα σε grolux+ daylight4500k

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-18, 21:05
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Στα χρόνια που ασχολούμαι με φυτεμένα έχω δοκιμάσει όλες σχεδόν τις λάμπες που κυκλοφορούν. Θα μιλήσω μόνο σε ότι αφορά το αισθητικό κομμάτι και πάντα σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια. Γενικά πάντως οι λάμπες τύπου daylight ανεξαρτήτως των "Κ" που έχουν δεν είναι ότι καλύτερο για να σου αποδώσουν καλά τα χρώματα, ούτε των φυτών ούτε των ψαριών.

Ο καλύτερος συνδιασμός που είχα πετύχει χωρίς να χρησιμοποιήσω "έξτρα" φωτισμό συγκεκριμένου χρώματος ήταν σε ένα 350 άρι με 3 Grolux, 2 Sera Plan και μια Daylight. Επίσης, μερικές φορές παίζει ρόλο και η θέση/σειρά που θα τις βάλεις, υπάρχει διαφορά (όχι μεγάλη αλλά αισθητή) στο χρώμα που θα βλέπεις.


Το Grolux+Daylight είναι ένας κλασικός και κοινώς αποδεκτός συνδιασμός (τον έχω τώρα στο 60άρι μου) καθώς λόγω του λευκού υπάρχει "ένταση" και σπάει το ροζ της Grolux. Αν πάντως έχουμε μόνο δυο λάμπες και μιλάμε αποκλειστικά για απόδοση χρώματος σε φυτεμένο, θεωρώ ότι με δυο Grolux έχεις καλύτερο αποτέλεσμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-18, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειχα grolux+aquastar.

Καποια στιγμη ψοφησε η aquastar και την αλλαξα με μια osram 840 (4000K) που ειχα καβατζα, μετα μια αλλη νομιζω daylight.
Δεν μου αρεσαν (κιτρινιζαν τα κοκκινα), αλλα τις συνηθιζα.
Καποια στιγμη πηρα την aquastar και την εβαλα και ειδα το φως το αληθινο και τα χρωματα που εβλεπα στα ψαρια μου παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-18, 08:05
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο με τα παραπανω? λαμπες τυπου grolux κτλ, δλδ να ροζιζουν λιγο, να μπλεδιζουν, να εχουν παρομοιο φασμα τελος παντων, αλλα βιδωτες (ε27) υπαρχουν? εχει βρει καποιος καπου?
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-18, 09:58
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση ενα φωτιστικο LED με ολες τις αποχρωσεις αλλα και ρυθμιση του τονου πραγματικα μπορει να πετυχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα π.χ.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-18, 20:45
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο με τα παραπανω? λαμπες τυπου grolux κτλ, δλδ να ροζιζουν λιγο, να μπλεδιζουν, να εχουν παρομοιο φασμα τελος παντων, αλλα βιδωτες (ε27) υπαρχουν? εχει βρει καποιος καπου?
Το Ebay ειναι γεματο..απο UV μεχρι 30000Κ..
πχ.. https://www.ebay.com/itm/36W-PAR38-U...:rk:2:razz:f:0
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-18, 20:07
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ναι, αλλά.... Ποια παίρνω; rgb και αλλάζω το χρώμα μέχρι να βρω κάποιο να μου αρέσει; κι αν δεν κάνει για τα φυτά;
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-18, 22:00
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά.... Ποια παίρνω; rgb και αλλάζω το χρώμα μέχρι να βρω κάποιο να μου αρέσει; κι αν δεν κάνει για τα φυτά;
Μια θα χρησιμοποιησεις?Η 4000Κ και η 6000Κ ειναι γνωστες,η 10000Κ κατα τη δικη μου αποψη ειναι ιδανικη,εχω χρονια σε φυτεμενα ..Προσφατα δοκιμασα σε συνδιασμο με αλλες τη full spectrum σε 10w..ειναι ειδικο φασμα για γρηγορη αναπτυξη αλλα αν δεν ειναι και οι λοιπες συνθηκες αναλογες κανει αλγες.Την εβγαλα ,την εβαλα σε σποροφυτα κακτων και πανε σφαιρα
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-18, 10:57
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια θα χρησιμοποιησεις?Η 4000Κ και η 6000Κ ειναι γνωστες,η 10000Κ κατα τη δικη μου αποψη ειναι ιδανικη,εχω χρονια σε φυτεμενα ..Προσφατα δοκιμασα σε συνδιασμο με αλλες τη full spectrum σε 10w..ειναι ειδικο φασμα για γρηγορη αναπτυξη αλλα αν δεν ειναι και οι λοιπες συνθηκες αναλογες κανει αλγες.Την εβγαλα ,την εβαλα σε σποροφυτα κακτων και πανε σφαιρα
ναι δυστυχως μια εχω και δεν ειναι ευκολο να βαλω δευτερη... ευχαριστω παντως, θα το ψαξω...
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-18, 21:59
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Περιμένω την Fluval Aquasky 2.0 Bluetooth. Κυκλοφορούσε από το καλοκαίρι στον Καναδά και στην Αγγλία, κυκλοφόρησε στις 22 Οκτώβρη στη Γερμανία και στις 26-28 Οκτώβρη στην Γαλλία. Έχει λευκά και RGB leds, 3000K-25.000K, πρόγραμμα για φυτά, πρόγραμμα color-boost, πρόγραμμα για δυναμικό καιρό σε συγκεκριμένες ώρες της εβδομάδας, πρόγραμμα πρωί-μεσημέρι-απόγευμα-νύχτα και πρόγραμμα εξομοίωσης malawi, sulaweshi, τανγκανίκα. Μπορώ δηλαδή να δώσω για πρωί ένα sulaweshi color mode, μεσημέρι plant boost, απόγευμα color boost, βράδυ φεγγαρόφωτο, Δευτέρα απόγευμα κεραυνούς, τρίτη μεσημέρι σύννεφα, σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Και μόνο με 80¤ (αγγλική τιμή στο περίπου) ή 120¤ (γερμανική τιμή, μιλάω για την μικρότερη στα 12watt). Μου φαίνεται πως θα με καλύψει και εμένα και τα φυτά μου. Δεν ξέρω δυστυχώς αν θα έρθει στην Ελλάδα και σε ποια τιμή θα έρθει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt Λάμπρος.Τ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 813 25-02-17 17:19
Θέματα σχετικά με τα διάφορα χρώματα στις red cherry noe Γαρίδες του γένους Neocaridina 122 06-01-16 17:35
Test API και χρώματα!!! stratri1 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 16-08-11 16:44
φυσικά χρώματα nikman Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 6 29-09-07 16:32
Χρώματα Guppy dimitrisgiannoulakis Ζωοτόκα 3 23-03-07 16:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06500 seconds with 14 queries