Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-15, 11:08
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή φυτεμενη δισκοθηκη

Πληροφορίες

Διαστάσεις:1.50 χ 50 χ60 εκατοστα
Όγκος:450 λιτρα
Κατηγορία:δισκοι
Φυτά:ανουμπιας,εχινοδοροι,κρυπτοκορυνιες,εγερια,αλ τερνανθερα,υγροφιλα
Ψάρια / ¶λλα είδη:9 δισκοι ασιατικης προελευσης,πολλα κορυδορας(25 πανω κατω),3 αντσιστρους,5 ραμιρεζι,7 ροδοστομοι,10 καρδιναλιοι
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) ριζες
Φόντο:αφισα μπλε σκουρο
Φωτισμός:2χ 54 βαττ
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:2 χ 2217 με 8 λιτρα σιποραξ ,κετσε και σφουγγαρι και προφιλτρο εχειμ στο μπαστουνι εισαγωγης, 1 sicce shark 800 με τα μπλε σφουγγαρια
Θερμοστάτης:2 χ 300 βαττ
Λίπανση:seachem flourish ,seachem flourish excel
Παροχή CO2:5 kg μπουκαλα με 2 σταγονες το δευτερολεπτο

Παράμετροι:
Αλλαγές νερού:200 λιτρα εβδομαδιαιως με νερο βρυσης με αντιχλωριο seachem prime
Θερμοκρασία:28 βαθμους κελσιου
¶λλες πληροφορίες:τρεχει εδω και ενα χρονο ως δισκαδικο αλλα ασχολουμαι με ενυδρεια απο το 2006(ζωοτοκα,σκαλαρια,δισκοι και θαλασσινο οσο ημουν Ιταλια και οταν γυρισα σκαλαρια,αφρικανες μετα σκαλαρια και στο τελος παλι δισκοι
βιντεο
https://www.youtube.com/channel/UCQ1...AGwqD7w/videos
σ αυτον το συνδεσμο φαινεται χρονικα η εξελιξη του ενυδρειου.
_________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-15, 11:20
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ωραιο ενυδρειο εχεις φιλε ,,να το χαιρεσαι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-15, 10:13
Το avatar του χρήστη dimitris doukas
dimitris doukas Ο χρήστης dimitris doukas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

πολυ ωρεο ειναι το ενιδριο σου και οι δισκαρες σου
__________________
Μου ξεφεύγει η ορθογραφία sorry! είμαι δυσλεκτικός! το παλεύω όμως!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-15, 18:07
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή εξοπλισμος


-------------------------

-------------------------

-------------------------
τα 2217 ειναι συνδεδεμενα σε σειρα με τον συνδεσμο της eheim με το δευτερο σε λειτουργια και απο το πρωτο εχει αφαιρεθει το προπελακι.Συνολικα 8 λιτρα siporax με προφιλτρο eheim,κετσε eheim και 4 σφουγγαρια eheim μπλε πριν απο το siporax.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ellenikus : 29-01-15 στις 18:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-15, 10:27
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραίο να το χαίρεσαι!
Πολύ ωραία τα ξύλα με της ανούμπιες!!!
τα άλλα φυτά αν τα είχες πιο μαζεμένα στης δύο άκρες του ενυδρείου θα μου άρεσαν πιο πολύ..

τα ψάρια με το νερό βρύσης δεν σου βγάλανε κανένα πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-15, 15:57
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Οχι το νερο της Αθηνας δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια ουτε με αφρικανικες ουτε με αμερικανικες κιχλιδες.Εξαλλου ειναι δισκοι μεγαλωμενοι με νερο βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-15, 16:54
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το νερο της Αθηνας δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα εδω και 3 χρονια ουτε με αφρικανικες ουτε με αμερικανικες κιχλιδες.Εξαλλου ειναι δισκοι μεγαλωμενοι με νερο βρυσης.
Όμορφο ενυδρείο φίλε αλλά στο θέμα νερου δεν συμφωνώ απόλυτα.....
Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα.........
Αν το νερό της Αθήνας είναι τόσο ευεργετικό και ανεκτό γιατί δεν κάνεις ένα κοινωνικό ΑφρικοΑμερικάνικο.....
Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις με το τελευταίο απλά έχω πολύ χιούμορ.....
Αλλά μπορείς να βρεις τρόπο να το μαλακώσεις λίγο.......με τύρφη ας πούμε....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-15, 17:08
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ναι σκεφτομαι να βαλω τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο.Το διοξειδιο το σταματησα μιας και τα φυτα που εχω δεν ειναι απαιτητικα εκτος απο την αλτερναθερα η οποια ομως δενβτην βλεπω να πιανει
-------------------------
Απο τις αφρικανες μου λειπεις ο ζωντανος τους χαρακτηρας ( οι δισκοι ειναι ο ορισμος του μπουχεσα) αλλα μου την εσπαγε που μου τρωγαν τα φυτα και ηταν λιγο υπερκινητικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ellenikus : 02-02-15 στις 17:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-15, 17:24
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ωραιος ,με την τυρφη θα πρεπει να κανεις μετρησεις συχνα για να δεις τι κανει στο νερο σου και να ρυθμισεις την ποσοτητα της ωσπου να βρεις τι χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-15, 12:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό... όσοι χειροκροτάτε... να έχετε και κάποια γνώση για το θέμα.
Το ενυδρείο μπορεί να είναι θέαμα... αλλά ΔΕΝ είναι μόνο για να χαζεύει το μάτι.
Τα ζωντανά έχουν απαιτήσεις... που εν προκειμένω μάλλον περνάνε αδιάφορες (το ίδιο και τα φυτά... κι εκεί μέσα κάποια είναι απλά για "μόστρα"... αφού ΔΕΝ ζουν στο νερό).
ΑΝ κάποιος θεωρεί ότι ενυδρείο είναι ένα κουτί από τζάμια που περιέχει νερό και μέσα κολυμπάνε ψάρια για όσο αντέξουν (λεφτά να έχουμε να βάζουμε άλλα)... δικαίωμα του.
Σημαίνει αυτό όμως... ότι του αξίζει και συγχαρητήρια, για τον τρόπο σκέψης του;

Stanlee... τι εννοείς με αυτό...
"Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα........."
εξήγησε το γιατί ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-15, 13:11
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Αυτό ακριβώς που είπες και συ...ότι απλά τα ζωντανά επιβιώνουν και δεν ζουν σε σωστές συνθήκες! Το είπα όμως εμέσα μιας και τα πολλά λίτρα ευτυχώς καλύπτουν κάποιες από τίς ανάγκες των ψαριών...αλλά μάλλον ο φίλος δεν καταλαβε τι εννοούσα με το αφρικοαμερικανικο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-15, 13:22
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα φυτά του είναι υδρόβια....

εκτός απο την ανούμπια αριστερά όπως το βλέπουμε η οποία μπορεί (όχι σίγουρα) να μην ζεί πολύ καιρό βυθισμένη στο νερό....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-15, 13:31
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς που είπες και συ...ότι απλά τα ζωντανά επιβιώνουν και δεν ζουν σε σωστές συνθήκες! Το είπα όμως εμέσα μιας και τα πολλά λίτρα ευτυχώς καλύπτουν κάποιες από τίς ανάγκες των ψαριών...αλλά μάλλον ο φίλος δεν καταλαβε τι εννοούσα με το αφρικοαμερικανικο.
δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα λιτρα ωστε να καλυψουν καμια αναγκη.ο φιλος εχει 60 ψαρια σε 400 λιτρα νερο απο τα οποια τα 9 ειναι δισκοι!!ασε που θεωρω τη φιλτρανση ανεπαρκη αν ταιζει σωστα.

τους δισκους τους ρωταει κανεις αν θελουν αλλα 50 ψαρια παρεα εκει μεσα?

τελοσπαντων δεν θελω να στεναχωρησω το φιλο μας ellenikus αλλα οι δισκοι του δεν ειναι και οτι καλυτερο.το στησιμο του ενυδρειου μια χαρα ειναι για μικρα κοπαδοψαρα.

φιλε ellenikus ξεκινα διαβασμα για τις απαιτησεις των ψαριων σου.
και οι δισκοι δεν ειναι μπουχεσες οπως λες.απλα εχουν αλλες απαιτησεις απο τις αφρικανες.οταν θα βρεθουν στο σωστο χωρο θα συμπεριφερθουν οπως καθε κιχλιδα....δυναμικα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-15, 02:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φυτά του είναι υδρόβια....

εκτός απο την ανούμπια αριστερά όπως το βλέπουμε η οποία μπορεί (όχι σίγουρα) να μην ζεί πολύ καιρό βυθισμένη στο νερό....

Αυτό... πως σου ήρθε; Η ανούμπια... ΔΕΝ ζει κάτω από το νερό;
Μπορείς να γράψεις τα ονόματα... ΌΛΩΝ των φυτών που βλέπουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-15, 08:14
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Τα φυτά μια χαρά είναι άλλο είναι το θέμα....
Τα φυτά που έχει ο φίλος μας στη 'δισκοθήκη΄' είναι
anubia
hygrofilia corybosa
hygrofilia pinatifida
altenatherna sp
cryptocoryne
echinodorus
και όλα είναι φυτά που ζούνε σε submersed κατάσταση οπότε τι δεν θα αντέξει.........???????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-15, 10:12
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Την ανουμπια αριστερά με τα μεγάλα φύλλα την είχα δει σε ιστοσελίδα πιο παλιά (δεν θυμάμαι πια) που έγραφε ότι δεν ζει πολύ καιρό μέσα σε νερό στο ενυδρείο χαλάει εύκολα... ειναι δύσκολη στην συντήρηση...

φίλε Diskus fan συγνώμη κιόλας αλλά με τον τρόπο σου δεν νομίζω να βοηθάς τους συνχομπιστες... είσαι λίγο απότομος και απόλυτος ... βέβαια δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν μπορώ να κρίνω.. αλλά ο τρόπος γραφής σου αυτό με προκαλεί...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-15, 14:30
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-02-15, 19:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.γι αυτό τον λένε και Τσεκουράτο
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-02-15, 21:15
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

εκανα λαθος για την ανουμπια.... δεν ειναι το ειδος που νομιζα... αναπτυσεται μια χαρα οπως η αλλες ανουμπιες, ειναι καινουρια και στον καταλογο της tropica .. ονομαζετε anubias gracilis....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-02-15, 21:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα λαθος για την ανουμπια.... δεν ειναι το ειδος που νομιζα... αναπτυσεται μια χαρα οπως η αλλες ανουμπιες, ειναι καινουρια και στον καταλογο της tropica .. ονομαζετε anubias gracilis....
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411 εχει αρκετες πληροφοριες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-02-15, 22:06
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ειναι στο site της tropica..... εχει αλλαξει τον καταλογο της....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-15, 01:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά μια χαρά είναι άλλο είναι το θέμα....
Τα φυτά που έχει ο φίλος μας στη 'δισκοθήκη΄' είναι
anubia
hygrofilia corybosa
hygrofilia pinatifida
altenatherna sp
cryptocoryne
echinodorus

και όλα είναι φυτά που ζούνε σε submersed κατάσταση οπότε τι δεν θα αντέξει.........???????????????????
Ξέχασες να βάλεις και το εύρος θερμοκρασίας... Στέλιο.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ανουμπια αριστερά με τα μεγάλα φύλλα την είχα δει σε ιστοσελίδα πιο παλιά (δεν θυμάμαι πια) που έγραφε ότι δεν ζει πολύ καιρό μέσα σε νερό στο ενυδρείο χαλάει εύκολα... ειναι δύσκολη στην συντήρηση...

φίλε Diskus fan συγνώμη κιόλας αλλά με τον τρόπο σου δεν νομίζω να βοηθάς τους συνχομπιστες... είσαι λίγο απότομος και απόλυτος ... βέβαια δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν μπορώ να κρίνω.. αλλά ο τρόπος γραφής σου αυτό με προκαλεί...
Είμαι και απότομος και απόλυτος. Αυτοί που θέλουν να βοηθηθούν... το έχουν κάνει (και το κάνουν).
Είμαστε σχεδόν όλοι... μέλη σε σχεδόν όλα τα forum... οπότε σε κάποιες περιπτώσεις τα συμπεράσματα μας (για το τι και από ποίον... βλέπουμε) τα βγάζουμε κάπως πιο εύκολα.
Ο εν προκειμένω συνχομπίστας... ΔΕΝ ενδιαφέρεται να βοηθηθεί... έχει την άποψη του και την επιδεικνύει.
Κάποιοι εντυπωσιάζονται... και κάποιοι άλλοι (που μάλλον γνωρίζουν και κάτι παραπάνω) όχι.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
O Fan ποτε δεν γραφει κακοπροαιρετα απλα εχει εναν ιδιαιτερο,χαρακτηριστικο,γραπτο λογο.
Προφορικο λογο δεν εχει διοτι οποτε συναντιομαστε τρωει μονιμως και δεν καταλαβαινεις τι λεει...






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 05-02-15 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-15, 09:31
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

....Diskus Fan αυτο που γράφεις για τον ellenikus ας μας απαντήση ο ίδιος...

...δεν μπορω να το ξέρω.. ουτε να τον κρίνω...

... τα φυτά του τα ειδα ξανά είναι όλα υδρόβια για ενυδρείο, τα έγραψε και ο φίλος stanlee
... για ποια φυτά λες? ότι είναι για μόστρα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-15, 11:33
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΗΠΩΣ θα ήταν καλό... όσοι χειροκροτάτε... να έχετε και κάποια γνώση για το θέμα.
Το ενυδρείο μπορεί να είναι θέαμα... αλλά ΔΕΝ είναι μόνο για να χαζεύει το μάτι.
Τα ζωντανά έχουν απαιτήσεις... που εν προκειμένω μάλλον περνάνε αδιάφορες (το ίδιο και τα φυτά... κι εκεί μέσα κάποια είναι απλά για "μόστρα"... αφού ΔΕΝ ζουν στο νερό).
ΑΝ κάποιος θεωρεί ότι ενυδρείο είναι ένα κουτί από τζάμια που περιέχει νερό και μέσα κολυμπάνε ψάρια για όσο αντέξουν (λεφτά να έχουμε να βάζουμε άλλα)... δικαίωμα του.
Σημαίνει αυτό όμως... ότι του αξίζει και συγχαρητήρια, για τον τρόπο σκέψης του;
Stanlee... τι εννοείς με αυτό...
"Λόγο λίτρων ίσως ανέχονται αλκαλικό νερό οι δίσκοι και τα διοξείδια αλλά μακροπρόθεσμα........."
εξήγησε το γιατί ΔΕΝ το καταλαβαίνω.-
Αν υποθεσουμε οτι τα πραγματα ειναι οπως λες εσυ, με τον τροπο που απαντας, και εδω, και αλλου, πως βοηθας καποιον να εξελιχθει;
Μηπως απλα αντι να μοιραζεσαι τις γνωσεις σου απλα περιμενεις καποιον με το ντουφεκι απλα για να του "την πεις".Μηπως καλυτερα θα ηταν να μην απαντας αν δεν θελεις να βοηθησεις, με ολοκληρωμενες απαντησεις και λυσεις,γιατι ξαναλεω ετσι δεν μαθαινει κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-02-15, 13:05
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

παιδιά καλημερα,

ο καθένας έχει τον τρόπο του κ δεν το λέω κακοπροαίρετα.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όντος μερικοί είναι "απόλυτοι" σε βαθμό κακουργήματος μερικές φορές που όσο καλοπροαίρετα κ αν θες να το δεις , απλά ΔΕΝ!!!

ο οποιοσδήποτε φίλος μπορεί να έχει κάνει ένα λάθος , ακόμη κ τραγικό

κ μόνο ότι είναι μέλος εδώ κ ανάρτησε μερικές φωτογραφίες κ ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας , δεν ειναι κακό , αντιθέτως θα το έλεγα οτι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

Μπορεί κάποιοι να ασχολούνται χρόνια , κάποιοι να νομίζουν ότι οι Γκουρού των ενυδρείων , αλλά σίγουρα με όποιο καλό σκοπό κ αν πας να βοηθήσεις κάποιον για να βελτιώσει κάτι αλλά του το λες με ένα τρόπο λίγο απότομο να το πω , λίγο σαρκαστικό κ ειρωνικό...

σίγουρα ο άλλος στραβώνει κ βέβαια δεν ασχολείται άλλο!!!

πολλές φορές έχω ακούσει την κλασική λέξη "ψαρόσουπα" όπου κ στην πραγματικότητα μπορεί να ειναι κ η πιο ακριβής , αλλά σε ένα νέο μέλος που δεν ξέρει το ύφος του καθενός , σίγουρα η φράση "έχεις κάνει μια τέλεια ψαρόσουπα , πάρτα πέτα τα κ ξανά απο την αρχή" είναι πολύ αποτρεπτική φράση.

ακόμη κ ψάρια που έχουν ίδια χαρακτηριστικά στα νερά τους αλλά το ένα είδος ειναι απο Β.Αμερική κ το άλλο ειναι απο Ασία , κ αυτό για μένα ειναι ψαρόσουπα!!

το δευτερο κ κύριο πράγμα είναι ότι ο άνθρωπος έκανε μια παρουσίαση , πήρε μερικά σχόλια , έγραψε άλλη μια φορά ότι θα κάνει χρήση τύρφης κατι τετοιο κ βέβαια μετά ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΞΑΝΑ!!!

νομίζω ότι καλό είναι να είμαστε λίγο προσεχτικοί για το πως μιλάμε γενικότερα , άσχετα αν νέο μέλος ή ακόμη κ παλαιότερο μέλος.
Οι καιροί είναι δύσκολοι , όλοι τραβάμε τα ζόρια μας καθημερινά κ αν έχουμε ένα ενυδρείο να ασχολούμαστε για να χαλαρώνουμε κ μπαίνουμε εδώ για να γίνονται να τα νεύρα μας φιτίλια τότε , αστα βράστα

κ μπορεί ο Δισκους φαν να έχει δίκιο κ μπορεί να είναι απότομος αλλά είπε κ μια λέξη που κ εμένα δεν μου άρεσε κ δεν κατάλαβα γιατί το είπε, αναφέρομαι στην λέξη "επίδειξη" συγκεκριμένα είπε "Ο εν προκειμένω συνχομπίστας... ΔΕΝ ενδιαφέρεται να βοηθηθεί... έχει την άποψη του και την επιδεικνύει.

στην αναφορά περι νερών κ το θέμα του CO2 ο άνθρωπος ήδη απάντησε το εξής : "ellenikus : Ναι σκεφτομαι να βαλω τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο.Το διοξειδιο το σταματησα μιας και τα φυτα που εχω δεν ειναι απαιτητικα εκτος απο την αλτερναθερα η οποια ομως δενβτην βλεπω να πιανει"

αρα δεν νομίζω οτι ΔΕΝ θέλει να βοηθηθεί απλά αρχίσαμε όλοι κ γράφαμε στο καπάκι ο ένας μετά τον άλλο

Είναι όμως ένα θέμα που νομίζω πρέπει να το προσέξουμε λίγο.. θα βγάλουμε στο τέλος το όνομα του φόρουμ που διώχνει κόσμο!

νομίζω ότι αυτό ΔΕΝ το θέλει κανείς...

μφχ
Πολύκαρπος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-02-15, 13:30
ellenikus Ο χρήστης ellenikus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Παντως περιμενω ο discusfan να μας παρουσιασει τα δικα του ενυδρεια για να μας δειξει τον σωστο τροπο ενασχολησης με την ενυδρειοφιλια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-02-15, 14:29
coolmind Ο χρήστης coolmind δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree .Οι αλλαγες γινονται με νερο βρυσης γιατι δεν υπαρχει ουτε χρονος( ως αναισθησιολογος δουλευω 15 ωρες την ημερα στα χειρουργεια και στα επειγοντα για να κρατω ανθρωπους στη ζωη) ουτε χορος για βαρελια ουτε για νερο οσμωσης.
Φιλε μπορεις να παρεις μια οσμωση με μεγαλη μεμβανη(700+ λιτρα/24ωρο)για να εχει την δυνατοτητα να σου δωσει νερο γρηγορα για να κανεις την αλλαγη σου και με την προσθηκη discus trace θα δεις "αλλα" ψαρια.Το επομενο βημα μου ειναι αυτο,γιατι τωρα ειμαι με τυρφη και θα ηθελα και εγω να τους δωσω κατι καλυτερο χωρις ομως την ταλαιπωρια της προετοιμασιας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-15, 21:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ellenikus Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα παρουσιασα ενα ενυδρειο με δισκους και φυτα το οποιο δεν ειναι βιοτοπικο και οι δισκοι ειναι απω Ανατολης μεγαλωμενοι σε νερο βρυσης και χωρις pedigree
Το βλεπω συχνα σαν επιχειρημα αλλα γνωριζει κανεις τι νερο βρυσης εχει η Απω Ανατολη? Φιλος επαγγελματιας οταν ταξιδεψε στα εν λογω εκτροφεια βαζοντας tdsομετρο στα ενυδρεια αυτα ειδε πολυ χαμηλες τιμες! (δεν το πιστευε ουτε ο ιδιος αυτο που εβλεπε!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-02-15, 22:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εννοειται.
Μεγαλωμενοι στην Απω Ανατολη, αλλα σε νερο βρυσης Αθηνας φυσικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-02-15, 22:23
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

καλο θα ηταν να ξερουμε αυτες της τιμες... οχι μονο για τους δισκους, πολλα ψαρακια ειναι απο αυτες της χωρες στα ενυδρεια μας.. απο αξιοπιστη πηγη.. για το ΡΗ, ΚΗ, GH... διαφορετικα δεν ξερουμε τι μας γινετε και ο καθε χομπιστας λεει τα δικα του.... το καλητερο παντος θεωρω οτι ειναι να κραταμε οσο μπορουμε τα ψαρια σε νερο σαν του βιοτοπου τους...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φτερη...φυτεμενη σαπιζει; Λάζαρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 06-06-11 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09634 seconds with 13 queries