Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-17, 19:12
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή Απαραίτητα για το ενυδρείο.

Περιμένοντας να βρω άκρια με το pacu (ελπίζω σύντομα) και επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω τις κινήσεις μου, θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας.
Αυτό που σκέφτομαι για το ενυδρείο 80*30*40υψος με νερό στα 30 εκ ύψος,
χειροποίητο, είναι να βάλω πολλά μικρά χρωματιστά ψαράκια πχ tetra ή κάτι αντίστοιχο.
:
1) θεωροντας σχεδόν δεδομένο ότι τα έξοδα πρέπει να περιοριστούν στα απολύτως απαραίτητα και σε βάθος χρόνου να βελτιώνεται ο εξοπλισμός.
2) αναφέροντας σας ότι μέσα στα προβλεπόμενα έξοδα είναι και η αντικατάσταση του καπακιού και του φωτισμού
3) ότι δεν με ενδιαφέρει η άμεση τοποθέτηση πραγματικών φυτών αλλά είναι κάτι το οποίο πιθανότατα θα τοποθετήσω στο μακρινό μέλλον.
4) ότι διαθέτω : θερμοστάτη, οξυγονοποιητη (mouse m-102), εσωτερικό φίλτρο sera ful 120, χαλίκι, ένα κομμάτι διακοσμητικό ξύλο αγορασμενο από petshop, ένα ψεύτικο πιθάρι από petshop σαν κρυψονα, 2 πέτρες επίσης από petshop και 2 ψεύτικα φυτά τα οποία όμως δε με καίει και να μη τα χρησιμοποιησω.
5) ότι με ενδιαφέρειη πιθανότητα κατασκευής εργαλείων από εμένα που θα μειωσουν τα έξοδα μου πχ ο Τάκης πρότεινε σε κάποιο ποστ του την κατασκευή σκούπας με λάστιχο και μπουκάλι αναψυκτικού

Θα ήθελα να με βοηθήσετε προτείνοντας μου τι επιπλέον χρειάζομαι άμεσα και τι από αυτά που έχω δει μου κανει
-------------------------
Ουπς, τώρα διαπιστώσα ότι άλλου ήθελα να ανοίξω το θέμα κι αλλού το άνοιξα. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το μεταφέρουν και ζητάω συγνώμη για την ταλαιπωρία

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 25-02-17 στις 19:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-17, 19:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα! Λυπαμαι αν σε απογοητευσω αλλα το πακου θα χρειαστει ενα πολυυυυ μεγαλυτερο ενυδρειο ... το seriously fish προτείνει 300cm x 90cm x 90cm -€“ 2550 λιτρα ... Δες εδω πιο πολλες πληροφοριες http://www.seriouslyfish.com/species...s-brachypomus/
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-17, 19:39
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Αυτό το γνωρίζω από το άλλο ποστ που είχα ανοίξει και ρωτούσα αν είναι πακου ή όχι. Ηδη είμαι στη διαδικασία να βρω άνθρωπο που να ενδιαφέρεται. Να το δώσω. Με βάση αυτό ξεκίνησα και το σχεδιασμό για το τι θα κάνω μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-17, 19:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι ψαρια σκεφτεσαι λοιπον να βαλεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-17, 19:43
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένοντας να βρω άκρια με το pacu (ελπίζω σύντομα) και επειδή μου αρέσει να προγραμματίζω τις κινήσεις μου, θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας.
Αυτό που σκέφτομαι για το ενυδρείο 80*30*40υψος με νερό στα 30 εκ ύψος,
χειροποίητο, είναι να βάλω πολλά μικρά χρωματιστά ψαράκια πχ tetra ή κάτι αντίστοιχο. γτ στα 30 εκ υψος το νερο?
1) θεωροντας σχεδόν δεδομένο ότι τα έξοδα πρέπει να περιοριστούν στα απολύτως απαραίτητα και σε βάθος χρόνου να βελτιώνεται ο εξοπλισμός.
2) αναφέροντας σας ότι μέσα στα προβλεπόμενα έξοδα είναι και η αντικατάσταση του καπακιού και του φωτισμού κοντρα πλακε,λεντ ταινιες η λεντ προβολακια και ξεμπερδεψες
3) ότι δεν με ενδιαφέρει η άμεση τοποθέτηση πραγματικών φυτών αλλά είναι κάτι το οποίο πιθανότατα θα τοποθετήσω στο μακρινό μέλλον. αν πας για μικρα ψαρακια δεν τα γλυτωνεις,η μαλλον καλυτερα βαλε πρωτα τα φυτα(ευκολα φυτα και επειτα τα ψαρια...) δεν χρειαζεται στρωμμενο ενυδρειο για να βαλεις φυτα...βαζεις φυτα και στρωνεις παραλληλα...
4) ότι διαθέτω : θερμοστάτη, οξυγονοποιητη (mouse m-102), εσωτερικό φίλτρο sera ful 120, χαλίκι, ένα κομμάτι διακοσμητικό ξύλο αγορασμενο από petshop, ένα ψεύτικο πιθάρι από petshop σαν κρυψονα, 2 πέτρες επίσης από petshop και 2 ψεύτικα φυτά τα οποία όμως δε με καίει και να μη τα χρησιμοποιησω. ποσα Watt θερμαντηρα?ο οξυγονοποιητης η αλλιως αεραντλια δεν τον χρειαζεσαι παρα μονο οταν θα κανεις αλλαγες νερου...οπου την τοποθετεις στο βαρελι/δοχειο με το νερο αλλαγης την προηγουμενη μερα απο την αλλαγη του νερου σου στο ενυδρειο και αυτο αποχλωριονεται αν οχι σε 6-8 ωρες σιγουρα σε 24 ωρες δλδ την επομενη και αποκτα και μια θερμοκρασια περιβαλλοντος το νερο...
5) ότι με ενδιαφέρειη πιθανότητα κατασκευής εργαλείων από εμένα που θα μειωσουν τα έξοδα μου πχ ο Τάκης πρότεινε σε κάποιο ποστ του την κατασκευή σκούπας με λάστιχο και μπουκάλι αναψυκτικού και δεν θα ειναι και το μονο που θα κλεψεις σαν ιδεα απο τον κ.τακη χααχαχαχαχαχαχαχα

Θα ήθελα να με βοηθήσετε προτείνοντας μου τι επιπλέον χρειάζομαι άμεσα και τι από αυτά που έχω δει μου κανει
-------------------------
Ουπς, τώρα διαπιστώσα ότι άλλου ήθελα να ανοίξω το θέμα κι αλλού το άνοιξα. Παρακαλώ τους διαχειριστές να το μεταφέρουν και ζητάω συγνώμη για την ταλαιπωρία
τα παραπανω φιλε μου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-17, 19:50
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Ενδιαφέρομαι για μικρά, φτηνά, χρωματιστά ψαράκια.
Μικρό κόστος, χρώμα στο ενυδρείο και νομίζω χωρίς μεγάλες απαιτήσεις μέχρι να μάθω τα απαραίτητα.
-------------------------
Για το καπάκι έχω διάφορα στο μυαλό μου και ελπίζω με την συμβουλή σας να καταλήξω στο κατάλληλο.

Πέρα από την ύπαρξη ή όχι αληθινών φυτών από μηχανήματα θα χρειαστώ άλλα;
Τα τεστ που διαβάζω εδώ μέσα ποια θα χρειαστώ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 25-02-17 στις 19:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-17, 19:58
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρομαι για μικρά, φτηνά, χρωματιστά ψαράκια.
Μικρό κόστος, χρώμα στο ενυδρείο και νομίζω χωρίς μεγάλες απαιτήσεις μέχρι να μάθω τα απαραίτητα.
-------------------------
Για το καπάκι έχω διάφορα στο μυαλό μου και ελπίζω με την συμβουλή σας να καταλήξω στο κατάλληλο.

Πέρα από την ύπαρξη ή όχι αληθινών φυτών από μηχανήματα θα χρειαστώ άλλα;
Τα τεστ που διαβάζω εδώ μέσα ποια θα χρειαστώ;
ενα τεστ κιτ
http://www.ebay.com/itm/262803642901...%3AMEBIDX%3AIT
και ξεμπερδεψες...
απο μηχανηματα για το ενυδρειο σου θελεις το φιλτρο οπου το εχεις,(δεν εχω διαβασει βεβαια χαρακτηριστικα για να δω τι παιζει με αυτο...)
αεραντλια +μια αντλιουλα για το δοχειο αλλαγης (αεραντλια/οξυγονοποιητης)
για την αποχλωριωση οπως ειπαμε +αντλια για να βαζεις το νερο μεσα στο ενυδρειο σου και για να το βγαζεις αντιστοιχα...

Δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου προς το παρον...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-17, 20:01
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα τεστ κιτ
http://www.ebay.com/itm/262803642901...%3AMEBIDX%3AIT
και ξεμπερδεψες...
απο μηχανηματα για το ενυδρειο σου θελεις το φιλτρο οπου το εχεις,(δεν εχω διαβασει βεβαια χαρακτηριστικα για να δω τι παιζει με αυτο...)
αεραντλια +μια αντλιουλα για το δοχειο αλλαγης (αεραντλια/οξυγονοποιητης)
για την αποχλωριωση οπως ειπαμε +αντλια για να βαζεις το νερο μεσα στο ενυδρειο σου και για να το βγαζεις αντιστοιχα...

Δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου προς το παρον...

¶ρα τα νέα έξοδα είναι η αντλία τα τεστ και τα ψάρια.
Αν πάμε και για φυτά θα χρειαστώ και υπόστρωμα σωστά; Εκεί ανεβάζω τις απαιτήσεις σε μηχανήματα ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-17, 20:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

δεν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα, ειδικά αν βάλεις εύκολα φυτά,
με τεμπλετιτσες λίπασμα μπορεις να βοηθησεις τα φυτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-17, 20:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

μισο λεπτακι γτ θα με μπερδεψεις και εμενα στο τελος..χααχαχ
Αρχικα τα βηματα εγω στην θεση σου θα τα εκανα ως εξης...
1)αφου και αδειασει το ενυδρειο το καθαριζω αψογα να φυγουν τα αλατα(με ξυδι) και με επειτα πλυσιμο με καθαρο νερο να γινει σαν καινουργιο...
2)ξεπλενω την αμμο με νερο ωστε να φυγουν τυχον ακαθαρσιες...
3)τοποθετω αμμο μεσα στο ενυδρειο...
4)βαζω πετρες και φτιαχνω ενα hardscape
5)Κοιταζω τι γινεται με το φιλτρο μου....(http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny.../sera-fil-120/)
δεν ξερω τι χωρητικοτητα εχει(τουλαχιστον δεν καταλαβαινω απο την φωτο..)
Προσπαθω να τοποθετησω ενυδρειακο βαμβακι +λεπτο σφουγγαρι (πρωτα το σφουγγαρι για να κραταει τα περισσοτερα καθως επισης τα ποιο βρωμικα και επειτα το βαμβακι για να κραταει τα υπολοιπα και να μην λερωνεται τοσο ευκολα...)
Βαζω και ελαφροπετρα την λεπτη και το βαζω σε λειτουργια...
6)παιρνω τροφη την βαζω σε μια αποχη και την τοποθετω μεσα στο ενυδρειο ωστε να ξεκινησω τον κυκλο του αζωτου αν και εφοσον δεν υπαρχει καποιος να μου δωσει μπολι...θα παρει κανα μηνα αυτο...
7)Αγοραζω Τεστ κιτ για να δω ποτε θα στρωσει κανοντας μετρησεις στο ενυδρειο μου..
Για να εχω κατι να κανω και να μην βαριεμαι αρχιζω την τοποθετηση φυτων αφου και πρωτα εχω ενα κομπλε καπακι δλδ φωτισμο που να αρκει για ευκολα φυτα αρχικα...6 ωρες αρχικα διαρκεια φωτισμου και επειτα ανεβαζεις σιγα σιγα για να μην εχεις εξαρση αλγης...
9)για ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμμα,ουτε τα διοξειδια και τα λιπασματα...με στικακια θα εισαι μια χαρα
10)εχω ετοιμα και αγορασμενα αντλια δοχειο αλλαγης νερου για τις αλλαγες μου και ενα δοχειο εξτρα για μελλοντικη καραντινα/νοσοκομειο...
11)αφου και στρωσει το ενυδρειο τοτε βαζω ψαρια...


Υ.Γ ολα αυτα αφου και εχω αποφασισει τι ψαρια θα βαλω...
Θα ειναι ζεστου νερου η κρυου?
Επεξεργασμενο νερο η οχι?
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-02-17, 20:24
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα, ειδικά αν βάλεις εύκολα φυτά,
με τεμπλετιτσες λίπασμα μπορεις να βοηθησεις τα φυτα
Επομένως προχωράω στην αγορά των τεστ. Αυτά στο λινκ υπάρχουν και στην Ελλάδα; Επίσης για την αντλία για τη μεταφορά του νερού έχετε να προτείνετε κάτι;
-------------------------
Όταν θα έρθει η ώρα και θα έχει βρει νέο σπίτι το πακου θα μιλήσουμε για επιπλέον; Τι φυτά και για τα ψάρια; Αλήθεια νερό θα χρειαστεί να κρατήσω από το πακου σαν μπόλι ή όχι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 25-02-17 στις 20:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-17, 20:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως προχωράω στην αγορά των τεστ. Αυτά στο λινκ υπάρχουν και στην Ελλάδα; Επίσης για την αντλία για τη μεταφορά του νερού έχετε να προτείνετε κάτι;
-------------------------
Όταν θα έρθει η ώρα και θα έχει βρει νέο σπίτι το πακου θα μιλήσουμε για επιπλέον; Τι φυτά και για τα ψάρια; Αλήθεια νερό θα χρειαστεί να κρατήσω από το πακου σαν μπόλι ή όχι;
http://www.petsupermarket.gr/7854/%C...-test-kit.html

απο εδω αν και δεν το εχει να υπολογιζεις οτι ειναι περιπου στα 40+ ¤ αν θυμαμαι καλα...
νερο δεν εχει σημασια αν κρατησεις...υλικα φιλτρανσης θελεις για μπολι...αλλα πως θα ξερεις οτι ειναι υγειες οταν απο οσο διαβασα καπου τυχαια εκανες αλλαγες καθε 2 μηνες..και εν συνεχεια πως θα ξερεις αν μεταφερεις καποια τυχον ασθενεια...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-17, 20:28
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
μισο λεπτακι γτ θα με μπερδεψεις και εμενα στο τελος..χααχαχ
Αρχικα τα βηματα εγω στην θεση σου θα τα εκανα ως εξης...
1)αφου και αδειασει το ενυδρειο το καθαριζω αψογα να φυγουν τα αλατα(με ξυδι) και με επειτα πλυσιμο με καθαρο νερο να γινει σαν καινουργιο...
2)ξεπλενω την αμμο με νερο ωστε να φυγουν τυχον ακαθαρσιες...
3)τοποθετω αμμο μεσα στο ενυδρειο...
4)βαζω πετρες και φτιαχνω ενα hardscape
5)Κοιταζω τι γινεται με το φιλτρο μου....(http://www.abyssos.gr/exoplismos-eny.../sera-fil-120/)
δεν ξερω τι χωρητικοτητα εχει(τουλαχιστον δεν καταλαβαινω απο την φωτο..)
Προσπαθω να τοποθετησω ενυδρειακο βαμβακι +λεπτο σφουγγαρι (πρωτα το σφουγγαρι για να κραταει τα περισσοτερα καθως επισης τα ποιο βρωμικα και επειτα το βαμβακι για να κραταει τα υπολοιπα και να μην λερωνεται τοσο ευκολα...)
Βαζω και ελαφροπετρα την λεπτη και το βαζω σε λειτουργια...
6)παιρνω τροφη την βαζω σε μια αποχη και την τοποθετω μεσα στο ενυδρειο ωστε να ξεκινησω τον κυκλο του αζωτου αν και εφοσον δεν υπαρχει καποιος να μου δωσει μπολι...θα παρει κανα μηνα αυτο...
7)Αγοραζω Τεστ κιτ για να δω ποτε θα στρωσει κανοντας μετρησεις στο ενυδρειο μου..
Για να εχω κατι να κανω και να μην βαριεμαι αρχιζω την τοποθετηση φυτων αφου και πρωτα εχω ενα κομπλε καπακι δλδ φωτισμο που να αρκει για ευκολα φυτα αρχικα...6 ωρες αρχικα διαρκεια φωτισμου και επειτα ανεβαζεις σιγα σιγα για να μην εχεις εξαρση αλγης...
9)για ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμμα,ουτε τα διοξειδια και τα λιπασματα...με στικακια θα εισαι μια χαρα
10)εχω ετοιμα και αγορασμενα αντλια δοχειο αλλαγης νερου για τις αλλαγες μου και ενα δοχειο εξτρα για μελλοντικη καραντινα/νοσοκομειο...
11)αφου και στρωσει το ενυδρειο τοτε βαζω ψαρια...


Υ.Γ ολα αυτα αφου και εχω αποφασισει τι ψαρια θα βαλω...
Θα ειναι ζεστου νερου η κρυου?
Επεξεργασμενο νερο η οχι?
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα...
Οχι δε μπερδεύτηκα. Ίσα ίσα.
Ψάρια το έγραψα και ποιο πάνω. Μικρά κοπαδιαστα ψαράκια χρωματιστά. Πχ tetra.
Τα θεωρώ ευκολότερα στη συντήρηση ή μήπως κάνω λάθος;

Νερό από το πακου να θεωρήσω ότι δε κάνει για μπόλι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-17, 20:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

με τα παραπανω που σου ανεφερα ξεκινας σωστα κατα την ταπεινη μου αποψη ενα υγειες ενυδρειο...
-------------------------
το νερο οχι δεν κανει για μπολι...τα υλικα κανουν για μπολι αλλα και παλι σου απαντησα παραπανω...τωρα βεβαια μπορουν να σου πουνε και τα παιδια μηπως και θεωρουν λαθος την δικη μου γνωμη...αυτα δλδ?
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
-------------------------
Γτ υπαρχουν και αυτα...
Χωρις θερμαντηρες,επεξεργασμενα νερα κτλ
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
υπεροχα ψαρακια και αυτα...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 25-02-17 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-17, 20:36
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Ναι και αυτά. Οτιδήποτε μοιάζει και φυσικά μπορούν να συμβίωσουν. Τόσο μικρά που να ζουν κοπάδι
--------------

Αλήθεια πόσα ψάρια αυτού του μεγέθους μπαίνουν στο ενυδρειο μου; 72λίτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 25-02-17 στις 20:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-17, 20:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

αληθεια δεν εχω ιδεα περι αυτου...ουτε για τα μεν ουτε για τα δε...τα μεν με τα δε δεν μπαινουν μαζι παντως...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-17, 20:41
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Το φιλτρο είναι για 120 λίτρα και έχει ενεργό άνθρακα και σφουγγάρι, και sera siporax mini Professional
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-17, 21:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

τον ανθρακα θα τον βγαλεις (κρατα τον ομως) το siporax κρατα το και αυτο αν ειναι σε καλη κατασταση απλα πλυνε το...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-17, 08:07
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Για καπάκι και φωτισμό δες αν θέλεις και αυτό με το Dow που έχω φτιάξει. Είναι πολύ οικονομικό
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-17, 10:11
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Που θα βρω την κατασκευή σου;
=------------
¶κυρο το βρήκα. Ενδιαφέρον. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-17, 11:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο ψαρια εχεις πολλες επιλογες ... Κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-17, 11:47
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ψαρια εχεις πολλες επιλογες ... Κοιτα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Γιωργο ευχαριστω. Αργοτερα που θα εχω τον χρονο θα αφιερωσω λιγο να διαβασω το αρθρο.

Οπτικα ξερω τι θελω να βαλω. Το θεμα ειναι να συμβιωνουν και να μπορω να τα συντηρισω εγω με τα λιγα μεσα που εχω ή θα αποκτήσω

Αλλιως δεν εχει νοημα να τα παρω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-17, 11:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα γραφει ολα .... ποσα ψαρια, ποιοι συγκατοικοι και πολλες πληροφοριες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-17, 17:33
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Κύριοι και κυρίες μια ερώτηση που μου ήρθε πριν από λίγο. Στο δοχείο προετοιμασίας του νερού για την αλλαγή μου είπατε ότι χρειάζεται κυκλοφορητης κι αν δε κάνω λάθος κάποιος έγραψε την αεραντλία (οξυγονοποιητη) που εχω. Χρειάζονται και τα 2 ή ένα από τα 2; Και αν χρειάζονται και τα 2 αντί να αγοράσω κυκλοφορητη μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο παλιό που έχω; Το boyu sp-602f
-------------------------
Επίσης έχω από παλιό διακόσμηση του ενυδρείου όταν το θηρίο ήταν ακόμη μικρό ένα κομμάτι ξύλο αγορασμένο από petshop. Ήταν για περίπου 2-3 χρόνια στο νερό και τώρα τουλάχιστον 3 εκτός ενυδρείου. Αν μετά θηριου (pacu) εποχή αποφασίσω να το χρησιμοποιήσω θέλει ειδική προετοιμασία;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 27-02-17 στις 17:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-17, 17:50
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Κυκλοφορητη χρειαζεσαι ετσι και αλλιως για να μπορεις να στελνεις το νερο απ το βαρελι στο ενυδρειο κατα τις αλλαγες σημειωση πρεπει να εχει και το αντιστοιχο μανομετρικο για να φτασει στο υψος του ενυδρειου,αεραντλια παλι χρειαζεται εαν δε χρησιμοποιεις αντιχλωριο ετσι ωστε να αποχλωριωνεις φυσικα το νερο της αλλαγης.
Για το ξυλο μερικα ζεματισματα με βραστο νερο θα τα εκανα σιγουρα για καθε ενδεχομενο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-17, 17:55
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυκλοφορητη χρειαζεσαι ετσι και αλλιως για να μπορεις να στελνεις το νερο απ το βαρελι στο ενυδρειο κατα τις αλλαγες σημειωση πρεπει να εχει και το αντιστοιχο μανομετρικο για να φτασει στο υψος του ενυδρειου,.
Επειδή το νερό που θα διαχειριζομαι θα είναι γύρω στα 20 λίτρα κι έχω επιπλακι στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο η μεταφορά θα γίνεται με λάστιχο και αναροφηση. ¶ρα για τη μεταφορά δε χρειάζομαι την αντλία. Επομένως κάνει αντί για κυκλοφορητης το φιλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-17, 18:00
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Θα πρεπει το δοχειο της αλλαγης να ειναι ελαφρως ψηλοτερα οποτε μαλλον ναι δε πιστευω να εχεις θεμα 20 λιτρα ειναι ευκολακι να το εχεις πιο ψηλα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-17, 18:05
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

ε τότε κάνει. Θέλεις κάτι να ανακατεύει το νερό. Κάνει και το φιλτρακι. Εγώ προσωπικά ρίχνω αντιχλωριο για να δεσμεύει και βαρέα μέταλλα. Αλλιώς θέλεις άνθρακα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-02-17, 19:15
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
ε τότε κάνει. Θέλεις κάτι να ανακατεύει το νερό. Κάνει και το φιλτρακι. Εγώ προσωπικά ρίχνω αντιχλωριο για να δεσμεύει και βαρέα μέταλλα. Αλλιώς θέλεις άνθρακα.
¶ρα την αεραντλία οπωσδήποτε, και αντί για κυκλοφορητη και αντιχλωριο μπορώ να βάλω το φιλτρο να δουλεύει έχοντας εσωτερικά άνθρακα

Το ξύλο πλύσιμο με καυτό νερό
-------------------------
Για θερμαντήρα για το δοχείο αλλαγών τι να παρω. Καμία φθηνή πρόταση για δοχείο 20λίτρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάμπης : 27-02-17 στις 19:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-17, 20:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για 20 λίτρα , αν ρίξεις μια κανάτα βραστό νερό από βραστήρα είσαι ενταξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκάρια: Απαραίτητα σε όλα τα ενυδρεία Alex_Salonica Σαλιγκάρια 17 12-05-17 14:16
Ψάρια απαραίτητα για ένα Reef ενυδρείο! Sakisdraminos Ψάρια θαλασσινού νερού 4 07-11-16 08:30
Απαραίτητα λιπάσματα-Ρουτίνα manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 21-02-09 22:40
Τα φυτά είναι απαραίτητα? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 24 29-05-08 19:45
Απαραίτητα φάρμακα ;; georgetzes Ζωοτόκα 13 28-04-03 00:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09890 seconds with 13 queries