Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-06, 12:07
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Question Πρόβλημα αναπαραγωγής.

Καλημέρα ψαρόφιλοι και bettoφιλοι! Είμαι καινούρια στο χόμπι αλλά με πολύ ενέργεια και διάθεση για ενασχόληση! Οι μονομάχοι είναι η λατρεία μου! 'Εχω 2 αρσενικούς και μία θηλυκιά και θέλω πολύ να ζήσω την εμπειρία της αναπαραγωγής!

Ήμουν αρκετά μελετηρή τον τελευταίο καιρό, κάνοντας το κατάλληλο search στο forum, για να έχω τη βέλτιστη προετοιμασία! Ομολογώ ότι έμαθα πολλά πράγματα που αν δεν τα ήξερα, θα είχα σίγουρη αποτυχία! Παρόλη την προετοιμασία όμως ακομα δεν έχει γίνει το μοιραίο..

Η θηλυκιά μου είναι αρκετά άγρια και κάνει συνεχώς φουσκαλοφωλιες στο ενυδρειάκι της, ενω εμφανίζει συχνά κάθετες ρίγες. Ο αρσενικός από την άλλη ειναι πολύ δραστήριος στο 30λιτρο ενυδρείο του, κάνει κι αυτός φωλιά, αλλά όταν τον βάζω στο μεγάλο ενυδρείο κανει οτιδήποτε εκτός από φωλιά!Σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο που εχω για την αναπαραγωγή (110λτ) αλλα η στάθμη του νερου ειναι στα 13cm και η θηλυκια οταν ειναι μονη της εκεί κανει φωλιά κανονικά! Όταν ήταν το ζεύγος μαζί δεν έγινε φωλια και η θηλυκια ειχε οριζοντιες ρίγες και ήταν πολύ φοβισμένη.Σοβαρά τραύματα δεν υπήρχαν αλλά τα χώρισα αμέσως.

Τι να κάνω τώρα?Να το ξαναεπιχειρήσω? Μήπως απλά δεν υπάρχει "χημεία" μεταξύ τους και άδικα το προσπαθώ?? Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-06, 12:11
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

πες μας τι προετιμασια εκανες δηλαδη? (τι τροφη τους εδινες, ποσες μερες τους αφησες στο ενυδρειο κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-06, 12:30
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μας τι προετιμασια εκανες δηλαδη? (τι τροφη τους εδινες, ποσες μερες τους αφησες στο ενυδρειο κτλ)
Τα τάιζα καλά, αποξηραμένο σκουλήκι, και μετά από κάποιες μέρες έβαλα τη θηλυκιά.Η θερμοκρασία ήταν στους 28-29 βαθμούς. Μετά από 2 μέρες έβαλα τη θηλυκιά σε γεννήστρα και τον αρσενικό ελεύθερο.Περίμενα να κάνει φωλια αλλά ο κύριος έκανε μονο επίδειξη !Η θηλυκιά άνοιγε κι εκείνη τα πτερύγιά της και έιχε ποοολύ έντονα χρώματα!Περασε μια μέρα με την ίδια κατάσταση και έιπα να τα αφήσω ελευθερα να δω τι θα γίνει! Η θηλυκία συνέχιζε να είναι άγρια αλλα μετά από καποιες ωρες έχασε ολο της το χρώμα και έιχε πολυ έντονες οριζοντιες γραμμές...

Για το μέγεθος του ενυδρείου??Έχει μήκος ενός μέτρου!Δεν είναι λίγο μεγάλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-06, 16:48
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι οντως μεγαλο.το ιδανικο ειναι να ειναι 50-60 λιτρα.

η θηλυκια ειναι σιγουρα θηλυκια?εφτιαχνε μεγαλες φωλιες?μηπως εχεις φωτογραφια της να μας δειξεις?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-06, 17:09
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορω να κατεβασω φωτογραφίες προς το παρόν... Μου πουλησαν το ψάρι για θηλυκό και ζούσε μαζί με άλλα θηλυκα! Γίνεται να είναι αρσενικό και να κάνει οριζόντιες και κάθετες γραμμές? Και ανα περιόδους έχει φουσκωμένη κοιλιά και φαίνεται ενα ασπρο σημαδάκι απο κάτω...!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-06, 17:30
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

μηπως το χρωμα της θυληκιας ειναι κοκκινο ή μαυρο? αν ναι τοτε αυτο εξηγει την επιθετικοτητα της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-06, 17:38
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Προεπιλογή

Το χρώμμα της είναι μπλε με κόκκινο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-06, 17:41
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθες!
Και οι αρσενικοί εμφανίζουν οριζόντιες γραμμές καμιά φορά λόγω στρες (και το άσπρο στίγμα), αλλά δεν έχω ακούσει για κάθετες γραμμές.
Στο 100λιτρο ενυδρείο έχεις φίλτρο (μπορέι γιαυτό να μη φτάχνει φωλια)? Πόση ώρα τον άφησες μέσα στο ενυδρείο πριν απελευθερώσεις τη θηλυκιά από τη γεννήστρα (μπορέι να χρειαστεί να τον αφήσεις ένα βράδυ για να προετοιμάσει τη φωλιά του, στην αρχή θα είναι απασχολημένος μόνο με τη θηλυκιά)? Γενικά έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα για αναπραγωγή (αρτέμια και τα λοιπά)? Πες μας κι άλλες πληροφορίες...
Εγώ θα σου έλεγα να τα χωρίσεις και να ξαναπροσπαθήσεις σε μία εβδομάδα ως εξής: Θα βάλεις τη θηλυκιά μέσα, ελεύθερη για να προσαρμοστεί. Μετά απο μερικές ώρες θα βάλεις τη θηλυκιά στη γεννήστρα και θα εισάγεις τον αρσενικό και αν δεν ετοιμάσει τη φωλιά του γρήγορα, άστον όλο το βράδυ. Την επόμενη μέρα απελευθέρωσε τη θηλυκιά. Αν υπάρχει έτοιμη φωλιά, η καλύτερη ώρα να αφήσεις τη θηλυκιά είναι πρίν κλέισουν τα φώτα το βράδυ, το πρωί θα τα βρεις να ζευγαρώνουν μάλλον... Βέβαια όλα αυτά υπό την προυπόθεση ότι η θηλυκιά είναι θηλυκιά... Καλή επιτυχία!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-06, 18:02
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο υπάρχει ένα μικρό φίλτρο σπόγγου που έχει πολύ χαμηλή ένταση!Ίσως η θηλυκιά να μην είναι και τόσο θηλυκιά ή ο αρσενικός να είναι τόσο χαρούμενος στο τεράστιο-για τις διαστάσεις του ενυδρείο- που να μην σκέφτεται και τόσο την διαιώνηση του... Θα κάνω μία ακόμα προσπάθεια σε λίγες μέρες και θα ενημερώσω για τ'αποτελέσματα!Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση ανταπόκριση!!Καλό βράδυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-06, 18:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλό είναι αυτές τις μέρες που θα τα αφήσεις να ηρεμίσουν να τα ταΐσεις και τα δυο με κατεψυγμένο σκουληκάκι και μάλιστα αρκετά καλά! (μην το παρακάνεις όμως) Επίσης μια καλή μέθοδος που δούλεψε σ' εμένα είναι να τα βάζεις να βλέπονται κάθε βράδυ λίγο πριν κλείσουν τα φώτα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-06, 20:48
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο των betta!

Ρίξε μια ματιά εδώ http://vanriel.myadsl.nl/BT-AABAnatomy.htm
Η θηλυκιά, ειδικά όταν είναι έτοιμη για αναπαραγωγή έχει αρκετά φουσκωμένη κοιλιά σε σχέση με τον αρσενικό. Η δικιά σου είναι έτσι?

Κάνε και ένα search στο google για φωτο από plakat male έτσι ώστε να τσεκάρεις αν έχεις όντως θηλυκιά ή σου πουλήσανε αρσενικό plakat για θηλυκιά και παιδεύεσαι άδικα...

Καλή επιτυχία!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xotikouli : 11-12-06 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-06, 00:19
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εγω προτιμω να μη βαζω φιλτρο.τουλαχιστον μεχρι τα μωρα να γινουν 2 εβδομαδων.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-12-06, 09:18
fotingo Ο χρήστης fotingo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2006
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 7
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην fotingo
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!
Αν και κοίταξα φωτογραφίες με αρσενικά πλακατ και θηλυκούς μονομάχους δεν μπορω να βγάλω άκρη.Έχει όντως αρκετά φουσκωμένη κοιλιά σαν τα θηλυκά, αλλά μοιάζει πολύ και με τα αρσενικά!!Πολύ μπέρδεμα..Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φώτο να μου πείτε τη γνώμη σας!Αν αποδειχθεί θηλυκιά θα κάνω μία ακόμα προσπάθεια, αφού βγάλω το φίλτρο και βάλω ένα χώρισμα για να μικρήνει το ενυδρείο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θαλασσινά ψάρια αναπαραγωγής? Xotikouli Reefsafe 7 04-12-06 13:54
Βιντεάκι αναπαραγωγής! Maverick Bettas 3 12-11-06 06:41
Προσπάθεια αναπαραγωγής ... crazyio Bettas 7 29-10-06 12:33
1η προσπάθεια αναπαραγωγής COLISA LALIA KOKORAS ¶λλα λαβυρινθόψαρα 22 25-04-06 12:55
infusoria σε ενυδρείο αναπαραγωγής Mariel Αναπαραγωγή 1 18-12-04 04:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05333 seconds with 13 queries