Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-06-17, 19:41
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χρήστο μην σε πιάνει πανικός. Αν απαριθμήσουμε πόσα γύρω μας μας βλάπτουν ή μπορούν να μας βλάψουν, κανονικά δεν θα έπρεπε να ζούμε ούτε όσο ζούμε Επίσης τα περισσότερα από αυτά δεν μπορούμε να τα επηρρεάσουμε/αποφύγουμε καν....
Τώρα όσον αφορά τα ψάρια μας και πως μπορούν να μας βλάψουν, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να κολλήσουμε κάτι από κακή πρακτική φροντίδας του ενυδρείου όπως το να πίνουμε νερό από αυτό, να μην πλενόμαστε καλά, να διατηρούμε το σπίτι μας πολύ υγρό κτλ, όμως αυτά δεν είναι καλές πρακτικές έτσι και αλλιώς και ακόμα και έτσι, η πιθανότητα να κολλήσουμε κάτι είναι ελάχιστη. Η πιθανότητα να κολλήσουμε κάτι από επαφή με φυτόχωμα είναι μεγαλύτερη να το πούμε και αλλιώς
Κάποια από τα φάρμακα που κυκλοφορούν για τα ψάρια, ναι, είναι γνωστές καρκινογόνες ουσίες και κακώς κυκλοφορούν. Ακόμα και από αυτές όμως, η πιθανότητα να πάθουμε κάτι με μια χρήση, ειναι απειροελάχιστη. Φυσικά αν δεν χρησιμοποιούμε τέτοιες ουσίες καθόλου, ακόμα καλύτερα. Γιαυτό και χρησιμοποιούμε φάρμακα αποδεκτά για ανθρώπινη χρήση, που είναι πιο ακίνδυνα.
Τα παθογόνα έχουν τις ίδιες ευαισθησίες, είτε ο οργανισμός που τα κολλάει είναι ζώο, άνθρωπος ή φυτό. Οπότε τα φάρμακα που δρουν είναι ίδια, απλά υπεισέρχεται το κόστος και άλλοι παράγοντες με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται ευρέως υποδεέστερα φάρμακα στα ζώα και ειδικά στα ψάρια γιατί δεν θεωρούνται σημαντικά.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-06-17, 20:03
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την Αρτεμησια και με το Κωστα. Ας μην ειμαστε υπερβολικοι...Μετα απο μεγάλη αντιπαράθεση με φιλο για τα ενυδρεία και κατα πόσον είναι επικίνδυνα για τους ανθρώπους , διάβασα παρα πολύ. Και έχω να σου πω οτι εφόσον πλενεις καλά τα χέρια σου δεν θα εχεις θέμα. Μονο η φυματίωση είναι κολλητική. Τα φάρμακα μας είναι πολύ καλύτερα απο αυτά του εμπορίου. Κι στα πουλιά φάρμακα για ανθρώπους δίνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-06-17, 21:26
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Δεν θέλω να δημιουργήσω αναστάτωση - ανησυχία, ούτε είναι ο πιο μεγάλος μου προβληματισμός ή άγχος. Όμως αν υπάρχει βιβλιογραφία που μπορεί να γράφει ενδιαφέροντα πράγματα ως προς τις ασθένειες των ψαριών και κατά πόσο είναι μεταδοτικές στους ανθρώπους, νομίζω τον καθένα μας θα τον ενδιέφερε να ρίξει μια ματιά. Αν υπερέβαλα , συγχωρήστε με, δεν είμαι και στην καλύτερή μου φάση, πριν λίγο έχασα το ψαράκι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-06-17, 21:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλές μελέτες για ασθένειες που μεταδίδονται από ψάρια σε ανθρώπους και ζώα σε ανθρώπους γενικότερα.

Για ψάρια, δες π.χ. αυτές:
https://www.cabdirect.org/cabdirect/...ct/20103229226

http://www.scielo.br/pdf/rbpv/v23n4/...-23-04-435.pdf

http://web.oie.int/boutique/extrait/19haenen497507.pdf


Ένα βιβλίο για zoonotic diseases(ασθένειες που μεταδίδονται από τα ζώα στον άνθρωπο):
https://books.google.gr/books?id=UMf...0study&f=false

Εγχειρίδιο της Merck για zoonotic diseases
http://www.merckvetmanual.com/public...notic-diseases

Και πολλές πολλές περισσότερες για ασθένειες που μεταδίδονται από άνθρωπο σε άνθρωπο ή από τα φαγητά στον άνθρωπο
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-06-17, 21:36
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Χρηστο ελαχιστες εως μηδενικες ειναι οι ασθενειες που μπορει ψαρια να κολλησουν ανθρωπο. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια που το ειχα ψαξει ( δε θυμαμαι ονομα ρε γ****o) καθως δυο χρυσοψαρα μου ειχαν παρεμφερη συμπτωματα ( ημουν αναμεσα σε ich και αυτο και τελικα ηταν ich) που και παλι για να κολλησεις επρεπε να συμβουν πολλα πραγματα ταυτοχρονα. Οποτε μη σε αγχωνει αυτο. Οσον αφορα το ονομα της ασθενειας θα το ψαξω να το βρω τωρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 21-06-17 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-06-17, 22:10
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Red face

Καταλαβαίνουμε Χρήστο, η εικόνα του πάκου μου να παθαίνει σπασμούς κι τρλικα να ξεψυχαει είναι ακόμα μες στα ματια μου.
Ωστόσο δεν έχεις να φοβάσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-06-17, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Σ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση και το ενδιαφέρον!

Ερώτηση:
Η ασθένεια που έχει το ψάρι, υπάρχει περίπτωση να μεταδίδεται και στον άνθρωπο; έχω διαβάσει για φυματίωση, για καρκινογόνα φάρμακα , για αερομεταφερόμενες αρρώστιες και διάφορα άλλα.
Παντως η ασθενεια του ψαριου δεν μεταδιδεται. Δεν ηταν βακτηριακη.
Το πιθανοτερο ειναι οτι δεν λειτουργουσαν τα νεφρα του και δεν μπορουσε να αποβαλει τα υγρα απο το σωμα του. Γι'αυτο και πρηζονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-06-17, 22:22
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Οπότε αφού δεν ήταν βακτηριακή η μόλυνση , δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει κάτι το άλλο ψάρι, έτσι; άρα να προχωρήσω στην μεταφορά του στο νέο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-06-17, 22:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σπύρο μου το ψάρι είχε βακτηριακή (με όλο το σεβασμό )

Χρήστο θα σου πώ κάτι προσωπικό μου τωρα , για να μην ανησυχείς , έχω χρόνια έκζεματα (απο παιδί) αυτο σημαίνει ότι το 80% του χρόνου έχω ανοιχτές πληγές , έχω βάλει τα χέρια μου σε πάρα πάρα πολλά ενυδρεία ακόμα και μαγαζιών το μόνο που έχω πάθει είναι μικρομολύνσεις.
Το μόνο που θα μπορούσα να μεταφέρω είναι την ασθένεια στα άλλα ψαρια. Γι αυτο ότι χρησιμοποιούμε σε 1 ενυδρείο είναι μόνο για το συγκεκριμένο ενυδρείο .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-06-17, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι δεν αποκλειεται.
Συνηθως ειναι απο kidney failure αλλα μπορει να ειναι και bacterial (gram negative) αλλα και απο αλλες αιτιες.
Το ιδιο και το αλλο συμπτωμα (pop eye), μπορει να ειναι συμπτωμα και απο τις δυο προβληματα.
Οπως το ειδα εγω στις φωτο και απο τις πληροφοριες (ταλαιπωριες) μου εκανε για καταστροφη νεφρων απο παλιοτερες κακες συνθηκες νερου. Τωρα δεν φαινοταν ασχημες οι συνθηκες νερου (παρα τα λιγα λιτρα). Μεχρι και ετοιμο να ζευγαρωσει φαινοταν στις φωτο να ειναι.

Λιγες πληροφοριες για τον φιλο μας.
Dropsy http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Dropsy
pop eye http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Popeye

Καλο ειναι να περιμενεις λιγο ακομα πριν μεταφερεις το αλλο ψαρι στο μεγαλο. Συχνες και σωστες αλλαγες νερου μεχρι να μεταφερθει. Οχι αποτομες αλλαγες παραμετρων (θερμοκρασια βασικα).


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-06-17, 23:00
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων

ότι χρησιμοποιούμε σε 1 ενυδρείο είναι μόνο για το συγκεκριμένο ενυδρείο .
Χρήσιμη συμβουλή, μιας και τώρα πλέον έχω δύο ενυδρεία, αλλά δυστυχώς μόνο ένα ψάρι .
Αν είσαι μητέρα, θα μπορέσεις πιο εύκολα να καταλάβεις για πιο λόγο ρωτάω αν είναι μεταδιδόμενες οι αρρώστιες στον άνθρωπο. ούτε αρρωστοφοβικός είμαι ούτε έχω κάποιο λόγο να πιστεύω ότι τα ψάρια του ενυδρείου είναι επικίνδυνα.
Όμως , είμαι της γνώμης , καλύτερα να ρωτάς , ειδικά όταν έχεις πολύ μικρή εμπειρία στο χώρο.
Επίσης θεωρώ ότι είναι καλό να φαίνονται οι απαντήσεις από τόσους γνώστες και έμπειρους στο χώρο των ενυδρείων και να έχουν όλοι την ίδια καθησυχαστική γνώμη.
Να τα διαβάζουν και όσοι θα έχουν παρόμοιες αμφιβολίες στο μέλλον.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλο ειναι να περιμενεις λιγο ακομα πριν μεταφερεις το αλλο ψαρι στο μεγαλο. Συχνες και σωστες αλλαγες νερου μεχρι να μεταφερθει. Οχι αποτομες αλλαγες παραμετρων (θερμοκρασια βασικα).


.
Οκ, θα περιμένω. Ίδιας θερμοκρασίας νερό βάζω, ίσως ελάχιστα πιο κρύο 0,5 βαθμό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Σ. : 21-06-17 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-06-17, 23:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Σ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, θα περιμένω. Ίδιας θερμοκρασίας νερό βάζω, ίσως ελάχιστα πιο κρύο 0,5 βαθμό.
Δεν ειναι αναγκη να ειναι τοσο ιδιο.
Και 2-3 βαθμους αν πεσει μετα την αλλαγη δεν χαθηκε ο κοσμος. Μονο μη γινει αποτομα σε ελαχιστα λεπτα.
Παραδειγμα αν εχεις 25 στο ενυδρειο, και 15 στο νερο αλλαγης και κανεις αλλαγη 30%, η θερμοκρασια θα πεσει 3 βαθμους.
Αν θελεις να ειναι πιο ομαλη (πχ να πεσει 1-2 βαθμους κατω), πρεπει να εχεις στο νερο αλλαγης 19-22C θερμοκρασια (για 30% αλλαγη παντα μιλαμε - για μεγαλυτερη αλλαγη, υπολογιζεις αναλογα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-06-17, 23:19
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Έχω αυτό το θερμόμετρο που φαίνεται στην φωτογραφία, το οποίο με έχει βολέψει απίστευτα. όσο αναξιόπιστο είναι για μέτρηση σε αυτί και μέτωπο, τόσο αξιόπιστο είναι για μέτρηση στο νερό (το έχω συγκρίνει και με άλλα). παίρνω απευθείας ακριβής θερμοκρασία και του νερού της αλλαγής και του νερού του ενυδρείου και αν χρειάζεται ζέσταμα προσθέτω απευθείας λίγο ζεστό νερό ανακατεύω και μετράω ξανά. δεν μου είναι κουραστικό να φέρω το νερό στην ίδια θερμοκρασία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170622_001015.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  13,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-06-17, 23:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι αλλα καλο ειναι να αποφευγεις νερο απο θερμοσιφωνο, αν ειναι παλιος και δεν συντηρείται τακτικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-06-17, 23:24
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Δεν βάζω νερό από τον ηλιακό και ας είναι σχετικά καινούργιος. Βέβαια μιλάμε για μικρές αλλαγές. το 30 % που αλλάζω είναι 15 λίτρα. με έναν βραστήρα με ζεστό νερό ,μπορώ να πάω την θερμοκρασία όπου θέλω γρήγορα με μια κίνηση. αν μιλάμε για 100 και 200 λίτρα αλλαγή, τότε θα πρέπει να εφαρμόσω άλλη τακτική.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-06-17, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι καινουριος και συντηρειται, δεν θα υπαρχει θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-06-17, 09:15
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το υγιές ψαράκι συνεχίζει και σήμερα τα σπριντ μέσα στο ενυδρείο και είναι πολύ ανήσυχο, ευτυχώς όμως δεν δείχνει σημάδια αρρώστιας.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 22-06-17, 11:38
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Ωραια Χρηστο παρακολουθησε το για δεκα ημερες κα δεις τι γινεται. Και οταν αποφασισεις να παρεις καινουργιο ψαρι η ψαρια, χρησιμοποιησε το παλιο για καραντινα για κανενα εικοσαημερο τουλαχιστον πριν μπουν στο κυριως ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 22-06-17, 15:26
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Έτσι θα κάνω , ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Sos,κολυμπάει πλάγια antegeia7 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 35 17-10-14 17:11
SOS- Μπήκαμε στα δύσκολα... aquaman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 07-12-08 09:06
Ψάρι,κολυμπάει κατακορυφα!!HELP vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 12-07-07 06:54
Δύσκολα τα πράγματα Βενέρης Πέτρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 16-08-06 14:38
Κολυμπάει στο πλάι??? Archon Bettas 5 11-04-05 10:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07134 seconds with 16 queries