Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-16, 01:48
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή Τι φταιει?

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω τι δε παει καλα με το συγκεκριμενο φυτο αλλα και με ολον τον ειδον hygrophilla
Συμβαινει μονο σ αυτα το ενυδρειο τρεχει απο 3 σεπτεμβριου
Χωρις κανενα προβλημα στα υπολοιπα φυτα
Το συγκεκριμενο φυτο ξεκιναει με κατσαρα φυλλα ενω τα παλια σχηματιζουν τρυπες πολυ μικρες και στη συνεχεια πεφτουν το φυτο ομως αναπτυσσετε Κανονικα
Απο λιπανση κανω καθημερινη με καλιο diy enema cooper σιδηρο seachem νιτρικα δε ριχνω τα κραταω σταθερα 30-40 co2 200 φυσσαλιδες το λεπτο και excel καθημερινα προτεινομενη δοσολογια φωτισμο 4 τ5 39w 8 ωρες.
Να συμπληρωσω οι αλλαγες νερου ηταν 50 βρυση 50 οσμωση την οποια σταματησα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160105_013117.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  38,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160105_013053.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  53,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160104_133335.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  37,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-16, 09:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μερικές παρατηρήσεις, που δεν ξέρω αν έχουν σχέση με το πρόβλημα,
νερό όσμωσης γιατί βάζεις ; έχεις και ψάρια μέσα και τι είδος ;
Τα νιτρικά γιατί τόσο ψηλά ; για τα φυτά αρκεί απλά να υπάρχουν , ή 5 ή 40 το ίδιο είναι,
excel γιατί ρίχνεις αφού έχεις co2 ;
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και έχεις 200 φ/λ ; Μήπως το νερό είναι πολύ όξινο ; Τα φυτά προτιμούν το ουδέτερο προς ελαφρά αλκαλικό περιβάλλον
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-16, 09:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Επειδή υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να είναι ελλειψη καλιου, ένα ανωδυνο μετρο που μπορεις να παρεις είναι να αυξησεις το καλιο και να περιμενεις να δεις αν υπαρξει διαφορα.
δωσε και τις πληροφοριες που ζητησε ο προλαλησας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-16, 10:39
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Αν σου πω πως οταν αρχισα να ριχνω το καλιο σε μπιλακια αρχισε να μου μαδαει το stargrass???
Ισως φταιει αυτο...η ποιοτητα δηλαδη...εγω ριχνω απο αυτο στο συνολο 15ppm την εβδομαδα(για τα 200λιτρα που εχω) και μαλλον χρειαζεται περισσοτερο...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-16, 12:17
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές παρατηρήσεις, που δεν ξέρω αν έχουν σχέση με το πρόβλημα,
νερό όσμωσης γιατί βάζεις ; έχεις και ψάρια μέσα και τι είδος ;
Τα νιτρικά γιατί τόσο ψηλά ; για τα φυτά αρκεί απλά να υπάρχουν , ή 5 ή 40 το ίδιο είναι,
excel γιατί ρίχνεις αφού έχεις co2 ;
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και έχεις 200 φ/λ ; Μήπως το νερό είναι πολύ όξινο ; Τα φυτά προτιμούν το ουδέτερο προς ελαφρά αλκαλικό περιβάλλον
Καρδιναλιους αρλεκινους και στερμπαι τα νιτρικα πονταρω στην ιχθυοφορτιση εξελ γιατι εκανα υπερδοσολογια λογο τις τριχοειδης που εφυγε κ απλα ριχνω προτεινωμενη προοληπτικα kh 5 gh 6 ph 7 το μισο co2 παει χαμενο γιαυτο το χω ετσι 200 λιτρα καθαρα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-16, 12:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αρα καλα έχεις το CO2 αλλά και το νερό από Α/Ο.
Προσθεσε τότε κάλιο όπως σου ειπε ο panos-alex/polis.
Για το άλλο που είπε ο panos84 δεν μου έχει τύχει, εγω βάζω καλιο της seachem, και σε σχεση με τα άλλα λιπάσματα ειναι αυτο που βάζω άφοβα πιο πολύ, δεν ειχα ποτε προβλημα.
Εχω ακουσει όμως πως το excel δημιουργει προβλήματα σε καποια φυτα.
Τι κιτρίνισμα αυτο μου φαινεται πιο πολύ για ελειψη σιδήρου, αλλά ο σίδηρος θελει προσοχή γιατι αναπτυσει άλγη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-16, 12:52
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καρδιναλιους αρλεκινους και στερμπαι τα νιτρικα πονταρω στην ιχθυοφορτιση εξελ γιατι εκανα υπερδοσολογια λογο τις τριχοειδης που εφυγε κ απλα ριχνω προτεινωμενη προοληπτικα kh 5 gh 6 ph 7 το μισο co2 παει χαμενο γιαυτο το χω ετσι 200 λιτρα καθαρα ειναι
Σε ενυδρείο με ζωντανά δεν κρατάμε νιτρικά τόσο ψηλά. Στο είπε και ο takis_gt, από την στιγμή που έχεις μετρήσιμα νιτρικά σε μόνιμη βάση (έστω και 5-10) τότε τα φυτά σου τροφή έχουν.
Το μισό co2 γιατί λες ότι πάει χαμένο; Με τι κάνεις διάχυση;
Η εικόνα του φυτού δείχνει για έλλειψη κάλιου και σιδήρου. Συχνό φαινόμενο όταν η polysperma μεγαλώνει. Βέβαια λες ότι ρίχνεις οπότε κάτι δεν πάει καλά. Ούτε cooper χρειάζεται καθημερινά ένα ενυδρείο. Γενικά είναι λίγο περίεργη η λίπανση που κάνεις.
Το excel θα σου έλεγα να το σταματήσεις! Δεν έχει κανένα λόγο να πέφτει σε ενυδρείο που έχει διοξείδιο. Απλά βρες τρόπο να έχεις καλύτερη διάχυση γιατί με 200 φυσαλίδες το λεπτό σε 200 άρι έπρεπε να είσαι τίγκα στο co2!!!
Βάλε και μια φωτό ολόκληρου του ενυδρείου αν μπορείς ώστε να δούμε την γενική του κατάσταση και την φυτόμαζά του. Αν δεν έχεις φυτά απαιτήσεων τότε είναι προτιμότερο να ρίχνεις "γενική" λίπανση και στην polysperma να κόψεις τα άρρωστα φύλλα και να χώσεις από κάτω ταμπλέτες για να την βοηθήσεις να πάρει τα πάνω της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-16, 19:31
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενυδρείο με ζωντανά δεν κρατάμε νιτρικά τόσο ψηλά. Στο είπε και ο takis_gt, από την στιγμή που έχεις μετρήσιμα νιτρικά σε μόνιμη βάση (έστω και 5-10) τότε τα φυτά σου τροφή έχουν.
Το μισό co2 γιατί λες ότι πάει χαμένο; Με τι κάνεις διάχυση;
Η εικόνα του φυτού δείχνει για έλλειψη κάλιου και σιδήρου. Συχνό φαινόμενο όταν η polysperma μεγαλώνει. Βέβαια λες ότι ρίχνεις οπότε κάτι δεν πάει καλά. Ούτε cooper χρειάζεται καθημερινά ένα ενυδρείο. Γενικά είναι λίγο περίεργη η λίπανση που κάνεις.
Το excel θα σου έλεγα να το σταματήσεις! Δεν έχει κανένα λόγο να πέφτει σε ενυδρείο που έχει διοξείδιο. Απλά βρες τρόπο να έχεις καλύτερη διάχυση γιατί με 200 φυσαλίδες το λεπτό σε 200 άρι έπρεπε να είσαι τίγκα στο co2!!!
Βάλε και μια φωτό ολόκληρου του ενυδρείου αν μπορείς ώστε να δούμε την γενική του κατάσταση και την φυτόμαζά του. Αν δεν έχεις φυτά απαιτήσεων τότε είναι προτιμότερο να ρίχνεις "γενική" λίπανση και στην polysperma να κόψεις τα άρρωστα φύλλα και να χώσεις από κάτω ταμπλέτες για να την βοηθήσεις να πάρει τα πάνω της...
Γιατι απλα δε μπορω να τα κρατησω πιο χαμηλα τσ νιτρικα οπως ειπα πονταρω στην ιχθυοφορτιση κανω 50% αλλαγη ισως κ παραπανω χαμηλωνουν λιγο κ μετα παλι στα υψη διαχυση κανω με εξωτερικο διαχυτη πανω σε ενα συνσυν 1400λιτρα την ωρα εαν σταματησω το εξελ θα εξαπλωθει παλι η πρασινη τριχοειδη λογο τον υψηλων νιτρικων το καλιο ειναι diy και οχι τις seachem ετσι ριχνω 3 φορες την εβδομαδσ απο 15 μλ επισης 3 φορες φλουρις 3 σιδηρο 3 κουπερ βαση του EI η αληθεια ειναι οτι με το σιδηρο ημουν πολυ επιφυλακτικος κ εριχνα 3 μλ τη φορα δλδ 9 μλ την εβδομαδα τωρα το εκανα 5 μλ τη φορα 15 μλ την βδομαδα ειδα καπως πιο πρασινα τα φυλλα του σιαμενσις αλλα τα παλαιοτερα παθαινουν το ιδιο.. φωτο δε μου ανεβαζει βγαζει σφαλμα δε ξερω γιατι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-16, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πρέπει να μειώσεις τα νιτρικά , ή ταίζεις πολύ ή έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση, ισως να βοηθούν και αυτα στην ανάπτυξη άλγης.
Και λογικο ειναι με 50% αλλαγη να μειωθούν λίγο τα νιτρικά, τα 30 θα γινουν 15 και τα 40 20.
Πρέπει να κάνεις μερικές διαδοχικες αλλαγες να τα χαμηλώσεις πολύ και να ξεκινήσεις απο εκει σαν βάση. Και τώρα που σταμάτησες την Α/Ο θα βάζεις από λιγο αν θες να αρχίσεις να βάζεις πάλι, μη πάθουν τα ψάρια οσμωτικο σοκ.
Να ξέρεις πως οι καλες αλλαγες μειώνουν την άλγη σημαντικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-16, 21:48
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Ποτέ δεν ειχα θέμα με τα νιτρικά σε φουλ φυτεμενο...τωρα έχω σε 200λιτρα πενήντα τετρα και νιτρικά ρίχνω 5ppm*3 την εβδομάδα και στο τέλος μετράω 5ppm.Για μένα φίλος δεν ξέρω αν έβγαλες φυτά ,αλλα αν το κανείς φουλ φυτεμενο θα σου λυθεί το πρόβλημα.
Έλα κ να σ δώσω να βάλεις σταργκρας κ σεσιφλορα κ βλέπεις....
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-16, 22:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Την φωτό την ζητάω για να δούμε την φυτόμαζα. Αν μας έδινες περισσότερες λεπτομέρειες θα βοηθούσε. Πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα ώστε σου φεύγουν τόσο ψηλά τα νιτρικά; Τι φυτά έχεις; Τι φωτισμό;

Το excel δεν είναι λύση αν έχεις μόνιμο πρόβλημα με άλγες. Και δεν είναι σωστό να το χρησιμοποιείς συνέχεια για να την καταπολεμήσεις. Πρέπει να βρεις την αιτία που τις δημιουργεί. Φως; Διοξείδιο; Νιτρικά; Κάτι άλλο; Αυτό που λες για το Co2 πάντως εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση. Οι 200 φυσαλίδες είναι υπεραρκετές. Πως καταλαβαίνεις ότι "το μισό πάει χαμένο". Τι ph έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-16, 12:14
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Την φωτό την ζητάω για να δούμε την φυτόμαζα. Αν μας έδινες περισσότερες λεπτομέρειες θα βοηθούσε. Πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα ώστε σου φεύγουν τόσο ψηλά τα νιτρικά; Τι φυτά έχεις; Τι φωτισμό;

Το excel δεν είναι λύση αν έχεις μόνιμο πρόβλημα με άλγες. Και δεν είναι σωστό να το χρησιμοποιείς συνέχεια για να την καταπολεμήσεις. Πρέπει να βρεις την αιτία που τις δημιουργεί. Φως; Διοξείδιο; Νιτρικά; Κάτι άλλο; Αυτό που λες για το Co2 πάντως εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση. Οι 200 φυσαλίδες είναι υπεραρκετές. Πως καταλαβαίνεις ότι "το μισό πάει χαμένο". Τι ph έχεις;
Το φωτισμο τον γραφω πιο πανω 4 τ5 39βατ συνολο 35 ψαρια
Το κο2 ειπαμε το κανω διαχυση με το συνσυν οποτε καθως χτυπαει στην επιφανεια για μια μικρη αναταραξη χανετε αρκετο κο2 6,8 με 7 ειναι το πεχα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-16, 13:09
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

τον διάχυτη γιατί τον αλλαξες?
Εγώ με 50φυσαλιδες και σταματημένο το βράδυ μου ρίχνει τη μερα το πεχα 0,1 μέχρι να σβήσουν τα φωτα και έχω και πόση φωτοσύνθεση.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-16, 16:16
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή

Το θεμα ηταν τι λειπει απο το φυτο οχι το πεχα μου ουτε τα νιτρικα νομιζω πως ξεφυγαμε απο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-16, 17:31
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Για μενα λείπει κάλιο.βάλε 20ppm την εβδομάδα μιας κ βάζουμε από το ίδιο κ μάλιστα εφόσον εκωψες τα. νιτρικά βάλε 25 με 30.
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πολλη αλγη, τι φταιει; aNe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 03-04-13 01:32
Φταιει το ξυλο??? Γιαννης Μ5 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-03-10 16:17
τι μπορει να φταιει; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 11 06-02-10 00:20
δεν ξερω τι φταιει!!! Κυριάκος Ζωοτόκα 8 06-03-09 17:14
Τι φταιει; Θεοδωρος Bettas 10 07-01-08 19:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06496 seconds with 14 queries