Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-15, 07:48
mpoumpouzos Ο χρήστης mpoumpouzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή πολυμπριζο gembird

καλημερα σε ολους,επειδη ολοι μας σχεδον χρησιμοποιουμε διαφορους χρονοδιακοπτες ψαχνωντας βρηκα τα παρακατω πολυμπριζα τα οποια φαινεται
να εχουν ενσωματωμενους χρονοδιακοπτες...

http://www.e-shop.gr/gembird-sis-pms...r-p-PER.584586

τα εχει χρησιμοποιησει κανεις???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-15, 10:58
thanosvsl Ο χρήστης thanosvsl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2014
Περιοχή: Πετρουπολη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpouzos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους,επειδη ολοι μας σχεδον χρησιμοποιουμε διαφορους χρονοδιακοπτες ψαχνωντας βρηκα τα παρακατω πολυμπριζα τα οποια φαινεται
να εχουν ενσωματωμενους χρονοδιακοπτες...

http://www.e-shop.gr/gembird-sis-pms...r-p-PER.584586

τα εχει χρησιμοποιησει κανεις???
Αυτό είναι πολυμπριζο ασφαλείας (για τις υπερτασεις και τις υποτασεις του ρευματος)και όχι χρονοδιακοπτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-15, 11:17
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpouzos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους,επειδη ολοι μας σχεδον χρησιμοποιουμε διαφορους χρονοδιακοπτες ψαχνωντας βρηκα τα παρακατω πολυμπριζα τα οποια φαινεται
να εχουν ενσωματωμενους χρονοδιακοπτες...

http://www.e-shop.gr/gembird-sis-pms...r-p-PER.584586

τα εχει χρησιμοποιησει κανεις???
Δεν τα έχω δουλέψει, τα είχα δει όμως. Είναι καλά μεν αλλά ακριβά. Βέβαια θα μου πεις έλεγχος μέσω pc, ένα κάρο αυτοματισμούς και απ' ότι λένε με M/T απομόνωσης.
Τες πα, για δύο χρονοδιακόπτες που ήθελα δεν με σύμφερε οπότε δεν το πήρα αφού όλα τα άλλα που έδινε δεν τα χρειαζόμουν.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις/βρειτε εδώ: http://www.gembird.nl/item.aspx?id=3234

Στην Ελλάδα τα φέρνει ο Γερμανός.

PS: Απ' ότι είδα το συγκεκριμένο πολύμπριζο είναι πλέον discontinued και γι' αυτό το έχει προσφορά το e-shop. Πάντος σαν τιμή είναι καλή, αν χρειάζεσαι όλα αυτά που μπορεί να κάνει.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-15, 11:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό που με φοβίζει σε αυτά, είναι πως αν πάθει κάτι (που παθαίνει) τα χάνεις όλα, ενω με 4 απλούς ψηφιακούς χρονοδιακόπτες με 6 Ευρω ο ένας, και να σου χαλάσει ο ενας οι άλλοι θα δουλεύουν.
Είχα ένα τέτοιο "έξυπνο" πολύμπριζο στον υπολογιστή, που όταν έκλεινα τον υπολογιστή έκλειναν όλα (οθόνη, ενισχυτής, εκτυπωτης κλπ) χάλασε αυτό δεν δουλευε τίποτα μετα, το πέταξα και γύρισα στο κλασσικο χειροκίνητο τρόπο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-15, 11:43
mpoumpouzos Ο χρήστης mpoumpouzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με φοβίζει σε αυτά, είναι πως αν πάθει κάτι (που παθαίνει) τα χάνεις όλα, ενω με 4 απλούς ψηφιακούς χρονοδιακόπτες με 6 Ευρω ο ένας, και να σου χαλάσει ο ενας οι άλλοι θα δουλεύουν.
Είχα ένα τέτοιο "έξυπνο" πολύμπριζο στον υπολογιστή, που όταν έκλεινα τον υπολογιστή έκλειναν όλα (οθόνη, ενισχυτής, εκτυπωτης κλπ) χάλασε αυτό δεν δουλευε τίποτα μετα, το πέταξα και γύρισα στο κλασσικο χειροκίνητο τρόπο
οταν εννοεις τα χανει ολα????βασικα το θελω για να απαλλαγω απο τους χρονοδιακοπτες μιας και εχω 3 αυτη τη στιγμη......ενα για να αναβει και να σβηνει το moonlight,ενα για να αναβει ενα προβολεα και ενα για να αναβει τον κυριως φωτισμο......αυτα τα 3 τωρα δε θα ηταν πιο ευκολο να μπουν σε ενα πολυμπριζο και τελος......σε διακοπη ρευματος χανει τις ρυθμισεις του???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-15, 12:00
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με φοβίζει σε αυτά, είναι πως αν πάθει κάτι (που παθαίνει) τα χάνεις όλα, ενω με 4 απλούς ψηφιακούς χρονοδιακόπτες με 6 Ευρω ο ένας, και να σου χαλάσει ο ενας οι άλλοι θα δουλεύουν.
Είχα ένα τέτοιο "έξυπνο" πολύμπριζο στον υπολογιστή, που όταν έκλεινα τον υπολογιστή έκλειναν όλα (οθόνη, ενισχυτής, εκτυπωτης κλπ) χάλασε αυτό δεν δουλευε τίποτα μετα, το πέταξα και γύρισα στο κλασσικο χειροκίνητο τρόπο
Σωστό και αυτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpouzos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν εννοεις τα χανει ολα????βασικα το θελω για να απαλλαγω απο τους χρονοδιακοπτες μιας και εχω 3 αυτη τη στιγμη......ενα για να αναβει και να σβηνει το moonlight,ενα για να αναβει ενα προβολεα και ενα για να αναβει τον κυριως φωτισμο......αυτα τα 3 τωρα δε θα ηταν πιο ευκολο να μπουν σε ενα πολυμπριζο και τελος......σε διακοπη ρευματος χανει τις ρυθμισεις του???
Όχι δεν τις χάνει τις ρυθμίσεις του. Αυτό που σου είπε ήταν ότι γενικά αυτά έχουν την τάση να χαλάνε οπότε χάνεις από μία μπρίζα μέχρι και ολόκληρο το πολυμπριζο, χωρίς να έχεις και πολλές δυνατότητες επέμβασης - επισκευής. Ενώ με έναν απλό ψηφιακό χρονοδιακόπτη, τον αλλάζεις και τελείωσε.

Επείσης να έχεις στο νου σου ότι το συγκεκριμένο πολύμπριζο έχει σταματήσει πλέον να παράγεται, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό σε θέματα υποστίρηξης από τον εισαγωγέα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 30-03-15 στις 12:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-15, 12:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν τις χάνει τις ρυθμίσεις του. Αυτό που σου είπε ήταν ότι γενικά αυτά έχουν την τάση να χαλάνε οπότε χάνεις από μία μπρίζα μέχρι και ολόκληρο το πολυμπριζο, χωρίς να έχεις και πολλές δυνατότητες επέμβασης - επισκευής. Ενώ με έναν απλό ψηφιακό χρονοδιακόπτη, τον αλλάζεις και τελείωσε.
Αυτό ακριβώς, δεν χάνει τις ρυθμίσεις του, αλλά αν πάθει κάτι δεν θα λειτουργεί κανένας χρονοδιακόπτης, ενω στους απλους ψηφιακούς αλλάζεις μόνο τον έναν και είσαι εντάξει. Και οι απλοί ψηφιακοί είναι πιο απλές συσκευές , και όσο πιο απλό τόσο πιο ανθεκτικό. Βέβαια είναι και τι θα σου τύχει.
Αυτή τη στιγμή έχω 6 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες αυτού του είδους σε 2 ενυδρεία και τον πιο παλιό τον έχω σχεδόν 2,5 χρόνια και λειτουργούν άψογα.
Στην αρχή είχα 2 μηχανικούς αναλογικούς , αυτοί και χάνουν τις ρυθμίσεις με διακοπή ρεύματος αλλά και επειδή έχουν κινούμενα μέρη χαλάνε πιο εύκολα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει Leroy Merlin στο Ηράκλειο να σου έλεγα να πας να πάρεις, είναι οι πιο φθηνοί που έχω βρει, τα Χριστούγεννα τους πουλάνε 5,5 Ευρώ και τώρα 6, θεωρώ πως είναι πολύ καλή αγορά σε σχέση κόστος/απόδοση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-15, 12:46
mpoumpouzos Ο χρήστης mpoumpouzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς, δεν χάνει τις ρυθμίσεις του, αλλά αν πάθει κάτι δεν θα λειτουργεί κανένας χρονοδιακόπτης, ενω στους απλους ψηφιακούς αλλάζεις μόνο τον έναν και είσαι εντάξει. Και οι απλοί ψηφιακοί είναι πιο απλές συσκευές , και όσο πιο απλό τόσο πιο ανθεκτικό. Βέβαια είναι και τι θα σου τύχει.
Αυτή τη στιγμή έχω 6 ψηφιακούς χρονοδιακόπτες αυτού του είδους σε 2 ενυδρεία και τον πιο παλιό τον έχω σχεδόν 2,5 χρόνια και λειτουργούν άψογα.
Στην αρχή είχα 2 μηχανικούς αναλογικούς , αυτοί και χάνουν τις ρυθμίσεις με διακοπή ρεύματος αλλά και επειδή έχουν κινούμενα μέρη χαλάνε πιο εύκολα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει Leroy Merlin στο Ηράκλειο να σου έλεγα να πας να πάρεις, είναι οι πιο φθηνοί που έχω βρει, τα Χριστούγεννα τους πουλάνε 5,5 Ευρώ και τώρα 6, θεωρώ πως είναι πολύ καλή αγορά σε σχέση κόστος/απόδοση
εδω κανουν 6 ευρω οι μηχανικοι........οι ψηιφιακοι κανουν 13-14 ευρω......οποτε γι αυτο ελεγα για το πολυμπριζο μιας και εγω θελω 4 οποτε πιο καλα με συμφερει,αν εβρισκα κι εγω εδω ψηφιακους με 6 ευρω δε θα το συζητουσα καθολου αλλα...........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-15, 21:28
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Εφοσον είναι έτσι, παρ' το. Σε συμφέρει ασυζητητί!
Σαν μάρκα ειναι καλη. Δεν ειναι της πλάκας. Και service εχουν (Γερμανος).
Ενα pc θέλεις για να το σεταρεις και είσαι κομπλε.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-15, 06:32
mpoumpouzos Ο χρήστης mpoumpouzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2013
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 165
Προεπιλογή

οκ.....θα το επιχειρησω και ο θεος βοηθος.....σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Gembird Silver Shield™ (SIS-PMS) USB orck Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 42 18-10-15 23:05
Πολυμπριζο σουκο dragonld Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 23-09-14 08:03
ΕΞΥΠΝΟ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ.............. HLIASKR Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 49 01-05-11 00:34
Gembird Silver Shield (SIS-PMS) USB (ΠΡΟΣΦΟΡΑ) knik Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 04-06-08 01:04
Προγραμματιζομενο πολυμπριζο shadow Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 23-03-07 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05631 seconds with 13 queries