Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-11, 13:43
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή επιλογη σκιμμερ

Καλησπέρα εχω το tmc v 1000 στην δεξαμενή μου 650 λίτρων και δεν είμαι ικανοποιημένος το μειονέκτημα μ είναι ότι δεν εχω σαμπ οπότε αναγκαστικά παω για κρεμαστο.το ενυδρείο δεν έχει μεγάλη ιχθυοφορτοση και δεν έχει ούτε κοραλια.εγώ είδα αυτό το σκιμερ αλλά δεν το ξέρω καθόλου Turboflotor Blue 3000 - κάθε γνώμη δεκτή
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-11, 15:10
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εγω και στα δυο ενυδρεια εχω το turbofloor 1000 Multi SL και ειμαι απιστευτα οικανοποιημενος.
Ειχα δουλεψει στο ενα ενυδρειο και το blue 1000 και ειδα οτι ειναι επεισης φοβερο αλλα ηταν μικρο και το αλλαξα με το multi SL.
Γνωμη μου μην το σκεφτεσαι , και ολα τα σκιμερ της aquamedic εχουν φοβερους κυκλοφοριτες τους Ocean runner , πολυ δυνατους με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης , τελειως αθορυβοι και λιγα watt για την δυναμη που εχουν.
Νωμηζω εχει την Ocean Runner OR 3700 , με 3500 l/h !!!!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-11, 17:04
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση ρε φίλε αφού τ έχεις δουλέψει το σκιμερ μ φύγει κάθε αμφιβολία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-11, 11:40
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή skimmer

λοιπον καταρχην απο την στιγμη που θα το αλλαξεις το tmc σκιμμερ σου με
aquamedic θα τριβεις τα ματια σου και θα δεις πιο ειναι το αληθινο skimmate!
ωστοσο το blue 3000 για τα λιτρα σου παντα ειναι λιγο μικρο εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα με την or3000 οπως το shorty compact!και αυτο στο λεω με δεδομενο οτι εχεις ηδη σκασει τοσα λεφτα για το αχρηστο το tmc και τωρα που εισαι διατεθημενος να διαθεσεις παλι τα χρηματα τοτε καλυτερα να τα σκασεις αλλα μια και καλη να μην σε τριβελιζει συνεχεια η ιδεα οτι ισως αν επερνα το λιγο μεγαλυτερο να ειχα ακομα καλυτερη αποοδωση!γιατι πραγματικα θα ειχες ακομα μεγαλυτερη αποδωση με δεδομενα τα λιτρα σου και θα σου επιτρεψει και να στοκαρεις οσο θες!!!!!!!!!και να ταισεις πολυ ανετα μεγαλες ποσοτητες και κοραλια και ψαρια!βεβαια εσυ εχεις θεμα γιατι δεν εχεις σαμπ οποτε θα σου προτεινα να παρεις ενα εξωτερικο και να το βαλεις σε καποιο ραφι!αποψη μου παντα με βαση την εμπειρια μου οχι οτι δεν θα εχεις αποδωση με το blue3000!εγω ο ιδιος σου λεω οτι θα εχεις και μαλιστα πολυ μεγαλη δεν θα το πιστευεις θα τριβεις τα ματια σου!αλλα αφου θα ξαναδιαθεσεις χρηματα τοτε να παρεις ενα με την or3000 κατα προτιμηση το turboflotr shorty compact και τοτε θα με θυμηθεις!

φιλικα Αρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-11, 22:38
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

αυτο το σκιμμερ που λες το or3000 shorty compact ειναι εξωτερικο η εσωτερικο? επισης εγω το εχω fish only εχω μεσα μονο μια εφιλια και θα το γυρισω σε τελειως fish only οποτε δεν θελω να το στοκαρο και να ριχνω ποσοτιτες γαγητου για κοραλια .τωρα δεν ξερω αν χρειαζετε να παρω το μεγαλυτερο που λες εσυ
ευχριστω φιλικα ραφ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-11, 22:57
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

το shorty ειναι μονο για sump ,εσυ Ραφαηλ καταλαβα θες κρεμαστο να το βαλεις στο πλαι.
Για τα λιτρα σου δεν εχει και τις πολλες επιλογες εφοσον θες hang on σκιμερ γιατι πολυ απλα κρεμαστα σκιμερ βγαζουν οι εταιριες για λιγα λιτρα , π.χ. δυσκολο να φτιαχτει ενα κρεμαστο σκιμερ για 1000+ λιτρα ενυδρειο , φαντασου τι μεγεθος θα ειχε και ποσο μεγαλη αντλια και φαντασου ολο αυτο το πραγμα να ειναι γεματο νερο στο πλαινο τζαμι (απο θεμα βαρους εννοω)
Σιγουρα το blue 3000 ειναι 10 φορες καλυτερο απο αυτο που ειχες και θα δεις τεραστια διαφορα , βεβαια καλο ηταν να σκεφτεις και την δημιουργια ενος sump , εκει εχεις παρα πολλες επιλογες να βαλεις απο skimmer.
Εγω που δουλεψα το blue 1000 ηταν κορυφη , φοβερο σκιμαρισμα , αθορυβο τελειως , φοβερη ποιοτητα κατασκευης , και ρυθμιση να σκιμαρει περισσοτερο .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-11, 00:05
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο ειναι εξωτερικο και αφου ειναι εξωτερικο σου επιτρεπει να κανεις τα παντα,δηλαδη να το βαλεις ειτε μεσα στο σαμπ ειτε εξω απο το σαμπ και στον χωρο του σαμπ να προσθεσεις κι αλλο βραχο για να ενυσχησεις την βιολογια σου η και λιγη αλγη chaeto,ειτε δστην περιπτωση που δεν εχεις σαμπ να το χρησιμοποιησεις εξωτερικα χωρις σκιμμερ τοποθετωντας το στο πλαι σ'ενα ραφι διπλα στο ενυδρειο!
εγω αυτο σου προτεινω παντως με βαση την εμπειρια μου!
καλο το blue3000 και στο ειπα θα δεις τεραστια διαφορα αλλα οριακο απλα το αλλο θα σε τρελανει για τα λιτρα σου αν το τσιμπουσες στο ακριβως επομενο μοντελο και μεγαλυτερο turboflotor shorty compact με την αντλια or3500 θα εισαι πληρης και θα εχεις ολα τα περιθωρια να κανεις το ενυδρειο σου οπως θελεις στο μελλον αν αλλαξουν τα σχεδια σου χωρις να σκεφτεις μηπως το σκιμμερ που εχεις δεν θα ανταπεξερχεται των αυξημενων πλεον απαιτησεων σου!(και πιστεψε με γιατι ειμαι παθων θα ερθει η γλυκα και θα θελεις και το εν ψαρακι παραπανω)
αυτα παντα φιλικα γιατι τα εσκασες μια φορα λεφτα και αφου θα ξαναδιαθεσεις τοτε καλυτερα να το κανεις μια και καλη!
και δεν ειναι το φαι των κοραλλιων μονο αλλα και των ψαριων και δεν ειναι τα φυλαρακια και τα πελλετσ(κοκοι) αλλα το nori και οι κατεψυγμενες που αναδυκνειουν τα χρωματα και προστατευουν την υγεια των ψριων αλλα επιβαρυνουν την βιολογια οποτε σιγουρα το blue3000 ειναι οριακο για τα λιτρα σου,για να μην κανουμε λογο για την ιχθυοφορτιση,σκεψου το πολυ προσεχτικα και αν δεν μπορεις ακομα τοτε καλυτερα να περιμενεις και να προχωρησεις λιγο αργοτερα στο επομενο σκιμμερ οπου θα μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω και να παρεις ενα λιγο μεγαλυτερο
γιαti το blue3000 ειναι για 500 με 1500 λιτρα και φοραει την or2500 ενω το turboflotor shorty cmpact φοραει την or3500 και ειναι για πραγματικα 1500 λιτρα!(σχεδον διπλα απο τα δικα σου,οτι ακριβως πρεπει)
με αυτα λοιπον ως δεδομενο και αφου το τελευταιο το εχω δουλεψει εγω στο παρελθον και το ξερω και εισαι και στα 650λιτρα τοτε καλυτερα να πας στο turboflotor,εγω το ειχα δουλεψει σε 750λιτρα και πηγαινε τρενο ειχα πολυ μεγαλη ιχθυοφορτιση χωρις κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-11, 00:48
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

και φω συμφωνω με τον φιλο για το shorty αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο φωτο που εχω δει πως θα βαλεις την αντλια μεσα στο ενυδρειο ?
τελος παντων , αυτο να παρεις και καπια κατασκευη με pcv μπορεις να κανεις να συνδεσεις την αντλια και να το στερεωσεις .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-11, 11:32
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Το πιο απλο που θα μπορσουσε να κανει ο φιλος ειναι να το βαλει σ'ενα ραφι σε καποιο επιπλο διπλα στο ενυδρειο για να το στερεωσε ουτε να καθετε να φτιαχνει βασεις απο pvc ουτε τιποτα τετοιο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-11, 18:50
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Οταν λες φιλε μ να βαλω ενα επιπλο διπλα στο ενυδρειο τι εννοεις να ειναι στο υψος του ενυδρειου ετσι ωστε η αντλια να ειναι μεσα και η υπολιμη συσκευη εξω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-11, 20:57
NRS
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

επειδη το συγκεκριμενο σκιμμερ το εχω δουλεψει και εγω και το ξερω πραγματι μπορει να τοποθετηθει στο πλαι σε ενα επιπλο διπλα στο ενυδρειο(το εχω δουλεψει στο παρελθον με αυτον τον τροπο) αλλα χρεαιζεται και ενας αλλος κυκλοφορητης να του στελνει νερο απο το ενυδρειο!γιατι ο κυκλοφορητης που εχει ειναι μονο για να παραγει πολυ πολυ ψιλο αερα,στην περιπτωση που χρησιμοποιηθει ως εξωτερικο(οπως και σε ολα τα εξωτερικα σκιμμερ αλλωστε)!
βεβαια αν μπει σε σαμπ μπορεις να το δουλεψεις μ'εναν κυκλοφορητη αυτον που κουβαλει μαζι του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-11, 22:10
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γιατι τον κυκλοφοριτη που εχει δεν μπορει με μερικες γωνιες και λιγο λαστιχο να τον βαλει μεσα στο ενυδρειο και να δουλευει αυτος?
Βεβαια το ποσο θα δουλεψει σωστα το σκιμερ ετσι.. δεν ξερω ,, γιατι παιζει μεγαλο ρολο η αποσταση του κυκλοφοριτη απο το σκιμερ , και για να φενεται ετσι στην φωτο θα πρεπει η αποσταση να ειναι μικρη.
Τωρα αν ειναι να μπει και αλλος κυκλοφοριτης , δεν ξερω δεν το εχω δουλεψει, πρωσοπικα το βλεπω λιγο ταλαιπωρια ολη η εγκατασταση , ενω με το blue το πηρες και το κρεμασες αμεσως και τελος.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-12-11, 12:28
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι τον κυκλοφοριτη που εχει δεν μπορει με μερικες γωνιες και λιγο λαστιχο να τον βαλει μεσα στο ενυδρειο και να δουλευει αυτος? μπορεις!
Βεβαια το ποσο θα δουλεψει σωστα το σκιμερ ετσι.. δεν ξερω ,, γιατι παιζει μεγαλο ρολο η αποσταση του κυκλοφοριτη απο το σκιμερ , και για να φενεται ετσι στην φωτο θα πρεπει η αποσταση να ειναι μικρη.δεν παιζει ρολο
Τωρα αν ειναι να μπει και αλλος κυκλοφοριτης , δεν ξερω δεν το εχω δουλεψει, πρωσοπικα το βλεπω λιγο ταλαιπωρια ολη η εγκατασταση , ενω με το blue το πηρες και το κρεμασες αμεσως και τελος.
καμια ταλαιπωρια!το σκιμεμρ ειναι πολυ ευκολο να το συναρμολογησεις και να το ξανακανεις κομματια μεσα σε λιγα λεπτα!
οπως ολα τα εξωτερικα σκιμμερ ολων των εταιριων ετσι και αυτο εχει ανεξαρτητη παροχη αερα και παροχη νερου!τι σημαινει τωρα αυτο?
οτι το σκιμμερ μπορει να δουλεψει με ολουσ τουσ τροπου εσωτερικο.εξωετρικο, ως εξωτερικο μεσα η εξω απο το σαμπ και να τροφοδοτιεται νερο η με μια αλλη αντλια η αυτοματα μεσα απο τον σωληνα της υπερχειλησης οπου το νερο θα πεφτει με την βαρυτηττα απο την υπερχειληση του ενυδρειου στο κσιμμερ και απο κει μεσα στο σαμπ(ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ),ειτε το σκιμμερ βρισκεται μεσα στο σαμπ ειτε διπλα του!ΕΙΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΝΕΥΔΡΕΙΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ/ΕΠΙΠΛΟ)ειτε ο φιλος να το δουλεψει μεσα στο σαμπ ξεβιδωνοντας τον σωληνα πριν το βεντουρι(αυτος που συνδειει το κυριως σωμα του σκιμμερ με το βεντουρι) και βαζοντας την ταπα πριν την εισοδο του βεντουρι ετσι θα μιενει ο κυκλοφορητης ελευθερος να τραβαει νερο μεσα απο το σαμπ

επειδη το bluε3000 σου φαινεται plug and play δεν σημαινει οτι θα το καλυψει το παλικαρι στο μεγαλο ενυδρειο που εχει!(γιατι μιλαμε οτι με τοσα λιτρα ανηκει στην μεγαλη κατηγορια
!!!)
μην ξεχναμε οτι η εταιρια το δινει για 500 με 1500 λιτρα οχι καθαρα 1500(οπως γιενται με το turboflotor shorty compact) λιτρα και φοραει την μικροτερη αντλια η εμπειρια μου στην πραξη μου λεει οτι πρεπει να παει στο μεγαλυτερο,και με δεδομενο οτι πεταξε μια φορα λεφτα μην το ξανακανει αλλα να παρει κατι καλο μια και καλη!

κακα τα ψεματα τα εξωτερικα σκιμεμε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις με ολους του σ δυνατους τεροπους οπως θελεις απλα επειδη το ενυδρειο ειναι μεγαλο απαιτει και μεγαλο εξωτερικο σκιμμερ το οποιο οπως ειναι λογικο θα ειναι μεγαλό για να μπορει να επεξεργαζεται ολον αυτον τον ογκο του νερου και θα εχει βαρος ετσι απορριπτεται η ιδεα να χρησιμοποιηθει κρεμαστο το σκιμμερ,
ωστοοσ μπορει ο φιλος να το βαλει σ'ενα επιπλο διπλα στο ενυδριεο πολυ ανετα(ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ)με αριστα αποτελεσματα

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΙΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΣΚΙΜΜΕΡ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΜΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΤΣΑ Μ0ΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-12-11, 12:51
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Το εχω δουλεψει το blue3000 σε 600 λιτρα και με αφησε πολυ ικανοποιημενο ωστοσο ειναι οριακο και αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι ειναι αμαρτια να μην περασει ο φιλος στο λιγο μεγαλυτερο απο την στιγμη που διατιθεται να δωσει τα χρηματα καλυτερα να περασει στο λιγο μεγαλυτερο και δεν θα κοιταξει ποτε πισω
η or2500 του blue ειναι πολυ κατωτερη της or3500 του turboflotor
το τελευταιο ειναι ενα REAL BEAST
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-11, 16:54
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Συγνωμη για τημ παρεμβαση, αλλα επειδη με ενδιαφερει το θεμα, αυτο δεν κανει για την περιπτωση του φιλου που θελει κρεμαστο;;;

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-11, 17:56
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για τημ παρεμβαση, αλλα επειδη με ενδιαφερει το θεμα, αυτο δεν κανει για την περιπτωση του φιλου που θελει κρεμαστο;;;

Ευχαριστω

σε καμια περιπτωση μην παρεις σκιμμερ tmc1500 και ας λελει η εταιρια οτι ειναι για 1500 λιτρα δεν κανει ουτε για 500 πολυ αχρηστο
Οχι οχι με τιποτα ειναι μικρο κοιτα εδω!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58085
εγω που το συστημα μου ειναι περιπου μαζι με το σαμπ 600 λιτρα το ειχα και δεν το θελω το δελτεκ καλο μεν μικρο ομως γι αυτα τα λιτρα φανταζεσαι να το βαλει το παλικαρι που εχει 650 λιτρα χωρις σαμπ?
δεν παιζει πολυ κακηαιδεα σαν το blue3000 ετσι και το deltec mce600 ειναι μικρα για ογκους 600 λιτρων!!πολυ μικρα θα ελεγα εγω!
και εγω παντως υποστιριζω οτι το turboflotor 5000 shorty compact ειναι οτι πρεπει για αυτα τα λιτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-11, 18:12
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παντως φιλε Ραφαηλ σκεψου πολυ σοβαρα την δημιουργια ενος sump , εγω εφτιαξα πριν κανα δυο μηνες , δεν ειχα ιδεα περι sump και τελικα δεν ειναι τιποτα το δυσκολο και μου παει μια χαρα.
Εκει βεβαια μπορεις να παιξεις με παρα πολλα τρομερα σκιμερ για sump πχ reef octopus , H&S κ.α.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-12-11, 10:54
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παντως απο την στιγμη που δεν βολευει στο παρον ενυδρ3ειο η δημιουργεια σαμπ δεν ειναι και πολυ απαραιτητο το σαμπ και με ενα καλο σκιμμερ εξωτερικο οπως το turboflotor διπλα στο ενυδρειο θα εχει τελειο αποτελεσμα

μην ξεχναμε οτι το πρωτο ενυδρειο του μηνα ελληνικο που βγηκε πρωτο στο reefcentral του Μανου του Φουντουλακι δεν ειχε σαμπ!
για μενα να προσεξει να μην παρει κανενα μικρο σκιμμερ οπως το blue3000 η το deltec mce600 καλα μεν μικρα δε για τα λιτρα του φιλου και να παρει κανα θηριακι εξωτερικο οπως το turboflotor που συζηταμε που ειναι aquamedic και αποτελει εγγυηση
και φυσικα μακρυα ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΚΡΥΑ μακρυα απο τα TMC
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-11, 15:58
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

στελιο εσυ πιο λες να παρω δηλαδη οπως ειπα δεν εχω σαμπ και μηλαμε παντα για κρεμαστο..οταν λες εξωτερικο τι εννοεις κρεμαστο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-11, 19:48
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Φιλε Ρφαηλ οπως γνωριζεις εγω εχω ακριβως τα ιδια λιτρα με τα δικα σου!
εχω το deltec mce600 και δεν ειμαι ικανοποιημενος,προσφατα πηρα το tmc1500 και πεταξα τα λεφτα μου,εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι τα deltec mce600 kai aquamedic blue3000 ειναι κρεμαστα μεν αλλα πολυ μικρα για τα λιτρα μας,εγω δεν θα τα συνιστουσα για ενυδρεια πανω 400λιτρα!τοσο απλα και στο λεω απο πρωτο χερι καθως το ενα το εχω δουλεψει και το δουλευεω και συντομα μολις μπορεσω(γιατι ηδη εχωσα λεφτα και δεν μου ειναι ευκολο ακομα,δυσκολες εποχες)θα περασω σε μεγαλυτερο!
το συμπερασμα που θα μπορουσα να σου δωσω ειναι οτι οτι κρεμαστο και αν παρεις οσο καλο και αν ειναι(deltec mce600 h blue3000)ειναι μικρο για τα λιτρα μας!και οταν λεω μικρο μικρο το εχω ζησει!
εγω θα σου προτεινα να κοιταξες για σκιμμερ που κανει για 1500 λιτρα οπως το turboflotor shorty που μπορεις να το βαλεις εξωτερικα διπλα στο ενυδρειο και να κανεις την δυολεια σου και να ξενοιασεις,με τροπο αψογο,,ειναι πολυ μαζεμενο και ευχρηστο το βαζεις να κατσεις διπλα στο ενυδρειο με την εξοδο του νερου πανω απο την σταθμη και εινια ετοιμο,φιλε μυο ειναι πολλα τα λιτρα και ολα τα κρεμαστα ειναι πολυ μικρα ακουσε με και αποφυγε τα!με ενα καλο εξωτερικο θα βολευτεις πολυ καλα ασε που ειανι ανωτερα των εσωτερικων γι αυτο και οι εταιριες που βγαζουν και εσωτερικα και εξωτερικα σκιμμερ εχουν τα εξωτερικα πιο ακριβα και φυσικα σου δινουν την δυνατοτητα να τα δουλεψεις οπως θελεις αν αλλαξει ο σχεδιασμος του ενυχρειου στο μελλον!
συνοψιζοντας
tmc1500 αχρηστο
deltec mce600/aquamedic blue 3000 μικρα για τα λιτρα μας
aquamedic shorty πολυ δυνατη επιλογη
αυτα απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-12-11, 21:25
mink Ο χρήστης mink δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Φιλε μου ,για να μην ταλαιπωρησε . παρε το ATB hang-on για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-12-11, 09:53
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Δηλαδη εσυ φιλε μου μου προτεινεις αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29837 ξερεις μηπως που θα το βρω σε πιο e shop δηλαδη.κανει για τα λιτρα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-12-11, 21:58
mink Ο χρήστης mink δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Γεια .Αν δεν μπορουν να στο φερουν τα παιδια απο water waves ,παρτο απο τον αυστριακο απευθειας. www.aquariumtecknik.at
Στη σελιδα του εχει κ πολλα links απο καταστηματα που πουλανε τα προιοντα του.
Αν υπαρχει ενα ΚΡΕΜΑΣΤΟ skimmer , που να κανει για τα λιτρα σου ειναι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-12-11, 22:33
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Δεν κανει βρε παιδια δεν κανει το εχω δει το σκιμμερ να παιζει σε 400λιτρο ενυδρειο,δεν κανει για πιο μεγαλο στα λιτρα μας 600+δεν υπαρχει κρεμαστο που να ικανποιει τις απαιτησεις μας!
καταρχην το σκιμμερ αυτο atb hang on εχει επιλογη να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αντλιες οποιες θελεις εσυ,aquabee2001 η eheim 1250 και οι δυο το ιδιο μικρες!εχει μικρη αντλια(aquabee2001 την ιδια deltec mce600) η αμα διαλεξεις την eheim τοτε ειναι το ιδιο σαν να πηγαινεις με το blue300 που φοραει την or2500)
πεταμενα λεφτα θα ναι και αυτα απο την στιγμη πυο χρειαζεσαι κατι πιο δυνατο και γρηγορα φιλε Ραφαηλ θα ψαχνεσαι γι αλλο πιο μεγαλο!(στο κατω κατω αν ηταν ετσι να σου δωσω εγω το δικο μου deltec mce600 που θελω να το δωσω και να περασω σε μεγαλυτερο,γιατι δεν με καλυπτει στα ιδια με τα δικα σου λιτρα!!!
προσωπικα θα εβαζα ενα καλο και μεγαλο εξωτερικο διπλα στο ενυδρειο να παιρνει νερο απο το ενυδρειο και να το στελνει παλι πισω ουτε να μπλεκω με μικρα κρεμαστα σκιμμερ με μικρες αντλιες και να εχω και το κεφαλι μου υσηχο οτι σκιμμαρω δυνατα και βαζω μπολικο οξυγωνο στο νερο και κραταω οσο πιο σταθερο το ph και τα νιτρικα χαμηλα!
και εγω δεν σου μιλαω λεγοντας σου απλα ιδεες για σκιμμερ που δεν εχω δουλεψει και εχω απλα ακουσει αλλα για σκιμμερ που εχω δουλεψει και ξερω απο πρωτο χερι!
κανε οτι θες μονο μην κοιτας παντα την πιο βολικη ευκολη λυση αλλα την ορθη για το συστημα σου
Καλα Χριστουγεννα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-12-11, 22:58
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Και εγω αυτο θελω φιλε μ το καλυτερο για το ενυδρειο μου απλα μια ερωτηση εκανα αφου δεν κανει θα παω σε ενα πιο μεγαλο το turboflotor shorty cmpact φιλικα παντα φιλε Στελιο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-11, 16:24
mink Ο χρήστης mink δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Απο τη θεωρια στην πραξη εχει μεγαλη διαφορα , καλα παιδια.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει sump , σκιμμερ πρεπει να μπει μονο κρεμαστο.Οτι αλλο κανεις απλα δεν θα δουλεψει σωστα. θα εισαι συνεχεια με το ανχος. Για καποιο λογο τα βγαζουν ετσι οι ανθρωποι. Πατεντες υπαρχουν πολλες , εγω παντως θελω να κοιμαμαι ησυχος το βραδι...
Τωρα οσο αφορα τα σκιμμερ, απο τις εμπορικες μαρκες μονο atb-deltec.
Ειναι τα μονα που δουλευουν περιπου τα λιτρα που λενε.
Στελιος. το σκιμμερ που λεω δουλευει εδω κ 2 χρονια ενυδρειο 700λ καθαρα . φουλ reef. κ ανετα
Ο καθενας κανει τις επιλογες του...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-11, 19:25
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELIOS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην το σκιμμερ αυτο atb hang on εχει επιλογη να διαλεξεις αναμεσα σε δυο αντλιες οποιες θελεις εσυ,aquabee2001 η eheim 1250 και οι δυο το ιδιο μικρες!εχει μικρη αντλια(aquabee2001 την ιδια deltec mce600) η αμα διαλεξεις την eheim τοτε ειναι το ιδιο σαν να πηγαινεις με το blue300 που φοραει την or2500)
Βασικά συγκρίνεις μια από τις κορυφαίες μάρκες για skimmer με μια από τις χειρότερες κάνοντας σύγκριση μόνο των λίτρων των αντλιών. Σημασία έχει και ο σχεδιασμός του skimmer αλλά και η δυνατότητα άντλησης αέρα που έχει η κάθε αντλία.

Ξέρω παιδί που εχει το ATB 3 χρόνια σε 800 λίτρα ενυδρείο με την eheim και είναι πολύ ευχαριστημένος. Αν λοιπόν η ΑΤΒ το δίνει για τα λίτρα σου σκέψου το.
Γενικά δες αν σε "παίρνει" ο χωρος για εξωτερικό skimmer. H deltec έχει αρκετά που σίγουρα σε καλύπτουν αλλά πρέπει να έχεις χώρο δίπλα στο ενυδρείο για να τα βάλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-11, 22:05
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mink Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη θεωρια στην πραξη εχει μεγαλη διαφορα , καλα παιδια.
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει sump , σκιμμερ πρεπει να μπει μονο κρεμαστο.Οτι αλλο κανεις απλα δεν θα δουλεψει σωστα. θα εισαι συνεχεια με το ανχος. Για καποιο λογο τα βγαζουν ετσι οι ανθρωποι. Πατεντες υπαρχουν πολλες , εγω παντως θελω να κοιμαμαι ησυχος το βραδι...
Τωρα οσο αφορα τα σκιμμερ, απο τις εμπορικες μαρκες μονο atb-deltec.
Ειναι τα μονα που δουλευουν περιπου τα λιτρα που λενε.
Στελιος. το σκιμμερ που λεω δουλευει εδω κ 2 χρονια ενυδρειο 700λ καθαρα . φουλ reef. κ ανετα
Ο καθενας κανει τις επιλογες του...
καννεις μεγαλο λαθοσ δεν παρχουν μονο αυτες οι εταιριες!!!
οσο για το οτι αμα δεν υπαρχει σαμπ τοτε δεν μπορεις να βαλειςεξωτερικο κανεις παλι τραγικο λαθοςδιοτι οπως θα δουλευες ενα εξωτερικο διπλα στο σαμπ με τον ιδιο τροπο θα το δουλεψεις διπλα στο ενυδρειο!
(εξωτερικο ειναι οχι εσωτερικο μην μπερδευεσαι)
εγω ειχα το εξωτερικο μου για νεα χρονο με αριστα αποτελεσματα διπλα στο ενυδρειο μου αφουδεν ειχα σαμπ και εγω ενα φεγγαρι!!!!
δεν εχει καμια διαφορα ειτε το δουλεψεις διπλα στο σαμπ ειτε διπλα στο ενυδρειο τα διια αποτελεσματυα θα παρεις!!
και το ξερω απο πρωτο χερι καθως το εχω δει στην πραξη δοκιμασε το καμια φορα κια θα με θυμηθεις!!!
εγω το κρεμααστο το κρινω οχι απλα μικρο αλλα πολυ μικρο,το fish only του φιλου θα εχει μεγαλες απαιτησεις σε οξυγωνο και θα ταιζει κατεψυγμενες και νορι οποτε χρειαζεται σιγοθρα ενα μεγαλο σκιμμερ πολυ πιο μεγαλο απολα τα κρεμαστα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά συγκρίνεις μια από τις κορυφαίες μάρκες για skimmer με μια από τις χειρότερες κάνοντας σύγκριση μόνο των λίτρων των αντλιών. Σημασία έχει και ο σχεδιασμός του skimmer αλλά και η δυνατότητα άντλησης αέρα που έχει η κάθε αντλία.

Ξέρω παιδί που εχει το ATB 3 χρόνια σε 800 λίτρα ενυδρείο με την eheim και είναι πολύ ευχαριστημένος. Αν λοιπόν η ΑΤΒ το δίνει για τα λίτρα σου σκέψου το.
Γενικά δες αν σε "παίρνει" ο χωρος για εξωτερικό skimmer. H deltec έχει αρκετά που σίγουρα σε καλύπτουν αλλά πρέπει να έχεις χώρο δίπλα στο ενυδρείο για να τα βάλεις.

το turboflotor ειναι πολυ γεροδεμενη κατσκευη και βαζει παρα πολυ και ψιλοκομενο αερα!τωρα αν ο φιλος σου εχει σε 800 λιτρα οποιοδηποτε κρεμαστο το μονο που εχω με βαση την εμπειρια μου να πω ειναι οτι απο την στιγμη που θα περασει σε καποιο εξωτερικο θα δει μεγαλη διαφορα
οχι κρεμαστο ειναι η γνωμη μου οσο καλα κρεμαστα και αν υπαρχουν(deltec mce600,aquamedic blue3000,atb)ειναι μικρα για αυτα τα λιτρα!
στην περιπτωση του φιλου συνιστω απο την εμπειρια μου ενα μεγαλο εξωτερικο που θα μπορει να το δουλεψει οπως θελει,οπως το turboflotor

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARHSREEFAS : 26-12-11 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-11, 22:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το σημείο που τονίζω είναι να μην γίνεται σύγκριση skimmer με βάση την αντλία και μόνο.
Ο φίλος μου έχει in sump μοντελο και είναι ευχαριστημένος. Και από την δική μου εμπειρία λέω μακριά από skimmer aquamedic ε
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-12-11, 23:55
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

γιατι μακρια απο aquamedic?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκιμμερ xoytos Φίλτρανση 3 07-12-11 00:15
επιλογη σκιμμερ ραφαηλ10 Φίλτρανση 1 30-01-11 16:14
DIY Σκιμμερ LOUKAS2007 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 10-01-09 18:18
sos για σκιμμερ mixalis Φίλτρανση 2 25-11-08 07:01
Σκιμμερ chris129 Φίλτρανση 19 26-07-07 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10376 seconds with 13 queries