Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-01-09, 22:58   #1
Φυτεμένο ενυδρείο
Evgenios
Junior Member
Εγγραφή: 07-01-2009
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 25

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Evgenios Ο χρήστης Evgenios δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-09, 22:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Στο ενυδρείο μου εχω 15 ψάρια, μεγάλα και μικρά.Το εστησα νομίζοντας πως τα φυτά δεν είναι αναγκαία και πως θέλουν περιποιηση.Ετσι έβαλα πλαστικά.Μετα όμως έμαθα οτι τα αληθινα φυτα ειναι καλυτερα και θελω να βαλω χωμα για τα φυτα στο ενυδρείο.Τι να κανω?Πρέπει να το αδειάσω?

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας
το εκτιμώ
Εμφανίσεις: 7312
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-09, 22:59
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Καταρχήν δώσε μας μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου.
Πόσα λίτρα ειναι τι ψάρια εχεις, τι φωτα και γενικα οτι αλλο νομιζεις οτι μπορει να βοηθησει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-09, 23:04
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Αν έχεις ψιλό χαλίκι δέν νομίζω να χρειάζεσε υπόστρωμα.Οπότε δέν θα χρειαστείς να αδείασεις το νερό απο το ενυδρείο σου!Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βάλει υπόστρωμα.Πάντως ας πάρεις κ μερικές συμβουλές απο έμπειρα μέλη!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-09, 23:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οπως σου ειπε και ο Νεοκλης δωσε καποια στοιχεια για το ενυδρειο ωστε να ξερουμε γιατι μιλαμε.

Παράθεση:
Αν έχεις ψιλό χαλίκι δέν νομίζω να χρειάζεσε υπόστρωμα.Οπότε δέν θα χρειαστείς να αδείασεις το νερό απο το ενυδρείο σου!Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βάλει υπόστρωμα.

Με σκετο χαλικι και ευκολα φυτα οπως ανουμπιες, java fern, java moss,κερατοφυλλο, elodea κλπ δεν χρειαζεσαι θρεπτικο υποστρωμα. Θα μπορουσες να βαλεις και Κρυπτοκορινες και εχινοδορους που ειναι φυτα που τρεφονται απο την ριζα προσθετοντας καθε τοσο μια ταμπλετα λιπανσης κοντα στις ριζες τους.
Δες και εδω για ευκολα φυτα:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-09, 00:05
Evgenios Ο χρήστης Evgenios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ,νομίζω πως έχω την σωστή απάντηση στο προβλημά μου.Έχω 5 εκατοστομετρα χαλίκι στο ενυδρείο,είναι αρκετά?Αν τοποθετήσω το φυτο πιο χαμηλά από το χαλίκι(γιατι βγαίνει συνεχώς) ώστε να φαίνονται μονο τα φυλλα,πειράζει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-09, 00:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναλογως το φυτο...καποια δε πρεπει να ειναι περισσοτερο βυθισμενα γιατι θα χαλασουν...ενω καποια δε τα ενοχλει καθολου....

αναγνωρισε το φυτο σου η ποσταρε μια φωτογραφια για να σε βοηθησουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-09, 07:27
Evgenios Ο χρήστης Evgenios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Τα φυτά που έχω ειναι anubias barteri nana και αλλα που ειναι κι εκείνα χοντροφυλλα για να μην μου τα τρώνε οι κυχλιδες που άρχισα να βαζω.Νομίζω πως ειναι ανθεκτικά φυτα αφού εζησαν στο ενυδρείο μου 2 μήνες χωρίς φωτισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-09, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Evgenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ,νομίζω πως έχω την σωστή απάντηση στο προβλημά μου.Έχω 5 εκατοστομετρα χαλίκι στο ενυδρείο,είναι αρκετά?Αν τοποθετήσω το φυτο πιο χαμηλά από το χαλίκι(γιατι βγαίνει συνεχώς) ώστε να φαίνονται μονο τα φυλλα,πειράζει?
Εχεις αφρικανες?
Βαλε αμμο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-09, 19:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Evgenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά που έχω ειναι anubias barteri nana και αλλα που ειναι κι εκείνα χοντροφυλλα για να μην μου τα τρώνε οι κυχλιδες που άρχισα να βαζω.Νομίζω πως ειναι ανθεκτικά φυτα αφού εζησαν στο ενυδρείο μου 2 μήνες χωρίς φωτισμο.
Τις ανούμπιες αν τις φυτέψεις στο χαλίκι/άμμο, θα πρέπει να αφήσεις τον κορμό τους εκτός, αλλιώς σαπίζει και χαλάνε.. Αν σου τις ξεριζώνουνε τα ψαράκια, μπορείς να τις δέσεις πάνω σε πέτρες (ή ξύλα, για να γενικολογούμε)..

Κιχλίδες τι ακριβώς εννοείς? Κιχλίδες είναι και οι mbuna, που είναι μεν φυτοφάγες, κιχλίδες είναι όμως και τα kribensis (που και αυτά "αφρικάνες" είναι, ασχέτως αν δεν είναι από τις μεγάλες λίμνες της ανατολικής αφρικής), κιχλίδες υπάρχουν και από την Νότια και Κεντρική αμερική, κιχλίδες είναι και τα σκαλάρια, και οι δίσκοι, και πολλές από αυτές μάλιστα ζουν σε φυτεμένο περιβάλλον..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-09, 23:58
Evgenios Ο χρήστης Evgenios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Έχω αφρικάνικες κυχλίδες αλλα και από Νότια και Κεντρική αμερική.Για την άμμο δεν ξέρω.είναι εύκολο να αλλάξω από χαλίκι σε άμμο?πάντος προτιμώ την άμμο.Θα δω τι θα κάνω.τις ανουμπιες δεν μπορώ να τις δέσω σε ξύλο γιατί κατευάζει το ph του νερού σε 6,4 και τα ψάρια μου χρειάζονται τουλάχιστο 7,2-7,5
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-01-09, 00:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Evgenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αφρικάνικες κυχλίδες αλλα και από Νότια και Κεντρική αμερική......
τωρα μας τα'κανες ροΐδο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Evgenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αφρικάνικες κυχλίδες αλλα και από Νότια και Κεντρική αμερική.Για την άμμο δεν ξέρω.είναι εύκολο να αλλάξω από χαλίκι σε άμμο?πάντος προτιμώ την άμμο.Θα δω τι θα κάνω.τις ανουμπιες δεν μπορώ να τις δέσω σε ξύλο γιατί κατευάζει το ph του νερού σε 6,4 και τα ψάρια μου χρειάζονται τουλάχιστο 7,2-7,5
αναγνωρισε τα ψαρια που εχεις και πες μας ποια ειναι....καποιες κιχλιδες απο αφρικανικα ποταμια μπορουν να φιλοξενουνται σε μαλακο νερο οπως οι νοτιοαμερικανες.....η καποιες απο κεντρικη...αλλα αν ειναι απο rift lakes τοτε δε μπορουν να συμβιωσουν λογω συνθηκων....επισης ισως και σαν ειδη λογω συμπεριφορας να μη πρεπει να ειναι μαζι...οποτε αναγνωριση και ποσταρισμα..η αναρτηση φωτογραφιων των ψαριων σου...

οσο για το ξυλο....με τι μετρας? μια ριζα ξυλο σε ενα μεγαλο ενυδρειο (λογικα ειναι μεγαλο αφου εχεις 15 κιχλιδες μεσα-ετσι θελω να πιστευω) δε μπορει να κανει τετοια διαφορα στο πεχα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-01-09 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-09, 00:38
Evgenios Ο χρήστης Evgenios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Περιοχή: Nicosia
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

τα έχω βρει στο διαδύκτιο και είδα σε τι νερά τεριάζουν.7,5 ph μπορουν να ζησουν τα περισσοτερα,gh και kh γύρο στο 16.τα ονόματά τους δεν τα θυμάμαι συγγνώμη.οσο για τις φοτογραφίες του ενυδρείου δεν γίνετε γιατί είναι χάλια μαύρα.τώρα όμως που γνώρισα αυτό το φόρουμ,είμαι σιγουρος πως θα το τακτοποιήσω και μετά οι φοτο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-09, 02:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το νερο σου ειναι πολυ σκληρο για νοτιοαμερικανικες κιχλιδες...βεβαια χωρις να ξερουμε ειδη μιλαμε στα τυφλα..αλλα διατηρω τις επιφυλαξεις μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-01-09, 01:11
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ειναι καμια απο αυτες ?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ενυδρειο, φυτα, φυτεμενο, ψαρια


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ick σε φυτεμένο ενυδρείο !!! Lsourtzo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 28-09-06 23:47
Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο celica192tsport Δίσκοι 14 30-03-06 17:50
ramirezi και φυτεμένο ενυδρείο pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-12-03 04:01
Θαλασσινό(!) φυτεμένο ενυδρείο annivas2000 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-12-03 02:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05566 seconds with 15 queries