Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-05, 19:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Διαρκεια Ζωης Power Compact

Για τις κοινες Τ8 γνωριζουμε οι περισσοτεροι οτι πρεπει να αντικατασταθουν μετα απο 8-10 μηνες το πολυ, γιατι πεφτει η ενταση τους και αλλιωνεται το φασμα (οπως μας δειχνουν τα φυτα που ειναι απο κατω).
Τι γινεται ομως με τις Power Compact (και κατ επεκταση με τις Τ5)?
Η κοινη λογικη λεει οτι και αυτές θα πρεπει να πεφτουν σε αναλογο χρονικο διαστημα. Ψαχνωντας στο site της osram βρηκα τα εξης
Τ8 20.000h = 4,4 χρονια (αλλα εμεις τις αλλαζουμε στους 8 μηνες)
Τ5 24.000h = 5,4 χρονια
Power Compact (Dulux L) ΔΕΝ Αναφερεται..
Εχω παρατηρησει με τις power compact οτι το bubling πλεον ειναι πολυ λιγοτερο...(στους 10 μηνες)
Αποψεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-05, 18:57
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Εγώ που τις έχω λίγο λιγότερο απο 10 μήνες δεν έχω δει καμμιά διαφορά. Ισως να έχουν πιάσει βρώμα οι ίδιες λάμπες και οι αντανακλαστήρες και αυτό να φτέει.
Με τις κοινές λάμπες φθορίου που είχα, (hagen & grolux) μετά από 6-8 μήνες πέφταν αισθητά!

Από παρόμοιες συζητήσεις σε διάφορα ξένα φορουμς, με τις power compact, η γνώμη που υπερυσχείει είναι όσο ανάβουν τις κρατάς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-05, 08:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σιγουρα δεν μιλαμε για βρωμα/αλατα (το ξυδακι να ειναι καλα).
Εχω διαβασει και εγω διαφορα σε ξενα forae το θεμα ομως παραμενει.
Ας το περιορισουμε λιγο.. Οι Τ5 (που ειναι αγνωστες στα αμερικανικα forae) πεφτουν?
Η osram δινει στις Τ8 20.000 λειτουργιας και στις Τ5 24.000 λειτουργιας.
Τ8: 20.000 ωρες ειναι 4,56 χρονια η 55,55 μηνες. Προφανως η osram λεει ποτε η λαμπα παυει να αναβει.
Στα ενυδρεια τις κραταμε για 8 μηνες 2900 ωρες ή αλλιως 14,5% της ωφελιμης ζωης τους. Αναλογικα στις Τ5 δινει 24.000 ωρες το 14,5% θα ειναι
3500 ωρες ή περιπου 10 μηνες.

Η αρχη λειτουργιας μεταξυ Τ8 Τ5 Power Compact ΔΕΝ αλλαζει. Η επιστρωση εσωτερικα στο γυαλι γινεται με τον ιδιο τροπο, και σιγουρα οτι μπαινει μεσα σε μια Τ5 μπορει να μπει και μεσα σε μια Τ8. Η μονη διαφορα ειναι οτι οι Τ5 οδηγουνται απο ηλεκτρονικο balast σε υψηλοτερες συχνοτητες.

Η ποιοτητα και η ενταση του εκπεμπομενου φωτος μεταβαλλεται με το χρονο επειδη η εκκενωση μεσα στη λαμπα μειωνεται λογω φθορας των ηλεκτροδιων στις ακρες αλλα και λογω γυρανσης του υλικου επικαλυψης μεσα απο το γυαλι που φωσφοριζει. Γιατι αυτό να ΜΗΝ συμβαινει στις Τ5 και κατ επεκταση στις power compact?
Αναποδα, αν η διαφορετικη συχνοτητα λειτουργιας λογω ηλεκτρονικου balast κανει τη διαφορα, τοτε αν βαλουμε ηλεκτρονικο balast σε Τ8 τοτε ΔΕΝ θα πεφτει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-05, 19:19
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τελικά άλλος με φωσμό PC δεν υπάρχει εδώ;

Αυτο που φαντάζομαι είναι η ποιότητα των υλικών σε αυτές τις λάμπες έχει κάποια διαφορά απο τις κοινές, έτσι εξιγήται και το ακριβό κόστος. Λογικά T5, T8, PC πρέπει να έχουν ακριβώς τα ίδια υλικά, και σίγουρα είναι πολύ καλύτερα απο τις κοινές Τ12, μια που είναι φτιαγμένες για καλύτερη απόδοση.

Με την εμπειρία μου με τις απλές λάμπες με κοινό balast, εχω δει τρομερή διαφορά μεταξύ hagen & sylvania. Οι aqua-glo, power-glo της hagen τις έχω 1.5 χρόνο και βάλε χωρίς αισθητή διαφορά, η grolux σε μερικούς μήνες εχει πέσει κοντά στα 3/4, εκτίμιση με το ματι μου μόλις έβαλα καινούρια δίπλα-δίπλα. Βεβαια η αναλογία κόστους είναι καπου 1 : 4

Αρα καταλαβαίνω η διαρκεια ζωής δεν έχει να κάνει τόσο με το είδος της λάμπας, αλλά με το ήθος του κατασκευαστή....
Βλέποντας και τα αμερκάνικα φόρα πολοί έχουν διαμαρτιριθεί για συγκεκριμένη μάρκα που οι λάμπες 'σκουρένουν' γρήγορα!

Στο δικό μου φωτιστικό η μία συγκεκριμένη λάμπα ανάβει περίπου μισες ώρες απο την άλλη. Λογικά απο κάποια στιγμή και μετά δεν θα έπρεπε να είναι η μια ποιο φωτινή απο την άλλη; Μεχρι στιγμής φένονται ακριβώς ίδιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-05, 21:58
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μωρε εχουμε και αλλοι,αλλα μεσα σε 2-3 μηνες τι συμπερασμα να βγει?
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-05, 23:06
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γαύρε έχω την αίσθηση ότι σύντομα θα παρατήσεις τις PC στο reef σου. Δοκίμασαν κι άλλοι αλλά το απότελεσμα απλά δεν ικανοποιεί... Τώρα για το θέμα τι να πω κι εγώ, απλές Τ8 αλλάζω σχεδόν στο χρόνο επάνω και ναι, κάθε φορά μου φαίνεται ότι λες και βάζω προβολέα στο ενυδρείο από τη διαφορά που έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-05, 08:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εγώ έχω P.C. αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ακόμα.
Πάντως αρκετό φως είχα και τα Sps είχαν ανάπτυξη. Το θέμα είναι ότι το χρώμα σε μια μοβ ακροπόρα (η μοναδική μου τότε με χρώμα), χάθηκε, έγινε καφέ. Έπειτα έβγαλα τη μια P.C. και έβαλα M.H. και ως εκ θαύματος, τα χρώματα επανήλθαν.
Ξέφυγα λίγο από το θέμα……
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-05, 08:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεμ ξεφυγες καθόλου.. Το γεγονος οτι δεν εχω bubbling πια σε συνδιασμο με λιγη BBA που δεν λεει να φυγει παρολο το διοξειδιο κλπ, με εχει βαλει σε σκεψεις.
Παντως στην αμερικη η επικρατηση των power compact ειναι καθολική.
Αρχιζω να πιστευω οτι το φασμα των pc που βρισκουμε στην ελλαδα δεν ειναι και τοσο σόι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-05, 09:54
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Του accnt οι PC είναι εξ αμερικής πάντως και το αποτέλεσμα δεν τον ικανοποίησε τόσο όσο του είχαν πει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-05, 12:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αρχιζω να πιστευω οτι το φασμα των pc που βρισκουμε στην ελλαδα δεν ειναι και τοσο σόι...
Ναι όντως, το είχα ακούσει και εγώ αυτό και έτσι της πήρα από Αμερική.
Αλλά για την επικράτησή τους στην Αμερική, εννοείς σε γλυκού νερού? Γιατί σε reef, απ΄ ότι ξέρω επικρατούν οι Μ.Η. και σε κάτι Watt ....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-05, 20:07
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τελικά το θέμα κατέληξε "PC vs MH"?

Καλύτερα μην τα ισοπεδώνουμαι όλα, μπορώ να πω: "Ο κολητός μου έβαλε MH στο φυτεμένο και την άλλη μέρα γέμισε άλγη. Την άλλαξε με PC και όλα πάνε μια χαρά ... ¶ρα οι ΜΗ είναι μάπα!" Βεβαίως αυτό είναι λάθος!!!!!!

Αν και δεν με παίρνει να μηλάω για reef, eχω δει απο κοντά αρκετά reef με PC, όπως έχω δει και με ΜΗ. Τελευταία βλέπω όσοι ξεκινάναι με μικρό/μεσαίο μέγεθος οι ποιό πολοί πανε σε PC.

Απο λάμπες βρίσκεις ποιό εύκολα τις "smart" (μισο-actinic) παρά του γλυκού νερου! Αν δειται τα περισσότερα μαγαζιά που πουλάναι φωτιστικά, PC γλυκού ή δεν έχουν καθόλου, ή έχουν περιορισμένη επιλογή, ή είναι ακριβότερες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-05, 20:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τεχνολογικα οι Metal Halide βρισκονται πολυ κοντα στο ηλιακο φως, με οτι σημαινει αυτό, και προφανως η χρηση τους ειναι λιγο διαφορετική, ή αν θέλετε, πιο εξειδικευμενη.
Αυτο που λεω ειναι οτι στην αμερικη τουλαχιστον για φθορισμο οι Τ8 θεωρουνται ξεπερασμενες, οι Τ5 ποτε δεν εγιναν ευρεως γνωστες και ο κοινος φωτισμος ενυδρειων ειναι με power compact..
Εξαλλου, power compact μπορουν να μπουν στα περισσοτερα ενυδρεια.
Δεν ισχυει ομως το ιδιο με τις MH, που εκπεμπουν θερμοτητα σαν τρελες, πρεπει να ειναι σε αποσταση απο το νερο κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-08, 07:47
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Εμένα έχουν περάσει περίπου 10 μήνες και αναρωτιώμουν αν πρέπει να αλλάξω λάμπες....

Το ενυδρείο φοράει 2 high lite T5 λάμπες. Η αλήθεια στα φυτά δεν έχω παρατηρήσει κάποια προβλήματα. Φυσικά δεν έχω και τόση εμπειρία για να το καταλάβω...


μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι συμβαίνει με τα φυτά στο πάνω μέρος όταν οι λάμπες εχουν πέσει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-10-08, 09:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν συμβαινει κατι στο πανω μερος. Παντως ειναι πλεον σαφες οτι και οι τ5/power compact στο χρονο θελουν αλλαγμα. (εφοσον υπαρχουν και καποια φυτα στο ενυδρειο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ POWER COMPACT NIDAL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-04-05 15:26
power compact ....συνδεσμολογια!! γαυρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 10-02-05 10:27
Power 4 και χαλκός στα ιχνοστοιχεία vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 50 28-12-03 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05229 seconds with 15 queries