Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-09, 12:37
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΜΝΗ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ???

Καλημερα ,εχω σκαψει μια λιμνουλα μικρη, περιπου 2.00 *1.50*40cm.το σχημα ειναι λιγο περιεργο γιαυτο οι διαστασεις ειναι χονδρικα .αν βαλω γαιουφασμα και την μαυρη τη μεμβρανη ,απο αποψη στεγανοτητας θαεχω προβλημα?οσο για φιλτρο σκεφτηκα να φτιαξω ενα αυτοσχεδιο με εναν κουβα κ μεσα σφουγκαρια. τι λετε ειναι εφικτο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-09, 14:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα ,εχω σκαψει μια λιμνουλα μικρη, περιπου 2.00 *1.50*40cm.το σχημα ειναι λιγο περιεργο γιαυτο οι διαστασεις ειναι χονδρικα .αν βαλω γαιουφασμα και την μαυρη τη μεμβρανη ,απο αποψη στεγανοτητας θαεχω προβλημα?οσο για φιλτρο σκεφτηκα να φτιαξω ενα αυτοσχεδιο με εναν κουβα κ μεσα σφουγκαρια. τι λετε ειναι εφικτο?
¶μεσο πρόβλημα βασικά βλέπω μόνο το βάθος της λίμνης σου που πρέπει οπωσδήποτε να αυξήσεις αρκετά θα' λεγα, τουλάχιστον στα 70εκ. Θα σου πρότεινα 3 βαθμίδες, αφού πρόκειται να χρησιμοποιήσεις πλαστική μεβράνη (λάινερ) για τη δημιουργία της.

Όταν γίνουν καλοί χειρισμοί εξ αρχής, δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα στεγανωποίησης, εκτός από κάποιο αναπάντεχο γεγονός, π.χ. να μπει κάποιο ζώο π.χ. σκύλος στη λίμνη και να σου τρυπήσει το λάινερ. Το κλειδί σε αυτό, έχει να κάνει με το υλικό και το πάχος του υλικού στεγανωποίησης.
Δεν θα χρησιμοποιήσεις βέβαια αιχμηρά αντικείμενα και πέτρες στην κατασκευή, για πολλούς και διάφορους λόγους.

Το φίλτρο αγαπητή μου Ελένη είναι μεγάλο κεφάλαιο για τη λίμνη και δυστυχώς δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα εξηγείς. Ακόμα και το DIY φίλτρο, δεν μπορεί να ξεφύγει από την λογική της σωστής φίλτρανσης. Πρέπει να υπάρχει ο χώρος της μηχανικής φίλτρανσης, ο χώρος της βιολογικής φίλτρανσης και τέλος, ο χώρος για τα νιτρικά και άλλα άλατα όπου καλύπτεται με φυτά.

Βασικά, Θα ήθελα μόνο να μου απαντήσεις στα πιο κάτω:
1. Έχεις κοντινή πρόσβαση ΔΕΗ?
2. Έχεις κοντινή πρόσβαση για νερό?
3. Έχεις παρακολουθήσει την πορεία του ήλιου κατά την διάρκεια της μέρας? ¶ρα ποιές και πόσες ώρες θα δέχεται η λίμνη την άμεση ηλιακή ακτινοβολία?
4. Έχεις δέντρα κοντά ή από πάνω από τη λίμνη? Είναι φυλλοβόλα?

Όπως μπορώ πρόχειρα να υπολογήσω τα λίτρα σου (αφού αυξήσεις πρώτα το βάθος σου) θα μιλάμε για λίμνη των 1000-1300 λίτρων. Αν αφαιρέσουμε και τον όγκο των γλαστρών που θα τοποθετήσεις αργότερα θα μιλάμε για 1000 λίτρα.

Αυτά για την ώρα και μην αγχώνεσαι με τις απαντήσεις μου. Μιλάω πάντα πολύ φιλικά. Λίγη υπομονή και θα κάνεις κάτι καλό για να το χαίρεσαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-09, 16:48
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι οταν αρχισα το σκαψιμο βιαζομουν να την γεμισω . μα εκατσα κ σκεφτηκα λιγο κ ειδα οτι καλητερα να αργησω λιγο παρα να καταληξω με μια τρυπα με νερο! τα παραπανω που με ρωτας τα προνοησα . ΔΕΗ υπαρχει. νερο υπαρχει κ δικτυο κ γεωτρηση , δεντρα δεν εχω εκει κοντα ,εκτος απο εναν φραχτη με λιγουστρα.ο ηλιος την βλεπει μεχρι τις 2 μετα τα λιγουστρα κανουν σκια. το χειμωνα την βλεπει ο ηλιος μονο το πρωι!
Λες οι ριζες απο τα λιγουστρα να μου κανουν ζημια?
Σκεφτομουν μηπως το χειμωνα τα ψαρακια τα εβαζα σε καναενυδρειο γιατι εδω η θερμοκρασια το χειμωνα πεφτει αρκετα κατω απο το 0 .-5, -7 !!!
Γιαυτο δεν την βαθηνα περισοτερο.ΑΑΑ! και το συμαντικοτερο προτεινε μου λυσεις οικονομικες.δηλ ο κουβας δεν θα δουλευε??? ή τουλαχιστον κατι παρομοιο ??? με συχνες αλλαγες δεν αρκει ενα βιολογικο φιλτρο???
Δεν θελω να κανω την εξυπνη απλα ρωταω γιατι δεν εχω ξανα επιχειρησει να ασχοληθω με τοσα πολλα lt.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-09, 17:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι οταν αρχισα το σκαψιμο βιαζομουν να την γεμισω . μα εκατσα κ σκεφτηκα λιγο κ ειδα οτι καλητερα να αργησω λιγο παρα να καταληξω με μια τρυπα με νερο! Μπράβο, καλά έκανες!
τα παραπανω που με ρωτας τα προνοησα . ΔΕΗ υπαρχει. νερο υπαρχει κ δικτυο κ γεωτρηση για τη χρήση νερού από γεώτρηση, απαραίτητη είναι η γενική ανάλυση του ώστε να διαπιστωθεί αν είναι κατάλληλο για ψάρια. , δεντρα δεν εχω εκει κοντα ,εκτος απο εναν φραχτη με λιγουστρα.ο ηλιος την βλεπει μεχρι τις 2 μετα τα λιγουστρα κανουν σκια. το χειμωνα την βλεπει ο ηλιος μονο το πρωι!
Λες οι ριζες απο τα λιγουστρα να μου κανουν ζημια? Πόσο κοντά θα είναι η λίμνη στα δέντρα αυτά?
Σκεφτομουν μηπως το χειμωνα τα ψαρακια τα εβαζα σε καναενυδρειο ούτε που να το σκέφτεσαι. Αφού θα κάνεις λίμνη, να την φτιάξεις έτσι ώστε τα χρυσόψαρα σου να ζουν τον πραγματικό τους κόσμο με τις εποχές. γιατι εδω η θερμοκρασια το χειμωνα πεφτει αρκετα κατω απο το 0 .-5, -7 !!! Με τέτοιες θερμοκρασίες, απαραίτητο είναι το βάθος να φτάσει τουλάχιστον τα 120εκ. Γιαυτο δεν την βαθηνα περισοτερο.
ΑΑΑ! και το συμαντικοτερο προτεινε μου λυσεις οικονομικες.δηλ ο κουβας δεν θα δουλευε??? Όχι βέβαια! Όχι τουλάχιστον όπως το εξηγείς. Φίλτρα υπάρχουν πολλά και διάφορα είδη, μεταξύ των οποίων πολλά αξιόπιστα, και για όλα τα βαλάντια. ή τουλαχιστον κατι παρομοιο ??? με συχνες αλλαγες δεν αρκει ενα βιολογικο φιλτρο??? Δεν είναι αυτός ο λόγος του φίλτρου σε μια λίμνη, η οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι ενυδρείο!!! Μια λίμνη, θα μπορούσε να τα κάνει όλα από μόνη της εκτός τη συμπλήρωση του νερού από την εξάτμιση. Ακόμα και τα νιτρικά που είναι και ο βασικότερος λόγος των αλλαγών νερού στα ενυδρεία, θα μπορούσαν να απορροφηθούν με μια σωστή επιλογή πολλών φυτών. Τα διάφορα ιχνοστοιχεία που απαιτούν τα ψάρια με τις αλλαγές, απλά θα έρχονται στη λίμνη με την συμπλήρωση κάθε 2-3 μέρες.
Δεν θελω να κανω την εξυπνη απλα ρωταω γιατι δεν εχω ξανα επιχειρησει να ασχοληθω με τοσα πολλα lt.
piece of cake!!! Κανένας δεν είναι εξυπνότερος του άλλου. Δεν ξέρεις το ρητό "τα έξυπνα πουλιά, από τη μύτη πιάνονται?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορει να γινει?? sotos+ramona Ζωοτόκα 4 03-11-08 21:05
Τι θα γινει αν; Yiannis59 Γλυκό νερό - Γενικά 3 28-06-07 20:41
Δεν θελει να γινει πατερας soza Bettas 6 21-05-06 00:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04311 seconds with 13 queries