Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 29-10-17, 11:32
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Επανέναρξη ενυδρείου

Καλημέρα στην παρέα!!!
Επανέρχομαι μετά απο αρκετά χρόνια απουσίας (7 χρόνια λόγω συνεχούς μετεγκατάστασης μακριά απο την κύρια κατοικία) απο τον ενυδρειακό χώρο για να στήσω ενα καινούργιο ενυδρείο σε συνέχεια του προηγούμενου με ψάρια malawi.

Είμαι στα τελειώματα της κατασκευής του επίπλου οπου θα φιλοξενήσει το ενυδρείο και εχω στην κατοχή μου ένα εξωτερικό φίλτρο 2217 ετοιμο προς χρήση. Είμαι στην αναζήτηση ενος ενυδρείου χωρητικότητας 240 περίπου για να μπορει το φίλτρο να υποστηρίξει αυτά τα λίτρα.
Το προηγουμενο ενυδρείο ήταν ένα juwel 180 και είχα προβλήματα με την δύναμη ροής του συγκεκριμένου φίλτρου (χτύπαγε χαμηλά στο απέναντι τζάμι και έσκαβε την άμμο!). Η διαστασιολόγηση του θεωρώ οτι ήταν υπερβολική οπότε με τα 240 λίτρα θα εξομαλύνω την κατάσταση.
Παρακάτω επισυνάπτω και μια φωτογραφία απο το προηγούμενο μου εγχείρημα.

Τώρα το δύσκολο κομμάτι είναι τι ψάρια! Με τόσες επιλογές απο την συγκεκριμένη λίμνη να δυσκολεύουν την κατάσταση.
Θα ήθελα να προσανατολιστώ προς species profile 1 χαρέμι με την προυπόθεση να έχουν ενα ιδιαίτερο ταπεραμέντο για μελέτη της συμπεριφοράς τους και να αναπαράγονται με ευκολία ώστε να μπορω να συμμετάσχω σε ολη αυτή την διαδικασία της αναπαραγωγής και της ανάπτυξης. Επίσης θα ήταν ωραίο το αρσενικό με τα θυληκά να διαφοροποιούνται ως προς τα χρώματα.
Βεβαια όλα αυτά με την προυπόθεση να μπορούν να βρεθούν σε καταστήματα προς αγορά.

Κάποια είδη που έχω ξεχωρίσει με κριτήριο την εικόνα τους χωρίς να γνωρίζω πολλά χαρακτηριστικά τους είναι
Aulonocara stuartgranti (Wikihi)
Aulonocara stuartgranti (Undu Reef)
Fossorochromis rostratus
Sciaenochromis fryeri
Cyrtocara moorii (Blue Dolphin)
Aulonocara baenschi
Nimbochromis venustus
Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga"
Εννοείται οτι είμαι ανοιχτός σε αλλες προτάσεις αλλά και ποιες απο αυτές πληρούν τα παραπανω κριτήρια

Το νερό της Αθήνας είναι ιδανικό γι αυτες τις κιχλίδες ή θέλει να ανεβασω καποιες απο τις παραμέτρους; Θα βάλω πετρες και αμμο απο θάλασσα.

Στο πίσω μερός του μυαλού μου υπάρχει και το ενδεχόμενο να αλλαξοπιστήσω απο malawi και να παω σε Amatitlania nigrofasciatus (convict) που γράφονται πολλές πληροφορίες με εύκολη πρόσβαση οπως η συγκεκριμένη οπου και ενθουσιάστηκα---> "Ακόμα ένα χαρακτηριστικό τον ψαριών αυτών είναι η μεγάλη τους νοημοσύνη. Δεν κάνουν ποτέ το ίδιο λάθος δυο φορές, και όταν προσπαθήσεις να τα πιάσεις, τότε πολλές φορές πραγματικά θα ευχόσουν να άδειαζε με μιας ο διάκοσμος.Εγώ για να τα πιάσω αναγκάστηκα να τον αδειάσω πάντως!"
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC05110.jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  44,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος ενυδρείου ;; dias2222 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-09-16 11:58
Φωτισμός ενυδρείου madevil21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 27-10-10 00:58
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04547 seconds with 15 queries