Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 01:30
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Συνδυασμοί ψαριών για κοινωνικό ενυδρειο

Title: Help me!!
Post by: newfish on 03/29/02 at 16:14:46
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια και χαρά σε όλους σας.

Ύστερα από μια κάποια αναζήτηση στο Internet, επέλεξα κάποια ψαράκια για το ενυδρείο που πρόκειται να στήσω, και ζητώ την βοήθεια σας σχετικά με την ικανότητα να συμβιώσουνε όλα αυτά μαζί σε ένα ενυδρείο 80χ40χ40, πόσα από κάθε είδος και με ποια σειρά.
Δηλαδή εάν όντως μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα είδη σε ένα ενυδρείο, ποια είναι τα ποιο ανθεκτικά στην αμμωνία ώστε να χρησιμοποιηθούν από το στρώσιμο του ενυδρείου;
Τι περιβάλλον χρειάζονται για να είναι άνετα;
Και επειδή θέλω να βάλω και δύο τρία φυτά, ποια είναι τα πλέον κατάλληλα για αυτά;

Τα ψάρια είναι τα εξείς :
Marigold Swordtail
Guppy
Emperor Tetra
Black Widow
Dwarf Gourami
Adolfos Cory
Red Eye Tetra
Neon Raindowfish
Yellow Labidochromis
Albino Tiger Barb
Green Tiger Barb
Gold Barb
Bolivian Ram
Siamese Fighting Fish




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: Tolis on 03/29/02 at 20:10:18
--------------------------------------------------------------------------------
Ξεκινω διαγραφοντας:
Siamese fighting fish - πολυ αργος και με μακρια πτερυγια -ευαλωτος σε επιθεσεις γρηγορωτερων ψαριων.

Bolivian ram ή Yellow labidochromis - κατ' αρχας εντελως ασυμβατα μεταξυ τους οσον αφορα παραμετρους νερου. Δευτερον, ειναι κιχλιδες με ειδικες αναγκες - δεν θα ηταν αδυνατο να εχεις ή το ενα ή το αλλο ειδος, σε συνδυασμο με καποια άλλα ειδη παρομοιων αναγκων, αλλα μονο σε specialized ενυδρειο, που δεν θα το συνιστουσα σε καποιον που ξεκιναει - οχι ομως πως δεν ειναι και εφικτο, με την βοηθεια καποιων αφρικανοπαθών :P ή καποιων που γνωριζουν απο rams εδω μεσα.

Τα υπολοιπα, παρ'ολο που εχουν μεταξυ τους διαφορές ως προς τις παραμετρους νερου που χρειαζονται, μετα απο πολλες γενιες εξοικειωσης με διάφορα νερα στην αιχμαλωσια, γενικως δεν εχουν προβλημα σε νερα σαν τα δικα μας. Ολα μαζι ομως εχουν και προβλημα συμβατοτητας μεταξυ τους, και, παιρνοντας υπ' οψιν οτι τα περισσοτερα ειναι ειδη που ζουν σε κοπαδακια, δεν θα χωρουσαν στα 120 λιτρα σου.

Αν θες να πας σε barbs,
μια ομαδα 13-15 ψαριων,
ή μια μικροτερη 5-6 ψαριων συν
5-6 tetras ενος ειδους* ή 5-6 neon rainbows,
με ενα κοπαδακι απο 5-6 cories.

Αν θελεις swordtails και guppies, απεφυγε τα barbs.
5-6 απο το καθε ειδος (2 αρσενικα 3-4 θηλυκα) συν
2 ζευγαρια dwarf gouramis ή 5-6 tetras ενος ειδους*
συν ενα κοπαδακι απο 5-6 cories.

* 5-6 tetras ενος ειδους = emperor ή red eye ή black widow.

Για φυτα θα συνιστουσα Hygrophila polysperma, Java fern, Anubias barteri, Vallisneria species.

Προσωπικα ειμαι οπαδος του fishless cycling και δεν εχω να προτεινω κανενα ειδος για στρωσιμο νερου - μικροφωνο στους υπολοιπους ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: kroud on 03/29/02 at 23:24:50
--------------------------------------------------------------------------------
Γνωμη μου ειναι να μην βαλεις πολλα ψαρια για αρχη γιατι ετσι την πατησα και εγω.Αστο να στρωσει για ενα μηνα και μετα προσθετεις.Τα νεον απ'οτι ξερω ειναι ευαισθητα μην τα προτιμησεις για αρχη και μην τα συνδιασεις με τα τιγρακια γιατι ενδεχομενος να εχεις προβλημα γιατι τα τιγρακια οταν μεγαλωσουν αρχιζουν και τσιμπανε.Εχω κι'εγω ενα και ψαχνω να το δωσω γιατι θα μου το κανει μπαχαλο το ενυδρειο.Παντως το gourami στο λεω εκπειρας μου εχει αντεξει και σε υψηλα επιπεδα αμμωνιας και ειναι και ωραιο ψαρι.Η συνεχεια στους υπολοιπους!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: newfish on 03/30/02 at 02:27:41
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να επιλέξω κάποια ψαράκια, με την βοήθεια σας πάντα, που να μπορούν να ζήσουν στο ίδιο ενυδρείο, να φτιάξω το καλύτερο, για αυτά περιβάλλον διαβίωσης, και μετά να αρχίσω να τα αγοράζω λίγα λίγα (2-3 στην αρχή ώσπου να στρώσει το ενυδρείο) και στην συνέχεια να προσθέτω από ένα ζευγάρι τον μήνα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: zincfree on 03/30/02 at 04:03:38
--------------------------------------------------------------------------------
ενυδρείο 80χ40χ40
128 λίτρα συνολικού όγκου νερού. Μείον χαλίκι, ντεκόρ και πάχος γυαλιού θα μείνουν κοντά στα 100 λίτρα νερού. Ξεκίνα λοιπόν από εκεί.
ποια είναι τα ποιο ανθεκτικά στην αμμωνία ώστε να χρησιμοποιηθούν από το στρώσιμο του ενυδρείου;
Δεν υπάρχουν ψάρια που είναι ανθεκτικά στην αμμωνία. Η αμμωνία είναι δηλητηριώδες αέριο που σκοτώνει όχι μόνο ψάρια αλλά και οτιδήποτε άλλο ζώο την εισπνεύσει για πέραν κάποιων λογικών χρονικών ορίων. Στρώσε το ενυδρείο σου ή χωρίς ψάρια όπως συστήνει ο Tolis ή προσεκτικά με ψάρια με τις μεθόδους που περιγράφονται στα διάφορα threads του Board ή σε sites που προτίνονται από το Board.
Τι περιβάλλον χρειάζονται για να είναι άνετα;
Aυτό εξαρτάται αυστηρά από τα είδη που θα διαλέξεις να διατηρήσεις.Και επειδή θέλω να βάλω και δύο τρία φυτά, ποια είναι τα πλέον κατάλληλα για αυτά;
Ο Tolis έδωσε ήδη την απάντηση.

Τα ψάρια είναι τα εξείς :
Marigold Swordtail
Guppy
Emperor Tetra
Black Widow
Dwarf Gourami
Adolfos Cory
Red Eye Tetra
Neon Raindowfish
Yellow Labidochromis
Albino Tiger Barb
Green Tiger Barb
Gold Barb
Bolivian Ram
Siamese Fighting Fish
Σαν γενικό σχόλιο έχω να πω πως είναι αρκετά εταιρόκλητα μεταξύ τους και σε κάποιες περιπτώσεις εντελώς ασύμβατα λόγω διαφορετικών αναγκών στη χημεία νερού και λόγω διαφορετικής συμπεριφοράς.
Αναρωτιέμαι, έτσι όπως το θέτεις μήπως και θέλεις να βάλεις ένα από το καθένα είδος. Εάν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου είναι λάθος γιατί τα Emperor Tetra (Nematobrychon palmeri), Black Widow, Adolfos Cory - λέγονται Corydoras adolfoi -, Red Eye Tetra, Albino Tiger Barb, Green Tiger Barb,Gold Barb είναι ψάρια που ζουν σε κοπάδια άρα πρέπει να τα διατηρήσει κανείς καθένα από αυτά τα είδη σε μικρά schools αποτελούμενα από τουλάχιστον 6 με 8 άτομα. Αυτά που λές black widows (Gymnocorymbus ternetzi) και τα red eye tetras (Moenfcausia sanctafilomenae), καθώς και τα barbuses (Capoeta species) είναι ψάρια που συνηθίζουν να ενοχλούν μικρότερα είδη ή/και να τσιμπολογάνε φτερά άλλων ψαριών, ιδιαιτέρως εάν πρόκειτε για αργοκίνητα Siamese Fighting Fish (Betta splendens) Tα Bolivian Ram, δεν ξέρω γιατί τα λες έτσι, αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς τα Microgeophagus ramiresi ή κατά άλλους Papilochromis ramiresi, έχω αναφέρει παλιότερα σε άλλο thread τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητές τους και τα Labidochromis species "yellow", είναι ψάρια που ζουν στα σκληρά και αλκαλικά νερά της λίμνης Μαλάουϊ και δεν ταιριάζουν καθόλου με τα υπόλοιπα που έχεις επιλέξει. Ζουν σε μικρές ομάδες. Σε ενυδρείο είναι καλά να έχεις ένα αρσενικό με τρία θηλυκά. Τα ζωοτόκα που αναφέρεις αν και θα ήθελαν αλκαλικότερο νερό από ότι τα tetras, δεν έχουν πρόβλημα να συμβιώσουν μεταξύ τους. Εγώ δεν θα τα έβαζα με tetras γιατί σε ενυδρεία με ζωοτόκα χρησιμοποιώ Aquarium Salt.
Δεν χρειάζεται σε όλα τα ψάρια να είναι απαραιτήτως ζευγάρια. Κάποια είναι καλύτερα να διατηρούνται σε breeding groups. Τα ζωοτόκα, τα L. spp "yellow" και τα M. ramirezi συγκαταλέγονται μεταξύ αυτών και γι' αυτό αν αποφασίσεις να τα διατηρήσεις στο ενυδρείο σου φρόντισε να τα έχεις έτσι. Στα ζωοτόκα η αναλογία ενός αρσενικού με τουλάχιστον δύο θηλυκά (ή και περισσότερα) είναι καλή ενώ στην περίπτωση των M.ramiresi προτίμησε να βάλεις 3 - 4 θηλυκά άτομα για κάθε αρσενικό ψάρι.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: newfish on 03/30/02 at 07:13:37
--------------------------------------------------------------------------------
Για να διαλέξω κάποια ψάρια που θα με ενδιέφεραν να είχα στο ενυδρείο μου πήγα στο
http://freshaquarium.about.com/libra..._freshaquarium και τα διάλεξα επειδή είναι όλα Peacefull και μπορούν να επιζήσουν σε νερά με ίδια χαρακτηριστικά (πάντα σύμφωνα με το συγκεκριμένο site). ???



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: Tolis on 03/30/02 at 07:46:32
--------------------------------------------------------------------------------
Εριξα μια ματια στο συγκεκριμενο site.
Το προβλημα με αυτα τα γενικου τυπου - λιγο απ'ολα sites, ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι εν δυναμει σωστες, χωρις και να ειναι ομως.
πχ. Labidochromis caeruleus: "relatively peaceful".
Αν ρωτησεις τον polleni, θα συμφωνησει - ειναι οντως σχετικα ειρηνικο (ακομα και αρνακι) σε συγκριση με καποια άλλα malawians που εχει.
Βαλτο ομως σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με ησυχα ψαρακια και θα δεις οτι ειναι "relatively aggressive".


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Help me!!
Post by: polleni on 03/30/02 at 09:37:03
--------------------------------------------------------------------------------
Ο Τόλης το έθεσε πολύ σωστά. Σε ένα site γενικού ενδιαφέροντος παίρνεις και γενικές πληροφορίες οι οποίες σχεδόν ποτέ δεν λένε και πολλά. Το labido σε ένα ενυδρείο με διάφορα άλλα ψάρια (μικρά από αυτά που οι περισσότεροι βάζουν σε community tanks) είναι κίνδυνος θάνατος. Είχα κάτι tiger barbs των 7 εκατοστών τα οποία - αν και ταχύτατα - βλαστημήσανε τις δύο εβδομάδες που έκατσαν μαζί τους. Μόλις απεβίωσε το πρώτο, τα έδωσα σε ένα φίλο και βρήκαν την υγεία τους.

Για τα περισσότερα ψάρια ψάχνε sites που να αναφέρονται ειδικά στην κατηγορία τους και ΠΡΟΣΕΧΕ τα άρθρα να είναι γραμμένα από ανθρώπους που τα έχουν ΖΗΣΕΙ τα ψάρια και όχι αντιγραφές από άτλαντες !!

Φιλιά !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04365 seconds with 12 queries