Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 18:31
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Τροποι αλλαγων νερου

Title: Λαζαρος
Post by: lakis on 08/18/02 at 16:24:22
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας.Νομιζω οτι πρεπει ξανασυστηθω μιας και παει αρκετος καιρος που ειχα κανει μια πρωτη επαφη με εσας.Βεβαια ,σχεδον πριν δυο εβδομαδες ειχα κανει μια δυο ερωτησεις αλλα συγουρα εκανα κατι λαθος οποτε ποτε δεν ηρθαν αυτες οι ερωτησεις σε εσας.Λοιπον ειμαι ο Λαζαρος αυτος που εχει το τριμετρο ενυδρειο και που καποια στιγμη η Μαρια θα στειλη ισως φωτογραφιες για να παρετε μια γνωμη.Και για να σε προετημασω ωστε να μην περιμενετε κατι το φοβερο σας λεω οτι περα απο το οτι ειναι οντως ενα μεγαλο ενυδρειο δεν ειναι και κατι το τοοοσο φοβερο.Λοιπον τωρα στο ερωτημα που θα ηθελα να σας κανω.Αλλαζοντας το νερο του ενυδρειου με την συμβουλη της Μαριας (που οφειλω να ομολογησω οτι με βοηθαει πολυ) κατα το 1/4 ,εγω καθε
φορα οτι νερο αφαιρω ,το αφαιρω καθαρηζοντας ταυτοχρονα και το χαλικι.Η ερωτηση μου ειναι ,αν αυτο που κανω ειναι σωστο η αν θα μπορουσα,το νερο να το αφαιρω ανοιγοντας απο κατω την κανουλα του φιλτρου οποτε να αφαιρω και την αναλογη ποσοτητα νερου.(υποψιν οτι για την εισοδο και την εξοδο του νερου μεσω των φιλτρων γινεται απο κατω απο το ενυδρειο)Και αν φυσικα γινεται καθε ποτε θα πρεπει να καθαριζω το χαλικι γιατι φανταζομαι οτι και αυτο θα θελει καποιο καθαρισμο.Αυτα προς το παρον.ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Maria on 08/19/02 at 05:08:43
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει καλά, αλλά μάλλον περιγράφεις δύο διαφορετικούς τρόπους αλλαγής νερού; ???
Ένα μέσω των φίλτρων και ένα όπως κανεις μέχρι τώρα -πως δηλαδή; - καθαρίζοντας παραλληλα και το χαλίκι;
Νομιζω πως μαλλον θα χρειαστούμε περισσότερες λεπτομέρεις!!!

Οσο για τον καθαρισμό του βυθού, δεν θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να το κάνεις κάθε φορά που αλλαζεις νερό. Μία φορά το χρόνο είναι αρκετό. (Επιπροσθέτως, μέσα στο χαλίκι κρυβονται χρησιμότατα βακτηρίδια και καλό θα είναι να τα αφήνεις να κάνουν τη δουλειά που ξέρουν να κάνουν!!!)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: ASCCO1 on 08/19/02 at 05:45:09
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/19/02 at 05:08:43, Maria wrote:
Παράθεση:
Δεν ειμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει καλά, αλλά μάλλον περιγράφεις δύο διαφορετικούς τρόπους αλλαγής νερού; ???
Ένα μέσω των φίλτρων και ένα όπως κανεις μέχρι τώρα -πως δηλαδή; - καθαρίζοντας παραλληλα και το χαλίκι;
Νομιζω πως μαλλον θα χρειαστούμε περισσότερες λεπτομέρεις!!!

Οσο για τον καθαρισμό του βυθού, δεν θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο να το κάνεις κάθε φορά που αλλαζεις νερό. Μία φορά το χρόνο είναι αρκετό. (Επιπροσθέτως, μέσα στο χαλίκι κρυβονται χρησιμότατα βακτηρίδια και καλό θα είναι να τα αφήνεις να κάνουν τη δουλειά που ξέρουν να κάνουν!!!)

και εγω κατι τετοιο θα ελεγα, με καλυψε η ΜΑΡΙΑ ομως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: lakis on 08/20/02 at 08:17:36
--------------------------------------------------------------------------------
Γειας και παλι.λοιπον,θα γινω πιο επεξειγηματικως .μεχρι τωρα την αλλαγη του νερου την εκανα καθαριζοντας ταυτοχρονα και το χαλικι.δηλαδη με την σκουπα (σωληνα )αφαιρουσα και νερο.Μετα σκεφτηκα (ο πονηρος )οτι μπορω να αφαιρω το νερο απο το λαστιχο που καταληγει στο φιλτρο.οποτε ξεσυνδεω και αφαιρω νερο.Αυτο λοιπον ειναι και το ερωτημα μου,αν και νομιζω με καλυψατε με τις απαντησεις σας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Giorgos on 08/20/02 at 18:35:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι και οι δύο τρόποι που λες είναι σωστοί και καλό είναι να συνδυάζονται.

Εγώ, ας πούμε, πιστεύω ότι χρειάζεται να καθαρίζεται το χαλίκι λίγο πιο συχνά...προσωπικά το καθαρίζω μια φορά τον μήνα ή το δίμηνο...αλλά και πάλι έχω διαφορετικά και πιο "βρόμικα" ψάρια από σένα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: spyros on 09/15/02 at 13:56:25
--------------------------------------------------------------------------------
Γιωργο εσυ εχεις τα πιο βρωμικα ψαρια και απο οτι μου εχεις πει αν το γεμισεις με οσκαρ θα γινει ακομα πιο βρωμικο.Παντως εγω πιστευω οτι εχεις δικιο αλλα καλυτερα ακομα να γινονται οι αλλαγες καθαριζοντας το χαλικι αναλογα με τις τιμες του nitrate.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 05:22:47
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστά Σπύρο.
Γι'αυτό πρέπει να κάνουμε μετρήσεις συχνότατα στην αρχή για να καταλάβουμε και να μάθουμε με ποιους ρυθμούς έχουμε την μετατροπή Αμμωνία-ΝιτρΙτη-ΝιτρΑτη και να κάνουμε και τις ανάλογες ενέργειες (αλλαγές νερού-σκούπα βυθού) όποτε χρειάζονται και πάντοτε σταθερά και με ρουτίνα.
Ναι Σπύρο...έχω από τα πιο "βρώμικα" ψάρια που γίνονται πιο "βρώμικα" όσο μεγαλώνουν (και μεγαλώνουν αρκετά) και γι'αυτό έχω underloaded tank...αλλά υπάρχουν και πολλά ψάρια που είναι εξίσου και περισσότερο βρώμικα από τα oscar (σίγουρα θα ξέρεις-και σου αρέσουν και ΠΟΛΥ μαλιστά) μόνο που είναι (κατά την γνώμη σου) πιο όμορφα. :P :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: ENTRERI1221 on 09/18/02 at 17:36:27
--------------------------------------------------------------------------------
Συγνωμη ρε παιδια τι ειναι πιο βρωμικο απο οσκαρ.Ετσι γιατι με εχει πιασει μια περιεργεια(ειχα οσκαρ παλια).



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: ASCCO1 on 09/19/02 at 09:02:33
--------------------------------------------------------------------------------
ποιο βρωμικα απο τα oskar??? :-/ :-/ :-/
τα χρυσοψαρα :-/ :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Giorgos on 09/19/02 at 18:05:39
--------------------------------------------------------------------------------
Τα πλακόστομα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: sijohn on 09/20/02 at 03:20:50
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδή Γιώργο η άποψη που έχω γιά τα πλακόστομα, ότι καθαρίζουνε τίς βρωμιές των άλλων, είναι λάθος;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Tolis on 09/20/02 at 07:35:57
--------------------------------------------------------------------------------
Τις βρωμιες - κακάκια των αλλων, δεν τις "καθαριζει" κανενα ψαρι, εκτος απο ενα γενος, Scatophagus species, που ζει σε υφαλμυρο νερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: ENTRERI1221 on 09/20/02 at 09:50:31
--------------------------------------------------------------------------------
Παντως με τα κορδονια που βγαζουν τα οσκαρ μπορεις να δεσεις 12αρες αρβυλες, χωρις υπερβολη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: Giorgos on 09/20/02 at 12:11:23
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι ναι! Το πάχος του poop που βγάζουν τα Oscar σαφώς και είναι για αρβύλα στρατού (και βάλε) αλλά η ποσότητα που παράγουν τα πλακόστομα είναι απερίγραπτα!!!

(Πω πωωωω τι συζήτηση πιάσαμε πάλι???; :P)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: sonia on 09/20/02 at 12:52:33
--------------------------------------------------------------------------------
Πιασαμε συζητηση για poops!!! :P :P :P ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: ENTRERI1221 on 09/20/02 at 17:58:13
--------------------------------------------------------------------------------
poopοσυζητηση


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Λαζαρος
Post by: george on 09/21/02 at 02:20:16
--------------------------------------------------------------------------------
Σκατοσυζητηση.....φοβαστε νε το πειτε ;;; ;D
ΟΚ Τολη....we know...keep on the topic :P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03932 seconds with 14 queries