Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-20, 22:52
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Ερώτηση για φίλτρο ενυδρείου με χελώνα

Καλησπέρα, θέλω να κάνω ερώτηση για το φίλτρο που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο μου για μία χελώνα Red Ear Slider.

Σε προηγούμενο θέμα που είχα απορίες, είχα γράψει ότι η χελώνα θα έμπαινε σε ένα ενυδρείο περίπου 380 λίτρων. Ωστόσο ήρθε στην κατοχή μου ενυδρείο περίπου 260 λίτρα και με την χελώνα να είναι ακόμη πολύ μικρή, είπα να μν προχωρήσω ακόμη στην αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου.

Από ότι διάβασα επειδή είναι ακόμη μικρή, δεν θα χρειαστεί μεγάλο βάθος ακόμη.

Έχω βρει το φίλτρο Sunsun ΗW 302, απλά είμαι ακόμη σε ενδοιασμούς αν θα προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου φίλτρου, καθώς έχω διαβάσει ότι κάνει αρκετό θόρυβο και δεν είναι από τα πιο οικονομικά, σχετικά με την κατανάλωση ρεύματος.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120 cm μήκος, 55 cm ύψος και 40 cm πλάτος.

Επίσης έχω διαβάσει επειδή οι χελώνες σε σχέση με τα ψάρια, βγάζουν περισσότερες ακαθαρσίες, καλό είναι να χρησιμοποιήσω κάποιο φίλτρο το οποίο θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο σε κυκλοφορία νερού/ώρα συγκριτικά με τα λίτρα του ενυδρείου.

(Επίσης θα προσπαθήσω να το κάνω ριπάριουμ και λόγω ότι το θεωρώ κάτι πολύ όμορφο, αλλά και για το πως κάποια φυτά βοηθάνε στην καλύτερη ποιότητα του νερού, όπως μου είπαν και στο προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-20, 23:03
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μηπως μπορείς να κανεις ενα sub? Θα ειναι πολυ καλύτερα σε σχέση με ενα εξωτερικό. Λερώνουν πολυ και μεγαλωνουν σχετικά γρηγορα.

Riparium με red eared slider δύσκολο το κοβω. Πως θα προφυλαξεις τα φυτα? Με ενα φυτεμενο subθα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα φυτα για να καθαρίζει το νερο.

Δες και αυτο

https://youtu.be/XAkqnkw-5FA
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-20, 23:14
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως μπορείς να κανεις ενα sub? Θα ειναι πολυ καλύτερα σε σχέση με ενα εξωτερικό. Λερώνουν πολυ και μεγαλωνουν σχετικά γρηγορα.

Riparium με red eared slider δύσκολο το κοβω. Πως θα προφυλαξεις τα φυτα? Με ενα φυτεμενο subθα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα φυτα για να καθαρίζει το νερο.

Δες και αυτο

https://youtu.be/XAkqnkw-5FA
Μπορώ να πω ότι αγχώθηκα λιγάκι τωρα και μπερδεύτηκα... επίσης μου δημιουργήθηκαν, νέες ερωτήσεις.... τι διαφορά έχει το sump από ένα εξωτερικό φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-20, 23:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Σε τελικό μεγεθος ειδικα εαν έχεις θηλυκό που θα γινει μεγαλύτερο το νερό λερωνει γρήγορα ειδικα εαν ταιζεις μεσα στο ενυδρείο.

Για το sump θα σου πουν καλυτερα αλλοι. Ειναι ομως ενας οικονομικός τρόπος φιλτρανσης και θα επιστρέψει να εχεις φυτα . Εαν τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο θα τα περιλαβει η χελωνιτσα.

Δυστυχως υποτιθεται απαγορεύεται η πώληση του ειδους απο τα πετ αλλα ελεγχος κανείς.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-20, 00:04
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι ομως ενας οικονομικός τρόπος φιλτρανσης και θα επιστρέψει να εχεις φυτα . Εαν τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο θα τα περιλαβει η χελωνιτσα.

Τα φυτά θα μπούνε μέσα στο Sump δλδ, στο μέρος που θα υπάρχει βιολογικό υλικό;


Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-20, 21:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πρωτα δες εαν μπορείς να πάρεις ενα καλο φιλτρο. Μην πας σε φτηνη λυση που θα σε καλυψει πρόσκαιρα. Θες κατι με μεγαλο καδο.

Το θεμα ειναι οτι η χελώνα δεν ειναι ψαρι. Λερωνει πολυ. Γίνεται μεγαλη. Ειναι σαν ενα "γουρουνακι". Ο,τι και να βαλεις μεσα θα το ξεπαστρεψει. Η δικια μου ουτε πλαστικα φυτα δεν αφηνε.

Ιδανικό setup θα ειναι με ξεχωριστη λεκανη φιλτρανσης με φυτα τυπου sump.οπως το εχει κανει ο τύπος στο βίντεο.

Για το sump θα βοηθήσει ο @tsala !
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για φίλτρο KwstakisII Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 50 19-07-16 15:24
Ερώτηση για φίλτρο drakona Αρχάριοι γλυκού νερού 9 16-05-14 22:32
Κατασκευή ενυδρείου για χελώνα TinTin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 01-09-12 01:34
Ερώτηση για νέο φίλτρο. aggelos_a Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 07-09-09 17:45
Ερώτηση για φίλτρο. nkarytia Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-04-09 08:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04082 seconds with 14 queries