Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-10, 02:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Συμβουλές για νέο αφρικάνικο!!

Σε λίγο καιρο θα πάρω ενα Rio 180 απο ένα φίλο εδώ στα Γιάννενα.

Για αρχή θα έχω το εσωτερικό φίλτρο που δίνεται μαζί με το ενυδρείο, μεχρι να μαζέψω $$ για ένα εξωτερικό. (φοιτητης βλέπετε). Η αμμος που θα βάλω είναι μπεζ χαλαζιακή. Ξέρω πως συνήθως δεν βάζουμε τέτοια ωστόσο την είχα αγοράσει πριν λίγο καιρό 11¤ τα 25 κιλά για να την αποθυκευσω, και θα την χρησιμοποιήσω τώρα.

Πετρες δεν έχω ψάξει καθόλου. Το σίγουρο είναι οτι θα είναι ασβεστολιθικές και καφέ/γκρι!

Ψαράκια, κλείνω προς Μαλάουι. Συγκεκριμένα για τα melanochromis auratus. Εχετε κάποια άλλη πρόταση για αυτά τα λίτρα; Οχι απαραίτητα απο μαλαουι. Μου άρεσαν τρομερά τα duboisi αλλα διάβασα πως είναι δύσκολο ψάρι στην διατήρησή του κ επειδή δεν εχω διαθεση ούτε να σκοτώνω ψάρια με το κιλό, αλλα ούτε και να ξοδευψω ενα κάρο λεφτα, θα τα αφήσω για αργότερα.

Αλλα πανέμορφα ψάρια είναι τα brichardi, και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ασχοληθώ με αυτά στα συγκεκριμένα λίτρα. Διαβασα πως το προτεινόμενο είναι 100 λίτρα, οπότε τα 160-170 που θα τους έχω εγώ είναι υπεραρκετά ακόμα και για δυο ζευγαράκια ελπίζω! Αυτά θα μπορούσα να τα κρατήσω με μια ομαδούλα απο κοχυλοκιχλίδες ή θα έχω κανιβαλισμούς;

Αυτά τα ολίγα απο εμένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-11-10 στις 11:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-10, 08:14
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλημέρα και καλή αρχή σου εύχομαι.

πέτρες μπορείς να βρεις από κανένα χωράφι είναι οικονομικές και με ένα καλό καθάρισμα μπορούν να μπούν μέσα στο ενυδρείο , η μετά από μάντρα υλικών.

τώρα για τα ψάρια θα προσπαθήσεις να βάλεις ψάρια μονο απο κάποια λίμνη δλδ ή malawi ή tanganyika.
δεν βάζουμε ψάρια απο διαφορετικές λίμνες.

τα melanochromis auratus είναι από την λίμνη malawi http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=750 και δεν μπαίνει με ψάρια από την λίμνη tanganyika λόγο των διαφορετικών διατροφικών συνηθειών κ.τ.λ. θα προσπαθήσεις να βρεις ψάρια από την ίδια λίμνη . υπάρχουν παρά πολλές επιλογές

τα brichardi http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._brichardi.htm είναι ψάρια τα οποία προσωπικά θα έδινα έναν τέτοιο χώρο ώστε να μπορέσουν να αναπτύξουν μια οικογένεια και να γεμίσει το ενυδρείο μου . όλοι προσπαθούμε να τα βολέψουμε σε λίγα λίτρα.

τα duboisi δεν κάνουν για αυτά τα λίτρα γιατί μπαίνουν σε ομάδες 15 ατόμων και τα καημένα θα ζοριστούν πολύ σε 180 λίτρα, είναι μικρό το ενυδρείο , θα χρειαζόταν τα διπλάσια λίτρα .http://www.cichlid-forum.com/articles/t_duboisi.php

με τα λίτρα σου δες εδώ τι έχουν κάνει μερικοί άλλοι

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33303

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25845

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25768

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45166

υπάρχουν πολλές προτάσεις απλά πρέπει να αποφασίσεις που θέλεις να καταλήξεις

μην αγχώνεσαι όλα γίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-10, 08:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ναι τις δυο λίμνες δεν έχω σκοπό να τις μπλέξω. Απλα επειδή θα ήθελα πάρα πολυ να ασχοληθώ με τις αναπαραγωγές καποιου είδους ψάχνω να βρώ το καταλληλότερο, οσο αφορά το μεγεθος ενυδρείου, την δυσκολία/ευκολία στην αναπαραγωγή, την πολυχρωμία κ.ο.κ.

Για τα melanochromis auratus τί εχεις να πεις; Απο αυτά ποσα άτομα βάζω σε αυτά τα λίτρα; Με τι θα μπορούσα να τα συνδυάσω ωστε να μην σκοτώνονται και να μην κινδυνευουν οι όποιες γέννες καταφέρω να βγάλω;

Τα brichardi παλι; Απο αυτά ποσα μπορώ να βάλω; Ισως να μπορώ και 2 αρσενικά...;
Αμα πάω ταγκανίκα και μπρικαρντι μπορώ να τα συνδυάσω π.χ. με lamprologus ocellatus ή θα κινδυνευουν οι γέννες καποιων απο τα δύο;

Απο στησίματα μου άρεσε πολύ του zipo αλλα και το τελευταίο δικό σου. Αυτές τι είδος πέτρες είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-10, 11:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Τα βασικά στα είπε ο φίλος μας ο ακανές
Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς με αναπαραγωγές,αν βάλεις M.auratus ξεκινάς με ένα χαρέμι 1 αρσ. +3-4 θηλυκά (όσα περισσότερα τόσο καλύτερα γιατί είναι αρκετά "επιθετικό" είδος και αν είναι λίγα τα θηλυκά θα τα ζορίζει έως θανάτου).
Με τα brichardi σ' αυτά τα λίτρα μπορείς να το κάνεις species και με 2 αρσενικά. ¶λλο είδος με τα brichardi δεν θα έβαζα, αν και αρκετοί το έχουν δοκιμάσει με επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-10, 11:39
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Talking

Πετρες δεν έχω ψάξει καθόλου. Το σίγουρο είναι οτι θα είναι ασβεστολιθικές και καφέ/γκρι!

πετρες αν θελεις ελα εδω π μενω εγω κ μαζεψε οσες θελεις! αλλα φερε φορτηγο μαζι γτ εχει παρα πολλες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-10, 11:55
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον φιλτατο Κλεοβουλο Οι πετρες ειναι made in xorafi dipla sto potami. Είναι απο χωραφι φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-10, 13:54
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Οι πέτρες που χρησιμοποίησα εγώ ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές.Αν βρεις σκουρόχρωμες ΚΑΙ ασβεστολιθικές πέτρες θέλω να μου πεις που.Μετά από αρκετό ψάξιμο δεν κατάφερα να βρω ασβεστολιθικές πέτρες που να μου κάνουν το κλικ.

Ένας από τους αγαπημένους μου συνδυασμούς σε αυτά τα λίτρα είναι maingano με labidochromis σε ένα στήσιμο με σκουρόχρωμες πέτρες και πολλές κρυψώνες.Το ξαναπροτεινα πρόσφατα στην Όλγα,σκεφτόμουν να το κάνω και εγώ μέχρι που γνώρισα τα demasoni...

Καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-10, 15:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φτανει αστικό Μιχάλη; Και αν ναι μετά πως θα κουβαλήσω 30 κιλά πέτρες πίσω;

Αμα είχα μεταφορικό μέσον (κοινώς αυτοκίνητο) θα ήμουν εκεί τώρα, μιας κ τελειωσαμε μαθημα για σήμερα! Μπορείς να μου ανεβάσεις κάποια φωτο για να δω τι περιπου είναι οι πέτρες αυτές; Μπορείς να ρίξεις λίγο υδροχλωρικό (ακουαφορτε) επάνω σε μερικές και να δείς αν αφρίζουν;

Back to the fish: Δηλαδή λέτε πως τα brichardi θα κυνηγάνε τα lamprologus; Αφου ζουν σε άλλες "ζώνες". Τα μεν στις κρυψώνες τους στις πέτρες αναμεσα, τα δε στα κοχυλάκια τους όμορφα και ωραία.... Ή όχι;

Αμα βαλω μαλαουι πάντως, θα βάλω τα m. auratus, γιατί μου άρεσαν παρα πολύ σαν ψαράκια, και είναι διαθέσιμα απο γέννα συνχομπίστα εδώ στα Γιαννενα. Τωρα για χαρέμια και αναλογία αρσενικών θυληκών δεν ξέρω γιατί τώρα είναι 2 εβδομάδων περίπου, οπότε καταλαβαίνετε, θα είναι ακόμα πολυ μωρά για να ξεχωρίσω φύλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-10, 18:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων

Back to the fish: Δηλαδή λέτε πως τα brichardi θα κυνηγάνε τα lamprologus; Αφου ζουν σε άλλες "ζώνες". Τα μεν στις κρυψώνες τους στις πέτρες αναμεσα, τα δε στα κοχυλάκια τους όμορφα και ωραία.... Ή όχι;

Αμα βαλω μαλαουι πάντως, θα βάλω τα m. auratus, γιατί μου άρεσαν παρα πολύ σαν ψαράκια, και είναι διαθέσιμα απο γέννα συνχομπίστα εδώ στα Γιαννενα. Τωρα για χαρέμια και αναλογία αρσενικών θυληκών δεν ξέρω γιατί τώρα είναι 2 εβδομάδων περίπου, οπότε καταλαβαίνετε, θα είναι ακόμα πολυ μωρά για να ξεχωρίσω φύλλο.
Τα Neolamprologus brichardi είναι ψαράκια που σχηματίζουν αποικίες (στη φύση είναι ομάδες εκατοντάδων ψαριών)που αργά ή γρήγορα καταλαμβάνουν το ενυδρείο(θεωρώντας το περιοχή τους) υπερασπίζοντας τα ενήλικα τις επόμενες γενιές και πολύ μεγαλύτερα ψάρια δεν θα αντέξουν τις επιθέσεις τους. Τα L.occelatus δεν θα έχουν καλή τύχη
Αν βάλεις μικρά M.auratus επειδή θα έχουν το ίδιο κιτρινόμαυρο χρώμα βάλε μια ομάδα 6-10 ατόμων και όταν αρχίσουν να πέρνουν τα αρσενικά το χρώμα τους τα απομακρύνεις πλην ενός.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-10, 20:49
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ο Κλεόβουλος τα λέει πολύ καλά.

έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα με τα brichardi. είναι πολύ κυριαρχικά ωάρια και η αποικία κάποια στιγμή θα εξαπλωθεί και δεν θα αφήνουν να τα πλησιάζει τίποτα. λειτουργούν πολύ οικογενειακά. κάνε ένα ενυδρείο μόνο με brichardi και πιστεύω ότι πραγματικά θα δείξει πολύ τέλειο το ενυδρείο σου.
αλλιώς πήγαινε για malawi όπως προτείνει ο Κλεόβουλος. σε auratus η σε κάποιο άλλο είδος.

φυσικά το έχω ξαναπεί ( δεν είναι κανόνας ) είναι προσωπική εκτίμηση.
malawi = πολύ χρώμα και κίνηση , συμπεριφορές
tanganyika = δυνατές συμπεριφορές , χαρακτήρα , πολύ λιγότερα χρώματα και κίνηση .
δεν σου τα αναλύω τώρα για να μην σε ζαλίσω και σε μπερδέψω αλλά στο περίπου αυτά μπορούμε και βλέπουμε μέσα στα ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-11-10, 21:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δηλαδή αρχίζοντας απο ενα ζευγάρι δημιουργείται αποικία γενιά με την γενία; Και όταν μεγαλώσουν και τα μικρά και ερθει η δική τους ώρα για αναπαραγωγή τι γίνεται; Τα δίνουμε παρακάτω;

Τα auratus αναπαραγονται με κάποια ευκολία ή είναι πολύ δύσκολα; Θα ήθελα παρα πολυ να δώ γένες!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-11-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αρχίζοντας απο ενα ζευγάρι δημιουργείται αποικία γενιά με την γενία; Και όταν μεγαλώσουν και τα μικρά και ερθει η δική τους ώρα για αναπαραγωγή τι γίνεται; Τα δίνουμε παρακάτω;κάποιοι λένε ζευγάρι αλλά εγώ είχα αρσενικό με χαρέμι 3 θηλυκών.Ο κυρίαρχος αρσενικός είναι επιθετικός απέναντι στους άλλους αν φτάσουν σε ηλικία να διεκδικήσουν δική τους περιοχή

Τα auratus αναπαραγονται με κάποια ευκολία ή είναι πολύ δύσκολα; Θα ήθελα παρα πολυ να δώ γένες!
παραγωγικότατα ψαράκια αλλά αν δεν υπάρχουν επαρκείς κρυψώνες ο αρσενικός θα ταλαιπωρήσει άσχημα την μπουκωμένη θηλυκιά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-11-10, 23:35
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Είναι δύσκολη απόφαση! Και τα δύο μου αρέσουν πάρα πολύ. Καποια άλλη πληροφορία που θα με βοηθήσει να επιλέξω;

Με τα μπρικάρντι απ'οτι κατάλαβα θα εχω πρόβλημα αν θελήσω να βάλω αλλα ψάρια. Με τα melanochromis, εφόσον υπάρχουν αρκετές κρυψωνες θα μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο είδος χωρίς να κινδυνευσουν ιδιαίτερα οι γόνοι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-10, 02:56
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μπορείς να δεις και αυτή τη λύση οπου το αρσενικό έχει άλλο χρώμα από το θυληκό και έτσι πας και σε species tank και σε διχρωμία!http://commons.wikimedia.org/wiki/Fi...us_saulosi.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-10, 03:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως και τα johanni http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=602
επιθετικα και αυτα.....αλλα οχι με τοσο ασχημη φημη οσο τα αουρατους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-10, 03:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα melanochromis, εφόσον υπάρχουν αρκετές κρυψωνες θα μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο είδος χωρίς να κινδυνευσουν ιδιαίτερα οι γόνοι;
Επιμένω τόσο σε αυτό το είδος δίοτι οπως έχω πει υπάρχει "ευκαιρο"!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως και τα johanni http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=602
επιθετικα και αυτα.....αλλα οχι με τοσο ασχημη φημη οσο τα αουρατους.
Καλα πανέμορφος ο αρσενικός johanni. Αυτά πόσα πόσα πανε; Κοπαδάκι, χαρεμάκι ή ζευγαράκι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-10, 08:18
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Ρε 'συ μικρέ...πάλι τα ίδια θα λέμε.Τα είπα στην συνάντηση.Ασε τα ''κοτρόνια'' και
τα ''νταμάρια'',πάρε καμιά ρίζα,κλαδέματα θα βρείς από εμάς ''άφθονα'',και ''πρόσω ολοταχώς'' για 4-5 δισκάκια......για εντλεράκια θα ''καθαρίσω'' εγω.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-10, 08:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι δύσκολη απόφαση! Και τα δύο μου αρέσουν πάρα πολύ. Καποια άλλη πληροφορία που θα με βοηθήσει να επιλέξω;

Με τα μπρικάρντι απ'οτι κατάλαβα θα εχω πρόβλημα αν θελήσω να βάλω αλλα ψάρια. Με τα melanochromis, εφόσον υπάρχουν αρκετές κρυψωνες θα μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο είδος χωρίς να κινδυνευσουν ιδιαίτερα οι γόνοι;
η γνώμη μου είναι να μην βάλεις άλλο είδος σ' αυτά τα λίτρα μαζί τους

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμένω τόσο σε αυτό το είδος δίοτι οπως έχω πει υπάρχει "ευκαιρο"!
το κάθε είδος έχει διαφορετική ομορφιά,συμπεριφορά,κίνηση, και το τι θα επιλέξεις εξαρτάται απο το δικό σου γούστο(πάντως στα λίτρα σου τα brichardi θα έβαζα)

Καλα πανέμορφος ο αρσενικός johanni. Αυτά πόσα πόσα πανε; Κοπαδάκι, χαρεμάκι ή ζευγαράκι;
χαρεμάκι 1+4~.Μικρά έχουν τα χρώματα του θηλυκού και μεγαλώνοντας αλλάζει χρώμα το αρσενικό
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-10, 09:34
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε 'συ μικρέ...πάλι τα ίδια θα λέμε.Τα είπα στην συνάντηση.Ασε τα ''κοτρόνια'' και
τα ''νταμάρια'',πάρε καμιά ρίζα,κλαδέματα θα βρείς από εμάς ''άφθονα'',και ''πρόσω ολοταχώς'' για 4-5 δισκάκια......για εντλεράκια θα ''καθαρίσω'' εγω.....
Χεχε! Λες; Βασικά εναμιση χρόνο τώρα τετοιο ενυδρείο (τροπικό έχω) και έλω λίγο αλλαγή!

Χωράνε σε 70 λίτρα μαζί με πλέκο, νεον τετρα και λεμον τετρα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
χαρεμάκι 1+4~.Μικρά έχουν τα χρώματα του θηλυκού και μεγαλώνοντας αλλάζει χρώμα το αρσενικό
Είδα και βίντεο των τζοχανι. Γιατι μου βάζεις δύσκολα και με παιδευεις; Εδώ δεν μπορώ να διαλέξω μεταξύ δυο!!!!

Καποια κιχλίδα σε ποιο ερυθρά χρώματα υπάρχει (μαλαουι). Μηπως να έβαζα με οτι αλλο ενα ζευγάρι λιφαλλιλι;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Για ολυμπιακάκια σε κόβω
Μην παιδεύεσαι βάλε ένα τέτοιο
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CBgQ9QEwAA
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-11-10, 14:52
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οχι δεν είμαι ολυμπιακάκιας! Ισα ίσα...!
Και όταν λεω "ερυθρά" εννοώ κατι ποιο εντονο απο το κίτρινο, π.χ. κανένα πορτοκαλι π.χ. τα ps. estherae. Melanochromis με pseudotropheus δεν πιστευω να υβριδίζουν...

Αυτό που μου έβαλες στην φωτογραφια τι ήταν; Κοκκινο τροφεους;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-11-10, 15:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν είμαι ολυμπιακάκιας! Ισα ίσα...!
Και όταν λεω "ερυθρά" εννοώ κατι ποιο εντονο απο το κίτρινο, π.χ. κανένα πορτοκαλι π.χ. τα ps. estherae. Melanochromis με pseudotropheus δεν πιστευω να υβριδίζουν...

Αυτό που μου έβαλες στην φωτογραφια τι ήταν; Κοκκινο τροφεους;όχι,ούτε μπαρμπούνι είναι τι είναι?
Χρωματολογικά εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω να διαλέξεις ,τα υπόλοιπα κριτήρια τα συζητάμε.
Κατέληξε πρώτα τι αρέσει σ' εσένα και βλέπουμε.
http://www.cichlid-forum.com/article...us_gallery.php
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-10, 15:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βασικά δεν είναι τοσο μπερδεμένο όσο μπορεί να σας έχω μπερδέψει!

Αμα παω ταγκανικα θελω να βάλω
Neolamprologus Brichardi

Αμα πάω malawi θέλω να βάλω
melanochromis auratus ή
melanochromis johanni

Απο εκεί και πέρα ψάχνω αλλα ψαράκια που να μπορούν να συγκατοικίσουν βιοτοπικά με αυτά, ωστε να υπάρχει μια ποικιλία. Δηλαδή αμα βάλω τα johanni που είναι μπλέ και κίτρινα θα ήθελα και κάποιο σκουροχρωμο (μαυρο-καφε κτλπ) και αμα βάλω τα μπρικάρντι να βαλω και κάποιο κοχυλοψαρο ωστε να υπάρχει πολύ κινηση και δραστηριοτητα μεσα στο ενυδρειο κ μεταξυ των ψαριων.

Αμα παρω κοτζαμαν 180αρι Ριο για 2-3 ψάρια θα πέσω απο το μπαλκόνι. Είναι και πρώτος όροφος κ θα πρέπει να το κάνω πολλές φορες, όχι τπτ άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-11-10, 15:54
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Ακόμα και 3,4 ψάρια να βάλεις μια χαρά θα είσαι!1)γιατί θέλεις αναπαραγωγές
2)γιατί θα θέλεις λιγότερη συντήρηση 3)γιατί επιλέγεις ψάρια με δυνατό χαρακτήρα και δεν θα μπορείς να είσαι εκεί όλη την ώρα για να προλάβεις κάποια πιθανή διαμάχη μεταξύ 2 ειδών
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-11-10, 16:01
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

φιλε, αν δεν ξερεις τι ψαρια να βαλεις!...παμε αυριο για ψαρεμα στην λιμνη στ γιαννενα να πιασουμε, εχει καποια π μοιαζουν με γατοψαρα κ εχουν πολυ μεγαλα μουστακια (γουλιανο), καμια γαριδα η καραβιδα κ κανενα γλινι κ εισαι οκ! ασε π δεν εχουν πολλες απαιτησεις κ δεν χρειαζονται κ θερμοστατη!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-11-10, 16:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis p Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε, αν δεν ξερεις τι ψαρια να βαλεις!...παμε αυριο για ψαρεμα στην λιμνη στ γιαννενα να πιασουμε, εχει καποια π μοιαζουν με γατοψαρα κ εχουν πολυ μεγαλα μουστακια (γουλιανο), καμια γαριδα η καραβιδα κ κανενα γλινι κ εισαι οκ! ασε π δεν εχουν πολλες απαιτησεις κ δεν χρειαζονται κ θερμοστατη!
Το είχα σκεφτεί και εγώ αυτό, αλλα μετα είδα τις αφρικανές!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και 3,4 ψάρια να βάλεις μια χαρά θα είσαι!1)γιατί θέλεις αναπαραγωγές
2)γιατί θα θέλεις λιγότερη συντήρηση 3)γιατί επιλέγεις ψάρια με δυνατό χαρακτήρα και δεν θα μπορείς να είσαι εκεί όλη την ώρα για να προλάβεις κάποια πιθανή διαμάχη μεταξύ 2 ειδών
1)Αμα δεν παω για αναπαραγωγές, θα μπορώ να βάλω π.χ. 2 χαρεμάκια διαφορετικών είδων δηλαδή;
2)Γιατί θα θέλει λιγότερη συντήρηση; Εννοείς για τον καθαρισμό του φίλτρου λόγω μικρότερης ιχθυοφόρτισης
3)Και να γίνει μια διαμάχη ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; Κανα δυο σκισμένα πτερύγια και κανα λεπι λιγότερο!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-11-10, 16:58
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

1)Είναι σχεδόν αναπόφευκτο οτι θα έχεις αναπαραγωγές..Τα ψαράκια που θες είναι αρκετά κυριαρχικά,και δυσκολα θα αφήσουν τα παιδιά των άλλων να πολλαπλασιαστουν(στην περίπτωση που βάλεις 2 είδη)
2)Το λέω από πλευράς ιχθυοφόρτισης(όχι οτι θα έχεις πρόβλημα με περισσότερα ψάρια απλά σκέψου και τις γέννες)+οτι μπορεί κάποια στιγμή να μην μπορείς να ακολουθησεις τις ρουτίνες σου ακριβώς πχ διακοπές το καλοκαίρι,παραπάνω τροφή από αυτόν που τα ταιζει όσο λείπεις κτλ)
3)πιστεψέ με οτι αυτά τα ψάρια είναι τρελοι τσαμπουκάδες και πολλές φορές σκοτώνουν οτι δεν τους αρέσει στην περιοχή τους.Χαρακτηριστικά παραδείγματα έχω να σου πω απειρα.Στις άφρες έβαζα σκουπα και το αρσενικό με είχε ψοφήσει στο δάγκωμα,γιοχάνι σε πετ σοπ να έχει 4 πιράνχας στις γωνίες, κτλκτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-11-10, 18:01
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

3) αυτό δεν είναι ανάλογα με τα ψάρια που θα σου κάτσουν; Εμένα 2 απο τα 6 νεον μου τσαμπουκαλευονται όλα τα άλλα και μερικές φορες κάνουν "επίθεση" στα λέμον που είναι διπλάσια!

Κοιτώντας τα προφίλ στο λινκ του Κλεόβουλου είδα τα Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara). Πανέμορφα ψαράκια! Απο αυτά μπορώ να βάλω χαρεμάκι; Στο προφίλ λέει οτι ο βιότοπος τους είναι αμμώδης με κλαδία. Δηλαδή; Δεν θελουν πέτρες πολλές κτλπ;

Μια συντομη ερωτησούλα: το φωτιστικό του juwel αναβει με μια λάμπα;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-10, 18:04
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων

Μια συντομη ερωτησούλα: το φωτιστικό του juwel αναβει με μια λάμπα;
Ανάλογα με το πόσο παλιό είναι.Τα πιο παλιά ανάβουν με τη μία λάμπα βγαλμένη.Τα πιο καινούρια όχι!Οπότε,μια καλή λύση είναι να βάλεις τους ανακλαστήρες ανάποδα και να αφήσεις μικρό μέρος της λάμπας εκτεθειμένο.Έτσι,θα φέρεις το φωτισμό στα επίπεδα που θες.ΔΕΝ ξέρω τι γίνεται όμως σε περίπτωση που η μία λάμπα καεί.Δεν ανάβει καμιά από τις δύο τότε?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-11-10, 18:12
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Και βγαίνει το σύστημα φωτισμού; Είναι κρίμα να καεί τοσο πολύ για τόσο λίγο που θέλουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αφρικανοσχέδια Crazy_Beaver Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 66 02-01-11 10:25
Σχέδια για καπάκι ενυδρείου DIY KIRKMAN DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 27-04-10 15:53
Σχέδια για νέο ενυδρείο. parrot Γλυκό νερό - Γενικά 16 19-11-06 23:19
Σχέδια κατασκευής για θαλασσινό ενυδρείο Cristos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-09-04 13:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10025 seconds with 13 queries