Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-12, 16:10
Το avatar του χρήστη jocker
jocker Ο χρήστης jocker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Μεσογειακά με τροπικά μαζί ή οχι & γιατί?

Καθώς έψαχνα στο forum και γενικότερα σε διάφορα άρθρα που έχω συναντήσει κατά καιρούς έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη διαφορά μεσογειακού και τροπικού θαλασσινού.Οι απορίες έχουν ώς εξής: εφ'όσον στηθεί ένα μεσογειακό ενυδρείο με άμμο,βράχο,ζωντανά (ακόμα & ψάρια) & νερό από τη δική μας θάλασσα για ποιο λόγο δεν μπορούμε να προσθέσουμε τροπικούς οργανισμούς ? ή αν το δούμε & αντίστροφα σε ένα στημένο τροπικό ενυδρείο γιατί να μη μπορούμε να προσθέσουμε ζωντανά από τη Μεσόγειο? ή να κάνουμε αλλαγές νερού από θάλασσα (για το τροπικό)? Και στις δύο περιπτώσεις θεωρούμε ότι έχουμε την αλατότητα 1024 - 1025 αφού άλλωστε γνωστός μου θαλάσσιος βιολόγος μου είχε πει παλιότερα ότι στις Ελληνικές θάλασσες σύμφωνα με μετρήσεις που είχαν κάνει για κάποια έρευνα ανά την Ελλάδα στα ανοιχτά η αλατότητα είναι 1025-1026 & μόνο παραλιακά αυξάνεται μέχρι 1030-1032 λόγω της εξάτμισης και της αργής αναπλήρωσης του νερού.Επίσης μου είχε αναφέρει ότι οι περισσότεροι Μεσογειακοί τουλάχιστον ζωντανοί οργανισμοί δεν διατρέχουν κίνδυνο με τη μείωση της αλατότητας.Εννοείται ότι οι ρουτίνες μετρήσεις, αλλαγές νερού είναι οι ίδιες και στις δύο περιπτώσεις & η προσθήκη του νερού γίνεται με προσοχή και οι παράμετροι του διαμορφώνονται εκτός ενυδρείου.

Σημείωση:Υποθέτουμε πως δεν μας ενδιαφέρει το 100% βιοτοπικό & επίσης δεν μας ενδιαφέρουν τα χρώματα.Μας ενδιαφέρει η χημεία του νερού, η βιολογία, η αρμονία μεταξύ των ζωντανών,φυσικά η μακροζωία τους και η καλύτερη δυνατή υγεία του συνόλου.Η αλατότητα θεωρείται ότι παραμένει σταθερή 1024-1025.

1) Παθογόνα που μπορεί να έρθουν από τη θάλασσα? Οι Μεσογειακοί είναι ανθεκτικοί σε αυτά?
2) Παθογόνα σε τροπικές θάλασσες?
3) Υβρίδια?
4) "Τσακωμοί" οργανισμών λόγω ασυμβατότητας
5) Χαμηλή αλατότητα για τους Μεσογειακούς που ζουν σε ρηχά νερά? Αν τους συλλέξουμε από βαθύτερα νερά?
6) Αν έχουμε μία μέση θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι 23-24 βαθμούς κελσίου?
7) Στις τροπικές θάλασσες δεν υπάρχουν αυξομειώσεις της αλατότητας & γενικότερα των παραμέτρων του νερού? Εκεί τι συμβαίνει με την ανθεκτικότητα των οργανισμών?

Θα παρακαλούσα για τη καλύτερη δυνατή κατανόηση οι απαντήσεις να αιτιολογούνται αναλυτικά προς αποφυγή μπερδεμάτων & παρεξηγήσεων.Όλα τα παραπάνω δεν είναι κάποιο πείραμα αλλά σωστή ενημέρωση γιατί έχω ακούσει & διαβάσει διάφορα...Σίγουρα θέλουμε το καλύτερο για τη σωστή διαβίωση των οργανισμών μας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-12, 16:46
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

φαντασου ενα blue tank να το βαλεις με μια τσιπουρα εδω δεν το προλαβενεις το ick ετσι σκεψου τι θα γινει με το κυνηγι που θα φαει και οτι για να συνελθει θελει θερμοκρασια 29 + η τσιπουρα τι θα παθει σου λεω τωρα 1 απο τις 100 διαφορες
που εχει το ενα απο το αλλο. πρωφανος η ερωτηση σου ειναι ρητορικη ετσι δεν θα το κανεις?



για αναλυση ολων απλα θελουμε 3 σελιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-12, 19:06
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Υβρίδια δεν νομίζω να υπάρξουν μιας και δεν νομίζω να ζευγαρώσουν οι καλογρίτσες με τα ντόμινο ή οι μουρμούρες με τα acanthurus triostegus.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-12, 19:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jocker Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Παθογόνα που μπορεί να έρθουν από τη θάλασσα? Οι Μεσογειακοί είναι ανθεκτικοί σε αυτά?αν και υπαρχει επικοινωνια...τα συστηματα (μεσογειακο-τροπικο) θεωρουνται αρκετα απομονωμενα το ενα απο το αλλο και δεν εχουν ολα ανοσια στα παντα. το ενδεχομενο να νοσησουν καποια ψαρια απο ασθενειες που τα αλλα αντιμετωπιζουν ευκολα υπαρχει.
2) Παθογόνα σε τροπικές θάλασσες? σαφως και υπαρχουν οπως και σε καθε συστημα χερσαιο η υδατινο.
3) Υβρίδια? η αναπαραγωγη ειναι πολυ δυσκολη στο θαλασσινο, οποτε δε νομιζω οτι θα σε προβληματισει αν καποια ειδη σου ειναι πολυυυ συγγενικα και υπαρχει πιθανοτητα υβριδισμου. δεν τιθεται θεμα για μενα.
4) "Τσακωμοί" οργανισμών λόγω ασυμβατότητας αυτο μας προβληματιζει ακομη και στο ιδιο οικοσυστημα. δεν ειναι κατι που μας ανησυχει μονο στη "μειξη" οργανισμων απο διαφορετικες περιοχες. μπορει και 2 ειδη απο την ιδια τροπικη περιοχη π.χ. να σκοτωνονται μεταξυ τους. παιζουν πολλα ρολο...το μεγεθος των αντιπαλων..η σειρα με την οποια μπηκαν στο ενυδρειο..το μεγεθος της δεξαμενης...κ.τ.λ.
5) Χαμηλή αλατότητα για τους Μεσογειακούς που ζουν σε ρηχά νερά? Αν τους συλλέξουμε από βαθύτερα νερά? τα μεσογειακα ειδη αδιαφορουν για την αλατοτητα αρκετα... προσφατα πηγα στο δελτα του εβρου οπου μιλησα με υπευθυνους και ακουσα με εκπληξη οτι τα ψαρια περνανε υπεροχα σε αλατοτητα 1050 στη λιμνοθαλασσα (λογω εξατμισης)
επισης πολλα τροπικα ζουν σε μαγαζια σε υποαλατοτητα για την αντιμετωπιση ασθενειων. γενικα με μια αλατοτητα 1025-6 δε θα εχεις θεμα.
6) Αν έχουμε μία μέση θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι 23-24 βαθμούς κελσίου? θα ελεγα 24-25 για τα τροπικα ειδη. τα μεσογειακα που εχω φιλοξενησει δεν παρουσιασαν καποιο ορατο προβλημα με αυτη τη θερμοκρασια. εξαλλου ειναι ειδη που πιαστηκαν στα αβαθη ζεστα νερα.
7) Στις τροπικές θάλασσες δεν υπάρχουν αυξομειώσεις της αλατότητας & γενικότερα των παραμέτρων του νερού? Εκεί τι συμβαίνει με την ανθεκτικότητα των οργανισμών? αν εκβαλλουν ποταμοι σε καποια σημεια σαφως και υπαρχουν μεταβολες...νομιζω ομως πως στους κοραλιογενεις υφαλους η αλατοτητα ειναι σταθερη...δε ξερω ποσο ευαισθητα ειναι τα κοραλλια σε αλλαγες αλατοτητας.

Θα παρακαλούσα για τη καλύτερη δυνατή κατανόηση οι απαντήσεις να αιτιολογούνται αναλυτικά προς αποφυγή μπερδεμάτων & παρεξηγήσεων.Όλα τα παραπάνω δεν είναι κάποιο πείραμα αλλά σωστή ενημέρωση γιατί έχω ακούσει & διαβάσει διάφορα...Σίγουρα θέλουμε το καλύτερο για τη σωστή διαβίωση των οργανισμών μας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
γενικοτερα ειμαι της αποψης να κραταμε χωριστα οργανισμους απο διαφορετικα συστηματα. υπο προυποθεσεις και με προσοχη σιγουρα καποια πραγματα παρακαμπτονται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη jocker
jocker Ο χρήστης jocker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

[QUOTE=stelios816;687912]πρωφανος η ερωτηση σου ειναι ρητορικη ετσι δεν θα το κανεις?

Αυστηρά προς ενημέρωση & προς αποφυγή παρεξηγήσεων ένας από τους λόγους που άνοιξα το θέμα ήταν η "απορία" με κατάστημα του είδους όπου ρωτούσα τον υπεύθυνο (υποθετικά) για ποιο λόγο να μη στηθεί ένα ενυδρείο τροπικό με ζωντανή άμμο,βράχο & νερό από τη δική μας θάλασσα κατεβάζοντας την αλατότητα & αφήνοντας το να τρέχει για να "κάτσει" η βιολογία & αρκετά αργότερα να έμπαιναν μόνο τροπικοί οργανισμοί & οι αλλαγές να γίνονταν με απιονισμένο ή όσμωσης προσθήκη αλατιού κ.τ.λ. τις γνωστές ρουτίνες του τροπικού δηλαδή και η απάντηση που έπαιρνα ήταν πως απλά δεν γίνεται χωρίς αιτιολόγηση.Με αφορμή αυτό ξεκίνησα την αναζήτηση πληροφοριών είτε από αρθρογραφία (φυσικά εκεί δεν περιμένω κανένα επίσημο άρθρο που να λέει "βάλτε Τροπικά με Μεσογειακά" αλλά σύγκριση παραμέτρων νερού & γενικότερα βιοτόπου) είτε από εμπειρίες συνχομπιστών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-12, 11:53
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

σου εκανε μια μικρη αναλυση ο πανος αλλα ειναι τοση πολλοι οι λογοι που απλα δεν γραφονται
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-12, 12:52
Το avatar του χρήστη jocker
jocker Ο χρήστης jocker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
σου εκανε μια μικρη αναλυση ο πανος αλλα ειναι τοση πολλοι οι λογοι που απλα δεν γραφονται
Φίλε stelios816 το κατανοώ ότι οι λόγοι ίσως να είναι πάρα πολλοί αλλά θα σε παρακαλούσα αν γνωρίζεις περισσότερα από τα παραπάνω γραφόμενα & έχεις χρόνο ανέφερε μερικά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-12, 23:08
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

κοίταξε έτσι όπως το θέτεις φυσικά και μπορείς να βάλεις δικιά μας άμμο με δικό μας βράχο και να κάνεις αλλαγές συνεχώς με νερό από την δικιά μας θάλασσα και σε όλο αυτό να έχεις μόνο τροπικά ψάρια και ότι άλλο θέλεις απλά η δικιά μας άμμος δεν θα σου κρατάσει σωστά τα επίπεδα της σκληρότητα του νερού και ο δικός μας βράχο δεν είναι τόσο πορώδης(θα πρέπει να ψάξεις για να βρεις μέρος με πορώση κομμάτια) όσο ο βράχος που θα αγοράσεις για τροπικό(αν και έχω δει να πουλάνε κάτι τροπικούς μούρλια)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-12, 16:15
Το avatar του χρήστη jocker
jocker Ο χρήστης jocker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sammy Εμφάνιση μηνυμάτων
(αν και έχω δει να πουλάνε κάτι τροπικούς μούρλια)
Δεν έχεις κι άδικο...
-------------------------
Μία από τις βασικές απορίες λύθηκε λοιπόν & το λέω αυτό γιατί θέλω να ξέρω όσον αφορά διάφορα καταστήματα πότε τίθεται εμπορικό θέμα & πότε όχι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jocker : 03-09-12 στις 16:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-12, 16:54
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Νομίζω το να πάρεις βράχο μεσογειακό ζωντανό, εμπεριέχει τους ίδιους κινδύνους με το να βάλεις μεσογειακό ψάρι (απο άποψη παρασίτων, ασθενειών κλπ) Παρ όλα αυτά ξερω πολύ κόσμο που τα έχει μπερδέψει, και προσωπικά δεν είμαι κατά του μπερδέματος, αρκεί να μην ξανα αφήσεις τους μεσογειακούς οργανισμούς στην θάλασσα..
Θεωρώ μικρό το ενδεχόμενο να υπάρξει πρόβλημα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-12, 20:54
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

[QUOTE=Kotsos; αρκεί να μην ξανα αφήσεις τους μεσογειακούς οργανισμούς στην θάλασσα..
[/QUOTE]

Γιατί να μην ξανα αφήσει τους οργανισμούς πίσω στη θάλασσα δλδ αν πάρει ένα ωραίο κομμάτι βράχο με αρκετές τρύπες και μέσα στις τρύπες κατοικούσαν καβουράκια τα οποία έκαναν την εμφάνισή τους στο ενυδρείο να μην τα επέστρεφε στη θάλασσα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Γιατί αν έρθουν σε επαφή με τροπικά είδη, υπάρχει η περίπτωση να κολήσουν κάποιο άγνωστο τροπικό παράσιτο, ή οτιδήποτε, το οποίο να τουμπάρει την μεσόγειο..
Τραβηγμένο, αλλα εχει γίνει σε λίμνες και ποτάμια, μετά την εισαγωγή κάποιου είδους, το οποίο ξεκλήρησε τα ιθαγενή ψάρια..

Τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, ας μείνει στο ενυδρείο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-13, 21:09
moyrik Ο χρήστης moyrik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2013
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

γεια σας παιδιά !!! διάβασα και είπα να σας πω το τι έχω κάνει εγώ... μένω αλεξανδρούπολη και έχω διπλα θάλασσα. έχω ένα ενυδρείο 244 l και έχω μέσα ζωντανό βράχο αγορασμένο "αεραγονιτι" και βάζω μέσα νερό από την θάλασσα μας.. μέσα έχω κλόουν μπλε tank και αλλα ψαράκια από pet shop. έβαλα μέσα και δυο χάνους και γαρίδες. θερμοκρασία 26-27 βαθμούς. κανένα ψάρι δεν μου ψόφησε και ειλικρινά όλα ήταν πολύ χαρούμενα δεν μου αρρώστησαν ποτε!!!το μονο πρόβλημα που έχω είναι ότι βγάζουν μερικοί βράχοι φύκια.. ψάχνω να βρω πως θα λύσω και αυτό το θέμα...παλιότερα που έβαζα a/ο με αλάτια τα ψαράκια δεν ήταν χαρούμενα όπως τώρα .... μάλλον φταίει οι μικροοργανισμοί που έχει το θαλασσινό νερό μας. ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-13, 21:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
¶νοιξε ένα θέμα να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-13, 22:09
moyrik Ο χρήστης moyrik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2013
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή


pic hosting
free image hosting
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-13, 23:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!!
ο κλεόβουλος εννοούσε να ανοίξεις ένα εντελώς καινούργιο θέμα , δηλαδή, θα πας στην αρχή του φόρουμ, θα βρεις την κατηγορία "θαλασσινό νερό", θα διαλέξεις "τα θαλασσινά μας ενυδρεία", θα πατήσεις "new thread" πάνω αριστερά και θα κάνεις την παρουσίασή σου, αφού διαβάσεις και κάποιες πληροφορίες που πρέπει να δώσεις.
γιατί εδώ που γράφεις αφορά μια συζήτηση άλλου περιεχομένου από την παρουσίαση των ενυδρείων.
σε περιμένουμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-13, 00:31
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Φυκια ή διατομικη αλγη βγαζεις?
Το νερο το ριχνεις χωρις να το αραιωσεις με α.ο?
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-13, 21:57
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

παντως και γω 4 μηνες τωρα δεν εχω καποιο θεμα απο την μιξη με αλατοτητα 1026 και θερμοκρασια 24-25.πιστευω οτι καποια ειδη ειναι συμβατα λογω συγγενειας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για τροπικά ψάρια... GrGeorgios Αρχάριοι γλυκού νερού 8 08-10-10 12:52
Τροπικό δάσος Βροχής mixalis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 7 28-09-08 21:18
Χρυσόψαρα σε τροπικό? Filippos Χρυσόψαρα 7 07-06-04 13:14
Νέο τροπικό ενυδρείο Vlachos Stamatis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 10-03-04 09:03
Χρυσόψαρα με τροπικά; giannis1976 Χρυσόψαρα 1 24-01-04 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07089 seconds with 15 queries