Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-06, 10:59
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή 15 μέρες μετά τον γάμο?? ήρθαν και τα πρώτα αυγά (Σκαλαρια)

Το σπίτι τους είναι το Carrefure 120L. Επιλογή της μαμάς να ακπυμπήσει τα αυγά το ςσωτερικό φίλτρο βέβαια και μάλιστα 5 cm πάνω από τίς γρίλιες εισαγωγής του νερού.!!!! Τσακωμοί με τα άλλα ψάρια αλλο τπτ. Το πλήθος των αυγών είναι περίπου 50 - 60. Νομίζω ότι το τρίτο σκαλάρι που έχω μέσα έχει φάει αρκετά με ηρωικές προσπάθειες αφού οι γονείς το ταράζουν στα τσιμπήματα.
Αν και δεν περιμένω να επιζήσεο κανένα από αυτήν την γέννα λόγω ύπαρξης άλλων ψαριώνέχω μερικές ερωτήσεις.

1.- τα αυγά εμφανίσθηκαν χθες το βραδυ. Τι χρώμα έχουν τα γονιμοποιημένα? Υπάρχουν διαφανή και άσπρα.

2.- Εάν βγουν ψαράκια δεν θα τα ρουφήξει το φίλτρο? είναι λίγο πιο πανω από την είσοδο του. Μπορώ να τα μεταφέρω, ενοείτες το φίλτρο δεν μεταφέρεται.
3.- Να προσπαθήσω να βγάλω τα άλλα ψάρια φοβάμαι μήπως τρομάξουν και τα φάνε τα ίδια τα αυγά τους. Είναι πολύ προστατευτικά και επιθετικά πάντως.
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-06, 11:27
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα γονιμοποιημένα λογικά καφετίζουν λίγο την δεύτερη μέρα δηλαδή σήμερα. Αν βγούν ψαράκια κάποια μπορεί να τα ρουφήξει το φίλτρο αλλά μεταφορά δεν θα σου πρότεινα διότι είναι πολύ ευαίσθητα. τώρα αν μπορείς να βγάλεις τα υπόλοιπα ψάρια χωρίς να στρεσάρεις πολύ τα σκαλάρια? είναι όμως δύσκολο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-06, 13:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Το μόνο που μπορείς να κάνεις, μιας και είναι η πρώτη τους γέννα, είναι να τα αφήσεις στην ησυχία τους. Έτσι μπορούν να αποκτήσουν την εμπειρία για τις επόμενές τους γέννες. Όπως τα περιγράφεις, προστατεύουν πολύ καλά τα αυγά τους και γενικά τα πάνε καλά για καινούριους γονείς.

Απλά την επόμενη φορά, αν θέλεις να κρατήσεις τα μικρά, να είσαι πιο προετοιμασμένος (ενυδρείο μόνο για το ζευγάρι, προετοιμασία καλλιεργειών για τα μωρά, κλπ).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-08-06, 15:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ασπρα ειναι τα χαλασμενα.
Γενικα μην σε προβληματιζει η μεταφορα των αυγων/μικρων
Τα αναλαμβανουν οι γονεις αυτά, οταν βεβαια δεν υπαρχουν αλλα ψαρια στο ενυδρειο....
Την επομενη φορα θα ξερεις..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-08-06, 23:39
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Γυρνώντας από την εργασία μου, δεν υπήρχε ούτε ένα αβγό. Οι γονεις βέβαια είναι κοντά στη θέση που υπήρχαν τα αβγά. Όπως είπατε την επόμενη φορά (αλήθεια πότε περίπου θα είναι έτοιμα πάλι? κάθε πότε γεννάνε? ) θά είμαι πιο έτοιμος και αυτά πιο έμπειρα. λέω να τα μεταφέρω στο 96λιτρο της Μ&Α που έχω μόνα τους και να τα αφήσω εκει να ζευγαρώσουν. Δεν ξέρω εάν προλάβει να έρθει και η Α/Ο για να έχω και πιο μαλακό νερό για περισσότερα ποσσοστά γονιμοποίησης.
Σας αευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον σας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-06, 09:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μπορεί να ξαναζευγαρώσουν σε 2 εβδομάδες (ή και πιο σύντομα) αναλόγως την φυσική τους κατάσταση. Οπότε άρχισε να ετοιμάζεις το 96λιτρο!

* Τις οσμώσεις θα τις έχουμε κατα πάσα πιθανότητα τον Σεπτέμβριο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-06, 09:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και χωρίς Α.Ο. μην ανχώνεσε!!!! Βάλτα στο 96λιτρο το οποίο ελπίζω να είναι στρωμένο ή βάλε υλικό από στρωμένο ενυδρείο αν δεν!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-06, 10:48
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο.
PascM είναι στρωμένο και έχει και πολλά φυτά, Είναι το ενυδρείο που χρησημοποίησα για γεννήστρα στα COLLISA LALIA. Θα μεταφέρω να 2 μικρά που κατάφεραν να επιβιώσουν με τα γκάπυς, θα το καθαρίσω και θα συμπληρώσω νερό και πιστεύω είναι οκ. Μέσα υπάρχει και αρκετή ποσσότητα java moss που μαλον καλό θα κανει. Το μόνο που θα κυτάξω να αγοράσω η αν υπάρχει κανα κλάδεμα, κανά φυτό πλατύφυλλο μπας και γεννήσου εκεί και όχο σε κανα φ'ιλτρο πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-06, 11:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν έχεις ανούμπια κάνει αλλά αν θέλεις την αποψή μου δοκιμασμένα τους αρέσει το σπαθίφυλο! Κάπως έτσι λέγετε τελος πάντον που το βρίσκεις στα ανθοπωλεία και έχει κόστος 2-3 ευρώ και στην ουσία πρόκειται για φυτό το οποίο ζεί μεσα στο νερό και όχι σε γλάστρα, με καλή προετοιμασία (καθαρισμό) είναι άψογο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-06, 11:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολύ καλές επιλογές είναι τα Echinodorus sp. και οι ρίζες mopani τοποθετημένες με σχεδόν κατακόρυφη κλίση.
Όμως, τα σκαλάρια θα αποθέσουν τα αυγά τους όπου τους αρέσει περισσότερο (αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις τους - ασφάλεια, καλή κυκλοφορία νερού, να προσφέρει καλή κάλυψη, κλπ). Μπορεί να τους προσφέρεις πάρα πολλές επιλογές και αυτά να τα αποθέσουν και πάλι στο μπαστούνι ή στο εσωτερικό φίλτρο!
Πάντως, όσα περισσότερα σημεία τους δώσεις, τόσο καλύτερες πιθανότητες έχεις να επιλέξουν κάποιο από αυτά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-08-06, 15:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Χτες το πρωι αποφασισαν να αφησουν καμμια 150 ρια αυγα πανω σε μια valisneria gigantea....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-08-06, 23:47
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Τελικά το ζευγάρι θα μεταφερθεί στην κρεβατοκάμαρα στο ενυδρείο που είναι τα ζωοτόκα και αυτά θα πανε στη γεννήστρα που είναι το Collisa lalia αφού συντηρηθεί πρώτα και αραιώσει από το δάσος που είναι τώρα. Ο λόγος είναι ότι αυτό της κρεβατοκάμαρας έχει χαλαζιακό χαλίκι και δεν ανεβάζει το ph. μου είναι πιο εύκολο να παρω μερικές ρίζες από το άλλο και να βάλω και μια ρίζα μοπανι, παρά να μπαινω στη διαδικασία βγάζε χαλίκι κ.τ.λ..
Όσον αφορά τώρα τα φυτά που μου προτείνετε, εάν υπάρχουν κλαδέματα ευχαρίστως να έρθω να παρω μερικά, μόνο απαντήστε παρακαλώ αλιώς να παώ να αγοράσω.
Και πάλι σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-08-06, 12:00
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μια άλλη λύση λύση είναι να βάλεις ένα πλαστικό φυτό ή κομμάτι πλαστικού πχ. από συσκευασία παγωτού και να το στερεώσεις για έχουν μια λεία επιφάνεια να αφήσουν τα αυγά και ίσως να αποφύγουν το φίλτρο. ¶σε που μπορείς να το μεταφέρεις αν θες. Εμένα τώρα διάλεξαν παρά τα φυτά (που είχα και αληθινά και ένα πλαστικό amazon sword για την γέννα) την επιφάνεια του Algae-Magnet μου ο οποίος είναι χρώματος μπεζ και λείος στα πλαϊνά, τουλάχιστον αν ήταν κοντά στο φίλτρο θα τον μετακινούσα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-10-06, 00:20
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Και μετά από 2 μήνες προσπάθειας και αρκετές αποτυχημένες γέννες (7), επιτέλους σήμερα είδα ένα σμήνος από κατι μικρά ζωίφια να ταλαιπωρούν το ζέυγος κοντά στην επιφάνεια του νερού. Δεν θα περιγράψω σε αυτήν την φάση την στοργικότητα των γονιών και την ταλαιπωρία να τα προσέχουν.
Μερικές ερωτήσεις έχω μπας και καταφέρω να δω μερικά από αυτά να μεγαλώνουν.
1.- Λόγω ατυχήματος με τις αρτέμιες JBL δεν μου βγήκαν ακόμη μετά από48 ώρες εάν ξέρει καποιος κάτι για τις συγκεκριμένες γιατί επείγομαι για ζωντανή τροφή. Να αναφέρω εδώ ότι τις έχω βάλει σε 1 λιτρο νερό με έξι κουταλιές (το κουταλάκι εμπεριέχεται στη συσκεβασία) αλάτι πάλι της JBL.

2.- Τώρα ταίζω με την SERA micron Που μου έχει μείνει από προηγούμενη γέννα των collisa lalia. Είναι καλή προτείνετε κάποια άλλη? η και κάποια άλλη?

Το ενυδρείο που φιλοξενεί την οικογένεια πλέον δεν ξέρω για πόσο ακόμα βέβαια θα παραμείνει οικογένεια, είναι το εξής:

96 L της M & A.

Φίλτρο τύπου Αμβούργου και ένα HYDOR 300/L εξωτερικό. Μία ερώτηση εδώ εάν μπορώ να αφαιρέσω το εξωτερικό και να βάλω μόνο ένα κυκλοφορητή στο Αμβούργου. Η είσοδος του HYDOR είναι πίσω από το σφουγγάρι σαν κυκλοφορητής δηλαδή και η έξοδος μπροστά από το σφουγγάρι για κανά μήνα περίπου. Πρόλαβε να αποικήσει το σφουγγάρι?

Υπόστρωμα τίποτα σκέτη γυάλα.

Διακόσμηση μία ρίζα μοπάνι και μία πέτρα με java moss, και καλσον με τύρφη και αρκετή καφέ άλγη στην πίσω πλευρά λόγου του ότι είναι ο φωτισμός εκεί.

Φωτισμός 2 λάμπες των 18W και μία 11W η οποία παραμένει ανοικτή και την νύκτα.

Περιμένω συμβουλές σας και σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Υ.Γ. είναι η 8η γέννα αυτή. Φωτό θα ανεβάσω μόλις προμηθευτώ καινούργια ψηφιακή γιατί αυτή πυ έχω αν και είνα 5,2 megapixels βγάζει καλές φωτό μόνο σε εξωτερικούς χώρους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-06, 09:03
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Μicroworms δεν εχεις Νικο? Δεν σου εκατσε η καλλιεργεια που σου εδωσα?
Χρειαζεσαι αμεσα αρτεμια... ολα τα υπολοιπα ειναι απλα υποκαταστατα.
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-10-06, 16:47
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Προέχει πάνω απ' όλα η σωστή διατροφή των νεογνών.
Μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε στο Σύλλογο για να σου δώσω μια καλλιέργεια microworms να έχεις να ταΐζεις μέχρι να λύσεις το πρόβλημα με τις αρτέμιες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-10-06, 17:58
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παίδες. Αύριο λογικά θα έχω Αρτέμιες αγόρασα τλς SERA και αποδεδειγμένα βαίνουν, έχω βάλει ήδη.
Εάν κάτι δεν πάει καλά στα υπόλοιπα που έχω γράψει παρακαλώ τις παρατηρήσεις σας και πάλι ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-10-06, 18:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ελα κοκκορι.....εισαι οκ,και ολα θα πανε καλα..καλη συνεχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-10-06, 00:18
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Ευχαριστώ θείο!!!
Το εύχομαι. Έχω και πολύ καλή βοήθεια βέβαια απο τον Σωτήρη και τις μισές Κυκλάδες βλέπε Σώζα και όχι μόνο.
Σας ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-06, 16:27
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Και μετά από πολλές ανεπιτυχεις προσπάθειες επιτέλους το ζευγάρι κατάφερε να μεγαλώσει μερικά παιδάκια του. Τα μωρά είναι τώρα 13 ημερών που κολυμπάνε ελέυθερα και χαίρουν άκρας υγείας.
Η ερώτηση τώρα είναι εάν θα επιζήσουν από εδώ και πέρα γιατί το ζευγάρι
"νταυραντισμένο" από ότι φαίνεται και από την μέχρι τώρα πορεία του ( κάθε 16 μέρες από τον Αυγουστο γεννάνε αυγά) καθαρίζει το γνωστό σημείο εναποθεσης των αυγών του. Λογικά μέχρι να κλείσει το φως θα αερίζουν πάλι τα φρέσκα αυγά τους.
τα μικρά είναι καμιά 30-40ριά και δεν υπάρχει περίπτωση μεταφοράς τους. Υπάρχει μόνο ένα 12λιτρο διαθέσιμο που το έχω για καραντίνα.
Το ενυδρείο που φιλοξενείται τώρα η οικογένεια είναι 96 λίτρα καθαρά χωρίς κάποιο άλλο είδος ψαριού μέσα.
Η ερώτηση είναι εάν θα τα φάνε οι γονείς τα μικρά τους που με αρκετό κόπο τα μεγάλωσαν έως τώρα.

Edit: H διαδικασία της εναπόθεσης και γονιμιποίησης των αυγώ ξεκίνησε!!!!
Αντε να δούμε τι θα βρέξει και τι θα κατεβάσει. πάντως τώρα τα βλέπω όλα!!! Αφήνει η θηλυκιά τα αυγά, περνάει ο αρσενικός τα γονιμοποιεί και
ενδιάμεσα τους τα ζουζούνια να κολυμπάνε και να τους ενοχλούν, ευτυχώς ακόμα δεν κατάπιαν κανένα ακόμα. Είδωμεν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKORAS : 15-11-06 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-11-06, 01:17
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κανονικά, δεν πρέπει να τα φάνε εκτός αν θεωρηθούν απειλή για την επόμενη γέννα... πράγμα απίθανο για ψάρια 15 ημερών. Το σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα έχουν ελάχιστες πιθανότητες να ζήσουν μέχρι την ενηλικίωση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-11-06, 04:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το σχεδόν σιγουρο ειναι οτι τα μικρα των 15 ημερων θα θεωρήσουν μεζέ τις ουρές μολις σκάσουν.
Το φυσιολογικο ειναι οταν επωαστουν αυγά με γονεις να ανασταλουν οι γέννες για τουλαχιστον 2 μήνες.
Αφου αυτό δεν εγινε, μιλάμε με πιθανότητες για το τι θα γινει στη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-06, 17:13
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Τα αυγά τέλος. Μάλον πρόσφεραν οι γονείς στα παιδιά τους ένα θρεπτικότατο γεύμα μετά από άλλη μία ευχάριστη για αυτούς ερωτική συνεύρεση.
τα μωρά μεγαλώνουν φυσιολογικά πιστεύω αφού δεν είχα αντίστοιχη εμπειρία στο παρελθόν, και στα μεγαλύτερα από αυτά φαίνονται πλέον οι κεραίες τους και τα πάνω κάτω πτερύγια παίρνουν το χαρακτηριστικό σχήμα του είδους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-06, 21:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα πρέπει να ετοιμάσεις συντομότατα ενυδρείο για τα μικρά ή δωρεές σε μέλη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-06, 17:24
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Είναι πλέον 27 ημερών τα μικρά και έχουν πάρει και την κανονική μορφή τους.
Οι γονείς είναι παραπάνω απο καλοί στο σημείο να αφήνουν τα μικρά να τους τρώνε τα πτερύγια τους.
Μόνιμα είναι 5 -6 μικρά στο κάθε ψάρι και τους τσιμπάνε. Ήδη από τη θηλυκιά λείπει ενα κομάτι από την ουρά της.
Και από πλευρά τους δεν γίνεται κάποια κίνηση να τα διώξουν από πάνω τους, μερικές φορές μόνο τα τσιμπούν πιο δυνατά αυτά να τραβιούνται πιο πέρα.
Σε μερικές μερες δεν θα υπάρχουν οι γονείς εάν συμεχίσουν έτσι τα μικρά.
Τα λυπάμαι όπως τα βλέπω αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο ενυδρείο.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι δώσα κάτι γκάπυς και 1 μόλυ και μεταφέρω το ζεύγος εκεί.
Προτείνετε κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-06, 18:04
Το avatar του χρήστη binational
binational Ο χρήστης binational δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Περιοχή: N. Σμύρνη
Μηνύματα: 194
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην binational
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι δώσα κάτι γκάπυς και 1 μόλυ και μεταφέρω το ζεύγος εκεί.
Προτείνετε κάτι άλλο?
Αχ ... τα καημένα τα ζωοτόκα ... όλο αυτά την πληρώνουν ...

Εγώ παντός αυτό έκανα απ' ότι ξέρεις με τα gourami ...

Ας απαντήσουν οι ποιο έμπειροι στο αν είναι αναγκαίο η εάν είναι φάση που θα τους περάσει ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-06, 21:11
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είναι φάση που θα τους περάσει αλλά να ξέρεις ότι κάποια στιγμή (πολύ σύντομα) οι γονείς θα ετοιμαστούν για νέα γέννα. Οπότε ένα δεύτερο ενυδρείο επιβάλλεται αν θέλεις να κρατήσεις τα μικρά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-11-06, 01:24
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι φάση που θα τους περάσει αλλά να ξέρεις ότι κάποια στιγμή (πολύ σύντομα) οι γονείς θα ετοιμαστούν για νέα γέννα. Οπότε ένα δεύτερο ενυδρείο επιβάλλεται αν θέλεις να κρατήσεις τα μικρά.
Θα περιμένω και αύριο εάν δεν τους περάσει λογικά θα πρέπει να να βάλω πηδάλιο αντι για ουρά στη θηλυκιά διότι δεν θα έχει μείνει τπτ.

Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να ελευθερωθεί το ενυδρείο.
Γιώργο δεν μιλάμε για δεύτερο αν χρειαστεί και άλλο θα μιλάμε για έκτο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-11-06, 10:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μικρα να τρωνε την ουρα σε τοσο μεγαλο βαθμο πρωτη φορα το ακουω.
Για τσεκαρε αμμωνειες γιατι πιο πολυ για fin-rot το κοβω...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-12-06, 01:52
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ΝΗ3 0
Ν02 0
Ν03 5 προχθεσινή μέτρηση
Αν το για fin-rot προήλθε με τέτοιες συνθήκες τι να πω.
Πάντως σήμερα είναι πιο ήρεμα μόνο 2 μικρά ασχολούνται με την ουρά της μαμάς τους τουλάχιστον ρην ώρα που τα παρακολουθούσα εγώ. Πιστεύω να τους περάσει γρήγορα αυτή λόξα και να βρολυν κάποιο πιο ήπιο τρόπο να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους που τα έφεραν στη ζωή!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10337 seconds with 14 queries