Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-11, 19:10
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή Αντιχλώριο και βακτήρια σε αλλαγές νερού

Γεια χαρα σε ολους!

Μια ερωτηση...
Στις εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι απαραιτητο να βαζω αντιχλωριο και βακτηρια?
Το νερο μου ειναι απο φιλτρο Α/Ο, του οποιου τα προφιλτρα ανθρακα αφαιρουν χλωριο και μεταλα (θεωρητικα τουλαχιστον...) οποτε ποιος ο λογος να βαζω αντιχλωριο?
Της τετρα αυτο που βαζω εγω εχει και καποιες βιταμινες και καποια στοιχεια που λεει οτι βοηθουν τα ψαρια και τα βακτηρια απ'την αλλη...αξιζει να το βαζω για αυτα ή οχι?εσεις τι κανετε?
Βακτηρια τωρα υπαρχουν αρκετα σε ενα στρωμενο ενυδρειο (στο φιλτρο του, στο υποστρωμα κλπ)οποτε δεν το βρισκω απαραιτητο να βαζω καθε φορα που κανω μερικη αλλαγη νερου...και τουλαχιστον οπως την κανω εγω...το φρεσκο νερο που μπαινει μεσα στο ενυδρειο βρισκεται ηδη στην ιδια θερμοκρασια οποτε δεν σκοτωνει ας πουμε τα βακτηρια που υπαρχουν στο ενυδρειο.
ασε που αν εβαζα κρυο νερο βρυσης θα σκοτωνα και τα ψαρια σιγα σιγα ουτως ή αλλως...
τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-11, 19:15
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Αν το ενυδρειο δουλευει καποιους μηνες θεωρητικα εχεις (εχεις ομως??) στρωμενο φιλτρο οποτε βακτηρια ειναι περιττα....το αντιχλωριο απο την αλλη κακο δεν κανει και ας βαζεις νερο απο οσμοση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-11, 19:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι το φιλτρο ειναι στρωμενο κανονικα.ουτε αμμωνιες ουτε τιποτα.
ωραια καπως ετσι το σκεφτομουν κι εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-11, 22:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα σε ολους!

Μια ερωτηση...
Στις εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι απαραιτητο να βαζω αντιχλωριο και βακτηρια?
Το νερο μου ειναι απο φιλτρο Α/Ο, του οποιου τα προφιλτρα ανθρακα αφαιρουν χλωριο και μεταλα (θεωρητικα τουλαχιστον...) οποτε ποιος ο λογος να βαζω αντιχλωριο?
Της τετρα αυτο που βαζω εγω εχει και καποιες βιταμινες και καποια στοιχεια που λεει οτι βοηθουν τα ψαρια και τα βακτηρια απ'την αλλη...αξιζει να το βαζω για αυτα ή οχι?εσεις τι κανετε?
Βακτηρια τωρα υπαρχουν αρκετα σε ενα στρωμενο ενυδρειο (στο φιλτρο του, στο υποστρωμα κλπ)οποτε δεν το βρισκω απαραιτητο να βαζω καθε φορα που κανω μερικη αλλαγη νερου...και τουλαχιστον οπως την κανω εγω...το φρεσκο νερο που μπαινει μεσα στο ενυδρειο βρισκεται ηδη στην ιδια θερμοκρασια οποτε δεν σκοτωνει ας πουμε τα βακτηρια που υπαρχουν στο ενυδρειο.
ασε που αν εβαζα κρυο νερο βρυσης θα σκοτωνα και τα ψαρια σιγα σιγα ουτως ή αλλως...
τι λετε?
Αν βαζεις 100% ΑΟ δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

Βεβαια πρεπει να εισαι σιγουρος οτι τα προφιλτρα σου δεν εχουν "ληξει" και περναει χλωριο (κατι που θα καταστρεφε και την μεμβρανη πολυ συντομα).
Πρεπει να μαθεις για ποσα λιτρα επαρκουν να φιλτραρουν τα προφιλτρα σου, και να υπολογιζεις ποσα λιτρα εχουν μπει στην εισοδο των προφιλτρων και να τα αλλαζεις εγκαιρα.

Βακτηρια σε ενα σωστο ενυδρειο δεν χρειαζονται.


Αυτο που χρειαζεται ειναι ισως η προσθεση μεταλικων αλατων, σε ποσοτητα αναλογα τα ψαρια, οπως και ιχνοστοιχειων.
Παιζει ρολο και η ηλικια των ψαριων. Ακομα και τα ψαρια που μπορουν να ζουν σε 100% ΑΟ, σε νεαρη ηλικια χρειαζονται μεταλα για την σωστη αναπτυξη του σκελετου τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-11, 23:00
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

συμφωνω με τον delta66, επισης αν το αντιχλωριο που χρησιμοποιεις γραφει οτι περιεχει ουσιες (πχ αλοη) που κανουν καλο στο δερμα των ψαριων βαζε, αν ειναι σκετο αντιχλωριο πετας τα χρηματα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-11, 08:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

delta το νερο που βαζω δεν ειναι 100% απο Α/Ο.ειναι 50-50 Α/Ο και προφιλτραρισμενο (εσυ μου τα'χεις μαθει αυτα!).οποτε χλωριο δεν παιζει γενικως στη συνολικη ποσοτητα.εχω φτιαξει ενα excel και προσθετω τα λιτρα που βγαζουν τα προφιλτρα ετσι ωστε να ξερω ποτε ειναι η ωρα για αλλαγη.αλατα δεν χρειαζονται υποθετω αφου βαζω μισο μισο.
Δημητρη το αντιχλωριο ειναι το aqua safe της tetra το οποιο λεει πως εχει κατι βιταμινες κλπ που κανουν καλο στα ψαρια, στις μεβρανες τους κλπ.οποτε λεω να το συνεχισω.
βακτηρια τελος!θα κρατησω το μπουκαλακι που εχω για ωρα αναγκης...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-11, 08:50
mac32 Ο χρήστης mac32 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2011
Περιοχή: Εύοσμος Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

από τη στιγμη που βάζεις 50-50 όσμωση και βρύσης καλό είναι να προσθέτεις αντιχλωριο για τα λίτρα του νερού της βρύσης. Στην τελική αφού δεν κάνει κακό μόνο καλό μπορεί να σου κάνει. Αν πάρεις και το prime της seachem τότε η ποσότητα αντιχλωρίου θα είναι αμελητέα (από άποψη κόστους). Βακτήρια σε στρωμένο φίλτρο δεν χρειάζεται αφού είναι πλεονασμός και ίσως και πεταμένα λεφτά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-11, 09:38
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Έτσι και αλλιώς όσα βακτήρια επιπλέον και να ρίξει αν δεν έχουν να φάνε (που δεν θα έχουν) θα ψοφήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-11, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
delta το νερο που βαζω δεν ειναι 100% απο Α/Ο.ειναι 50-50 Α/Ο και προφιλτραρισμενο (εσυ μου τα'χεις μαθει αυτα!).οποτε χλωριο δεν παιζει γενικως στη συνολικη ποσοτητα.εχω φτιαξει ενα excel και προσθετω τα λιτρα που βγαζουν τα προφιλτρα ετσι ωστε να ξερω ποτε ειναι η ωρα για αλλαγη.αλατα δεν χρειαζονται υποθετω αφου βαζω μισο μισο.
Κομπλές
Αφου εχεις aqua safe βαζε μια φορα το μηνα ετσι για τα ματια (μεμβρανη των ψαριων) ή μπορεις να το φυλαξεις για ωρα αναγκης ή καποιο αλλο ενυδρειο (θεος φυλαξει )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mac32 Εμφάνιση μηνυμάτων
από τη στιγμη που βάζεις 50-50 όσμωση και βρύσης καλό είναι να προσθέτεις αντιχλωριο για τα λίτρα του νερού της βρύσης.
Τα 50% βρυσης οπως γραφει ειναι προφιλτραρισμενο, δλδ εχει περασει απο τα προφιλτρα μονο της Οσμωσης και δη του ανθρακα.
Οποτε χλωριο δεν εχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-11, 21:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

χεχεχε....θεος φυλαξει ε?
αν ειχα το χωρο και τα χρηματα θα πηγαινα σε κατι μεγαλυτερο...
θα γινει καποια στιγμη...
τωρα προεχουν αλλα...
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
πόσο αντιχλώριο στην αλλαγή νερού; manolis1976 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 03-02-09 20:01
Βακτήρια και αλλαγές νερού Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-02-08 13:33
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54
Αντιχλώριο - προσθήκη κατά την αλλαγή νερού; Strahos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 21-02-06 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04749 seconds with 13 queries