Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-08, 15:27
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή RΙΟ-180 Εξοπλισμο για μεσογειακο

Καλησπερα σας

Επειδη υπαρχει μια εντονη σκεψη για το συγκεκριμενο set-up θα ηθελα να με ενημερωσετε για μερικα πραγματακια.Διαβαζοντας τα ποστ πηρα μια μυρωδια ...κρυαδα μαλλον για το τι και πως.Οι ερωτησεις ειναι πολλες αλλα οχι του παροντος.

SKIMMER - CHILLER - ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ X ? - REFRACTOMETER

Το αρχικο ερωτημα ειναι το κοστος αγορας(στο περιπου) των παραπανω για τα λιτρα μου καθως και ποσους κυκλοφορητες χ ποσα λ/ω θα χρειαστει?
Συγκεκριμενες προτασεις εταιριων για τον εξοπλισμο θα βοηθησει στο να κανω μια πρωτη γνωριμια με το αλατι.
Δειξτε υπομονη και επιεικια σε εναν καρααρχαριο και ισως μελλοντα αλμυρο.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει μια fix τιμη .

Χονδρικα σε αυτα τα λιτρα , θα σου ελεγα :

1) chiller επωνυμο για 300 λιτρα : 300 ευρω
2) ρεφρακτομετρο : 25 ευρω
3) Κυκλοφορητες : 100 ευρω συνολικα
4) σκιμμερ : 150-250 ευρω για κατι καλο εξωτερικο ωστε να μη σου φαει χωρο
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-08, 22:55
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα Tricky

1) chiller επωνυμο για 300 λιτρα : 300 ευρω
Η αγορα του chiller ειναι μονοδρομος για το μεσογειακο ή μπορει να γινει και με ανεμηστηρακια και eliwell ?Ειναι ικανα να φερουν το νερο σε χαμηλες θερμοκρασιες που εχει το μεσογειακο?
2) ρεφρακτομετρο : 25 ευρω
3) Κυκλοφορητες : 100 ευρω συνολικα
Συνολο οι κυκλοφορητες ποσες φορες τα λιτρα του ενυδρειου θα πρεπει να γυριζουν /ωρα?
4) σκιμμερ : 150-250 ευρω για κατι καλο εξωτερικο ωστε να μη σου φαει χωρο
Ποιες οι διαφορες εσωτερικου και εξωτερικου καθως και τα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα αυτων(καλυτερη αποδοση,θορυβος κλπ.)Απ'οτι διαβαζω προτεινεις deltec mce 600 για τον οποιο εχει και καδο χημικου φιλτρου.ποια η χρηση του?
Συγγνωμη για την ανακριση απλα θελω να κατανοησω καλυτερα μηχανηματα και λειτουργιες που δεν γνωριζω ωστε να κανω σωστη επιλογη εξοπλισμου και να δω τελικα αν θα μπορεσω.

Εμεις οι μικροι ειμαστε ολο ερωτησεις....

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-08, 09:24
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν και δεν ειχα μεσογειακο ενυδρειο , φοβαμαι πως οι ανεμιστηρες δεν θα σε καλυψουν ...μετα βιας κρατουν τροπικο ενυδρειο και η εξατμιση ειναι τεραστια.

Ενα ανετο chiller χρειαζεται.

H κυκλοφορια μην σε προβληματιζει ..τη βλεπεις/φτιαχνεις και στην πορεια αναλογα με τα ζωντανα σου.

Τα εξωτερικα σκιμερ απλα δεν τρωνε χωρο στο main tank ...
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-08, 15:30
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Προς το παρον το chiller μενει στα υποψιν και λογω καιρου αλλα και λογω οτι σκεφτομαι να βαλω a/c μιας και υπαρχουν και αλλα ενυδρεια στο χωρο.
Οσον αφορα το skimmer απο τα ποστ που εχω διαβασει οι περισσοτεροι διαλεγουν το deltec mch 600 και μαλλον θα καταληξω εκει.Τωρα στο θεμα κυκλοφορητες η αρχικη μου απορια υπαρχει ακομα στα λιτρα του ενυδρειου που θα πρεπει να γυριζουν.Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ρωτησω αν ο ογκος και η θεση του ζβ στο ενυδρειο εχει να κανει και με το σημειο καθως και με την ενταση λ/ω των κυκλοφορητων που θα μπουν?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-08, 15:32
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα σας
Εχοντας καταληξει με skimmer-stream-refractometer υπαρχει κατι αλλο για το οποιο θα πρεπει να προμηθευτω για να κανω το πρωτο βημα.
Ευχαριστω

Υ.Γ.Παιδια το θεμα το εχω παρει πολυ στα σοβαρα και πραγματικα ενδιαφερομαι για οποιαδηποτε πληροφορια-συμβουλη-εμπειρια που θα μου φανει χρησιμη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-08, 00:09
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα σας και παλι..

Εδω και μια βδομαδα εχει φυγει η παραγγελια μου για την μεσογειακη βουτια στα βαθια.Τελος αυτης η αρχη της επομενης παραλαμβανω τον εξης εξοπλισμο.

Deltec MCH 600
2XTunze 6025
Sechem matrixcarbon 2000ml
Seachem Phosguard 2000ml

Εχω ηδη στα χερια μου ενα ρεφρακτομετρο με το οποιο εκανα και τις πρωτες μετρησεις απο την περιοχη που μελλοντικα θα γινει η συλλογη του βραχου και των οργανισμων.

οι μετρησεις εγιναν Κυριακη πρωι 2μ απο την ακτη και ειχαμε

Αλατοτητα 1032
PH 8.45
KH 7
Θερμικρασια 12C(20εκ αποΕπιφανεια)

Η κρυαδα του νερου μου επεισε για την αναγκαιοτητα του chiller πραγμα που ηθελα να αποφυγω λογο κοστους κτησης και χρησης(βλεπε ΔΕΗ).Η θερμοκρασια δωματιου ειναι γυρω στους 22C το χειμωνα και 32C το καλοκαιρι.Το ερωτημα ειναι τι θα πρεπει να κοιταξω για την σωστη επιλογη ενος ψυκτικου μηχανηματος για τα λιτρα μου rio 180,ωστε να εχω την επιθυμητη θερμοκρασια χειμωνα-καλοκαιρι.Ανοιχτος σε Προτασεις -υποδειξεις-προτροπες για την αγορα θα βοηθουσε πολυ.

Ενα δευτερο ερωτημα ειναι για την κατασκευη της βασης που θα χρειαστω για την τοποθετηση του βραχου-βραχακια.Εχω διαβασει οτι καλο ειναι για πολλους και διαφορους λογους ο βραχος να "παταει" στο υποστωμα το λιγοτερο δυνατο.Και εδω πληροφοριες οπως και φωτογραφιες αν υπαρχουν θα ηταν χρησιμες για τον τροπο κατασκευης οπως και για την αντοχη και την σταθεροτητα του.Οι περισσοτεροι εχετε σωλhνες pvc απ'οτι διαβαζω,Υπαρχει και αλλη προταση-λυση?Τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Ευχαριστω
Μικρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-08, 08:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχω μετρήσει θερμοκρασία το καλοκαίρι σε βάθος από 0 έως 6 μέτρων και ήταν γύρω στους 24-25 C. Οπωσδήποτε θέλεις chiller λοιπόν να κατεβάσεις από 32+ γιατί αν η θερμοκρασία είναι 32 στο δωμάτιο, χωρίς σύστημα ψύξης η θερμοκρασία στο ενυδρείο θα είναι σίγουρα παραπάνω.
Το Ph 8,45 είναι πολύ δύσκολο να το διατηρήσεις στο ενυδρείο σου. Με πολλή κόπο ίσως να το έχεις γύρω στο 8,2 αλλά εφόσον τα ψάρια προσαρμοστούν, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα…
Για το θέμα της βάσης… καλό θα είναι να βάλεις, αλλά όχι και 100% απαραίτητο. Γιατί η δυναμική του μεσογειακού βράχου ως προς την φίλτρανση, υπολείπεται κατά πολύ σε σχέση με αυτή ενός τροπικού. Οπότε η «ζημιά» που μπορεί να κάνει ατή η επαφή άμμου και βράχου, μειώνεται σημαντικά. Αλλά αν μπορείς βάλε. Το άσχημο είναι ότι σε περιορίζει στο aquascaping.
Κάνε ένα searchστο forum, υπάρχουν και φωτό και απόψεις… (κερκίδα,
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-08, 01:37
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

καλησπερα accnt
Για chiller σκεφτομαι για τον TECO TR15 .Σε 300 λιτρα κατεβαζει 15C οποτε αν υποθεσουμε οτι θα φτασει σε καυσωνα 35C στα 180 λιτρα θα πιασεο χωρις προβλημα τους 22C που ειναι μια ιδανικη θερμοκρασια για το μεσογειακο το καλοκαιρι.Μια απορια εδω.Οταν ο κατασκευαστης προτεινει flow rate 400l/h εχει να κανει με την ροη που θα πρεπει να εχει το εξ.φιλτρο προς το chiller?δηλαδη η επιλογη του φιλτρου εχει σχεση με το flow rate η ειναι ασχετο.Σκεφτομαι για 2217 το οποιο εχει 1000λ/ω ειναι λαθος?
Οσον αφορα την τοποθετηση του βραχου σε περιπτωση που δεν γινει με pvc τι αλλες επιλογες εχω?,Υπαρχει καποιο υλικο που να μπορει να τοποθετηθει σε ολη την επιφανεια μιας και οΖΒ στην ουσια θα ειναι πολλα βραχακια στυλ malawi και φοβαμαι τις πτωσεις?
Ευχαριστω
Μικρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-08, 01:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) -> θα απαντήσουν οι γνώστες εγώ δεν ξέρω, αλλά μάλλον είναι έτσι όπως τα λες οπότε λάθος το 2217.
2) -> eggrate πλαστικό που δεν έχει πρόβλημα στο ενυδρείο και ειναι περίπου σαν πλέγμα αλλά σκληρό και σηκώνει το βάρος του βράχου που το υποστηρίζεις από κάτω με ποδαράκια (και για να μην λυγίζει και για να αντέχει το βάρος καλύτερα) από αυτά που χρησιμοποιούν στους πάγκους κουζίνας οι κατασκευαστές.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-04-08, 08:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Από το chiller θα πρέπει να περνάνε 400 λίτρα την ώρα. Από κει και έπειτα και σχετικά με το τι φίλτρο θα χρησιμοποιήσεις υπάρχουν κάνα δυο παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς.
Την υψομετρική διαφορά και ότι μεταξύ φίλτρου και ενυδρείου θα παρεμβάλλεται και το chiller. Δηλαδή το 2217 έχει 1000 λίτρα την ώρα. Όμως αν μετρήσεις τελικά τι έρχεται στο ενυδρείο σου, τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ, υψομετρική διαφορά και υλικά φιλτραρίσματος μειώνουν την ροή. Με την παρεμβολή του chiller έπειτα, η ροή θα πέσει ακόμη χαμηλότερα. Έχω την αίσθηση ότι η τελική ροή (καθαρή) που θα περνάει από το chiller μπορεί να περιοριστεί στο 50%.
Οπότε πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά.

Όπως λέει και ο «Πασχάλης» το eggrate με πόδια πλαστικά επιπλοποιίας θα κάνει δουλειά. Χρειάζεται λίγο προσοχή σχετικά με την σχεδίαση όμως (ειδικά με το πλάτος), γιατί σε δυσκολεύει (περιορίζει) λίγο στο aquascaping.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-08, 19:40
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα σας φιλοι μου
accnt kai pascM...
Σημερα ηρθαν στα χερια μου skimmer-κυκλοφορητες αντιφωσφορο και αθρακα και συντομα chiller και φιλτρο.
Για το οποιο φιλτρο δεν ειμαι ακομα σιγουρος για την επιλογη του 2217..Εκεινο που θελουμε ειναι ροη κοντα στα 400l/h.Αν υποθεσουμε οτι εχουμε 50%-60% μειωση της ροης ειμαστε μια χαρα.Τι γινεται ομως αν η ροη ειναι μεγαλυτερη?μειωση ή αυξηση της ψυκτικης ικανοτητας του chiller και αν βεβαια ειναι καλο για το μηχανημα.Αληθεια εχετε μετρησει την ροη στα εξωτερικα φιλτρα σαςσε τι ποσοστο δουλευουν? .Ρωταω μιας και δεν εχω και δεν ξερω
Δεν εχω καταλαβει την κατασκευη με το πλαστικο eggrate και τα ποδαρακιαΥπαρχει καποια φωτο η σχεδιο?
Σας ευχαριστω για την βοηθεια και την υποστηρηξη
Μικρος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-04-08, 21:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για δες εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=57

Αν και δεν είναι και η καλύτερη διότι με το aquascape δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε λόγο φόρτου εργασίας.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-08, 08:05
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δες εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=57

Αν και δεν είναι και η καλύτερη διότι με το aquascape δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε λόγο φόρτου εργασίας.
Οντως ενας συνδιασμος λειτουργικοτητας και εμφανισης θα ηταν ιδανικος.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-08, 19:11
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Λοιπον κυριοι
Το σχεδιο εχει μπει στην τελικη ευθεια.
Στον εως τωρα εξοπλισμο προστεθηκε chiller teco TR15 και ενα φιλτρο eheim 2217 για την κυκλοφορια του ψυκτικου.Εκεινο που απομενει ειναι το σημειο που θα μπει το ενυδρειο με τον εξοπλισμο του ωστε ο θορυβος και η ζεστη που θα βγαζουν(βλεπε skimmer,chiller)να ειναι σε ανεκτα επιπεδα.Ελπιζω να γλυτωσω τρυπες στους τοιχους(σκεφτομαι το ψυκτικο να ειναι σε αλλο δωματιο απο το σαλονοενυδρειο μου, το οποιο αεριζεται καλα(κουζινα).
Εχω ξεφυγει ...ασχετο
Σε συζητηση με τους μπιροψαροσυναδελφοσυλλογιτες που εγινε το Σαββατο περι βασης βραχου-βραχακια αποφασισα να βαλω μονο φελιζολ ενα στρωμα ΝΒ και απο πανω τον ΖΒ αλα malawi.
Αν μεσα στη βδομαδα παραλαβω και την στολη καταδυσης απο φιλο το βλεπω κατα την Κυριακη να κανω βουτια.
Βεβαια σε αυτο το σημειο να υπενθυμισω και να ευχαριστησω για την μεχρι τωρα βοηθεια απ' ολα τα παιδια του gab και του συλλογου για την επιτυχη επιτευξη του στοχου.

Και η ιστορια συνεχιζεται....
Μικρος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-08, 19:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εγώ πάντος θέλω video από την κατάδυση!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-08, 19:37
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εκτος αν ειναι "αναγνωριστικη", μηπως ειναι νωρις για βουτια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-08, 22:25
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Εγώ πάντος θέλω video από την κατάδυση!!!
Δυστυχως βιντεο δεν θα υπαρξει,εχω παει το βαθυσκαφος για service αλλα υποβρυχιες φωτο σιγουρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εκτος αν ειναι "αναγνωριστικη", μηπως ειναι νωρις για βουτια?
....και εχουμε αργησει φετος Τολη,η παρεα ηδη εχει βραχει...Οσο για τον βυθο γυρω απο το νησι ειναι γνωστος μιας και ειναι το στεκι μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 09-04-08 στις 07:19
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-08, 22:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Νωρις εννοω σε σχεση με την κατασταση του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-08, 22:32
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που θα μπουν όλα ζωντανά μέσα όχι.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-08, 23:06
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Δεν σκεφτομαι ακομα για καποιο ψαρι η αλλο οργανισμο αν εννοεις αυτο.
Εκεινο που πρεπει να γινει πρωτα ειναι μπει ολος ο εξοπλισμος επανω και να τσεκαρω αν δουλευει το ολο συστημα.Επειτα θα τοποθετησει το φελιζολ και ο νεκρος βραχος για να το κρατα κατω και θα το γεμισω με θαλασσινο νερο για να δουλεψει.Μελλοντικα αφου το φερω στις σωστες συνθηκες(θερμοκρασια,παραμετρους) και αφου σιγουρευτω οτι εχω στρωμενο ενυδρειο θα αρχισω να βαζω ζωντανο βραχο και οργανισμους με φειδω.
Θεωρω πως ετσι θα πρεπει να γινει η διαδικασια.
Επειδη ομως η εμπειρια μου στα θαλασσινα ειναι ανυπαρκτη αποιαδηποτε παρατηρηση η συμβουλη ειναι παντα ευπροσδεκτη μιας και στοχος μου ειναι το σωστο και οχι το γρηγορο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-08, 07:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στη θέση σου δεν θα έβαζα καθόλου νεκρό βράχο.
Όταν είσαι έτοιμος ώστε να λειτουργήσει το ενυδρείο, θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο, όσο περισσότερο πορώδης γίνεται και με περισσότερη ζωή.
Έτσι γεμίζεις το ενυδρείο με θαλασσινό νερό, λειτουργείς τα μηχανήματα, το σταθεροποιείς και μετά βάζεις βράχο - άμμο.

Και εννοείτε ότι θα τα πάρεις από όσο βαθύτερα μπορείς.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-08, 20:37
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Στη θέση σου δεν θα έβαζα καθόλου νεκρό βράχο.
Όταν είσαι έτοιμος ώστε να λειτουργήσει το ενυδρείο, θα πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο, όσο περισσότερο πορώδης γίνεται και με περισσότερη ζωή.
Έτσι γεμίζεις το ενυδρείο με θαλασσινό νερό, λειτουργείς τα μηχανήματα, το σταθεροποιείς και μετά βάζεις βράχο - άμμο.
Μια διευκρινιση Γιαννη
Στην περιπτωση που δεν μπει ΝΒ παρα μονο ΖΒ.
Στα σημεια που θα εχει σκεπαστει με αμμο ο ΖΒ μετα απο λιγο καιρο θα νεκρωσει λογο μηδενικης κυκλοφοριας?Αν ναι θα ειναι για το χρονικο διαστημα αυτο πηγη νιτρικων απο την αποσυνθεση των οργανισμων?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 09-04-08 στις 07:18
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-04-08, 05:08
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μικρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περιπτωση που δεν μπει ΝΒ παρα μονο ΖΒ.
Στα σημεια που θα εχει σκεπαστει με αμμο ο ΖΒ μετα απο λιγο καιρο θα νεκρωσει λογο μηδενικης κυκλοφοριας?Αν ναι θα ειναι για το χρονικο διαστημα αυτο πηγη νιτρικων απο την αποσυνθεση των οργανισμων?
Θα έλεγα να ξανασκεφτείς την τοποθέτηση βάσης με eggrate. Είναι απλή και δοκιμασμένη κατασκευή, η οποία θα βοηθήσει πολύ στο μέλλον.
Θα αποφύγεις αυτό που αναφέρεις πιο πάνω, αλλά και θα εξασφαλίσεις και μεγαλύτερη λειτουργική επιφάνεια, τόσο στο βράχο όσο και στην άμμο.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-04-08, 07:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Νίκο.
Αλλά όμως αν δεν θέλεις τελικά ή δεν μπορείς να βάλεις, τότε επαναλαμβάνω μην βάλεις ΝΒ, δεν αξίζει. Ότι ζωή και να πεθάνει, μέσα σε λίγες μέρες δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Ενώ θα σου μείνει ζωντανή όλη η υπόλοιπη επιφάνεια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-08, 12:06
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα
Την περιπτωση κατω φελιζολ και απο πανω 2-3 φυλλα eggrate πως την βλεπετε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-08, 12:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν βάλεις το eggrate δεν το χρειάζεσε το φελιζόλ.
Ο βράχος σου θα πατάει πάνω στο eggrate και από κάτω θα έχεις παχύ στρώμα άμμου (με μικρό κενό μεταξύ eggrate και άμμου) και καλή κυκλοφορία.
Το ζητούμενο είναι να μείνει ζωντανή η άμμος που υπάρχει κάτω από το eggrate και θα βοηθήσει φυσικά στην φίλτρανση.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-04-08, 06:09
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Για να σου δώσω να καταλάβεις, ο ρόλος του eggrate, δεν είναι απλά για την έδραση του βράχου, αλλά για να επωφεληθούμε περισσότερο τις επιφάνειες των ζωντανών βιολογικών υλικών.
Για το λόγο αυτό το eggrate, το τοποθετούμε μάνω σε ποδαράκια, πχ από pvc, ώστε ο βράχος να μην έρχεται καθόλου σε επαφή με την άμμο και πολύ περισσότερο να μη βυθίζεται μέσα σε αυτή.
Με τη σωστή τοποθέτηση, φροντίζουμε να εξασφαλίσουμε ένα "κενό", μεταξύ άμμου και βράχου, γύρω στα δύο εκατοστά, ώστε να υπάρχει απρόσκοπτη κυκλοφορία νερού.
Έτσι εκμεταλλευόμαστε, όσο το δυνατόν καλύτερα τις ζωντανές βιολογικές επιφάνειες και αποφεύγουμε τη δημιουργία "νεκρών ζωνών".
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-04-08, 07:14
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλημερα
Εχω κατανοησει την σημασια και την λειτουργικοτητα της κατασκευης με pvc και eggrate,περι σωστης κυκλοφοριας και νεκρων ζωνων. Εκεινο που δεν μου "καθεται" ειναι το οπτικο αποτελεσμα της κατασκευης .Θα επανελθω με την τελικη αποφαση.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-04-08, 07:40
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όντως το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και οι περιορισμοί, είναι ένα θέμα.
Παρόλα αυτά όμως με μερικές κινήσεις θα μπορέσεις να κρύψεις τα πόδια. Κάποια μικρά κομμάτια βράχου σίγουρα θα ακουμπούν στην άμμο τόσο για να κρύψεις τα πόδια, αλλά και για να τελειοποιήσεις το aquascaping. Όσο για το eggrate θα «πιάσει» κοραλλίνη σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.
Σκέψου το σοβαρά…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεο ενυδρειο-την αποψη σας για εξοπλισμο Jimmy996s Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 03-02-08 01:19
Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 28-05-06 18:11
λαμπες για jewel rio 180.??? klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-05 14:33
Συμβουλες για εξοπλισμο CO2 SpyrosK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 30-06-05 08:22
Βοηθεια! Ψαχνω πηγες για εξοπλισμο. vlu Λοιπός εξοπλισμός 26 01-03-03 17:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09344 seconds with 14 queries