Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-11-11, 10:29
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ SKIMMER

Έχω τις εξής απορίες,...Γτ όταν σταματήσει το σκιμερ μου να λειτουργεί,πεθαίνουν τα ψαράκια μου μετα απο λίγες ώρες???Και επίσης γτ μόλις σταματήσει να λειτουργεί,θολώνει λίγο το ενυδρείο μου???Κάποιες φορές,εκεί που είναι φυσιολογική η στάθμη των φυσαλίδων μέσα στο σκιμερ,ανεβαίνει η στάμη με αποτέλεσμα να γεμίσει το σκέπαστρο ψηλά και να ξεχυλήσει το νερό εκτός ενυδρείου,...Για ποιο λόγο???Έπισης η αεραντλία μπορεί να προσφέρει οξυγόνο στο ενυδρείο???Το σκίμερ μου είναι το Skimmer Weipro SA - 2012.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-11-11, 12:52
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

γιατί έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι το skimmer ευθύνεται για τους θανάτους και όχι κάτι άλλο . Η αεραντλία ναι, βοηθάει στην οξυγόνωση .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-11-11, 15:18
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι το skimmer ευθύνεται για τους θανάτους και όχι κάτι άλλο . Η αεραντλία ναι, βοηθάει στην οξυγόνωση .
To έχω βγαλει το συμπέρασμα γτ μόλις κλείσει αυτό,τότε πεθαίνουν,...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-11-11, 23:00
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω τις εξής απορίες,...Γτ όταν σταματήσει το σκιμερ μου να λειτουργεί,πεθαίνουν τα ψαράκια μου μετα απο λίγες ώρες???
Εννοείς ότι κλείνεις το σκίμμερ για κάποιες ώρες..Γιατί ;;; Στο είπα σε προηγούμενο πόστ, για τις μετρήσεις σου..πρόσεξε και μέτρα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Μια αυτό μια οι αρρώστεια που ανέφερες πριν..κάτι δεν μου κάνει καλά..... Εξάλλου εάν δεν έχεις σοβαρό λόγο μην κλείνεις το σκίμμερ για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης έχεις υπολογίσει και το στρεσάρισμα των ψαριών. Μιλάμε για ψάρια που τα είχες από την αρχή ή τα έβαλες τις τελευταίες μέρες. Μην ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με άγρια ζωντανά που ξαφνικά τα περιορίζεις σε συγκεκριμένο χώρο, χωρίς να υπολογίζουμε τα υπόλοιπα (τροφή, συμπεριφορές άλλων ψαριών κλπ)
Και επίσης γτ μόλις σταματήσει να λειτουργεί,θολώνει λίγο το ενυδρείο μου??? Έλα μου ντε......μήπως γιατί αυτή είναι η δουλειά του ;;; Κλείνεις μαζί με το σκίμμερ και το φίλτρο σου ;;; Ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος.
Κάποιες φορές,εκεί που είναι φυσιολογική η στάθμη των φυσαλίδων μέσα στο σκιμερ,ανεβαίνει η στάμη με αποτέλεσμα να γεμίσει το σκέπαστρο ψηλά και να ξεχυλήσει το νερό εκτός ενυδρείου,...Για ποιο λόγο??? Πρόσεξε στις ρυθμίσεις που κάνεις κάτι δεν πάει καλά.
Έπισης η αεραντλία μπορεί να προσφέρει οξυγόνο στο ενυδρείο??? Μπορεί αλλά με τόση κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας δεν νομίζω ότι το πρόβλημά σου είναι στην οξυγόνωση του νερού.
Το σκίμερ μου είναι το Skimmer Weipro SA - 2012.
Εν κατακλείδι πιστεύω ότι εκτός από χημεία ψάξε τι κάνεις γενικά λάθος, στο τάϊσμα, εισαγωγή νέων ψαριών, αλλαγές νερού, κλπ όμορφα ήρεμα και μεθοδικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-11, 06:00
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τις αλλαγές του νερού τις κανεις από θάλασσα η φτιάχνεις εσύ νερό και εάν ναι με τι αλάτι το φτιάχνεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-11, 13:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το βλεπεις ως εξης.
το σκιμερ τι κανει? 2 πραγματα.
α) αποβαλει οργανικα
β) οξυγονωνει το νερο.

ετσι εφοσον εχεις θανατους οταν το κλεινεις....πρωτα παει το μυαλο μου πως ειτε ειναι παστωμενο το ενυδρειο σου ή/και με κακη-ελλειπη κυκλοφορια (αρα και οξυγονωση) οποτε τα χανεις απο ασφυξια...

ή το ενυδρειο σου εχει ανεπαρκεια σε βραχο..η κυκλοφορια...η υπερπληθυσμο...η ταιζεις αλογιστα...οποτε με το σταματημα του σκιμερ αρα και τη διακοπη της αποβολης των οργανικων εχεις γρηγορη και μεγαλη αυξηση αμμωνιας....

αυτο αν οντως οι θανατοι επερχονται με το κλεισιμο του σκιμμερ. ειναι βεβαια διαδικασια που απαιτει καποιο χρονικο διαστημα....οποτε σημαινει οτι το κλεινεις για μεγαλα διαστηματα...γιατι το κανεις αυτο?

οσο γιαυτο που λες με το γεμισμα του κυπελλου..κατι διαταρρασεται στη ρυθμιση του....καποιο σκουπιδι στον αεραγωγο ισως που μειωνει την εισοδο αερα στην αντλια οποτε και εχεις μεγαλυτερη "εξοδο" νερου. ενα καλο καθαρισμα του σκιμερ ισως βοηθησει στο προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-11, 16:38
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις αλλαγές του νερού τις κανεις από θάλασσα η φτιάχνεις εσύ νερό και εάν ναι με τι αλάτι το φτιάχνεις ?
Τις αλλαγές τις κάνω απο τη θάλασσα,....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν κατακλείδι πιστεύω ότι εκτός από χημεία ψάξε τι κάνεις γενικά λάθος, στο τάϊσμα, εισαγωγή νέων ψαριών, αλλαγές νερού, κλπ όμορφα ήρεμα και μεθοδικά.
Γίνονται κάποιες συχνές διακοπές ρεύματος μέρα παρα μέρα κάπου στις 5-6 ώρες διάρκειας,και έτσι σταματάει το σκιμερ,...Το φίλτρο δεν το αγγίζω,....Μετρήσεις κάνω ανα βδομάδα,αλλα χωρίς αποκλίσεις απο αυτές που πρέπει,...Η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετά ψάρια μέσα και ίσως να φταίει αυτο και να φτάνει το οξυγόνο ίσα ίσα,.....Τα ταίζουν καμιά φορα και οι γονείς μου και ίσως τα πολυ ταίζουν,....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diveromitsosp : 25-11-11 στις 16:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αφού γίνεται διακοπή ρεύματος, δεν δουλεύει τίποτα.. Ούτε το φίλτρο, ούτε οι κυκλοφορητές.. ¶ρα δεν φταίει το σκίμερ..

Μπορείς να βρείς μια αεραντλία με μπαταρίες, ή να βάλεις ένα μικρο ups για τα φίλτρα σου τουλάχιστον..

Γιατί τόσο συχνές διακοπές ρεύματος??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-11, 18:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αν έχεις τέτοιες διακοπές ρεύματος απλά αυξάνεις κυκλοφορία, βελτιώνεις το καθάρισμα του νερού και σίγουρα ΜΕΙΩΝΕΙΣ τα ψάρια. Για να ζήσουν 6 ώρες πρέπει το νερό να είναι κρύσταλλο πριν και εννοείται να μην ταίσεις όσο κρατάει η διακοπή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σχετικα με diy CO2-αποριες kgf12345 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 19-04-11 10:00
Καποιες αποριες σχετικα με μονομαχο.... bebeto Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-09-10 16:35
Αποριες σχετικα με DIY. aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 05-08-10 10:04
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Σχετικα με DIY CO2 scalare DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 02-11-05 01:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04877 seconds with 15 queries