Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-10-20, 13:15  
Νέος στο χόμπι - Στήσιμο 50λτ
dkarae
Member
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος 27-10-20, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά. Καλώς σας βρήκα όλους.

Πρώτη μου ανάρτηση και θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα δύο θεματάκια.

Μικρό ιστορικό:
1. Τα μικρά μου βλέπουν ένα χρυσόψαρο (γυάλα) στα ξαδέρφια τους.
2. Θέλω και εγώ.
3. Τους εξηγώ πως αν πάρουμε ψαράκια δεν θα είναι από πανυγήρι σε γυάλα γιατί είναι κρίμα να τα ταλαιπωρούμε.
4. Πάω σε pet shop και επιπλέγω 20λτ με όλα τα comfort (φίλτρο, φως και διακοσμητικά πλαστικά) ώστε να βάλουμε τα 2 ψαράκια που ήθελαν τα μικρά (χρυσόψαρα)
5. Πριν κάνω την αγορά, λέω δεν το ψάχνω λίγο....
6. Εδώ γνωρίζω το forum σας και το ρίχνω στο διάβασμα.
7. Ακύρωση του προτζεκτ μικρό ενυδρείο και χρυσόψαρα ώστε να πάμε σε ένα μεγαλύτερο με τροπικά ψάρια και αληθινά φυτά.
8. Η γυναίκα γκρινιάζει γιατί από 3 ευρώ γυάλα δέχτηκε τα 60 - 70 ευρώ και τώρα τις βγάζω κοστολόγιο άνω των 150 ¤

Τελικά η επιλογή του ενυδρείου είναι ένα 49X31X38 CM NET WATER 50L
O χώρος μου δεν επιτρέπει παραπάνω διότι η πρόσοψή μου είναι 50 cm. Έτσι το μεγαλύτερο που βρήκα είναι αυτό. Όλα τα υπόλοιπα είχαν 60 cm πρόσοψη και πάνω.

Η επιλογή μου για ψάρια είναι γκάπυ. Διάβασα όμως για τα πολλά γεννητούρια που έχουμε με επιλογή από χαρέμι και φοβάμαι λίγο. Και αναρωτιέμαι:

α) Μπορώ να βάλω μόνο 4-5 αρσενικά γκάπυ που είναι και ποιο ωραία ή δημιουργώ πρόβλημα; Δεν το εντόπισα κάπου στο forum ξεκάθαρα. Στο pet μου είπαν ότι και εμείς χώρια τα έχουμε και δεν έχουν κανένα θέμα. ¶λλος μου είπε ότι επειδή ζουν λίγο καλό είναι να έχω γέννες για να μην μείνω από ψαράκια στο μέλλον, αλλά και πάλι με αγχώνει η δικαδικασία "γεμίσαμε ψαράκια" τι κάνουμε τώρα...

β) Έχω στο μυαλό μου να τα βάλω με ένα ωραίο κοπαδάκι από 6-8 ωραία ψαράκια μικρά όμως δεν ξέρω ποια μπορεί να πάνε με γκάπυ, γιατί σε όποιο pet πάω μου λένε να βάλω όποια θέλω και μου αρέσουν. Θα πήγαιναν πχ dario, tetra ή bard ;

γ) Εάν δεν μπαίνει κοποδόψαρο να τα βάλω με πλάτυ, μόλυ, ξιφορφόρους κτλ. σε ένα μικτό σχήμα; Και αυτά θέλουν χαρέμι ή μπορώ να επιλέξω μόνο αρσενικά σε όλα.

δ) Τα 15 ψαράκια max χωρίς νέες γέννες που μου είπαν είναι οκ για τα 50λτ

Πάντα ήθελα ένα ενυδρείο και τώρα που βρήκα την ευκαιρία θέλω να το κάνω σωστά ώστε και να το χαρούμε αλλά και να βάλω τα μικρά στην διαδικασία της φροντίδας ενός κατοικίδιου.

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 12390
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 19-03-21, 08:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

xaxa...στρατώνα στο έκανε το ενυδρείο. Ακόμα δεν άλλαξες πετσοπ?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-03-21, 09:16
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

¶λλαξα .... αυτός είναι άλλος πα^%&$ρας άστα...

Έχω επιστροφές το απόγευμα...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-03-21, 11:55
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πάντα καλό είναι να ξέρουμε κι εμείς πριν ψωνίσουμε πάντως, ένα παραπάνω όταν ξέρουμε ότι αρκετοί στα pet shops δεν έχουν ιδέα.
Με μερικές αναζητήσεις θα βγάλεις έναν μπούσουλα οπότε καλό είναι να το κάνεις πριν επιστρέψεις στο κατάστημα.. εκτός της ταλαιπωρίας που ο ίδιος τρως, μην ξεχνάμε και τα βάσανα των ζωντανών που καλούνται να προσαρμόζονται συνεχώς σε νέες συνθήκες με όποιες συνέπειες έχει στην υγεία τους αυτό..

Παρατηρείς λεπτομέρειες που θα βρεις και επιλέγεις προσεκτικά, δεν είναι τόσο δύσκολο στα περισσότερα ήδη ψαριών θα το δεις.

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-03-21, 16:12
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Την πάτησα γιατί ήταν μονόχρωμα χωρίς μεγάλες ουρές.... δηλαδή για το κίκτρινο και το μωβ το δίχρωμο ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν θηλυκά...

Είμαι και άχτετος, επέμενε και αυτός ... λέω δίκιο θα έχει.

Μετά όμως που τα έβλεπα μαζί με τα άλλα, πράγματι το κάτω οριζόντιο πτερύγιο ήταν χαρακτηριστικό. Γι' αυτό και ανέβασα φώτος γιατί με έτρωγε....

Αλλιώς θα τα είχα εκεί για πάντα και θα αναρωτιώμουν μετά από καιρό γιατί δεν αναπαράγονται χεχεχε

ότι να ' ναι..... πάλι καλά που έχω κάποιους ανθρώπους εδώ να βοηθάνε.

Εν το μεταξύ να σας είχα εχτές που προσπαθούσα να εξηγήσω στην μικρή ότι η Σίσι δεν είναι Σίσι αλλά Σίσος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-03-21, 10:29
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά

Προς το παρόν φαίνεται να βαίνουν όλα καλώς (πτου μη το ματιάξω κιόλας)

Οι μετρήσεις εχτές με υγρά test ήταν ΝΗ3 0 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 στο 12,5.

Έχω μέσα 6 guppy. 2 αρσενικά και 4 θυληκά και το ενυδρείο είναι 50λτ.

Μερικές διευκρινήσεις.

Α. Στο φίλτρο θυμίζω ότι άλλαξα το υλικό του σε siporax mini των 35γρ και έκοψα ένα σφουγγαράκι που είχε στη μέση για να χωρέσει. Έχει επίσης στην εισαγωγή του ένα λεπτό φιλτράκι (μάλλον άνθακα). To θέμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το ξέπλυνα ελαφρώς σε μια λεκάνη με νερό του ενυδρειου που έκανα αλλαγή. Ίσα το βύθισα μέσα να φύγει το πολύ χώμα που είχε μέσα. Μετά από μία εβδομάδα η ροή του ένα μειωθεί πάρα πολύ. Από τα τσουτσούνια που έχει το συντριβάνι του τα μισά δεν τρέχουν κάν. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βουλώνουν οι τρυπούλες και να μειώνεται η ροή και να μην φταίει το φίλτρο; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω πιέσει το υλικό και τα δυσκολεύω στην ροή γιατί το βιολογικό που είχε ήταν πολύ λιγότερο. Οπότε μήπως να βγάλω λίγο siporax για να αραιώσει λίγο;

Β. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή αεραντλία (έχω βρει με 6 ¤ μια mouse) με μια ανεπίστροφη και μια μικρή αερόπετρα για το εφέ. Μου αρέσει πίσω από τις πέτρες μου να φαίνονται μπουρμπουλίθρες να αναβλίζουν. Να το κάνω; Να προσέξω κάτι; Γενικά καλό δεν θα κάνει;

Γ. Σε ότι αφορά τα ψάρια, σκέφτομαι να προσθέσω και 2 πλάτυ και τέλος δύο κορύντορες (αν τους λέω καλα) για το υπόστρωμα. Θα είναι οκ? Πρέπει να προσέξω κάτι;

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 29-03-21, 11:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkarae Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Στο φίλτρο θυμίζω ότι άλλαξα το υλικό του σε siporax mini των 35γρ και έκοψα ένα σφουγγαράκι που είχε στη μέση για να χωρέσει. Έχει επίσης στην εισαγωγή του ένα λεπτό φιλτράκι (μάλλον άνθακα). To θέμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το ξέπλυνα ελαφρώς σε μια λεκάνη με νερό του ενυδρειου που έκανα αλλαγή. Ίσα το βύθισα μέσα να φύγει το πολύ χώμα που είχε μέσα. Μετά από μία εβδομάδα η ροή του ένα μειωθεί πάρα πολύ. Από τα τσουτσούνια που έχει το συντριβάνι του τα μισά δεν τρέχουν κάν. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βουλώνουν οι τρυπούλες και να μειώνεται η ροή και να μην φταίει το φίλτρο; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω πιέσει το υλικό και τα δυσκολεύω στην ροή γιατί το βιολογικό που είχε ήταν πολύ λιγότερο. Οπότε μήπως να βγάλω λίγο siporax για να αραιώσει λίγο;
Λογικα θα μπουκωνει απο το σφουγγαρι (?) ... Κανε ενα πειραμα και βγαλτο τελειως ... Τα σιποραξ δυσκολο μου φαινεται να μειωνουν τη ροη!
Β. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή αεραντλία (έχω βρει με 6 ¤ μια mouse) με μια ανεπίστροφη και μια μικρή αερόπετρα για το εφέ. Μου αρέσει πίσω από τις πέτρες μου να φαίνονται μπουρμπουλίθρες να αναβλίζουν. Να το κάνω; Να προσέξω κάτι; Γενικά καλό δεν θα κάνει;
Δε κανει κακο αν και αν εχει καλη ανατάραξη η επιφανεια απο το φιλτρο δε χρειαζεται
Γ. Σε ότι αφορά τα ψάρια, σκέφτομαι να προσθέσω και 2 πλάτυ και τέλος δύο κορύντορες (αν τους λέω καλα) για το υπόστρωμα. Θα είναι οκ? Πρέπει να προσέξω κάτι;
Σε λιγο τα θυληκα θα γεννησουν και θα εχεις καμια 100αρια ψαρια ... Μη βαλεις και αλλα - δε θα ξερεις τι να τα κανεις! Τα κορυντορας θελουν πιο μαλακο νερο και να ειναι κοπαδι οποτε τα λιτρα και οι παραμετροι του νερου δε βοηθανε ...
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !!!!
...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 29-03-21, 13:03
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Για βυθού, τύπου γλύφτες ή γατόψαρα, τι μπορώ να βάλω?

Τα πλάτυ μάλλον θα τα αποφύγω, αν και η γυναίκα τα θέλει πολύ γιατί τις αρέσει που είναι κόκκινα !!!!

Εάν δεν βάλω κερατόφιλο δεν θα μειώσω τις πιθανότητες να επιβιώσουν πολλά μικρά?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 29-03-21, 13:16
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις ancistrus sp3 που δε μεγαλώνουν πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 29-03-21, 21:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν ψαρια γλυφτες η γλυπτες
Ειναι λανθασμενη η εντυπωση οτι καθαριζουν αφου τρωνε συγκεκριμενα ειδη αλγων και οχι ολα! Δεν τα χρειαζεσαι κιολας εαν ισορροπήσει το ενυδρειο!

Γενικα τα λιτρα που εχεις διαθεσιμα ειναι λιγα ... Διαβασε εδω μερικες προτασεις αναλογα με το νερο που θελει το καθε ειδος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ... στο τελος καθε ειδους εχει και προτεινομενες ψαρο-συνθεσεις
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-03-21, 08:28
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Το έχω διαβάσει αναλυτικά Γιώργο !!! με βάση αυτό αλλά και γνώμες εδώ κατέληξα μόνο σε guppy. Και πίστεψέ με, τα παιδιά με σκάσανε, γιατί όταν πήγαμε στο πετ τρελάθηκαν και τα ήθελαν ΟΛΑ !!! Αν πηγαίναμε πριν μπω στο forum η ψαρόσουπα ήταν δεδομένη....

Ξέρω ότι τα λίτρα μου είναι λίγα.

Εχτές πρόσθεσα άλλη μια θηλυκή οπότε έχω 2 αρσενικά και 5 θηλυκά guppy. Δεν σκέφτομαι να το φορτώσω άλλο.

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν. Σκέφτομαι να βάλω άλλα δύο ψαράκια που θα βρίσκονται στο κάτω μέρος του ενυδρείου (κάτω ζώνη) και δεν θα ενοχλούν τα guppy. Στα παιδιά δεν αρέσουν οι γαρίδες και δεν τις θέλουν. Ψάχνω λοιπόν ένα ψαράκι που δεν θα μεγαλώνει πολύ και θα μένει χαμηλά. Τώρα αν τρώει και τα υπολοίματα τροφής που πέφτουν από τα guppy θα είναι άλλο ένα plus.... Σε αυτη τη λογική ψάχνω να δω τι θα κάνω... αν άκουγα τον πετσοπά τώρα θα είχα 2 pleco για πλάκα (κάνει και ομοιοκαταληξία χεχε)

Y.Γ. Καθάρισα εχτές το σφουγγαράκι του φίλτρου και με μια οδοντογλιφίδα τα μπεκάκια εμπρός και το φίλτρο πήρε για τα καλά τα επάνω του. Καμία σχέση. Οπότε όλα καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-03-21, 09:39
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

1 (ή 2) ancistrus είναι η καλύτερη επιλογή.
Βάζεις και σαλιγκάρια και είσαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-03-21, 09:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να βάλεις ένα σαλιγκαράκι Nerite snail αλλά αν επιμένεις
βάλε ένα αγκιστράκι (το είπε ο φίλος πιο πάνω).
Πρόσεξε όμως από που θα το πάρεις και σου φορτώσουν πλέκο ή κάνα παγκάσιους
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-03-21, 10:05
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή



thanks
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 13-04-21, 10:36
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά.... μια ερώτηση ακόμα

Στις μετρήσεις μου, παρόλο που τρέχει 2 μήνες τώρα το ενυδειακι, στην αμμωνία αρκετές φορές μου δείχνει παρουσία. Όχι πολύ. Ανάμεσα στο 0 και το 0,5. Αν κάποιος ξέρει τα υγρά της sera δεν μένει κατακίτρινο αλλά αποκτάει μια ελαφριά λαχανί απόχρωση. Τα νούμερα είναι σταθερά 0 στο no2 και το no3 στο 10 με 12,5. Έχω πάρει πολλές φορές και κατακίτρινα, δηλαδή 0 τιμές αλλά όχι πάντα. Συμβαίνει αυτό; ή εφόσον έχω μέτρηση πρέπει να κάνω κάτι;

Θυμίζω στα 50 λίτρα είμαι με 2 + 5 guppy.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπι Nidis Αρχάριοι γλυκού νερού 27 11-12-13 10:17
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06463 seconds with 15 queries