Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-10-12, 02:06   #1
Aναβάθμιση υπάρχοντος ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos
Member
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος 12-10-12, 02:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ένα ενυδρειο γλυκου 160 λίτρα και θέλω να το αναβαθμισω σε 3 σημεια.
Το πρώτο και βασικό ειναι ο φωτισμός.Εχω καταλήξει στο μετασχηματιστάκι της GLO στα 2χ39watt Τ5.
Τι λάμπες πρεπει να βάλω για να εχω όσο γινεται καλύτερη ανάπτυξη των φυτών?
Τωρα εχω 2 λάμπες των 30 watt Τ8 η μια ειναι η sun glo και η άλλη η aqua glo.Ποιες να προσθέσω?
Το επόμενο που θελω να αλλάξω ειναι το φιλτρο να βγάλω το εσωτερικο fluval 4 και να βάλω ενα εξωτερικο.
Είμαι ανάμεσα στο 206 και το 306 της Fluval.Kατέληξα εκει γιατι ακουω διάφορα παράπονα από eheim τόσο από θεμα βλαβων κεφαλής διαρροών κλπ όσο και για ανεπαρκή αντιπροσωπεία.Θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτο.
Και τριτο, ένα λάθος που ειχα κάνει από την αρχη που εστησα το ενυδρείο ήταν να μην βάλω υπόστρωμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω κάποια φυτά που μου αρέσουν.Τι υπόστρωμα να βάλω?Από πάνω μπορω να το σκεπάσω με το χαλίκι που ηδη εχω αλλά θα ηθελα ένα ποιό σκουρόχρωμα χαλίκι και ποιό λεπτό.Αν μπορειτε προτείνετέ μου και ενα χαλικάκι κατά προτίμηση σκουρόχρωμο για να κάνει καλή αντίθεση με τα φυτά.
Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση δεκτή.
Εμφανίσεις: 2294
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-12, 08:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ένα ενυδρειο γλυκου 160 λίτρα και θέλω να το αναβαθμισω σε 3 σημεια.
Το πρώτο και βασικό ειναι ο φωτισμός.Εχω καταλήξει στο μετασχηματιστάκι της GLO στα 2χ39watt Τ5.Πολυ καλο αν και μπορεις να τα φτιαξεις μονο σου με πολυ πιο χαμηλο κοστος αλλα οχι τοσο εμφανισημο αποτελεσμα.
Τι λάμπες πρεπει να βάλω για να εχω όσο γινεται καλύτερη ανάπτυξη των φυτών?
Τωρα εχω 2 λάμπες των 30 watt Τ8 η μια ειναι η sun glo και η άλλη η aqua glo.Ποιες να προσθέσω?Μπορεις να βαλεις sylvania grolux,sera plant colour,hagen flora glo.Ολες αυτες ειναι για φυτεμενα με τις sylvania να ειναι πιο φθηνες αλλα και πιο δυσευρετες.
Το επόμενο που θελω να αλλάξω ειναι το φιλτρο να βγάλω το εσωτερικο fluval 4 και να βάλω ενα εξωτερικο.
Είμαι ανάμεσα στο 206 και το 306 της Fluval.Kατέληξα εκει γιατι ακουω διάφορα παράπονα από eheim τόσο από θεμα βλαβων κεφαλής διαρροών κλπ όσο και για ανεπαρκή αντιπροσωπεία.Θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτο.Εγω εχω eheim χρονια και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.Κοιτα και τα sun sun που ειναι και φθηνα και αξιοπιστα(απο οτι εχω διαβασει).
Και τριτο, ένα λάθος που ειχα κάνει από την αρχη που εστησα το ενυδρείο ήταν να μην βάλω υπόστρωμα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω κάποια φυτά που μου αρέσουν.Τι υπόστρωμα να βάλω?Από πάνω μπορω να το σκεπάσω με το χαλίκι που ηδη εχω αλλά θα ηθελα ένα ποιό σκουρόχρωμα χαλίκι και ποιό λεπτό.Αν μπορειτε προτείνετέ μου και ενα χαλικάκι κατά προτίμηση σκουρόχρωμο για να κάνει καλή αντίθεση με τα φυτά.Υποστρωμα μπορεις να βαλεις seachem flourite black που δεν θελει χαλικι απο πανω ή οποιοδηποτε υποστρωμα(εγω εχω dennerle deponit mix professional που ειναι πολυ καλο).Τωρα χαλικι καλο ειναι να μπει ψιλοκοκκο,αλλα δεν μπορω να σου προτεινω κατι.Πας και βλεπεις τι σου αρεσει(εφοσον δεν θες να το καλυψεις με το υπαρχον χαλικι σου).
Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση δεκτή.
Καλη συνεχεια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φύτεμα υπάρχοντος ενυδρείου GreGorY-7 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-01-12 13:26
Aναβάθμιση arhsb Φωτισμός 7 25-01-09 20:39
Ώρα για αναβάθμιση... unreg Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 2 14-06-05 19:36
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38
Αναβάθμιση GAB Tolis Greek Aquarist's Boards 43 24-10-04 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03678 seconds with 13 queries