Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-06-17, 13:22   #1
Μεγαλη (;) Aπώλεια νερού.
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 10-06-17, 13:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είναι καιρός που προβληματίζομαι με το θέμα της καλοκαιρινής αντιμετώπισης του ενυδρείου μου! Εχω τα εξής προβλήματα!
Παρότι η μέγιστη θερμοκρασία του αέρα, στο χώρο που έχω τα ενυδρεία μου δε ξεπερνά (ακόμη) τους 26-27 βαθμούς και έχω αποσυνδέσει τους θερμαντήρες, από τη στιγμή που ανάβουν οι 4 τ5 του ενυδρείου μου μέσα σε 3 το πολύ ώρες η θερμοκρασία νερού, ανεβαίνει από τους 25.5 στους 26.7 βαθμούς, ακόμη και αν έχω ανοικτά τα δύο από τα τρία καπάκια του ενυδρείου, με τα αντίστοιχα προβλήματα εξάτμησης αλλά και μείωσης της ποσότητας φωτός που δέχονται τα φυτά μου λόγω ουσιαστικής κατάργησης της αντανάκλασης από τα καπάκια! Μέσα στη νύχτα δε, η θερμοκρασία του νερού, δε πεφτει κάτω από τους 25.5 βαθμούς ανεβαίνοντας ξανά στο (ακόμη διαχειρίσιμο) 26.5 με 26.9 στο τέλος της φωτοπεριόδου.
Δοκίμασα διάφορες άλλες πατέντες, όπως ένα, Αυστραλέζικο ανεμιστήρα της δεκαετίας του 70-80 που ξέθαψα από την αποθήκη, που έχει μία υποτυπώδη δυνατότητα ψύξης του χώρου, με εξάτμιση νερού που παίρνει σε εσωτερική του δεξαμενή νερού, ή και τη συμβατική λειτουργεία του, με ικανοποιητικά αποτελέσματα διατήρησης της θερμοκρασίας του νερού και του χώρου σε σταθερή θερμοκρασία, αλλά με παρενέγεια, μεγάλη υγρασία στο χώρο. , Όπως και αυτοσχέδιο μηχανισμό αφαίρεσης και αναπλήρωσης με φρέσκο και πιο κρύο νερό, με ότι αυτό συνεπάγεται. Εβαλα και μία αυτόματη αναπλήρωση της TUNZE που έχει ως water level Controler τον 5017, την οποία έθεσα σε λειτουργεία αργά χθες το βράδυ, λίγο πριν σβήσουν τα φώτα. Δεν είχα δε καν ανάψει τον ανεμιστήρα, ακριβώς γιατί τοποθετούσα το μηχανισμό και δεν ήθελα να πουντιάσω. Αδειασα και ένα κουβά νερό και άφησα την αναπλήρωση μετά να συμπληρώσει με το πιο κρύο νερό του δοχείου παρασκευής! Τότε συνειδητοποίησα ότι αφού η αυτοματη αναπλήρωση, συμπλήρωσε το νερό στην επιθυμητή στάθμη, μετά κάθε δύο με τρία λεπτά, προσέθετε στο ενυδρείο περίπου μία κούπα νερού. Το θεώρησα δυσλειτουργεία, λόγω κακής τοποθέτησης και συνδεσμολογίας αλλά ότι και αν έκανα δεν μπορούσα να το διορθώσω! Τα παράτησα όταν έσβησαν τα φώτα, και αποσύνδεσα τον Controler, φοβούμενος μη πλημυρήσω τη νύχτα. Την επομένη το πρωί, διαπίστωσα έντρομος, ότι έλειπε περίπου, ένα δάχτυλο νερό, ίσως και παραπάνω από το ενυδρείο, ποσότητα που αντιστοιχει σε περίπου 10 λτ. Πίστεψα πως έχω διαρροή και εψαξα για υγρές ενώσεις στο ενυδρείο. Τα πάντα ήταν στεγνά! Δε μένει παρα να υποθέσω πως πρόκειται για εξάτμιση νερού και πως με αυτές τις συνθήκες χάνω περίπου 10λτ νερού το οκτάωρο! Είναι φυσιολογικό αυτό για 450λτ ενυδρείο και αν ναι, τι γίνεται όταν χτυπήσουν τα σαραντάρια και τον Αυγουστο , όταν θα λείπω για διακοπές; Επιπλέον αυτό, δεν το είχα παραδόξως εντοπίσει πριν την τοποθέτηση της αναπλήρωσης και αυτό, μου φαίνεται πολύ παράξενο!
-------------------------
Tελικά δόθηκε εξήγηση στο ''μυστήριο'' και είναι πολύ απλή! Απλά την καταγράφω σε περίπτωση που κάποιος συγχομπίστας, πάθει κάποια στιγμή το ίδιο, ή για να αποφύγει το ίδιο λάθος. Η αντλια του συστήματος αναπλήρωσης δεν έχει ενσωματωμένη αντεπίστροφη βαλβίδα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, αν το στόμιο της σωλήνας εισαγωγής, βρίσκεται κάτω από τη μέγιστη στάθμη που έχουμε επιλέξει, μόλις η αντλία σταματά, φτάνοντας την αντίστροφη στάθμη, το νερό αναροφάται με σιφωνισμό πίσω στο δοχείο παρασκευής. Για αυτό και κάθε τρείς και λίγο η αναπλήρωση ξεκινούσε! Στην ουσία μία ποσότητα νερού παλινδρομούσε μέσω του σωλήνα της ανλιούλας από το ενυδρείο στο δοχείο παρασκευής και αντίστροφα, συνέχεια! Όταν αποσύνδεσα τον Controller απλά άρχισε να επιστρέφει νερό από το ενυδρείο στο δοχείο, μέχρι το στόμιο εισαγωγής να βρεθεί, έξω από το νερό, ώστε να σταματήσει ο σιφωνισμός! Δεν υπήρχε ούτε διαρροή, αλλά και ούτε τόσο υπερβολική εξάτμιση! Αυτά προς γνωση και συμόρφωση, για όσους δε προσέξουν αυτό το θεματάκι κατά την εγκατάσταση τέτοιου αυτοματισμού!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 10-06-17 στις 13:22. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2090
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απώλεια νερού από τις συνδέσεις των φίλτρων. christoschor Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 31-07-16 00:14
Απώλεια Aris50 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 30-11-08 22:03
Απώλεια Elanir Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 28 04-10-07 18:54
απώλεια μικρών dim Bettas 23 28-01-06 02:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03566 seconds with 13 queries